Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
ГаџетиПаметни телефониПреглед на камерата Vivo X70 Pro Plus: Да, вредат!

Преглед на камерата Vivo X70 Pro Plus: Да, вредат!

-

Паметен телефон Vivo X70 Pro Plus го направи она што никој друг не го направи многу, многу години. Искрено ме фати. Не само бројот на модули, туку и пристапот кон снимањето како целина. Всушност, толку се возбудив што го правам овој посебен материјал.

Vivo X70Pro+

Целосен преглед Vivo X70 Pro Plus точно тука. И дефинитивно препорачувам да се запознаете со него, бидејќи паметниот телефон е неверојатно кул. Всушност, толку кул што Vivo има шанса да ми стане омилен од сите брендови. Не само ББК, туку општо.

Vivo X70Pro+

Главен модул

Всушност, да почнеме со модулите на камерата. Главниот е 50 мегапиксели Samsung Isocell GN1 со F/1.57, големина на сензор од 1/1,31 инчи и големина на пиксели од 1,2 микрометри. Можам да го опишам како „all-rounder“, работи совршено, брзо снима, деталите се одлични, приказот на боите е многу задоволителен.

Vivo X70Pro+

Присутно е поврзување на пиксели, а излезот е 12 и пол мегапиксели со подобрен динамички опсег и намален шум. Објективот се смета за широкоаголен, од 23 mm. Но, со минималното растојание за фокусирање - чудо. Или пропуст.

Во автоматски режим, растојанието е 90 mm. Во PRO режим, со рачна контрола на фокусот, овој индикатор СЕ ЗГОЛЕМУВА до 120 mm.

Модул со широк агол

Сепак, ова не важи за модулот со широк агол, каде што минималното растојание за фокусирање во двата режими е 30 mm. Всушност, затоа се користи како макро модул. И за мене лично веројатно не е најкорисен, туку најинтересен.

Vivo X70Pro+

Тој е 48 мегапиксели, со Sony IMX598 CMOS сензор, со големина на пиксели од 0.8 микрометри. Отвор F/2,2, големина на сензорот од 1/2 инчи. Сензорот е исто така интересен со дополнителна стабилизација на гимбал.

Vivo X70Pro+

Таа се појави пред две години во Vivo X50 Pro. И всушност, тоа е добро развиена оптичка стабилизација. Што е целосно независно од нивото на осветлување, што е секогаш проблем за комбинација со OIS и EIS.

Прочитајте исто така: vivo објавува промотивни цени за водечките серии X50 во Украина

Проблемот е што не разбирам колку е широк. Бидејќи, мал спојлер, но дури и на фотографија, дури и на видео, колку е поширок објективот, толку помалку забележливи движења за време на снимањето, толку помалку е потребна стабилизација воопшто. И обратно, па би било логично да се турка, да речеме, на 5-кратен перископски модул, на кој само му треба стабилност.

Vivo X70Pro+

Сепак, преголемата има една предност. Ова е апсолутен минимум на изобличувања. И не, не секој оптички систем ви овозможува да го направите ова - евтината оптика често има забележлив ефект на рибино око, забележлива деформација на прави линии кога се оддалечува од центарот на сликата.

Еве велам со 95% сигурност дека истата Zeiss оптика помогна во ова Vivo така се пофали. Секако, смартфонот има облога Zeiss T*, која треба да штити од отсјај од сонцето. Постои и режим на боја на Zeiss кој ја балансира палетата на бои.

Vivo X70Pro+

Сепак, стаклото дава максимален ефект на сликата и никогаш не зависи од софтверски грешки. Затоа, всушност, партнерство Vivo и секогаш го користам Zeiss како пример. Затоа што Leica почна да ја дава својата оптика Xiaomi само од серијата 12SИ OnePlus од Хаселблад никогаш не добил оптика, само профили во боја и звуци за снимање. Но тоа е тоа. Накратко, супер-широк внатре Vivo 70 Pro Plus е врв. Ајде да одиме понатаму.

Модули за перископ

Постојат два модули за оптички зум. Има портрет камера од 12 MP со Sony IMX663 CMOS сензор. Поостриот е од ултра широкиот, F/1,6, а големината на пикселите е генерално поголема од главните 50 мегапиксели, 1,22 микрометри! Големината на сензорот сепак е многу помала, 1/2,93 инчи.

Vivo X70Pro+

Фокусното растојание е 50 mm, односно за портрети - што е потребно. Минималното растојание за фокусирање го има истиот проблем како и главниот модул. Во автоматски режим, растојанието е 380 mm, во рачен режим - 500 mm.

Има и 5x оптички модул, најлош по квалитет меѓу сите. 8 MP, Omnivision OV08A10 PireCel сензор, отвор F/3.4, големина на пиксели од 1 микрометар и големина на сензор од 1/4,4 инчи.

Vivo X70Pro+

Фокусното растојание е 125 mm. Минималното растојание за фокусирање е 700 mm во автоматски режим и околу 100 mm во рачен режим. За жал, токму од овој модул дигиталниот зум оди до 60 пати или до еквивалент на 1252 mm.

Предна камера

Предна камера – 32 MP, сензор од типот ISOCELL, модел Samsung S5KGD2. Отвор F/2.5, големина на пиксели од 0,8 микрометри, големина на сензор од 1/2,8 инчи. Фокусното растојание е 25 mm, за жал, нема автофокус.

Vivo X70Pro+

Како и оптичка стабилизација, патем, која е достапна на сите главни модули. Ним им помага и ласерски автофокус, препознавање лице и двоен LED блиц. Ова, всушност, е крајот на хардверскиот дел. Ајде да одиме на програмата!

Режими на камера

И да одиме по ред. Високата резолуција ви овозможува да фотографирате од целосниот сензор, во случај на главниот и ултра-широк модул. Всушност, тоа значи дека стандардно обајцата фотографираат со закопчување од 1 до 4. Овој режим е корисен кога има доволно светлина и ќе има корист поголема големина на фотографијата.

Vivo X70Pro+

Ноќниот режим е вклучен Vivo многу необично Затоа што можете да направите, за момент, обични ноќни фотографии со долга експозиција и специјални фотографии за долга експозиција - на пример, за сликање со светлина. Има посебна опција за откривање статив, има режим за снимање на небото и супер месечината. И не заборавајте дека сите модули се стабилизирани, така што е многу полесно да снимате од вашите раце ноќе.

Vivo X70Pro+

Режимот на портрет ви овозможува да снимате со заматена позадина, да додавате ефекти како ѕвезди или срца, има разубавувач, филтер, автоматски прекинувач за ноќен режим и HDR. И сето тоа - можете да го вклучите во исто време!, што е особено интересно.

Vivo X70Pro+

Стандардниот режим на сликање се активира кога камерата ќе се отвори за прв пат, а нејзината главна предност е можноста за лесно менување на заситеноста и експозицијата на боите - преку прекинувачот во опциите, како и прекинувачот за вештачка интелигенција, автомат -макро прекинувач и, се разбира, палета на бои Zeiss.

Vivo X70Pro+

Всушност, се бори со главниот проблем на кинеските паметни телефони - затоа што кинеските паметни телефони секогаш ја преценуваат сочноста на бојата според стандардот. Режимот со Zeiss го поправа ова. И ова е поважно отколку што мислите, бидејќи ако снимате фотографии во JPEG, а не во RAW, тогаш просечната заситеност на боите може да се зголеми или намали без да се изгуби квалитетот на сликата.

Прочитајте исто така: Преглед на Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K

Но, преценетиот не може да се намали без губење на бои на други места. Ова води до деформација, секогаш. Сепак, ова не е секогаш корисно. На пример, еве фотографија направена во текот на денот - овде боите беа ПОСВЕТЛИ отколку на фотографијата во боја на Zeiss. А стандардната камера ги пренесе подобро.

Снимање видео

Понатаму. Видео способностите овде се приближно еднакви на Xiaomi. Од една страна, имате опција да снимате LOG во 24 фрејмови дури и во 4K. Од друга страна, поради некоја причина ја прекинува употребата на ултра широкиот модул и перископот. Зумирањето е можно до 5x, но тоа е дигитално, оптичкиот модул е ​​неактивен.

Vivo X70Pro+

Исто така, поради некоја причина најмалата брзина на блендата е 1/60 секунда, а не 1/24 или 1/48. Во нормален режим, не во фотографирање LOG, минимумот е 1/4, а можете да поставите 1/25, 1/40 и 1/50 без проблеми.

Vivo X70Pro+

Но, видеото во Pro-mode има хистограм, мерење на нивото на јачината на звукот и деноизер на слика - кој може да се исклучи по потреба - и стабилизацијата е одлична, а има и бирање фокус заедно со зебра! Повторно, не разбирам зошто не можете да ги користите сите модули. Но - да го сметаме ова за проблем на Android 11. Па, за да има барем малку надеж за подобрување.

Vivo X70Pro+

Што се однесува до Дневникот - не сум сигурен што не е во ред со него. Од една страна, се чини дека работи и го прави она што треба да го прави со боите. Од друга страна, вратете ме во нормална состојба VIVO LOG никогаш не успеа. Едноставно не можев да го најдам профилот. Во случајот на Xiaomi, на пример, користев Sony S-Log3. СО VIVO - нема идеи. Затоа, не препорачувам снимање во LOG.

Прочитајте исто така: Redmi K60 Pro ќе добие Sony IMX50 сензор од 800 MP Xiaomi 13

Исто така, немав време да ги проверам и споредам бит-стапките на 4K и 8K видеата. Ако се сеќавате на едно од моите први видеа за камерите на паметни телефони, тогаш y OnePlus 9 Pro снимањето 8K беше катастрофа, и полошо од снимањето 4K во апсолутно сè. Затоа, сè уште ја чекам можноста, и слободното време, да ги споредам овие режими во друг паметен телефон.

Vivo X70Pro+

Како и за сите други модови, искрено немав време да тестирам ништо освен забавена снимка. Што функционира релативно добро, особено на сончева светлина, но не е баш на ниво на играчки.

Резултати по камери Vivo X70 Pro Plus

Главен Vivo е првиот паметен телефон чии камери навистина можам да ги наречам возбудливи. Уште од времето Huawei P30 Pro Не сум користел ништо поинтересно и подлабоко и во однос на хардверски и софтверски чипови.

Vivo X70Pro+

Да, има многу да се промени во камерите, а некои места се едноставно глупави. Но, таквите места се малку на број во споредба со моите претходни омилени. Затоа, да, има камери Vivo X70 Pro Plus навистина толку кул.

Видео за камери Vivo X70 Pro Plus

Згодниот маж во акција можете да го погледнете овде:

Каде да купам

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Хардверски карактеристики
9
Дополнителни елементи
9
Софтверски способности
10
Професионални можности
8
Камери за паметни телефони Vivo X70 Pro+ дава многу можности и јасно покажува колку е корисна и хардверската соработка со добро познат производител и паметниот пристап кон софтверската страна на работите. Сепак, играта сè уште се наоѓа, иако повторно беше целосно опционална.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Камери за паметни телефони Vivo X70 Pro+ дава многу можности и јасно покажува колку е корисна и хардверската соработка со добро познат производител и паметниот пристап кон софтверската страна на работите. Сепак, играта сè уште се наоѓа, иако повторно беше целосно опционална.Преглед на камерата Vivo X70 Pro Plus: Да, вредат!