Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
ГаџетиПаметни телефониПреглед ASUS ZenFone Max Pro (M2) - Ажуриран дизајн, NFC и 5000...

Преглед ASUS ZenFone Max Pro (M2) - Ажуриран дизајн, NFC и 5000 mAh

-

Во октомври минатата година зборувавме за среднобуџетен автомобил ASUS ZenFone Max Pro (M1). Смартфонот се покажа интересен поради некои карактеристики со кои не можеа да се пофалат конкурентите. Има импресивна автономија и NFC модулот беше на одборот. Сепак, недостасуваше еден детал во споредба со истите конкуренти - интересен дизајн. И така, во декември истата година, компанијата одлучи да ја поправи оваа грешка со тоа што ќе ја објави на пазарот ASUS ZenFone Max Pro (M2). Но, дали требаше да направите некакви компромиси или новината стана уште поладна, задржувајќи ги сите предности на претходниот модел? Денес ќе се обидеме да го разбереме ова прашање.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Спецификации ASUS ZenFone Max Pro (M2)

 • Екран: 6,26 инчи, IPS, 2280×1080 пиксели, сооднос 19:9
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 660, 8-јадрен, 4 јадра со такт од 2,2 GHz и 4 јадра на 1,8 GHz, Kryo 260 јадра
 • Графички акцелератор: Adreno 512
 • RAM меморија: 3/4/6 GB
 • Постојана меморија: 32/64/128 GB
 • Поддршка за microSD мемориски картички: до 512 GB
 • Безжични мрежи: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5.0 (A2DP, LE, aptX), GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS), NFC
 • Главна камера: главен модул 12 MP, f/1.8, 1/2.9″, 1.25μm, PDAF и дополнителен сензор за длабочина 5 MP, f/2.4, 1.12μm
 • Предна камера: 13 ​​MP, f/2.0, 1.12 µm
 • Батерија: 5000 mAh
 • ОС: Андроид 8.1 Орео
 • Димензии: 157,9×75,5×8,5 mm
 • Тежина: 175 g

Цена и позиционирање

ASUS ZenFone Max Pro (M2) во Украина може да се купи за 8999 гривни ($ 333). Во моментов, има само една модификација - со 6 GB RAM и 64 GB постојана меморија.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

И сигурно, веднаш ќе започнеме со фактот дека цената на почетокот е зголемена за илјада гривни (37 долари) во споредба со првата генерација. Но, сега наместо 4 GB RAM, имаме дури 6. А еве што уште може да понуди новитетот - прочитајте.

Содржина на пакетот

На прв поглед, паметниот телефон се испорачува во обична кутија без опис. Но, по отстранувањето на „обвивката“, постои мала надеж дека внатре не е сè толку тажно. Веднаш добиваме прилично дебел плик и необична градиентна боја.

Содржи клуч за вадење на слот за картичка, масовно упатство за употреба заедно со друга отпадна хартија и проѕирна силиконска кутија.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)Нема да се задржам детално на капакот - тој е густ, со сите потребни услови за сигурна заштита на уредот. Ќе биде очигледно подобро од оние со кои се опремени некои Xiaomi.

Следно на списокот: во кутијата има USB/microUSB кабел, напојување (5V/2A) и, одеднаш, жичени слушалки со два пара дополнителни ушни пупки. Да, ова се обични слушалки со не многу извонреден звук, но убави.

Па, оваа ставка е испумпана и фактот е дефинитивно пријатен.

Дизајн, материјали и монтажа

Што недостигаше на првата генерација на средниот селанец од ASUS, па ова е свеж дизајн. И веќе кажав за тоа на почетокот. Смартфонот изгледаше, отворено кажано, многу воздржано, па дури и досадно до одреден степен. Очигледно, нешто мораше да се преземе во врска со тоа. Сè на сè, ZenFone Max Pro (M2) има сè што сакаме или мразиме. Мислам на блескавиот грб и исечокот на екранот, се разбира.

Во принцип, нема прашања за грбот: темно сина боја и спектакуларни прелевања кои ја менуваат нијансата во зависност од светлината.

Но, паметниот телефон сега има „веѓи“ на предната страна. Се согласувам, мал е, но зошто да не деколте од солза? Ми се чини дека уредот би изгледал подобро во оваа верзија.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Но, може да се демантираат, велат дека има блесок во таков рез. И дали може да се нарече толку неопходен елемент? Плус, некои производители успеваат да стават слични работи во паметните телефони со пад на врвот. Но, ова е сосема друга приказна.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)Рамките околу екранот се со различни големини: долната е релативно мала, но горната е малку подебела од страничните. Вториот, пак, може да се нарече особено тенок со истегнување.

Структурно, куќиштето се состои од два дела, но и двата се направени од пластика. Со рамка околу периметарот, се чувствува навистина добро. Но, на задниот панел, неискусен корисник може дури и да помисли дека е направен од стакло. Но, ова е пластика, која исто така лесно се гребе. Овде не можете да ја наречете вклучената корица излишна.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Смартфонот добро собира отпечатоци од прсти, гребнатини и прашина. Тешко е да ги избришете. На двете страни беше нанесена олеофобна обвивка. Но, тоа е многу помалку одзади и е точно - тешко е да се нарече паметен телефон воопшто лизгав. Но, тоа е лесно за брендови и непрактично.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Друга несуштинска карактеристика е тоа што екранот е заштитен со Corning Gorilla Glass 6. Не сите скапи предводници ја имаат оваа карактеристика.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)Собрани ASUS ZenFone Max Pro (M2) не е многу добар. Ако силно притиснете на долниот дел од задниот панел, можете да го почувствувате ударот. Друг сличен ефект се забележува кога е засегнат скенерот за отпечатоци. Во секојдневна употреба не се забележува, но не можам да не го забележам.

И покрај тенкиот дизајн, смартфонот сепак остана без шарени градиенти и бои. Има такво темно сино како што имам на тестот, и сребрено-сиво.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Состав на елементи

Сè е стандардно овде. На предната страна, над отсечениот дел, има решетка со звучник за разговор и индикатор за пораки во повеќе бои. Во веѓата: фронтален блиц со камера и сензори за близина и светлина меѓу нив. Долниот дел нема натпис или други знаци за идентификација.

На десната страна, традиционално има спарено копче за контрола на јачината на звукот и копче за вклучување.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)На левиот крај има слот за картички и тоа не едноставно, туку тројно. Ќе собере две наноСИМ-картички со дополнителен microSD.

На дното има аудио приклучок од 3,5 мм, микрофон, стариот microUSB не е добар и два исечоци со мултимедијален звучник. На компанијата треба да и се заблагодари за 3,5 mm на вистинското место, но зошто нема USB-C? Впрочем, не е вработен во буџетот.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Горниот раб не е ништо друго освен вториот микрофон.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

На задната страна, има вертикална, малку испакната единица со двојна камера со блиц. Тркалезна платформа со скенер за отпечатоци го зазема своето вообичаено место.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)Под него стои името на брендот и други натписи на самото дно.

Ергономија

Ако зборуваме за суви бројки, новината стана покомпактна по висина и ширина. Но, со сето ова, дисплејот стана поголем.

Јасно е дека таквите дијагонали на екранот не се многу употребливи со една рака. Но, во спротивно, нема поплаки: масата е мала, а грбот е закривен на рабовите. Max Pro (M2) се чувствува малку поубаво од неговиот претходник.

Поставувањето на сите контролни елементи е удобно. Во принцип, како што треба да биде.

Екран

Прикажи во ASUS ZenFone Max Pro (M2) стана поголем - сега е 6,26-инчен екран. Во исто време, променет е и односот - 19:9. Матрицата е сепак IPS, со Full HD+ резолуција (2280×1080), што ни дава густина од 403 ppi.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)Вреди да се потсетиме дека екранот во последната генерација не беше лош, но со свои нијанси. Особено, даде малку црвеникава нијанса под агол и белата боја беше зелена. Сега морам да кажам дека нема такви проблеми. Ова е одличен IPS со заситени бои, добар контраст на сликата и добра маргина на осветленост.

Аглите на гледање не се рекордни: темните нијанси може малку да го изгубат контрастот при одредени отстапувања. Стандардната температура е малку ладна, но можете да ја прилагодите во поставките. Нема профили во боја, има само ноќен режим и паметен екран - дисплејот нема да се изгасне додека се гледа.

Но, навистина не ми се допадна работата на приспособливо прилагодување на осветленоста. Честопати беше неопходно рачно да се намали или зголеми осветленоста на екранот. Нема алатки за маскирање на исечокот во фирмверот.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Продуктивност

Опремата е надградена. Сега за работата на смартфонот, одговорот е Qualcomm Snapdragon 660, кој ни е многу познат. 14nm, осум јадра Kryo 260: 4 работат на максимална фреквенција од 2,2 GHz, а останатите 4 до 1,8 GHz. Графичките задачи се доделени на забрзувачот Adreno 512.

Со количината на меморија, сè е во ред - нашиот пазар нуди речиси врвна конфигурација - 6 GB RAM, што е многу кул. Така, можете да го постигнете со што сакате и не се ограничувајте на ниту еден начин во овој поглед.

Постојаната меморија може да биде максимум 128 GB. Имам примерок од 64, од кои на корисникот му остануваат 50,62 GB. Ако ова не е доволно, можете да инсталирате мемориска картичка со кој било тековно постоечки волумен. И има посебен слот за ова, што е важно. Така, нема да треба да избирате помеѓу продолжено складирање или втора SIM-картичка. И како и секогаш - ASUS дајте им на купувачите на нивните паметни телефони 100 GB на Google Drive за една година.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Мислам дека нема причина да се сомневаме дека паметниот телефон работи брзо. Но, работата е во тоа ASUS малце изневери. Ако одите во поставките на програмерите, можете да видите дека некои од вредностите на брзината на анимацијата се „0,5x“. И стандардно, во огромното мнозинство уреди, индикаторот е еднаков на еден. Се разбира, ова е само плус за корисникот - тој ќе добие многу брз паметен телефон надвор од кутијата.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Сепак, она што не е помалку интересно е дека перформансите на Max Pro (M2) се инфериорни во однос на конкурентите со ист процесор во однос на синтетиката. И ова не е некоја грешка во сто или повеќе, туку вистинска разлика. Еве еден пример за AnTuTu - околу 140 поени се добиени Редми Забелешка 7 і Samsung Galaxy A9. Но ASUS ZenFone Max Pro (M2) - 125.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Не можам да кажам дека е лошо и дека паметниот телефон работи полошо од другите или забавува - не, тој е брз и мазен. Но, факт е што е. Сепак, не вреди да се навлегува премногу во тоа. Малку е веројатно дека корисникот ќе наиде на проблеми во секојдневната употреба.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Уредот може да игра игри. Можете да репродуцирате сè што е во продавницата за апликации. Побарувачките проекти работат добро на високи графички поставки. Но, во некои индивидуални игри, ќе треба малку да ги намалите параметрите за поудобен FPS.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Камери

Главна камера ASUS ZenFone Max Pro (M2) има два сензори. Првиот е модул Sony IMX486 со резолуција од 12 MP и отвор од f/1.8. Големината на овој сензор е 1/2.9″ со 1.25μm пиксели. Јасна работа е фазен автофокус. Вториот модул служи за мерење на длабочина - 5 MP, f/2.4, 1.12μm.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)Што може да се каже за камерата? Во Max Pro (M1) беше доста добро и овој тренд е зачуван. Камерата навистина пристојно снима, иако разликата од првиот модел не е толку значајна. Мали рани од типот на прекумерна изложеност не се наоѓаат толку често, но понекогаш се случуваат. Но, HDR почна да работи многу побрзо. Деталирањето на сликите е добро, па дури и во просторијата нема агресивно заматување и намалување на деталите. Во многу лоши услови, како и обично, се појавуваат звуци. Балансот на белата боја е избран правилно, прикажувањето на боите е што е можно природно.

ПРИМЕРИ НА СЛИКИ СО ЦЕЛОСНА РЕЗОЛУЦИЈА

Новиот сега има нешто како поддршка за вештачка интелигенција. Смартфонот може да научи до 13 сцени: животни, храна, зајдисонце, снег, текст и така натаму. Ако алгоритмот препознае една од сцените што се снимаат, соодветната кратенка ќе се појави на екранот за снимање. Но, корисникот не може да влијае на овој процес. Што се однесува до работата, воопшто не забележав влијание на рамката. Во принцип, има и има.

Режимот на портрет може да се користи и со луѓе и со какви било други предмети. Не можам да кажам дека е нешто посебно. Може да се замагли квалитативно, ако позадината е повеќе или помалку униформа.

Ситуацијата со снимање видео е следна: максималната резолуција е 4K со 30 FPS. Во исто време, нема електронска стабилизација - можете да ја вклучите само ако се префрлите на 1080p. Има и максимум 30 фрејмови во секунда. Конечниот материјал е со нормален квалитет, но ништо не е извонредно.

Предната камера во ZenFone Max Pro (M2) е 13 MP, решетка f/2.0. Може да ја замати и позадината. Квалитетот на фотографијата е доста добар - мислам дека оваа камера ќе одговара на повеќето купувачи. Има многу вградени подобрувачи на лице.

Апликацијата за камера... добро, не изгледа многу добро. Интерфејсот се промени малку на подобро, но во основа ништо не се промени. Незгодно е и ова е главната жалба. Има неопходен минимум режими на фотографирање: ноќно (времето воопшто не функционира), спорт, HDR и добар прирачник.

Методи за отклучување

На задната страна на уредот има малку подобрен скенер за отпечатоци. Сега можам да го наречам не само стабилен, туку и молскавичен. Во однос на брзината на активирање, таа стана подобра. Но, како и досега, тие не можат да направат ништо освен отклучување и авторизирање апликации.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Можете исто така да го отклучите вашиот паметен телефон со вашето лице. Во повеќето случаи, функцијата работи брзо. Сепак, со недостаток на светлина наоколу, паметниот телефон може едноставно да не го препознае лицето на сопственикот или може да потрае подолго за да го стори тоа. Можете да го користите, накратко. Па, никој не забранува да се користат два методи наизменично.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Автономија

Една од главните карактеристики на ZenFone Max Pro (M1) може да се нарече автономија. Смартфонот одлично се полни, речиси двојно подолго од најблиските конкуренти. Истото може да се каже и за ASUS ZenFone Max Pro (M2), кој воопшто не покажува знаци на огромна батерија. Уште помалку како паметен телефон што долго игра поради свежиот дизајн. Но, тоа не беше случај, внатре батеријата остана иста - 5000 mAh.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Сепак, не можев да го добијам истото работно време од едно полнење на новиот производ. Постојат причини за тоа: поголема дијагонала и попродуктивно железо. И можеби софтвер. Не е целосно завршено, но повеќе за тоа подоцна.

Така ASUS ZenFone Max Pro (M2) живее 25 проценти помалку, покажувајќи 6-7 часа активност на екранот со 45-46 часа заедничка работа. Односно, уредот ќе трае еден и пол до два дена, но сепак е далеку од истите 9-10 часа на екранот. Не исклучувам дека е можно повеќе да се исцеди од паметен телефон, но не успеав.

За жал, нема брзо полнење, па го добиваме следниов тајминг со стандардниот ZP преку стариот microUSB:

 • 00:00 - 8%
 • 00:30 - 29%
 • 01:00 - 53%
 • 01:30 - 71%
 • 02:00 - 88%
 • 02:30 - 98%
 • 02:42 - 100%

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Звук и комуникации

Звучникот на паметниот телефон е со висок квалитет, звукот е јасен. Мултимедијалниот звучник може да се пофали за неговата доволна јачина, квалитетот е сосема соодветен. Но, при максимална јачина, горните фреквенции се веќе премногу - премногу ги покриваат средните и ниските фреквенции. Но, сè е во ред со слушалките - паметниот телефон звучи добро, јачината на звукот е повеќе од доволна. За жал, нема еквилајзер или претходно поставени звук во фирмверот.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Безжичните модули се: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5.0 (A2DP, LE, aptX), GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS) и NFC. Немам прашања за нивната работа. Но, јас би сакал Wi-Fi со двоен опсег, дури и вообичаените 2,4 GHz изгледаат несериозно. Особено во овој ценовен сегмент, ова може и треба да се сфати како недостаток. Но, постои NFC за бесконтактни плаќања и брзо спарување со други уреди.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Фирмвер и софтвер

Од кутијата во ASUS ZenFone Max Pro (M2) е инсталиран со Android 8.1 Oreo OS без обвивка од трета страна. Ова е малку контроверзна одлука, баш не ја разбирам логиката на издавање нов производ на стар софтвер. Сепак, веќе има информации дека ќе има ажурирање на „питата“.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)Во принцип, системот е чист, дури би рекол и премногу чист. На места има елементи од ZenUI. Има ставка ZenMotion во менито со гестови, што не прави ништо: двоен допир за вклучување и исклучување на екранот. Плус има неколку апликации од ASUS — рекордер и калкулатор.

Има прашање за стабилноста на фирмверот. Лично, наидов на две грешки во апликациите: првиот пат при промена на позадината на работната површина и вториот пат по поврзувањето на Bluetooth слушалки, се појави грешка поврзана со aptX. Се надеваме дека овие мали грешки ќе бидат поправени со следните ажурирања. Но, засега - се лекува со рестартирање.

Висовски

Дали тој стана ASUS ZenFone Max Pro (M2) подобар од смартфонот од претходната генерација во сè? На ова прашање не може да се одговори недвосмислено, но од сите аспекти - дефинитивно не. Ако ги поминете главните точки, лесно можете да најдете аргументи во корист на новиот производ. Дизајнот е еден, екранот е два, изведбата е три. Овие работи дефинитивно се заострија.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Но, сè уште има недостатоци кои поради некоја причина решија да не ги поправат: само Wi-Fi од 2,4 GHz и стариот microUSB. Од условните точки има нејасни точки со софтверскиот дел и автономијата. Смартфонот работи долго, но нема чувство дека е истиот плафон. Очекував повеќе од 5000 mAh.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

ASUS ZenFone Max Pro (M2), воопшто, можете да го земете ако сте подготвени да ги трпите опишаните нијанси. Сè уште е истиот стар добар работник, но во нов, модерен, симпатичен изглед.

Цените во продавниците

Dmitry Koval
Dmitry Koval
Пишувам детални прегледи на различни гаџети, користам паметни телефони на Google Pixel и сум заинтересиран за мобилни игри.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега