Осврти на гаџетиПаметни телефониПреглед Huawei P60 Pro: Повторно најдобра мобилна камера?

Преглед Huawei P60 Pro: Повторно најдобра мобилна камера?

-

Huawei P60 Pro – новиот водечки смартфон, претходно прикажан во Кина, а денеска на презентацијата во Минхен конечно беше најавен почетокот на неговата европска продажба. Уредот дојде во нашата редакција пред неколку недели, а ние се обидовме темелно да го тестираме и да подготвиме детален преглед, а дополнително - малку да го споредиме со претходникот и сегашните конкуренти. Исто така, во оваа статија ќе зборувам малку за софтверската компонента на креираната мобилна платформа Huawei во текот на изминатите санкционирани години.

Huawei P60 Pro

И што има внатре Huawei? Наместо вовед

Веројатно знаете, имаше толку брзорастечки светски лидер на пазарот на паметни телефони, компанијата Huawei. Се сеќавам дека одев во метро, ​​а половина од луѓето таму во рацете имаат уреди од овој бренд. Но, мобилната дивизија е веќе во својата четврта година Huawei работи под најстроги санкции од американската влада. Овие невидени ограничувања забрануваат употреба на напредни хардверски компоненти од страна на производителот и што е најважно, компанијата беше исклучена од црквата на Google Mobile Services (GMS или gapps). Повеќето од купувачите, се разбира, веднаш му свртеа грб на брендот: „Леле, не ни требаат вакви смартфони за џабе!“.

Што направи производителот? Се чини дека е време да ги свиткате шепите на градите, да се завиткате во бело ќебе и да ползите кон гробиштата. Згора на тоа, не беше далеку и беше погодно да се стигне до таму - буквално се спуштивте по ридот и сте таму. Но, упорните Кинези неочекувано се искачија во спротивна насока - нагоре по речиси вертикалната карпа. Сите им викаа: „Идиоти, ќе паднете во бездна, нема да успеете во ништо, нема да се спротивставите на системот!“. И тие продолжија да се искачуваат нагоре, без специјална опрема и осигурување, претепајќи им ги прстите во крв. И знаете, за речиси 4 години, стигнавме до плато каде што можете да стоите на сите четири, па дури и да се обидете да станете. Не верувам? Па, тогаш дефинитивно треба да го прочитате овој преглед.

И, патем, предупредив - уште во 2020 година... Прочитајте овде: Патот од школката до платформата или „што ќе се случи Huawei"

Генерално, во изминатите години, компанијата успеа да донесе нови паметни телефони на пазарот надвор од Кина, на пример, на крајот на 2021 година ја посетив последната предвоена презентации Huawei нов 9 па дури и успеа да се ослободи преглед пред да започне целосна инвазија. Исто така, по бројните одложувања и одложувања, светот го виде првиот целосно санкциониран предводник Huawei P50 Pro (прочитајте ја рецензијата), кој беше објавен прво во Кина (во средината на летото 2021 година, дури две години по претставувањето на претходната генерација P40). И само на почетокот на 2022 година, овој паметен телефон пристигна во Европа.

Прочитајте исто така:

Така се случи дека сè уште го имам меѓу другите паметни телефони во мојот арсенал Huawei P40 Pro, немам подобра камера во моментов (тука се инсталирани модули создадени пред воведувањето санкции во партнерство со Leica), па на него се направени сите фотографии од новиот уред за преглед. Исто така, во текот на процесот на тестирање, постојано ќе ги споредувам камерите на двата смартфони, а одвреме-навреме - перформансите на друга опрема.

Преглед Huawei P60 Pro: Повторно најдобра мобилна камера?

Главни карактеристики Huawei P60 Pro

 • Димензии: 161,0×74,5×8,3 mm
 • Тежина: 200 g
 • Заштита од прав и влага: IP68 (потопување до 1,5 m до 30 минути)
 • Екран: 6,67 инчи LTPO OLED, 1 милијарда бои (~89,8% сооднос екран-тело), ​​резолуција 1220×2700 пиксели (~444 ppi), стапка на освежување на екранот 120 Hz, независна контрола на осветленоста на екранот (затемнување PWM) до 1140 Hz, стапка на освежување на сензорот на допир до 300 Hz
 • Заштитно стакло: Кунлун стакло
 • Софтверска платформа: HarmonyOS 3.1 (Кина), EMUI (Европа), без услуги на Google Play
 • Процесор: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4nm) 8-јадрен (1×3,19 GHz Cortex-X2 и 3×2,75 GHz Cortex-A710 и 4×2,0 GHz Cortex-A510)
 • Видео акцелератор: Adreno 730
 • RAM меморија: 8 или 12 GB
 • Постојана меморија: 256 или 512 GB (UFS 3.1)
 • Слот за мемориски картички: NM (Nano Memory) до 256 GB, хибриден - наместо втората нано SIM
 • Главната камера е тројна:
  • Модул со широк агол: 48 MP, f/1.4-f/4.0, 25 mm, PDAF, ласерски AF, OIS
  • Телефото модул: 48 MP, f/2.1, 90 mm, PDAF, OIS, 3.5x оптички зум
  • Ултра широк модул: 13 MP, f/2.2, 13 mm
  • Дополнително: LED блиц, HDR, панорама
  • Снимање видео: 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps; жиро-EIS
 • Предна камера:
  • Ултраширок модул: 13 MP, f/2.4
  • Дополнително: Панорама, HDR
  • Снимање видео: 4K@30fps, 1080p@30fps
 • Звук: стерео звучници
 • Безжична комуникација:
  • Wi-Fi: WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, двоен опсег, Wi-Fi Direct
  • Bluetooth 5.2, A2DP, LE
  • NFC: NFC-SIM, HCE
  • Инфрацрвена порта
 • Геопозиционирање: GPS (L1+L5), GLONASS (B1I+B1c+B2a), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC
 • Сателитска комуникација: BDS Satellite Message
 • Приклучок за полнење и податоци: USB Type-C 3.1, OTG
 • Сензори и сензори: оптички скенер за отпечатоци под екранот, акцелерометар, жироскоп, сензор за близина и светлина, компас, сензор за спектар на бои
 • Батерија: Li-Po 4815 mAh
 • Полнење: 88 W жично, 50 W безжично, обратно безжично
 • Бои на каросеријата: црна, смарагдно зелена, виолетова, бела

Прочитајте исто така: Преглед Huawei Гледајте Ultimate: Најдобар паметен часовник и конкурент за Apple Гледајте Ултра

Позиционирање и цена

На ова место препорачувам да седнете, доколку стоите, и поцврсто да ги фатите потпирачите за раце на столовите, за да не случајно летате во стратосферата во случај на случајна детонација на петтата точка. Значи, внимание, цени за Huawei P60 Pro во Европа: Речиси 1200 евра за верзијата со 8/256 GB і околу 1350 ЕУР за 12/512 GB. Силно!

Преглед Huawei P60 Pro: Повторно најдобра мобилна камера?

Ќе го оставам настрана резонирањето за успехот на продажбата на паметен телефон без услуги на Google по таква цена. Некој дефинитивно ќе го купи, бидејќи за една главна мана (што јас лично лесно можам да ја побијам, бидејќи користам сличен паметен телефон веќе 3 години), во Huawei Има многу предности што може да се најдат во P60 Pro.

Huawei P60 Pro

Генерално, цената на новиот паметен телефон е типично врвна, на ниво на главните конкуренти, иако не маркетинг, туку технолошки - Samsung, Apple, а неодамна исто така Xiaomi (која вешто ја пресретна соработката со Leica во областа на мобилната фотографија). Во овој случај, верувам (и сум го кажал ова многу пати досега) дека со помош на високите цени Huawei едноставно го трола пазарот и конкурентите. Ми се чини дека производителот очигледно не смета на големи количини на продажба на новиот водечки паметен телефон во регионот. Но, во оваа фаза најважна за компанијата не е победата, туку учеството, односно присуството на пазарот и постојаното пополнување на информативниот простор со своите инфо дискови. И веќе информации дискови и возбуда Huawei P60 Pro ќе испорача во изобилство, ви гарантирам. Бидејќи паметниот телефон е навистина добар. И ќе се обидам да ти докажам. Ајде да одиме понатаму!

Содржина на пакетот

Нема да најдеме ништо необично во кутијата. Стандардниот џентлменски комплет е адаптер за полнење од 88 W со два излеза - USB-A и Type-C (што е дефинитивно кул), USB-C кабел од двете страни, клуч за фиока за SIM, упатства и едноставно проѕирно силиконско куќиште. На екранот е залепена заштитна фолија.

Huawei P60 Pro Unbox

Дизајн, материјали, монтажа

Нема да кажам дека дизајнот на P60 Pro е многу извонреден, но во исто време, дефинитивно е оригинален и препознатлив, не копира елементи измислени од други производители. Покрај тоа, до одреден степен, можам да го следам континуитетот на дизајнерските решенија во текот на неколку генерации водечки уреди Huawei П-серија.

Huawei Дизајн на серијата P

Однапред, P60 Pro изгледа повеќе како 50 Pro поради единствената предна камера на врвот во средината. Дозволете ми да ве потсетам дека пред ова, P40 Pro имаше двојна предна камера со дополнителен ToF модул сместен во левиот агол.

Huawei P60 Pro

Она што особено ми се допаѓа кај изгледот на смартфонот од предната страна е заоблувањето на стаклото околу целиот периметар. Слично решение за прв пат беше користено во P40 Pro. Покрај тоа, ова не е само декоративен ефект на дизајнот на предното стакло. Рабовите на екранот на паметниот телефон се исто така закривени - повеќе на страните и не многу на горниот и долниот дел. Покрај тоа што смартфонот има спектакуларен изглед, сликата на екранот изгледа како да се турка напред кон корисникот, заоблените рабови на смартфонот овозможуваат и поголема удобност при контрола на смартфонот со гестови, бидејќи е поудобно да се поминете од работ на екранот.

Huawei P60 Pro

Назад, главниот дизајнерски елемент е единицата за камера со голем централен модул, а исто така има прилично уникатен и оригинален изглед наспроти позадината на конкурентите.

Huawei P60 Pro

Патем, сличниот дизајн на блокот на камерата не беше избран случајно, тој е стилизиран според изгледот на класична филмска камера со голема леќа. Уште една навестување дека имаме напреден фото предводник во наши раце.

Huawei Концепт на камерата P60 Pro

Huawei нуди неколку опции за боја за избор, но секако најнеобичната оваа година е белата. Во оваа верзија, задниот капак е изработен од бисер. Покрај тоа, нема да најдете иста шема на различни уреди, шемата е единствена за секој поединечен паметен телефон.

Huawei P60 Pro

Преглед Huawei P60 Pro: Повторно најдобра мобилна камера?

Смартфонот се нуди во 4 бои, но во Европа ќе биде достапно само црно-бело. Мене лично најмногу ми се допадна зелената верзија, штета што нема да ја има во нашиот регион.

Huawei P60 Pro Бои

Како што веќе разбравте, тестирам паметен телефон со бело тело. Навлаката од бисер на почетокот изгледа премногу претенциозно за мојот вкус. Ме потсетува на пиштолот Маузер на некој арапски шеик. Црната верзија, судејќи по фотографијата, е прилично воздржана и пријатна, нијансата е мат.

Патем, капакот на белиот паметен телефон е исто така мат, пријатен на допир и апсолутно не собира отпечатоци од прсти. Со текот на времето се навикнав на неговиот изглед и во одреден момент дури почнав да ми се допаѓа белиот паметен телефон. Дополнително, без разлика која боја ќе ја изберете, целата „убавина“ најверојатно ќе биде скриена од корицата.

Huawei P60 Pro рококо бисер

Материјалите што се користат во Huawei P60 Pro, традиционални предводници – метална рамка околу периметарот, стакло одзади.

Huawei P60 ProБлокот на камерата е исто така врамен со метал, околу главниот модул во центарот, кој штрчи над блокот - метален прстен.

Huawei P60 Pro

Невозможно е да се жалите на склопот, тој е совршен, квалитетот ни е познат Huawei не исчезна никаде. Вреди да се забележи и традиционалното присуство на заштита од прашина и влага од класа IP68 во паметниот телефон.

Преглед Huawei P60 Pro: Повторно најдобра мобилна камера?

Покрај тоа, производителот тврди дека заштитното стакло Kunlun Glass што се користи во P60 Pro е 10 пати посилно од она што претходно се користело кај паметните телефони Huawei, но не прецизира со кое решение го споредуваат.

Преглед Huawei P60 Pro: Повторно најдобра мобилна камера?

О, добро, успеав да ја тестирам силата на стаклото во пракса. Се срамам да признаам, но ми падна паметниот телефон за време на тестовите (ова не се случува често). Инцидентот се случил, извинете, во бањата - смартфонот паднал од висина од околу 1,5 метри на керамичката плочка, а за жал - екранот паднал. Беа доста возбудливи неколку секунди додека не го зедов паметниот телефон и не се уверив дека е целосно неоштетен. Значи се е во ред, фрлете го на вашето здравје! Ако ништо друго, ова е шега, механичките оштетувања не се покриени со гаранцијата, а генерално, тешко се поправаат, имајте предвид.

Исто така, вреди да се напомене дека паметниот телефон има мали димензии - реткост за предводник, особено со префикс „Pro“. Ова е особено забележливо на позадината на iPhone 14 Pro Max и Samsung Galaxy S23 Ultra. За компактноста „работат“ и заоблените рабови на екранот. Уредот е многу удобен за работа со една рака, лесен, тенок - и ова е огромна предност!

P60 ProСостав на елементи

Ајде набрзина да го погледнеме новитетот од сите страни.

Преглед Huawei P60 Pro: Повторно најдобра мобилна камера?

Екранот е на предната страна, рамките се минимални, како што доликува на предводник. Мала дупка за камерата на врвот. А сензорите за осветлување и близина се скриени некаде во рамката. Помеѓу рамката и стаклото има тенок отвор за звучникот. Овој паметен телефон се разликува од претходните уреди во линијата, кои користеа технологија за акустичен дисплеј (почнувајќи од P30 Pro).

Huawei P60 Pro

Оптичкиот скенер за отпечатоци се наоѓа под стаклото на дното. Прениско за мене, во P40 Pro е поставен многу повисоко и поудобно е да се работи со една рака.

Huawei P60 ProЛевата страна е празна. На десната страна е копчето за вклучување со традиционален црвен флуоресцентен маркер и копчето за јачина на звук погоре.

На дното - слот за SIM и мемориски картички, микрофон, USB-C порта и првиот звучник. На горната страна гледаме втор звучник, микрофон и прозорец од IR портот, кој го претвора паметниот телефон во контролен панел за апарати за домаќинство.

На задниот панел има голем троен блок камера со натпис XMAGE, сензор со светлосен спектар и LED блиц. И натписот Huawei на традиционалното место - долу лево.

Huawei P60 Pro

Прочитајте исто така: Преглед на таблет Huawei MatePad SE 10,4

Екран

У Huawei P60 Pro е опремен со 4-инчна LTPO OLED матрица закривена од 6.67 страни со резолуција од 1220×2700 пиксели (~444 ppi), што производителот го нарекува HUAWEI X-True дисплеј. Карактеристиките на екранот се навистина водечки - стапката на освежување е динамична 1-120 Hz, има поддршка за покривање на бои DCI-P3, како и TÜV сертификат, кој гарантира точност на преносот на бои, што е важно кога работите со професионални уредници на фотографии.

Huawei P60 Pro

Во поставките за екранот, можете да ги изберете опциите за резолуција на екранот, да ја поставите максималната стапка на освежување на константна основа или обратно - да го префрлите екранот на стандардните 60 Hz, да изберете еден од неколкуте профили во боја или рачно да ја калибрирате температурата на бојата на екранот. Постои и опција за намалување на треперењето на екранот.

Но, колку и да се импресивни бројките за изведба, најважно, според мене, се вистинските впечатоци од екранот. И тој е навистина одличен. Ова е особено забележливо кога користите паметен телефон на отворено во услови на силно осветлување. Пред тоа, мислев дека P40 Pro е добар во слични услови, но P60 Pro е јасно со глава и рамена над својот претходник.

Huawei P60 Pro

Не само што дисплејот останува читлив во какви било услови, туку во исто време, изобличувањата на контрастот и прикажувањето на боите не се толку забележливи на него како кај стариот паметен телефон, во кој сличен ефект се јавува при силна сончева светлина.

Покрај тоа, вреди да се забележи брзината на сензорот за допир, кој има стапка на освежување од 300 Hz. Оваа опција го подобрува и искуството при користење на паметен телефон, бидејќи реагира речиси моментално на допирите на екранот и попрецизно препознава сложени гестови, на пример, при континуирано пишување од виртуелна тастатура.

Huawei Екран P60 Pro

И уште една прогресивна технологија имплементирана на екранот Huawei P60 Pro, – контрола на осветленоста на задното осветлување на екранот базирана на независен надворешен генератор со висока фреквенција до 1440 Hz (повеќе детали за технологијата на линкот). Користењето надворешен генератор го елиминира треперењето на екранот (PWM) кога е затемнет. Многу корисници се подложни на треперење со ниска фреквенција, на што се склони стандардните AMOLED и OLED матрици со позадинско осветлување контролирано со фреквенција. Но, екранот P60 Pro е ослободен од овој штетен ефект и ќе ви го спаси видот дури и ако гледате во екранот долго време во темнина со минимална осветленост.

Преглед Huawei P60 Pro: Повторно најдобра мобилна камера?

Можам да претпоставам дека во Huawei P60 Pro има еден од најдобрите екрани на пазарот во моментов. А можеби и најдоброто. Но, бидејќи не извршив никакви посебни мерења и точни професионални споредби, ова се само мои лични впечатоци засновани на искуство (и во мојата пракса сум видел многу екрани на паметни телефони), така што, се разбира, можете да ми противречите по ова прашање во коментарите .

Huawei Екран P60 Pro

Продуктивност Huawei P60 Pro

Смартфонот користи чипсет кој не е најнов и не најпродуктивен - Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1, дури и во специјална „скратена“ верзија без поддршка за 5G мрежи. Ништо не може да се направи, никој не ги укина санкциите. Но, во исто време, ова е целосно модерен процесор од 4 нанометри.

Huawei P60 Pro

А Adreno 730 графиката е добра - ќе ги повлече сите игри на Android платформата со највисока можна резолуција и со највисок квалитет на графика.

Информации за системот CPU-Z и AnTuTu:

Чисто заради проформа, ги собрав за вас во една галерија сите слики од екранот со резултатите од популарните репери, ако сакате, проучете ги. Исто така, стрес-тестот на процесорот покажа дека процесорот не е склон кон тешко пригушување, што не може, а да не ги израдува љубителите на играње мобилни игри на паметен телефон неколку часа по ред.

Репери Geekbench, 3DMark, AnTuTu, Тест за задушување на процесорот:

Она што друго вреди да се забележи е употребата на постојана меморија UFS 3.1 во паметниот телефон. Да, повторно не најмодерната и не најбрзата 4та верзија. Очигледно, тоа се и последиците од ограничувањата на санкциите. Но, во секојдневната работа, паметниот телефон се покажува како исклучително брз уред, како што доликува на предводник. Инсталирањето на програмите е брзо, како и пишувањето големи количини на податоци во внатрешната меморија.

Huawei P60 Pro

Во чисто номинална смисла, P60 Pro е 2 пати помоќен од мојот сегашен P40 Pro и не би рекол дека имам проблеми со перформансите. И во принцип, ако не бркате апсолутни рекорди, Snapdragon 8+ Gen 1 е одлично решение кое, сигурен сум, ќе го задоволи секој, дури и најпребирливиот корисник.

Прочитајте исто така: Преглед HUAWEI Watch Buds: 2 во 1 – паметен часовник… со слушалки внатре

Камери Huawei P60 Pro

Така, стигнавме до главниот белег на новиот паметен телефон - главната камера. Овде е тројно и се вика XMAGE. Huawei изјавува дека под овој термин се комбинираат сите технички достигнувања на компанијата во областа на мобилната фотографија долги години, поддржани со долгогодишно истражување на корисничкото искуство и великодушно збогатени со класичните традиции на уметноста на уметничката фотографија. Ова е апогеј на апотеозата!

Huawei P60 Pro камери

Но, сериозно, на овој начин производителот јасно навестува многу кул камера. И морам да ви кажам - тешко ми е да не се согласам со оваа изјава, камерата е можеби една од најдобрите на пазарот, ако не и најдобра во поглед на фотографските можности.

Huawei P60 Pro камери

Главниот модул - 48 MP, кој производителот го нарекува Ultra Lighting Camera, се карактеризира со променлива бленда од F1.4-F4.0, фокусна должина од 25 mm и присуство на систем за оптичка стабилизација. Мислам дека блендата 1.4 е моментално најголемата кај мобилните камери на пазарот? Поправете ме ако грешам.

Huawei P60 Pro Ultra Lighting камераКако функционира механизмот за промена на отворот во реалниот живот, може да се види на фотографијата подолу.

Производителот тврди дека главниот модул има рекордна чувствителност на светлина. Во споредба со P50 Pro, овој параметар е зголемен три пати! Па, како, конкурентите „одмараат“ во овој параметар. Ајде да провериме...

Huawei P60 Pro Ultra Lighting камера
Игра: „Погодете го натпреварувачот според дијаграмот“

Потоа, тука е ултра-широк модул од 13 MP со отвор од F2.2 (фокусна должина од 13 mm) - очигледно нема ништо необично во тоа, бидејќи не е особено истакнато во рекламните материјали.

И, конечно, третиот модул е ​​подобрен „телефото“ од перископска конструкција со отвор од F2.1 и фокусна должина од 90 mm, кој нема аналози, а се нарекува Ultra Lighting Telephoto Camera. Опремен е и со систем за оптичка стабилизација.

Huawei Телефото камера со ултра осветлување P60 Pro

Карактеристика на новиот телефото модул е ​​исто така подобрена чувствителност на светлина и чисто врз основа на резултатите од внатрешните тестови, Huawei објави и модул со најдобри показатели во индустријата. Исто така, ќе се обидеме да го провериме ова во блиска иднина - планираме да го споредиме P60 Pro со сегашните конкурентни предводници.

Huawei Телефото камера со ултра осветлување P60 Pro

Системот за фокусирање на главната камера се изведува поради автофокус на фаза и контраст, присуството на ласерско фокусирање е потврдено од некои извори, но јас лично не го забележав овој елемент, така што прашањето останува отворено. Можам само да забележам дека во споредба со P40 Pro, P60 Pro се фокусира значително побрзо и попрецизно.

Новиот смартфон се ослободи од ToF модулот, очигледно никако не можеа да ја оправдаат неговата употреба - за три години не добивме ниту неколку апликации кои активно би користеле ваков тип на камера.

Прочитајте исто така: Преглед Huawei FreeBuds 5: Супер слушалки со чуден дизајн

Примери за фотографирање

Добро, да преминеме од теорија во пракса. И еве ја камерата Huawei P60 Pro целосно се открива во сите жанрови на мобилна фотографија. Згора на тоа, јас лично бев заинтересиран да го споредам новиот производ со мојот сегашен P40 Pro конкретно во тешки сцени со позадинско осветлување и во услови на недоволно осветлување. И во скоро сите случаи, P60 Pro покажува непобитна предност. Иако P40 Pro има и одлична камера, и покрај фактот што паметниот телефон е стар повеќе од 3 години, тој може да стави многу модерни предводници зад појасот или да покаже приближен паритет во повеќето случаи. Но, пред P60 Pro тој навистина нема никакви шанси.

За да не бидам опширен, подолу ќе дадам многу примери на фотографии во различни жанрови, направени во различни услови. Тука нема да има само мои слики, туку и снимки направени од колешката Олга, за што би сакал да и се заблагодарам.

СИТЕ ФОТОГРАФИИ И ВИДЕА ОД КАМЕРИ HUAWEI P60 PRO ВО ЦЕЛОСНА РЕЗОЛУЦИЈА

Основен режим на камера

Телефото објектив

Телескопот за перископ дава приближно 3,5x или 10x (максимум поради оптика) во споредба со главниот модул. И ова е дефинитивно најдобриот телемодул што сум го сретнал кај паметните телефони! Во други модели, дури и типични, како Galaxy S23 Ultra или iPhone 14 Pro, тоа е само начин да зумирате на објектот, без никаков супер квалитет, само да зумирате.

Овде е навистина висококвалитетен независен модул што снима... нема да речам скоро како SLR, или љубителите на SLR ќе се навредат, но одлично снима! Притоа, не е неопходно блиску да му се приближувате на предметот (во случај на цвеќе - качете се во грмушките), доволно е да се префрлите на телевизор од 3,5x и тој веднаш ќе ве „разубави“. Сликите се јасни, со одлична репродукција на бои и совршено заматена позадина. 10 поени!

Портрет

Овде, како што можете да видите, новиот телевизор изгледа „многу убаво“. Портретите од него со зум од 3,5x (во однос на главниот модул) се особено добри, додека не е неопходно да се приближите до личноста.

Зумирај

Ако сакате, можете да го вклучите зумот до 100x, квалитетот е добар (се разбира, благодарение на обработката на вештачката интелигенција), но при максимално зголемување е тешко да се фати фокусот, објектот често „плови“.

Како што можете да видите, можете да снимате и на месечината, не полошо од Galaxy S23 (и уште подобро, ако го споредите во однос на деталите, иако, се разбира, тоа не се должи на оптиката). Производителот ветува и опција за снимање на месечината со други објекти во кадарот (истовремено тоа нема да биде блескаво место), но не успеав да ја повторам фотографијата од презентацијата, можеби поради делумна облачност.

Ноќно пукање

Овде нема апсолутно ништо за што да се жалите, сликите се совршени, јасни, со доволно светлина. Пост-обработка во Huawei многу добро. Ноќниот режим може да го активирате посебно, но најчесто тоа нема смисла, бидејќи телефонот најчесто го користи. Во „присилниот“ активиран ноќен режим, телефонот секогаш ќе ве замоли да стоите во место неколку секунди за да направите серија снимки. Во многу темни услови, фотографиите со учество на ноќниот режим може да бидат малку посветли, но ништо критично. Еве споредба, ноќен режим на десната страна:

Задно светло

Овде е многу важно да се оцени динамичкиот опсег. Широк е. Дури и ако не разбирате ништо во овие термини, само погледнете ја фотографијата - многу убава!

Макро фотографија

Ова, се разбира, не е микроскоп, како во OPPO или realme, но широкоаголниот модул со автофокус овозможува фотографирање речиси блиску до објектот. Подолу гледаме лист, подлога за обука, тапацир за стол, друг лист и картонска канџа за мачка.

Модул со широк агол

Модулот не може да се нарече извонреден (ако се спореди со паметен телевизор, на пример), но не може да се нарече лош, се разбира, ниту. Одлично прикажување на бои, јасност, динамичен опсег. Ако треба да вклопите повеќе во рамката, тоа ќе ви помогне.

СИТЕ ФОТОГРАФИИ И ВИДЕА ОД КАМЕРИ HUAWEI P60 PRO ВО ЦЕЛОСНА РЕЗОЛУЦИЈА

селфи

Што се однесува до предната камера, се користи широкоаголен модул од 13 MP со отвор F2.4. Квалитетот на фотографијата не е лош, иако камерата поради некоја причина го загуби автофокусот, што беше толку прецизно кај паметните телефони од оваа линија неколку генерации. Селфи камерата може да снима видеа во 4K@30/60fps и 1080p@30fps.

Huawei Примери на фотографии од фотоапаратот P60 Pro: селфи

Снимање видео

Производителот не ги нагласува видео можностите на камерата. Веројатно затоа што Huawei P60 Pro не може да снима 8K видео како некои од неговите конкуренти. Достапни се следните режими на фотографирање: 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps. Во принцип, квалитетот е сосема пристоен, според мене. Барем P60 Pro снима видео значително подобро од P40 Pro. За време на снимањето видео, поддржана е интелигентна стабилизација на сликата базирана на податоци од жироскоп (жиро-EIS). Некои примери на снимени видеа може да се најдат подолу.

Дневно фотографирање 1080p@30fps

Ноќно фотографирање 1080p@30fps

Дневно фотографирање и тест за стабилизација 4K@60fps

Дневно фотографирање и тест за зумирање 4K@60fps

СИТЕ ФОТОГРАФИИ И ВИДЕА ОД КАМЕРИ HUAWEI P60 PRO ВО ЦЕЛОСНА РЕЗОЛУЦИЈА

Софтвер за камера

Софтверот на камерата е традиционален за EMUI. На главниот екран, можете да се префрлате помеѓу главните режими - ноќе, портрет, фотографија, видео, професионални (рачни поставки) или да отидете во менито со напредни режими, како што се монохроматски, макро, документи, тајмлапс, фотографирање од повеќе модули на во исто време, камери со целосна резолуција итн. Исто така, на главниот екран има посебни копчиња за вклучување и исклучување на помошникот AI, префрлување на режимот на блиц и некои помошни функции, како и копче за одење до поставките на камерата.

Автономија Huawei P60 Pro

Смартфонот е опремен со рекордна батерија за линијата од серијата P - 4815 mAh. Иако во апсолутна смисла, се разбира, таков капацитет е прилично типичен во класата и големината на уредот. Автономијата на P60 Pro, соодветно, е сосема стандардна - цел ден во стандарден режим без игри и активно користење на камерата и неколку дена во економичен режим. Со континуирана употреба во типични задачи (читање, е-пошта, прелистување, социјални мрежи, месинџер), можете да сметате на 7-10 часа активно време на екранот, во зависност од видот на активноста, типот на интернет конекција и квалитетот на мобилниот мрежа.

Huawei P60 Pro полнење 88W

Брзото полнење на паметниот телефон е обезбедено со целосен адаптер. Максималната моќност на полнење е 88 W, што не е многу во споредба со рекордните 300 W на млади и смели брендови, кои нема да ги именуваме овде, но е значително повисока од новите лидери на пазарот. Во секој случај, полнењето од 50% за 10 минути е сосема пристоен резултат. Покрај тоа, P60 Pro поддржува безжично безжично обратно полнење со моќност од 50 W, за да можете да наполните паметен часовник или слушалки што го поддржуваат стандардот Qi.

звук

Една од главните карактеристики Huawei P60 Pro – целосен висококвалитетен стерео звук поради употребата на два звучници на горната и долната страна. Звукот е навистина гласен, како од мал звучник. И има дури и зачетоци на ниски фреквенции. Па, генерално, опсегот на фреквенции е доста избалансиран според стандардите на пазарот на паметни телефони. За игри и гледање видеа - ќе биде добро.

Говорникот за разговор исто така не е лош, но ми се чинеше дека е некако премногу „проѕирен“ и не ја обезбедува приватноста на гласовната комуникација, па другите можат да го слушнат гласот на вашиот соговорник, дури и ако ја намалите јачината на звукот на удобен долен праг. Не знам зошто се случува ова, изгледа при телефонски разговор дел од звукот излегува и низ дупките на горниот надворешен звучник. Иако самиот звучник дефинитивно не работи во овој момент (кога е навистина активен, јачината на звукот е значително поголема).

Прочитајте исто така: Apple AirPods Pro 2 наспроти Huawei FreeBuds Pro 2: кои слушалки да ги изберете?

Комуникации

Како што реков, P60 Pro не поддржува 5G мрежи. За разлика од мојот стар P40 Pro, кој ја има оваа поддршка. Такви се апсурдните последици од санкциите. Нема да кажам дека јас лично страдам од оваа карактеристика на новиот паметен телефон. Само што во Украина беше планирано распоредување на 5G мрежи во 2022 година, но војната ги наруши овие планови, сега операторите не се дораснати, како што разбирате.

Покрај тоа, самата мрежа од новата генерација е повеќе инфраструктурна (наменета да ја поддржи комуникацијата помеѓу компонентите кои бараат брзина на „паметниот“ град и IoT) и не обезбедува никакви значајни придобивки за обичниот корисник (како што го тестиравме 5G мрежа во Дубаи - прочитај овде).

Не сакам повторно да ги набројувам сите параметри на безжичните модули и системите за позиционирање, ако сакате, можете да се вратите на почетокот на мојата приказна и да погледнете во соодветниот дел. Само ќе кажам што е со тоа Huawei P60 Pro е во ред. Иако, можно е да се забележи и недостатокот на поддршка за најновите генерации на релевантни стандарди, како што се Wi-Fi 6e или Bluetooth 5.3. Мислам дека и тоа се санкции ограничувања. Иако овие ситници не влијаат на корисничкото искуство. Како бонус на паметниот телефон, можете да го сметате инфрацрвениот приклучок за традиционален за линијата, кој обезбедува далечинско управување со компатибилни апарати за домаќинство со помош на вградената апликација за универзален далечински управувач.

Но, ова е она што е во Huawei P60 Pro, кој го немаат конкурентите - сателитска комуникација! За прв пат во светот, комерцијален паметен телефон го поддржува стандардот BDS сателитска порака. Што и да значи тоа - кул! Веројатно... Затоа што во нашите простори не се користи кинескиот систем за кратки пораки преку сателити и, соодветно, оваа функција за нас е бескорисна, за жал.

Huawei Сателитска порака P60 Pro BDS

Фирмвер и софтвер

Европската верзија на паметниот телефон ја користи добро познатата обвивка EMUI во верзијата 13.1 (Android 12 под хаубата). Се разбира, Google Services не оживеа за чудо овде и сигурно такво враќање не се очекува во блиска иднина, а најверојатно, никогаш повеќе нема да се повтори.

Доста детално го опишав животот со паметен телефон без празнини во оваа статија. Оттогаш, ситуацијата суштински не е променета, иако несомнено се присутни некои квалитативни промени. Накратко - на паметни телефони Huawei речиси сите апликации работат, како на обичните паметни телефони со Android со GMS. Иако, се разбира, постојат исклучоци, главно за домашните апликации на Google, овие ограничувања може да се заобиколат и од, на пример, клиенти на Vanced од трета страна за YouTube и YT Music или евентуално со инсталирање виртуелна школка на уредот како Gspace. Во оваа опција, можете да се најавите на вашата сметка на Google и да инсталирате апликации директно од Google Play. На овој начин, на пример, ги прикачувам сите фотографии и видеа направени со мојот паметен телефон на услугата облак Google Photos или користам Google Maps.

Во принцип, единствената нерешена задача во Украина е неможноста да се вршат бесконтактни плаќања со помош на паметни телефони Huawei. Но, постои алтернативна опција - да платите со часовник или нараквица, на пример, Xiaomi или Гармин. Јас лично го решавам проблемот со помош Xiaomi Гледајте S1 Pro. Во исто време, повеќето европски земји имаат платен систем Huawei Платете, така што во овој момент не би требало да има проблеми надвор од Украина.

Она што не го разбирам во сегашната ситуација се чудните селективни санкции, кои, на пример, се целосно игнорирани од таков гигант како корпорацијата Мајкрософт. За секунда - најамериканската компанија од сите. Но, во исто време, главните програми за MS се достапни за инсталација директно од продавницата за апликации AppGallery - Outlook, Edge, Office. И им открива на корисниците одредени можности поврзани со фактот дека програмите на Microsoft може да се користат како порта до главните услуги и податоци на сметката на Google - сосема официјално.

На пример, основната синхронизација е обезбедена преку Outlook. И можете слободно да ја користите вашата постоечка сметка на Gmail за ова - само внесете ги податоците и примајте пошта, контакти и сите календари од вашата сметка на Google.

И ако ги увезете сите податоци од прелистувачот Chrome (обележувачи, историја, лозинки) на Edge еднаш на работната површина, тогаш добивате и синхронизација на сите овие елементи преку мобилната верзија на Edge на вашиот паметен телефон. Huawei. Ситуацијата е поедноставена ако имате компјутер со Windows или лаптоп. На крајот на краиштата, во овој случај, најверојатно, веќе имате сметка на Microsoft и можете слободно да ја користите за сите услуги на корпорацијата на паметни телефони Huawei.

Што се однесува до матичната HMS платформа (Huawei Мобилни услуги), тогаш исто така постојано и континуирано се развива. Комерцијалната продавница за апликации AppGallery продолжува да биде полна со апликации. И особено активно - со игри. И дури и ако складиштето на компанијата ја нема програмата што ви треба, AppGallery ќе ви каже каде да ја преземете и веднаш ќе ја обезбеди потребната врска. А подоцна ќе информира дека е достапно ажурирање за апликацијата и повторно - ќе ви обезбеди линк за да ја преземете.

Во принцип, не гледам проблем со недостатокот на услуги на Google на паметните телефони Huawei во 2023 година е навистина проблем како таков. Секое барање за софтвер е решено. Или решение, кое едноставно е неопходно да се знае, или алтернатива од трета страна, а често дури и подобра од оригиналната верзија од Google. Ако сте заинтересирани за перформансите на одредена апликација, услуга или функција на паметниот телефон Huawei без GMS, можете да ме прашате во коментари и ќе се обидам да го проучам прашањето и да одговорам што е можно поскоро.

Висовски

И покрај сите тешкотии, под притисок на санкциите, во тековната година Huawei успеа да создаде и донесе на пазарот уште еден предводник, кој лесно може да се натпреварува со најдобрите претставници на актуелниот пазар на паметни телефони во однос на неговите фотографски можности. Пример, Samsung Galaxy S23 Ултра, iPhone 14 Pro Max, Xiaomi 13 Про. И уште едно многу големо прашање е кој ќе излезе победник од оваа битка. Се надеваме дека ќе направиме директна споредба на горенаведените паметни телефони во блиска иднина за да откриеме кој е кралот на мобилната фотографија во моментот.