СтатииВоена опремаОружје на украинската победа: самоодни системи за воздушна одбрана Авenger

Оружје на украинската победа: самоодни системи за воздушна одбрана Авenger

-

Како што информираше Серхи Најев, командантот на здружените сили на украинските вооружени сили, противвоздушниот ракетен комплекс „Одмаздник“ веќе е на борбена должност. Значи, AN/TWQ-1 Avenger - што може да направи овој систем за воздушна одбрана?

AN/TWQ-1 Avenger

На украинските вооружени сили очајно им се потребни противвоздушни ракетни комплекси за заштита на воздушниот простор. Затоа, фактот што САД и обезбедија на Украина самоодни противвоздушни ракетни комплекси AN/TWQ-1 Avengе, стана многу пријатна вест. За каков систем за противвоздушна одбрана станува збор, што може да направи и каква корист ќе донесе за Украина? Значи, да го разгледаме подетално самоодниот противвоздушен ракетен систем AN/TWQ-1 Avenger.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: противвоздушниот ракетен комплекс Аспид

Она што е интересно за AN/TWQ-1 Avenger

Avenger е мобилен противвоздушен ракетен комплекс со краток дострел. Обезбедува мобилна заштита на копнените единици од нисколетачки хеликоптери, авиони, беспилотни летала и крстаречки ракети. Противавионскиот ракетен комплекс го разви приватната компанија Боинг Аероспејс Компани (сега Боинг компанија). Развојот започна во раните 1980-ти. За прв пат SAM AN/TWQ-1 Avenger беше успешно тестиран од американската армија во 1984 година. И првите системи за производство влегоа во служба на Армијата на САД во 1990 година и ги заменија противвоздушните пушки М163 Вулкан и М167. Тој беше усвоен и од американскиот марински корпус. Извозните варијанти на противвоздушниот ракетен систем беа продадени и на Бахреин, Чиле, Египет, Литванија, Тајван и Обединетите Арапски Емирати. Изградени се вкупно 1800 вакви системи за противвоздушна одбрана. Сè уште работат околу 950 системи. Во 2022 година беше објавено дека одреден број системи за воздушна одбрана Av ќе и бидат доставени на Украинаengда се заштити од руската инвазија.

Avenger

Систем за противвоздушна одбрана Avenger е критичен елемент на архитектурата на воздушната одбрана на американската армија (FAAD), која вклучува C2I, радари, платформи и проектили. Жиро-стабилизирана кула Авenger with Stinger проектили е поставен на шасија 4×4 HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle), а може да работи и во автономна конфигурација или да се монтира на различни воени возила. Систем Авenger може да се монтира на други типови на шасија, да се следи и на тркала, а исто така е целосно воздушен.

Avenger

Прочитајте исто така: Израелскиот систем против дронови Smartshooter: што е тоа и како функционира?

Модернизација на Авenger AN/TWQ-1:

 • 2004 година. Пробни истрели со копје од модифицирана купола Авenger
 • 2007 година. Интегриран и тестиран митралез Bushmaster 50 калибар
 • 2007 година. Ласерско оружје со висока енергија што се користи за неутрализирање на неексплодирани убојни средства на дострел
 • 2008 година. Ласерско оружје со висока енергија што се користи за неутрализирање на мали беспилотни летала
 • 2008 година. Вграден и тестиран лесен митралез 25 мм
 • 2009 година. Ласерско оружје со висока енергија што се користи за неутрализирање на мали беспилотни летала. Може да ги неутрализира и неексплодираните убојни средства во опсегот на навалица

Avenger

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Противвоздушното оружје го штити нашето небо

Вооружување Авenger AN/TWQ-1

Електричниот погон на бедем е ист како оној на борбеното возило Бредли и е произведен од General Dynamics, Питсфилд, Масачусетс. Авenger носи осум ракети за противвоздушна одбрана Raytheon Stinger со краток дострел во два фрлачи поставени од двете страни на куполата. Бедемот (инсталација за монтирање и распоредување митралез во борба) може да се распореди и како фиксна автономна единица. Основната конфигурација се состои од бедем на стрелец со ракетни единици поставени на секоја страна.

Avenger

Секоја ракетна подлога, која е стандарден фрлач, може да собере четири проектили FIM-92 Stinger кои можат да се откачат и лансираат во конфигурација MANPADS. Ракетата има надворешен нишан дострел до 4800 m и може да нападне непријателска цел на мала височина на оддалеченост до 3800 m. Куполата може да ги лансира своите проектили од место или додека се движи со максимална брзина од 35 km/ ч.

Avenger

Ќе потсетиме дека FIM-92 Stinger е двостепена самонаведувачка ракета со цврсто гориво со инфрацрвено наведување. Ова оружје припаѓа на типот „пукај и заборави“. Има максимална брзина од 2,2 маха и е опремена со боева глава HE-FRAG. Опсегот на стрелање и висината на летот зависат од моделот на ракетата. Максималниот опсег на гаѓање е од 4 до 8 km, максималната висина е од 3,5 до 3,8 km. Овој систем има голема веројатност да биде погоден од еден проектил. За време на тестовите, Avenger успеа да погоди 171 цел од вкупно 178. Во возилото се носи комплетен сет од 8 ракети кои можат повторно да се вчитаат. Ракетите повторно се вчитуваат рачно во рок од 3 минути.

Avenger

AvengЕр е исто така вооружен со автоматски едноцевно митралез М12,7П 3 калибар 50 мм за покривање на мртвата зона на ракетата и зафаќање на копнени цели. Митралезот, изработен од белгиската компанија Fabrique Nationale Herstal, е поставен на десната греда на чкрапалото, а магацинот за муниција е фиксиран на десната страна на куполата под цевката на пиштолот. Можно е да се транспортираат 200 патрони. Пиштолот има погон на ремен и воздушно ладење.

Avenger

Avenger е опремен со високо автоматизиран систем за контрола на пожар. Системот за воздушна одбрана има и оптички тракер и инфрацрвен преден нишан систем. Тие се користат за да се добијат цели. Воспоставен е и систем на идентификација „сопствено-странец“. Алтернативните податоци за таргетирање ги обезбедува напредниот радар за воздушна одбрана.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: MANPADS FIM-92 Stinger

Систем за контрола на пожар

Системот за контрола на огнот е високо автоматизиран, со автоматско унапредување и внесување агол на подигнување при лансирање на проектил. Станицата на ловецот има проекциски оптички нишан CA-562 произведен од CAI Recon/Optical одделот. Индикации за активирање на главата за враќање (GOS), излез од капсулата и дозвола за палење се проектирани на визирното стакло. Водени ретикули потврдуваат дека GOS е насочен кон целта што стрелецот ја следи.

Avenger

Целите се добиваат со помош на оптички нишан или Raytheon AN/VLR-1 Av инфрацрвен нишанenger FLIR. Сензорот FLIR е поставен на левиот лансиран зрак. FLIR има три режими - широк, тесен (во зависност од видното поле) и режим на дожд.

Avenger

Контролна електроника Авenger (ACE), кој е произведен од General Dynamics, е главниот компјутер на системот за воздушна одбрана Avengер. Самата контролна единица се наоѓа под конзолата на местото на стрелецот.

Avenger

Ласерскиот далечина CO 2 безбеден за очи на Raytheon обезбедува податоци за опсегот што се обработуваат од контролната електроника. Автоматскиот видео тракер (AVT), произведен од DBA, се наоѓа под конзолата на стрелецот, а неговата кутија за следење се наоѓа над екранот FLIR. Автоматското следење ја поправа целта и испраќа сигнал за следење до ACE за да ја контролира куполата по агол и азимут координати. Инсталиран е и системот AN/PPX-3B IFF (домашна-странска идентификација).

Прочитајте исто така: „Нептуни“ го погодија крстосувачот „Москва“: Сè за овие противбродски крстосувачки ракети

Проектирање и заштита на систем за ПВО Авenger AN/TWQ-1

Противвоздушниот ракетен комплекс Avenger е инсталиран на лесно високомобилно повеќенаменско возило на тркала од типот HUMVWV. Екипажот на овој систем за противвоздушна одбрана се состои од две лица - возач и оператор стрелец. Возачот седи лево и покрај тоа што ги има сите контроли потребни за управување со HMMWV, има и целосна комуникација со стрелецот во куполата. Сите гласовни системи, домофон/радио и системски рингтонови се обезбедени од развивачот.

Avenger

Прочитајте исто така: Прекинувачblade: Американски камикази беспилотни летала за одбрана на Украина

Мобилност ЗРК Авenger AN/TWQ-1

Благодарение на лесното повеќенаменско возило на тркала од типот HUMVWV, противвоздушниот ракетен комплекс Avenger AN/TWQ-1 има висока мобилност. Самиот систем HUMVEE Avenger е опремен со осумцилиндричен (V-8) дизел мотор со течно ладење. Возилото на тркала има постојан погон на четири тркала и силата се испраќа на сите четири тркала преку футрола за заклучување со две брзини.

Avenger

Како и другите тактички воени возила, HMMWV е опремен со електричен систем од 24 волти, има две батерии од 12 волти поврзани во серија. Батериите се наоѓаат под совозачкото седиште. Автомобилот развива брзина од 90 km/h на асфалтирани патишта и има максимална препорачана брзина на крос-кантри од 40 km/h. Возилото HUMVEE е приспособено да работи во вода длабока до 0,9 m без специјална обука. Кога е опремен со Deep Water Fording Kit, HMMWV може да работи во вода длабока до 1,8 m.

Тежината на самиот автомобил е 3 кг, така што „Одмаздникот“ може да се транспортира со воено транспортни авиони С-900 „Херкулес“ или да се суспендира од хеликоптери од типот UH-130, CH-60, CH-46 и CH-47. .

Прочитајте исто така: Преглед на Bayraktar TB2 UAV: ​​Каков вид на ѕвер е ова?

Далечински управувач

Од интерес е единицата за далечинско управување (RCU), која исто така е произведена од General Dynamics. Ги прикажува истите податоци што му се достапни на стрелецот, вклучувајќи го и екранот на мониторот FLIR. Ова му овозможува на екипажот да спроведува борбени операции од далечни позиции на растојание до 50 m од инсталацијата доколку е потребно.

Avenger

Прочитајте исто така: Хемиско оружје на Русија: Колку е опасно и какви се можните последици

Дополнителна опрема

Боречки модул Avenger е опремен со оптички тракер и инфрацрвен систем за преден поглед. Тие се користат за фаќање цели. Воспоставен е и систем на идентификација „сопствено-странец“. Авenger може да се поврзе со системот за команда, контрола, комуникација и разузнавање (FAAD C3I) за воздушна одбрана на предниот раб, кој овозможува пренос на податоци од надворешни радари и пораки до единицата за пожар за да се предупреди и сигнализира стрелецот. Потсистемот Slew-to-Cue (STC) му овозможува на командантот или стрелецот да избере цел за вклучување како што е пријавено од FAAD C3I од екранот на конзолата за наведување базиран на контролниот систем на PCU VT Miltope Pony. Откако ќе се избере цел, куполата може автоматски да се ротира во насока на целта со ограничено учество на стрелците.

Avenger

За да се поедностави циклусот на обнова на шасијата и првичните трошоци за купување, стандардните автомобилски компоненти како што се моторот, менувачот, кутијата за пренос и управувачот се користат секогаш кога е можно. Односно, кој било дел од автомобилот може да се замени директно во борбена позиција, што ќе заштеди време за поправка и превентивна работа.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: турскиот МРАП Кирпи

Технички карактеристики на системот за ПВО Авenger

 • Вооружување: осум проектили FIM-92C Stinger и еден митралез од 12,7 мм
 • Оклоп: нема заштита
 • Димензии на автомобилот: должина – 4,95 m; ширина – 2,18 m; висина - 2,59 м
 • Тежина на автомобилот: 3 кг
 • Екипаж: возач и стрелец
 • Брзина на патување: максималната брзина на пат е 105 km/h
 • Ракетата: максимален дострел - 3800 m, минимум - 200 m; максимална висина на летот над морското ниво – 3800 m; тежината на боевата глава е 1 кг
 • Додатоци: AFCC компјутер за контрола на пожар, систем за навигација на земја, пренослив терминал, единица за далечинско управување (RCU).

Прочитајте исто така: Сè за беспилотните летала на General Atomics MQ-9 Reaper

Зошто на Украина и е потребен ваков противвоздушен ракетен комплекс?

Во услови на постојано масовно руско гранатирање на целата територија на Украина, на ова прашање дури и не му треба одговор. ЗРК Авenger е одличен во справувањето со дронови, кои многу не нервираат. Покрај тоа, нашите ловци се добро запознаени со ракетите ФИМ-92 Стингер. Сигурен сум дека системот за противвоздушна одбрана Авengќе и помогне на нашата војска ефикасно да се бори против воздушните цели, вклучително и досадните ирански беспилотни летала. Самата појава на ваков противвоздушен ракетен комплекс покажува дека нашите западни партнери се обидуваат на секој можен начин да ни помогнат да ја заштитиме критичната инфраструктура од нападите на руските окупатори.

Avenger

Ние веруваме во нашите бранители. Напаѓачите немаат каде да избегаат од одмазда. Смрт за непријателите! Слава на Украина! Слава на вооружените сили!

Прочитајте исто така: 

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега