Осврти на гаџетиЛаптопиПреглед на лаптоп Acer Predator Helios 300 PH315-55: радоста на компјутерските игри

Преглед на лаптоп Acer Predator Helios 300 PH315-55: радоста на компјутерските игри

-

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ! Не ја читајте оваа рецензија ако сакате да се вратите на вашата конзола. Не можам повеќе. Се продава Xbox Series S.

Морам да признаам, не сум играл на компјутер скоро 4,5 години. Го составив мојот последен компјутер во ноември 2013 година, дури и пред Русија да ја нападне Украина и гривната да се нурне нагло. Последново е зошто никогаш не се надоградив. Затоа, кога мојот сигурен GTX 2018 почина во 760 година и немав време или пари да го заменам, решив да ги заменам остатоците од мојот компјутер за PlayStation 4 Slim. И оттогаш, конзолите се мојот главен извор на радост по напорниот работен ден. Но, кога го добив најновиот лаптоп за тестирање Acer Предатор Хелиос 300, почувствував дека е време да ги испробате компјутерските игри на најдобар можен начин. Затоа, ајде да се преселиме со мене во светот на агресивниот дизајн, лудото RGB осветлување, високата стапка на слики и кинематографскиот квалитет на сликата... Во светот на компјутерските игри.

Достапни се измени Acer Предатор Хелиос 300 PH315-55

Тешко е да се разберат сите достапни конфигурации за гејмерски лаптоп, особено оној како што е Acer Предатор Хелиос 300. Покрај тоа, има многу мали детали кои го разликуваат еден модел од друг Acer сè уште ги продава претходните генерации на овие лаптопи. Дури и јас бев збунет на почетокот, бидејќи веќе имавме преглед Acer Предатор Хелиос 300. Како што се испостави, имавме претходен модел со процесор од 11-та генерација на Intel и различен дизајн. Гигантот кој ми дојде овој пат се базира на свежата 12-та генерација на Интел платформа и има екран од 15,6 инчи. На Украинска веб-страница Acer Достапни се 4 модификации на такви лаптопи (ова е двојно повеќе отколку во САД!).

Тест модификација Acer Предатор Хелиос 300

 • Модел: Acer Предатор Хелиос 300 PH315-55-764C 
 • Димензии: 25,90 × 359,40 × 276,40 mm
 • Тежина: 2,5 кг
 • ОС: Windows 11 Pro
 • Процесор: Intel Core i7-12700H, 14 јадра (6 P-јадра, 8 E-јадра), 2,30 GHz
 • GP: Intel Iris Xe, 1 GB + лаптоп NVIDIA GeForce RTX 3070Ti, 8 GB
 • RAM меморија: 32 GB, DDR5, 4800 MHz
 • RAM меморија: 2×1 TB, NVMe, PCIe Gen 4 
 • Екран 15,6 инчи, Quad HD (2560×1440), IPS, 16:9, 165 Hz
 • Комуникации: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, Gigabit Ethernet
 • Пристаништа 2×USB 3.2 Gen 2 Type-A; 1×USB 3.2 Gen 1 Type-A; Гром 4; HDMI 2.1, Mini-DisplayPort 1.4, Gigabit Ethernet, 3,5 mm приклучок за слушалки
 • Батерија: 90 Wh, максимално траење на батеријата – 6 часа
 • Дополнителни карактеристики: Веб-камера од 1080p, RGB тастатура со позадинско осветлување, RGB светлосна лента, LED позадинско лого.
Acer Информации за Predator Helios 300 HW
Кликнете за зголемување

Како што е секогаш случајот со уредите за тестирање, лаптопот не одговара на ниту една од модификациите на малопродажбата. Но, ако сакате да купите најсличен модел - обрнете внимание PH315-55-739U. И покрај малку помалку моќната видео картичка (RTX 3070 наместо тоа RTX 3070 Ti) и половина од волуменот на внатрешната меморија (1 ТБ против 2 ТБ) овие модификации се речиси браќа близнаци. Значи, да ја отвориме кутијата и да го лансираме ова чудовиште за игри.

Исто така интересно:

Отпакување, дизајн, монтажа, чипови

Кога ќе отпакувате обичен лаптоп, процесот е прилично едноставен: ја отворате обичната картонска кутија за испорака, го вадите уредот и тоа е тоа.

Предатор е изграден да биде различен. И разликите од обичниот лаптоп започнуваат со кутијата. Таа е огромна! Се чини дека можете да вклопите два лаптопи внатре…

Acer Предатор Хелиос 300 01

Сепак, не со оние големи заптивки од пена внатре. А се чини дека не се тука бидејќи внатре има нешто кревко. И да предаторот не се ослободил.

Acer Предатор Хелиос 300 02

Таа мала картонска кутија внатре не може да го скроти ѕверот (сериозно, лаптопот едвај се вклопува). Затоа, мораме да го ослободиме и да дозволиме да не совлада со својата моќ…

Откако ќе го наполниме, се разбира. На моќната машина за игри му треба многу енергија, така што Predator Helios 300 е опремен со напојување од 280 W. Тој е толку голем што има своја преграда во транспортната кутија. И нема да се жалам на тоа, за патување можете да користите USB-C полнење, а за играње оваа монструозна енергетска банка е неопходност.

Acer Предатор Хелиос 300 06

Но, пред да го приклучиме, да го погледнеме дизајнот. Мора да се оддаде признание на - Acer се потруди да направи овој лаптоп за игри да изгледа скришум. Се разбира, има големо лого на Predator на капакот и огромни отвори за вселенски брод или топли прачки на задната страна. Но, генерално, нема ништо лудо или вредно во дизајнот - тоа е црн лаптоп со минималистички дизајн. Сигурен сум дека може дури и да се внесе во канцеларија и никој нема да забележи дека не е работна машина.

Тоа е додека не го вклучите. Тастатурата почнува да трепка како капки дожд, светлосната лента светнува како да возите KITT од Knight of the Road, а големото лого на задната страна свети како светилник. Тоа е тоа, откриени сте. Сега сите знаат дека имате лаптоп за игри.

Веројатно имало и други индиции, како пристаништата на задната страна. Знаете, како на големите лаптопи од минатото? Што беше многу погодно. Но, малку е веројатно дека имаа Mini-DisplayPort, HDMI и Thunderbolt 4 на задната страна, заедно со приклучокот за полнење. А има уште повеќе конектори од двете страни: 2 USB-A десно, еден лево, Gigabit Ethernet и 3,5 mm приклучок. Доволно за да заборавите на сите видови клучеви и адаптери.

Тастатурата со позадинско осветлување RGB сјае со сите бои на виножитото. Уште поудобно е да се користи отколку на работните лаптопи Acer: копчињата се доволно големи, позадинското осветлување е светло, а подлогата за допир никогаш не пречи во пишувањето.

Иако тачпадот не е наметлив, тој е исто така доста сигурен. Сè уште е направен од пластика и нема сила на допир како MacBook. Но, лесен е за користење, прецизен и... На крајот на краиштата, зборуваме за лаптоп за игри - сепак ќе ви треба глушец. Од истата причина, на Predator Helios 300 му недостига читач за отпечатоци од прсти, така што е доволен стар добар PIN за да се најавите на Windows.

Она што е прилично изненадувачки за моќен лаптоп за игри е тоа што е релативно лесен. Се разбира, 2,5 кг е солидна тежина, а Predator е исто така солидна дебелина од 26 mm. Но, во ова тој не се разликува многу од Стремеж 7, кој тежел 2,1 кг, но имал многу помала моќност.

А најдобриот начин да ја искусите сета оваа моќ е конечно да го отворите капакот и да погледнете во екранот…

Прочитајте исто така:

Екран

Некој ги слушна сите мои поплаки за најновите лаптопи што ги тестирав. Нема повеќе екрани со ниска резолуција, стандардни стапки на освежување и огромни рамки. Predator Helios 300 нуди сè одеднаш. 

Acer Предатор Хелиос 300 17

Има Quad HD IPS панел со сооднос од 16:9 (така 2560×1440) и брзина на освежување од 165 Hz. Лаптопот има и тенки странични и горни рамки. Во вториот има не само просечна веб-камера од 720p, туку и просечна веб-камера од 1080p (веб-камерите за лаптоп сè уште цицаат, ништо не можам да направам за тоа, извинете).

Дисплејот изгледа неверојатно. Не само што е јасен и мазен (на 165 Hz), туку е и многу светол. Мојот MacBook Air со екран од 400 nit бледне во споредба. Иако тука нема поддршка за HDR, нема за што да се жалите - осветленоста е доволна за удобно користење. Всушност, дисплејот е толку добар што можам да му простам на неговата двојна брада.

Acer Предатор Хелиос 300 20

Комбинацијата на висока резолуција и висока стапка на освежување се покажа како исклучително продуктивна кога станува збор за работа... Но, кој ќе работи на овој лаптоп? Создаден е за радост и забава, а не за досадни презентации и пишување постови. Нема повеќе досадни работи, ајде да ја вклучиме оваа машина и да играме неколку игри!

Acer Predator Helios 300 - искуство со игри

смртта stranding

Отсекогаш сум сакал да ја играм најновата креација на Hideo Kojima, но не можев бидејќи играта е ексклузивна конзола PlayStation, а јас претпочитав конзоли Xbox. За среќа, играта е достапна на компјутер. Покрај тоа, сега е вклучен во PC Game Pass. Така, ова беше првиот наслов што го инсталирав на Predator Helios 300.

Death Stranding е игра за бавно одење, креирање објави и доставување пораки (звучи како мојата работа). Кој во исто време изгледа како вистински филм. Затоа беше избрано највисокото ниво на графички поставки, а најмногу внимание посветив на квалитетот на графиката.

СТРАНДИРАЕ СМРТ

Бев импресиониран што Predator Helios 300 го испорача токму она што го барав: неверојатен квалитет на сликата. Толку неверојатно што сцените (а Коџима сака да бидат долги) речиси не се разликуваа од целосната игра. Бев толку фасциниран што играв до два часот наутро, иако работев наутро. Какво возбудливо искуство!

Се разбира, не би било толку возбудливо доколку играта работи со „кино“ стапка на слики од 24 FPS. За среќа, Acer доволно моќен за да испорача просечни 70+ FPS при домашна резолуција, без DLSS или други трикови со вештачка интелигенција. И додека не можев да постигнам 165 FPS со моите поставки, бев многу задоволен од перформансите на лаптопот.

Преглед на играта: Преглед на Death Stranding Director's Cut: Режисерскиот пресек на видео играта што не ѝ требаше

Форца Хоризонт 5

Иако малку се изморив од истата игра во последната Форца, сепак тоа е импресивна игра што може да предизвика предизвик. И тоа е ексклузива на Microsoft, па вреди да се проба.

Инспириран од неверојатната изведба на Death Stranding, ја променив графиката на уште подобра, избирајќи ја Extreme претходно поставената и домашната резолуција. Бидејќи играта има одлични автомобили на кои треба да му се восхитуваме и нуди прекрасни пејзажи на виртуелно Мексико за откривање, па ајде да ја пробаме.

Визуелните слики беа неверојатни, со автомобилите и сценографијата што вреди да се направат слики од екранот. Само погледнете некои од сликите од екранот што ги направив - можете да ги видите пукнатините на асфалтот и острите рефлексии на автомобилот.

Но, добрите визуелни слики во Форца имаат своја цена. Иако брзината на слики никогаш не падна на статусот на слајдови, лаптопот не можеше да одржува постојани 60 FPS и брзината на слики лебдеше на 50+ поголемиот дел од времето. За удобна игра, се разбира, не треба да ги вртите графичките поставки до максимум, како што направив јас, но сепак вреди да се проба.

Прочитајте исто така: Преглед на Forza Horizon 5 - Сè уште најдобар во жанрот, но не е ли време за промена?

Марвеловите чувари на галаксијата

Оваа игра вреди да се проба. Го играв на Xbox, и додека серијата S доста добро се справува со бараниот наслов, деградираната графика и ограничувањето од 30 FPS нема да ви дозволат целосно да уживате во играта.

Значи, ова е уште еден наслов за тестирање на Predator Helios 300. За графика, избрав многу високи поставки на основната резолуција на лаптопот, но без raytracing или DLSS.

Играта изгледаше одлично на лаптопот. Планетата во карантин беше огромна и светла, а самите чувари беа многу детални, од јакната на Питер Квил до крзното на Рокет.

Како и да е, огромните отворени области и сложената конструкција на планетата зедоа данок на перформансите - како и во Форца Хоризонт 5, стапките на слики се движеа околу 50-56 FPS во отворени области и 60+ FPS на Милано, вселенскиот брод на Сентинелс. Така, мислам дека DLSS може да ја менува играта ако сакате да уживате во добра графика со подобри стапки на слики.

Прочитајте исто така: Преглед на Marvel's Guardians of the Galaxy — Неверојатно убава и изненадувачки душевна

Полноќна борба експрес

Па, Predator Helios може да обезбеди одлична слика и удобни перформанси со 60 FPS. Но, во претходните игри, не се ни приближивме до максималните 165 FPS што ги обезбедува екранот. Потребно ни е нешто ниско, но исполнето со акција за да го отклучиме целосниот потенцијал на лаптопот.

Поставки за графика на Midnight Fight Express

Midnight Fight Express е најновата инди игра достапна на Xbox Game Pass. Комбинира брзи битки со добра, но не напорна графика - совршена комбинација за постигнување на највисоки стапки на слики. Графичката поставеност е поставена на многу високо и ние сме подготвени за битка.

Градот осветлен со неонски светла изгледа неверојатно во играта, а естетиката и самите битки ме потсетуваат на филмовите од франшизата на Џон Вик. Но, во оваа игра, стилот не преовладува над суштината, предизвиците што ги фрла се прилично хардкор, така што високата стапка на слики станува неопходност ако сакате да бидете во чекор со темпото на играта.

Acer Предаторот Хелиос не разочара ниту во овој случај. Бројачот на FPS никогаш не паднал под 3 цифри, а 165 FPS се достапни не само во менито, туку и за време на играта. Дали забележав разлика помеѓу 137 и 165 FPS? Не размислувајте. Но, мило ми е што лаптопот ви овозможува да постигнете и одличен квалитет на сликата и висока стапка на слики... Главната работа е, не одеднаш.

Исто така интересно: Преглед Acer Aspire 5 A515-56 е одличен модел за секојдневна работа

ГРИД Легенди

Затоа, Acer Predator Helios успешно ги помина високите графички поставки и тестовите за висока стапка на слики, што значи... Теоретски, лаптопот со RTX 4Ti е совршено способен да игра со 3070K/4 FPS без помош на AI како DLSS или Fidelity FX, па зошто да не се обидеме да играме така? За да го направите ова, го поврзав Predator Helios 60 со мојот монитор Samsung преку Thunderbolt кабелот, го инсталираше Grid Legends (кој штотуку се приклучи на Xbox Game Pass) и беше подготвен за трка.

Acer Предатор Хелиос 300 21

Немам некои посебни причини зошто го избрав Grid Legends меѓу многуте наслови, освен што сакам тркачки игри и дека ова е една од најновите игри што ветува добра графика, возбудлива игра и интересна приказна (што и да значи тоа за трки )... Односно, треба да изгледа добро на 4K дисплеј. Особено кога вашата графика е комбинација од ултра високи, високи и средни поставки, со природна резолуција 4K.

Како резултат на тоа, визуелните слики на играта беа апсолутно зачудувачки! И автомобилите и околината изгледаа речиси фотореалистично. Можев дури и да ги препознаам знаменитостите на Барселона додека возев покрај нив со огромна брзина.

Што се однесува до стапката на слики, не верувајте во внатрешниот репер. Побарува просечна стапка на слики од околу 59-60 FPS. Но, тест патеката се одржа во светло осветлена област на Сан Франциско, што не предизвика никакви проблеми за видео картичката.

Во вистинската игра имав проблеми со патеката во Париз и етапа која се одвиваше на силен дожд. Во двата случаи, стапката на слики падна на 40+ FPS што влијаеше на мојата игра. Сепак, не можам да кажам дека е критично, а понапредните графички поставки треба да ве водат низ игра со 4K/60FPS без никакви проблеми.

За споредба, на екран на лаптоп со природна резолуција и малку пониски графички поставки, играта работи непречено со 3-цифрена стапка на FPS.

Ефикасност на ладење

Како што видовте во претходните делови, перформансите на Predator Helios 300 се одлични. Но, колку е гласно и жешко со толку перформанси? Претпоставував дека со врвна графичка картичка и процесор, ќе има исти перформанси како и неговите помалку моќни браќа: ќе биде недопирлив и ќе звучи како авионска турбина во процесот.

Бев изненаден, бидејќи решението за ладење на Predator Helios 300 се покажа како многу поефикасно: не само што можев да слушам музика и да слушам дијалози на играта, туку и да го правам тоа со мала јачина. Дури и во графички најинтензивните сцени и по 4-часовна сесија за играње, единственото нешто што го слушнав од системот за ладење на лаптопот беше тивко брмчење.

Сепак е прилично жешко. Горниот дел на тастатурата може да има двојна намена: метод на внесување и пренослив грејач во зима. Но во Acer има решение за овој проблем: во горниот дел од тастатурата има специјално копче Turbo, кое брзо ја зголемува ротацијата на внатрешните вентилатори. Во овој режим, можете да ја намалите температурата на графичкиот процесор за неколку степени и да додадете некои рамки во секунда. Но, бидете подготвени дека во овој режим лаптопот ќе звучи како правосмукалка.

Acer Во употреба Predator Helios 300

Што се однесува до звукот, внатрешните звучници звучат доста добро. Овие не се стерео звучници на ниво на MacBook, но тие се доволно добри за игри и секојдневно слушање Spotify. Лаптопот го помина мојот тест на “Ефтини возбудувања“ - дефинитивно не можете да го наречете звукот евтин.

Добар е и за повици со Zoom, се додека не планирате да го користите исклучиво за игри. Сите ќе се слушнат (благодарение и на микрофонот и на звучниците), а веб-камерата од 1080p одговара на сметката. За сериозен пренос, се разбира, ќе ви треба нешто посигурно од вградената веб-камера.

Acer Веб-камера Predator Helios 300
Кликнете за зголемување

И повторно да признаам, лаптопот е добар и за работни цели: се обидов да го користам за Block Kit Builder и резолуцијата QHD доволно за да креирате Slack објави во режим на делумен екран (какво олеснување).

Acer Предатор Хелиос 300 Работен простор
Кликнете за зголемување

Сепак, не можам да го наречам овој лаптоп пренослив. Да, не е многу поголем од типичен лаптоп од 15 инчи. Но, дефинитивно не е толку лесен и компактен за да го носите со себе во текот на денот. И тоа е ако го оставите тој „килограм“ напојување дома и понесете лесен полнач GaN и USB-C кабел.

Кога сме веќе кај полначите, ова е додаток број 1 за носење со овој лаптоп. Огромната батерија со капацитет од 90 Wh нема да и помогне да издржи до крајот на работниот ден. Познајте, почнав да ја пишувам оваа рецензија со 100% полнење во 11 часот додека Photoshop се инсталираше во позадина. По 3 часа, лаптопот влезе во режим на заштеда на енергија со полнење од 20%.

Acer Траење на батеријата Predator Helios 300

За среќа, оваа огромна енергетска банка обезбедува пристојна брзина на полнење од 280 W. Лаптопот беше целосно наполнет за помалку од еден час. Само овој блок да беше доволно лесен за да го носам со мене цело време... Можеби во следната генерација моите соништа ќе се остварат.

Цените за Acer Предатор Хелиос 300

Добро, да речеме дека одлучивте да се приклучите на PC Master Race, исто како мене. Значи, дали треба да го сметате овој одличен лаптоп како влезна точка?

Краткиот одговор е да! Долг одговор: ако барате машина за игри со високи перформанси, сепак ќе треба да издвоите пристојна сума пари, а конфигурацијата Predator Helios 300 за која станува збор нуди многу моќ за парите што ги нуди .

Acer Предатор Хелиос 300

Да, тоа е повеќе од 100 ₴, и не, не е многу поевтино во САД. Исто така, не е многу поскап од десктоп компјутер со слична конфигурација. Верувај ми, се обидов да составам нешто слично во PC Part Picker, а крајниот резултат, вклучувајќи го мониторот и исклучувањето на периферните уреди (кои и онака ќе ви бидат потребни), не беше многу поевтин. И со украинските цени за некои компоненти и нивната достапност, да се состави стационарен компјутер со слична конфигурација генерално е „невозможна мисија“.

Бев особено задоволен што во Украина, Predator Helios 300 е достапен не само во поголем број конфигурации (вклучувајќи опција со RTX 3080), туку и што регионалната ознака не е надуена (приближно + 250 долари, ако е вклучен ДДВ) .

Не ме сфаќајте погрешно, 100 долари сè уште се многу пари, особено во споредба со Xbox Series X или PlayStation 000. Но, конзолите нема да ви ја дадат истата леснотија за прилагодување на вашите игри. И ова искуство е скапо.

Пресуда

Предатор Хелиос 300 е машина за игри која не само што може да ги стартува сите ваши омилени игри со пристоен квалитет на графика и високи стапки на слики. Овој лаптоп го отелотворува сето она што ми недостасуваше од конзолите и поевтините лаптопи: врвниот центар за забава и продуктивност. 

Acer Предатор Хелиос 300

Се разбира, да се биде врвен не е лесно - и буквално и преносно. Но, ако одлучите да тргнете по тешкиот, но плоден пат на компјутерските игри, Acer Predator Helios 300 ќе биде добар придружник кој ќе ви донесе многу одлични часови играње и многу повеќе.

И повторно - некој сака да купи Xbox Series S? Причина за продажба: Acer Predator Helios 300 ме врати на патот кон компјутерските игри.

Каде да купам

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Награда Root Nation - Избор на уредници

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ
Дизајн
9
Склопување и опрема
10
Екран
10
Продуктивност
10
Автономна работа
6
Цена
8
Predator Helios 300 е машина за игри која не само што може да ги стартува сите ваши омилени игри со пристоен графички квалитет и високи стапки на слики Овој лаптоп го отелотворува сето она што ми недостасуваше од конзолите и поевтините лаптопи: врвниот центар за забава и продуктивност. 
Kit Amster
Kit Amster
Менаџер за внатрешен маркетинг дење, гик преку ноќ. Пријателски украински алпака 24/7
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега
Predator Helios 300 е машина за игри која не само што може да ги стартува сите ваши омилени игри со пристоен графички квалитет и високи стапки на слики Овој лаптоп го отелотворува сето она што ми недостасуваше од конзолите и поевтините лаптопи: врвниот центар за забава и продуктивност. Преглед на лаптоп Acer Predator Helios 300 PH315-55: радоста на компјутерските игри