Осврти на гаџетиПаметни телефониПреглед на Blackview A53 Pro: ултра-буџетен со пристојна автономија

Преглед на Blackview A53 Pro: ултра-буџетен со пристојна автономија

-

Blackview е добро познат не само за заштитените паметни телефони, туку и за класичните уреди од средна класа и од почетниот опсег. Еден од последните дојде кај нас на увид - blackview a53 pro. Ова е свеж модел што марката го лансираше во март 2023 година заедно со основниот модел А53. За разлика од неа, верзијата Pro има поголема количина на меморија, и оперативна и постојана, и посвеж и попродуктивен чипсет. И цената за тоа е многу, многу привлечна. Па, да видиме каков паметен телефон е ова, што може да направи и за кого е наменет.

Прочитајте исто така:

Спецификации

 • Екран: IPS, 6,5″, HD+ (720×1600), 500 nits, сооднос 20:9, 269 ppi
 • Процесор: Helio G35, 8 јадра, 4×Cortex-A53 (2,3 GHz) + 4×Cortex-A53 (1,8 GHz), 12 nm
 • Графички процесор: PowerVR GE8320
 • Постојана меморија: 64 GB, eMMC 5.0
 • RAM: 4 GB (+3 GB виртуелна меморија), LPDDR3
 • Поддршка за мемориска картичка: до 256 GB
 • Слот: троен (2 nanoSIM + microSD)
 • Безжични мрежи: Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, GPS, Galileo, GLONASS, Beidou
 • Главна камера: 12 MP (Sony IMX363) + 2 помошни сензори (0,3 MP + 0,3 MP)
 • Предна камера: 8 MP (Samsung S5K4H7)
 • Батерија: 5080 mAh
 • ОС: Андроид 12 со школка Doke OS 3.0
 • Димензии: 164,60×76,85×9,40 mm
 • Тежина: 194,6 g
 • Бои: Ѕвездено сина, матно црна, рок сива

Цена и позиционирање

A53 Pro е дел од серијата A53, која се состои од основен уред и понапредна верзија. И покрај визуелната сличност на двата модели, постојат неколку важни разлики меѓу нив. Значи, класичниот Blackview A53 е достапен во верзија со 3/16 GB и има постар чипсет Helio A22 (до 2 GHz), додека верзијата Pro нуди 4/64 GB и понова Helio G35 (до 2,3 GHz). Иако и двата се класични буџети, A53 Pro изгледа попривлечно и неговата цена во официјалната продавница на Blackview на AliExpress додека почнувајќи од само 94 долари. Поевтино е, но за џабе.

 

Комплетен сет

blackview a53 pro

Смартфонот пристигна во лаконска брендирана кутија, која традиционално го прикажува изгледот на уредот, како и некои негови карактеристики. Внатре - самиот паметен телефон, проѕирен силиконски футрола-браник, полнач од 10 W со кабел, придружна документација, како и клуч за фиоката со SIM-картички. Убав бонус - заштитна фолија е веќе залепена на екранот од кутијата.

blackview a53 pro

Неколку зборови за корицата. Тоа е прилично основен браник направен од тенок, еластичен силикон, но добро ја врши својата главна работа. Има мали рабови околу екранот, и за разлика од многу комплетни куќишта, не се создава дополнителна јачина на звук околу дисплејот и куќиштето е фиксирано речиси рамно со него. На единицата за камера, кадрирањето е исто така прилично уредно, но во исто време и ефективно. Копчињата за контрола на јачината на звукот се заштитени, а за сите други функционални елементи се обезбедени дупки. Генерално, тоа е прилично убав додаток на паметниот телефон, кој ќе ви овозможи да не размислувате за заштитата на уредот во наредните месеци.

Прочитајте исто така:

Дизајн и материјали

blackview a53 pro

Изгледот на A53 Pro може да се нарече малку ретро, ​​но доста практичен. Телото овде е пластично и мат, има брановидна груба текстура и градиентна боја. Во нашиот случај, градиентот оди од длабоко сино до метално сиво - ова е Ѕвездената сина боја. Исто така, има и убаво сино Murky Black и сиво Rock Grey, во кое градиентот е помалку контрастен и речиси незабележлив. И во секоја боја, тие одлучија да го диверзифицираат дизајнот со додавање на геометриски модел кој светка под различни агли.

blackview a53 pro

Според мое мислење, светлиот градиент е тој што му дава на A53 Pro невнимателен изглед, бидејќи слични паметни телефони беа популарни некаде во 2018 година. Сепак, тие решија да го компензираат тоа на сметка на помасивните модули на камерата, кои сега активно се промовираат од речиси сите производители на паметни телефони. Не сум голем љубител на вакво решение, но тоа е еден од оние елементи што укажува на припадност на помодерни уреди.

Модулот на камерата е означен со сјајна пластика, сензорот за главната камера се наоѓа горе, а долниот и страничниот дел, под кои се наоѓа и блицот, се дополнителни модули. Во десниот агол на блокот на камерата, можете да го видите натписот „ArcSoft Multi Camera“, а на задната страна под друга, со името на брендот. Краевите се бојадисани за да одговараат на бојата на каросеријата, така што имаме сива горе и сина на дното, која се спојува некаде во средината.

blackview a53 pro

Вртејќи го уредот, гледаме екран со исечок во форма на солза за предната камера, решетка за звучници, а десно од него - светлосен индикатор и светлосен сензор. Рамките околу дисплејот не се најмали (долното е најголемо, како кај повеќето паметни телефони), но за ултрабуџетен уред тоа воопшто не е недостаток.

blackview a53 pro

Локација на елементи и ергономија

Blackview A53 Pro е 6,5-инчен уред со димензии 164,60×76,9×9,40 mm и тежина од речиси 195 g. Благодарение на грубиот заден дел и соодносот од 20:9, паметниот телефон добро се држи во рака и не се стреми да се лизне . Но, сепак е преголем за контрола со една рака.

blackview a53 pro

Во однос на локацијата на главните елементи, имаме прилично позната слика. На десниот крај има троен слот за две нано SIM картички, како и мемориска картичка. На десната страна се копчињата за јачина на звук и копчето за вклучување, кое е комбинирано со скенерот за отпечатоци.

Патем, се наоѓа доста погодно, кога го држите паметниот телефон во десната рака, палецот веднаш удира во сензорот за отпечатоци.

blackview a53 pro

Ако страничните лица се малку заоблени, тогаш горниот и долниот дел имаат мали вдлабнатини. На врвот имаме приклучок за слушалки, а на дното - USB Type-C, главен звучник и дупка за микрофон за разговор.

Blackview A53 Pro екран

Смартфонот доби 6,5-инчна IPS матрица со HD+ резолуција (1600×720), 269 ppi и осветленост до 500 nits. Екранот зафаќа 87% од предниот панел и генерално е доста добар - има природна преработка на бои, пријатна резерва на осветленост, иако не максимална, но прилично широки агли на гледање и, се разбира, можност за прилагодување на сликата.

Ако одиме до поставките, тука ќе најдеме адаптивна осветленост, темен режим со можност за избор на степен на затемнување на позадината, режим на читање што ја претвора сликата во сива скала како е-книга, стандардни функции ( размер, големина на фонт, исклучување на екранот итн.), поставки за светлосниот индикатор и прикажување на бои Постојат три опции за избор од тука: стандардни, светли и професионални режими, а во вториот можете да ја прилагодите и температурата.

Прочитајте исто така:

Перформанси и безжично поврзување

Што имаме за полнење? 8-јадрен Helio G35 со максимална часовна фреквенција до 2,3 GHz и графика PowerVR GE8320, 64 GB флеш меморија од типот eMMC 5.0 со поддршка за мемориски картички до 256 GB и 4 GB RAM од типот LPDDR3 со посветени 3 GB виртуелна меморија 'yati, која дава вкупно 7 GB. Безжичните мрежи вклучуваат Wi-Fi 5 и Bluetooth 5.0, како и услуги за геолокација GPS, Galileo, Beidou и GLONASS. За жал, нема NFC.

blackview a53 pro

Ако зборуваме за перформанси, паметниот телефон е прилично пргав во секојдневните задачи и режимот за повеќе задачи може пристојно да се справи со тоа. Тоа е, не треба да затворате YouTube да се отвори, да речеме Facebook. Од игрите, обичните аркади и другите едноставни убијци на времето ќе се чувствуваат удобно на неа. За посериозни оптоварувања, може да наидете на проблем кога апликацијата или играта едноставно се затвораат. Така ми се случи, на пример, со тестирањето во популарниот бенчмарк Geekbench. Почна анализаторот, долго време се мачеше да ги покаже ветените бројки, но по некое време апликацијата пријави грешка и се затвори. Тестирањето на автономијата на PCMark исто така не успеа, но Work 3.0 во истиот PCMark работеше успешно, како и некои тестови во 3DMark. Еве, патем, нивните резултати.

Ако зборуваме за полно работно време со популарни апликации, било да се тоа социјални мрежи и гласници, прелистувач, онлајн банкарство и други работи со кои се среќаваме секој ден, немав никакви проблеми тука - сè работи добро и јасно. Треба да извршите нешто поинтензивно за ресурси? Може да има прашања овде. Но, генерално, за својот сегмент, A53 Pro има прилично добар ресурс за непречена секојдневна работа.

Софтвер

Софтверскиот дел е претставен со комерцијалната школка Doke OS 3.0 базирана на Android 12. Не можам да кажам дека значително се разликува од другите брендирани интерфејси. Во секој случај, функционалноста на Doke OS не е инфериорна во однос на нив и истите чипови се достапни овде како и кај другите. Да, овде можете да ја приспособите работната површина на кој било вкус, обезбедената продавница за тапети, режимите на игри и деца, функцијата „Дигитална благосостојба“, контролата со гестови и сето она што сме навикнати да го гледаме во современите паметни телефони.

Иако овде има комерцијален софтвер, понекогаш не е јасно или што изгледа излишно, генерално интерфејсот не е преоптоварен. Што се однесува до верзијата на школката на украински јазик, има уште работа, бидејќи некои ставки од менито остануваат на англиски јазик. Ова најверојатно ќе се поправи со идните ажурирања. Но, користењето паметен телефон со Doke OS 3.0 е доста погодно.

Методи на отклучување

blackview a53 pro

Скенерот за лице и сензорот за отпечатоци сместени на страна во копчето за вклучување се одговорни за безбедноста на податоците. Скенерот за отпечатоци работи совршено - јасно и речиси без грешки. Размислува малку пред да му даде пристап на корисникот да работи со уредот, но според мое мислење, ова не е критично. Сепак, нема прашања за скенерот за лице, бидејќи и тој работи добро.

Обезбедува и функција за зголемување на осветленоста на екранот ако го отклучите уредот при слаба осветленост. Ова во голема мера придонесува за квалитетот на препознавањето на лицето, но според мене е имплементиран малку грубо. Екранот е едноставно преплавен со силна светлина и, ако очите претходно биле во темнина, тоа има заслепувачки ефект. Сепак, оваа функција може да се оневозможи, што всушност го направив. Сега, при слаба осветленост, отклучувањето трае подолго (или можете само да го користите скенерот за отпечатоци), но е поудобно.

Прочитајте исто така:

звук

A53 Pro има еден звучник сместен на дното на уредот. Доста е гласно, но звукот е јасен, нема чувство на „звук од празна кофа“. За мултимедијална забава и повици, звучникот е пријатен и целосно употреблив. Па, за да добиете подушен звук, ќе ви требаат слушалки.

Blackview A53 Pro камери

blackview a53 pro

Главната камера технички се состои од три, но всушност еден сензор - Sony IMX12 од 363 мегапиксели. Нему му помагаат неколку модули од по 0,3 MP.

Ако ја погледнете апликацијата за фотоапарати, тогаш тука ги имаме следните режими на фотографирање:

 • за фотографии - „Слика“, „Ноќен режим“, „Корекција“ (режим за убавина), „За“, „Панорама“, „Портрет“, „Црно-бел режим“
 • за видео - единствениот режим „Видео“ со HD или Full HD резолуција

Квалитетот на снимање е типичен за буџетските паметни телефони - задоволителен. Со одредена вештина, можете да правите добри снимки на A53 Pro не само во текот на денот, туку и во текот на ноќта. Не леле, но прилично слатко. Еден од недостатоците на камерата, според мене, е долгото време на фокусирање. Понекогаш се фокусира за неколку секунди, но во повеќето случаи треба да бидете трпеливи да чекате објективот да се фокусира на главната тема. Покрај тоа, тоа навистина не зависи од осветлувањето.

Поради ова, повеќето од фотографиите се или заматени ако не сте чекале да се фокусирате, или се заматени, бидејќи е невозможно да го држите паметниот телефон долго време во раце без да се движите. Односно, за да направите повеќе или помалку нормални фотографии, нема да биде можно едноставно да ги направите во движење. И, исто така, многу е важно да се сликате во серија - една од нив дефинитивно мора да успее.

И уште неколку зборови за квалитетот на фотографијата. Деталите не се карактеристика на A53 Pro, така што повеќето текстури не можат да се снимат на фотографија дури и при добро осветлување. Ова е особено точно за кадри со контрастни елементи. Што се однесува до ноќниот режим, тој не помага многу за подобрување на сликата и технички само ја извлекува количината на светлина на сликата со фотографирање со рафално снимање. Некои примери може да се најдат подолу.

ФОТОГРАФИЈА НА BLACKVIEW A53 PRO СО ОРИГИНАЛЕН КВАЛИТЕТ

Селфи камерата е претставена со модул Samsung S5K4H7 и има резолуција од 8 MP. Ги има сите исти режими на фотографирање, освен за панорама. Што се однесува до квалитетот на сликите, тој е исто така задоволителен. Според мене, ова не е толку камера за селфи, колку побрза алатка за видео комуникација, бидејќи обезбедува шум и заматување на текстурите дури и при „правилно“ осветлување.

Автономија

Капацитетот на батеријата на A53 Pro е 5080 mAh. Според производителот, ова е доволно за 22 часа музика, 9,5 часа сурфање или повеќе од 6 часа игри или 8 часа гледање видеа. За жал, не успеав да го направам тестот за автономија, како што споменав погоре, но смартфонот е навистина издржлив. Може да издржи ден на многу интензивна употреба без никакви проблеми, но ако се намали активното време на екранот или се користи режимот за заштеда на енергија, ќе трае два дена.

Што се однесува до брзината на полнење, таа е стандардна овде - 10 W. Значи, за да наполните батерија со таков капацитет, треба да одложите околу 2,5 часа. Во 2023 година, ова е искрено долго време. Но, ако го ставите паметниот телефон да се полни преку ноќ, како што прават многу корисници, тоа нема да биде многу важно.

Висовски

blackview a53 pro

Blackview A53 Pro изгледа како типичен паметен телефон од почетно ниво. Да, тоа има свои недостатоци - тешките играчки нема да „летаат“ на него, камерата би била малку подобра, а полнењето би било побрзо. Но, да ве потсетам дека зборуваме за уред со цена од околу 100 долари. Ако ги погледнете најблиските конкуренти во слична модификација 4/64 GB (Redmi 10A, Tecno Искра 8C или realme С30), имаме уште малку бонуси. На пример, во истиот Spark 8C и realme C30s има инсталирано соголено Android Go Edition, бидејќи чипсетот е послаб, додека A53 има полноправен оперативен систем.

Така, по својата цена, A53 Pro е прилично конкурентен ултра-буџетен уред. За кого е? На пример, за ученици и постари корисници. А за сите оние на кои не им се потребни суперпродуктивни смартфони со многу функции, доволно е секогаш да останете во контакт, да бидете свесни што се случува во светот, да комуницирате преку социјалните мрежи и гласници и да се забавувате со видеа или едноставни игри.

Прочитајте исто така:

Цените во продавниците

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ
Дизајн
7
Материјали, склопување
8
Продуктивност
7
Екран
8
Камери
7
Автономија
9
Софтвер
8
Цена
10
По својата цена, A53 Pro е прилично конкурентен ултрабуџетен уред. За кого е? На пример, за ученици и постари корисници. А за сите оние на кои не им се потребни суперпродуктивни смартфони со многу функции, доволно е секогаш да останете во контакт, да бидете свесни што се случува во светот, да комуницирате преку социјалните мрежи и гласници и да се забавувате со видеа или едноставни игри.
Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега
По својата цена, A53 Pro е прилично конкурентен ултрабуџетен уред. За кого е? На пример, за ученици и постари корисници. А за сите оние на кои не им се потребни суперпродуктивни смартфони со многу функции, доволно е секогаш да останете во контакт, да бидете свесни што се случува во светот, да комуницирате преку социјалните мрежи и гласници и да се забавувате со видеа или едноставни игри.Преглед на Blackview A53 Pro: ултра-буџетен со пристојна автономија