Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
ГаџетиЛаптопиПреглед ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE (2022): лаптоп со кој ќе...

Преглед ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE (2022): лаптопот со кој можете да правите СЕ

-

Модерен лаптоп може да направи речиси сè. Без разлика дали се работи за работни задачи или нова игра, можете да бидете сигурни дека ќе се справи со се. И не е важно дали го имаш лаптоп за 900 долари, или моќен слот машина за $2100. Без оглед на можностите што може да ги има вашиот сегашен лаптоп, ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE еден чекор напред На крајот на краиштата, тој ги има најмоќните компоненти што можат да бидат во лаптоп: врвен процесор Intel Core-i9 12-та генерација тоа Nvidia GeForce RTX 3080Ti, и двете со отклучен TDP. Дополнително, чини неверојатни 177 ₴, што е двојно повеќе од најскапиот лаптоп што некогаш сум го тестирал.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Но, дали ви дозволува да направите повеќе? И дали „поскапо“ навистина значи „подобро“? За да дознаам, ќе отстапам од мојот стандарден шаблон за преглед на лаптопот и наместо тоа ќе зборувам за импресивните работи што можете да ги направите со овој лаптоп (и неколку работи што не може).

Можете да импресионирате само со отпакување

И оние околу вас не мора да бидат гејмери ​​за да бидат импресионирани од лаптопот. Мојата сопруга не е гејмер (добро, освен Супер Марио Брос), а не се ни нејзините пријатели, но сите беа воодушевени од сетот за кутии и како е дизајниран. Затоа, седни и ќе ти кажам што е вклучено.

 • Самиот лаптоп
 • Ултравиолетова фенерче (повеќе за тоа зошто можеби ќе ви треба подоцна)
 • Приврзок за клучеви со ROG Keystone
 • Три заменливи магнетни панели за украсување на изгледот на лаптопот
 • Жичен глушец ASUS ROG Strix Impact
 • Полнач од 100 W со USB Type-C
 • Единица за полнење од 330 W
 • Ранец

Се чини дека Свети Никола остави вреќа со подароци токму во вашиот двор, Денот на Свети Никола ви дојде рано. За да ги соберете сите овие додатоци заедно, ASUS мораше да ја подели кутијата за транспорт на 2 прегради: првата за кутијата со лаптопот, а втората за вклучениот ранец.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

И морам да признаам, додатоците што доаѓаат со лаптопот се главно прилично корисни (со можен исклучок на ROG Keystone и магнетните панели):

 • Ултравиолетова батериска ламба ќе ви се најде за да ги проверите парите за автентичност (сериозно, важно е).
 • На глувчето, иако жичен, му недостасуваат странични копчиња за попродуктивна работа, но во целина е задоволство да се користи, а RGB осветлувањето е кул.
 • Единицата за полнење со 100 W Type-C конектор е апсолутно неопходна: ако не сакате да носите многу полначи со себе, можете да ја користите за полнење не само на самиот лаптоп, туку и на компатибилните паметни телефони (за жал, iPhone е на пат), таблети (во лет се и старите и најевтините iPad) или дури и други лаптопи. Се разбира, ќе беше поудобно да имам кабел од тип-Ц што може да се одвојува, но претпоставувам дека барам премногу. Добро е што барем постои алтернатива на џиновската единица од 330 W со сопствен приклучок.
 • Носењето ранец секој ден е доста пријатно. А дополнителната брава со патент за брз пристап до преградата за лаптоп е многу погодна.

Иако, искрено кажано, „вреќата со подароци“ од ASUS нецелосни: забележително недостасуваат веб камера и слушалки. Но, дали Свети Никола има што да заштеди за празникот?

Прочитајте исто така:

Можете да бидете сигурни дека ги имате најдобрите спецификации

Во моментов, ROG STRIX SCAR 17 SE ги има највисоките спецификации. Ако не ви треба само моќен процесор за лаптоп, туку и најмоќниот, тука е Intel Core i9-12950HX, кој има TDP до 65 W, што е многу добро за процесор на „ниво на лаптоп“. Вие не само што барате добар графички процесор за вашиот лаптоп, туку и најдобриот - NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti со TDP до 175W е на ваша услуга.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Ако ви треба брза DDR5 меморија или исто толку брз Wi-Fi 6E - чувајте ја. 17-инчен QHD екран со стапка на освежување од 240 Hz, Thunderbolt 4 порта - што повеќе ви треба? Можеби пристојна веб камера... Па, не одеднаш. Но, тука е целосната листа на она што ќе го добиете со ROG STRIX SCAR 17 SE:

Тест модификација ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE

 • Модел: 17 SE G733CX
 • Димензии: 395×282×23,4 ~ 28,3 mm
 • Тежина: 3,00 кг
 • ОС: Windows 11 Pro
 • Процесор: Intel Core i9-12950HX, 16 јадра (8 P-јадра, 8 E-јадра), 2,30 GHz
 • Графички процесор: Intel UHD графика, 1 GB + лаптоп NVIDIA GeForce RTX 3080Ti, 16 GB
 • RAM меморија: 32 GB, DDR5, 4800 MHz
 • Акумулатор: 1 TB, NVMe, PCIe Gen 4
 • Екран: 17.3 инчи, QuadHD (2560×1440), IPS, 16:9, 240 Hz, поддршка за DolbyVision HDR
 • Комуникации: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, 2.5G етернет
 • Пристаништа: 1×3,5 mm комбиниран аудио приклучок, 1×HDMI 2.1, 2×USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1×USB 3.2 Gen 2 Type-C, 1×RJ45 LAN порта, 1×Thunderbolt 4
 • Батерија: 90 часа
 • Дополнителни карактеристики: RGB тастатура Aura Sync, светлосна лента Aura Sync, лого на Aura Sync

И знаете што е најдобро за тоа? Можете да ја купите токму истата модификација на лаптопот. Јас сум благодарен за тоа ASUS ми обезбеди малопродажен модел, така што сè што гледате и слушате за перформансите на овој ѕвер е целосно точно на вистинскиот лаптоп што можете купи во вашата омилена продавница.

Можете да му се восхитувате на надворешноста ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Иако претпочитам воздржан и минималистички дизајн отколку RGB екстраваганција, морам да признаам дека ROG STRIX SCAR 17 SE изгледа неверојатно.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Почнувајќи од корицата со осветлено лого на ROG и необичен натпис. Ова е местото каде што ултравиолетовите батериски ламби ќе ви помогнат - натписот свети во ултравиолетова светлина. Секако, никој нема постојано да држи батериска ламба над лаптопот, но барем ова е уште еден начин да се покажете пред пријателите. Добрата игра е поскапа од парите.

Прочитајте исто така:

Во исто време, сè уште не сме го ни отвориле лаптопот - и тоа е најинтересното. Под капакот имаме шарена RGB тастатура со поддршка за Aura Sync, издолжена светлосна лента под тастатурата, па дури и мала светлосна лента скриена на работ на капакот.

Одлична комбинација, особено кога ќе поврзете целосен глушец, поставете Aura Wallpaper и овозможете Aura Sync во поставките. Еднаш го оставив мојот лаптоп отворен во темна просторија и може многу добро да го замени ноќното светло... Некако RGB ламба.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

И ако имате слободен ден или повеќе, можете целосно да го приспособите позадинското осветлување со апликацијата Armory Crate, да го зачувате вашиот профил, па дури и да го префрлите преку ROG Keystone (со среќа да најдете пријател со лаптоп кој го поддржува овој метод на пренос).

Прочитајте исто така:

Или можете да се восхитувате на сликата на екранот

Не мислиш дека цело време ја гледав Аура Глоу, нели? Всушност, најмногу му се восхитував на екранот. И тој изгледа фантастично. Прво, благодарение на тенките рамки, голем 17-инчен екран се вклопува во телото на веќе импресивен 15-инчен лаптоп.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Второ, колку е одличен екран: светол, остар и мазен (и со стапка на освежување од 240 Hz и QHD резолуција, се разбира), поддржува и HDR (вклучувајќи Dolby Vision) и има мат финиш против отсјај.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Комбинирајте го сето ова со можноста да го синхронизирате Aura Glow со содржината на екранот и имате речиси совршено домашно кино. Можете дури и да го однесете во кревет за да гледате неколку филмови и ТВ емисии пред спиење - лаптопот не е толку тежок.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Но, игрите изгледаат најдобро на овој прекрасен екран од 17 инчи.

Прочитајте исто така:

Може да играте и со ултра-графика и со високи стапки на слики

До овој момент, сите лаптопи што ги тестирав понудија некој вид компромис: или ултра високи графички поставки со максимални можни детали, овозможено Ray Tracing и други ефекти, или малку ја подигнавте графиката за да го видите FPS бројачот достигнува 3 цифри.

добро ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE може истовремено да ултра графика и висока стапка на слики. Да, DLSS понекогаш ни доаѓа, но сепак е импресивен.

За да ги тестирам можностите на ROG STRIX SCAR 17 SE, решив да ја ажурирам листата на игри со неколку популарни и нови наслови (барем за Xbox Game Pass) и еве што дојдов

Персона 5 Royal

Иако овој наслов е едвај нов (оригиналната игра беше објавена во 2016 година), на Atlus му беа потребни 6 години за конечно да ја објави на платформа различна од Playstation. И за среќа, по објавувањето, играта веднаш се најде на Xbox Game Pass на сите платформи.

Одамна поминаа деновите кога конзолните пристаништа беа целосни глупости од првиот ден. Persona веднаш ги нуди најдобрите можни графички поставки со природна резолуција... Заедно со капа од 120 FPS. Да видиме дали ќе го постигнеме…

И... играта работи со стабилни 120 FPS во текот на целата сесија на игри. Тешко е да се нарече Персона 5 наслов кој бара многу, дури и со највисоки можни графички поставки, но благодарение на уметничкиот стил, графиката не треба максимално да се менува за да уживате во приказната и живописните битки. Така, тоа е лесна победа за ROG STRIX SCAR 17 SE.

GTA V

Зборувајќи за лесни победи и стари титули. GTA V беше објавен пред 9 години за Xbox 360 и PlayStation 3, но неговиот хумор и игра сè уште волшебни. Па зошто да не се обидеме да ја извршиме играта на ROG STRIX SCAR 17 SE? Според мое мислење, треба да работи подеднакво непречено како и Persona 5 Royal, ако не и подобро.

Затоа, без понатамошно одложување, го поставив мојот лаптоп на највисоки можни поставки и домашна резолуција за да ја видам играта во сета нејзина слава.

И прологот и реперот покажаа троцифрен FPS, понекогаш надминувајќи 120 FPS. Во исто време, играта изгледа колку што е можно подобро, со оглед на нејзината возраст. Меѓутоа, кога ќе се преселиме во отворениот свет на Лос Сантос, FPS паѓа под 100, главно лебди околу 90. Не е критично, но очекував дека играта што старее ќе се одвива многу понепречено.

Потреба за брзина: топлина

Што ако пробам нешто посветло и побрзо? Да ја кажеме последната (засега) игра во серијата Need For Speed. Сепак, ми здосади Форца Хоризонт, а тука имаме неонски псевдо-Мајами, кој донекаде наликува на дизајн на лаптоп.

Во врска со поставките - повторно ставив се на ултра. И покрај градот со неонско осветлување, NFS: Heat не нуди следење зраци, но веројатно нема да забележите светлосни ефекти при големи брзини и (се надеваме) високи стапки на слики, па ајде да го искористиме.

Што да кажам, играта изгледа одлично! Онаму каде што не ја поттикнува играта и возењето, тој е одличен со стил: исполнет со неонски, жив град никогаш не изгледал толку одлично на мојата Xbox Series S. Тоа е исто така јасна победа за ASUS во брзини на слики: каде што Xbox едвај може да управува со 30 FPS, а текстурите лебдат, ROG STRIX SCAR 17 SE останува над ознаката од 110 FPS дури и во најтензичните моменти, кога полицајците, непријателите, па дури и дождот се против вас.

Контрола на

Но, сега ќе видиме игра што изгледа уште поимпресивно. Контролата од Remedy сè уште е одличен графички репер за секој систем. Ако има некоја напредна визуелна технологија, Control дефинитивно ја поддржува.

Nvidia го користеше Control како демонстрација за тоа што е способна нејзината технологија за следење зраци. Значи, очигледно ray tracing беше една од првите опции што ги вклучив. Друга беше DLSS од Nvidia, бидејќи Ray Tracing доаѓа со огромен пад на перформансите и јас сум исто така заинтересиран за високи FPS. Сето ова додека другите графички поставки се одржуваат на или блиску до високо.

И покрај сето тоа, мојата прва серија на Control не беше толку успешна: додека графиката беше импресивна (дури и со DLSS), стапката на слики лебдеше околу 60 FPS и играта беше заостаната. Меѓутоа, при префрлување на Ray Tracing од високо на средно - добив скоро 2x зголемување на FPS и подобар одговор. На 100+ FPS веќе „заостанав“.
Сето ова практично без влошување на графиката. Едвај ја забележав разликата помеѓу поставките за средно и високо raytracing и едноставно уживав во играта.

Смрт на смртта

Но, она што најмногу ми се допадна беше уште една поранешна ексклузива за PlayStation. По Prey (2016) станав голем фан на Arkane Studios, а Deathloop е само уште едно ремек дело со извонреден визуелен стил и одлична изведба дури и на мојата слаба конзола. Но, како ќе функционира на премиум машина за игри?

Во поставките за графика, го користев истиот пристап како во Control: скоро сите поставки на Very High или Ultra, Ray Tracing овозможено, како и мала помош од Nvidia DLSS (со претходно поставеното Quality).

Со овие поставки, оваа игра изгледа прекрасно. Паметната комбинација на визуелен стил со неверојатната моќ на RTX 3080 Ti ја прави играта задолжителна игра. Бројачот на FPS никогаш не падна под 114, играта беше мазна и одговорот беше моментален.

Всушност, дури и по завршувањето на сите тестови, продолжив да играм Deathloop само за забава, без да морам да гледам во бројачот на FPS, да се плеткам со поставките и да го снимам гејмплејот. Ни бучавата на вентилаторот не ми го расипа впечатокот... Но за тоа во следното поглавје.

Прочитајте исто така:

можеш да користиш ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE без слушалки

Иако претставник ASUS јасно ми кажаа дека препорачуваат користење слушалки кога ROG STRIX SCAR 17 SE е под оптоварување - тоа апсолутно не е потребно. Речиси е тивко кога прелистувате интернет или правите други лесни задачи и не лелекаат како турбина кога играте игри.

Мора да се признае дека претходно е тестиран Acer Predator Helios 300 беше помалку бучен за време на игрите, но ASUS победи во однос на ладењето: каде лаптопите Acer стануваат непријатно топли, ASUS останува ладно и удобно на допир.

Ова особено се однесува на тастатурата: се чувствува како ROG STRIX SCAR 17 SE да користи некој вид активно ладење околу тастатурата, бидејќи секогаш кога ќе ја допрам за време на сесиите за игри, чувствувам благо ветре во мојата дланка.

На крајот на краиштата, повеќе сакам погласни навивачи отколку изгорени раце. Особено кога има звучници за поништување на шумот. Оние кои имаат ASUS, доволно гласно за да ја придружува сесијата за игри или гледањето видеа на YouTube.

Сепак, тие дефинитивно не се поставени да пуштаат музика, особено мелодии со тежок бас. Разбирам дека пуштањето музика не е примарна цел на овој лаптоп, но очекував побогат звук од голем и скап лаптоп од 17 инчи.

Сè уште има некои работи што секако можете да ги направите со овој лаптоп, но очекувате повеќе.

Прочитајте исто така:

можете да земете ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE на забава на LAN…

Може дури и да кажам повеќе: овој лаптоп е направен за да се влече на забави на LAN. Затоа што спакува еден тон перформанси во релативно мало и лесно тело... Чекајте, сфаќам дека сепак е голем и дебел 17-инчен лаптоп за игри, но во овој случај, изгледот мами.

Многу се забавував барајќи од жена ми и нејзините пријатели да го држат лаптопот малку и да ги видам нивните шокирани лица кога сфатија дека тежи помалку отколку што очекуваа. Всушност, тежи само 500 грама повеќе од Acer Predator Helios 300, кој за секунда е 15-инчен лаптоп. А со оглед на дополнителната површина на дисплејот, тежината е подобро распределена и лесно може да се подигне.

Но ASUS се разбира, не се очекува постојано да го носите во раце - и тука добро ви доаѓа ранец. И покрај фактот дека има една преграда, одлучува удобен патент за брз пристап до областа со лаптоп. Така, секогаш сте подготвени брзо да влезете во играта.

... но не за работа во заеднички работен простор

Додека поголемиот екран со поголема резолуција и поголема стапка на освежување е добар и за продуктивноста и за игрите, и дека помалата USB-C напојувачка банка од 100 W е дефинитивно потребна за ваков вид на сценарио за користење, има неколку работи што ме задржаа во употреба на ROG STRIX SCAR 17 како работна алатка.

Ќе почнам со очигледното, а тоа е траењето на батеријата. Ако сте како мене, заборавете да го исклучите режимот на изведба во поставките и обидете се да работите на батерија - подобро чувајте полнач во близина. Во продуктивен режим со максимална осветленост на екранот, батеријата се испразнува за 1 час и 40 минути. За среќа, со единица од 330 W, тој целосно се полни за приближно исто време.

Во „правилниот“ режим ЕКО, големиот лаптоп живее значително подолго: по 3 часа пишување на оваа рецензија и гледање видеа на YouTube имав 48% батерија. Така, можете да сметате на дополнителни 2-3 часа траење на батеријата во овој режим. Прилично добро, но би препорачал да имате станица за полнење во близина ако сакате да преживеете прекин на струја со ROG STRIX SCAR 17 SE.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Но, она што сè уште ме збунува е зошто ASUS одлучи да ја напушти веб камерата на овој лаптоп. Значи, ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE е прво и основно гејмерски лаптоп, но веќе 2 години живееме во хибридна/далечинска ера, каде камерата стана задолжителна. И ASUS сè уште продава надворешна веб-камера како додаток за лаптоп за 4000 долари…

Се разбира, можете да го користите вашиот паметен телефон како надворешна веб-камера, но таа не работи толку непречено како Continuity Camera на macOS Ventura: квалитетот е слаб, а доцнењето е огромно. Значи, ако сакате да го користите овој лаптоп не само за игри, туку и за работа, веб камерата ќе биде додаток број 1.

Така, дознавте за што е способен овој нов лаптоп, а за што не ASUS, и се поставува прашањето...

Прочитајте исто така:

Дали вреди да се купи? ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE?

Преглед ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE (2022): лаптопот со кој можете да правите СЕ

Овој лаптоп е едноставно неспоредлив. Во однос на перформансите воопшто и во игрите, нема конкуренти, дури ни цената од повеќе од 4000 долари не плаши, со оглед на тоа дека помалку продуктивните лаптопи чинат речиси исто.

Да, можете да изградите сопствено поставување за таа цена. Ќе вклучува дури и монитор, периферни уреди и веб камера (да, недостатокот на една ме мачи). Но, дури и со Mini-ITX куќиште, нема да биде толку компактно и елегантно како ROG STRIX SCAR 17 SE.

Најдобрата споредба овде е спортски автомобил: тоа не е најдобрата опција за секојдневно патување или шопинг во трговскиот центар, можеби воопшто не е најдобриот автомобил на сите страни, но луѓето не можат да го тргнат погледот од него и на патеката тоа само прави чуда.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE е спортски автомобил кој ги врти главите и ги надминува другите лаптопи кога станува збор за перформансите. И иако не е погоден за вашата секојдневна работа, има доволно обожаватели на овој чисто гејмерски пристап. На крајот на краиштата, овој врвен лаптоп, како и ограничените изданија на Lamborghini или Ferrari, е веќе распродаден, барем во Украина.

Каде да купам

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Преглед ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE (2022): лаптопот со кој можете да правите СЕ

 

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
9
Склопување и ергономија
9
Екран
10
Продуктивност
10
Автономија
6
Цена
7
ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE е спортски автомобил кој ги врти главите и ги надминува другите лаптопи кога станува збор за перформансите за игри. И иако не е погоден за вашата секојдневна работа, има доволно обожаватели на овој чисто гејмерски пристап. На крајот на краиштата, овој врвен лаптоп, како и ограничените изданија на Lamborghini или Ferrari, е веќе распродаден, барем во Украина.
Kit Amster
Kit Amsterhttps://root-nation.com/
Менаџер за внатрешен маркетинг дење, гик преку ноќ. Пријателски украински алпака 24/7

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

3 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE е спортски автомобил кој ги врти главите и ги надминува другите лаптопи кога станува збор за перформансите за игри. И иако не е погоден за вашата секојдневна работа, има доволно обожаватели на овој чисто гејмерски пристап. На крајот на краиштата, овој врвен лаптоп, како и ограничените изданија на Lamborghini или Ferrari, е веќе распродаден, барем во Украина.Преглед ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE (2022): лаптопот со кој можете да правите СЕ