ГаџетиЛаптопиПреглед ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402): ултрапреносен, стилски и моќен

Преглед ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402): ултрапреносен, стилски и моќен

-

Одличен OLED екран, процесор Intel Core i7-1260P, елегантен дизајн и обемна батерија - сето ова ASUS ZenBook 14 OLED. Денес, во нашиот преглед, ќе зборуваме за овој ултрапреносен лаптоп.

Неодамна ASUS почна многу активно да ја користи OLED технологијата во своите уреди, производителот ги опремува повеќето нови лаптопи за секојдневна употреба на серијата со овој тип на матрица Vivoкнига, деловни модели Zenbook и ProArt Studiobook за професионалци. Веќе имавме можност да тестираме неколку вакви уреди од ASUS, а екранот несомнено беше една од најголемите продажни точки на овие лаптопи.

ASUS ZenBook 14 OLED

Сега во наши раце го имаме моделот Zenbook 14 OLED (UX3402), кој изгледа како навистина атрактивен предлог за оние кои бараат ефикасен, мобилен и елегантен лаптоп по добра цена (можеби не најевтиниот во овој сегмент, но сепак е на дното нуди меѓу уредите со такви матрици). Па, ајде да видиме дали навистина е така.

Прочитајте исто така: Преглед на лаптоп Huawei MateBook 14s - 90 Hz и врвен дизајн

Што е интересно ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402)

ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402) е, како што сугерира името, 14-инчен лаптоп опремен со OLED панелот што ни е веќе познат од моделот Zenbook 14X OLED (UX5401E). Сепак, неговата предност не е само типот на матрица, туку и високата резолуција (2880×1800 пиксели) и брзината на освежување од 90 Hz, плус поддршката за допир и игла. Срцето на лаптопот е моќниот процесор Intel Core i5-1240P или Intel Core i7-1260P (12-та генерација, т.е. серија Alder Lake), кој е поддржан од интегрирана графичка картичка Intel Iris Xe, 16 GB LPDDR5 RAM и 512 МК NVMe PCIe 4.0 SSD. Како што можете да видите, хардверот има многу солидни спецификации кои треба да го задоволат целниот корисник. Очекуваме и долго траење на батеријата, што во комбинација со мобилен и стилски дизајн може да го направи овој производ успешен.

ASUS ZenBook 14 OLED

Се разбира, имајќи толку моќно, модерно полнење, не треба да очекувате дека лаптопот од ASUS ќе биде евтин. ASUS Zenbook 14 OLED модел UX3402 со процесори Intel Core i5-1240P може да се купи по цена од 47 UAH, но за помоќна конфигурација со Core i999-7P ќе треба да платите 1260 UAH. Нашиот уред има постар модел на процесор. Да, тоа е прилично висока цена, но верувајте ми, вреди. Се уверив во ова за време на тестирањето ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402).

Прочитајте исто така: Преглед Acer ConceptD 7 (CN715-72G): моќен и многу елегантен лаптоп

Спецификации ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402)

 • Модел: ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402Z)
 • Процесор: Intel Core i5-1240P (12 јадра / 16 нишки), до 4,4 GHz, 12 MB кеш меморија; или Intel Core i7-1260P (12 јадра / 16 нишки), до 4,7 GHz, 12 MB кеш
 • Видео картичка: Intel Iris Xe 1,3 GHz (интегрирана)
 • Екран: OLED, 2880×1800, 16:10, 14 инчи, 90 Hz, изборен допир (Samsung SDC4171)
 • RAM: 16 GB LPDDR5 4800 MHz (двоканален)
 • Диск: SSD M.2 PCIe 4.0 1 TB (Micron_3400_MTFDKBA1T0TFH)
 • Порти и интерфејси за поврзување: 2x Thunderbolt 4 / USB 4 (DisplayPort и PowerDelivery), USB Type-A 3.2 Gen2, HDMI 2.0b, 3,5 mm приклучок, читач за microSD
 • Оперативен систем: Windows 11 Home 64-битен
 • Батерија: 75 W
 • Аудио и видео: стерео звучници, веб камера 720p
 • Поврзување: Wi-Fi 6e и Bluetooth 5.3 (Intel AX211)
 • Димензии: 313,6×220,6×16,9 mm
 • Тежина: 1,39 кг.

Што има во комплетот

ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402) е спакуван во црна и сива брендирана картонска кутија со традиционална кутија за лаптоп ASUS рачка за носење. Предниот дел од кутијата практично ги повторува шарите на капакот на лаптопот, а во левиот агол можете да го видите името на уредот. Ако сакате да дознаете повеќе информации за ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402), може да се најде на страните на кутијата.

ASUS ZenBook 14 OLED

Ми се допаѓа како ASUS ставете го вашиот Zenbook во кутијата. Самиот уред е поставен на посебен пиедестал, а од страните сите додатоци се во посебни картонски џебови. Лаптопот доаѓа и со кожна футрола, која се наоѓа во ниша под горниот капак на кутијата.

Освен самиот себе ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402) и веќе споменатата заштитна футрола, во кутијата има адаптер од USB тип А до RJ45 за поврзување на жичен интернет, напојување со поврзан кабел, како и разновидна хартиена документација со упатства, гарантен лист и сл.

ASUS ZenBook 14 OLED

Изненадувачки, единицата за напојување е прилично компактна и лесна, со димензии 63×101×29 mm, тежи само 227 g. Има ознака W19-065N2B. На единицата за напојување е означено дека нејзината номинална моќност е 65 W при 20 V DC напон. Вградениот „евро-приклучок“ е без заземјување и се чини дека е отстранлив, но не се осмелив да го проверам, бидејќи тогаш ќе требаше да се расклопи целата единица за напојување.

Сега неколку зборови за корицата. Убаво тоа ASUS се грижи за своите клиенти. Сигурен сум дека на многу луѓе оваа заштитна футрола ќе им биде корисна.

ASUS ZenBook 14 OLED

Задниот дел е изработен од вештачка кожа на кој е испечатено „Zenbook“, а предната е од издржлива ткаенина. Внатре имаше дури и место за игла.

Штета е, сепак, што овој пат ASUS Не можев да додадам пенкало во комплетот, како што беше порано. Капакот е одличен додаток кој ќе ви овозможи да го носите вашиот лаптоп во вашата чанта и да не се грижите за интегритетот на уредот.

Прочитајте исто така: Преглед Acer Aspire Vero: Лаптоп со природата на ум

Max-Q ултрапреносен дизајн

Компанијата ASUS веќе нè навикна на одреден стил и квалитет на градба на семејството на лаптопи Zenbook, а тестираниот модел ги одржува високите стандарди на оваа серија, но во исто време доби и јасно ажурирање на дизајнот. Тоа значи дека овој пат не ја гледаме карактеристичната зен шема на концентрични кругови на капакот, туку наместо тоа производителот избра мазна површина, со врежани прави линии кои создаваат геометриски форми.

ASUS ZenBook 14 OLED

Мора да се признае дека таквата одлука изгледа не само елегантно, туку и стилски. За ова придонесуваат и обоените верзии на куќиштето. Ја тестирав длабоката сина варијанта Ponder Blue, но како опција е достапна и меко зелена Aqua Celadon. Речиси целото тело, вклучувајќи го капакот и контролната табла, е изработено од мат алуминиум, што е доста практично, иако сепак собира отпечатоци од прсти (иако не толку колку сјајните површини).

ASUS ZenBook 14 OLED

Ако зборуваме за големини, тогаш оваа година ASUS Zenbook 14 OLED има димензии само 313,6×220,6×16,9 mm и тежи 1,39 kg. Односно, имаме работа со многу компактен и мобилен уред што е погодно да го понесете со себе на патување или на деловен состанок.

ASUS ZenBook 14 OLED

Треба да се забележи и воздржаното брендирање на производот, како две мали логоа ASUS Zenbook може да се најде само под екранот и на долниот раб на капакот.

ASUS ZenBook 14 OLED

ASUS Zenbook 14 OLED остава одличен прв впечаток благодарение на вниманието на деталите, како што е дизајнот на шарките (тие овозможуваат многу мазно отворање на капакот од 180 степени), закосени рабови, многу тенки рамки околу екранот, вклучително и долниот дел , што е доста ретко овие денови. Употребата на технологијата ErgoLift крие дел од долната рамка, што ја прави речиси невидлива за корисникот.

Дополнително, кога се отвора капакот, шарката малку го подига задниот дел на тастатурата, навалувајќи ја кон корисникот, што ја подобрува удобноста при користење и овозможува проток на воздух одоздола. Покрај тоа, целата структура изгледа многу цврста, што е помогнато од употребените материјали. И капакот и работната табла се крути, иако во средната област тастатурата малку се наведнува под притисок, но тоа на никаков начин не влијае на удобноста при користење.

За квалитетот на изработката немав коментар, бидејќи и материјалите и приспособувањето на поединечните елементи се на највисоко ниво. Ништо не крцка и не се тресе, дури и кога уредот е претерано стискан. Покрај тоа, лаптопот го доби сертификатот за заштита MIL-STD-810H, кој го користи американската армија. Овој сертификат потврдува дека лаптопот може да издржи доста негативни ефекти, како што се екстремни температури, паѓање од мала висина, влажност итн. Покрај тоа, екранот е заштитен со Corning Gorilla Glass.

Прочитајте исто така: Преглед на MSI Katana GF66 11UD: Разновиден лаптоп за игри

Пристаништа и интерфејси за поврзување

На корисниците ASUS Zenbook 14 OLED нема да мора да се жали на бројот и разновидноста на портите. Да, тука ги нема многу, но сè се компензира со разновидноста на изборите. Сепак, на левата страна ги наоѓаме само USB 3.2 Gen 2 со целосна големина и решетките на вентилаторот. Иако има уште доволно простор.

ASUS ZenBook 14 OLED

Но, од десната страна има две порти Thunderbolt 4 (поддржуваат технологии USB-C Power Delivery и DisplayPort 1.4 и обезбедуваат максимална пропусност од 40 Gbps), HDMI 2.0b конектор, 3,5 mm Combo Audio Jack за слушалки и микрофон и исто така и слот за microSD мемориска картичка. Нема да најдеме LAN порта, но тоа веројатно се должи на малата дебелина на телото на лаптопот. Во комплетот имаше место за адаптер од USB Type-A до RJ45 за гигабитен етернет, иако сигурен сум дека уште еден USB Type-A порт не би повредил никого. Но, генерално, не е лошо, со оглед на големината и тежината на лаптопот.

ASUS ZenBook 14 OLED

Во вестите од ASUS многу популарната мрежна картичка Intel AX211 е одговорна за безжичната врска. Треба да се напомене дека ова е систем кој поддржува WiFi-6E со максимална брзина на пренос од 2402 Mbps со поддршка за опсези од 2,4 GHz, 5 GHz и 6 GHz и ширина на канал од 160 MHz. Технологијата Wi-Fi 6E постепено станува стандардна за новите ултрабук (особено во овој опсег на цени), така што нејзиното присуство не е изненадувачки, а ние попрво би се изненадиле доколку ја нема. Исто така ASUS Zenbook 14 OLED доби поддршка за Bluetooth верзија 5.3 за поврзување уреди. Во сите случаи, врската за време на тестовите беше беспрекорна, а брзината на пренос преку Wi-Fi беше навистина голема (до 900 Mbps).

како што можеш да видиш ASUS Zenbook 14 OLED може да ве задоволи со модерен сет на интерфејси за поврзување и доволен број порти, дури и покрај неговото тенко тело.

Прочитајте исто така: Преглед на лаптоп ASUS ZenBook Pro Duo 15 UX582: Два екрани - убавина!

Удобна тастатура

Кога ќе го отворите капакот на лаптопот за прв пат, невозможно е да не забележите многу добра и удобна тастатура. Во принцип, верувам дека тастатурата во серијата лаптоп ASUS Zenbook е еден од најзгодните.

ASUS ZenBook 14 OLED

Во Zenbook 14 OLED- (UX3402), тастатурата не се разликува многу од тастатурата на својот претходник, иако изгледот е малку променет. Така, повторно добиваме островски дизајн со јасни растојанија помеѓу копчињата со типичен чекор (1,4 mm), удобни капачиња со искривување од 0,2 mm и јасни повратни информации, што го прави брзото пишување многу удобно.

Ова го олеснува и фактот што тастатурата лежи на масата со одредена наклонетост кон корисникот. Факт е дека навалувањето на капакот над 90 степени го подига задниот дел на лаптопот за 3 степени, со што се подобрува ергономијата при пишување. Овој пат, копчето за вклучување не се наоѓа во горниот десен агол на тастатурата, бидејќи копчето Delete сега се наоѓа таму, туку малку лево од него. Истакнато е со бела рамка за погодност.

ASUS ZenBook 14 OLED

Морав да се навикнам на оваа локација на копчето за вклучување, бидејќи промашив неколку пати и случајно го исклучив лаптопот, што беше непријатно.

Покрај тоа, групата копчиња PgUp, PgDn, Home и End исчезна од десната страна. Отсуството на дигитален дел не е изненадувачки кај овој тип на лаптоп, но се чини ASUS овој модел не го искористи целосно просторот на страните, што е подобро искористено во Zenbook 14X OLED UX5401E. Исто така, не сум голем обожавател на тенките стрелки за насока, но морам да ги пофалам бројните кратенки кои можат да бидат многу корисни.

ASUS ZenBook 14 OLED

Иако, како што веќе реков, самата тастатура е многу удобна за користење, брзо се навикнувате на неа, што е голем плус. Меѓу предностите, вреди да се забележи и квалитативно спроведеното 3-степено бело осветлување.

Многу е погодно во темница, особено затоа што можете да го користите копчето F7 за да ја прилагодите неговата осветленост.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS BR1100F: Компактен конвертибилен лаптоп за учење и креативност

Панел на допир со NumberPad 2.0

Откако се појави технологијата NumberPad 2.0 во серијата ASUS Zenbook предизвика вистинска сензација кај корисниците. Ова квалитативно го разликува ZenBook touchpad од конкурентите. Сепак, овој пат тачпадот не делува како дополнителен дисплеј, а благодарение на технологијата NumberPad 2.0 може да се претвори во дигитална тастатура. Ова решение можеби не е толку погодно како физичка табла со броеви, но повеќе од го надополнува неговиот недостаток.

ASUS ZenBook 14 OLED

Преминот од традиционалната подлога за допир во NumberPad се одвива со држење на соодветната икона во горниот десен агол на подлогата за допир, по што пред нас се појавува осветлена мрежа со бројки и други симболи. Можеме дури и да го прилагодиме интензитетот на ова позадинско осветлување со држење на иконата во горниот лев агол.

ASUS ZenBook 14 OLED

Уште повеќе, дури и кога NumberPad е активен, интелигентниот софтвер ви овозможува да ја користите подлогата за допир за да го контролирате курсорот. Покрај тоа, површината на подлогата за допир е доста голема (130×74 mm), има многу добри лизгачки и прецизни копчиња, и покрај монолитниот дизајн, а во исто време совршено се справува со гестовите, дури и со четири прсти. Ова е многу погодно кога работите со апликации и програми.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ROG Flow Z13: чудовишен таблет со GeForce RTX 3050 Ti и Core i9

Неверојатен OLED дисплеј од 2,8K со стапка на освежување од 90 Hz

Една од главните предности на предметниот лаптоп е присуството на OLED дисплеј, што се уште е прилично ретко на пазарот на персонални компјутери. Ова е истиот панел како во Zenbook 14X OLED (UX5401E), односно матрица од 14 инчи Samsung ATNA40YK04-0 со резолуција од 2880×1800 пиксели и брзина на освежување од 90 Hz.

ASUS ZenBook 14 OLED

Поради отсуството на класично осветлување (во овој случај, диодите спонтано генерираат светлина), дозволена е апсолутна црнила (диодите едноставно се гасат). Во однос на квалитетот на сликата, боите итн., LCD мониторите не се инфериорни во однос на OLED дисплеите. Предноста на првото можеби е поголемата максимална осветленост, но од друга страна, тоа се компензира со повисокиот контраст и длабоката црна боја на OLED дисплеите.

Дисплејот што се користи во овој случај има сјајна површина, па работата во сончева просторија може да биде проблем, но поради големата осветленост е занемарлива и речиси незабележлива. Дополнителна придобивка од OLED е и најбрзото време на одговор на пиксели (0,2 ms), така што не треба да се грижиме за халоси или задни слики. Мора да ја пофалиме и поддршката на допир, која е речиси на ниво на паметен телефон.

Да се ​​потсетиме на фабричките поставки на OLED панелот:

 • Бела точка: 6626K
 • Бела осветленост: 364,35 cd/m² (100%)
 • Вистински контраст: бесконечен
 • Просечна грешка во делта Е: 1,62

Како што можете да видите, екранот има широка палета на бои, а тестот со колориметар потврди дека имаме работа со панел кој дефинитивно може да го користат дури и професионалци. Производителот вети 100% покриеност на палетата на бои DCI-P3, а колориметарот всушност ја забележа репродукцијата на оваа гама на 99,0% со волумен од 121,2%. Треба да се запомни дека ова е многу баран стандард кој се користи главно во филмската индустрија, така што таквите високи резултати дефинитивно заслужуваат признание. Во случајот на попопуларниот sRGB гама, резултатите се исто така импресивни, со 100% покриеност и 171,1% густина. Режимот Adobe RGB исто така покажа добри резултати - 95,2% и 117,9%, соодветно. Ова се одлични резултати. Стандардните бои изгледаат малку презаситени, но можете да ги прилагодите со соодветниот профил. Црната боја е едноставно неверојатна, а аглите на гледање се многу широки. Впечатоците се многу позитивни.

ASUS Zenbook 14 OLED - екран

Органскиот дисплеј поддржува и HDR (HDR True Black 500 сертификација), но прогласената осветленост од 550 nits од производителот веројатно може да се добие само привремено во HDR содржина, бидејќи максималната континуирана осветленост измерена од опремата е само 365 nits. Сепак, екранот одлично се справува со техниката на широк тонски опсег, што е исто така поврзано со специфичноста на OLED. Ова е можно благодарение на неограничениот контраст и способноста да се контролира емисијата на светлина на ниво на подпиксели, што многу подобро ги локализира HDR ефектите.

ASUS Zenbook 14 OLED екран

Преминувајќи кон подетални мерења, забележувам дека контрастот е очигледно бесконечен, а температурата на бојата е блиску до саканата неутрална вредност од 6500 K, што е 6626 K. Просечната грешка на Delta E е само 1,34, што е одлична стандардна вредност (максималната грешка за чисто сино е 3,59). Со оглед на овие резултати, текот на локалната гама не е изненадувачки, бидејќи многу малку отстапува од моделот. Така, лаптопот е погоден за професионална работа со графика, иако претходно може да се изврши професионална калибрација.

Позитивната перцепција на сликата е исто така под влијание на отсуството на типични проблеми со позадинското осветлување својствени за LCD дисплеите и ефектите како што се IPS Glow или заматување. Толку многу се пишува за запишување на слики и за последователни слики во OLED што нема да се задржувам на тоа. Исто така, немав можност да го тестирам уредот доволно долго за да дадам категорични оценки овде. Треба да се запомни дека многу зависи од употребата, и ако следите одредени правила, не треба да има проблеми. Користени технологии ASUS (ажурирање и менување пиксели) секако би било корисно исто така.

Прочитајте исто така: Најважните карактеристики на новите лаптопи MSI на Intel Core 11 Tiger Lake-H45

Звучен систем, веб-камера 3DNR и скенер за отпечатоци

ASUS Zenbook 14 OLED, како и другите уреди од серијата Zenbook од оваа генерација, има врвно ниво на карактеристики на звук. Се одликува со систем со 2 звучници со поддршка за Dolby Atmos, подесен од Harman/Kardon и контролиран од систем Smart Amp. Вреди да се спомене и кодекот Realtek ALC3288.

ASUS ZenBook 14 OLED

Благодарение на малку поголемата дебелина од моделот од 13 инчи и поставеноста на звучниците, опкружувачкиот звук и ефектот на потопување се малку подобрени, а вреди да се забележи и присуството на бас. Се чувствува исклучително добро кога гледате видеа, слушате музика и играте игри. Така ASUS го потврдува зголемувањето на нивото на звук низ опсегот во споредба со првиот Zephyrus со 6 звучници.

Вградената веб-камера е достапна во две верзии за овој модел: 720p и 1080p. Во мојот случај, тоа е 1080p, што снима со брзина од 30 фрејмови во секунда. Сепак, камерата доби подобрување во квалитетот на фотографирањето со помош на технологијата ASUS 3D Намалување на шум (3DNR), што ги прилагодува динамичкиот опсег и боите користејќи опсег на режими достапни во апликацијата МојаAsus. Единственото нешто што недостасува на вградената камера е недостатокот на IR сензор со препознавање на лицето, што значи дека не можеме да користиме биометриска автентикација на Windows Hello. Овој недостаток се компензира со читачот за отпечатоци вграден во копчето за вклучување. Тој е прецизен и брз, така што работи добро кога се користи.

ASUS ZenBook 14 OLED

Бев пријатно изненаден од микрофонот. Неговите програмери го опремија со вградена функција за поништување на шум со вештачка интелигенција достапна во MyAsus, а активирањето на режимот ClearVoice го прави гласот појасен и го елиминира шумот во заднина, доколку е континуиран и незначителен.

Прочитајте исто така: Преглед на Razer Barracuda X: Хибридни слушалки со среден буџет

Високи перформанси: Дали ладењето е доволно за процесорот Alder Lake?

Мојата верзија на Zenbook 14 OLED е опремена со процесори од најновата генерација на Intel со мала потрошувачка на енергија. Овде наоѓаме чип од семејството Алдер Лејк, Intel Core i7-1260P. Буквата P на крајот покажува дека припаѓа на новото семејство на процесори, кое е во средината помеѓу серијата H на преносни компјутери со високи перформанси и U серијата на потенки и полесни ултрапреносливи уреди. Севкупно, овој процесор има 12 физички јадра, 8 поекономични (3,4 GHz) и 4 помоќни (4,7 GHz). Помоќните јадра ја поддржуваат и функцијата Hyper Threading, така што процесорот има вкупно 16 логички пресметковни нишки. Процесорот може да работи во опсегот TDP од 20 - 64 W, но во нашиот случај само 28 W, и поддржува максимум 64 GB RAM. За клиентите на претпријатијата, тој ја нуди и функцијата vPro (далечински управувач на лаптоп без потреба од работен ОС). Intel Core i7-1260P е опремен со кеш меморија од трето ниво, многу поголема од претходната генерација, 18 MB.

Сето ова е надополнето со 16 GB RAM LPDDR5, која е интегрирана во плочата и работи на фреквенција од 4800 MHz. Тоа е, меморискиот модул е ​​залемен директно на плочата, така што не може да се замени. Нема слот за мемориски модул, така што RAM-от не може да се прошири. Сепак, 16 GB би требало да бидат доволни за сите потенцијални корисници на овој лаптоп за целиот работен век, и физички и морален. Предноста на вградената меморија овде е што работи во двоканален режим.

ASUS ZenBook 14 OLED

Процесорот го вклучува графичкото јадро Intel Iris Xe. Во овој процесор, тој работи на фреквенција до 1,4 GHz, има 96 компјутерски единици и 128-битна магистрала. Intel Iris Xe користи заедничка RAM меморија за својата работа. Во сегашната генерација, видео картичката поддржува максимална резолуција до 7680×4320 пиксели и 60 Hz преку DP 1.4a. Во нашиот случај, вградениот панел поддржува eDP 1.4bi 90 Hz со резолуција од 2880×1800 пиксели. Интегрираната графика може да работи со иста резолуција преку излезот HDMI 2.1, но во овој случај на 60 Hz. Тестовите за изведба покажуваат дека Intel Iris Xe далеку го надминува постариот, посветен графички чип NVIDIA GeForce GTX 1050 од почетно ниво, така што постарите 3D игри може да се играат со него на релативно пристојно ниво, па дури и поновите игри со помалку детали. Кога работите со документи, сурфате на Интернет и гледате видеа, дефинитивно не треба да има проблеми.

Имаме и Micron_3400_MTFDKBA1T0TFH SSD-модул со NVMe контролер со капацитет од 1 TB. Благодарение на процесорот од 12-та генерација, односно магистралата PCIe 4, тој постигнува околу двојно поголема брзина на пренос во споредба со лаптопите со претходните процесори од 11-та генерација (во споредба со врвните SSD модели користени во претходната генерација и во споредба со послабите модули, зголемувањето ќе биде уште позначајно). Модулот со стандардизирана големина (физичка) 2280 е заменлив. Но, сигурен сум дека 1 ТБ меморија ќе ви биде повеќе од доволно за удобно да работите.

Crystal_Disk_Info

Сето тоа работи под Windows 11 Home Single Language. Меѓу интересните работи, треба да ја споменеме одличната My utilityASUS, што ќе ви помогне ефикасно да управувате со поставките на вашиот лаптоп. Сигурен сум дека тоа ќе биде корисно за сите што купуваат уред од ASUS.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ZenWiFi Pro ET12: моќен Mesh систем

Резултати од тестот и впечатоци од употреба ASUS ZenBook 14 OLED

Во стрес-тестот AIDA-64, кој води до 100% оптоварување на сите јадра на процесорот долго време, забележуваме релативно ниски фреквенции (2,10 GHz во просек), но стабилни. Во исто време, треба да бидете подготвени дека работата на вентилаторот ќе биде доста звучна. Во исто време, ладен воздух се вшмукува под дното на куќиштето (кое не е целосно прицврстено за масата благодарение на системот Ergolift), а топол воздух се испушта преку вентилационата решетка инсталирана на левата страна на тастатурата. Овој систем се чини дека е доста ефикасен бидејќи температурата на ниво на процесорот најчесто се одржува помеѓу 80° и 85°. На допир, греењето е прилично слабо во областа на тастатурата и шарката, но значително под самиот лаптоп, што сепак вреди да се забележи.

Во секој случај, перформансите на Core i7-1260P одговараат на CineBench R23, каде што новиот процесор на Intel постигнува 6559 поени во индексот на повеќе јадра и 1361 поени во индексот со едно јадрени. Со други зборови, нашиот Zenbook значително го ублажува загревањето на процесорот за максимална моќност.

Тестот PCMark 10 ги покажува севкупните перформанси на машината. Нашата единица постигна 4714 поени на овој тест, што е приближно просечно меѓу лаптопите што ги тестирав. На прв поглед, таквите показатели можеби некому не изгледаат доволно високи.

PC Mark 10

Со помош на алатката 3DMark, спроведов тестови на примерот на игрите Night Raid и Time Spy. Резултатите се споредливи со другите ултрапреносливи лаптопи во оваа категорија. Промената на генерацијата не му дозволува на Intel да ги подобри перформансите.

Очигледно е дека ASUS Zenbook 14 OLED не е лаптоп за игри. Со интегрираниот графички чип Intel Iris Xe, овде ќе мора да прифатите минимални графички перформанси. Но, можете да ја играте играта со средна тежина. Впечатоците се доста позитивни, иако морав да ги жртвувам деталите.

Тестирањето на Micron_3400_MTFDKBA1T0TFH SSD во CrystalDiskMark осигурува дека вградениот SSD има одлични перформанси. Преносот на датотеки ќе биде брз и софтверот ќе може да работи ефикасно.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ZenBook Flip S (UX371EA) е врвен трансформатор

Систем за ладење, бучава од вентилаторот

Системот за ладење на лаптопот се состои од еден вентилатор од типот на турбина со голема топлинска цевка што се протега од процесорот до страничната решетка. Спецификациите не споменуваат ништо за типот на употребената термичка паста, но можеме да ве увериме дека во целина станува збор за многу тивок уред.

Дали вградениот вентилатор се справува со својата задача? Да, тој е доста моќен, иако е доста гласен. Во алатката МојASUS Влегов во режимот „Whisper“ затоа што понекогаш, особено кога се обидувам да играм ASUS Zenbook 14 OLED, брмчењето на вентилаторот беше прилично забележливо. Иако температурата на процесорот беше на прифатливи нивоа, се чувствуваше загревање на куќиштето, особено на задната страна.

Распределба на температурата

На некои места на тастатурата под оптоварување добив 50°C, а на други дури и над 55°C. Сепак, ова е екстремен случај, овој тип на лаптоп очигледно ретко ќе се користи толку многу што можете удобно да го држите во скут додека работите.

ASUS ZenBook 14 OLED

Слична е ситуацијата и со работната култура, бидејќи лаптопот е речиси тивок при извршување на секојдневните задачи, а дури и во услови на поинтензивна работа, бучавата е навистина деликатна (до 37 dBa). Сепак, при максимално оптоварување во стандардниот режим веќе достигнува 43 dBa, а во режим на изведба при максимална брзина на вентилаторот дури и до 47 dBa.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS 4G-AX56: висококвалитетен LTE рутер

Добра автономија

ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402) доби 4-клеточна литиум-јонска батерија со капацитет од 9702 mAh со капацитет од 75 Wh. Со оглед на присуството на OLED панел, кој е очигледно енергетски поефикасен од LCD, и процесор од 10nm Intel, очекував навистина долго траење на батеријата. Треба да се напомене дека лаптопот не ме разочара. Тестот за батерии на PC Mark 10 Modern Office покажува дека со секојдневна употреба во стандарден режим со 50% осветленост на екранот, може да сметате на повеќе од 14 часа работа без да посегнувате по адаптерот за напојување. Се разбира, при поинтензивни системски задачи, овој пат е значително намален, но сепак е многу добар резултат, што очигледно го надминува просечното траење на батеријата на другите лаптопи од овој тип. Ако го изберете режимот Performance, овој пат се намалува за речиси половина.

PC Mark 10

Со секојдневна употреба, лаптопот работеше до 12 часа со едно полнење. Овој резултат може да се добие при поинтензивна работа со осветленост на екранот од 30%. Опуштајќи се со Netflix, може да сметате на 10 часа со половина осветленост на екранот и 100 часа со 7% осветленост на екранот.

Во пакувањето со лаптопот добиваме полнач од 65 W, што е типичен полнач за ваков лаптоп. Лаптопот се полни доволно брзо. Целиот процес од 0% до 100% трае нешто повеќе од 1,5 часа.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ZenWiFi AX Mini: Мрежен систем во мини верзија

Висовски

ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402) е еден од оние лаптопи што не се двоумам да им го препорачам на повеќето заинтересирани корисници. Има речиси се што би очекувале од лаптоп од оваа класа, иако секако има и некои недостатоци. Ќе почнам со нив. Не ми се допаднаа вградените звучници, бидејќи тие произведуваат звук кој е речиси без ниски тонови. Треба да се спомене и за прилично високата температура на куќиштето ако ја искористиме целосната моќност на опремата. Сепак, Intel Core i7 1260P е моќен, но и доста жежок. Intel Core i5 1240P, кој се користи и во ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402). Исто така, камерата сепак остава многу да се посакува, иако ова е проблем со речиси сите Windows лаптопи. Ако зборуваме за цени, треба да се разбере дека ова е премиум производ и нема ниски цени во овој сегмент. Го пропуштив и вклученото пенкало, но тоа е друга приказна.

ASUS ZenBook 14 OLED

Но, откако ќе потрошите прилично значителна сума од вашите пари, добивате врвен лаптоп од семејството Zenbook. Во кој квалитетот на градбата е на многу високо ниво, а многу ми се допадна ажурираниот дизајн на алуминиумското куќиште. Несомнената предност на овој лаптоп е, се разбира, неговиот OLED дисплеј - светол, со висока резолуција, многу широка палета на бои, добра репродукција на бои, бесконечен контраст, добра репродукција на HDR и стапка на освежување над стандардната (90 Hz).

ASUS ZenBook 14 OLED

Не смееме да заборавиме на многу продуктивен SSD диск и цврст процесор, кој лесно се справува со задачите што ги ставаме на лаптопите од овој тип. Дополнително, добиваме многу удобна тастатура, голема подлога за допир со опција за NumberPad, прилично добар сет на порти, прилично висококвалитетна веб камера и долго траење на батеријата. И сето тоа е затворено во многу тенко и лесно куќиште, што придонесува за мобилноста на уредот.

ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402) ќе биде идеален избор за оние кои бараат моќен, мобилен и разновиден лаптоп во тенко куќиште со модерен дизајн.

Прочитајте исто така: Преглед ASUS ROG Rapture GT-AX6000 EVA Edition: Моќен рутер за игри

Придобивки

 • одличен дизајн, метално тело
 • доволен број на порти и интерфејси за поврзување
 • добра тастатура, подлога за допир со NumberPad
 • висококвалитетен, калибриран 2,8K OLED дисплеј
 • одлични перформанси благодарение на Intel Core i7 1260P
 • хардвер за 3D дизајн и рендерирање
 • одлична автономија
 • сигурна работа на системот за ладење

Недолии

 • камерата сепак остава многу да се посакува
 • прилично просечен звук на звучниците
 • висока цина

Прочитајте исто така:

Каде да купам ASUS ZenBook 14 OLED

Преглед ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402): ултрапреносен, стилски и моќен

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
10
Материјали, склопување
10
Екран
10
звук
9
Тастатура и подлога за допир
10
Опрема
10
Батерија
10
Цена
8
ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402) ќе биде идеален избор за оние кои бараат моќен, мобилен и разновиден лаптоп со тенко тело со одличен екран и модерен дизајн.
Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402) ќе биде идеален избор за оние кои бараат моќен, мобилен и разновиден лаптоп со тенко тело со одличен екран и модерен дизајн.Преглед ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402): ултрапреносен, стилски и моќен