Осврти на гаџетиЛаптопиПреглед на лаптоп за игри ASUS ROG STRIX SCAR 17 G733PY-LL020X

Преглед на лаптоп за игри ASUS ROG STRIX SCAR 17 G733PY-LL020X

-

ROG Strix SCAR 17 (2023) е нова водечка линија на гејмерски лаптопи од ASUS. Ажурираните модели SCAR 17 (2023) првпат беа претставени на CES 2023, каде што беа добро прифатени од јавноста. Конечно, имавме можност одблиску да го погледнеме овој модел, што ќе го направиме сега. Извршен е преглед на лаптоп ASUS ROG Strix SCAR 17 G733PY-LL020X со врвна конфигурација базирана на процесор AMD Ryzen 9 7945HX и видео картичка RTX 4090.

Прочитајте исто така:

Детални карактеристики на моделот

 • Процесор: AMD Ryzen 9 7945HX мобилен процесор (16-јадрен/32-нишки, 64MB L3 кеш, максимално засилување до 5,4 GHz) Dragon Range (Zen 4)
 • Графика: NVIDIA GeForce RTX 4090 за ROG засилување на преносни компјутери: 2090 MHz на 175 W (2040 MHz Boost Clock + 50 MHz OC, 150 W + 25 W Dynamic Boost) 16 GB GDDR6
 • RAM меморија: 32 GB, Samsung DDR5 4800 MHz, двоканален, 40-39-39-77 (2×16 GB DDR5-4800)
 • Складирање податоци: 2 ТБ, Samsung MZVL22T0HBLB-00B00, PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD со перформанси
 • Екран: NE173QHM-NZ2, 17,3 инчи, WQHD (2560×1440) 16:9, IPS, 240 Hz
 • Звучна картичка: AMD Zen – Аудио процесор – HD аудио контролер
 • Матична плоча: ASUS G733PY, AMD Promontory/Bixby FCH
 • Мрежа и комуникации: RealTek Semiconductor RTL8125 Gaming 2.5GbE Family Ethernet контролер / MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (RZ616) 160MHz Безжична LAN картичка / Bluetooth 5.2
 • Интерфејси: 1×3,5 mm комбиниран аудио приклучок / 1×HDMI 2.1 FRL / 2×USB 3.2 Gen 1 Type-A / 1×USB 3.2 Gen 2 Type-C, поддршка за DisplayPort, Power Delivery, G-SYNC / 1×2.5 G LAN / 1 × USB 3.2 Gen 2 Type-C, поддршка за DisplayPort, G-SYNC
 • Батерија: 90 Wh, 4S1P, 4-електрична. Li-ion
 • Напојување: Главно универзално напојување 330W (Излез: 20V DC, 16,5A, Влез: 100~240V, 50/60Hz). Дополнително напојување TYPE-C 100W (Излез: 20V DC, 5A, влез: 100~240V, 50/60Hz)
 • Димензии (ШxДxВ): 39,5×28,2×2,34~2,83 cm
 • Тежина: 3,0 кг
 • Камера: 720p HD
 • Оперативен систем: Windows 11 Pro
 • Осветлување: Лентата за светло на Aura Sync е компатибилна со Aura Sync
 • Дополнително во комплетот: ROG ранец, ROG Gladius III Mouse P514, напојување TYPE-C

Позиционирање и цена

ASUS Рог Strix SCAR 17 G733PY-LL020X се позиционира како премиум лаптоп за игри. Неговите компоненти со високи перформанси треба да обезбедат удобно играње при високи - максимални графички поставки во која било игра за апликации со резолуција WQHD и 4K, како и лесно да се справат со повеќето задачи, како што се уредување видео или работа во програми со интензивни ресурси.

Цената на лаптопот во моментот на пишување на прегледот е 179 UAH.

Комплетен сет

Комплетот SCAR EDITION доаѓа во голема брендирана кутија. Внатре, во поединечни ќелии, има кутија помала од лаптоп и ранец од полиетилен. Ајде да ја наведеме главната содржина на комплетот:

 • ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X
 • ROG ранец
 • Глувчето ROG Гладиус III P514
 • Главната единица за напојување е 330 W
 • Компактен TYPE-C 100 W единица за напојување
 • Брзо упатство за употреба
 • Гарантна картичка
 • Промотивни материјали за апликацијата MyASUS

Склопување, дизајн и карактеристики

Главниот материјал е мат перфориран алуминиум со мека облога на допир. Склопот е со висок квалитет: за време на употребата, тастатурата не се витка, нема повратни удари или крцкање. Екранот лесно се отвора со движење на едната рака, а исто толку лесно се затвора и со ефектот на лебдење. Логото ROG со позадинско осветлување е поставено на горниот дел од мониторот.

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

Индивидуалноста на лаптопот е обезбедена со украсните облоги на Armor Cap, изработени во спортски стил.

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

Однадвор, телото е надополнето со икони и исечок во долниот дел на панелот, кој изгледа интересно од секој агол. На предниот раб на компјутерот низ целата негова ширина има RGB позадинско осветлување кое се синхронизира со тастатурата и другите уреди од ASUS преку Aura Sync.

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

Главните порти се наоѓаат на задната страна на лаптопот:

 • Комбиниран USB 3.2 Gen 2 Type-C/DisplayPort конектор
 • Комбинација на USB 3.2 Gen 2 Type-C/DisplayPort/приклучок за напојување
 • Излезен приклучок за HDMI 2.1
 • LAN конектор
 • Влез на енергија

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

Дополнителни порти се наоѓаат на левата страна:

 • 2 USB 3.2 Gen 1 конектори
 • Приклучок за поврзување слушалки, слушалки или микрофон

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

Овде треба да се напомене дека при користење на лаптопот наидовме на фактот дека два USB конектори не се доволни. Доколку е потребно да поврзете дополнителни додатоци и други уреди, ќе мора да исклучите нешто за да ослободите простор.

Прочитајте исто така:

Од напред, лаптопот изгледа вака:

 • Во горниот дел на дисплејот има низа микрофони, камера, индикатор за камера и самиот панел за прикажување
 • Во долниот дел можете да ги видите индикаторите за статусот на уредот, копчето за вклучување, тастатурата со дигитален блок (100%) и панелот на допир (тачпад)

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

Тежината на лаптопот е 3 кг, димензиите се 39,5×28,2×2,34~2,83 cm Неговите издржливи материјали и релативно малите димензии овозможуваат лесно да го носите лаптопот со себе на работа или на патување. Особено со оглед на фактот дека комплетот вклучува удобен ранец, кој е создаден специјално за негов транспорт.

Тастатура и подлога за допир

Scar 17 има островска тастатура со стандарден распоред на WASD. Копчињата Shift и Enter се издолжени. Стрелките и нумеричката табла се малку помали. Присутни се копчињата за жешка контрола (звук, осветлување), тие можат поединечно да се приспособат во гајба за оружје.

Тастатурата користи специјална технологија Overstroke, благодарение на која копчето се активира пред целосно да се притисне, што ја зголемува брзината и чувствителноста на контролата во игрите и едноставните работни задачи. Декларираниот ресурс е повеќе од 20 милиони кликнувања.

Позадинското осветлување на тастатурата може да се приспособи со помош на гајба за оружје. Исто така, можно е да се додели поединечна боја на секое копче посебно, што обезбедува неограничен простор за персонализација.

Подлогата за допир на Scar 17 е голема и реагира. Немаше проблеми со неговата употреба или непријатност во обичните секојдневни работни задачи. Единствената поента: за апликации за игри, подобро е да ја оневозможите подлогата за допир за да не ја допирате постојано со раката. Ова лесно може да се постави со профили во Armory Cate.

ROG STRIX SCAR 17 дисплеј

Лаптопот Strix SCAR 17 е опремен со IPS екран модел NE173QHM-NZ2. Неговата големина е 17,3 инчи со WQHD (2560x1440) резолуција и сооднос 16:9. Стапката на освежување на екранот е 240 Hz, времето на одговор е 3 ms. Мониторот поддржува Dolby Vision HDR и Adaptive-Sync, кои ви овозможуваат да репродуцирате реални, богати бои. Технологијата G-Sync обезбедува непречена игра без треперење и прекини на сликата. Мат екранот не се рефлектира кога светли зраци паѓаат врз него.

Во текот на целиот период на тестирање, не беа забележани ефекти на духови на сликата, што укажува на добар одговор на матрицата. Треба да забележиме и дека тестираниот модел практично немаше осветлување и нема проблеми со истекување на позадинското осветлување. Со аглите на гледање на тестираниот дисплеј, сè е исто така одлично, под агол сликата се гледа исто толку јасно, нема изобличувања на бојата.

Продуктивност

Во моментов, ROG Strix SCAR 17 (2023) е лаптопот со највисоки перформанси од ASUS. Ова е благодарение на процесорот AMD Ryzen 9 7945HX, графичкиот чип NVIDIA GeForce RTX 4090, RAM меморијата од следната генерација DDR5 со вкупно 32 GB и пргав NVMe SSD од 2 TB. Можете да видите подетални информации за компонентите во резимеата подолу:

Ајде да ја разгледаме секоја компонента подетално и да продолжиме со нивното директно тестирање. Веднаш треба да се забележи дека пред тестирањето, генералниот профил Turbo беше избран во комерцијалната апликација Armory Crate, а режимот Ultimate беше дополнително поставен за графичкиот чип. Исто така, во моментот на пишување, за видео картичката беа инсталирани најновите драјвери од верзијата 532.03 на NVIDIA.

Процесор

AMD Ryzen 9 7945HX (Dragon Range, Zen 4) е еден од најпродуктивните мобилни процесори достапни денес. 16 јадра, 32 нишки, 64 MB L3 кеш. Максималната фреквенција на часовникот во засилувањето е до 5,4 GHz. Максималната декларирана TDP е до 65 W. Процесорот има и вградено видео јадро во форма на AMD Radeon 610M.

Следниве беа избрани за тестовите: Cinebench R15, Cinebench R20, Cinebench R23, Perfomance Test CPU Mark, Blender, Geekbench 6 и одреден сет на AIDA64 Extreme тестови (FP32 Ray-Trace, FPU Julia, CPU SHA3, CPU Queenulia, FPU S , FPU Mandel, CPU AES, CPU ZLilb, FP64 Ray-Trace, CPU PhotoWorxx).

Резултати од тестот Синебенч:

Резултати од тестот Тест за изведба Ознака на процесорот:

Резултати од тестот Блендер:

Резултати од тестот Гикбенч 6:

Резултати од тестот AIDA64:

Исто така интересно:

Графички чип

Мобилниот NVIDIA GeForce RTX 17 со 2023 GB видео меморија и максимален TGP до 4090 W е одговорен за графиката во SCAR 16 (175). Фреквенцијата на видео процесорот е 2090 MHz, мемориската фреквенција е 2275 MHz. Технологија за фабричко оверклокување ROG Boost – 2090 MHz на 175 W (2040 MHz Boost Clock+50 MHz OC, 150 W+25 W Dynamic Boost). Сега ова е врвната видео картичка што воопшто може да биде достапна во мобилните решенија.

За тестовите за графички чипови беа избрани следниве: 3DMark, Blender, Performance Test 3D Graphics Mark, V-Ray 5.

Резултати од тестот 3DMark:

Резултати од тестот GPU на блендер:

Резултати од тестот Тест за изведба 3D графичка ознака:

Резултати од тестот рентген 5:

RAM меморија

Во овој модел, RAM меморијата е претставена со чипови од Samsung, DDR5 со часовна фреквенција од 4800 MHz и тајминзи 40-39-39-77 со вкупен волумен од 32 GB. Двата слота се зафатени - 2×16 GB, соодветно во режим на двоканален режим. Внатрешните тестови беа користени за тестирање на брзината на читање, пишување, копирање и латентност AIDA64 Екстремни:

Складирање на податоци

Во оваа конфигурација е инсталиран уред за складирање Samsung MZVL22T0HBLB-00B00 за 2 ТБ. За тестирање, ќе ги користиме класичните CrystalDiskMark (стандарден и NVMe SSD режим) и ASS SSD репер.

Општи тестови за перформанси

За да ја комплетираме сликата, ќе извршиме општи тестови за перформанси како што се PCMark 10, CrossMark и AIDA64 Cache & Memory Benchmark.

Тестирање на ROG STRIX SCAR 17 во игри

ROG Strix SCAR 17 (2023) е ултимативното решение за модерните тешки игри, па да одиме директно на самото тестирање. Ќе тестираме на максималните поставки за квалитет на графика со овозможено Ray Tracing и DLSS поставен на претходно поставеното „Quality“, со резолуција од 2560×1440. Игрите кои покажуваат незадоволителни перформанси или едноставно се интересни за продолжен тест ќе бидат тестирани на други поставки (висока, средна, оневозможена Ray Tracing). Снимањето на репер за изведба и брзина на слики (FPS) ќе се направи со користење MSI Afterburner.

Прочитајте исто така:

Star Wars Jedi: Survivor

Жешка новина на сага од висок профил. На стартот играта имаше сериозни проблеми со оптимизацијата, па затоа е од голем интерес за тестот. Прво стартувајте со графички поставки „Epic“, Ray Tracing – ON, AMD FidelityFX Super Resolution 2 технологија наместо DLSS – претходно поставено „Quality“, резолуција 2560×1440.

Просечниот FPS беше околу 65 фрејмови, што е доста добро. Но, играта беше придружена со постојани замрзнувања при ротирање на камерата, по рестартирањето, замрзнувањата целосно исчезнаа.

Заради интерес, се обидовме да го оневозможиме Ray Tracing, зголемувањето на просечниот FPS беше околу 20 фрејмови, но минимумот и максимумот останаа на исто ниво, што е прилично чудно. Инаку, можеме да кажеме дека Star Wars Jedi: Survivor се игра удобно на нашата тема.

Последниот од нас Прв дел

Приклучокот за компјутер е значително подобрен во однос на графиката и технологијата воопшто. Во споредба со конзолниот дел, можеме да кажеме дека играта е променета и има едноставно одличен изглед. И како одат работите со оптимизацијата? Ајде да провериме! Резолуцијата е 2560x1440, квалитетот на графиката е поставен на „Ultra“, се што може да се вклучи од ефектите - го вклучуваме, го поставуваме DLSS на „Quality“.

Добиваме просечна игра FPS во регионот од 65-90 фрејмови, што може да се смета за одличен показател, имајќи предвид дека сè е свртено до максимум. Ако играте со поставките и жртвувате малку графика (што ќе биде визуелно незабележливо при оваа резолуција), овој индикатор може дополнително да се подобри.

Мртвиот простор (2023)

Римејк на култниот хорор филм, кој беше објавен на почетокот на 2023 година. Треба да се напомене дека самиот оригинал се уште изгледа добро до ден-денес. Па, што беше ново во римејкот и како игра на нашата пегла? Ајде да видиме. Сите поставки се на „Ultra“, DLSS на „Quality“, резолуција 2560×1440.

Поголемиот дел од времето, просечниот FPS за игри останува околу 100+ фрејмови. Има попуштања за време на транзициите помеѓу локациите, но тие не се значајни. Пресуда: игра одлично, а ажурираната игра изгледа едноставно неверојатно!

Исто така интересно:

Resител на селото зло

Играта не е нова и технички нема високи системски барања. Но, има добро имплементиран HDR, што нашиот дисплеј целосно го поддржува. Затоа решиле да го однесат на тест. Резолуција 2560×1440, сите графики на максимум, FidelityFX Super Resolution 1.0 – Ултра квалитет. Сцената за тестирање е првата битка во селото.

Играта испорачува во просек 120 FPS на отворено за време на динамични борбени сцени. Во затворени простории, како што е замокот Димитреску, просечниот FPS ќе биде многу поголем (околу 150+ рамки).

The Witcher 3: Wild Hunt Следен ген

Ажурирана верзија на култниот RPG од CD Projekt RED. Меѓу иновациите: општо подобрување на графиката и ефектите, додавање поддршка за AMD FidelityFX Super Resolution 2.1 и NVIDIA DLSS 3, ажурирање на глобалното осветлување. Сите поставки на претходно поставениот „Ultra+“, резолуција 2560×1440, NVIDIA HairWorks – овозможени до максимум.

Добиваме просечен FPS во регионот од 120+ рамки, што е многу добро. Графиката е пријатна за око, особено ажурираното осветлување. Ако ги намалите или целосно оневозможите непотребните HairWorks, FPS ќе биде уште поголем.

Наследството на Хогвортс

Уште една новина што излезе оваа година. Прекрасните графики и технологиите за следење зраци се на место, па ајде да го однесеме на тест. Графичките поставки се поставени на „Ultra“, резолуцијата 2560x1440, NVIDIA DLSS поставена на „Quality“, овозможено е Ray Tracing и исто така поставено на „Quality“.

Добиваме сигурен просечен FPS во регионот од 120+ фрејмови, играта работи одлично. Во самиот Хогвортс може да има места на слегнување до 75 рамки, но тоа не е критично.

Зголемено издание на Metro Exodus

Во ажурираната верзија на Metro Exodus, осветлувањето и специјалните ефекти се подобрени, а raytracing се користи во реално време. Системските барања се исто така зголемени, така што Подобреното издание мораше да се тестира на нашата конфигурација. Резолуција 2560×1440, Квалитет на „Ultra“, Ray Tracing на „Ultra“, NVIDIA DLSS на „Quality“, HairWorks on.

Просечниот FPS е околу 70-95 фрејмови, во некои точки надминува 100+. Реиздавањето изгледа одлично и игра одлично на нашиот систем.

cyberpunk 2077

Ниту еден тест за железо не е комплетен без гласниот Cyberpunk 2077. Нема да правиме исклучок, особено затоа што играта не е последниот интерес за нас во однос на технологијата. Резолуција 2560×1440, Ray Tracing графика: Overdrive, дополнителни поставки за графика и ефекти на „High“ или „Ultra“, NVIDIA DLSS на „Auto“.

Прво, го истрчавме внатрешниот репер на играта, просечниот FPS беше 81 кадар, што не е лошо. Но, не можеме да му веруваме само на внатрешниот репер, па самите ги тестираме перформансите во вистинска игра.

Во вистинска игра, добиваме просечен FPS од околу 70-90 фрејмови, добра бројка со оглед на максималните поставки. Патем, нашиот DLSS е поставен на "Auto", ако се префрлите на "Quality", FPS паѓа на 30-35 рамки, што веќе може да се смета за непријатно за компјутер за игри. Пресуда: Cyverpunk 2077 беше изведен од нашиот субјект совршено.

Прочитајте исто така:

Крисс ремастериран

Првиот Crysis секогаш беше познат по својата „добра оптимизација“, ремастерот не беше исклучок, па едноставно не можевме да го поминеме овој проект. За време на првото лансирање, играта ни кажа дека Ray Tracing и DLSS нема да работат, иако го имавме најновиот драјвер за видео картичката и компонентите целосно ги поддржуваат овие технологии. Решението се покажа едноставно: ја оневозможивме интегрираната графика од AMD преку менаџерот на уреди и сè работеше како што треба.

Веднаш треба да забележиме дека Crysis Remastered малку не разочара со своите индикатори, па решивме да ја тестираме играта одеднаш на 4 графички претходно поставени: Дали може да работи Crysis, Very High, High, Medium.

 • Дали може да работи Crysis: просечни FPS 55-65 со падови до 25-30 фрејмови
 • Многу високо: просечни FPS од 70 фрејмови со падови веќе до 37 фрејмови
 • Високо: Просечен FPS од 86 фрејмови со пад до 47 фрејмови
 • Средно: Просечен FPS од 170 фрејмови со пад до 102 фрејма.

Во принцип, играта работи нормално на многу високи или високи поставки, а разликата во графиката е визуелно речиси незабележлива. Но, сè уште има места каде што FPS многу паѓа, а вчитувањето на видео картичката многу паѓа во овие моменти. Префрлањето на DLSS во режимот „Баланс“ или „Продуктивност“ не ја заштедува многу ситуацијата, додава само 5-7 рамки, но визуелната компонента е веќе забележливо засегната. Заклучок: оптимизацијата во Crysis Remastered е доволна медиокритет ѓубриња

Резултат

ROG Strix SCAR 17 (2023) совршено се справи со речиси сите игри избрани за тестот. Да, не ги добивме негуваните 240 FPS во ниту една игра, но повторно, тестот беше спроведен со резолуција 2K со максимални графички поставки. Во огромното мнозинство на игри, лаптопот произведува повеќе од удобни FPS индикатори.

Ниво на ладење и бучава

Моќните компоненти со перформанси во Strix SCAR 17 бараат ефикасно ладење. Затоа, овој модел на лаптоп користи Conductonaut Extreme од Thermal Grizzly за процесорот и графичкиот процесор. Ова е термички интерфејс создаден врз основа на течен метал, способен да одржува температура 15 °C пониска од обичната термичка паста. Составот вклучува индиум и галиум, кои помагаат да се направи топлинската спроводливост на материјалот 17 пати поголема во споредба со класичните термички пасти.

Вентилаторите Arc Flow Fan се ажурирани: дизајнот има сечила кои се дебели само 0,2 mm во основата и малку разгорени кон крајот. Оваа одлука овозможи ефикасно да се намали нивото на бучава. Пасивното ладење се спроведува со амбиентално ладење од 0dB. Технологијата го прави лаптопот тивок при мали оптоварувања, на пример, додека работите или гледате филм. Четири радијатори со 218 тенки (0,1 мм) перки обезбедуваат помазен проток на воздух и активно ја отстрануваат топлината од системот. Посебен филтер го штити лаптопот од прашина, која заробува мали честички и им помага на „главните органи“ на уредот да не се затнат.

Подобрената размена на топлина е обезбедена со четири дупки за отстранување на топол воздух и специјална комора за испарување со површина на покриеност од 43,3%. Интелигентниот систем за ладење ROG е одговорен за главното ладење на уредот. Ви овозможува долго време да ги оверклокувате видео картичката и процесорот на високи фреквенции, додека кадрите ќе останат стабилни и мазни дури и за време на долги сесии за игри.

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

Нивото на бучава во режимот Performance не надминува 40 dB (ова ниво е приближно еднакво на звукот на нормален глас). Во тешки апликации за игри, бучавата од системот за ладење се зголемува на околу 50-54 dB, што може да се смета за норма за продуктивен лаптоп за игри.

Максималната температура на процесорот под оптоварување беше 94 °C, а видео чипот беше 82 °C. Во текот на целиот период на тестирање не беа откриени никакви проблеми со придушување.

За време на оптоварувањето, поголемиот дел од тастатурата останува ладен, нема непријатност за раката што работи на тастатурата. Најголем дел од топлината оди на задната страна на куќиштето за лаптопот, што е далеку од корисникот.

Пресуда: ладењето во Scar 17 (2023) е совршено.

Прочитајте исто така:

Автономија и потрошувачка на енергија

ROG Strix SCAR 17 е опремен со вградена Li-ion батерија од 90 Wh која држи полнење до 8-9 часа. Во исто време, можно е да гледате видеа, да слушате музика или да работите. Компактен USB Type-C адаптер со моќност до 100 W е вклучен со лаптопот. Удобно е да го понесете со себе на патување за да не се преоптоварите со главниот масивен адаптер од 330 W.

звук

Звучниците Dolby Atmos го обезбедуваат оригиналниот и длабок звук на уредот. Форматот Hi-Res ја пренесува автентичноста на звуците без изобличување. Лаптопот е опремен со технологија за интелигентно засилување и намалување на шумот, што го филтрира секој необичен шум од влезниот и излезниот аудио сигнал. Ова значи дека ништо нема да го одвлекува вниманието на играчите од играта додека разговараат или повикуваат. Уредот е опремен со звучници со 5.1.2 канали кои обезбедуваат опкружувачки и реален звук во игрите, додека слушате музика и друга аудио содржина. Ми се допадна квалитетот на звукот на Scar 17 (2023), можете да ја почувствувате просторноста на звукот и изразениот бас.

Поврзување

Лаптопот има приклучок RJ45 кој поддржува мрежен интерфејс на етернет 2.5G. Има и безжичен модул Wi-Fi 6E, кој моментално е најмодерен. Ова обезбедува стабилна и брза интернет конекција. Има Bluetooth 5.2 модул за поврзување со периферни уреди.

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

Висовски

ASUS ROG STRIX SCAR 17 G733PY-LL020X е премиум гејмерски лаптоп, предводник на неговата линија, а чувството за користење е само позитивно. Прекрасниот дизајн, висококвалитетното склопување, модерен дисплеј и одличните перформанси ќе го направат посакуван за секој гејмер. Со овој лаптоп ќе можете да играте модерни игри без никакви компромиси во графиката и перформансите.

Дали вреди да се купи? ASUS ROG STRIX SCAR 17? Да го ставиме вака, ако ви треба врвен лаптоп за игри и работни задачи и не сакате да се мачите со склопување на десктоп (или едноставно не ви треба), тогаш дефинитивно вреди тоа, целосно ја оправдува цената. Во спротивно, за оваа сума можете да соберете сличен десктоп компјутер и воопшто нема да бидете ограничени на енергија. На пример: мобилниот RTX 4090 (150-175 W) може да заостане зад десктоп верзијата (450 W) во перформанси за 30-80% во зависност од резолуцијата и тестираната апликација.

Исто така интересно:

Каде да купам