СтатииВоена опремаИзраелскиот систем против дронови Smartshooter: што е тоа и како функционира?

Израелскиот систем против дронови Smartshooter: што е тоа и како функционира?

-

Се дозна дека силите за воздушна одбрана на Украина почнале да го користат израелскиот систем SMARTSHOOTER, кој ќе помогне да се пресретнат беспилотни летала камикази.

Украинските градови и села, енергетската инфраструктура на нашата земја беа подложени на масовни напади од ирански камикази беспилотни летала Шахед 136. Иако не се особено агилни и брзи, сепак понекогаш се способни да го совладаат нашиот систем за противвоздушна одбрана. Затоа, не е чудно што Министерството за одбрана на Украина бара начини и средства за борба против овие беспилотни летала. Внимание привлече развојот на израелската компанија SMARTSHOOTER, која има интересни решенија за борба против дронови од овој тип.

SMARTSHOOTER

Денес ќе зборуваме за ефективни алатки од оваа компанија од Израел, но прво неколку збора за самиот SMARTSHOOTER.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Противвоздушното оружје го штити нашето небо

Неколку зборови за SMARTSHOOTER

Smart Shooter е независна технолошка компанија со седиште во северен Израел, основана во 2011 година за да развие напредни системи за подобрување на точноста и смртоносноста на малото оружје што го користат воените професионалци и професионалците за спроведување на законот ширум светот.

SMARTSHOOTER

Компанијата е дизајнер, развивач и производител на иновативни системи за контрола на оган од светска класа кои значително ја зголемуваат прецизноста и смртоносноста на малото оружје. Со големо искуство во развивање уникатни решенија за воени борци, технологијата SMART SHOOTER ја подобрува ефикасноста на мисијата со способност за прецизно вклучување и уништување на земја, воздух, статични или подвижни цели, дење или ноќе.

SMARTSHOOTER

Искусниот инженерски тим на компанијата комбинира електрооптика, технологии за компјутерска визија, вграден софтвер во реално време, ергономија и системско инженерство за да обезбеди економични и лесни за употреба решенија за употреба во денешните вооружени конфликти.

SMART SHOOTER е со седиште во Јагур, Израел и нејзината американска подружница, Smart shooter Inc. лоциран во Мериленд. Smart Shooter има канцеларии и во Дизелдорф (Германија) и Канбера (Австралија).

SMARTSHOOTER-SMASH

Прочитајте исто така: Преглед на Bayraktar TB2 UAV: ​​Каков вид на ѕвер е ова?

Што е системот за контрола на пожар Smart Shooter SMASH?

Семејството на системи за контрола на оган Smart Shooter SMASH (FCS) се паметни системи за насочување на оружје за кинетички напад и неутрализација на непријателски борци, возила и беспилотни летала.

SMARTSHOOTER-SMASH

Израелската компанија Smart Shooter Ltd има многу интересно семејство на паметни нишани/борбена оптика или „системи за контрола на оган“ (FCS) за ангажирање на подвижни цели - SMASH, кој е малку како DefenseReiew од семејството на паметни системи TrackingPoint. Но, системот SMASH има свој концепт и вреди да се размисли. Семејството на системи за контрола на пожар Smart Shooter SMASH ги вклучува SMASH 2000, SMASH 2000 Plus, SMASH AD и SMASH X4. За нив се достапни и два системи за монтирање: SMASH HOPPER и SMASH HOPPER P. Неодамна, компанијата претстави напредно роботско оружје што може да се монтира на различни мали UAV-и и други беспилотни воздушни платформи - SMASH Dragon. Интересен е и проектот на автономен тактички робот, развиен во соработка со Roboteam, опремен со станица за оружје базирана на вештачка интелигенција, која автоматски ја води целта и ја погодува со максимална точност.

SMARTSHOOTER SMASH

Општо земено, SMASH FCS се монтира директно на горната шина MIL-STD-1913 "Picatinny" на пушка или карабина, а изборот на специфичен SMASH FCS ќе биде диктиран од барањата на мисијата. Ако ви треба само систем за таргетирање на непријателски борци и копнени возила, можете да одите на SMASH 2000. Ако сакате и способност да уништувате беспилотни летала, тогаш веројатно треба да одите на SMASH 2000 Plus.

 

SMARTSHOOTER SMASH

За пософистициран FCS за „кинетичка елиминација“ на беспилотни летала на ниско ниво што можат да комуницираат со системите C4I, системите за управување со борба и надворешните сензори, изберете го SMASH AD. И, конечно, ако ви треба 4x оптика за да погодите подвижни цели на долг дострел, тогаш SMASH X4 е најдобриот избор за вас.

Ајде да се запознаеме со секој елемент на овој систем.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: противвоздушниот ракетен комплекс Аспид

Систем за контрола на пожар SMASH (FCS)

Семејството на решенија Smart Shooter SMASH на теренот им овозможува на крајните корисници систем со еден истрел, еден удар, создавајќи значителна предност за пешадијата и на крајот револуционизирајќи го светот на малото оружје и оптиката.

SMARTSHOOTER SMASH

Системот за контрола на оган SMASH брзо и прецизно ги неутрализира целите и ја зголемува точноста и смртоносноста на јуришната пушка, обезбедувајќи ја безбедноста на пријателските сили и намалувајќи ги колатералните жртви. Со единствена технологија која овозможува меѓусебно поврзување на елементите на бојното поле, SMASH создава микро-тактичка мрежа која во голема мера ја подобрува свесноста за ситуацијата во реално време и гарантира дека целиот вод има заедничка оперативна слика.

SMARTSHOOTER SMASH

Системот за контрола на пожар SMASH (FCS) е надворешно дополнително решение кое може да се интегрира во секаков вид воена пушка. Откако корисникот ќе ја идентификува целта (или независно или со водство на системот за откривање) и ќе се заклучи на неа, SMASH го следи нејзиното движење и го синхронизира ослободувањето на истрелот за да обезбеди брз и прецизен удар на целта. SMASH може да се користи како самостојно решение или во комбинација со други системи за да се обезбеди ефективна заштита на повеќе нивоа.

Прочитајте исто така: Сè за беспилотните летала на General Atomics MQ-9 Reaper

SMASH 2000 година

SMASH 2000 е систем за контрола на огнот докажан во битка, дизајниран да гарантира дека секој истрел ќе ја погоди својата цел, дење или ноќе, и ги одржува пријателските сили безбедни.

SMARTSHOOTER-SMASH 2000 година

Специјални комерцијални алгоритми за стекнување и следење на целта се интегрирани со софистициран софтвер за обработка на слики во сигурно и економично хардверско решение. Решенијата за контрола на пожарот SMARTSHOOTER се дизајнирани да им дадат на воените борци и службениците за спроведување на законот одлучувачка тактичка предност во речиси секое оперативно сценарио, максимизирајќи ја смртоносноста на силата и оперативната ефикасност при секоја средба.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: системот за воздушна одбрана НАСАМС кој го штити Вашингтон

SMASH 2000 PLUS

SMASH 2000 Plus е базиран на системот SMASH 2000, но го вклучува целосниот сет на функции на системот за контрола на пожар SMASH со додаден напреден режим Counter-UAS, кој обезбедува точен силен удар на беспилотни летала или какви било статични или подвижни цели на земјата.

SMARTSHOOTER-SMASH 2000 PLUS

SMASH 2000 Plus е погоден за заштита на граници, паравоени формации и стратешки објекти.

Прочитајте исто така: Тивки убијци на модерното војување: најопасните воени беспилотни летала

SMASH 3000 година

SMASH 3000 е најновиот и најнапредниот систем за контрола на пожар од SMARTSHOOTER. Сите оперативни и технички решенија од претходните верзии се вградени во системот, што го прави уште поефикасен, а истовремено значително ја намалува тежината и големината.

SMARTSHOOTER-SMASH 3000 година

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: системот за воздушна одбрана МИМ-23 Хок

SMASH X4

SMASH X4 комбинира 4x оптички нишан со способности за контрола на оган SMARTSHOOTER за откривање, препознавање и идентификација на закани на долг дострел.

SMARTSHOOTER-SMASH X4

SMASH 4M има и врежана ретикула, што овозможува фотографирање без батерии. Опционалниот вграден ласерски пронаоѓач на опсег (LRF) ви овозможува да го мерите опсегот користејќи или функција иницирана од корисникот или како системски влез за зголемена точност. Системот ги интегрира способностите Lock-Track-Hit за вклучување на статични и динамички цели во сложени услови на гаѓање и тактички сценарија.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: францускиот систем за воздушна одбрана Кротале

SMASH АД

SMASH AD вклучува вграден ласерски пронаоѓач на опсег (LRF). Системот SMASH AD може да прима и прикажува целни информации од надворешен сензор, радар или систем за откривање.

SMARTSHOOTER-SMASH А.Д

Корисникот ја идентификува целта (независно или со помош на надворешни сензори) при проверка на опсегот на целта преку LRF. Штом целта е заклучена, системот автоматски ја следи додека корисникот го влече и држи чкрапалото додека системот за контрола на пожар (FC) не ослободи круг со голема точност. Програмерите на SMASH AD ветуваат точно, брзо, безбедно и едноставно отстранување на заканите. Ова оружје е речиси непогрешливо, со ефикасност од над 95%, што го прави речиси совршено за борба не само со пешадија, туку и со беспилотни летала.

Прочитајте исто така: Сè за хаубицата M155 од 777 мм и водениот проектил M982 Excalibur

SMASH HOPPER

Но, програмерите отидоа подалеку и создадоа различни интересни станици за контрола на пожарот. Првиот беше системот SMASH HOPPER, кој е лесна станица за оружје со далечинско управување (RCWS) која користи технологија за контрола на пожар SMASH. SMASH HOPPER им дава можност на операторите далечински да ангажираат копнени цели и мали беспилотни летала.

Комбинацијата на мала тежина и компактна големина го прават системот SMASH HOPPER идеален за урбани области, граници, чувствителна инфраструктура и тежок терен. HOPPER може да се инсталира во неколку конфигурации, вклучувајќи статив, фиксен јарбол, површински сад и возила. Способностите за следење и заклучување му овозможуваат на системот да одржува брава додека маневрира на копно или на море.

SMARTSHOOTER ХОПЕР

SMASH HOPPER, исто така, може да се интегрира во постоечки систем за команда и контрола, давајќи им на операторите можност да пренесуваат или примаат цели преку постоечките комуникациски мрежи.

SMARTSHOOTER ХОПЕР

Оваа лесна станица за оружје со далечински управувач може да се монтира на оклопно тактичко возило и успешно да ги зафати подвижните цели и на земја и во воздух од над 300 метри. Со тежина од околу 15 килограми, SMASH Hopper е компактен систем кој лесно се применува. Најинтересно е што го контролира еден оператор од безбедно растојание или од внатре заштитено возило. Паметниот стрелец е опремен со безбеден механизам за активирање и нуди можност за работа дење и ноќе со автоматско скенирање и откривање цел.

Прочитајте исто така: Прекинувачblade: Американски камикази беспилотни летала за одбрана на Украина

SMASH HOPPER П

SMASH HOPPER P Ултралесната пренослива далечинска управувана станица за оружје (RCWS) со помош на SMASH Fire Control е лесна верзија на SMASH HOPPER.

SMASH HOPPER P им обезбедува на војниците на денешното бојно поле уникатна иновација – ултра лесна пренослива станица за оружје со далечински управувач што може да ја носи, составува и управува едно лице. SMASH HOPPER P може да се користи во екстремно широк опсег на оперативни сценарија, обезбедувајќи им на војниците смртоносно, точно и прикриено решение.

SMARTSHOOTER HOPPER П

Комбинацијата на мала тежина и компактна големина на SMASH HOPPER P го прави системот идеален за тешки услови, како и за ситуации каде што се потребни ниски перформанси. Системот може да работи во екстремно широк опсег на оперативни сценарија.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Преглед на MANPADS Starstreak

SMASH Dragon

Системот SMASH Dragon првпат беше воведен од компанијата во јануари 2022 година. Станува збор за напредно роботско оружје кое може да се монтира на разни дронови и други беспилотни воздушни платформи.

Далечинскиот управувач SMASH Dragon е опремен со сопственички алгоритми за откривање и следење цели на SMASH, како и напредни способности за компјутерска визија кои обезбедуваат брзо и прецизно воздушно ангажирање.

Израелскиот систем против дронови Smartshooter: што е тоа и како функционира?

Благодарение на напредната обработка на податоци, системот за вештачка интелигенција автономно идентификува и прави разлика помеѓу различни типови цели, како личност или возило, без разлика дали се во движење или статични.

Компанијата соопшти дека системот успешно ги поминал борбените тестови и сега е во завршна фаза на развој.

Михал Мор, извршен директор на SMART SHOOTER истакна:Технологијата SMASH на Smart Shooter обезбедува прецизно елиминирање на заканите на копно, воздух и море. Сега сме возбудени што можеме да ја понудиме истата прецизна технологија за ангажирање цел, докажана во битка, поставена на беспилотна воздушна платформа која може да се контролира од далечина. Кога станува збор за беспилотни летала, тежината на платформата е критичен фактор бидејќи влијае на издржливоста и цената на мисијата, а ние сме горди што можеме да објавиме дека ултра-лесниот SMASH Dragon ги исполнува тие критериуми".

Интересен заеднички проект помеѓу Steadicopter и Smart Shooter е беспилотниот хеликоптер Golden Eagle, револуционерен RUAS со прецизни способности за гаѓање со помош на технологијата SMASH.

SMARTSHOOTER-SMASH Dragon

Врз основа на борбено докажаната платформа Black Eagle 50E, Golden Eagle ја комбинира технологијата базирана на вештачка интелигенција со системот SMASH Dragon на Smart Shooter. Технологијата заснована на вештачка интелигенција обезбедува одлична свесност за ситуацијата и автономна класификација и следење на повеќе цели, додека SMASH Dragon, роботско оружје на далечина контролирана, ја следи целта и обезбедува прецизно погодување.

Лесен, исклучително економичен, лесен за ракување и одржување, Златниот орел има висока издржливост и обезбедува способност за вертикално полетување и слетување за успех во мисијата.

Прочитајте исто така: Преглед на Bayraktar TB2 UAV: ​​Каков вид на ѕвер е ова?

Автоматски тактички робот со паметен стрелец SMASH

Во јуни 2022 година, SMARTSHOOTER и Roboteam претставија интегрирано решение на автономен тактички робот опремен со станица за оружје заснована на вештачка интелигенција, кој автоматски цели и ја зафаќа целта со максимална точност. Роботот се контролира од далечина со помош на контролен систем кој му овозможува на операторот далечински да го набљудува теренот и да пука. Дополнително, бидејќи опсегот SMARTSHOOTER е способен прецизно да насочува UAV-ови, интегрираното решение може да послужи како уред за тактичко пресретнување на беспилотни летала на бојното поле. Роботот може да се користи и во урбани сценарија, патролни мисии и за заштита на границите.

SMARTSHOOTER-SMASH

Интегрираното решение е резултат на комбинацијата на роботот TIGR на Roboteam и SMASH Hopper на SMARTSHOOTER, лесна станица за оружје со далечинско управување (LRCWS). TIGR (Transportable Interoperable Ground Robot) е тактички робот дизајниран за депонирање експлозивни убојни средства, ракување со опасни материјали и извидувачки мисии. Неговата висина е 95 см, тежи околу 75 килограми, а можат да го носат две лица. Други карактеристики вклучуваат висока маневрирање при тешки теренски услови, во секое време, како и способност за качување по скали. Неговите движења се карактеризираат со 5 степени на слобода, што го прави многу флексибилен во управувањето со оружјето, роботот е опремен и со HD камера и ноќно гледање.

Но, засега ова е експериментален проект кој сè уште не учествувал во борбени операции, дури ни во Израел.

SMARTSHOOTER-SMASH Dragon

Засега нема точни податоци што точно ќе добие Украина за борба против дронови, но самиот факт на соработка со SMARTSHOOTER влева надеж дека ќе го добиеме иновативниот систем за контрола на пожар SMASH (FCS). Ова ќе им даде предност на нашите борци на првите линии, а исто така ќе помогне во ефикасна борба против беспилотните летала камикази.

Прочитајте исто така: 

Напаѓачите немаат каде да избегаат од одмазда. Смрт за непријателите! Ние веруваме во нашата победа! Слава на вооружените сили! Слава на Украина!

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Боб
Боб
пред 10 месеци

Дали некому му беше потребно и интересно?

Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 10 месеци
Одговори  Боб

Дали ова ни треба токму сега против бавните, нисколетачки Шахиди? Во Киев полицајци собориле едно лице со мало оружје.

Популарно сега