аудиоЗвучнициBang & Olufsen Beosound Explore Review: Безжичен звучник за 250 долари!

Bang & Olufsen Beosound Explore Review: Безжичен звучник за 250 долари!

-

Пред да зборуваме директно за колумната Bang & Olufsen Beosound Explore, ќе ви ја кажам мојата единствена асоцијација со оваа компанија. И тоа е поврзано, изненадувачки, со LG. Факт е дека во заспаните години, кога LG сè уште правеше смартфони, имаше модели V30 и V35. Кои беа опремени со НАЈДОБРИОТ дигитално-аналоген аудио конвертор на мобилниот пазар. Веројатно, само предводниците на Sony беа слични.

Bang & Olufsen Beosound Explore

> Повеќе за колумната овде

Што значи тоа? Тоа значи дека кога ќе ги поврзете слушалките на мини-џекот, сте почнале да слушате музика како да седите во студио со опрема десет пати поскапа од овој паметен телефон. И бидејќи во тие денови не беше срам да се стави во кутијата не само полнач, извинете, туку и слушалки со микрофон - очигледно е дека LG имал проблем.

Bang & Olufsen Beosound Explore

За таков телефон беше потребно да се избере аудио компанија која ги прави слушалките ДОСТОЈНИ за најдобар мобилен звук. Па, како што разбравте, во комплетот за LG - не сите, само избрани модели, но сепак - имаше слушалки од Bang & Olufsen.

Bang & Olufsen Beosound Истражете го видео прегледот

Не сакате да читате? Погледнете го видеото:

Позиционирање на пазарот

Тоа е луксузен бренд, полуксузен од Sennheiser и поранешниот AKG. Цените се соодветни - речиси 300 долари за безжичен звучник со прилично едноставна структура - за компанијата, нормата е апсолутна.

Содржина на пакетот

Но, оваа цена се прелева во... Но во сè што ја опкружува колоната.

Bang & Olufsen Beosound Explore

Кутијата на Bang & Olufsen Beosound Explore изгледа како контејнер за највредниот серум внатре, а самиот звучник е покриен горе-долу со силикон... дури ни приклучоци, туку само филмови.

И во кутијата на дното - упатството за употреба плус брендиран кабел Type-C со лого, па дури и мал, но не помалку брендиран, карабин.

Изглед

Хероината на прегледот изгледа како синоним за зборот „индустриски дизајн“. Како школка од 40 mm, заоблена на дното и рамна на врвот, која е исечена и растегната, пополнувајќи ги празнините со водоотпорна мрежа од ткаенина.

Bang & Olufsen Beosound Explore

Ребра - со остри агли, металот е груб и цврсто сив, како и висококвалитетна гумена текстура на врвот и на дното.

Има и сет од пет контролни копчиња на врвот, плус индикатор за работа.

Bang & Olufsen Beosound Explore

Подолу е USB Type-C конектор за полнење, како и индикатор за истото полнење.

Bang & Olufsen Beosound Explore

На горната страна има ременче навојна низ метална јамка, која, со чувство, едноставно е дел од куќиштето. Карабинот, патем, се влече низ една од петелките на ременот.

Карактеристики на

Моќноста на звучникот е дури 30 W, односот сигнал-шум е 91 dB, а фреквентниот одговор е од 56 до 22 Hz. Bluetooth верзија 700, иако нема да кажам ништо за чипсетот, бидејќи не знам.

Bang & Olufsen Beosound Explore
Кликнете за зголемување

Тежина – 631 g, висина – 124 mm, дијаметар – 81 mm. Ова не е џебен звучник, тој е релативно тежок, но лесно се вклопува во ранец. Во однос на автономијата - 27 часа со едно полнење под батерија со капацитет од 2400 mAh. Која се полни два часа.

Bang & Olufsen Beosound Explore

Колоната е заштитена од прашина и влага според стандардот IP67, отпорна на гребаници, а може да се поврзе и во стерео пар со друга колона. Не можев да проверам како се случува, бидејќи немав втора колумна, но постои таква можност.

Софтвер

Кога е поврзан со паметен телефон со Android, тој автоматски (!) нуди преземање на брендираната апликација Bang & Olufsen. Убава, стилска, доста детална и од неа дознав дека покрај сивата боја, колоната може да биде зелена или чисто бела. Снежно-белата боја изгледа особено премиум.

Бенг и Олуфсен
Бенг и Олуфсен
Развивач: Bang & Olufsen a/s
цена: слободен

Bang & Olufsen Beosound Explore

Ова, се разбира, не е единствената карактеристика на програмата. По кратка, иако очигледна инструкција, звучникот може да се контролира во широк опсег - променете го профилот на звукот, врската, јачината на звукот, ажурирајте го фирмверот.

Се прават звучни профили... необични, интересни. Добрата вест е што тие навистина го менуваат звукот и можете да го прилагодите сопственото претходно поставување. Лошата вест не е поради лизгачите, туку поради личните чувства за тоа како треба да биде звукот.

Тоа е многу, МНОГУ подобро од она што го имаше Sennheiser во комерцијалната програма, но сепак, на луѓето што купуваат ваков звучник веројатно треба да им се даде можност да го подесат звукот. Иако ова е одлична одлука.

Оперативно искуство

Како звучи звучникот? Како аудио систем 5.1. Смирено исполнува простор од 10 квадратни метри со звук, а при целосна јачина звучи помоќно од сите мои звучници, слушалки и паметни телефони заедно. И да, не гарантирам дека е најгласниот звучник на светот. Можеби не е ни најгласниот звучник со оваа големина, не знам. Знам дека не ми е удобно да го слушам со максимална јачина во станот.

Bang & Olufsen Beosound Explore

Тоа е непријатно дури и под рака. И слушав музика, добро, на третина од максималната јачина на звукот. И ако нешто - не, немаше дисторзија на звукот ниту на третина ниту на максимум.

Прочитајте исто така: LG го претстави еден од најевтините 4K HDR монитори – 32UK550-B

Звукот е очигледно неверојатен. Баси, јасен, звучен, сладок - само воодушевен сум од звукот, нема што повеќе да кажам. Дури и тродимензионалноста на звукот е опиплива, со мојот омилен тест момент, 2:42 во Puscifier - Momma Sed (Tandemonium Mix), давајќи впечаток на стерео скокање на страните и изразен центар.

Главната нијанса

И тука сакам да престанам. Да се ​​каже дека ако имате 7000 гривни за безжичен звучник, тогаш земете го и не размислувајте премногу, ова е џебен аудио систем со невиден квалитет на звук, со неверојатна кутија и импресивна автономија.

Bang & Olufsen Beosound Explore

И сето тоа не може да се одземе од звучниците. Но, таа има слаба точка. Пред да го ажурирате фирмверот преку апликацијата Android, ќе имате доцнење при пуштање музика од компјутер. Нормално 2-3 секунди претходно YouTube- видеото ќе почне да се репродуцира со звук. На почетокот многу згрешив дека тоа беше проблем со недостаток на цврсти кодеци - а Bang & Olufsen Beosound Explore НЕ поддржува ништо поладно од стандардниот SBC. Но, не, преку паметен телефон, репродукцијата се случува речиси без одложувања.

И преку компјутерот, исто така - ако го вратите фирмверот, а потоа не секогаш. Навистина, ажурирањето не ми дојде првиот пат... И програмата малку се замрзна кога се зафркав со профилите за звук... Но, исто толку добро можам да го обвинам Android за овие грешки.

Признавам, многу се исплашив дека бутик-компанија повторно направи производ како што знае да направи, а ако направи жичен звучник, ќе беше совршен. Но, можеби ѝ недостасува стручност и знаење. Но, сè успеа - кодекот не беше пречка за главната задача, и тоа е главната работа.

Резултати од Bang & Olufsen Beosound Explore

Explore не е универзален модел, колку што би сакал да биде. И едно нешто го одвојува од универзалното - поддршка за модерни аудио кодеци. Кои не се 100% неопходни, но нивното отсуство во најмала рака изненадува.

Bang & Olufsen Beosound Explore

Тоа не влијае на квалитетот на звукот, ниту на автономијата, ниту на квалитетот на изработката или презентацијата - сè што е наведено е едноставно 10 од 9. Ако само сакате да слушате музика со феноменален квалитет, тогаш Bang & Olufsen Beosound Истражувај е одличен избор.

Прочитајте исто така: Паметни телефони создадени во партнерство со познати брендови: Успешни и не толку успешни

Цените во продавниците

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Цена
5
Содржина на пакетот
9
Изглед
9
Квалитет на градење
10
Доверливост
10
Автономија
10
Дополнителни чипови
9
Explore не е универзален модел, колку што би сакал да биде. И едно нешто го дели од универзалното - поддршка за модерни аудио кодеци. Кои не се 100% неопходни, но нивното отсуство е барем изненадувачки. Ова не влијае ниту на квалитетот на звукот, ниту на автономијата, ниту на квалитетот на склопувањето или презентацијата - сите горенаведени се едноставно 10 од 9. Ако само сакате да слушате музика со феноменален квалитет, тогаш Bang & Olufsen Beosound Explore е одличен избор.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Explore не е универзален модел, колку што би сакал да биде. И едно нешто го дели од универзалното - поддршка за модерни аудио кодеци. Кои не се 100% неопходни, но нивното отсуство е барем изненадувачки. Ова не влијае ниту на квалитетот на звукот, ниту на автономијата, ниту на квалитетот на склопувањето или презентацијата - сите горенаведени се едноставно 10 од 9. Ако само сакате да слушате музика со феноменален квалитет, тогаш Bang & Olufsen Beosound Explore е одличен избор.Bang & Olufsen Beosound Explore Review: Безжичен звучник за 250 долари!