ГаџетиЛаптопиПреглед Acer Aspire 5 A515-57: лаптоп Core i3-1220P за работа и...

Преглед Acer Aspire 5 A515-57: Лаптоп Core i3-1220P за работа и учење

-

Линија на лаптопи Acer Aspire 5 има многу конфигурации, вклучувајќи модели за работа и студирање, како и напредни опции со дискретна графика и екран на допир. Сепак, нив ги обединува фактот дека сите уреди од серијата 2022 работат на најновите процесори од 12-тата генерација на сериите Intel или AMD Ryzen 5000. Имаме 15-инчен модел на разгледување Acer Aspire 5 A515-57, кој се базира на свеж Intel Core i3-1220P. Ова е евтин продуктивен уред за секојдневна употреба, кој доби многу убаво модерно полнење, но не е преоптоварен со дополнителни чипови.

Прочитајте исто така:

Спецификации Acer Aspire 5 A515-57

 • Екран: 15,6 инчи, LCD, 1920×1080, 60 Hz, сооднос 16:9, 142 ppi
 • Оперативен систем: Windows 11 Pro
 • Процесор: Intel Core i3-1220P, 10 јадра (2 јадра до 4,4 GHz во Boost режим, 8 јадра до 3,3 GHz), 10 nm, 12 нишки
 • Графика: Intel UHDGraphics
 • RAM меморија: 8 GB, DDR4-3200
 • Складирање: NVMe SSD 512 GB (2×256 GB)
 • Интерфејси: Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.2
 • Камера: 0,9 MP, 720p
 • Приклучоци: 3×USB-A 3.1, 1×HDMI, 1×USB Type-C 3.2 Gen2 (со Thunderbolt 4 и DisplayPort), 1×3,5 mm комбиниран аудио приклучок, 1×LAN, Kensington Lock, контејнер за напојување
 • Звук: 2 стерео звучници, двоен микрофон
 • Батерија: 50 Wh, 65 W полнач
 • Димензии: 36,29×23,78×1,79 cm
 • Тежина: околу 1,77 кг

Позиционирање и цена

Серија лаптопи Acer Aspire 5 е линија од средна класа која има многу модификации за секоја потреба. Пред сè, тоа се уреди за работа и одмор, па „хардверот“ во нив е погоден за полот - продуктивен, но не и за играње. Ако ви требаат решенија за игри, подобро е да ги побарате во серијата Acer Нитро.

Една од предностите на Aspire 5 е цената - цените за гамата на модели од 2022 година започнуваат од 630 долари. И за овие средства, можете да купите модел сличен на нашиот тест лаптоп: со 15,6-инчен FullHD, но IPS екран, со Intel Core i3-1220P, 8 GB RAM, 256 SSD и интегрирана графика. Во однос на односот цена/„железо“, опцијата е многу конкурентна.

 

Комплетен сет

Acer Aspire 5 A515-57

Имаме тест лаптоп, па пристигна во едноставна картонска кутија, во која покрај самиот лаптоп имаше и полнач. Секако, продажната верзија ќе доаѓа со придружна документација, а можеби и нешто друго, но основниот комплет го имаме на преглед.

Прочитајте исто така:

Дизајн Acer Aspire 5 A515-57

Acer Aspire 5 A515-57

Дизајн Acer Aspire 5 A515-57 пријатно ме изненади. А еве зошто. Пред неколку години, кога избирав работен лаптоп за себе, избирав помеѓу една од модификациите Acer Aspire 5 (верзии од 2020 година или дури 2019) и 14-инчен ултрабук ASUS Zenbook со слични карактеристики. Aspire 5 ми одговараше за се, а беше и поефтин, но воопшто не ми се допадна неговиот дизајн. Беше класичен за носење: голем, тежок, пластичен и со широки рамки. Тоа беше еден вид поздрав од минатото, иако со прилично пријатно „филување“. Така, тогаш мојот избор падна на опцијата #2. Зошто го кажувам ова? И на тоа дека, кога би се соочил со сличен избор денес, тогаш дизајнот дефинитивно не би ме спречил да направам избор во корист на моделот од Acer.

Acer Aspire 5 A515-57

Acer Aspire 5 2022 изгледа многу помодерно и поубаво. Да, ова не е врвен лаптоп и сè уште има знаци на достапен уред, но во целина сликата стана подобра. На преглед го имаме уредот во благородна сива боја, но е претставен и во златна и зелена металик.

Acer Aspire 5 A515-57

Основата на куќиштето е изработена од пластика, но горниот капак е метал и има мат текстура, благодарение на што практично не собира отпечатоци од прсти. Одозгора е поставено уредно лого на брендот, а од страните има украсни метални „нозе“.

Acer Aspire 5 A515-57

Подолу, на заоблениот крај, го гледаме името на линијата Aspire и уште еден пар нозе. За разлика од оние горе, овие се направени или од мека пластика или од тврда гума и веќе ја извршуваат функцијата на ногарки при отворање на лаптопот. Патем, лаптопот може да се отвори до 135 степени, што помага да се зголеми внесот на ладен воздух и да се зголеми аголот на тастатурата, така што е поудобно за пишување.

Го превртуваме лаптопот и гледаме 4 гумени ногарки, симетрични решетки за звучници на страните и дупки низ кои се провлекува ладен воздух.

Топол воздух излегува од дупките лоцирани позади.

Acer Aspire 5 A515-57

На левиот крај, го гледаме конекторот за напојување, LAN-портата, HDMI, пар USB-A и Type-C со Thunderbolt 4.

Acer Aspire 5 A515-57

На десната страна се индикаторите за полнење, 3,5 милиметарски комбо приклучок, друг USB-A и отвор за заклучување Kensington.

Acer Aspire 5 A515-57

Екранот е врамен со доста забележливи рамки, од кои се издвојува долната со логото. Тастатурата овде е полноправна, со дигитален блок, а под неа се наоѓа подлогата за допир.

Acer Aspire 5 A515-57

Екран Acer Aspire 5 A515-57

Екранот во тест моделот е 15,6-инчен FullHD LCD со брзина на освежување од 60 Hz, сооднос од 16:9 и густина на пиксели од 142 ppi. Екранот не е лош, но со сите карактеристики својствени за неговиот тип.

Acer Aspire 5 A515-57

Не може да се пофали со широки агли на гледање и со одредено отстапување се менува прикажувањето на боите. Покрај тоа, иако нема што да се жалиме на осветленоста овде, му недостига малку контраст. Сепак, работата со информации на екранот е погодна и очите не се заморуваат. Затоа, уредот не е дизајниран за дизајнери и работа со графика, но е добро прилагоден за канцелариска употреба и обука.

Прочитајте исто така:

Тастатура и подлога за допир

Acer Aspire 5 A515-57

Тастатурата овде е островски тип и има Нумпад. За жал, нашата верзија нема осветлување. Горниот ред на копчиња, како и „калкулаторот“ од десната страна, имаат покомпактни димензии во споредба со другите, но тоа не ја попречува работата. Ударот на копчињата за тастатури за лаптоп е стандарден, притискањето е прилично тивко, сè е сосема познато.

Acer Aspire 5 A515-57

Што се однесува до тачпадот, тој е голем и удобен и има две скриени копчиња на дното. Па, како и кај повеќето лаптопи. И некои модификации Acer Aspire 5 A515-57 обезбедува и скенер за отпечатоци, кој се наоѓа во горниот лев агол.

Acer Aspire 5 A515-57

„Железо“ и продуктивност

В Acer Aspire 5 A515-57 користи Intel процесори од 12-та генерација, а нашиот примерок има Intel Core i3-1220P. Чипот е направен на процес од 10 nm, има 12 нишки и 10 јадра, од кои 2 моќни јадра кои можат да забрзаат до 4,4 GHz во режимот Boost и 8 енергетски ефикасни јадра до 3,3 GHz. Во моделот на преглед, графиката се обработува со вградената Intel UHD Graphics, иако има модификации со дискретни решенија.

Овде RAM меморијата е 8 GB DDR4-3200, која се состои од два модула од по 4 GB. Ако сакате, може да се зголеми на 32 GB, па дури и на сите 64 GB - ова е максималниот волумен поддржан од процесорот и матичната плоча.

Acer Aspire 5 A515-57

За да зачувате податоци во Acer Aspire 5 A515-57 е опремен со пар NVMe SSD од 256 GB. Што се однесува до безжичните модули, лаптопот обезбедува Wi-Fi 6 и Bluetooth 5.2.

Acer Aspire 5 A515-57

Ако зборуваме за перформанси, тоа е повеќе од доволно за секојдневни оптоварувања и мултитаскинг - сурфање, деловни повици или учење на далечина, работа со текстови, табели, презентации, гледање видеа, обработка на слики итн. Можноста да се зголеми големината на RAM меморијата е пријатна, бидејќи 8 GB за 2022 година е речиси таму. Се разбира, лаптопот не е погоден за игри - на него ќе работи нешто старо и „лесно“, но не е погоден за сериозно играње.

Acer Aspire 5 A515-57
Кликнете за да ја зголемите сликата

Резултатите од некои тестови можете да ги видите овде:

Прочитајте исто така:

Камера, звук и микрофони

Acer Aspire 5 A515-57

Сè што треба да знаете за камерата во Acer Aspire 5 A515-57 е она што е и може да се користи за видео повици. Модулот на камерата со скромна резолуција од 0,9 MP пренесува слика со доволен квалитет за да може соговорникот добро да ве види, а вие не треба да очекувате повеќе од него. За пренос на звук се користат неколку микрофони лоцирани на двете страни на камерата. И тие се доволни за повици.

Acer Aspire 5 A515-57

Во однос на звукот, има пар стерео звучници кои се наоѓаат подолу од двете страни. Кога остварувате повици или гледате видеа за разговор, сè се слуша добро, чисто и јасно, но за музика, оваа опција не е најдобра. Звукот е прилично рамен, бидејќи тука има минимум бас, така што нема да може целосно да се ужива во музичкото парче. Меѓутоа, за други сценарија за употреба, тие се доволни.

Автономија Acer Aspire 5 A515-57

Acer Aspire 5 A515-57

Батеријата овде е 50 Wh и се полни од полнач од 65 вати.

Acer Aspire 5 A515-57

Имајќи го предвид капацитетот и добро избалансираното енергетско ефикасно полнење, може да сметате на 6-7 часа работа со едно полнење со нормално оптоварување (работа со прелистувачи, текстови, пошта итн.) не со максимална осветленост. Со повеќе „тешки“ задачи кои го вчитуваат процесорот од срце, 1,5-2 часа автономија ќе бидат доволни. Еве што ми се случи кога користев некои одредници - за еден час останаа 70% од 18%. Што воопшто не изненадува, бидејќи тестовите максимално го забрзуваат „железото“.

Прочитајте исто така:

Резултати

Acer Aspire 5 A515-57

Acer Aspire 5 A515-57 е добар избор за студент, студент, канцелариска употреба и едноставно за непотребни корисници кои бараат добар баланс помеѓу цената и квалитетот. Моделот од 2022 година привлекува со модерен дизајн со метална површина на капакот, продуктивен свеж процесор на Intel од 12-та генерација кој одлично се справува со секојдневните оптоварувања, добра автономија и поддршка за ажурирани интерфејси, вклучувајќи Wi-Fi 6 и Thunderbolt 4 .

Да, има прашања за квалитетот на дисплејот, но многу е веројатно дека овие прашања ми се појавија токму пред примерокот. Во секој случај, линијата вклучува различни модели кои ќе можат да ги задоволат и најпребирливите корисници.

Цените во продавниците

Прочитајте исто така:

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи, најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Преглед Acer Aspire 5 A515-57: Лаптоп Core i3-1220P за работа и учење

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
9
Колекција
10
Екран
7
звук
8
Тастатура и подлога за допир
9
Опрема
8
Батерија
9
Цена
10
Acer Aspire 5 A515-57 е добар избор за студент, студент, канцелариска употреба и едноставно за непотребни корисници кои бараат добар баланс помеѓу цената и квалитетот. Моделот од 2022 година привлекува со модерен дизајн со метална површина на капакот, продуктивен свеж процесор на Intel од 12-та генерација кој одлично се справува со секојдневните оптоварувања, добра автономија и поддршка за ажурирани интерфејси, вклучувајќи Wi-Fi 6 и Thunderbolt 4 .
Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Acer Aspire 5 A515-57 е добар избор за студент, студент, канцелариска употреба и едноставно за непотребни корисници кои бараат добар баланс помеѓу цената и квалитетот. Моделот од 2022 година привлекува со модерен дизајн со метална површина на капакот, продуктивен свеж процесор на Intel од 12-та генерација кој одлично се справува со секојдневните оптоварувања, добра автономија и поддршка за ажурирани интерфејси, вклучувајќи Wi-Fi 6 и Thunderbolt 4 .Преглед Acer Aspire 5 A515-57: Лаптоп Core i3-1220P за работа и учење