Осврти на гаџетиЕлектронски книги (читатели)Преглед PocketBook 970 е голем и достапен читач со повеќе формати

Преглед PocketBook 970 е голем и достапен читач со повеќе формати

-

PocketBook објави голема е-книга со модел бр PocketBook 970. Иако читателот доби голем екран, тој чини многу помалку од популарниот гигант InkPad X и другите модели со иста големина. Во прегледот подолу, ги анализираме предностите и недостатоците на новата е-книга, објаснуваме за кого е погодна и кој треба да размисли за нешто друго.

PocketBook 970

Прочитајте исто така: Onyx Boox Faust 4 Reader Review — Значаен чекор напред

Спецификации PocketBook 970

 • Материјал на телото: пластика и метал
 • Дијагонала на екранот: 9,7″
 • Тип на екран: E Ink Carta
 • Резолуција на екранот: 1200×825 пиксели
 • Оперативен систем: Linux
 • Поддржани формати: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, CBR и CBZ
 • Процесор: 1 GHz
 • Број на јадра: 2
 • RAM: 512 MB
 • Постојана меморија: 8 GB
 • Мемориска картичка: да, microSD
 • Конектор за полнење и поврзување: USB Type-C
 • Поддршка за Wi-Fi: да
 • Батерија: 2 mAh
 • Димензии: 236,2×173,0×7,9 mm
 • Тежина: 369 g
 • Гаранција: до 3 години
 • Цена: од 265 долари.

Позиционирање и цена

PocketBook 970 се продава за 265 долари. На прв поглед, овде не станува збор за достапност, но ако го споредите со други читатели со дијагонала од околу десет инчи, излегува дека новиот производ припаѓа на буџетскиот сегмент. Истиот PocketBook X чини од 388 долари, а ONYX BOOX Note Air од 659 долари. Се разбира, последните два модели се способни за малку повеќе од PocketBook 970, а дебелината на рамките е многу помала, но дали вреди два и пол до три пати поголема од цената?

Комплетен сет

PocketBook 970 доаѓа во уредна, минималистичка и тенка кутија. Внатре е самата е-книга, USB Type-C кабел, прирачник и гаранција. Има и мини-книга за важноста да се носат „читачи“ во футроли, што се чини дека навестува потреба да се направи уште едно купување.

PocketBook 970

Изглед на PocketBook 970

Читателот е целосно црн, изгледа уредно и стилски. Предната плоча е метална, со натпис PocketBook 970 во горниот лев агол.

PocketBook 970

А на задната страна има необична брановидна пластика и друг, но конвексен, натпис PocketBook.

PocketBook 970

Рамките околу екранот се широки, а физичките контролни копчиња се на левата страна. Копчињата се тесни и издолжени. Сосема е погодно да ги притиснете. Карактеристиките вклучуваат вклучување/исклучување/мени, превртување на страницата и излез/чекор назад. Ако сакате, на копчињата може да им се доделат други дејства, да стартуваат апликации итн.

PocketBook 970

На левиот крај на дното е инсталирана USB-порта за полнење на читачот и пренос на датотеки. LED индикатор за статус до него.

PocketBook 970

На истиот крај, но на врвот, има слот за microSD мемориски картички.

PocketBook 970

Прочитајте исто така: ONYX BOOX Кон-Тики 2 преглед на читателот на книги – Монохроматски предводник

ОС и леснотија на користење

PocketBook 970 работи на Linux, на врвот на кој има сопствена школка. Неговиот интерфејс се промени неодамна, изгледа модерно и уредно. Дизајнот на иконите не е лош, фонтот е читлив, навигацијата е полесна од каде било, а има и вградена продавница за е-книги.

PocketBook 970

Интерфејсот е брз и реагира. Се разбира, овде нема да ја видите брзината на водечките таблети, особено кога стартувате прелистувач и вчитувате интернет страници, но во споредба со другите е-книги што ги имав, PocketBook 970 работи паметно и јасно. Овде брзо се отвораат тешки PDF-датотеки. Речиси секогаш се потребни најмногу неколку секунди.

PocketBook 970

Електронската книга поддржува дури 20 формати, вклучувајќи PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB (DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI и ACSM. Постои синхронизација со облаците, на пример, со комерцијалниот PocketBook Cloud и со Drobpox. Има функција Send-to-PocketBook за брзо испраќање книга по е-пошта.

PocketBook 970

Многу различни режими на поставки и други можности се достапни додека читате. Со лизгање, можете брзо да го зголемите или намалите фонтот, како и да зумирате/одзумирате слика во стрип или PDF. Има речници, пребарување на Интернет, белешки кои се гледаат во посебна апликација, детални поставки на страницата.

PocketBook 970

Покрај читањето во PocketBook 970, можете да цртате и да играте разни едноставни игри. Меѓу нив се шах, судоку и пасијанс. Менито вклучува галерија за прегледување фотографии, календар-часовник, калкулатор и RSS.

PocketBook 970

И покрај неговата големина, PocketBook 970 е многу удобен за држење со една рака. Ова е помогнато со ребрестиот заден капак и широките рамки околу екранот. Благодарение на ова, прстите не го допираат дисплејот и не создаваат случајни притискања, освен тоа, тие не се искривуваат поради недостаток на простор, како што се случува кај моделите со тенки рамки.

PocketBook 970

Читачот е погоден за десничари и левораки корисници. И иако физичките копчиња се на левата страна, но е-книгата се превртува и тогаш е погодно за левораките да ја користат, бидејќи копчињата „се движат“ на десната страна.

Читачот тежи само 369 g, па лесно е да го држите со една рака долго време, без отоци и замор.

PocketBook 970

Ако сакате, „читачот“ може да се користи и во хоризонтален формат. Во секој случај, на екран со толку голема дијагонала, погодно е да се читаат не само книги, туку и списанија, стрипови, научна литература, која често е во PDF, дијаграми, табели, цртежи, па дури и страници на Интернет.

PocketBook 970

Прочитајте исто така: 12 апликации и услуги за љубителите на е-книги 

PocketBook 970 екран и полнење

PocketBook 970 е опремен со 9,7-инчен E Ink Carta екран на допир со резолуција од 1200×825 пиксели. Сликата е јасна и детална. Има ладно или топло позадинско осветлување, како и осветлување на екранот со помош на сопствената технологија SMARTlight. Автоматски ја одредува потребната температура и осветленоста на позадинското осветлување. Кога го вклучив, всушност немав доволно топли бои, па секогаш додавав повеќе жолта. Во поставките, можете да поставите распоред за вклучување на позадинското осветлување, па дури и да ја прилагодите неговата топлина во зависност од времето од денот.

PocketBook 970

PocketBook 970 работи на 2-јадрен процесор со часовна фреквенција од 1 GHz. Е-книгата е опремена со 512 MB RAM и 8 GB постојана меморија.

Автономија

PocketBook тврди дека нивната новина може да работи со позадинското осветлување еден месец, па дури и малку повеќе. Сепак, ова е земајќи го предвид читањето не повеќе од два или три часа на ден.

Всушност, излегува дека е приближно исто, па дури и малку помалку. Читав само толку, некогаш малку повеќе, некогаш помалку и едно полнење ми траеше три недели. Сепак, секогаш читам со прилично силно позадинско осветлување со заминување до топла температура.

PocketBook 970

Резултати

PocketBook 970 е голема и релативно евтина е-книга со строг, но стилски дизајн, осветлување на екранот и поддршка за огромен број формати. Благодарение на дисплејот од 9,7 инчи, не само што можете удобно да читате и отворате многу различни книги и стрипови, туку и да користите табели, белешки, документи, научни публикации, статии и други материјали потребни за работа, хоби или одмор.

PocketBook 970

Новиот читач е направен голем, но е лесен, а неговите широки рамки и перфорираната задна плоча го олеснуваат и долго држењето на гаџетот со една рака. Доколку сакате, контролата се одвива со помош на пргав екран на допир, но можете да ги користите и четирите физички копчиња лоцирани десно. Доколку е потребно, е-книгата автоматски се претвора во формат на пејзаж или се чита наопаку. Оваа опција е погодна за леваци, бидејќи контролните копчиња практично ќе се преместат на левата страна.

Прочитајте исто така: ТОП-10 читатели на книги

Каде да купам

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ
Дизајн
9
Материјали
9
Колекција
9
Ергономија
9
Екран
9
Продуктивност
9
Автономија
8
Софтвер
8
Осветлување
9
PocketBook 970 е голема и релативно евтина е-книга со строг, но стилски дизајн, осветлување на екранот и поддршка за огромен број формати. Благодарение на дисплејот од 9,7 инчи, не само што можете удобно да читате и отворате многу различни книги и стрипови, туку и да користите табели, белешки, документи, научни публикации, статии и други материјали потребни за работа, хоби или одмор. Читачот е направен голем, но е лесен, а неговите широки рамки и перфорираната задна плоча ви овозможуваат лесно и долго да го држите гаџетот со една рака.
Pavel Chyikin
Pavel Chyikin
Многу пишувам и читам. Понекогаш играм, гледам филмови и серии, па пишувам и за тоа. Ги сакам сопругата, синот и добрата храна.
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега
PocketBook 970 е голема и релативно евтина е-книга со строг, но стилски дизајн, осветлување на екранот и поддршка за огромен број формати. Благодарение на дисплејот од 9,7 инчи, не само што можете удобно да читате и отворате многу различни книги и стрипови, туку и да користите табели, белешки, документи, научни публикации, статии и други материјали потребни за работа, хоби или одмор. Читачот е направен голем, но е лесен, а неговите широки рамки и перфорираната задна плоча ви овозможуваат лесно и долго да го држите гаџетот со една рака.Преглед PocketBook 970 е голем и достапен читач со повеќе формати