СтатииВоена опремаТивки убијци на модерното војување: најопасните воени беспилотни летала

Тивки убијци на модерното војување: најопасните воени беспилотни летала

-

Војната во Украина докажа дека модерните беспилотни летала имаат значително влијание врз текот на непријателствата. Се чини дека нивното значење на модерното бојно поле ќе продолжи да расте. Денес ќе зборуваме за најопасната војска дронови во светот. Беспилотно летало или UAV е борбено беспилотно летало кое е способно да носи воздушна муниција како што се проектили, противтенковски наведувани проектили и бомби и се користи за извидување, откривање цели и следење. Овие беспилотни летала обично се контролираат во реално време, но можат да работат и со различен степен на автономија.

Многу земји користат еден или повеќе видови беспилотни летала за надзор и комуникација, а некои дури имаат и борбени беспилотни летала. Беспилотните летала сега можат да вршат повеќето воздушни борбени операции, вклучително и користење на ракети воздух-земја, бомби со ласерски водени или дури и експериментални системи воздух-воздух. Ваквите способности на беспилотните летала го поставуваат прашањето колку долго ќе издржат воените авиони со екипаж пред да станат историски споменик.

Тивки убијци на модерното војување: најопасните воени беспилотни летала

Во последниве години, најголемите светски армии се повеќе се фокусираат на беспилотни борбени возила, кои постепено стануваат најопасните и најефикасните оружја на модерното бојно поле.

Во оваа статија ќе се фокусираме само на најмоќните борбени дронови кои веќе се во служба со војската или се уште се развиваат. Се разбира, украинските вооружени сили можат само да сонуваат за такви моќни борбени дронови, но соништата имаат способност да се остварат. Па ајде да започнеме.

Бајкар Бајрактар ​​ТБ2

Се разбира, би сакал да ја започнам мојата приказна со херој кој е веќе познат не само на цела Украина, туку и на целиот свет. Како што претпоставувате, зборуваме за Baykar Bayraktar TB2. Овој дрон од турско производство добро се покажа во војната со Орките, веќе уништи голем дел од опремата на напаѓачите. Дури велат дека одиграл важна улога во познатото потонување на московскиот крстосувач.

Бајрактар

Bayraktar TB2 е класифициран како беспилотно летало од класата MALE, способно да врши надзор и извидување (ИСР - разузнавање, надзор и извидување) и борбени мисии со користење на водено оружје. Тактичкиот UAV Бајрактар ​​беше развиен од заедничко вложување на Бајкар Макина и Кале Груп. Овој дрон е идеален систем за извидувачки мисии и борбени операции.

Бајрактар

Bayraktar TB2 има монококна конструкција интегрирана со превртена конструкција во форма на V. Трупот на авионот е направен од карбонски влакна, кевлар и хибридни композити, додека поврзувачките сегменти се состојат од алуминиумски делови. Моторот се наоѓа помеѓу гредите на опашката.

Секој Bayraktar TB2 систем се состои од шест авиони, две копнени контролни станици (GCS), три копнени терминали за податоци (GDT), два далечински видео терминали (RVT) и опрема за поддршка на земјата.

Бајрактар

Дронот е со должина од 6,5 m, распон на крилата од 12 m и максимална тежина при полетување од 650 kg. Може да носи товар од 150 кг и да работи и дење и ноќе.

Доколку сте заинтересирани да дознаете повеќе за овој веќе легендарен дрон, имаме детален преглед за него.

Прочитајте исто така: Преглед на Bayraktar TB2 UAV: ​​Каков вид на ѕвер е ова?

General Atomics MQ-1 Predator

Ова е првиот вистински убиствен дрон. Развиен е во 1994 година од американската корпорација General Atomics. Неговото создавање беше почеток на вистинска револуција во светот на борбените дронови. Способноста да се извршуваат далечински напади, што ви овозможува да ги спасите животите на персоналот, брзо и „анонимно“ уништување на одредени цели, се разбира, и се допадна на американската војска, која прво го искористи „Предатор“ за да ги победи талибанските огнени точки во Авганистан. По 2002 година, овие беспилотни летала беа користени и против конвои и војници од Ирак, Јемен, Сомалија и Пакистан. Дронот е во служба не само во американската армија, туку и во италијанската, британската и пакистанската армија.

MQ-1 Предатор

Типична конфигурација на системот Predator вклучува четири авиони, еден систем за контрола на земјата и еден терминал за дистрибуција на податоци Trojan Spirit II. Авионот Predator има должина од 8,2 m (27 стапки) и распон на крилата од 14,9 m (49 стапки). Системот работи на надморска височина од 7620 m (25 стапки) и домет од 000 km.

MQ-1 Предатор

Predator може да остане во воздух повеќе од 40 часа, а брзината на крстарење е повеќе од 129,6 km/h. Беспилотното летало е опремено со UHF и VHF радио реле линии, канал за видување во опсегот C, кој има домет од 277,8 km, како и сателитски канали за пренос на податоци UHF и Ku-бенд.

MQ-1 Предатор

Повеќенаменскиот UAV со долг дострел MQ-1 Predator е вооружен со ракети AGM-114 Hellfire.

Прочитајте исто така: Прекинувачblade: Американски камикази беспилотни летала за одбрана на Украина

General Atomics MQ-9 Reaper

Подобрениот модел Predator го доби името MQ-9 Reaper, и брзо го потврди своето име, што може да се преведе како „Reaper“. За прв пат беше употребен во 2007 година во Авганистан, додека автомобил на бунтовниците беше уништен. Еден месец по овој настан, MQ-9 Reaper веќе имаше неколку десетици единици уништена опрема, а кога почна да се користи не само од Американците, туку и од Британците, Италијанците и Французите, оваа бројка значително се зголеми. Дронот многу често се користи во извидувачки мисии, но таму не случајно се инсталирани речиси 1,5 тони оружје.

MQ-9 Reaper

Иако не е технолошки најнапредниот дрон според денешните стандарди, тој е еден од најмоќните и најраспространетите во светот. Со многу ажурирања, милиони часови лет, „Reaper“ стана постер дете на модерната војна со беспилотни летала.

Тивки убијци на модерното војување: најопасните воени беспилотни летала

Ние пишувавме за General Atomics MQ-9 Reaper во некои детали во посебен преглед, така што нема да разговарам долго за тоа овде.

Прочитајте исто така: Сè за беспилотните летала на General Atomics MQ-9 Reaper

IAI Eitan (Херон ТП)

Ова беспилотно летало, развиено во Израел, е едно од најтајните, и покрај тоа што првпат излета во воздух во 2004 година. Изграден е од Israel Aerospace Industries (неговото одделение Малат) и е надградена верзија на IAI Heron. Да, за прв пат се дозна за тоа во 2004 година, но дури во 2006 година програмерите објавија дека дронот наскоро ќе го направи својот прв лет. И дури на крајот на 2007 година, конечно беше претставен на пошироката јавност.

IAI Eitan (Херон ТП)

IAI Eitan може да се користи за набљудување, стекнување цели или извидување и е способен за борбени мисии како што се ракетна одбрана и стратешки удари со долг дострел. Покрај тоа, дронот е опремен со систем за полнење гориво во воздухот.

IAI Eitan (Херон ТП)

Неговите големи димензии (13x26 метри) и носивоста (2-4,6 тони) му овозможуваат да носи не само проектили и бомби, туку и дронови за напад камикази. Меѓу неколкуте познати операции во кои учествуваше ИАИ Ејтан се рацијата на Газа во 2009 година, која уништи ирачки конвој и крајно контроверзниот напад во истата област во 2014 година, кога операторите со беспилотни летала по грешка цел на семејството Џоуд.

Тивки убијци на модерното војување: најопасните воени беспилотни летала

Носивоста на дронот е 2700 кг, максималната тежина на полетување е 5400 кг. Должината на уредот е 13 m, распонот на крилата е 26 m Борбеното беспилотно летало може да достигне максимална брзина од 407 km/h и има домет од околу 7400 km. IAI Eitan може да издржи 30 часа лет (или дури и малку повеќе) со работен плафон од околу 14 m. Се напојува со мотори Pratt & Whitney Canada PT000-6A.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Противвоздушното оружје го штити нашето небо

CASC Rainbow CH-4 UAV

Се разбира, нашата листа вклучува и кинески технолошки воен развој. Моделот Rainbow-4 (или Cai Hong-4 UAV) создаден од CASC не е единствениот во портфолиото на компанијата, но дефинитивно може да се нарече најпрепознатлив.

CASC Rainbow CH-4 UAV

Тој е специјално дизајниран за мисии на голема надморска височина над копно и море. Покрај тоа, тој може да пука со своето оружје на растојание до 5000 метри. Rainbow CH-4 UAV има бедем што може да се повлече со електро-оптички сензор и врска со податоци до станицата за контрола на земјата. Дронот може да се пофали со модерна станица за далечинско управување со линија на видот и сателитска комуникација. Управувањето го вршат две лица.

CASC Rainbow CH-4 UAV

Беспилотното летало Rainbow CH-4 е способно да истрела ракета воздух-земја од височина од 5000 метри (~ 16 стапки), така што може да остане надвор од ефективниот опсег на повеќето противвоздушни системи на непријателот. Исто така, му овозможува на CH-400 UAV да пука од позиција која обезбедува пошироко видно поле.

CASC Rainbow CH-4 UAV

За разлика од другите беспилотни летала на оваа листа, тој не се користи од американската, израелската или европската војска. Наместо тоа, Кинезите ги продаваат на... Ирачаните, Египќаните, Нигеријците, Пакистанците и Саудиска Арабија. Ирачката војска веќе тестираше кинески беспилотни летала во борба против силите на ИСИС, додека Саудијците распоредија дел од својата флота против бунтовниците Хути. CASC дури е во преговори со Кралството Саудиска Арабија за сериско производство на дронови во оваа земја богата со нафта.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Javelin FGM-148 ATGM – безмилосно кон непријателските тенкови

Елбит Хермес 900

Уште едно од делата на израелските инженери, кое може да го „покаже“ вистинското борбено искуство и предизвикува голем интерес кај армиите на светот. Елбит Хермес 900 е тактички беспилотен воздушен систем со долг дострел со средна височина, кој е развиен првенствено за да им овозможи на израелските одбранбени сили (ИДФ) да спроведуваат операции за разузнавање, надзор и цел (ISTAR).

Елбит Хермес 900

Хермес 900 е поголема, подобра и пософистицирана верзија на Хермес 450, кој стана познат по своите успешни воздушни напади на Појасот Газа во 2008-2009 година. Поновата верзија почна да се користи за истите цели неодамна, летото 2014 година. По речиси два месеци напади, се проценува дека 2300 палестински борци на Хамас се убиени во операцијата Заштитен раб, според некои проценки. Вистинскиот број уништени од овој конкретен беспилотно летало е непознат, но статусот „тестиран во битка“ им овозможи на Израелците нови договори со Бразил и Швајцарија.

Елбит Хермес 900

Хермес 900 UAV беше дизајниран да обезбеди максимална издржливост. Покрај тоа, во исто време се зголеми ефикасноста на летот и намалена потрошувачка на гориво. Операциите со интегрираниот сателитски комуникациски терминал надвор од директната линија на видот може да се вршат од носот на авионот.

УАВ има должина од 8,3 m, распон на крилата од 15 m и носивост од 350 kg. Може да се пофали со внатрешен простор за носивост од 2,5 метри и надворешни точки за прицврстување на крилата кои поддржуваат прилагодување за да одговараат на различните барања на клиентите.

Елбит Хермес 900

Хермес 900 UAV се напојува со еден турбо мотор Rotax 914. Произведен од водечкиот австриски добавувач на авионски мотори BRP-Rotax, моторот може да произведе 74,6 kW излезна моќност.

Дронот Хермес 900 може да лета на максимална височина од 33 стапки. Максималната и брзината на крстарење на авионот се 000 km/h и 222 km/h, соодветно. Максималната издржливост на летот на дронот е околу 103 часа, а максималната тежина при полетување е 40 килограми.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: MANPADS FIM-92 Stinger

General Atomics MQ-20 Avenger

General Atomics Avenger е напреден воен дрон во служба со американската армија. За прв пат полета во 2009 година. Станува збор за систем за беспилотни авиони со млазен погон од следната генерација (UAS) дизајниран и произведен од General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) за да обезбеди подобрен брз одговор и подобрени борбени способности за американските воздухопловни сили и сојузниците во НАТО.

MQ-20 Avenger

Беспилотното летало е со должина од 13 m и распон на крилата од 20 m. Максималната тежина на полетувањето на UAV е 8 kg, а капацитетот на гориво е 255 kg. Внатрешната и вкупната носивост се 3 kg и 583 kg, соодветно. Млазниот мотор UAS е опремен со хибриден електро/механички систем против блокирање на сопирањето.

MQ-20 Avenger

MQ-20 Avengможе да биде опремен со разновидни оружја докажани во битка, вклучително и противтенковски проектили земја-воздух AGM-114 Hellfire, бомби со мал дијаметар од 250 lb GBU-39, GBU-12 / GBU-49 Paveway II ласерски 500 lb. наведувани бомби, ГБУ-16 ласерски наведувани бомби од 1000 фунти и бомби со прецизно наведување ГБУ-48. Може да носи и бомби со наведување GBU-31, GBU-32 и GBU-38 Joint Direct Attack Munition (JDAM). Ваквата листа на оружје е навистина импресивна.

MQ-20 Avenger

Производителот го опреми и Avenger значи дека ја намалуваат неговата видливост на непријателските радари, што, во комбинација со неговите борбени способности, го прави еден од најопасните воени беспилотни летала во светот. Овој невидлив „Одмаздник“ му носи вистински ужас на противникот.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Преглед на MANPADS Starstreak

Јабхон Јунајтед 40

Yabhon United 40 е повеќенаменски беспилотно летало кое служи првенствено во алжирската војска и е произведен од Обединетите Арапски Емирати. Покрај воените операции, дронот може да извршува и разузнавачки и хуманитарни задачи.

УАВ Yabhon United 40 беше претставен на Саемот за воздух во Дубаи во 2011 година и беше демонстриран на Меѓународната изложба и конференција за одбрана (IDEX) во Абу Даби во февруари 2013 година. Првиот лет беше направен во март 2013 година.

Јабхон Јунајтед 40

United 40 UAV има заоблен двоен надолжен дизајн со конфигурација на тандемски крила. Опремен е со фиксна опрема за слетување на три тркала за безбедно полетување и слетување.

Јабхон Јунајтед 40

Дронот е со должина од 11,13 m, висина од 4,38 m и распон на крилата од 20 m. Тежината и максималната тежина на полетување на авионот се 520 kg и 1500 kg, соодветно. Вкупната површина на подигање е 24,3 m², а капацитетот на резервоарот за гориво е 900 литри.

Јабхон Јунајтед 40 може да биде опремен со ракети воздух-земја со ротационо лансирање Јабхон-Намрод, крстосувачки ракети Јабхон Тандер, торпеда Финмеканика и наведувани бомби.

Јабхон Јунајтед 40

Дронот е опремен со хибридна турбо-електрична централа која комбинира течен/воздушен четиритактен четирицилиндричен мотор Rotax 914 UL со турбополнач и развива моќност од 115 КС.

Прочитајте исто така: „Нептуни“ го погодија крстосувачот „Москва“: Сè за овие противбродски крстосувачки ракети

EADS Баракуда

Не е лесно да се навлезе во сферата на невидливите борбени дронови со млазен мотор: малку се знае за нив, а уште помалку може да се научи. EADS Barracuda беше развиен од Airbus во конкуренција со други европски програми за беспилотни летала. Тоа е прилично интересен дрон, иако има помал дострел и издржливост во споредба со конкуренцијата. EADS Barracuda е беспилотно летало со млазен погон дизајниран за воздушно извидување и борбени мисии.

EADS Баракуда

Беспилотно летало направено целосно од јаглеродни влакна, вклучувајќи изметени крила. Има должина од 8,25 m и распон на крилата од 7,22 m, максималната тежина при полетување е 3250 kg. Необичната форма на хоризонталната опашка во облик на стрела и надворешно наклонетите перки го прави за разлика од другите дронови од оваа класа. Однадвор, тој е повеќе како авион, но помал по големина. Дронот е дизајниран да носи 300 килограми високопрецизна муниција во внатрешниот оддел, кој се отвора речиси веднаш, не оставајќи никакви шанси за непријателот.

EADS Баракуда

Сигурноста и безбедноста на Barracuda се обезбедени со триплекс систем за контрола на летот и навигација. Инсталираниот авионски систем има отворена модуларна конфигурација, која овозможува инсталирање на нови сензори и комуникациска опрема. Компјутерот за контрола на летот е обезбеден од MTU, а системот за навигација од Thales.

Системите за носивост вклучуваат инфрацрвени и други електро-оптички сензори, можат да бидат опремени со ласерски ознаки, систем за локација на емитери со висока прецизност (ELS) и радар со синтетички отвор (SAR). Баракуда може да носи и различни системи на оружје: од проектили до бомби од различни видови и намени. Таков универзален војник за борба и поддршка на копнените трупи.

EADS Баракуда

Авионот Баракуда се напојува со турбомлазен мотор P&W Canada JT15D-5C кој обезбедува потисок од 14,2 kN. Положбата на доводот за воздух на моторот како дел од дорзалната површина и профилот на доводот за воздух придонесуваат за низок радарски сигнал. Ова му овозможува на UAV подобро да се чувствува себеси против противвоздушни ракетни системи.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Војската високо ги ценеше Piorun MANPADS

Сухој С-70 Охотник-Б

Се разбира, оваа рецензија не би била целосна ако не го спомнам бедното суштество од Оркостан за контраст. Обидите да се направат сопствени беспилотни летала во Русија отсекогаш биле неуспешни.

Првиот руски борбен „стелт дрон“ беше продолжение на претходниот проект МиГ наречен „Скат“. Иако изгледа дека навистина сакале да направат авион од шеста генерација, но или премногу пресекле, или не го завршиле таму, или погрешно го ископирале, но се покажало дека е нешто помеѓу авион и дрон.

Сухој С-70 Охотник-Б

Орките го нарекуваат „комплекс за ударни извидувачки беспилотни летала“, но во реалноста тоа е големо летечко борбено летало во стилот на летечки крила. Иако дизајнот на летечкото крило веќе е отфрлен од сите програмери во светот.

Сухој С-70 Охотник-Б

Дронот има конвенционален турбомлазен мотор АЛ-31 со немодифицирана млазница. Односно, се поставува прашањето, дали навистина се работи за стелт дрон или пак сето тоа е само на хартија? Но, она што го разликува овој UAV од другите слични дронови е неговата големина: тој е речиси четири пати потежок од слични уреди и многу поголем. Ако не лажат, тогаш може да носи скоро 3 тони оружје и има домет од 6000 км.

Сухој С-70 Охотник-Б

Најинтересно е што сите тестови не беа многу успешни. „Ловец“ е дизајниран да работи во тандем со млазниот ловец Су-57 од петтата генерација, но и двата покажаа дека едноставно не може да има никаква интеракција. За време на тренинг летовите секогаш се појавуваат проблеми, дронот често се расипува. Требаше да влезе во служба со руските воздухопловни сили во 2024 година, но сега дефинитивно нема да дојде, бидејќи повеќето компоненти беа од западни производители. А санкциите си ја вршат работата. Поради некоја причина, сигурен сум дека овој сиромашен дрон никогаш нема да се појави во арсеналот на орките.

Прочитајте исто така: Хемиско оружје на Русија: Колку е опасно и какви се можните последици

Употребата на беспилотни летала во модерното војување и даде на нашата војска голема предност. Овие мали и тивки убијци се способни да зададат разорни удари на непријателските позиции. Ова се новите реалности на модерната војна. Нашите вооружени сили веќе многупати докажаа и докажуваат дека знаат да се борат на современ начин, користејќи ултрамодерно оружје, вклучително и беспилотни летала. Победата ќе биде само наша, затоа што го тепаме непријателот на нашата земја, кој дојде дрско, и подмолно ни ги уништува градовите и селата, го убива цивилното население. Но, сè ќе биде Украина! Слава на Украина! Смрт за непријателите!

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така: 

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега