аудиоСлушалкиПреглед на TWS слушалки HUAWEI FreeBuds SE: Разновидниот војник

Преглед на TWS слушалки HUAWEI FreeBuds SE: Разновидниот војник

-

Создавањето модел на слушалки што ќе одговараат на сите е задача од областа на фикцијата. Некој сака слушалки во каналот, некој сака активно поништување шум, некој бара најбуџетско решение, а за некој најважно е квалитетот на звукот. Нема да можете да ги задоволите сите во исто време, но што ако се обидете да создадете нешто компромитирачко, што ќе ги исполни барањата на публиката во повеќето параметри? Мислам дека резултатот ќе биде нешто слично HUAWEI FreeBuds SE. Денес ќе откриеме кои карактеристики ги прават овие слушалки идеален кандидат за купување.

Позиционирање и цена

У HUAWEI има искрено водечки модели, како на пр HUAWEI Бесплатни пупки Про 2, што неодамна го разгледавме. Таму дизајнот е апсолутно уникатен, а техничките карактеристики блескаат со сите бои на виножитото така што секој може да најде нешто по својот вкус и боја.

Овде сè е многу поскромно, практично и приземно. Акцентот е ставен на вредноста за парите - гарантиран добар квалитет на користење на слушалките со соодветна цена. Цената за HUAWEI FreeBuds SE чини околу 1600 UAH (~ 40 долари), што е прилично скромно за слушалките TWS. Во исто време, и во поглед на дизајнот и техничките карактеристики, слушалките имаат што да му понудат на корисникот.

Прочитајте исто така: Преглед на TWS слушалки HUAWEI FreeBuds Pro 2: Љубов на прв допир

Содржина на пакетот

Комплетен сет HUAWEI FreeBuds SE е доста богат - тука ќе најдете слушалки во футрола, USB-C кабел за полнење, комплет дополнителни ушни пупки во големини S и L (големина M, како најуниверзална, се прикачени на слушалките од на самиот почеток), прирачник и гарантен лист.

HUAWEI FreeBuds SE

Дизајн, материјали, монтажа

Зборувајќи за разликите на овие слушалки од стандардните модели, вреди да се започне со случајот. Ова не е стандарден овален сапунски камен, туку случај. Во однос на пропорциите, повеќе наликува на ковчег во кој се кријат богатствата на пиратите.

Капакот лесно се отвора, внатре можете да видите две слушалки и копче за поврзување. Слушалките имаат не сосема стандардна форма и начинот на кој се поставени во куќиштето. Ако обично се занимавате со вметнати моливи, тогаш слушалките навистина лежат тука. На почетокот ми беше невообичаено да ги извадам, бидејќи моите прсти се обидоа да ја повторат траекторијата заедничка за многу модели - и не ги најдоа слушалките на вистинските места. Но, за неколку дена се навикнав и морам да признаам дека одлуката да ги ставам слушалките беше оправдана - многу поудобно е да ги извадите од куќиштето.

HUAWEI FreeBuds SE

Но, да се вратиме на случајот, ќе ги опишеме слушалките малку подоцна. На дното има USB-C приклучок за полнење слушалки, на предната страна има LED индикатор кој трепка кога ќе се отвори капакот и го покажува нивото на полнење на куќиштето - во црвена, портокалова или зелена, соодветно. Но, склопувањето на куќиштето ме разочара - по само неколку дена користење, капакот почна да се олабавува. Но, можеби ова е проблемот на мојот тест примерок, бидејќи во Huawei во однос на склопувањето, сè е обично со висок квалитет.

Постојат две опции за боја HUAWEI FreeBuds SE е бела и сина, но повеќе би го нарекол нане. Ја обожавам оваа боја, па дури и малку се изнервирав што добив на преглед уред во класична бела верзија.

Сега да одиме директно на слушалките. Микрофоните и контактите за полнење се наоѓаат на издолжената нога. Ногата на слушалките е издолжена, па лесно се чувствува кога ќе ги ставите слушалките. Ова ќе ни се најде при контрола на гестови, за што ќе зборуваме подоцна.

Ушните перничиња на слушалките се многу меки и лесно се виткаат, така што многу нежно се вклопуваат во увото, освен тоа, можете да ја изберете големината на влошките за уши што најмногу ви одговара. Дозволете ми да ве потсетам дека не се занимаваме со слушалки во каналот, туку со во уши, така што тие можат да се сметаат за најуниверзален модел.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ROG Centra True Wireless: слушалки за игри TWS

Ергономија и удобност при користење

Слушалки HUAWEI FreeBuds SE добро седи во увото, поради меките ушни перничиња, тие седат прилично цврсто. Во исто време, дури и неколку часа во слушалките не се напрегаат.

Ми се допадна што нивниот дизајн е многу лесен, секоја поединечна слушалка тежи околу 5 g, така што можете удобно да поминете барем половина ден во слушалките. Бидејќи моделот не е во каналот, туку е покласичен додаток, тогаш, повторно, сценариото за долгорочна употреба е повеќе од оправдано и удобно.

Поврзување, контрола и софтвер

Како и со другите слушалки HUAWEI, овде корисникот има две опции за нивно поврзување - едноставно со откривање на уредот преку Bluetooth или преку сопствена апликација HUAWEI Живот со вештачка интелигенција.

HUAWEI  AppGallery:
Живот со вештачка интелигенција
Живот со вештачка интелигенција
Развивач: Аспигел СЕ
цена: слободен

Продавница за Апликации:

Google Play:

Со првата опција, сè е едноставно и јасно. Отворете го случајот HUAWEI FreeBuds SE, притиснете го копчето неколку секунди додека не трепка белиот индикатор - и пронајдете ги слушалките во списокот со достапни уреди во Bluetooth конекции. Но, нема да можете да го видите нивото на полнење или да ја поставите контролата со гестови на тој начин. Затоа, препорачувам веднаш да ја преземете и инсталирате апликацијата HUAWEI Живот со вештачка интелигенција.

Следно, шемата е едноставна - го отвораме капакот на куќиштето за да ги „разбудиме“ слушалките и ги наоѓаме слушалките во списокот со уреди во апликацијата на нашиот паметен телефон. Voila! Следно, можете да го видите нивото на полнење на слушалките и куќиштето, да проверите дали има ажурирање на фирмверот (патем, апликацијата веднаш понуди да го ажурира мојот пример) и поставките за контрола на гестови. Што се однесува до второто, овде, да речеме, се препознава основната функционалност - се препознава само двоен допир, но едно од 5-те претходно поставени дејства може да се додели на секоја слушалка посебно. Не многу, но генерално подобро од ништо.

Звучи

Што се однесува до квалитетот на пуштената музика, тогаш HUAWEI FreeBuds SE останува во тек. Не може да се каже дека тоа е сон на аудиофил, но нема ниту посебни промашувања. Стандарден модел со доволно ниво на гласност и просечен звук низ целиот опсег. Со оглед на недостатокот на софтверски еквилајзер, одлуката е логична, насочена кон максимална разновидност на уредот.

Прочитајте исто така: Преглед на Sennheiser Momentum True Wireless 3: третата генерација на аудиофилни слушалки

Гласовна комуникација

HUAWEI FreeBuds SE е опремен со функција за поништување на шум при пренос на глас. За ова, во слушалките се користат два микрофони. Интелигентниот систем ги препознава звуците од околината и ги прекинува, оставајќи го гласовниот пренос јасен и лесен за воочување од соговорниците.

Додека ги користев слушалките, забележав чудна карактеристика - периодично (околу еднаш на секои 5 минути) ме исфрлаа од конференцијата за Зум. Најверојатно, кога ќе молчите некое време, слушалките ќе помислат дека не ги користите и едноставно ќе се исклучат. И во многу апликации, ова е еквивалентно на завршување на дијалогот. Затоа морав да слушам еден од работните состаноци на звучникот. Можеби тоа ќе биде поправено во други фирмвери, но за некого можеби нема воопшто да биде важно, па не можам да го наречам категоричен минус.

Автономија

Во секоја влошка HUAWEI FreeBuds SE е опремен со батерија од 37 mAh, а куќиштето доби батерија од 540 mAh. Се чини дека показателите не се најубедливи во споредба со конкурентите, но овде не се работи за номиналниот капацитет на батеријата, туку за тоа како се користи.

За време на половина час работа, слушалките потрошиле околу 5% од полнењето, што ги прави многу автономна опција. Случајот исто така трае долго - за една недела користење по неколку часа дневно, случајот бил испразнет за само 30%. Целосното полнење е доволно за поддршка на слушалките во активна состојба до 24 часа.

HUAWEI FreeBuds SE

Заради чистотата на експериментот, ги испразнив и слушалките и куќиштето на нула. За 15 минути постигнаа 40, односно 20 проценти. За половина час слушалките веќе беа наполнети 85%, а куќиштето 40%. Со оглед на ниската стапка на потрошувачка на полнење, јасно е дека и толку кратко полнење е доволно за мирно да го преживеат денот на продуктивна работа.

Висовски

Морам да го кажам тоа HUAWEI FreeBuds SE Бев многу задоволен. По прилично скромна цена, тие совршено ги извршуваат сите функции што ги очекувате од слушалките TWS. Можеби главната карактеристика е импресивната автономија, ќе ги забележам и квалитетниот дизајн и ергономијата и функцијата за намалување на шумот при пренос на глас.

HUAWEI FreeBuds SE

Поплаките за слушалките не се засноваат на сериозни недостатоци, туку на леснотија на користење. Би сакал да видам некој еквилајзер или барем готови подесувања за сценариото за слушање, бидејќи басот не ми беше доволен, како што често се случува со слушалките за во уво. Па, склопувањето на мојата копија беше слабо.

Во друга Huawei Поради својата разновидност, функционалност и цена, FreeBuds SE може да се смета за одличен претендент за титулата „миленик на луѓето“.

Каде да купам

Исто така интересно:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Преглед на TWS слушалки HUAWEI FreeBuds SE: Разновидниот војник

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ
Дизајн
8
Ергономија
9
софтвер
8
Звучи
7
Автономија
10
Цена
10
HUAWEI FreeBuds SE беа многу задоволни. Главната карактеристика може да се нарече импресивна автономија. Исто така, би сакал да го забележам висококвалитетниот дизајн, ергономијата, функцијата за намалување на бучавата.
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега
HUAWEI FreeBuds SE беа многу задоволни. Главната карактеристика може да се нарече импресивна автономија. Исто така, би сакал да го забележам висококвалитетниот дизајн, ергономијата, функцијата за намалување на бучавата. Преглед на TWS слушалки HUAWEI FreeBuds SE: Разновидниот војник