аудиоЗвучнициПреглед на безжичниот звучник Tronsmart Element Mega

Преглед на безжичниот звучник Tronsmart Element Mega

-

Тронсмарт елемент мега – пристапен блутут звучник (35 долари) и вториот уред од Тронсмарт, со кој судбината ме донесе.

Тронсмарт елемент мега

Таа беше прва Слушалки Encore Spunky Buds TWS, што се покажа како прилично пристоен и, во исто време, ефтин производ. Затоа, двојно ми е интересно да го проверам квалитетот и функционалноста на вториот гаџет за да дознаам дали бил исклучок или има шема. Да одиме!

Сите фотографии од прегледот се направени со камера на паметен телефон Huawei P30 Pro

Карактеристики и опрема

Првото нешто што ви привлекува внимание при проучувањето на карактеристиките на Tronsmart Element Mega е високата максимална моќност - неверојатна за толку мала големина од 40 W, а дополнително - NFC модулот за брзо поврзување со паметен телефон. Во принцип, колона со добра опрема.

Сакам да забележам дека мојот тест пример на уредот е малку различен од описот на производот на официјалната веб-страница. Раскажува за верзијата за САД, која е опремена со USB-C порта, а кај нас - microUSB. Исто така, нема копче за повикување на гласовниот асистент. И, исто така - Bluetooth верзија 4.2 наместо 5.0. Срамота е. И најважниот минус - за разлика од американскиот производ, нашата верзија на звучникот нема микрофон. Тоа значи без раце кога е поврзан со телефонот.

Тронсмарт елемент мега

Според тоа, ја разгледувам верзијата Tronsmart Element Mega за локалниот пазар, без сите овие интересни моменти. Или има неколку ревизии на овој модел. Не знам точно. Но, фактот дека има разлики е факт. Ве советувам да ги разјасните овие точки со продавачот пред да купите.

Спецификации на мојата копија:

 • Bluetooth: 4.2
 • Опсег на пренос: до 20 m
 • Излезна моќност: 2 x 20 W
 • Звучници: динамични 53 mm, 4 Ohm, 20 W
 • Нискофреквентен резонатор
 • Напојување: 5 V / 2,1 А
 • Фреквентен одговор: 115 Hz-13 kHz
 • Искривување: ≤1.0%
 • Батерија: 7.4 V / 3300 mAh
 • Време на репродукција: до 15 часа
 • Димензии: 193мм x 57мм x 82мм
 • Тежина: 662,3 g

Меѓу декларираните карактеристики на колоната:

  1. Контрола на допир со помош на силно осветлени копчиња на горниот панел.
  2. Што и да значи: 3D Digital Sound & DSP - наводно „за беспрекорен звук во секое опкружување: надвор и внатре“. Па не знам, ќе провериме.
  3. Вистинската безжична стерео (TWS) компатибилност значи дека можете да користите два звучници во исто време за да создадете целосен, повеќеканален стерео звук.

Содржина на пакетот

Кутијата го содржи самиот звучник Element Mega, кабел за полнење, жица со приклучок од 3,5 mm, упатство за употреба и гарантна картичка.

Дизајн, материјали, распоред, монтажа

Тронсмарт елемент мега

Tronsmart Element Mega е едноставен паралелепипед со мали димензии, покриен со мрежа околу периметарот - напред, каде под него се скриени 2 звучници со дијаметар од 53 mm и резонатор на сабвуфер, во задниот дел, од страните.

Тронсмарт елемент мега

Има само еден зглоб - одзади. Ребрата на свиоците се малку заоблени.

Тронсмарт елемент мега

Горниот и долниот дел на столбот се изработени од густа гумена пластика со мека облога на допир.

Тронсмарт елемент мега

На дното има две гумени стапала и во средината налепница со информации за моделот.

Тронсмарт елемент мега

Одозгора - блескава рамка, внатре во која има копчиња за контрола на допир: избор на режим на репродукција/пауза, префрлување песна, контрола на јачината на звукот, маркер на NFC модул. Изгледа импресивно и малку футуристички.

Тронсмарт елемент мега

На горниот дел од задната страна има пластична вдлабнатина во која се наоѓаат: аудио влез - 3.5 mm приклучок, прекинувач за напојување, слот за microSD картичка и microUSB порта.

Тронсмарт елемент мега

Монтажата на уредот е совршена. Куќиштето е цврсто на допир, но не е заштитено од прашина и влага. Покрај тоа, при паѓање, постои голема веројатност да се добијат вдлабнатини на металната мрежа. Во принцип, звучникот не е дизајниран за надворешна употреба. Наместо тоа, тоа е внатрешен уред. Иако постои слична верзија на заштитена колона за љубителите на излети и забави во природа - Тронсмарт елементарна сила.

Поврзување, управување, поврзување

Всушност, ако вашиот паметен телефон има NFC модул, доволно е да го доведете до логото што свети на колоната. Потврдете го барањето за поврзување на вашиот паметен телефон. Сите. Во спротивно, едноставно вклучете го звучникот и поврзете го преку менито за поставки за Bluetooth на паметен телефон или таблет.

Како што разбирате, звучникот може да репродуцира музика од мемориска картичка. Или работете како засилувач за плеер или телефон поврзан на аудио влезот од 3.5 mm.

Тронсмарт елемент мега

Режимите се менуваат со помош на копчето на допир MODE. Копчињата на допир реагираат дури и на лесен допир. Не треба да има потешкотии со контролата на репродукцијата. Контролата на јачината на звукот изгледа како зона на допир со лизгач, но всушност се само копчиња во областа на стрелките. Можете да имитирате гестови, но можете и едноставно да притиснете

Што се однесува до звучните известувања, нема гласовни предупредувања. Звучникот сигнализира промена во режимот на работа и статусот на поврзување со одредени уникатни звуци.

Во однос на веродостојноста на врската. Во собата - сè е совршено, нема поплаки. Врската се потпира дури и преку еден бетонски ѕид. Во отворен простор, можете да сметате на сигурна врска со изворот на растојание до 20 m во директна линија на видување.

звук

Сега да одиме директно на квалитетот на звукот. Ќе ја забележам главната поента - опсегот на фреквенција се менува кога јачината на звукот се зголемува. Музиката најдобро се репродуцира со средна јачина. Во овој режим, звукот може да се нарече избалансиран. Сите фреквенции се на место.

Но, дополнителното зголемување на јачината води до фактот дека басот е речиси отсечен и звучникот само почнува да вреска гласно. Во принцип, за употреба во отворени области, ова е веројатно главниот квалитет за производ од оваа класа.

Што се однесува до моќноста од 40 W, сепак сум многу сомнителен за таа бројка. За споредба, чисто за уво, без никакви мерења, Tronsmart Element Mega звучи гласно како 20-вати Промат Силокс. Во исто време, звучникот Promate има подлабок бас, звукот е подинамичен, но е забележливо поголем и потежок во однос на димензиите.

Затоа, врз основа на димензиите, звучникот Element Mega може да се смета за многу гласен и со пристоен звук. Се обидов и да го споредам Divoom OneBeat-200 (блиску по големина) и Tronsmart звучи многу поинтересно и помоќно.

Висовски

Во принцип - сосема во ред. Тронсмарт елемент мега - несомнено, висококвалитетна колона, нема поплаки за дизајнот, склопувањето и материјалите. Главната работа што го издвојува уредот од конкурентите со слична големина е неверојатно висока моќност. Нека се постигне со намалување на квалитетот на звукот при максимална јачина.

Тронсмарт елемент мега

Покрај тоа, можам да забележам удобно поврзување на звучникот со паметен телефон со помош на NFC и практични контроли на допир. Како резултат на тоа, тоа е добар производ, достоен за вниманието на потенцијалните купувачи.

Цените во продавниците

Україна

Vladyslav Surkov
Vladyslav Surkov
Ко-основач Root Nation. Уредник, извршен директор. Мразам етикети и не обожавам брендови. Само квалитетот и функционалноста на гаџетот се важни!

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега