аудиоСлушалкиПреглед на слушалки Philips TAT1207: баси бебиња

Преглед на слушалки Philips TAT1207: баси бебиња

-

Со кул новитети, сè е обично едноставно - висока цена, богат прибор. А што е со поедноставните модели, можеби не толку возбудливи во однос на рекламирањето, но сепак вреди да се обрне внимание? Добив рака на компактен TWS Philips ТАТ1207 – светла, прилично едноставна однадвор, но со пријатни изненадувања за корисниците.

Philips ТАТ1207

Позиционирање и цена

Како што веќе реков, го избрав најприфатливиот модел за да видам дали има алтернатива на отворените Кинези по цена од околу 1000 UAH. Па, вистинското прашање беше за што ќе бидат способни слушалките, во кој дел од трошокот го сочинува промовираниот бренд.

Содржина на пакетот Philips ТАТ1207

Конфигурацијата на слушалките е сосема стандардна. Во кутијата ќе најдете футрола со ушни перничиња, упатство за употреба, кабел за полнење и комплет заменски врвови за уши. Ниту премногу, ниту премалку, класичен сет на модерни слушалки од средно ниво.

Philips ТАТ1207

Дизајн, материјали, монтажа

Изгледа како слушалки Philips TAT1207 е убаво, но малку глупо. Можеби бојата е знак - оваа светло жолта верзија беше премногу кисела за мене и повеќе ме потсетуваше на кутија од Киндер отколку на кул куќиште со врвни слушалки. Иако има црно-бели опции за класичните фанови, постои и друга варијација на бои - сина (според мене, поправилно е да се каже тиркизна).

Она што ми се допадна беа материјалите за квалитетот на склопувањето на куќиштето и слушалките. На допир, пластиката остава навистина позитивен тактилен впечаток. Куќиштето е целосно мат, а слушалките комбинираат мат и сјајни елементи. Бев задоволен од присуството на контролно копче на секое вметнување. Тоа не е зона на допир, како кај поскапите аналози, но не влијае многу на леснотијата на користење.

Стилски, куќиштето е исто така дизајнирано што е можно поедноставно. Логото на компанијата е врежано на капакот, индикаторот за поврзување и USB Type-C портот за полнење на куќиштето се на задната страна.

Слушалките се со мали димензии, на страничното лице има ЛЕД, што покажува дека слушалките се поврзани. Малото стапало ви овозможува удобно да ги ставите слушалките во увото и брзо да ги извадите. Во средината на задниот дел има копче за контрола на слушалки со логото на компанијата.

Лесниот дизајн на слушалките ви овозможува да ги носите долго време без да ги заморувате ушите. И воопшто, моделот е многу компактен, дури и за куќиштето.

Прочитајте исто така: Преглед на TWS слушалки HUAWEI FreeBuds SE: Разновидниот војник

Ергономија и удобност при користење

Слушалките ми седеа добро, удобно ми беа сместени во ушите, не притискаа и не испаднаа. Обликот исто така придонесува за безбедно вклопување и удобно користење.

Малата тежина на слушалките и обезбедената заштита од влага според стандардот IP54 прават Philips ТАТ1207 погоден за спорт во сала или џогирање во природа.

Поврзување, контрола и софтвер Philips ТАТ1207

Нема да мора да инсталирате никакви посебни апликации за контролирање на слушалките. Само отворете го куќиштето и пронајдете ги слушалките во списокот со достапни уреди во менито Bluetooth. Бидејќи има Bluetooth верзија 5.2, може да сметате на стабилна врска без прекини во радиус до 10 метри.

Philips ТАТ1207

Бидејќи нема софтвер, но има функции за контрола на гестови, нивниот опис ќе го најдете во прирачникот. 2022 година е, нели? Но, тоа е сè, главната работа е што оваа контрола на слушалките работи. Еднократно притискање - пауза/репродукција, двојно - следната песна, тројно - претходна. Можете да прифатите дојдовен повик со едно притискање и да го завршите со притискање на копчето 2 секунди.

Звучи Philips ТАТ1207

Она што дефинитивно не го очекував беше толку пријатен звук. Прво, слушалките имаат многу голема маргина на јачина - не стигнав ни до половина од нивните можности - и тоа ми беше повеќе од доволно, дури и надвор.

Второ, има многу избалансирани фреквенции и прекрасен густ бас. За тестирање ја вклучив песната Apocalyptica - одамна не сум слушнал толку „вкусен“ звук на виолончело во слушалки. Да кажам дека не го очекував ова од слушалки за 50 долари е потценување!

Philips ТАТ1207

Трето, поради многу цврстото вклопување во ушите, слушалките совршено го блокираат надворешниот шум. Оваа функција ќе ви помогне ако планирате да ги користите овие слушалки во транспортот, за време на тренинг во теретана или ако дома или во канцеларија ви е тешко да се концентрирате на работата поради постојаната надворешна бучава. 

Гласовна комуникација

Ако ги сметате слушалките како безжични слушалки, тогаш бев задоволен од сè - вградените звучници се добри за разговор. Микрофоните го пренесуваат гласот сосема јасно и разбирливо.

Автономија Philips ТАТ1207

Вметната батерија Philips TAT1207 е доволен за непрекинато слушање музика околу 5 часа, а футролата е доволна да обезбеди уште 10-12 часа работа. Ова се сосема стандардни индикатори, имајќи предвид дека нема посебни технологии за подобрување на звукот.

Висовски

TWS Philips TAT1207 е доволно интересен модел ако барате едноставен пар слушалки што ќе работат добро. Звучат речиси како топ модели, но чинат само смешни пари. Да, дизајнот овде искрено не е премиум, нема апликација за поставување, нивото на полнење може да се одреди само приближно. Но, звукот! Репродукцијата на музиката овде е на високо ниво, плус додадете добро вклопување со добра изолација на бучава - и добиваме нешто што ја исполнува својата главна цел што е можно поефикасно.

Philips ТАТ1207

Каде да купам

Прочитајте исто така:

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
7
Ергономија
9
Звучи
9
Автономија
8
Цена
10
TWS Philips TAT1207 е доволно интересен модел ако барате едноставен пар слушалки што ќе работат добро. Звучат речиси како топ модели, но чинат само смешни пари. Да, дизајнот овде искрено не е премиум, нема апликација за поставување, нивото на полнење може да се одреди само приближно. Но, звукот!

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Сергиј
Сергиј
пред 5 месеци

Хмм, не знам, не знам, звукот е всушност прилично лош, има многу бучава, басот е нејасен, увото почнува брзо да боли од нивната густина, а промената на изразот на лицето фрла слушалките надвор од увото.
Имам стари, а можеби и не оригинални AirDots од Xiaomi и се добива впечаток дека таму звукот е малку подобар

Клавв
Клавв
пред 5 месеци

Хмммм, левата по два месеца веќе не работи

Популарно сега

TWS Philips TAT1207 е доволно интересен модел ако барате едноставен пар слушалки што ќе работат добро. Звучат речиси како топ модели, но чинат само смешни пари. Да, дизајнот овде искрено не е премиум, нема апликација за поставување, нивото на полнење може да се одреди само приближно. Но, звукот!Преглед на слушалки Philips TAT1207: баси бебиња