СтатииWindowsКако да престанете да ги следите вашите податоци во Windows 11

Како да престанете да ги следите вашите податоци во Windows 11

-

Не сакате Windows 11 да ги следи вашите податоци и да ги споделува со трети страни? Потоа треба да ја прочитате оваа статија.

Во денешниот технолошки свет, вашите податоци се вреден ресурс. Многу компании го користат за да имаат точна слика за тоа како ги користите нивните производи и услуги, но само ако дадете своја согласност. Како и претходните верзии на оперативниот систем на Мајкрософт, Windows 11 исто така има значителни недостатоци во заштитата на приватноста на своите корисници. Покрај тоа, овој нов систем пренесува многу кориснички податоци на серверите Мајкрософт. Сепак, можете да ставите крај на ова.

Покрај тоа, најновиот оперативен систем на Microsoft собира и анализира телеметриски податоци и статистички информации. Многу поврзани поставки веќе се стандардно активни, а само некои од нив може да се деактивираат кога првпат ќе поставите корисничка сметка за време на инсталацијата на оперативниот систем.

Windows 11 - Телеметрија

Ќе треба да направите неколку рачни поставки за да го ублажите Windows 11 и со тоа да спречите собирање на вашите податоци. Можеби веќе сте запознаени со оваа процедура од Windows 10, но во новиот Windows 11, локацијата на некои менија е променета и треба да се прилагоди за поголема приватност.

Како да се направи тоа? Поставките ќе ги поминеме чекор по чекор, со чија помош ќе го зголемиме нивото на заштита на корисничките податоци во Windows 11 на прифатливо ниво. За жал, не е можно да се принуди Microsoft да не ги собира вашите податоци воопшто.

Прочитајте исто така: Ажурирање на Windows 11 22H2 Moment 3: што да очекуваме?

Како да гледате следење податоци во Windows 11?

Пред да избришете било што, добро е да добиете идеја за типот на податоци што ги собира Windows 11. Не можете сами да пристапите до поголемиот дел од нив, но дијагностичките податоци се исклучок.

Вреди да се знае дека, всушност, ова се податоци што Мајкрософт ги користи за да ја подобри работата на Windows 11. Така велат програмерите. Како да е потребна мисија. Тие сакаат да ги видат вашите проблеми во работењето на ОС и веднаш да ги решат.

За да видите одредено следење податоци во Windows 11, треба:

 1. Оди до "Поставки", каде што е отворено „Приватност и безбедност“.Windows 11 - Телеметрија
 2. Во подрубриката „Дозволи за Windows“ отвори „Дијагностика и прегледи“.Windows 11 - Телеметрија
 3. Во делот „Прикажи дијагностички податоци“ вклучете го прекинувачот спротивно „Овозможи дијагностички прегледувач на податоци“.Windows 11 - Телеметрија
 4. Кликнете подолу „Отвори дијагностички прегледувач на податоци“.Windows 11 - Телеметрија
 5. Оперативниот систем ќе ја отвори продавницата на Microsoft и ќе понуди преземање за прв пат „Прегледувач на дијагностички податоци“. Windows 11 - ТелеметријаТаму ќе ги најдете сите потребни информации за дијагностички податоци. По преземањето, само отворете ја апликацијата.Windows 11 - Телеметрија

Во апликацијата, ќе најдете список со сите податоци што Microsoft ги собира за подобрување на Windows 11. Стандардно, табот Дијагностика е избран, но можете да отидете во Извештаи за проблеми за да видите какви проблеми се пронајдени.

Треба да се напомене дека Diagnostic Data Viewer не ја дава целосната слика, но секако ќе биде многу корисен за оние кои сакаат да знаат што точно добива Microsoft.

Исто така интересно: Windows 12: каков е, што да очекуваме и од што да се плашиме

Како да го исклучите собирањето дијагностички податоци во Windows 11

Како што веќе дознавме, не може да се видат и исклучат сите дијагностички податоци, но можно е да се исклучат дополнителни. Ова е првенствено историја на прелистување веб, употреба на апликации и подетални извештаи за грешки во оперативниот систем. Тоа може да се направи во неколку едноставни чекори.

 1. Повторно отвораме "Поставки", каде што одиме во подрубриката „Приватност и безбедност“. Тука треба да одиме на веќе познатиот дел „Дијагностика и прегледи“.
 2. Проверете дали прекинувачот е веднаш до предметот „Испрати опционални дијагностички податоци“ исклучено Треба да се напомене дека ова не ви дозволува да станете член на програмата за евалуација на Windows.Windows 11 - Телеметрија
 3. Кликнете „Подобрување на употребата на пенкало и внесување на тастатура“, а потоа проверете дали прекинувачот и овде е исклучен.Windows 11 - Телеметрија
 4. Потоа одете во делот „Персонализирани способности“, каде што треба да се исклучи и прекинувачот.Windows 11 - Телеметрија
 5. Имате опција да ги избришете сите опционални дијагностички податоци. За да го направите ова, отворете го делот „Избриши дијагностички податоци“, каде кликнете на "Отстрани".

Сега барем некои од дијагностичките податоци што Windows 11 ги собра за вас ќе бидат избришани.

Прочитајте исто така: Дневник на мрзлив стар гик: вештачка интелигенција

Како да го исклучите следењето реклами на Windows 11

Во денешниот свет, рекламирањето игра многу важна улога. Сите технолошки компании се обидуваат да заработат пари од персонализирано рекламирање. Тоа се големи пари, голем профит, па не е изненадување што Windows 11 исто така се обидува да ги користи вашите податоци за да ви прикажува персонализирани реклами и други информации. Се разбира, на корисниците не им се допаѓа. Има многу поплаки и поплаки, но не мора да се согласувате со тоа. Само треба да знаете како да го исклучите следењето реклами на Windows 11. За да го направите ова, треба:

 1. Отворете го "Поставки" - „Приватност и безбедност“, каде што одите во делот „Генерал“.Windows 11 - Телеметрија
 2. Овде исклучете го прекинувачот „Дозволи апликациите да ми прикажуваат персонализирани реклами користејќи го мојот ID за рекламирање“.
 3. Истото треба да се направи во близина на точката „Дозволи веб-локациите да пристапат до мојата листа на јазици за да прикажуваат содржина според мојата локација“.
 4. Не заборавајте да го исклучите и прекинувачот веднаш до предметот „Дозволете Виндоус да го следи стартувањето на програмата за да го подобри менито Старт и резултатите од пребарувањето“.Windows 11 - Телеметрија

Вреди да се напомене дека исклучувањето на овие поставки нема да ги отстрани рекламите. Сè уште ќе ја гледате истата количина на реклами, но тие ќе бидат генерички и нема да се засноваат на вашето однесување. Ова ќе ви овозможи барем да ги задржите вашите лични преференци.

Прочитајте исто така:

Треба да ја исклучите историјата на активности во Windows 11

Функцијата историја на активности на Windows 11 содржи податоци за тоа како ги користите апликациите и услугите, како и податоци за веб-локациите што сте ги посетиле. Тоа го олеснува и брзо следењето на она што сте го правеле во последно време. Ова е исто така еден вид собирање на вашите податоци и параметри, но може да се исклучи. За ова:

 1. Отворете го "Поставки" - „Приватност и безбедност“.
 2. Во делот „Дозволи за Windows“ изберете „Дневник на активности“.Windows 11 - Телеметрија
 3. Отворете го „Дневник на акции“, каде исклучете го прекинувачот „Зачувај дневник за активности на овој уред“.Windows 11 - Телеметрија

Сега Windows 11 нема да складира податоци за програмите и услугите што ги користите и кои веб-локации ги пребарувате.

Прочитајте исто така: Што е CorePC - Сè за новиот проект на Microsoft

Како да го исклучите Најдете го мојот уред во Windows 11

Најди го мојот уред е одлично за наоѓање изгубен компјутер, но се потпира на редовно собирање податоци за локацијата. Ова не им се допаѓа на многу корисници, па ако сакате да ја оневозможите оваа функција, мора:

 1. Оди до "Поставки" - „Приватност и безбедност“.
 2. Во делот "Безбедност" отвори „Уред за пребарување“.Windows 11 - Телеметрија
 3. Треба да го исклучите прекинувачот „Уред за пребарување“.Windows 11 - Телеметрија

Ако вообичаено имате исклучени услуги за локација, овој чекор не е неопходен. Microsoft не може да ја следи локацијата на вашиот уред освен ако не сте му дале пристап.

Поважно! Треба да се разбере дека ако вашиот уред се изгуби, нема да можете да го најдете или далечински да ги заклучите податоците на него. Затоа, вреди да се размисли пред да се оневозможи оваа многу корисна функција.

Прочитајте исто така: 7 најкул употреби на ChatGPT

Исчистете го следењето на активноста на вашата сметка на Microsoft

Податоците поврзани со вашата сметка на Microsoft можеби се собрани на повеќе уреди. Дури и ако повеќе не ги користите овие уреди, тие продолжуваат да собираат податоци. Затоа, веднаш треба да го исчистите следењето на активноста на вашата сметка на Microsoft. Еве како да го направите тоа:

 1. Оди до сметка.microsoft.com и најавете се користејќи ја вашата адреса за е-пошта и лозинка.
 2. Кликнете „Приватност“ на врвот на прозорецот. Можеби ќе треба повторно да ги проверите вашите податоци.Windows 11 - Телеметрија
 3. Во делот „Управување со податоци за вашата активност“ кликнете на секој дел и изберете „Исчисти се...“Windows 11 - Телеметрија
 4. Кликнете "Јасно" за потврда.
 5. Повторете за кој било друг дел каде што се собрани податоци.

Оперативниот систем на вашиот уред сега веќе нема да ја следи активноста на вашата сметка на Microsoft.

Прочитајте исто така: Microsoft Cloud PC: Не сакате Windows од облакот?

Исклучете го собирањето податоци од Microsoft Edge

Претходно инсталираниот прелистувач Edge ви овозможува да блокирате веб-локации да користат тракери, а има три поставки за избор. Еве како да го поставите:

 1. Отворете го вашиот прелистувач Мајкрософт Еџ, допрете ги трите точки во горниот десен агол, скролувајте надолу и изберете "Опции".Windows 11 - Телеметрија
 2. Одете во делот „Приватност, пребарување и услуги“ на левиот панел.Windows 11 - Телеметрија
 3. Проверете дали е вклучен прекинувачот до ставката „Превенција на следење“.
 4. Изберете од три опции: Основен, Балансиран и Строг.Windows 11 - Телеметрија

Избалансиран е најдобриот избор за повеќето луѓе, бидејќи ќе престане да следи од непознати локации, но нема да влијае на основните карактеристики.

Се разбира, постојат порадикални начини да се спречи Windows 11 да ги собира вашите податоци. Ајде да се справиме и со нив.

Исто така интересно: Како ефикасно да се забрза Windows 11

Користење на локален профил

Ќе имате повеќе опции за заштита на податоците ако се најавите со локална корисничка сметка наместо со сметка на Microsoft. Можете да го направите ова и при првото поставување на вашиот уред и во секое погодно време. Имајте на ум дека може да изгубите некои податоци што биле преземени додека користите сметка на Microsoft. Ако сепак одлучите да се префрлите на користење локална корисничка сметка, тогаш за ова ви треба:

 1. Оди до "Поставки" во делот „Сметки“ Windows 11 - Телеметријаи отворени „Ваши информации“.Windows 11 - Телеметрија
 2. Користете ја опцијата таму „Најавете се со локална сметка“.Windows 11 - Телеметрија
 3. Windows потоа ќе ве поттикне да го внесете PIN-от или лозинката на вашата сметка на Microsoft.Windows 11 - Телеметрија
 4. Треба да изберете и нова лозинка за локалната сметка.

Сега ќе можете да се најавите на Windows 11 користејќи локална корисничка сметка.

Исто така интересно: Дневник на мрзлив стар гик: Бинг против Гугл

Деактивирање на телеметријата

Ако сакате целосно да спречите испраќање телеметриски податоци до Microsoft, едноставно оневозможете ја соодветната услуга „DiagTrack“. За ова ви треба:

 1. Користете кратенка на тастатурата Windows + Rда го отвори прозорецот „Лансирање“. Може да се отвори и со десен клик на "Почнувајќи" и изберете ја потребната опција.
 2. Внесете ја командата таму services.mscWindows 11 - Телеметрија
 3. Ќе се отвори прозорец "Услуги", каде што треба да ја пронајдете услугата „Поврзан корисник и телеметрија“ (Поврзани кориснички искуства и телеметрија).Windows 11 - Телеметрија
 4. Кликнете двапати на неа и инсталирајте „Тип на стартување“ на „Оневозможено“.

Исто така, треба да земете во предвид дека Windows 11 е систем поврзан со облак, што значи дека се потпира на онлајн услугите за правилно функционирање. На пример, менито Start треба да знае за вашата активност за да прикаже препораки. Windows Search бара поврзување со услугите на Microsoft за прикажување на резултатите од пребарувањето на веб и друга содржина. Функцијата Виџети се поврзува со мрежата MSN за да ги прикаже вашите персонализирани канали и информации за времето. А Windows Update бара интернет конекција за преземање и инсталирање ажурирања.

Сега знаете како да го запрете, поточно да го намалите, следењето на вашите податоци во Windows 11.

Прочитајте исто така:

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

1 коментар
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Излупениот кромид
Излупениот кромид
пред 3 месеци

И дали сè е навистина исклучено? Бидејќи во win10 никогаш не можев целосно да го исклучам и телеметриските услуги се враќаа со секое ажурирање.

Во принцип, што по ѓаволите? Купувате софтверски производ кој не само што ви продава нешто дополнително во форма на рекламирање, туку и ве продава со сите податоци.

Популарно сега