СтатииВоена опремаТермобарично оружје: Сè за овие опасни муниции

Термобарично оружје: Сè за овие опасни муниции

-

Што се тоа термобарично оружје и како функционираат овие исклучително опасни муниции, од кои не штитат утврдувањата и засолништата? За сето ова во нашата статија.

Русите напаѓаат не само воени, туку и цивилни објекти, а за тоа користат сè пософистицирано и смртоносно оружје. Термобаричното оружје, чија деструктивна моќ е споредлива со тактичките нуклеарни полнења, веќе е користено од напаѓачите во неколку градови на Украина. Штетата што ја предизвикуваат е огромна.

Сепак, пред да навлеземе во детали, треба да се каже дека термобарското оружје е забрането со Женевската конвенција за употреба против цивили, а не за воени цели. Но, како што сите можат да видат, Русија ја прекршува Женевската конвенција со употреба на термобарично оружје и други видови на забранета муниција, како што се касетни и фосфорни бомби и хемиско оружје, против цивилното население во Украина.

TermobarWearon

Ова за прв пат го изјави американската амбасадорка Линда Томас-Гринфилд на форумот на ОН. Ова не е оправдано со фактот дека Руската Федерација го раскина Дополнителниот протокол на Женевската конвенција од 2019 година. Најлошото е што понатамошната употреба на овој вид оружје од страна на Русија е многу веројатна, со оглед на распоредувањето на тешки пламенофрлачи ТОС-1 во Украина. Имаат фрлач со 24 комори (во верзијата TOS-1A) со ракети со калибар 220 со термобарични или запаливи боеви глави кои можат да покријат површина од приближно 78 квадратни метри (408 на 198 метри) за секунди.

Денес ќе се обидеме да кажеме подетално за ова многу опасно оружје.

Прочитајте исто така: Тивки убијци на модерното војување: најопасните воени беспилотни летала

Историја на термобарично оружје

Термобаричната бомба се нарекува и „вакуум бомба“, но ова име не е точно и во никој случај не е официјално. Појавата на ова оружје им ја должиме на германските научници, бидејќи под водство на австрискиот физичар Марио Зипермајр во 1943 година, тие ја направија првата експлозија на бомба врз основа на детонација на запалив аеросол од јагленова прашина и течен кислород.

По војната, кога Ципермаер падна во рацете на Американците, тој откри дека бомбата што ја развил неговиот тим продуцирала експлозија слична на нуклеарна бомба, иако без производство на радиоактивно зрачење и многу поевтина од нуклеарната.

Термобарична муниција беше широко користена од американската војска за време на Виетнамската војна. Бомбашите ги фрлиле на скривалиштата на Виет Конг. Тие подоцна направија хаос во војните во Персискиот Залив и Ирак.

TermobarWearon

Русите работеа и на подобрување на оружјето со воздух. Термобаричните обвиненија, според советската војска и стратези, требало да станат замена за тактичкото нуклеарно оружје. Бомбите со воздушно гориво се исклучително ефикасни, а од друга страна не се закануваат со ескалација на конфликтот како употребата на нуклеарно оружје, ниту пак имаат „нуспојави“ од радиоактивна изложеност што ги загрозува сопствените војници.

Русите сакаат термобарично оружје и сега го користат во авионска муниција (на пример, за време на сириската граѓанска војна), ракети воздух-земја, наведувани проектили, теренски артилериски системи и рачни фрлачи на пешадиски единици (вклучувајќи граната RPG-7 лансери и RSzG-2).

Значи, што е толку посебно за овој тип на бомба што може да се спореди со нуклеарно оружје за масовно уништување?

Прочитајте исто така: 

Употреба на термобарични бомби

Термобаричните бомби се состојат речиси 100% од експлозиви дополнети со гориво, чие согорување во кислород од воздухот го прави ударниот бран многу посилен. Горивото што се користи во термобарните бомби може да се состои од цврсти и течни материи кои користат метали во прав (вклучувајќи титаниум, магнезиум, бор).

Вреди да се напомене дека благодарение на развојот на технологиите, термобаричната муниција може да се користи и во авијацијата. Ефективноста на ваквото оружје ја доживеаја терористите во Авганистан кога во 2017 година Американците врз нив ја фрлија таканаречената Мајка на сите бомби, односно најголемата американска бомба ГБУ-43 тешка 9800 кг со 8500 кг експлозив, што е еквивалентно до 11 тони ТНТ. Сега, за жал, овој тип на оружје се користи и во руско-украинската војна.

TermobarWearon

Силите на Путин главно ја користат оваа муниција со системот TOS-1 Pinocchio. Оваа опрема се заснова на технологија развиена во 70-тите години на минатиот век. Вреди да се каже дека TOS значи „систем за тежок оган“, односно Пинокио ​​е, всушност, тежок пламен фрлач. Ова име е добар одраз на тоа како функционира TOS-1.

TermobarWearon

Системот на оваа теренска артилерија е достапен во следните верзии:

  • TOS-1M „Пинокио“ - 30 водилки за проектили од 220 mm на шасија со следење (тенк Т-72)
  • TOS-1A „Solntsepek“ - 24 водилки за проектили од калибар 220 mm на шасија за следење (тенкови Т-72 и Т-90)
  • Најновиот развој на системот - ТОС-2 „Тосочка“ на шасија на тркала (Урал-63706), ќе се произведува од 2020 година. Екипажот користи компјутеризиран систем за контрола на пожарот

Системот TOS може да погоди цели на растојание од 400 m до 6 km. TOS-1 користи ракети со запалива или термобарична боева глава. Ракетите не се наведуваат, екипажот користи оптички нишан и ласерски пронаоѓач на дострел.

TermobarWearon

Прочитајте исто така: Прекинувачblade: Американски камикази беспилотни летала за одбрана на Украина

Како функционира термобарична бомба?

Термобарското оружје со својот оган покрива многу голема површина. Ширењето на експлозивната материја во воздухот овозможува да се користи кислородот во воздухот за согорување на горивото. Повеќето конвенционални бомби работат и со помош на мешавина од гориво и оксидатор, но кај термобарните бомби доаѓа во игра речиси целиот состав на горивото, односно термобаричните бомби се многу поопасни од конвенционалните. Сепак, тие работат сосема поинаку.

TermobarWearon

Овој тип на оружје има многу имиња: термобарично, вакуумско, аеросолно или гориво-воздух оружје. Станува збор за борбен агент, кој, едноставно кажано, се состои од контејнер со гориво и два посебни експлозиви. Полнењето експлодира во две фази: прво, се активира детонатор, кој активира мало полнење на конвенционален експлозив, ослободувајќи облак од материјал (обично мешавина од гориво и метални честички), а потоа овој атомизиран облак се запали со второ полнење. . Таквата експлозија создава огромен ударен бран, огнена топка и, пред сè, создава вакуум кој го цица кислородот од околината. Затоа оваа бомба понекогаш се нарекува и вакуум бомба. Експлозијата создадена на овој начин трае многу подолго од конвенционалното оружје и има многу поголем дострел, што влијае на многу поголема површина.

Експлозијата на бомба со гориво-воздух е способна да навлезе во внатрешноста на зградата, убивајќи ги станарите со ударен бран и екстремно високи температури (до 1000 °) во областа на експлозијата. Влијанието на овој тип ракети врз луѓето е страшно, бидејќи експлозијата буквално го цица воздухот од белите дробови на луѓето и ги пепел, предизвикувајќи контузии, пукнати тапанчиња, крвавење од носот, скршеници и страшни изгореници. Од оваа експлозија не можете да побегнете - од неа не можете да се заштитите ниту со шлем, ниту со панцир, ниту со криење зад ѕид, освен тоа, сето тоа трае буквално дел од секундата. Сега, за жал, овој тип на оружје се користи во руско-украинската војна.

TermobarWearon

Самото име „термобарик“ ја означува комбинацијата во ова оружје на висока температура и екстремно висок притисок, кои ја придружуваат експлозијата. Таквото оружје доаѓа во различни видови и големини: од мали проектили и ракетна муниција до најголемите воздушни бомби што се користат, на пример, за уништување пештери и подземни бункери.

Прочитајте исто така: „Нептуни“ го погодија крстосувачот „Москва“: Сè за овие противбродски крстосувачки ракети

Како да се заштитите од термобарично оружје?

За жал, само херметички затворена просторија, каде што нема да дојде експлозивната смеса, може да ве спаси од пукање од такво оружје. Покрај тоа, просторијата мора да биде доволно силна за да го издржи бранот на експлозијата. Тоа значи дека е речиси невозможно цивилното население да се брани. Ова е целата опасност. Затоа, термобаричното оружје може да се поистоветува со оружје за масовно уништување.

Термобарично оружје: Сè за овие опасни муниции

Тешките млазни инсталации кои користат термобарична муниција може да се борат или со помош на авијација или со прецизни артилериски напади. Исто така, ние веруваме во нашите вооружени сили, кои го заробија рускиот тежок пламенофрлачки систем ТОС-1 на почетокот на март. Покрај тоа, во мојата Харковска област, храбрата украинска војска можеше да го заплени и употреби трофејот ТОС-1А „Солнцепек“ против напаѓачите. Односно, знаеме да му се спротивставиме на непријателот.

TermobarWearon

Прочитајте исто така: Сè за хаубицата M155 од 777 мм и водениот проектил M982 Excalibur

Термобарично оружје и меѓународно право

Вакуумските бомби имаат огромна разорна моќ. Хјуман рајтс воч цитира документ на ЦИА за ефектот на таквото оружје: „Луѓето кои се во близина на местото на детонација умираат на лице место. Луѓето на далечина можат да претрпат многу внатрешни и затоа невидливи повреди, вклучително и пукнати тапанчиња, тешки потреси, пукнати бели дробови и други внатрешни органи, а можеби и слепило“.

Иако не постои конкретен закон кој забранува употреба на овој вид оружје (за разлика од, на пример, касетно оружје), тоа се смета за оружје за масовно уништување. Употребата на термобарична муниција против цивилното население во населените места се поистоветува со воени злосторства. Односно, војската што ги користи може да биде осудена за воени злосторства врз основа на Хашките конвенции од 1899 и 1907 година.

TermobarWearon

Треба да се напомене дека обвинителот на Меѓународниот кривичен суд, Карим Кан, веќе најави дека МКС ќе ги истражува воените злосторства во Украина. Односно, орките не можат да ја избегнат заслужената казна, исто како што не можат да избегнат пораз во оваа војна.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: австралиски оклопни возила Bushmaster

Сигурни сме дека ќе победиме затоа што ја браниме нашата земја, нашите градови и села. Сè ќе биде Украина! Ние веруваме во нашите вооружени сили! Слава на Украина! Смрт за непријателите!

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: противтенковски ракетен систем Stugna-P - тенковите Орк нема да бидат преплавени

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега