аудиоСлушалкиПреглед Xiaomi Buds 4 Pro: одличен звук и висококвалитетно намалување на шумот

Преглед Xiaomi Buds 4 Pro: одличен звук и висококвалитетно намалување на шумот

-

Три режими за намалување на шумот, рачен систем за намалување на шумот во 6 чекори и режим на транспарентност, поддршка за LDAC, SBC, AAC и LHDC 4.0, како и Bluetooth 5.3. Сето ова за Xiaomi Пупки 4 Pro.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Бидејќи производителите на паметни телефони се повеќе го напуштаат приклучокот за слушалки од 3,5 милиметри, не е изненадување што повеќе производители на мобилни телефони влегуваат на пазарот за безжични Bluetooth слушалки. Се разбира, стандардот на безжични слушалки сè уште го сметаат повеќето експерти и корисници Apple AirPods. Но, тоа не е секогаш случај. Другите производители на слушалки TWS исто така не стојат во место, и нудат навистина интересни уреди.

Прочитајте исто така: Преглед на паметен телефон Xiaomi 13 Лајт: моќ во минијатура

Што е интересно Xiaomi Пупки 4 Pro

Се разбира, меѓу нив има и кинеска компанија Xiaomi. За оние со слушалки Xiaomi Пупките се поврзани со евтини „кинески“, пристапот кон гаџетите на овој производител ќе мора да се смени. Речиси една година по објавувањето на целосно безжични слушалки Xiaomi Buds 3 Pro, електронскиот гигант со седиште во Пекинг лансираше нова Bluetooth слушалка за поништување шум - Xiaomi Пупки 4 Про. Ова е навистина врвен модел. Квалитет на производство, изглед, функционалност - сè укажува дека се соочуваме со водечки производ на кинески бренд.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Гаџетот доби подобар квалитет и контрола на звукот во споредба со претходната генерација, како и најсилното интелигентно активно поништување на бучавата во индустријата од 48 dB и подобрен независен просторен звук. Дополнително, имаме 6-фазен рачен систем за намалување на шумот и режим на транспарентност, 3 режими за намалување на шумот. Поддршката за технологиите LDAC, SBC, AAC и LHDC 4.0 заслужува посебно внимание. Безжичните слушалки може да се поврзат со мобилни уреди благодарение на технологијата Bluetooth 5.3. Додадете на ова висококвалитетен звук, одлични микрофони и ултра мала тежина - само 5 g.

За 250 евра Buds 4 Pro од Xiaomi нудат висококвалитетно стриминг, активно поништување на шум, долго траење на батеријата, сараунд звук, следење на положбата на главата. По неколку дена тестирање, можам со сигурност да кажам Xiaomi Buds 4 Pro се избалансирани универзални слушалки. Заинтригиран? Значи, да ги погледнеме подетално новите TWS слушалки од Xiaomi.

Спецификации Xiaomi Пупки 4 Pro

Прво, предлагам да ги погледнете техничките карактеристики и функционалноста Xiaomi Пупки 4 Про.

 • Тип: Вистински безжичен стерео (TWS)
 • Интерфејс за поврзување: Bluetooth 5.3
 • Звучници: 11 mm, со неодимиумски магнет
 • Фреквентен опсег: 20 - 20 Hz
 • Отпорност: 32 оми
 • Микрофон: тесно насочен
 • Фреквентен опсег на микрофонот: 100 - 10 Hz
 • Чувствителност: -48 dB
 • Поддршка за протоколи со ултра висока дефиниција: аудио со висока дефиниција LHDC 4.0 и 96 kHz, SBC, AAC, LDAC (сертификација за безжична аудио со висока резолуција)
 • Заштита од влага: IP54
 • Капацитет на батеријата: слушалки - 53 mAh, полнач - 565 mAh
 • Траење на батеријата: слушалки - до 9 часа, со футрола за полнење - до 38 часа
 • Брзо полнење: 5 минути за 3 часа репродукција
 • Тежина: една слушалка – 5,0 g, торбичка за полнење – 39,5 g

Навистина модерни безжични слушалки со добар звук, интересни карактеристики и можности.

Прочитајте исто така: Преглед на паметен телефон Xiaomi 12T Pro: Кларк Кент или Супермен? 

Што има во комплетот

Слушалките ми дојдоа спакувани во дебела црна картонска кутија со изгравирана слика од самите слушалки и информации за нив.

На предната страна, покрај сликата и името на слушалките TWS од Xiaomi, во долниот десен дел можете да го видите натписот „Hi-Res Audio Wireless“. Се чини дека производителот сака да го нагласи ова. На задната страна има многу информации за самите слушалки, нивните можности, поддршка за интерфејси за поврзување и разни протоколи. Заинтересираните можат веднаш да се запознаат со нив.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Внатре, освен две слушалки Xiaomi Buds 4 Pro во Star Gold боја (има и повеќе класични во Space Black боја), вклучува кутија за полнење исто така во златна боја, USB тип-C кабел за полнење, два дополнителни пара врвови за уши и прирачник за хартија за корисникот .

Xiaomi Пупки 4 Pro

Стандарден сет за модерни TWS слушалки. Нема ништо ново овде, но сосема е доволно за користење.

Прочитајте исто така:

Практично футрола за полнење

Мојата приказна ќе ја започнам со кутијата за полнење. Неговата надворешна површина е сјајна и сјајна. Што се однесува до дизајнот на телото, Xiaomi дизајнираше капак што се отвора напред, како предниот капак на моторот на автомобилот. Признавам дека во првите минути од употребата предизвика некои непријатности. Беше потребно да се навикне и да се прилагоди. За разлика од претходните модели на компанијата Xiaomi, е нов пристап кон дизајнот.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Златните слушалки повеќе ќе им одговараат на жените. Почнувате да го разбирате ова особено кога ја држите кутијата за полнење во ваши раце Xiaomi Пупки 4 Про. Како моден додаток, сличен на комплет козметика, сигурно ќе го најде своето место во женската чанта или спојката. Иако тоа може да им се допадне и на мажите, а има за попребирливи луѓе Xiaomi Buds 4 Pro е црн.

На предната страна на куќиштето е поставена ЛЕД, која го покажува нивото на полнење.

Xiaomi Пупки 4 Pro

На задната страна, нема ништо, освен шарката на капакот, која е речиси невидлива.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Во долниот дел од кутијата за полнење Xiaomi Buds 4 Pro има USB Type-C интерфејс за полнење, а десно од него е стандардното копче за спарување Bluetooth, кое може да се најде во скоро сите производи Xiaomi Ушни пупки.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Според мене, би било убаво комплетите да имаа и силиконски заштитно куќиште за заштита на мазните површини на куќиштето од можни гребнатини, особено кога се носат надвор или во торба.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto Buds 105: Пристојни основни слушалки TWS

Стилски дизајн на TWS слушалки Xiaomi Пупки 4 Pro

Како што веќе спомнав, го добив на тестирање Xiaomi Buds 4 Pro се Star Gold, па бев пријатно изненаден од нивниот изглед. Новитетот навистина се одликува со својот првокласен дизајн и висококвалитетната пластична обвивка. Искрено, во однос на квалитетот и дизајнот, тие се на исто ниво како Apple или Samsung. Xiaomi успеа да ме изненади, бидејќи порано бев скептичен за нивните TWS слушалки.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Xiaomi Buds 4 Pro доби дизајн на „вселенска“ капсула што речиси целосно се совпаѓа со контурите во внатрешноста на куќиштето за полнење и неколку вградени магнети за фиксирање на слушалките внатре. За време на презентацијата, производителот забележа дека кутијата за полнење добила антибактериска обвивка со неоргански јони кои го штитат гаџетот од растот на бактерии.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Ми се допадна рационализираниот облик на куќиштето за слушалки и украсните елементи, кои се направени со леење под висок притисок. Веднаш чувствувате дека се работи за топ модел, каде сè е многу добро осмислено и направено. На дното на слушалките има два магнетни контакти за полнење, а микрофонот се наоѓа долу.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Ми беше удобно да ги носам слушалките долго време, не чувствував непријатност, односно врз основа на моето лично субјективно искуство, можам да забележам дека слушалките Buds 4 Pro се многу удобни за носење и добро седат во ушите без да се лизгаат. .

Xiaomi Пупки 4 Pro

Тие се многу лесни, тежат само по 5 g или 10 g пар, а кутијата за полнење е 40 g. Односно, имаме вкупна тежина од 50 g, така што може да се носат во мала чанта или џеб.

Главната работа е да ги изберете вистинските ушни перничиња со вистинска големина. Врвови за уши со три различни големини - мали, средни и големи, кои обезбедуваат сигурно и цврсто вклопување за уши од која било големина. Слушалките се водоотпорни, со оцена IP54, што ги прави погодни за употреба за време на вежбање или при слаб дожд.

Прочитајте исто така:

Управување Xiaomi Пупки 4 Pro

Слушалките поддржуваат контрола со гестови, како што се двоен допир, трикратен допир и долг допир и може да се конфигурираат во посебна апликација. Се разбира, уредот поддржува и работа со гласовниот асистент на Xiao Ai (кој досега зборува само мајчин кинески) и три режими на аудио.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Во апликацијата што ќе ја опфатам подоцна, можете да инсталирате механизми на повеќе нивоа за функциите за транспарентност и поништување шум на безжичните слушалки. Функцијата за транспарентност нуди три режими: стандардна транспарентност, засилување на гласот или амбиентални звуци. Режимот за поништување шум има шест приспособливи конфигурации кои корисниците можат рачно да ги активираат во зависност од условите на околината.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Како што доликува на слушалки од премиум сегментот, Xiaomi Buds 4 Pro исто така ја открива позицијата на слушалките. Со други зборови, ако ги вметнете слушалките во чашката за уво, музиката започнува автоматски да се репродуцира. Работи и во обратна насока: слушалките се отстранети - музиката е исклучена. Обезбеден е режим на тестирање, кој ви овозможува да ја прилагодите положбата на слушалките според резултатите од тестот за да го добиете најдоброто искуство од слушањето музика.

Исто така, можете сами да ја вклучите опцијата за поништување на шум за паметно бесплатно подигање. Нејзината суштина е дека кога го користиме класичниот режим за намалување на шумот, ризикуваме да не слушнеме кога некој ни се обраќа. Но, благодарение на оваа функција, слушалките ќе ги пропуштаат звуците на човечкиот глас, а сепак ќе го намалуваат најголемиот дел од бучавата. Интересен пристап кој ги прави безжичните слушалки навистина „паметни“ - што и да сакате Xiaomi.

Прочитајте исто така:

Мобилна апликација Xiaomi Ушни влошки

Како што ветив, ќе ви кажам за мобилната апликација Xiaomi Ушни пупки. Ја тестирав неговата верзија за паметни телефони со Android, па ќе зборувам за тоа. Го забележувам тоа Xiaomi Buds 4 Pro не е за корисници Apple, слично, AirPods не се за корисници на Android. Значи, ова не е негативна точка - тоа е само забелешка, ако користите iOS, тогаш без да имате пристап до програмата, губите доста функционалност.

Апликацијата е интуитивна и многу лесна за употреба. Ги има сите потребни алатки за следење на состојбата на батериите на слушалките и кутијата за полнење. Xiaomi испраќа ажурирања на фирмверот преку апликацијата, што е позитивно што го тестиравме во пракса. Таму можете да најдете неколку корисни функции, како што се откривање во уво и функцијата „Најди слушалки“, која ви овозможува брзо да пронајдете слушалки што случајно се изгубени.

Исто така, во апликацијата има можност подетално да ги конфигурирате механизмите на повеќе нивоа за функциите за транспарентност и намалување на шумот на безжичните слушалки. Потрошив неколку минути и ги прилагодив слушалките на моите потреби. Нема ништо необично или неразбирливо во ова.

Прочитајте исто така:

Квалитет на звук и режим за поништување на шум

Ултрадинамична подвижна калем со два магнети инсталирани во слушалките Xiaomi Buds 4 Pro користи емитер со висока амплитуда од 11 mm и поддржува репродукција на звук со висока фреквенција до 96 kHz, што значително го подобрува квалитетот на звукот со три појаси.

Возбудлив звук

При користење Xiaomi Buds 4 Pro за неговата намена, односно за слушање музика, гаџетот се открива со сета своја убавина: вокалите се јасни и светли и имаат побогати високи фреквенции, делот за бас е исто така избалансиран и богат.

Во принцип, квалитетот на звукот Xiaomi Buds 4 Pro е повеќе склон кон трифреквентен баланс, аналитичката моќ ви овозможува квалитативно да го одделите човечкиот глас од музичките инструменти и да го детализирате звукот на лице место. Звучното поле е прилично широко, па дури и ако опкружувачкиот звук не е вклучен, може да почувствувате прилично очигледен ефект на стерео звук.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Во однос на можностите за просторен звук. Гаџетот динамично ја следи насоката на движењето на вашата глава, обезбедувајќи кул искуство со тридимензионален сараунд звук од 360° при гледање видеа, додека го одржува опкружувачкиот звук во фиксна положба според движењето на главата, а човечкиот глас станува сличен вистински звук, што го прави звукот пожив Кога гледате динамични сцени како бркање со автомобил, се чувствувате како да седите во кино. Ја вртиш главата во сите правци - звукот доаѓа од сите страни.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Функцијата за опкружувачки звук главно е дизајнирана за значително да го подобри квалитетот на гледање, обезбедувајќи извонреден ефект. И што е најважно, тој е компатибилен не само со мобилни телефони Xiaomi - компанијата тврди дека сараунд звукот ќе работи со кој било друг мобилен уред базиран на Android. Се уверив во тоа слушајќи музика од Samsung Galaxy Fold3.

Прочитајте исто така: Преглед на паметен телефон Xiaomi 12Т: Напад на клоновите

ANC (Ефективно поништување на шум)

Една од клучните карактеристики Xiaomi Buds 4 Pro се одликува со напредна технологија за поништување на шум која користи троен микрофон за да го намали амбиенталниот шум и да дава кристално чист звук. Ова е особено корисно кога сте на преполно место или во движење и сакате да се фокусирате на вашата музика или подкаст без одвлекување на вниманието.

Xiaomi Buds 4 Pro се опремени и со три режими на транспарентност, што ви овозможува да ја слушате околината без да ги отстранувате слушалките. Ова е особено корисно кога треба да слушате најава или да разговарате со некого без да ги извадите слушалките. Во рамките на програмата, можете да изберете три нивоа на транспарентност. Исто така, како што реков, постојат шест нивоа (ANC) на активно поништување на бучавата. Оваа функција може да се постави рачно или автоматски со избирање на опцијата Приспособливо поништување на шумот.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Навистина ми се допадна што кога нивото на амбиентална бучава станува навистина високо, се активира режимот за максимално поништување на шумот. На пример, ако стоите во близина на патот и разговарате со некого на телефон. Благодарение на развиените Xiaomi Алгоритам за заштита од бучава од ветер и единствена физичка структура отпорна на ветер, се слуша само слаб нискофреквентен звук на автомобилот. Иако слушалките не се во можност целосно да го елиминираат таквиот шум, сегашниот ефект на поништување на шумот е сосема доволен за телефонски разговор или слушање музика.

Прочитајте исто така: Преглед на предводникот Xiaomi 12 Про: Дали треба да го изберете?

Автономија Xiaomi Пупки 4 Pro

Според производителот, чипот Xiaomi Buds 4 Pro користи водечки процес од 12 nm во индустријата. Овој чипсет треба да обезбеди подобар баланс помеѓу потрошувачката на енергија и перформансите. Се прашував што е со автономијата во пракса.

Тестирањето покажа дека ако го оневозможите режимот за поништување шум, функциите на опкружувачки звук, откривањето на положбата во ушната чашка и интелигентната опција Smart Free Pick-up (т.е. исклучете речиси сè што можете), тогаш за 1 час континуирано аудио репродукција, левата слушалка се празне од 100% на 88%, а полнењето на десната опаѓа од 100% на 90%. Ова е доста добар резултат за слушалките TWS.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Ако зборуваме за просечното време на истовремена работа на двете слушалки, производителот уверува дека тоа треба да биде околу 9 часа. Во пракса, тоа е речиси така. Слушалките ми работеа со едно полнење 8,5 часа додека слушав музика и правев неколку телефонски повици. Вкупниот век на батеријата со полначот може да достигне околу 38 часа, што е точно. Секако, доколку вклучите повеќе функции, особено намалување на шумот, траењето на батеријата ќе биде пократко, но користењето на гаџетот со кутија за полнење во текот на денот дефинитивно нема да биде проблем. И навистина ме радуваше, затоа што не размислуваш постојано дали слушалките се без струја кога треба да држиш предавање или да седнеш да ја гледаш омилената серија.

Убаво е што брзото полнење конечно дојде на пазарот на безжични слушалки. ВО Xiaomi Buds 4 Pro и слушалките и куќиштето за полнење поддржуваат технологија за брзо полнење. ВО Xiaomi Се вели дека безжичните слушалки ќе се полнат целосно за 30 минути откако ќе се стават во куќиштето. Всушност, тоа не е баш така. Ми требаа 10 минути за полнење од 100% до 34%. Иако всушност, батеријата на левата слушалка се полни од 5% до 60% за 85 минути, а за половина час Xiaomi Buds 4 Pro всушност целосно се полни со полнење од 15%. Не сакав целосно да ги испразнам слушалките на нула.

Xiaomi Buds 4 Pro го поддржува и протоколот за безжично полнење Qi 2W. Мојата Huawei Mate 40 Pro поддржува обратно безжично полнење, па решив да ја искористам оваа опција. Да, процесот на полнење е многу подолг (за мене целиот процес од 15% до 100% траеше скоро 1,5 часа), но во некои случаи е многу погодно. Особено за време на патување или прекин на струја.

Прочитајте исто така: Преглед на паметен телефон Xiaomi 12 е предводник за секого  

Дали вреди да се купи? Xiaomi Пупки 4 Pro

Искрено, ќе кажам дека отсекогаш сум бил скептичен за слушалките TWS од Xiaomi. Поради некоја причина, секогаш ги поврзував со евтина копија на AirPods. Но, по тестирањето Xiaomi Buds 4 Pro радикално го промени моето мислење.

Ново од Xiaomi навистина вреди внимание. Да, цената од 250 евра можеби за некого изгледа превисока, но слушалките вредат. Ова е навистина врвен, водечки модел на слушалки TWS од Xiaomi, што е малку инфериорно во однос на директните конкуренти на пазарот.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Слушалките ме израдуваа со нивниот висококвалитетен звук, ефективен систем за намалување на шумот, интересен, врвен дизајн и доволна автономија. Слушањето на нивната музика е чисто задоволство. Воведувањето поддршка за протоколи со висока дефиниција LHDC 4.0 и звук со висока дефиниција од 96 kHz, SBC, AAC, LDAC (Hi-Res Audio Wireless сертификација) целосно се оправдаа. Овие слушалки се чини дека се направени за љубителите на музиката.

Xiaomi Пупки 4 Pro

Генерално, Xiaomi Buds 4 Pro се одлични безжични слушалки со тони функции и исклучителен квалитет на звукот. Слушалките се удобни за носење, имаат долг век на батеријата и поддржуваат брзо полнење. Режимите за поништување шум и транспарентност се особено корисни, а контролата на допир го олеснува навигацијата помеѓу музика и повици. Благодарение на конкурентната цена Xiaomi Buds 4 Pro дефинитивно вреди да се погледне за секој кој бара нов пар квалитетни безжични слушалки.

Видео за Xiaomi Пупки 4 Pro

Каде да купам

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
10
Материјали, склопување
9
Ергономија
10
Управување
9
Звучи
10
Микрофон
9
Автономија
9
Сигурност на поврзувањето
10
Цена
8
Xiaomi Buds 4 Pro се одлични безжични слушалки со тони функции и исклучителен квалитет на звукот. Слушалките се удобни за носење, имаат долг век на батеријата и поддржуваат брзо полнење. Режимите за поништување шум и транспарентност се особено корисни, а контролата на допир го олеснува навигацијата помеѓу музика и повици. Благодарение на конкурентната цена Xiaomi Buds 4 Pro дефинитивно вреди да се погледне за секој кој бара нов пар квалитетни безжични слушалки.
Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

4 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Генадиј
Генадиј
пред 1 месец

Ви благодариме за криенката! Прашање. И дали предметот поддржува комуникација со 2 уреди во исто време?

Јарослав
Јарослав
пред 2 месеци

Очигледно, freebuds 5i нема да биде многу полош, а цената е многу поубава. 4-та генерација е генерално врвна

Популарно сега

Xiaomi Buds 4 Pro се одлични безжични слушалки со тони функции и исклучителен квалитет на звукот. Слушалките се удобни за носење, имаат долг век на батеријата и поддржуваат брзо полнење. Режимите за поништување шум и транспарентност се особено корисни, а контролата на допир го олеснува навигацијата помеѓу музика и повици. Благодарение на конкурентната цена Xiaomi Buds 4 Pro дефинитивно вреди да се погледне за секој кој бара нов пар квалитетни безжични слушалки.Преглед Xiaomi Buds 4 Pro: одличен звук и висококвалитетно намалување на шумот