Root NationГаџетиПаметни телефониПреглед на паметен телефон Infinix Zero Ultra: предводник или не?

Преглед на паметен телефон Infinix Zero Ultra: предводник или не?

Одвреме-навреме добивам уреди кои ме интересираат лично, но многу ретко правам рецензии самоиницијативно. Сепак, токму тоа се случи со паметниот телефон Infinix Zero Ultra. Никој не ми го понуди овој гаџет за тестирање, јас самиот се обратив до претставникот на брендот во Украина и го прашав.

Зошто сакав да го пробам овој модел на малку познат производител во време кога моите колеги се шетаат со сосема нов, свежо претставен водечки Samsungs? Прво ќе ви кажам за ова, а потоа ќе преминам на самиот паметен телефон.

Зошто Infinix?

Отсекогаш сум бил заинтересиран да гледам млади, брзорастечки брендови. Infinix - токму така. Инаку, ова воопшто не е некое име, туку една од компаниите кои припаѓаат на концернот Transsion Holdings, кој е меѓу ТОП-10 најголеми производители на паметни телефони во светот. За повикување. Друга марка на концернот е Tecno, влезе на украинскиот пазар уште во 2018 година и за тоа време им стана познат на потрошувачите поради буџетот и ултрабуџетните паметни телефони. Што се однесува до Infinix, вреди да се напомене дека овој производител нуди малку поскапи паметни телефони, така што брендот е позициониран како попремиум (ако овој израз може да се примени на сè уште релативно евтини уреди).

Производите на Infinix се појавија во Украина пред само неколку години. Но, сега некои модели на паметни телефони веќе може да се видат во делот „популарен“ на главните страници на многу големи пазари. Така, паметните телефони се купуваат доста активно. Тоа, рече, не забележувам многу реклами на Infinix наоколу. Односно, тоа дефинитивно не се последиците од агресивниот маркетинг, туку изборот на обичните потрошувачи и влијанието на нивните критики за производот на пазарот, од кои можеме да извлечеме заклучоци за целокупното задоволство на купувачите.

Прочитајте исто така: Преглед на паметен телефон Infinix Note 12 2023: Дивиот ѕвер

Во овој поглед, вреди да се спомене Xiaomi, чии производи едно време станаа популарни и поради добриот сооднос цена/квалитет. Сега компанијата сè уште ги задржува остатоците од имиџот на „народен бренд“, но повеќе на сметка на поранешните подбрендови, а сега - полноправните компании Redmi и Poco, бидејќи цените на Mi-паметните телефони одамна пораснаа. до највисоко ниво.

Но, знаеме дека „светото место никогаш не е празно“. Покрај тоа, малку вакум се појави на пазарот откако таа всушност беше истуркана од него Huawei, па новите брендови неизбежно се обидуваат да влезат во овој простор. Не велам дека токму Infinix го бара местото во моментов Huawei или Xiaomi, има уште многу, но забележувам некои предуслови за вакви движења. Се разбира, конкуренцијата на овој пазар е доста жестока.

Патем, уште еден ветувачки кандидат што го гледам сега е ова realme. Овој бренд што излезе од под крилата OPPO, веќе цврсто се етаблира на пазарот на паметни телефони. Повторно, затоа што има многу висок сооднос цена-квалитет. Всушност, тоа е OnePlus, но значително поевтин. Сега realme се обидува да го прошири екосистемот на производи на сметка на телевизори, слушалки, паметни часовници и лаптопи и некако ме потсетува на патот Xiaomi. Па, Кинезите копираат не само дизајн на производи, туку и стратегии, и тоа не од А-брендови, туку од други успешни Кинези. Ова е таква рекурзија.

Прочитајте на темата: Преглед realme Book Prime: дали првиот лаптоп на производителот беше успешен?

Но, да се вратиме на паметните телефони. Што се однесува до истата компанија Samsung (заменете друг добро познат бренд) - сè е јасно таму. До тој степен што е дури и досадно. Имав само неколку часа да ги запознаам новите водечки уреди за да создадам целосен впечаток за нив. Но, Инфиникс досега беше мистериозен темен коњ за мене. Затоа, решив да го решам овој проблем за себе еднаш засекогаш. Како поинаку да се направи подобро од сè? Токму така, однесете го најкул уредот на овој производител на тест денес. Направено!

Технички карактеристики на Infinix Zero Ultra

Традиционално, прво ќе ги дадам главните карактеристики на паметниот телефон, така што јас и вие веќе имаме идеја со кое ниво на хардвер се работи. Па, ајде да провериме како сето тоа функционира во пракса.

 • Поддршка за мобилни мрежи: GSM / HSPA / LTE / 5G
 • Тип на SIM: двојна SIM (нано-СИМ, двојна мирување)
 • Димензии: 165,5×74,5×8,8 mm – Coslight сребрена или 165,5×75,1×92 mm – Genesis Noir
 • Тежина: 213 g
 • Екран: 6,8″ AMOLED 1080×2400 (густина ~387 ppi), сооднос 20:9, ~90,5% сооднос екран-тело, 120 Hz, осветленост 900 nit, Corning Gorilla Glass 3
 • Основен софтвер: Андроид 12, школка XOS 12
 • Систем на чип: Mediatek Dimensity 920 (6nm) CPU 8-јадрен (2×2,5 GHz Cortex-A78 и 6×2,0 GHz Cortex-A55)
 • Видео акцелератор: Mali-G68 MC4
 • Меморија: 8/256 GB
 • Главна камера: тројна
 •  Селфи камера: 32 MP, f/2.0, (широка)
 • Звучници: стерео
 • Wi-Fi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, двоен опсег
 • Bluetooth: 5.2
 • Позиционирање: GPS
 • NFC: Да
 • Дополнително: FM радио USB: Type-C 2.0, OTG
 • Сензори: отпечаток од прст (под дисплејот, оптички), акцелерометар, жироскоп, близина, компас
 • Батерија: Li-Po 4500 mAh, брзо полнење 180 W, 100% за 12 минути (според производителот)
 • Опции за боја: Coslight Silver, Genesis Noir

Infinix Zero Ultra позиционирање и цена

Претходно споменав дека Infinix Zero Ultra може да се смета за актуелен предводник на брендот. Во линијата е и Infinix Zero 5G 2023, кој воопшто не е сличен на нашиот херој и има значително полоши карактеристики и послаба опрема, освен што овој модел поради некоја причина има опција и за Mediatek Dimensity 920 SoC и за малку помоќен Dimensity 1080. Немам поим зошто се случи ова.

Што се однесува до цената, пред се ме изненади и ме принуди да обрнам внимание на овој смартфон. Инаку можеби и не го забележав неговото постоење. Но, појавувањето на паметниот телефон Infinix на пазарот за 23000 UAH (620 американски долари) ја изненади целата наша редакција. За ваша информација, вообичаената цена на конкурентните паметни телефони на Dimensity 920 е 12-16K UAH. Високата цена дефинитивно беше една од причините зошто решив лично да го погледнам паметниот телефон.

Содржина на пакетот

Купувачот добива смартфон во голема кутија со сива рефлектирачка обвивка, поради која блеска во светот, како вистински метал. Кутијата ми е премногу „шик“. Внатре има паметен телефон, проѕирно куќиште, кабел (USB-C на двата краја) и масивен полнач со импресивни 180 W. И клучот за фиоката за SIM, се разбира.

Го напишав сето ова, но решив да погледнам внатре во кутијата за да видам дали нешто сум заборавил. Испадна не за џабе. Бидејќи има и адаптер од USB-C до 3.5 мм аудио приклучок. Супер е, одамна не сум видел таков додаток во комплети за паметни телефони. Не ми треба, но некому може да биде корисно.

Изглед, материјали, склопување

Од една страна, нема ништо извонредно во дизајнот на Infinix Zero Ultra што досега не сме го виделе кај други модели од различни производители. А од друга страна, сите мои пријатели на кои им го покажав смартфонот (типични потрошувачи, далеку од експертиза за мобилни технологии), веднаш рекоа дека „сигурно е некој кул предводник“ и беа многу изненадени кога им кажав за каква марка е тоа. , бидејќи никогаш не ни слушнале за такво нешто.

Во овој уред, производителот ги собра сите модерни стереотипи за врвните паметни телефони. А некои елементи беа дури и малку хипертрофирани за да се подобри ефектот. Но, ваквиот пристап не предизвикува гадење, бидејќи конечниот резултат не се претвори во кич. Види и самиот.

Смартфонот е голем, екранот е соодветно голем со навистина тенки рамки на горниот и долниот дел и закривените рабови на дисплејот десно и лево, поради што маргините на страната се речиси невидливи.

Кога екранот е вклучен, тешко дека ќе можете да го разликувате Infinix Zero Ultra од најкул предводниците, како што е Galaxy Note XX (S22-23 Ultra) или Huawei Mate XX Pro. Самиот екран е многу светол и квалитетен, но за тоа ќе зборуваме подоцна. Тоа е, она што сакам да го кажам - од напред, нашиот херој изгледа спектакуларно и фасцинантно. Врвниот изглед е поддржан од мала предна камера, која е уредно впишана во горниот дел на дисплејот во средината, како што знаете кој „најпосакуван андроид смартфон за 2023 година“.

Што друго забележувате од напред? Наместо тоа, не забележувате! Ова е разговорен говорник. Изгледа дека го нема, иако всушност, сигурно е тука. Само што јазот помеѓу рамката и стаклото, каде што се наоѓа овој елемент, е многу тенок, како влакно. И ова е исто така предводник на решението од врвната лига, нешто слично можете да видите во врвните уреди Samsung.

Речиси е невозможно да се види овој елемент во живо. Но, со помош на макро фотографија, успеав да ја видам и ќе ви ја покажам. Ја означив областа за звучниците со црвени стрелки. Лево (забележливо на фотографијата), инженерите на Infinix успеаја да вградат блиц (!) за предната камера во оваа тенка рамка, а од десната ќе ги забележите и сензорите за светлина и близина - овие сензори се исто така микроскопски.

Ајде да одиме на задниот дел. Овде, паметниот телефон исто така изгледа спектакуларно и цврсто. Се разбира, ова е прашање на вкус и навика. Но, според мене, ова е веќе малку претерување. Блокот на камерата е намерно огромен, горниот модул е ​​исто така непотребно голем.

Но, мислам дека разбирам зошто е направен. Ајде да зборуваме за стереотипите. Поголемото значи подобро. Ваквиот едноставен дизајнерски пристап треба да инспирира почит кај потенцијалниот купувач и да го принуди да замисли како во иднина ќе ги шокира сите околу себе со изгледот на својот паметен телефон. Едноставно кажано, сето тоа е направено за понти. Делумно, овој пристап е оправдан со фактот дека сензорот на камерата на главниот модул е ​​навистина огромен - 200 MP. Но, натписот за тоа е прилично скромен и речиси незабележлив на белото тело. Затоа, паметниот телефон мора да импресионира преку својата форма. Како изговор, можам да забележам дека навистина има содржина зад формата, но за ова ќе зборувам подоцна.

Како што веројатно забележавте, во блокот има само три камери. Сега нема да се задржувам на нив. Исто така има и двотонски LED блиц. Објективите на камерата се врамени со алуминиумски прстени кои малку штрчат над рамнината на стаклото, создавајќи заштита од гребнатини кога паметниот телефон лежи на површината.

Задната обвивка на Infinix Zero Ultra е изработена од стакло и украсена со необичен апстрактен дезен во форма на бранови или линии од мајка на бисер. Нема да кажам дека бев импресиониран од овој уметнички дизајн, но „не е како на сите други“, барем досега не сум видел такво нешто.

Страните и краевите се изработени од издржлива пластика со сребрена боја, облогата не е баш сјајна и не е сосема мат, нешто помеѓу. Рамката е заоблена од страните, а рамна горе и долу.

Бела проѕирна плоча со слоганот „Powered by Infinix“ со златни букви е врежана во горниот крај. Речиси е невозможно да се прочита бидејќи златото се претопува во белото, а има и холографски ефект и пишувањето се гледа само од одреден агол, но некако дури и успеав да го фотографирам.

На дното имаме слот за SIM, микрофон, USB-C порта и решетка за првиот звучник, на врвот има микрофон и 3 дупки за вториот звучник, копчето за вклучување и поврзаното копче за јачина на звук. на десната страна, а левата страна е празна.

Во принцип, можам да го забележам квалитетот на употребените материјали и цврстото склопување на паметниот телефон. Нема апсолутно ништо за жалење. Само пластичната рамка на куќиштето го дели Infinix Zero Ultra од чувството на вистински предводник во раката. Металот би бил посоодветен, во овој случај смартфонот би се чувствувал целосно премиум. Но, ние го имаме тоа што го имаме.

Прочитајте исто така: Преглед realme 10 Pro Plus: Понуда за успех во средната класа?

Ергономија

Леснотијата на користење на Infinix Zero Ultra е типична за големите паметни телефони воопшто. Најблискиот и најживописниот пример е Galaxy s23 ultra, кој има и екран од 6.8 инчи или кој било уред Huawei Друже. Но, ќе ви кажам, тоа е прашање на навика. Покрај тоа, нашиот херој е многу добро избалансиран, и покрај навидум масивниот горен дел со блок камери. На крајот на краиштата, неговиот центар на маса е приближно во средината на телото.

Поради ова, контролирањето на паметниот телефон е доста погодно. Можам да се справам со овој џин дури и со една рака. Единствениот совет е да го користите Zero Ultra во куќиште за да не ви се лизне од рака кога ги менувате рачките за да стигнете до горните елементи. И ова дефинитивно ќе биде ваш постојан проблем. Алтернативно, можете да ја користите опцијата за контрола со една рака, која го намалува работниот прозорец на системот или да го поднесете фактот дека сепак ќе мора да ги користите двете раце.

Важна точка, според мое мислење, е квалитетот на стаклената обвивка на екранот. Олеофобниот слој е навистина добар овде! Екранот се чувствува како свила. Многу пријатен на допир и удобен за контролни гестови или при брзо, континуирано пишување од тастатурата.

Infinix Zero Ultra екран

Екранот, според мое мислење, е една од главните предности на Infinix Zero Ultra. Овој дисплеј би изгледал хармонично дури и во многу поскап паметен телефон од која било добро позната марка. Нема да кажам дека е најдобриот дисплеј на пазарот, но е сосема пристоен, многу над просекот. Не сакам да ги повторувам сите карактеристики, можете да ги видите во соодветниот дел погоре. Ќе кажам само за моите впечатоци.

Екранот ги има сите својства на модерните AMOLED матрици. Опсегот на осветленост е многу широк - екранот не заслепува во темнина, удобно е да се користи надвор во текот на денот. Се разбира, контраст, бои, брзина - сите овие параметри се на висина, немав поплаки.

Малку за заоблените рабови на екранот. За да не каже некој, но овој елемент треба да биде во водечки паметен телефон, според мене. Очигледно, оние луѓе кои ја шират идејата дека не е неопходно да се прават такви екрани се вешти Apple, бидејќи веројатно никогаш не гледаат такво нешто. Не е потребен голем свиок, но треба да биде мал, сега ќе објаснам зошто.

Прво, кривите создаваат визуелен ефект каде страничните рамки се намалуваат и сликата се турка напред поблиску до корисникот. Второ, ако користите контрола со гестови наместо виртуелни копчиња, прстот не се држи до остри рабови кога лизгате настрана од работ на екранот. Особено ако имате куќиште со високи страни околу екранот.

Да, има и друга страна на паричката - погрешни допири на елементите на интерфејсот и она што го наидов конкретно во Infinix Zero Ultra - паметниот телефон може погрешно да ги перцепира гестовите за време на континуираното пишување од тастатурата како акција „назад“ ако зборот почнува со букви кои се наоѓаат во близина на рабовите на екранот. Ова е многу чудна грешка, но за среќа се решава со софтвер - во менито за поставки на системската навигација има соодветна опција која ја намалува чувствителноста на закривените области на екранот, што го решава горенаведениот проблем.

Во принцип, заклучоци врз основа на екранот: би го користел со задоволство. Затоа, не гледам причина да не го препорачам на некој од вас.

Продуктивност

Ова е најчудниот момент во паметен телефон. Во смисла дека Dimensity 920 изгледа малку несоодветно овде наспроти позадината на друга опрема. Ова е типичен SoC со среден буџет воведен уште во 2021 година. Дефинитивно не е дизајниран за водечки паметни телефони.
Но, од друга страна, тоа е доста продуктивно и многу избалансирано решение доколку максималната моќ за играње не ви е важна.

Но, тоа не значи дека паметниот телефон воопшто не е погоден за мобилни игри. Верувај ми, на него можете удобно да ги играте сите популарни игри, дури и со тешка XNUMXD графика. Но, квалитетот на сликата нема секогаш да биде максимален, или ќе мора да трпите не многу високо ниво на FPS.

Што се однесува до секојдневната употреба, во ниту еден момент за време на моето тестирање на Infinix Zero Ultra не доживеав недостаток на перформанси при извршување на какви било типични задачи. Сите функции функционираат совршено, интерфејсот е мазен, воопшто паметниот телефон се чувствува многу пргав. Покрај тоа, секогаш ми се допаѓаше Dimensity 920 во однос на енергетската ефикасност, едноставно е феноменален. Но, за тоа ќе зборуваме подоцна.

Што друго може да се забележи - процесорот скоро и да не е склон кон пригушување, односно речиси не губи моќ при долгорочно оптоварување. Еве ги резултатите од 15-минутниот стрес тест:

Иако разбирам дека има доволно тестови на овој SoC на Интернет, сепак прикачувам слики од екранот на некои одредници.

Камери Infinix Zero Ultra

Се надевам дека разбирате дека не можете да го прифатите зборот на производителите кои, во потрага по маркетиншки предности, можат да напишат што било во спецификациите на паметниот телефон, на кутијата или на куќиштето, за да го привлечат вниманието на купувачите. Од ова особено страдаат кинеските брендови, особено непознатите. И за повеќето луѓе, како што разбираме, Infinix е нешто непознато. Затоа, би било многу неразумно несомнено да се верува во чудотворна камера од 200 MP со оптичка стабилизација. Треба да се провери. Токму тоа го правев три недели.

Накратко и до крај - камерата навистина не е лоша. Особено во искусни раце. Во многу ситуации, главниот модул не е инфериорен во резултатите од добро познатите конкуренти. Со него навистина е можно да се направат ремек-дела на мобилна фотографија. Но, на крајот на краиштата, ова не е врвно ниво на модерни предводници, туку ниво на предводници од 2020-2021 година, што всушност не е воопшто лошо, со оглед на цената. Всушност, камерата одговара на ценовниот сегмент на паметниот телефон и сепак обезбедува малку повеќе на врвот.

Подолу ќе ви покажам неколку примери за снимање фотографии и видеа во различни ситуации и ќе ги коментирам резултатите. Патем, во стандарден режим, камерата фотографира со резолуција од 4064×3048 пиксели, односно конвенционално - 13 MP и за главниот и за ултра-широк модул. Иако можете да го вклучите режимот од 200 MP доколку е потребно. И, исто така, стандардниот режим на фотографија се нарекува AI CAM, што укажува на учество на вештачката интелигенција во формирањето на слики.

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ СИТЕ ФОТОГРАФИИ И ВИДЕА ВО ЦЕЛОСНА РЕЗОЛУЦИЈА

Во текот на денот

Смартфонот покажува прилично пристојни резултати при високо или средно, па дури и ниско ниво на светлина. Деталите се добри, динамичкиот опсег е широк. Во принцип, главната камера снима како што треба, се додека има барем малку светлина.

Ноќе

Во принцип, исто така е во ред, но навистина не ми се допаѓа како камерата се справува со светлата и лампионите, создавајќи светли точки и ореоли на фотографијата. Но, во областите каде што осветлувањето е еднолично, според мое мислење, сè е многу добро, можете дури и да издвоите мали детали.

Нешто

Во овој поглед, сè е добро, особено ако има доволно осветлување и предметот падне во зоната на фокус (бидејќи е прилично тесен, а камерата доста добро ја замаглува позадината). Деталите се одлични, репродукцијата на боите одговара на реалноста.

200 мегапиксели

Од екранот на апликацијата за камерата, можете да овозможите режим со целосна резолуција и да снимате фотографии од 200 MP. Сепак, имајте на ум дека треба повеќе да се фокусирате на стабилноста на паметниот телефон за време на снимањето, сликите се зачувуваат значително подолго - секунда или две, а самите датотеки се 10 пати поголеми од обичните фотографии - околу 50-80 MB.

Еве неколку зголемени фрагменти од фотографии за да ја видите разликата помеѓу 12 и 200 MP, бидејќи навистина постои:

Дали ви треба овој режим секој ден? Не мислам така. Сепак, значењето на 200 MP е да се комбинираат неколку пиксели за да се зголеми чувствителноста на светлината на матрицата и, соодветно, да се подобри квалитетот на фотографијата со намалување на резолуцијата. Во исто време, ако треба да добиете повеќе мали детали на фотографијата, тогаш можеби овој режим ќе ви помогне во некои ситуации. Но, за едноставно да споделите фотографија на социјалните мрежи, не треба да ја користите, бидејќи никој нема да ја види разликата.

Портрет

Режимот на портрет на главната камера работи многу вештачки. На фотографијата подолу можете да видите како се обидува да го задржи лицето во фокус (патем не многу добро) и ја замаглува позадината, а со тоа и предметите околу него, кои дефинитивно не треба да се заматуваат, бидејќи се во преден план. Односно, многу е забележливо дека портретните фотографии не се прават поради оптички ефект, туку едноставно не е многу успешен компјутерски алгоритам. Овој режим во Infinix Zero Ultra сè уште треба да се подобри според мое мислење.

Ултра широко снимање

Нормалните и широкоаголните снимки се направени со речиси иста резолуција и сооднос (4064x3048 и 4160x3120), па затоа е многу тешко да се разликуваат подоцна во галеријата. Што се однесува до квалитетот, тој исто така ми е скоро идентичен (ако не го земете предвид присуството на режимот од 200 MP во главниот модул).

Зумирај

Софтверот на камерата ви овозможува да фотографирате со максимален десеткратен зум. Но, да бидам искрен, зумирањето е тука за штиклирање, бидејќи x2 снимките од камерата Infinix Zero Ultra сè уште можат некако да се користат во реалниот живот. Веројатно затоа овој режим има посебно копче. Потоа можете да зумирате за време на фотографирањето со гестот штипкање за зумирање. Но, не можам да ве советувам да го направите тоа. Дефинитивно нема да добиете уметнички фотографии одблиску, а деталите (на пример, текст или број на автомобил) веројатно нема да можат да се забележат после x5, освен ако не е нешто големо.

Видео на главната камера

Според мене, паметниот телефон добро се справува со снимање видео, квалитетот е пристоен, има стабилизација. Наместо илјада зборови, само ќе додадам неколку примери, а повеќе можете да видите во папката со оригинални фотографии и видеа на Google Drive.

Селфи камера

Како инженерите на Infinix успеаја да го постават блицот за предната камера во тенка рамка - немам идеја. Но, таа е тука!

Што се однесува до квалитетот на фотографијата на предната камера, резултатот изгледа не е лош. Не сум голем експерт за оваа работа, но тоа што го гледам ми одговара.

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ СИТЕ ФОТОГРАФИИ И ВИДЕА ВО ЦЕЛОСНА РЕЗОЛУЦИЈА

Софтвер за камера

Софтверот на апликацијата за камера е едноставен, но функционален. Сите потребни брзи поставки се присутни директно на екранот за време на снимањето. Покрај стандардните фотографии и видеа, достапни се следните режими: создавање клипови со специјални ефекти, подобрување на изгледот со различни поставки, портрет и ноќе. Нема професионален режим или какви било рачни поставки. Веднаш во апликацијата за камера има копче со кое можете да го стартувате Google Lens за визуелно пребарување на објекти.

Автономија на Infinix Zero Ultra

Веќе зборував за одличните перформанси за енергетска ефикасност на SoC MediaTek Dimensity 920. На крајот на краиштата, ова не е тајна за никого. Затоа, во Infinix Zero Ultra, овој чип поврзан со обемна батерија од 4500 mAh покажува и одлични резултати за автономија. Ако го користите вашиот паметен телефон многу активно (без да играте игри и постојано да снимате со видео камера), дефинитивно ќе ви биде доволно за еден ден, а сепак ќе ви останат 20-40%. Со умерена употреба, може да сметате на неколку дена. Ако правите нешто постојано без да го исклучите екранот, тоа ќе трае околу 11-12 часа, или можеби малку повеќе, пред целосно да се испразни батеријата.

Главниот репер за автономија - траење на батеријата PC Mark Work 3.0, кој симулира вистинска работа на паметен телефон во различни кориснички задачи, го испразни паметниот телефон со вклучен екран од 100 до 20% за речиси 11 часа - ова е многу пристоен резултат.

Покрај тоа што паметниот телефон се одликува со автономија, тој се полни и мега-брзо од вклучениот адаптер од 180 W. Infinix Zero Ultra се полни од 15% до 10% за 76 минути. Ова е навистина импресивно. Во исто време, паметниот телефон во процесот малку се загрева и малку се полни, но ништо критично. Уште 5 минути - веќе 94%. Кога се наполни на 100% - не ни забележав, изгледа како минута подоцна.

звук

Ако се сеќавате, Infinix Zero Ultra има стерео звучници. Покрај тоа, постои рамнотежа на канали без изобличување, бидејќи горе (или лево во ориентација на пејзаж) имаме целосен звучник, а не само софтверско зголемување на јачината на разговорниот звучник, како што често се случува. во други паметни телефони со стерео звук.

За тоа како функционира оваа функција, не можам да кажам дека сум многу возбуден. Најдобар квалитет на звукот може да се добие на половина од нивото на јачината на звукот. Сè погоре е да, гласно, тука нема кавга, но најчесто кога се слуша музика, најчесто се слушаат средни фреквенции, звукот е рамен и нејасен. Сепак, за гледање видеа и играње игри, ова ниво на придружба на звук е сосема прифатливо. И за тоа служат звучниците за паметни телефони, нели?

Се сеќавате на разговорниот звучник, кој речиси незабележливо се наоѓа над екранот? Работи задоволително, при тестирањето не беа пронајдени никакви проблеми.

Комуникации

Во пракса, не забележав никакви проблеми во комуникацијата. Смартфонот работи совршено со мобилната мрежа, функцијата Wi-Fi и Bluetooth без дефекти. Изненадувачки, сите извори (вклучувајќи го и официјалниот сајт) укажуваат дека паметниот телефон поддржува само еден главен GPS стандард (A-GPS) за геолокација, иако во огромното мнозинство паметни телефони на пазарот можеме да видиме во карактеристиките поддршка за речиси сите можни опции како што се GLONASS , Beidou, GALILEO, QZSS и други. Но, во пракса, не можам да кажам дека одредувањето локација функционира некако бавно или неточно. Се е добро. Не можам да кажам ништо повеќе за ова.

Софтвер: Infinix XOS

Infinix Zero Ultra работи на Android 12 со сопствена XOS скина. Не можам да кажам ништо лошо за школката. Ја исполнува својата главна задача - ви овозможува да инсталирате апликации кои работат без проблеми.

XOS ги има сите атрибути на модерните кинески скинови, како што се EMUI или MIUI. Поминувањето од заклучениот екран отвора екран за брз пристап до популарните функции како фенерче, диктафон, калкулатор и друго без отклучување на паметниот телефон. Општо земено, множеството гестови на оневозможениот или заклучениот екран и дејствата што тие ги активираат е многу богат. На пример, можете да ја стартувате камерата, да правите слики од екранот или да ја контролирате репродукцијата на музика.

Но, во некои ситуации, ова доведува до непожелни дејства кога паметниот телефон лежи во џебот со екранот на ногата. Затоа, ако го носите вашиот паметен телефон на таков начин, подобро е да ги исклучите сите овие функции, бидејќи тие се стандардно овозможени. Повеќе детали - малку подолу.

Главниот екран (или фрлач) е класичен, со сет на вградени графички контроли и посебен екран на апликации, до кои се пристапува со лизгање нагоре. Повлечете надолу за да го отворите пребарувањето на паметниот телефон. Стандардно, десктопот има нула екран со непотребни (според мое мислење) графички контроли и кратенки за некои функции. Добро е што егото може да се исклучи. Со штипкање на екранот се отвора пристап до многу поставки, како што се менување на тапет, додавање елементи, масовно управување со кратенки и други опции.

Можете исто така да креирате големи папки со активни икони на работната површина. Има и странична лента со брзи функции и кратенки до популарни програми.

Завесата се состои од два екрани. Првиот се активира со повлекување од левата страна на екранот одозгора и всушност ги отвора самите известувања. Поминувањето надесно отвора лента за брзо дејство со прекинувачи. Се разбира, комплетот прекинувачи може да се смени по ваша дискреција.

Во школката има и многу различни вградени апликации: теми, сопствена продавница за апликации, прелистувач, стриминг услуга за музика, апликација за следење физичка активност, фитнес и здравје, клонирање апликации, режими за деца и игри, FM радио и многу повеќе. Во однос на количината на вграден софтвер, XOS не е инфериорен во однос на другите брендови кои се обидуваат да создадат полноправен екосистем на уреди и апликации. За да функционираат повеќето функции, треба да регистрирате лична сметка на Infinix.

Има и непријатни моменти во софтверот, имено оваа бубачка: кога паметниот телефон лежи во тесен џеб од фармерки, со екранот на ногата, тој почнува да живее свој живот - го вклучува блицот или камерата, понекогаш влегува во некоја апликации и прави нешто непотребно во нив. Понекогаш, го добивате и веќе многу пати се обидел да го внесе погрешно пин-кодот:

Забележав и дека во галеријата се појавуваат празни слики и слики од екранот кои смартфонот ги „самоправил“ во оваа ситуација. Па дури и една белешка во тетратката Zero Ultra направи 10 парчиња. Очигледно, тој тоа го направи преку екранот за брз пристап до некои функции, до кои може да се пристапи со лизгање налево од заклучениот екран.

Дознав дека проблемот исчезнува ако ги исклучам сите функции поврзани со гестови на исклучениот екран и будење со акцелерометарот или двојно допирање во поставките. И јас имав нешто слично порано Huawei P30 Pro. Но, тогаш оваа грешка беше поправена со ажурирање на фирмверот со додавање на специјална функција за заштита од случајно вклучување на екранот во џеб или торба. Подоцна, овој проблем никогаш не се врати на другите паметни телефони Huawei.

Се испостави дека таква опција е присутна дури и во менито за поставки Zero Ultra. Но поради некоја причина не функционира правилно...

Можеби програмерите на Infinix треба да ја подобрат функцијата, бидејќи сега треба да се откажат од некои корисни функции за да спречат несакани дејства. Исто така, оваа грешка веројатно предизвикува поголема потрошувачка на полнење на батеријата поради постојано лажно активирање на паметниот телефон.

Висовски

Накратко да ги опишам моите впечатоци од Infinix Zero Ultra по повеќе од 3 недели тестирање, можам едноставно да кажам дека генерално ми се допадна. Смартфонот е без проблеми, иако не е без недостатоци, но има повеќе позитивни поени отколку негативни.

Главните точки што можам да ги припишам на непобитните предности на Zero Ultra се светлиот екран, високата енергетска ефикасност и автономија, како и рекордно брзо полнење, стерео звучниците, доверливата работа со софтверот воопшто и, несомнено, главниот 200 MP. модул за камера со оптичка стабилизација.

Главниот недостаток на уредот, изненадувачки, е истиот процесор Dimensity 920, кој му обезбедува одлична енергетска ефикасност - не дека е лош (всушност, напротив, ми е еден од омилените), едноставно не одговара класата на овој паметен телефон, па затоа неговата употреба предизвикува едно големо прашање. Зошто?

Сè уште не ми се допадна јасно кинескиот пристап кон XOS школката, туку фактот дека е многу заситен со вградени програми и алатки. Ова е веројатно прашање на вкус и навика, но можеби оваа точка бара подлабоко проучување. Многу е веројатно дека овој софтвер е со висок квалитет и корисен. Но, ако веќе имате личен екосистем на софтверски алатки што е формиран со текот на годините, вградениот сет може да изгледа како дополнителен багаж од кој не можете да се ослободите. И, исто така, бев многу вознемирен од погрешното активирање на екранот во мојот џеб, се надевам дека програмерите ќе го отстранат овој проблем во иднина.

Лесно можам да го оправдам малку прескапиот уред. Земете барем комплетен полнач од 180 W. Општо земено, ова е многу кул работа што е корисна во домаќинството, бидејќи адаптерот може брзо да наполни сè, дури и, на пример, лаптопи, банки за напојување, други паметни телефони со максимална моќност што тие дозволуваат да ја примат. Само имајте на ум дека овој вид на софтвер може да чини повеќе од 50 долари, а овде го добивате во пакет, односно бесплатно!

Иако, така разбирате, за цена Infinix Zero Ultra vie можеш да купиш модерен Пиксели 7 или iPhone 11, или барем дури Галакси S22, или многу различни добри опции OnePlus или realme. Најверојатно, ова ќе бидат опции со помала меморија или дури и обновени уреди, како во случајот со iPhone. И овде гледаме паметни телефони со мали или средни екрани по современи стандарди. Но, ако сакате навистина голем паметен телефон, тогаш ќе ви биде тешко да најдете конкурент во овој опсег на цени. Иако, ако се трудите многу, можете дури и OnePlus 10 Pro малку поскапо да се земе.

Затоа, јас лично мислам дека Infinix Zero Ultra може да стане хит ако (или кога?) неговата малопродажна цена малку падне. Би ја советувал компанијата да ја намали цената или да одржува периодични продажби, само за да го промовира брендот, бидејќи повеќе купувачи треба да се запознаат со водечката линија на производителот и да го ценат добриот сооднос цена-квалитет, како што направив јас.

Цените во продавниците

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
9
Материјали
9
Ергономија
8
Екран
10
Продуктивност
7
Камери
9
Софтвер
9
Батерија и полнење
10
звук
8
Цена
9
Infinix Zero Ultra е паметен телефон без проблеми, иако не е без недостатоци, но има повеќе позитивни поени отколку негативни. Главните предности се светлиот екран, добрата автономија, како и рекордно брзо полнење, стерео звучниците, доверливата работа со софтверот воопшто и модулот за главната камера од 200 MP со оптичка стабилизација.
Vladyslav Surkov
Vladyslav Surkov
Ко-основач Root Nation. Уредник, извршен директор. Мразам етикети и не обожавам брендови. Само квалитетот и функционалноста на гаџетот се важни!
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Други статии

Infinix Zero Ultra е паметен телефон без проблеми, иако не е без недостатоци, но има повеќе позитивни поени отколку негативни. Главните предности се светлиот екран, добрата автономија, како и рекордно брзо полнење, стерео звучниците, доверливата работа со софтверот воопшто и модулот за главната камера од 200 MP со оптичка стабилизација.Преглед на паметен телефон Infinix Zero Ultra: предводник или не?