Root NationаудиоСлушалкиПреглед за слушалки BLON X HBB Z300: Златниот змеј е кралот на металот

Преглед за слушалки BLON X HBB Z300: Златниот змеј е кралот на металот

BLON X HBB Z300 е уште една соработка помеѓу познатиот аудио блогер HBB и производителот на слушалки BLON. Со моделот Z300, брендот сака да го врати својот авторитет во буџетскиот сегмент на слушалките IEM. Дали функционираше? Ќе дознаеме во резултатите од прегледот. Можам веднаш да кажам дека се покажа интересно, но доста двосмислено. И сега, ајде да разбереме подетално.

Прочитајте исто така: Sennheiser MOMENTUM 4 Безжичен преглед: слушалки што ги променија преференциите

Изглед

BlON Z300 се испорачуваат во мала кутија, во која има: слушалки, торба за нив, кабел што се вади и 2 комплети млазници. Со оглед на цената од 35 долари, сакам да му се заблагодарам на производителот за капакот на чантата, бидејќи тоа е реткост за луѓе со буџет.

Ушни перничиња

Во однос на млазниците, има црни - погусти, за љубителите на бас, и лесни - за неутрален звук. Квалитетот на млазниците е добар, без посебни откритија, но воопшто не сакам да ги заменам надвор од кутијата. Но, сепак, препорачувам да ги погледнете али добрите ушни перничиња, по можност со акцент на бас (темно). Гледајќи напред, ќе кажам дека понекогаш ќе сакате да ги турнете високите фреквенции длабоко во сцената, со кои црнците можеби нема да можат да се справат.   

Кабел

И тука можете да ја почувствувате понудата за победа од Z300 во неговата ценовна категорија. Извиткан е, изработен од висококвалитетен бакар без кислород, умерено крут и прилагодлив под брадата. Сè на сè, зрел аудиофилски кабел без попусти. За комплетен сет, со оглед на цената, тоа е само задоволство! Кабелот е поврзан со слушалките со помош на универзален QDC конектор, па дури и ако сакате да го замените, нема да има проблеми. Приклучокот од 3,5 mm е сигурен, нема прашања за тоа. 

За една недела користење, кабелот никогаш не се заплетка, што е дефинитивно кул. Не препорачувам да го смените кабелот во комплет на поевтин, бидејќи слушалките се доста чувствителни на ова. Поедноставна опашка едноставно нема да има доволно отпор за да го контролира нивниот фреквентен опсег.

Прочитајте исто така: Apple AirPods Pro 2 наспроти Huawei FreeBuds Pro 2: кои слушалки да ги изберете?

Слушалки

X HBB Z300 изгледа како многу смел модел. Куќиштата се направени од метал и имаат мат задни плочи со ликот на змеј. Според производителот, сликата е направена од злато, но веројатно нема да ја проверам.

Покрај златната боја, како и во нашата рецензија, има и темно сина верзија. Голдното обично го помешам со цигански, но во овој случај, навртките изгледаат многу скапо и цврсто, а заедно со кабелот се многу поскапи од нивната цена. Што се однесува до слетувањето, тука сè е одлично, длабоко и без непријатност при долго слушање. Конечното прашање е како сето тоа звучи.

Звук со огнена енергија

Прво, да го погледнеме звукот од техничка гледна точка. Според фреквентниот одговор, имаме: ниски фреквенции, подигнати за 10 dB, сосема непречено влегуваат во средината. Понатаму, на високите фреквенции гледаме неколку врвови и еве малку ме плаши врвот на 8 килохерци (малку подалеку моите стравови се оправдани).

Преведете од аудиофил на човек и имаме: мирна, не светла изведба со добра дистрибуција на инструменти и одлична енергија, текстура на тапани и гитари. Електроника, рок, дабстеп - сето ова звучи многу кул овде, иако нема доволно осветленост за да започнете да танцувате. Звукот е умерено аналитички, а во BLON X HBB Z300 можете и треба да ги анализирате песните во детали.

Овде има многу синтисајзери, перкусии и други љубители на музиката, но без претерување. На електронските инструменти, звукот е собран, има одлична динамика и длабочина, електрониката звучи светло, а понекогаш дури и премногу експресивно. Понекогаш сакав да го направам звукот порелаксиран, бидејќи нападите во агресивните жанрови како метал понекогаш имаа премногу влијание врз звукот, но ако сакате порелаксиран звук кога се во прашање гитарите, ова се слушалките за вас!

Големината на сцената е значајна, има доволно воздух во звукот, па со задоволство можете да слушате нешто оркестарско. Поделбата на алатки со нејзината цена, исто така, не се зголеми. Од очигледните недостатоци, пикот на високи фреквенции може да го иритира увото при максимална јачина, па затоа не препорачувам да одите над 60-70%. Ова е особено забележливо на вокалните делови. Во споредба со конкурентите во форма на Simgot EW100P, поставката е доста слична, но вторите немаат висок врв, но немаат таа енергија и звук уште поаналитички.

Резултати

BLON X HBB Z300 е вистински празник за љубителите на рок и електроника. Во другите жанрови ќе звучат неутрално и сосема пристојно за секојдневно слушање. Тие се лути на агресивни жанрови, но доколку е потребно, можат да се трансформираат во смиреност и совршено да свират дури и класична или оркестарска музика.

Каде да купам

Прочитајте исто така: 

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
8
Комплетен сет
10
Материјали
9
Ергономија
10
Звучи
8
Цена
9
BLON X HBB Z300 е вистински празник за љубителите на рок и електроника. Во другите жанрови ќе звучат неутрално и сосема пристојно. Тие се лути на агресивни жанрови, но доколку е потребно, можат дури и да свират класична или оркестарска музика.
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Други статии
BLON X HBB Z300 е вистински празник за љубителите на рок и електроника. Во другите жанрови ќе звучат неутрално и сосема пристојно. Тие се лути на агресивни жанрови, но доколку е потребно, можат дури и да свират класична или оркестарска музика.Преглед за слушалки BLON X HBB Z300: Златниот змеј е кралот на металот