Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
НасловиДискусијаРазговараме за облак игри: дали е сегашноста или иднината?

Разговараме за облак игри: дали е сегашноста или иднината?

-

Добредојдовте во делот Brainstorming. Овде го собираме уредничкото мислење Root Nation за различни настани, појави и трендови во светот на телеком.

Денес разговараме за многу релевантна тема. Играње во облак – уште една мода, како 3D телевизори, или неизбежност која долго време виси над конзервативците на гејмерскиот свет со Дамоклов меч? Колку е ветувачки и баран? Денес ќе се обидеме да го разбереме проблемот со помош на некои членови на нашиот тим кои решија да го кажат своето мислење за овој феномен.

Владислав Сурков

Што се однесува до моето мислење за игрите во облак, верував во неговиот успех пред 10 години. Да, не се шегувам. Некако веднаш ја прифатив идејата дека во подобар свет не е неопходно да се има моќна видео картичка или најнова играчка конзолада играат тековни игри.

И ако оваа идеја не можеше да се спроведе во тој момент, па дури и по неколку години ми се чинеше дека не е многу применлива во животот, тогаш секогаш знаев дека со текот на времето, порано или подоцна, гарантирано ќе стане реалност. Идејата за играње во облак е привлечна затоа што е многу едноставна - играта се стартува на моќен сервер, испраќате команди од манипулаторите (гејмпад или тастатура со глувче) до домаќинот и добивате стриминг на сликата на играта, што се прикажува на мониторот. Што ја спречуваше реализацијата на идејата во текот на сите овие години? Недоволен капацитет на облакот за извршување на повеќе копии на игри со висок квалитет, што значи непотребно висока цена на крајната услуга и долги доцнења предизвикани од старите технологии за поврзување на Интернет.

И што имаме сега? Решив да ја тестирам првата и најдобрата услуга за игри со цел да добијам моментален впечаток за модерното Cloud Gaming. Бустероидот е при рака бидејќи е вграден во мојот KIVI телевизор. Се обидов да играм Cyberpunk 2077 во 4K со гејмпад и на компјутер преку прелистувачот и апликацијата во Full HD со помош на тастатура и глушец.

SteelSeries Stratus Duo
SteelSeries Stratus Duo

Прочитајте исто така:

Резултатот дефинитивно ме инспирираше. Може да се каже дека претходно споменатите проблеми веќе се практично решени, со исклучок на некои ситни нијанси, а облак игрите сега се апсолутна реалност.

Се разбира, има компромиси. Но, генерално, пристапот до игри од каде било, во секое време, од кој било уред, само со брз интернет, е сосема остварлива работа што треба да се користи токму овде и сега. Всушност, главниот услов за добивање позитивно искуство од облак игрите е квалитетот на вашата интернет конекција со серверот Boosteroid. И ако брзината не е најважната работа овде (доволно е да имате повеќе од 25 Mbit/s), тогаш доцнењето е прилично критична точка, особено за онлајн насловите. За среќа, Boosteroid лансираше сервери уште на крајот на минатата година, па добив прифатливи резултати при тестирањето на мојот интернет канал на посебна страница проверки за поврзување.

Преку прелистувач на компјутер (лаптоп ASUS ZenBook Pro Duo UX 581 GV), кој е поврзан на Интернет преку кабел преку рутерот TP-Link Archer C7:

Тест за поврзување со бустероидНа телевизија KIVI 55U710KB, кој е поврзан со истиот рутер за Wi-Fi од 5 GHz, резултатот генерално ги надмина сите очекувања - поради некоја причина добив уште помало доцнење (ова е посебно прашање, зошто е така, можеби затоа што услугата е вградена во телевизорот и е пооптимизирано):

Тест за поврзување со бустероид

Можете да прочитате целосен преглед на услугата Бустероид на нашата веб-страница на овој линк. Накратко ќе ги споделам моите впечатоци.

Главната работа што навистина ме импресионираше беше едноставноста на решението - ја поврзувате гејмпадот со телевизорот, влегувате во апликацијата за услуги, додавате пристап до вашите сметки во различни платформи за игри и добивате полноправна конзола за игри без да ја купите самата конзола. Тоа навистина функционира!

SteelSeries Stratus Duo + KIVI 55U710KB

Се разбира, тука има многу нијанси. Првиот и главен, повторно, ќе повторам - сигурен Интернет канал за комуникација со облак сервери.

Вториот е дека вие всушност пристапувате до истиот Steam преку веб-интерфејсот. Ова значи дека секој пат откако ќе изберете игра во прекрасниот ТВ интерфејс на бустероидот со големи елементи, доаѓате до виртуелна работна површина со отворени прозорци на Steam, каде што треба да се вклучите во лов на пиксели со помош на виртуелен глушец од таблата за игра - затворете неколку промотивни прозорци, кликнете на играта во списокот, прифатете ги условите и почекајте синхронизација на облакот Steam и Boosteroid. И ова се случува секогаш кога ќе се стартува играта.

Исто така интересно:

Односно, процесот на стартување е прилично досаден со безброј средно преземања и некои потврди. Би сакал повеќе беспрекорност - само избрав игра во интерфејсот на ТВ, се вчита и почнав да играм. Но, од друга страна, добивате моќен компјутер/конзола со повеќе платформи со можност за играње со гејмпад или тастатура со глувче. Според тоа, тешко е да се избегне оваа разновидност на интерфејси. Можеби ова е веќе одлука на следната фаза од развојот на услугите.

Што се однесува до самиот гејмплеј, успеав да играм Cyberpunk 2077 на големиот екран на 55-инчен KIVI телевизор со гејмпад, вклучувајќи ја графиката на максимални поставки. Импресивно, не забележав никаква разлика од „локалното“ играње во текот на играта. За жал, играта работи само во Full HD резолуција. Покрај тоа, поради некоја причина ми беше достапен само англискиот глас. Во принцип, сè е кул, но има нијанси што би сакал да ги подобрам.

cyberpunk 2077

Исто така, се обидов да го активирам Cyberpunk директно преку прелистувачот на лаптоп поврзан со голем монитор од 43 инчи. Ја користам оваа конфигурација за да играм природно инсталирани игри, хардверот дозволува (Core i7-9750H + RTX 2060) и тие обично одат на целиот екран во широк формат. Но, кога беше лансирана преку прелистувач, играта беше ограничена на прозорец од 1080p. Што исто така може да се смета за одредено ограничување на услугата облак.

Бустероид Cyberpunk 2077

Патем, се покажа дека ако ја инсталирате апликацијата на компјутер, квалитетот на врската значително се подобрува. Затоа, подобро е да ја користите услугата Boosteroid не преку прелистувач, кој очигледно наметнува одредени ограничувања, туку преку домашна апликација:

Тест за поврзување со бустероид

Сепак, можев да играм само во прозорец со 1920x1080 пиксели. Но, графичките поставки се максимални, со ray tracing, што не може да не помогне. Во исто време, играта е прилично удобна, нема поплаки.

Cyberpunk 2077 RTX

Заклучоци. Според мое мислење, облак игрите се реални токму сега, во нашата сегашна реалност, и во блиска иднина има многу конкретни изгледи да стане доминантен начин на конзумирање на гејмерски содржини. На пример, лично, веќе навистина размислував дали навистина ми треба лаптоп со моќен процесор и видео картичка во иднина или дали е подобро да инвестирам во други параметри, на пример, екран, меморија, уред за складирање, мрежен адаптер.

Главните предности на игрите во облак се мулти-платформа, можност за играње каде било и во секое време, на кој било уред, со единствен главен услов да биде стабилна интернет конекција со облак сервери.

Преземете ја апликацијата за бустероид

Сите недостатоци ги опишав погоре, мислам дека индустријата ќе ги надмине со текот на времето. Дополнително, моделот на претплата за игри платформи, кој може да се прекине и продолжи во секое време, ми се чини многу попривлечен од вообичаената практика на еднократно купување скап хардвер со потреба од негови редовни ажурирања.

Исто така, можете да изберете профитабилни платформи за купување лиценци за вашите омилени игри и не грижете се за нивната компатибилност со домашниот хардвер, било да е тоа гејмерски компјутер или сет-топ кутија. Можам да препорачам и услуги за игри во облак на луѓе кои поминуваат многу време на службени патувања или патувања, но сакаат да играат полноправни наслови во слободното време користејќи тенок лаптоп за патување или таблет. Барем на ТВ во хотелската соба! Само не заборавајте да ја земете тастатурата за игри со вас.

Исто така интересно:

Евгениј Бирхоф

Ајде прво да дефинираме поим. Што е „облак игри“, што се подразбира под него.

Ако е можност да играте модерни тешки игри на кој било компјутер, дури и на слаб, т.е. стриминг од најблискиот сервер до кој било од вашите компјутери, a la услуги како  GeForce СЕГА, тогаш таквата појава има огромни изгледи.

GeForce СЕГА

Мислам дека во наредните години 5 вакви услуги од чудовиштата на гејминг индустријата многу ќе се зголемат по значење. Но, ако мислите дека тие се пред целосно замена и изместување на истите конзоли во класична смисла, сигурен сум дека тоа нема да се случи во следните 4-5 години. Да, ваквите теми ќе растат и по квалитет и квантитет, но сè уште нема да станат доминантни во индустријата за игри. Во некои региони тоа е можно, но не во светот воопшто.

Ако е можност да се игра на истото Телевизија со софтвер кој овозможува облак игри (како Google Stadia), на оваа приказна ќе и треба уште повеќе време за да придобие голем број фанови и да ги натера гејмерите да ги напуштат своите конзоли. Засега, истиот Stage не е толку добар во пракса како што го опишува Google, има уште работа.

Google Stadia

Единствените кои можат да го забрзаат процесот на исклучување на самата конзола од ланецот „гејмер - сет-топ бокс - ТВ“ се, изненадувачки, самите производители конзоли, кои теоретски би можеле да го вградат својот софтвер директно во телевизорот. На пример, Sony веќе има карт бланш - неговото производство на телевизори, останува да донесе тешка стратешка одлука, но дали јајцата на газдите на компанијата ќе бидат доволно силни е прашањето. Мајкрософт нема вакво производство, но никој не ги спречува да влезат на пазарот со нов производ - брендиран телевизор, во кој ќе бидат достапни сите потребни услуги и софтверот Xbox - таму има многу пари, можете да си дозволите експеримент.

Прочитајте исто така:

И важна точка - таков ТВ мора да биде вклучен во комплетот тастатура за игри па дури и двојка, така што би било можно да се вклучат дури и оние кои не планирале да купат конзола за конзоли на игри, со што ќе се редефинира пазарот. На крајот на краиштата, вие самите можете да замислите како ќе биде - „не-гејмер“ купи таков телевизор, но гејмпадот не е вклучен. Дали ќе оди и ќе купи гејмпад за да проба нешто што мисли дека не му треба? Се разбира не. kivi со Boosteroid - идејата е кул, но на обичниот човек му треба гејмпад во комплетот за да нема пречки меѓу него и игрите. Дали ќе го проба ако таблата за игра е веќе вклучена - речиси 100% веројатно да. Дали му се допаѓа или не е прашање на квалитетот на софтверот, но дефинитивно ќе го проба ако не вреди ништо.

Па, сега најважно е на сите луѓе да им биде овозможен висококвалитетен интернет со ширина на канал од најмалку 100 Mbit, недостаток на желба на давателот да ги намали брзините кога мрежата е преоптоварена (и зошто сте толку изненадени, таму е такво нешто, и не е толку ретко) и присуството потребни сервери за игри во потребниот број и достапност за минимален пинг и елиминација на таков концепт како редица за врвни игри, кога капацитетот на серверот не е доволен за да ги опслужи сите. И додека не се решат овие прашања, а сигурно нема да се решат насекаде низ светот во следните 4-5 години, тогаш игрите во облак нема да надвладеат над обичните игри на конзоли. Повторно, облак игрите се кул, тука е, нема да умре, но сè уште не е подготвено да доминира поради цела низа причини.

Имајте предвид, не се обидувам да се сетам компјутер-игри. Зошто? И бидејќи игрите во облак никогаш нема да го засенат, „запомнете го овој твит“.

Стара школа за компјутерски игри

Сè затоа што компјутерот е универзален уред, и за работа и за забава, односно можете да работите и да се опуштите без да ја напуштите касата. Конзолите и телевизорите се посебни уреди. Покрај тоа, разновидните услуги како GeForce NOW само ја надополнуваат удобноста на компјутерот како платформа за игри, без да се отстрани функционалноста „канцеларија“.

Исто така интересно:

Иван Водченко

Cloud gaming е истата иднина која веќе пристигна, но се уште е нерамномерно распоредена и во фаза на формирање. Јас користам две и пол платформи за облак. Како половина, имам Google Stadia, што го гледам, но не играм или купувам ништо. Кога купувате игра во Stadia, ја добивате само во сервисот, чии изгледи се сè уште нејасни. Мислам дека ако Stadia биде затворена, ќе ми ја испратат мојата колекција на физички медиуми, па чудно е да се плати целата цена за неа, а оние попусти што се достапни не се атрактивни во целост.

И покрај сета привлечност на „само облак“, идејата дека за целосната цена на играта нема да ги добијам гаранциите за максимално уживање од неа, секогаш ме насочува кон xcloud, достапен како карактеристика на претплатата за Game Pass Ultimate. Исто така, неодамна ажурираната претплата за PlayStation Plus Premium сега има и можност за пренос на игри. Имплементацијата на стриминг на игри избрана од Sony и Microsoft мислам дека е поправилна, а еве зошто.

Во двата случаи, стримингот е дополнителна карактеристика на претплатата, со што се затвораат некои сценарија за пристап до огромните каталози на игри, кои сега се претплати од гејмерските гиганти. Корисникот може или целосно да го игнорира присуството на стриминг и да инсталира игри на конзолата или да одлучи да чека да продолжи со процесот без да чека долго време за да ја преземе дистрибуцијата.

Од овој момент, почнувате да ја забележувате разликата помеѓу пристапите на Sony и Microsoft. Sony досега дозволува стриминг само на самата конзола и на тој начин го решава проблемот со компатибилноста на старите генерации на Playstation со новите конзоли, акцентот е на стриминг PS3 насловите (PS1-PS2 и Vita се решаваат со емулатори), што само по себе е кул , бидејќи во тоа време беа објавени многу кул игри со застарена игра. Sony исто така ви овозможува да одржувате игри од генерацијата PS5. На пример, најактуелниот Spider-Man: Miles Morales може да се гледа и да се испорачува како дел од претплатата.

Разговараме за облак игри: дали е сегашноста или иднината?

Во услови на релативно мали SSD-дискови на конзолите, сосема е можно да се користат такви сценарија. Да, на пример, почнав да играм Dreamfall: Chapters, сфатив дека ми се допаѓа играта, но дури и за таква потрага, заостанувањето во управувањето не е многу пријатно и решив да го инсталирам. Бев изненаден кога дознав дека мојот напредок за стриминг е еден и напредокот за физичката верзија, ве молиме започнете одново. Sony и retention е посебна песна за PS5 генерацијата, за која веројатно воопшто не се грижат.

Мајкрософт во однос на стриминг покажува најдобри и предвидливи резултати. Во комбинација со колекцијата Game Pass и многу длабока поддршка за компатибилност наназад со постарите генерации на Xbox, следната генерација победи за мене. Овде, стриминг работи токму онака како што јас би сакал. Имам клип за монтирање на паметниот телефон на таблата за игри. На работа, на пауза, можам да пробам различни наслови од претплатата и да видам што ми се допаѓа, а што не. Така почнав да поминувам низ Record of Lodoss War: Deedlit in Wonder Labyrinth, не очекувајќи ништо од неа. Навистина се заљубив во него, веќе го ставив на конзолата дома и го пуштив, почнувајќи токму од местото каде што престанав да играм на стриминг. Предвидливо и беспрекорно, како што треба. Xbox гејмпадот може да ги менува своите BT профили и е погодно да се одржува поврзан и со паметниот телефон и со сет-топ кутијата.

Разговараме за облак игри: дали е сегашноста или иднината?

Стримингот не е многу погоден за чувствителни игри. Многу е тешко, би рекол невозможно, да се игра метроидванија која го отепува умот како Hollow Knight. Особено ако се земе предвид дека модерните телевизори во комбинација со напредните алгоритми на Xbox gamepad се способни да одговорат на ниво од 8 ms, стримингот сега е на ниво на екрани пред 12 години. Па, сликата на модерните игри во 4K 60fps засега е само локална приказна и покрај сите изјави на истата Stadia.

Стриминг на игри е веќе реалност и сегашност. Не верувам во целосно поместување на локалните уреди за игри во следните 10 години, но веќе Sony и Microsoft ги поставуваат темелите на културата на стриминг кај денешните гејмери.

Разговараме за облак игри: дали е сегашноста или иднината?

Во однос на развојот на стриминг, мислам дека би можело да се започне со развој на игри земајќи ги предвид можностите на самиот овој стриминг, односно чисто за него. Притоа, или незабележливо да се прошират перформансите на локалните машини, или да се намалат трошоците за развој на игри со крос-платформи. Можеби стриминг може да биде одговор на проблемот со недоволните перформанси и компактноста на VR кацигите. Сепак, целата оваа приказна е интересна за бизнисите, а не за крајните играчи. Веќе сега не можете да размислувате за иднината на стриминг, туку едноставно да го користите за свои цели.

Денис Кошелев

Прашањето „дали облак игрите имаат иднина“ само по себе е неточно, од причина што „иднината“ е многу нејасен концепт. Имајќи предвид дека ова е финансиски најлесниот начин за издавачите да фрлаат пари со лопата, не се сомневам дека порано или подоцна тоа ќе остане единствениот начин да се игра. Но, ако го формулирате прашањето како „дали има иднина во облак игрите во блиска иднина“, тогаш одговорот е веќе полесен. И ако прашате „дали облак игрите ќе заменат сè друго“, тогаш одговорот ќе биде уште полесен.

Играње

И тука сакам брзо да кажам дека не.

Затоа што се сеќавам на пророштвото за брза иднина во облак уште во 2011 година. Кога аналитичарите самоуверено изјавија дека по PlayStation 4 нема да има конзоли и сè ќе биде вградено во телевизорите. И нека телевизорите во 2022 година, навистина, имаат многу вградено, поради некоја причина PS5 повторно ги руши сите рекорди на продажба, и Nintendo Префрли подготвена да стане најпродаваната конзола во историјата.

Прочитајте исто така:

Факт е дека технологиите за „скокање во облаци“ постојат долго време и се докажани долго време. На Google Stadia може да се смеете долго време, но „во вакуум“ услугата повеќе пати докажа дека работи добро. Корисниците со гигабитен интернет и неограничени тарифи покажуваат палци горе и се фалат дека се е во ред. Проблемот е што овие корисници се многу малку.

Можеби ќе бидете изненадени, но во САД (и во Северна Америка воопшто), милиони луѓе низ целата земја сè уште немаат пристап до неограничен интернет, а брзините потсетуваат на она што го имавме во 2009 година. Таму, желбата целосно да се посветите на иднината без железо и дискови не значи ништо ако не живеете во вистинската држава или град во таа држава. И додека САД ги имаат сите услови, цел свет ќе чека. Бидејќи поголемиот дел од населението што плаќа е во Соединетите држави. А ние зборуваме за домашен интернет. Уште полошо е со мобилниот. Брзините се зголемуваат насекаде низ светот, но условите, повторно, оставаат многу да се посакува. Во многу земји, каде што интернетот е или лош, или скап, или целосно под контрола на владите, облаците не се ни сонувани. Во земји како Турција, со оглед на зголемената контрола на интернетот од владините структури, лесно е да се замисли како еден ден лудите државници ќе оневозможат половина од IP-адресите потребни за одржување на комуникацијата. Веќе има примери на гејмери ​​кои останале без речиси сите мултиплеер игри кои се потпираат на инфраструктурата на Амазон. И дали ќе ризикувате да го продадете вашето железо додека цензорите остануваат на прекинувачот?

Играње

Најлесен начин да се споредат игрите во облак е со VR. Има ли иднина во виртуелната реалност? Секако дека има. Има и денес. Но, VR публиката беше, и се уште е, исклучително мала. Тоа е нишан пазар на луѓе кои се подготвени да платат многу за свежа технологија, но додека технологијата не биде рафинирана и навистина прифатлива, таа нема да стане мејнстрим. Така е и Cloud Gaming - сега ќе има милион или двајца подготвени (и - способни) да се преселат во облакот, но во случајот со класичните конзоли, зборуваме за сто милиони купувачи ширум светот. Затоа, не верувам дека ниту во 2032 година светот конечно ќе се збогува со традициите. На крајот на краиштата, сè уште има пазар за Blu-Ray, дури и со доминација на услугите за стриминг. Spotify, исто така, не ги уби целосно љубителите на ЦД - нивната продажба дури се зголеми.

Крај на конзолите, сите ќе одат на облак? Овие извици се слушаат долго време, но додека конзолите ги ставаат сите во исти услови, облак услугите, напротив, се одвојуваат и бараат премногу од инфраструктурите на различни земји. Новите конзоли можеби не се евтини, но сепак се најприфатливиот начин за играње во повеќето земји - многу поевтини од услугите за компјутер и облак. И ова ќе одлучи сè на крајот. Додека корисниците Нинтендо се подготвени да платат 60 долари за едвај одличен римастер на игра од 2013 година, за многумина нема финансиска причина да инвестираат во нешто друго. Нема сомнение дека облакот и традиционалните игри ќе коегзистираат мирно во иднина и тој облак најверојатно ќе доминира. Но, запомнете како во 2010 година сите зборуваа за смртта на AAA игрите од рацете на мобилните издавачи? Наместо тоа, добивме два сосема различни пазари за сосема различна публика. Така и овде.

Прочитајте исто така:

Денис Заиченко

Иднината на игрите во облак е светла како светло сонце. Речиси сите стапици и придобивки се веќе разбрани, веќе е достапно да се проба и многу е полесно да се проба отколку, да речеме, истиот VR.

Способноста да не се ажурира системот за нови игри, туку да се игра на најстарите компјутери или лаптопи, па дури и на паметен телефон, имајќи само добар Интернет и тастатура за игри, ги искушува не само гејмерите, туку и производителите на хардвер. Истите телевизори и сет-топ боксови.

Облак игри

Вториот може целосно да се пресели во облакот во блиска иднина. Или шие во телевизор или дури и монитор. Или пораснете во големина Xiaomi Mi Box, па дури и воопшто ASUS VivoСтап! Иднината е светла, има многу перспективи, но има проблеми.

ASUS VivoСтап

Всушност, не ви треба добар интернет. Ви треба сервер во близина. По можност во истиот град. Бидејќи без разлика колку е широк вашиот канал, сигналот оди од вашиот приемник до серверот, се обработува - и потоа назад.

Дали треба да кажам дека секој километар додава пинг? Затоа, за игри со повеќе играчи, оваа опција речиси и да не е опција. За хардкор RTX и училишни стрелци, дури и за една игра - исто.

Облак игри

Идеалната опција се конзолни проекти со поддршка за гејмпад. Што е повеќе од профитабилно, со оглед на тоа што Sony активно го задоволува пазарот на компјутери дури и со поранешни ексклузивци. Молчам за Xbox, има крос-платформски проекти итн.

Кој не треба да обрнува внимание на игрите во облак? Љубители на графонија и многу повеќе. Компресијата на Интернет прави речиси сè убаво да не е толку убаво. Но, ако играте за доброто на приказната или само за циклусот на игра, тогаш сте во задоволство.

Исто така интересно:

Ана Смирнова

Треба да се почне да се размислува за иднината на игрите во облак со поопшто прашање за иднината на игрите како такви. Поради недостаток на моќни видео картички (недостиг на чипови и компоненти, луда побарувачка поради рударство, логистички проблеми итн.) И најавите за главно скапи модели со високи перформанси, игрите се поделени на условно „високи“ и „ниски“. Вакви имиња давам според можноста за поставување графика во игрите. Ако успеавте да земете нова видео картичка - добредојдовте во светот на деталните слики, супер технологии за подобрување на сликата и звукот, реалното следење зраци и многу повеќе. Но, ако сте лишени од ова, најмодерните наслови може да ве одминат или да не обезбедат вистинско потопување и повратни информации од играта.

Играње

Во овој случај, облак играњето може да стане билет за повисокиот свет на игрите. Ако имате стар RX 970, тогаш не ни сонувајте за 30 fps во RE8 или RDR. И тука ви се ветуваат до 60 fps во игрите за кои ве интересира.

Друг аспект на интерес за облак игрите е неговата мобилност. Веќе не треба да бидете врзани за гломазен компјутер за игри дома, дури не треба да купувате лаптоп за игри, доколку нормалниот работен е доволен за други задачи.

Разговараме за облак игри: дали е сегашноста или иднината?

Во овој случај, облак играњето може да се смета како модерна алтернатива на компјутерскиот клуб. Место каде што можете да дојдете да играте на високи поставки, да се нурнете во светот на играта и да разговарате со истомисленици. Затоа, облакот е погоден за оние кои ја ценат можноста да добиваат услуги „овде и сега“, кои не сакаат да бидат врзани за специјализиран „хардвер“, кои живеат постојано во движење. Покрај тоа, игрите во облак имаат широки можности за вкрстени платформи, што ви овозможува да ги претворите и паметниот телефон и MacBook во гаџет за игри.

Токму оваа комбинација на достапност, разновидност и мобилност им дава шанса на облак игрите да ја придобијат наклоноста на масите. Во исто време, не треба да се очекува дека ќе го замени класичниот пристап кон игрите. Најверојатно, ќе се работи за продлабочување на јазот помеѓу „хардвер“ и „облак“ игри, по аналогија со PC vs конзола. Но, ова е сосема друга приказна.

Никита Лавренов

Според мое мислење, облак игрите сè уште не се подготвени за ударен термин. Делумно ги опишав причините за ова во прегледот Бустероид и ќе си дозволам малку да повторам и да го дополнам мислењето.

Мислам дека облак игрите сè уште се обидуваат да се најдат себеси. Секоја услуга е посебен модел на монетизација и обезбедување услуги. И не, не мислам дека е кул, и дека е знак на фер конкуренција. Ова е главоболка за вас, корисникот, бидејќи пред да се регистрирате за некоја од услугите за игри на облак, треба да одговорите на еден куп прашања. Дали ги поддржува игрите што сакате да ги играте? Дали треба да ги купам пред да играм? Дали е поддржана вашата омилена продавница каде што купувате игри? Дали ја имате потребната опрема? И ова, освен главното прашање...

Играње Fortnite 0

Ќе се повлече ли Интернетот? Ако живеете во голем регионален центар или во главниот град, одговорот најверојатно е „да“ - брз интернет е достапен во речиси секоја куќа таму. Но, ако сте во регионите, можеби ќе имате помалку среќа. Брзината и стабилноста можеби се доволни за да гледате Netflix во 4K, но не и за облак игри во 1080p... Тоа сум јас што зборувам за болка.

Но, како што истакна еден од моите странски колеги, дури ни Нетфликс не бил секогаш модел на висококвалитетна слика и стабилно гледање. Затоа, сè уште сум оптимист за игрите во облак и верувам во светла иднина.

Освен ако, се разбира, на оваа област не се случи истото што се случи со VOD услугите: за да ги играте сите игри што ви се допаѓаат, ќе мора да се претплатите на сите можни облак услуги. На крајот на краиштата, секој голем издавач сака дел од колачот за облак игри.

Исто така интересно:

И што мислите за изгледите на игрите во облак? Да се ​​биде или не? Стигна ли иднината или уште чекаме?

Мое мислење за игрите во облак

Прикажи резултати

Се вчитува... Се вчитува...

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Root Nation
Root Nationhttps://root-nation.com
Општа сметка Root Nation, наменет за објавување на неперсонализирани содржини, огласи и објави на колективни проекти.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

6 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега