аудиоЗвучнициПреглед на безжичен заштитен звучник Promate Silox

Преглед на безжичен заштитен звучник Promate Silox

-

Безжичните звучници добиваат сè поголема популарност, особено кај младите. Гледам се повеќе тинејџери како слушаат музика надвор користејќи преносни звучници со различни големини, бои и моќ. Се чини дека се враќа модата за „лепчиња“! И денес ќе погледнеме напреден претставник на модерната реинкарнација на касетофони - колона Промат Силокс.

Главни карактеристики на Promate Silox

Веднаш ќе кажам - колумната е нереална кул. Има се што може да се замисли во слична класа на уреди.

Промат Силокс

Клучната карактеристика на Promate Silox е заштитата според стандардот IPX6 - тоа значи дека звучниците не се плашат од дожд и силни млазови вода од која било насока. Но, потопување во вода, особено долгорочно, не се препорачува, иако мислам дека малото паѓање во локва не треба да го оневозможи гаџетот. Заштитата од влага е многу кул, особено ако се земе предвид моделот на користење на такви производи надвор од просториите. Покрај тоа, звучниците често се користат на излети, а ако сте истуриле Promate Silox, на пример, со пиво или лимонада, или прскате нечистотија на планинарење, можете едноставно да го измиете звучникот со сапун под туш и повторно ќе биде како нов. .

Промат Силокс

Покрај репродукцијата на музика од паметен телефон, таблет или лаптоп користејќи Bluetooth конекција, можете да го поврзете звучникот со извор на звук користејќи го вклучениот AUX кабел со приклучоци од 3,5 mm на краевите. Звучникот има соодветен конектор на телото за поврзување со жица.

Промат Силокс

Следната карактеристика на звучникот е репродукција на музика од microSD картичка преку вградениот конектор - така што нема потреба ни да го поврзувате Promate Silox со извор на звук - тој станува независен плеер со звучници. Ова е веќе реално - кифла-лепче од 90-тите! Само касетите не треба да се превртуваат.

Промат Силокс

Друга карактеристика што сè повеќе предизвикува асоцијации со јапонските магнетофони од далечното минато, како што се Sharp или Panasonic - вградено FM радио! Да, тука има такво нешто, всушност, колоната е автономен радио приемник. Ако сакате да слушате радио на отворено, тогаш Promate Silox е токму она што ви треба.

Промат Силокс

TWS дуплекс режимот е уште една одлична опција каде што можете да користите пар звучници Promate Silox за да создадете целосен стерео ефект. Работи само во режим на безжична Bluetooth конекција.

Прочитајте исто така: Краток извештај за презентацијата Samsung Galaxy Note9

И конечно, звучникот има функција без раце со можност за отфрлање на дојдовен повик, префрлување на звучникот на паметниот телефон, завршување на разговорот и повторно бирање на последниот број.

Технички карактеристики на Promate Silox

 • Верзија на Bluetooth: v4.2
 • Bluetooth чипсет: Акции ATS2825C
 • Фреквенција на Bluetooth: 2,4 GHz
 • Bluetooth профили: HSP, HFP, A2DP
 • Опсег на Bluetooth: 10 m
 • Батерија: 3,7 V, 6600 mAh
 • Тип на батерија: Li-Ion
 • Напојување: 5 V, 2 А
 • Моќност на звучниците: 2 до 10 W
 • Отпорност (импеданса): 6 оми
 • Време на репродукција: 7 часа
 • Време на полнење: 5 часа

Дизајн, материјали и монтажа

Promate Silox е прилично голема колона, направена во популарниот дизајн „во облик на буре“. Главниот материјал е најверојатно густа пластика. Средниот дел е областа на звучниците, покриена со голема капронска мрежа, краевите се изработени од гумена пластика со флексибилни гумени влошки над копчињата заштитени од влага и моќен гумен затворач-приклучок што ги покрива портите подолу.

Колоната може да се инсталира во две позиции - „стои“ и „лежи“. За втората опција, одзади има рамна платформа од истиот гумиран материјал, која освен што ја обезбедува стабилноста на конструкцијата во хоризонтална положба, содржи и вдлабнатина во која се крие еластичниот појас.

Ременот може да се користи како рачка и како јамка за рака (или за закачување на звучникот на гранка од дрво во шумата) - за ова има тока со тока што може да се одврзе и да го ослободи ременот од вдлабнатината во платформа. Накратко, сè е обмислено за максимална удобност при користењето.

Квалитетот на изградбата на колоната Promate Silox е едноставно одличен. Нема апсолутно никакви поплаки. Сите делови точно се вклопуваат, нема празнини, материјалите се квалитетни и пријатни на допир.

Прочитајте исто така: Преглед на Bluetooth слушалки Promate Astro

Состав на елементи

На врвот на Promate Silox има платформа со блок од функционални копчиња и 2 LED индикатори. Тие обезбедуваат целосна контрола на функциите на звучниците. Централното копче го вклучува и исклучува уредот, а исто така служи и како пауза за време на репродукцијата, две на страните - за префрлување песни и прилагодување на јачината на звукот.

Промат Силокс

Останатите четири копчиња се користат за менување режими и овозможување други функции. Нема да ја опишам детално целта и работата на секое копче, бидејќи постои упатство за ова. Патем, во него има превод на руски, но нема украински превод. Но, можеби ова се карактеристики на тест-копијата, а текстот на украински ќе биде присутен и во комерцијалните примероци.

На шарката на дното на столбот има гумен затворач. Откако ќе го отвориме, гледаме microUSB порта за полнење, слот за microSD картички, AUX влез од 3,5 mm и... целосна USB-A порта.

Последниот е малку збунувачки. Излегува дека ова е уште една бонус карактеристика на звучникот - може да работи во режим на енергетска банка! Односно, можете да го полните вашиот паметен телефон или таблет од Promate Silox. Па, тоа е кул, не кажувај ништо. Функцијата, се разбира, не е многу барана, но кога одеднаш ќе ви затреба, ќе биде многу корисна.

Промат Силокс

Прочитајте исто така: Преглед на Promate proVolta-21: енергетската банка од 20800 mAh е сон на туристот

звук

Во принцип, ми се допадна звукот на Promate Silox. Има два звучници и тие се многу моќни. Севкупно, колоната произведува 20 W. Покрај тоа, нема изобличување при максимална јачина. Но, внимавајте, звукот е толку моќен што звучникот почнува да се движи на рамна површина од вибрациите кога е во хоризонтална положба (иако воопшто не е лесен). Може да „бега“ од масата. Еве еден доказ:

Во вертикалната положба, движењето на звучникот не се забележува при репродукција на музика со максимална јачина.

Се разбира, звукот не импресионира со супер квалитет. Сепак, тоа е на прифатливо ниво. Во принцип, треба да разберете дека ова не е уред за аудиофили. Како звучник за активна рекреација, овој уред работи 100%. Звукот е гласен, а ниските фреквенции се многу изразени. Иако, присутни се и високи и средни. Можеме да кажеме дека опсегот на фреквенција е добро избалансиран. Покрај тоа, звучникот има вграден еквилајзер со три претходно поставени, за да можете да го изберете типот на звук што ви одговара. Во принцип, на пикник нема да има полошо „синхронизирање“ од другите, а можеби и погласно од кој било во областа.

Висовски

Компанијата Promate уште еднаш успеа пријатно да ме изненади со издавање на многу квалитетен производ. Промат Силокс – интересен заштитен Bluetooth звучник со сочен и гласен звук. Наполнет е до врв со сите замисливи и незамисливи функции. Се разбира, ниту една од овие карактеристики не е изненадувачка сама по себе, но сите тие се спакувани во еден уред за релативно мала цена (1999 долари или блиску до $ 74) е достоен за почит.

Промат Силокс

Можам безбедно да им ја препорачам оваа колумна на напредните тинејџери кои сакаат музика, љубителите на активна рекреација „со музика“ и туристите. Останува само да почекате Promate Silox да се појави во продажба и можете да го земете.

Vladyslav Surkov
Vladyslav Surkov
Ко-основач Root Nation. Уредник, извршен директор. Мразам етикети и не обожавам брендови. Само квалитетот и функционалноста на гаџетот се важни!

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега