ГаџетиЛаптопиПреглед Acer Swift 3 SF314-512: пристојно и евтино канцелариско решение

Преглед Acer Swift 3 SF314-512: пристојно и евтино канцелариско решение

-

Денес ќе зборуваме за ажурираниот ултрабук Acer Свифт 3 SF314-512 од 2022 година. Станува збор за работна алатка која тежи само 1,25 кг, има убаво метално куќиште и е управувано од процесори Intel 12th Gen. Неговите главни предности се мобилноста, одличните перформанси, поддршката за актуелните технологии и усогласеноста со стандардите на Intel Evo. Почетната цена за лаптопите од серијата е пријатна и има многу модификации кои ви овозможуваат да изберете уред за вашите потреби, така што Swift 3 ги има сите шанси да стане едно од најуспешните решенија за канцелариска употреба и обука. Така или не - ајде да го сфатиме.

Прочитајте исто така:

Спецификации Acer Свифт 3 SF314-512

 • Екран: 14″, LCD, 1920×1080, 60 Hz, сооднос 16:9, 100% sRGB, 158 ppi
 • Оперативен систем: Windows 11 Pro
 • Процесор: Intel Core i5-1240P, 12 јадра (до 3,7 GHz, до 4,4 GHz во режим Boost), 16 нишки, 10 nm
 • Графика: Iris Xe Graphics
 • RAM меморија: 16 GB, LPDDR4X
 • Складирање: NVMe SSD 1 TB
 • Интерфејси: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2
 • Камера: 1080p (60 fps) со функција за намалување на шумот TNR
 • Приклучоци: 2×USB 3.2 Type-A, 1×HDMI, 2×USB Type-C 3.2 Gen 1 (со Thunderbolt 4), 1×3,5 mm комбиниран аудио приклучок, Kensington Lock
 • Звук: стерео звучници (DTS), двоен микрофон со намалување на шумот
 • Батерија: 56 Wh, 65 W полнач
 • Материјал на телото: алуминиум
 • Димензии: 32,10×21,08×1,59 cm
 • Тежина: 1,25 кг

Позиционирање и цена

Acer Свифт 3 SF314-512

Swift 3 е серија на евтини ултрабук од Acer, кои ги исполнуваат барањата на програмата Intel Evo и се одлични за работа и студирање. Тие нудат убави карактеристики по прилично прифатлива цена, како и голем избор на модификации за полесно да се избере најдобрата опција за секоја потреба. Да, цените на Swift 3 SF314-512 започнуваат од 800 долари - толку ќе чини основната модификација Core i3 со 8 GB RAM и 512 GB SSD. Се согласувам, доста убава цена за свежо „железо“ и добра преносливост.

Комплетен сет

Acer Свифт 3 SF314-512

Во прегледот имаме примерок за тестирање, така што неговото пакување и опрема се прилично спартански. Покрај лаптопот, во аскетската картонска кутија е обезбеден само полнач од 65 W. Кај нас, ZP дојде со приклучок од типот А, но во верзијата што се продава со полнење, се ќе биде како што треба.

Acer Свифт 3 SF314-512

Прочитајте исто така:

Дизајн Acer Свифт 3 SF314-512

Acer Swift 3 SF314-512 има убаво алуминиумско куќиште и изгледа уредно и концизно. Претставен е во три бои: сива, како во прегледот, сина и златна. Ова е навистина пренослив уред, бидејќи со дијагонала од 14 инчи и димензии 32,10×21,08×1,59 cm, лаптопот тежи само 1,25 kg. Дури и поради неговата мала големина, лаптопот се чувствува лесен. Се чини дека е направен само за да се земе со вас.

Acer Свифт 3 SF314-512

На горниот дел од задната корица е логото на брендот.

Acer Свифт 3 SF314-512

Подолу, на заоблениот крај, можете да го најдете уредното име на серијата „Свифт“. Има и пар гумени ногарки на кои се потпира капакот кога лаптопот е отворен.

Кога се отвора, задниот дел на лаптопот малку се крева, што ви овозможува да го зголемите аголот на тастатурата и да го зголемите доводот на воздух за системот за ладење.

Acer Свифт 3 SF314-512

На задната страна можете да видите скара за внесување ладен воздух, симетрични перфорации од двете страни за звучници, четири ногарки и прилично масивни шарки на кои е прикачен капакот на лаптопот.

Acer Свифт 3 SF314-512

Отворајќи го Swift 3, гледаме 14-инчен екран со уредни рамки околу него, од кои најистакнат е долниот со логото на брендот. Според пасошот, дисплејот зафаќа 86% од предниот панел. Над екранот можете да видите камера за видео комуникација и неколку дупки за микрофони.

Под екранот, исто така, не можете да ги забележите шарките и прилично масивната излезна решетка на системот за ладење.

Acer Свифт 3 SF314-512

Тастатурата е малку вдлабната во телото, а под неа е тачпадот. Беше обезбеден „чекор“ долж подлогата за допир за да се направи поудобно отворањето на лаптопот. За жал, „тестот за MacBookness“ Acer Swift 3 не помина - нема да може да се отвори лаптопот со една рака. Или шарките се затегнати или основата на уредот е премногу лесна.

Acer Свифт 3 SF314-512

Што се однесува до портите: лево е пар Type-C со Thunderbolt (за полнење, патем, оваа порта се користи), HDMI и USB-A.

Acer Свифт 3 SF314-512

На десната страна има приклучок за слушалки, друг USB-A, индикатор и Kensington Lock.

Acer Свифт 3 SF314-512

Во принцип, за ултрабук, има прилично убав сет на пристаништа - тие треба да бидат доволни за да ги поврзат речиси сите потребни уреди.

Екран Acer Свифт 3 SF314-512

Во тестот Acer Swift 3 SF314-512 користи 14-инчна FHD IPS матрица со стапка на освежување од 60 Hz, сооднос од 16:9, 158 ppi, осветленост до 300 nits и покривање на просторот за боја sRGB за 100%. Сепак, во серијата можете да најдете модели не само со зголемена резолуција (QHD), туку и со панели на допир.

Acer Свифт 3 SF314-512

Тука се користи технологија Acer ExaColor, кој ја „загрева“ сликата до ниво на дневна светлина (околу 6500 K), а сликата можете да ја направите уште потопла користејќи го режимот Bluelight Shield во алатката Quick Access. Во принцип, екранот е доста пријатен - со природна репродукција на бои, добра резерва на осветленост, што е доволно во добро осветлена просторија, одлични агли на гледање. Воопшто нема проблеми кога работите со текстуални информации. За игри и мултимедија, сè уште има мал недостаток на заситеност и контраст, но ова не е уред за игри или дизајн, нема смисла да барате нешто од него надвор од неговата намена. Екранот е добар за неговото позиционирање и удобно е да се работи со него долго време.

Прочитајте исто така:

Тастатура и подлога за допир

Acer Свифт 3 SF314-512

Тастатура во Acer Swift 3 SF314-512 е островски тип, без Num блок, има бело позадинско осветлување и, како што веќе беше забележано, е малку вдлабнато во куќиштето. Во принцип, тастатурата е сосема типична за лаптопи, така што не можам да кажам дека е особено извонредна. Пишувањето на него е погодно, па ако веќе сте навикнати на тастатури за лаптоп, сè ќе ви се допадне овде.

Acer Свифт 3 SF314-512

Единственото нешто што се издвојува кај тастатурата Swift 3 е копчето за вклучување - тоа е единственото од сите копчиња што е механички и се надополнува со рамка, а исто така дава карактеристичен звук на кликање при притискање. Патем, опционално може да има вграден скенер за отпечатоци, но нашата верзија го нема.

Acer Свифт 3 SF314-512

Капакот на подлогата за допир е изработен од рециклирана ABS пластика, но има лизгава, речиси стаклена површина. Има неколку механички копчиња на дното и генерално е прилично стандарден. Но, доста е погодно да се работи со него, сите гестови се препознаваат совршено, тука нема прашања.

Acer Свифт 3 SF314-512

Што има внатре

Најпрво, Acer Swift 3 SF314-512 е алатка за канцелариска работа и едукација, така што сè во него е адаптирано специјално за овие сценарија. Серијата Swift 3 од 2022 година се напојува со процесори од 12-та генерација на Intel (од Core i3 до Core i7) и интегрирана Iris Xe Graphics. Модификацијата за преглед е претставена со 12-јадрен Core i5 со фреквенција на часовник до 3,7 GHz, кој во режимот Boost забрзува до 4,4 GHz. Core i5 се состои од 8 енергетски ефикасни и 4 продуктивни јадра кои можат да работат во режим со двојна нишка, што ни дава вкупно 16 нишки. RAM меморијата може да биде 8 или 16 GB DDR4 (имаме верзија од 16 GB на тестот), а складиштето на SSD може да има капацитет од 256 GB до 1 TB, како кај нашиот тест модел. Безжичните врски се состојат од Wi-Fi 6E и Bluetooth 5.2.

Acer Свифт 3 SF314-512

Систем за ладење Acer TwinAir е претставен со два ладилници со 118 комбинирани сечила. Тие имаат 3 режими на работа (Тивко, Нормално и Перформанси), чие префрлување се случува при притискање на комбинацијата Fn+F или преку алатката Quick Access. Во турбо режим, патем, навивачите можат да забрзаат до 6100 вртежи во минута.

Како што покажуваат резултатите од тестовите со различни режими на ладење, режимите Normal и Performance се најефикасни - во овие режими се одржуваат највисоките перформанси. Да, може да работите со Normal за нормални работни оптоварувања и да се префрлите на Performance за време на потешки задачи. Кога користите Silent режим, бидете подготвени за мало, но сепак, губење на перформансите, па затоа воопшто не би препорачал да го користите. Покрај тоа, не можам да кажам дека лаптопот прави многу бучава кога е вчитан. Резултатите од 3DMark во различни режими може да се најдат подолу (од лево кон десно – Нормално, Изведба и Тивко).

И уште некои резултати од тестот.

Acer Swift 3 PCMark

Acer Swift 3 CrystalDisk

Што имаме во однос на продуктивноста? За оптоварување во канцеларија, ова е многу пристојна опција. Уредот добро функционира при мултитаскинг, повлекува многу јазичиња на прелистувачот и голем број отворени програми, вклучително и графички уредници, работи непречено и без никакви поплаки. Ова е одлична работна станица со добра маргина на продуктивност, на која можете да работите и да организирате одмор по напорниот ден. Гледање филм, сурфање или некои едноставни играчки - што и да посакате. Сепак, вреди да се разбере дека лаптопот не е погоден за сериозни игри. Дури и ниските графички поставки можеби нема да ве спасат од пригушување. Сепак, Swift 3 не е изострен под строгите тестови на AAA игрите.

Прочитајте исто така:

Камера, звук и микрофони

Acer Swift 3 SF314-512 има Full HD камера за видео комуникација, која може да снима со 60 fps. За јасно пренесување на сликата за време на работните повици, камерата е опремена со функцијата за намалување на шумот TNR, која ќе помогне при слаба амбиентална светлина. И микрофоните овде имаат интелигентен систем за намалување на шумот, кој ќе ви овозможи да се ослободите од значителна количина на околниот шум.

Acer Свифт 3 SF314-512

Што се однесува до звукот, тука имаме пар звучници од двете страни со поставки за DTS. Што се однесува до лаптопот, звукот е сосема просечен - доволно е за комуникација, гледање филм или видео YouTube, но не треба да сметате на повеќе. За подобар квалитет на звукот, подобро е да користите слушалки или надворешни звучници.

Автономија Acer Свифт 3 SF314-512

Acer Свифт 3 SF314-512

Батеријата овде е литиум-јонска со капацитет од 56 Wh. Под одредени услови, овој капацитет може да издржи до 12,5 часа сурфање и до 15 часа гледање видео. Сепак, при нормална работа со лаптоп без посебни ограничувања на осветленоста, на пример, можете да очекувате околу 7-8 часа автономија. И ова е прилично добар резултат. Завршено Acer Swift 3 има полнач од 65 W, а поддршката за брзо полнење ви овозможува да добиете до 30 часа траење на батеријата за 4 минути, што е многу релевантно сега.

Прочитајте исто така:

Висовски

Acer Swift 3 SF314-512 е добра пренослива работна алатка за учење, работа и праведен живот. Тоа е одличен модел за студенти, хонорарци, оние кои работат од далечина, во движење или периодично ги менуваат локациите: од канцеларија до дома, од дома до coworking итн. Со убав дизајн и метално куќиште, лаптопот тежи околу 1,25 кг и не зазема многу простор во чанта или ранец, па затоа е идеален за секогаш да ви биде при рака.

Acer Свифт 3 SF314-512

Поради тоа што се управуваат Acer Swift 3 со процесори од 12-та генерација на Intel, нивните перформанси се на висина и со значителна маржа. Покрај тоа, лаптопот треба да се пофали за добар сет на конектори, вклучувајќи Thunderbolt 4, поддршка за Wi-Fi 6E, пријатен дисплеј, добра автономија, брзо полнење и, се разбира, разумна цена. Да, не е опција за играчки, но за работни работи е многу достојно решение.

Каде да купам

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Преглед Acer Swift 3 SF314-512: пристојно и евтино канцелариско решение

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
9
Колекција
10
Екран
8
звук
8
Тастатура и подлога за допир
9
Опрема
9
Батерија
9
Цена
10
Acer Swift 3 SF314-512 е добра пренослива работна алатка за учење, работа и праведен живот. Тоа е одличен модел за студенти, хонорарци, оние кои работат од далечина, во движење или периодично ги менуваат локациите: од канцеларија до дома, од дома до coworking итн. Лаптопот треба да се пофали за добар сет на конектори, вклучително и Thunderbolt 4, поддршка за Wi-Fi 6E, пријатен дисплеј, добра автономија, брзо полнење (што е многу релевантно сега) и разумна цена.
Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Acer Swift 3 SF314-512 е добра пренослива работна алатка за учење, работа и праведен живот. Тоа е одличен модел за студенти, хонорарци, оние кои работат од далечина, во движење или периодично ги менуваат локациите: од канцеларија до дома, од дома до coworking итн. Лаптопот треба да се пофали за добар сет на конектори, вклучително и Thunderbolt 4, поддршка за Wi-Fi 6E, пријатен дисплеј, добра автономија, брзо полнење (што е многу релевантно сега) и разумна цена.Преглед Acer Swift 3 SF314-512: пристојно и евтино канцелариско решение