аудиоЗвучнициПреглед на звучникот со Bluetooth на Tronsmart Studio

Преглед на звучникот со Bluetooth на Tronsmart Studio

-

Во овој преглед ќе го запознаеме новиот безжичен звучник од кинеската компанија Tronsmart - Студио Тронсмарт. Звучникот е интересен по тоа што користи пар радијатори, сабвуфер и четири пасивни радијатори, што обезбедува конфигурација на звук 2.1. Дополнително, можете да комбинирате „букет“ од стотици Tronsmart Studio во еден систем, уредот може да репродуцира звук преку жица, безжично, па дури и од мемориска картичка, за која е обезбеден слот, а користи и звук Sound Pulse технологија.која заслужува посебно внимание. И сега за сето ова во детали.

Прочитајте исто така:

Главни карактеристики на Тронсмарт Студио

 • Bluetooth: 5.0
 • Растојание на пренос: до 10 m
 • Моќност: 30 W
 • Фреквентен опсег: 60 Hz-20 kHz
 • Батерија: 4000 mAh (2x2000 mAh)
 • Време на репродукција: до 15 часа (на 50% гласност)
 • Време на полнење: 3-3,5 часа
 • Конектори: AUX-in, USB Type-C, слот за microSD
 • Димензии: 206,5×70,0×58,0 mm
 • Тежина: 961 g
 • Аудио кодеци: SBC
 • Заштита од прашина и вода: IPX4
 • Дополнително: режим на емитување (може да се синхронизираат до 100 звучници), поддршка за гласовните асистенти Siri и Google Assistant, режим на репродукција на пулсот на звукот

Цената на Тронсмарт Студио

Во Украина, цената на Tronsmart Studio во просек варира од 2000 UAH (74 долари) до 2200 UAH (околу 81 долари). ВО официјална продавница на AliExpress во моментот на пишување на рецензијата, звучникот ќе чини 69 долари, но со купони и други попусти, можете да го заглавите за помалку. Особено ако чекате некаква продажба.

Што има во комплетот

Студио Тронсмарт

Како што е типично за уредите Tronsmart, безжичниот звучник доаѓа во презентабилна брендирана кутија што ги истакнува неговите клучни придобивки. Внатре се наоѓа самиот звучник, кабел за полнење USB-A - USB Type-C, кабел за жична врска (3,5 mm - 3,5 mm), како и придружни хартии, вклучувајќи упатства и гарантна картичка.

Прочитајте исто така:

Дизајн, материјали, распоред на елементи

Студио Тронсмарт

Студиото Тронсмарт е уредна, но прилично тешка „тула“ со метално тело и метални решетки од двете страни. Но, и покрај фактот што површината на куќиштето е мат, на неа остануваат отпечатоци од прсти. Со димензии од 206,5×70,0×58,0 mm, звучникот тежи речиси 1 kg (961 g, поточно), така што се чувствува цврсто, па дури и донекаде монументално во рацете. Заштитата од прашина и вода го има стандардот IPX4, што значи дека столбот не се плаши од прскање вода, но не е обезбедена заштита од прашина.

Студио Тронсмарт

Фасадата е прилично лаконична - на предната решетка беше поставена само табличка со името на брендот.

На задната страна има мал панел со сите конектори – Type-C, аудио приклучок и слот за microSD.

Студио Тронсмарт

Улогата на нозете ја игра платформа направена од густ силикон, која покрива поголема површина на дното на колоната. Благодарение на ова, звучникот не се лизга по површината, а вибрациите се гаснат доколку одлучите да ја намалите јачината на звукот и „басот“.

Студио Тронсмарт

Контролната табла е поставена на горниот раб. Копчињата се наредени во два реда, а меѓу нив има LED индикатори. Обезбеден е индикација не само за нивото на полнење, туку и за режимот на работа на уредот и начинот на поврзување.

Студио Тронсмарт

Дизајнот на Тронсмарт Студио е доста солиден, но во исто време и универзален. Звучникот може лесно да се инсталира на работната површина, под телевизорот, во дневната соба или дури и на работа во конференциската сала - ќе биде соодветен насекаде, но во исто време нема да привлече непотребно внимание. Сепак, ова е карактеристично за многу уреди Tronsmart - во повеќето случаи, нивниот дизајн е концизен, што е целиот шарм.

Поврзување на Tronsmart Studio и апликации

Можете да го поврзете Tronsmart Studio директно преку Bluetooth, но со апликацијата добиваме повеќе добрите, па затоа препорачувам веднаш да ја инсталирате апликацијата Tronsmart.

iOS:

Тронсмарт
Тронсмарт
цена: слободен

Андроид:

Тронсмарт
Тронсмарт
Развивач: Geekbuy Inc.
цена: слободен

За да го поврзете звучникот, доволно е да го вклучите уредот и стандардно треба веднаш да премине во режим на спарување. Но, ако нешто тргне наопаку, можете да го активирате со притискање на копчето Bluetooth на куќиштето. Следно, го наоѓаме моделот на звучникот во апликацијата и се поврзуваме со него, следејќи едноставни упатства и давајќи ги сите потребни дозволи.

По поврзувањето, можете да видите слика од нашата колона со графички приказ на преостанатото полнење на главниот екран. Во горниот десен агол се поставките каде што можете да го ажурирате фирмверот, да се исклучите или да го најдете упатството за употреба.

Еквилајзерот се наоѓа во средното јазиче. Постојат 8 режими на репродукција од кои можете да изберете: Стандарден, длабок бас, Hi-Fi, вокал, сопствен режим на звучен пулс, 3D, класичен и рок. Последната картичка е одговорна за поставување на изворот на звук (жична/безжична врска или репродукција од мемориска картичка) и комбинирање на неколку звучници Tronsmart Studio во еден систем (до 100 уреди можат да се поврзат истовремено).

Исто така, во општите поставки на програмата, обезбеден е пристап до сите поврзани уреди Tronsmart, можете да го промените јазикот на интерфејсот (присутни се руски и англиски), проверете дали има ажурирања и контактирајте со службата за поддршка.

Она што навистина не ми се допадна во апликацијата е тоа што пристапот до поврзаните гаџети функционира одвреме-навреме. Тоа е, го гледате поврзаниот уред, допрете на него, но ништо не се случува, брзиот пристап не функционира. Мора повторно да ја поврзете колоната од списокот на достапни уреди. Нема да кажам дека ова е директно недостаток, но би сакал врската со претходно поврзаните уреди да биде попргав. Кој знае, можеби ќе се среди со некое ажурирање. И би било одлично ако Tronsmart Studio може да се поврзе на два уреди во исто време, но за жал.

Прочитајте исто така:

Управување

Студио Тронсмарт

Можете да ја контролирате колоната не само со помош на апликацијата, туку и со помош на контролата на копчињата на самиот уред. Овде, горниот ред на копчиња е одговорен за контрола на репродукцијата, а долниот ред е за вклучување на звучникот, поврзување и дополнителни функции. И речиси секое копче има неколку функции.

Ајде да го разгледаме секој елемент подетално. Со копчињата за контрола на јачината на звукот ("-"/"+"), можете да го направите потивок или погласен со едно притискање и можете да ги премотувате песните со долго задржување. „Play/Pause“ е одговорен не само за репродукција и пауза, туку и за ресетирање на поставките, за кои копчето се држи 5 секунди.

Копчето во долниот лев агол е одговорно за вклучување и исклучување на звучникот, а копчето Bluetooth има малку понапредна функционалност. Покрај тоа што со негова помош, звучникот може да се стави во режим на спарување или да го исклучи Bluetooth, може да се користи и за префрлање помеѓу извори на звук - мемориска картичка, безжична или жична врска.

Копчето со слика на квадрат „знак за бесконечност“ е наменето само за комбинирање на неколку колони. И последното копче е одговорно за вклучување на режимот за репродукција „Sound Pulse“, како и за примање, завршување и ресетирање на дојдовните повици и активирање на микрофонот за гласовниот асистент.

звук

Студио Тронсмарт

Звукот на Tronsmart Studio го обезбедуваат пар звучници, сабвуфер и четири пасивни радијатори со вкупна моќност од 30 W. И покрај фактот дека звучникот работи само со SBC аудио кодек, неговиот звук е многу пријатен и разноврсен. Според мене, Тронсмарт Студиото ќе може да ги задоволи потребите на повеќето љубители на музиката - и на оние на кои им треба помек и помелодичен звук, и на оние кои сакаат повозвишен звук.

Стандардно, звукот е прилично едноставен и линеарен со акцент на средните фреквенции, нема ништо посебно во тоа, но оваа опција е сосема погодна ако ви треба само ненаметлива звучна позадина и ништо повеќе. За да истиснете нешто поинтересно од звучникот, треба да играте со еквилајзерот. Откако ги пробав сите достапни режими за репродукција, сфатив дека најмногу ми остави впечаток Sound Pulse, кој стана карактеристика на моделот. Како што се испостави, производителот го нагласи тоа со причина.

Студио Тронсмарт

Звукот кога е вклучен сопствениот режим многу го трансформира звукот - станува пожив, обемен и некако рамномерен, а нивото на јачина исто така се зголемува. Тоа е исто како да споредувате 3D слика со XNUMXD слика. Во мала соба, еден мал звучник може да го исполни целиот простор со добар звук, но звучи на многу пристојно ниво на отворен простор. Во принцип, не знам што направи Tronsmart со овој Sound Pulse, но звукот е неверојатен. Покрај тоа, не е важно кои жанрови на музика ги претпочитате, звучникот добро се справува со кој било од нив.

Патем, уредот е одличен и за гледање филмови или серии. Синхронизацијата на аудио и видео секвенцата е во полн ред - звукот не заостанува зад сликата ниту кога е поврзан со паметен телефон ниту кога е поврзан со лаптоп. Според мене, пар или три такви звучници лесно можат да станат мобилно домашно кино.

Студио Тронсмарт

Наспроти позадината на овој „пулсирачки звук“, другите режими на еквилајзерот не оставија посебен впечаток. Дури и кога ќе го вклучите режимот „Deep Bass“, што обично го правам при тестирање на кој било аудио, звукот се чувствува поедноставен, иако „басив“.

Прочитајте исто така:

Автономија

Студио Тронсмарт

Тронсмарт Студиото е опремено со две батерии од 2000 mAh, кои, според производителот, ќе обезбедат до 15 часа репродукција на ниво на јачина од 50%. Кога јачината на звукот се зголемува, траењето на батеријата, се разбира, се намалува, но тоа е доволно за „работен“ ден. Така, не мора да се грижите за полнењето кога излегувате во природа.

Се бара и поддршка за брзо полнење, но ми се чини дека овде малце изневерувале, бидејќи во просек се потребни нешто повеќе од 3 часа за целосно полнење. 3 часа за полнење на батерија од 4000 mAh не е многу брзо. Но, тоа е сосема прифатливо за безжичен звучник. На крајот на краиштата, ова не е паметен телефон.

Она што го имаме на крајот

Тронсмарт студиото првенствено го радува висококвалитетниот звук. Основниот звук нека биде едноставен, но Sound Pulse решава сè и сигурен сум дека тешко дека ќе сакате да слушате музика во некој друг режим. Дизајнот на звучникот е исто така најдобар - црното метално тело, пријатната тежина и минимум декоративни елементи изгледаат спектакуларно. Исто така, би сакал да забележам поддршка за програми (не сите звучници на Tronsmart го имаат ова), способност за репродукција преку кабел и од мемориска картичка, удобна контрола на самиот уред и, иако мала, заштита од влага (IPX4).

Единствено што пропуштив овде беше можноста за истовремена Bluetooth конекција со два уреди и имав неколку прашања за апликацијата, но инаку нема апсолутно ништо за жалење. Не може да се каже дека уредот се покажа како буџет, но за пристоен звук и други убави функции, цената е, според мое мислење, целосно оправдана.

Цените во продавниците

Преглед на звучникот со Bluetooth на Tronsmart Studio

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
10
Материјали
9
звук
9
Управување
10
софтвер
7
Автономија
8
Тронсмарт студиото првенствено го радува висококвалитетниот звук. Нека основниот звук е едноставен, но Sound Pulse одлучува сè, малку е веројатно дека ќе сакате да слушате музика во кој било друг режим. Дизајнот на звучникот на висина - црно метално тело, пријатна тежина и минимум декоративни елементи изгледа спектакуларно. Исто така, би сакал да ја забележам можноста за репродукција преку кабел и од мемориска картичка, удобна контрола на самиот уред и, иако мала, заштита од влага (IPX4).
Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Тронсмарт студиото првенствено го радува висококвалитетниот звук. Нека основниот звук е едноставен, но Sound Pulse одлучува сè, малку е веројатно дека ќе сакате да слушате музика во кој било друг режим. Дизајнот на звучникот на висина - црно метално тело, пријатна тежина и минимум декоративни елементи изгледа спектакуларно. Исто така, би сакал да ја забележам можноста за репродукција преку кабел и од мемориска картичка, удобна контрола на самиот уред и, иако мала, заштита од влага (IPX4).Преглед на звучникот со Bluetooth на Tronsmart Studio