Осврти на гаџетиПаметни телефониИскуство со iPhone 14 Pro Max: Дали е совршен како што секој го прави да биде?

Искуство со iPhone 14 Pro Max: Дали е совршен како што секој го прави да биде?

-

Требаше да го напишам овој пост уште во ноември, кога конечно го чекав пурпурот iPhone 14 Pro Max. Јас живеам во Полска, овде традиционално има недостиг, не знам дали е вештачки или сите се толку богати, но и да нарачате нов производ на денот на почетокот на продажбата, треба да почекате 4- 5 недели за моделите Pro и Pro Max, а ако го пропуштите моментот, уште повеќе, понекогаш пред Нова Година. Така нарачав во октомври, чекав до крајот на ноември, чекав. Но, моите впечатоци ги пишувам дури сега, имаше многу други важни задачи.

Сигурен сум дека овој напис ќе биде корисен за читателите, особено затоа што нема да направам типичен преглед и да опишам што е лево, а што десно од телефонот, колку се гласни звучниците и која верзија на Wi -Фај. Моите колеги веќе пишуваа за сето ова 100 илјади пати на различни сајтови. Ќе ги споделам моите впечатоци за преминот од моделот 13 и долгогодишното искуство на користење.

Во принцип, овој напис може да се смета за трет дел од мојот еп за префрлување на iPhone. Првиот го објавив во 2021 година и зборував за тоа како после 5 години со андроиди купив ајфон и помина со голема мака. Сега успеав да се разберам со Apple Phone (мојата омилена фраза на оваа тема е „може да се навикнеш да спиеш на таван“), но не ми се допаѓаат сите работи опишани во таа статија колку што направи првиот ден. Само што кога ќе се навикнеш не е толку стресно.

Што се однесува до вториот дел, напишав и статија за тоа како Го проширив мојот екосистем, - купи Apple Гледајте (навистина се најдобри на пазарот), како и AirPods (со нив се е комплицирано и повеќе не ги користам). Па, сега ајде да зборуваме за iPhone 14 Pro Max.

Прочитајте исто така: 

Зошто да се надополни?

Имав до 14 Pro Max iPhone 12 Pro (само шест месеци, убав телефон, но, прво, премногу мал за мене, второ, краткото траење на батеријата штотуку умре), потоа 13 Pro Max (бандура, но екранот и батеријата беа во ред).

Со објавувањето на новиот iPhone 14 Pro Max, решив да го надградам. Ме прашаа „Зошто?“ повеќе од еднаш. Одговорот е генерално концизен - сакам и можам. Многу години пишувам за паметни телефони и мода е, може да се каже, секогаш да се има нов предводник. И имам можност да си го дозволам тоа.

iPhone 14 Pro Max

Едно време не можев да се одлучам повторно да купам ајфон долго време (по пауза од неколку години) токму поради цената. Многу скапо и секоја година поскапо. И кога таа одлучи, тоа стана еден вид инвестиција. Е старо 13 Pro Max со неколку месеци гаранција оставена по добра цена и не требаше да доплатам толку за да скокнам на 14 Pro Max. Се разбира, предводниците на Android губат повеќе и побрзо во цената. Затоа, сега дури и да се одлучите да „скокнете“ не е лесно Galaxy s23 ultra речиси ме убеди.

закрпи Samsung и iPhone

Појавата на iPhone 14 Pro Max

Овде нема што многу да се пишува, бидејќи ништо не се сменило неколку години по ред. Иако, се лажам, не е така и ништо. Прво, бидејќи надворешноста на телефоните не е променета, мислев дека мојата богата колекција на футроли од 13 Pro Max ќе биде соодветна за новиот телефон. Не беше тука - малку поместени копчиња и модули на камерата. Не многу, но... не знам дали беше конкретно или немаше друг излез, но останува фактот - мораше да се сменат кориците.

Футрола за iPhone 14 Pro Max од iPhone 13 Pro Max

И бојата. Немаше сина боја во сезоната 2022/2023 година, наместо тоа се појави виолетова Deep Purple. Не знаев кој да изберам: црното и белото не се интересни, златото потешко се продава, но виолетовата е нешто ново. Иако во реалноста нема да кажам дека бојата е интересна, освен ако не сте љубител на виолетова боја.

iPhone 14 Pro Max

Инаку, iPhone е како iPhone. Огромна несмасна бандура со не најмали рамки на екранот, со цврста ергономија. Тестирам многу телефони, некои од предводниците на Android се уште поголеми по големина, но во исто време не се толку дебели и остри, па се многу попријатни за држење.

Но, ова не е новост, истото го кажав и за 13 Pro Max. Само ако ви треба особено iPhone, како и голем екран и најиздржлива батерија, тогаш едноставно нема друг избор освен Pro Max. Можете да се навикнете на сè.

iPhone 14 Pro Max

Прочитајте исто така: Apple AirPods Pro 2 наспроти Huawei FreeBuds Pro 2: кои слушалки да ги изберете?

Екран и „динамичен остров“

Тука има голем број иновации. Прво, револуција според стандардите на iPhone – стапката на освежување сега е 120 Hz и сè изгледа помазно од порано.

Друга револуција е режимот Always On Display. Сепак, тоа не ми го промени животот, бидејќи не ми се допаѓаат секогаш вклучени екрани - зошто да ја трошам батеријата. Но, ако се прашувате, брзината на освежување паѓа на 1 fps и осветленоста станува минимална (сликата е досадна, сива), односно не е црн екран со одредени известувања со бел фонт, како што е случајот со конкурентите на Android. . Сепак, во декемвриското ажурирање стана можно да се оневозможи приказот на позадината, односно, ако сакате, можете да добиете црн екран.

Секогаш вклучен Приказ на iPhone 14 Pro

Друга светла иновација на моделите од серијата Pro 14 е динамичниот остров. Наместо голема „едновртка“, сега се користи долгнавест засек за предните камери. Мислењата за оваа иновација се поделени, но ми се допаѓа овој пристап. Прво, корисниот простор на екранот се зголеми. Второ, исечокот беше збунувачки на почетокот, но по неколку дена се навикнав и престанав да го забележувам.

iPhone 14 Pro Max

Па, најважно е што овој исклучок беше претепан на софтверско ниво. И ова е истата „магија“. Apple“. Мала ситница, на која никој друг не помислил и која нема да можат адекватно да ја повторат. Мислам дека барем сте виделе како функционира динамичното островче во рекламирањето.

динамичен остров

„Динамичниот остров“ може да се издолжува, прошири, прикажува корисни информации. На пример, за време на препознавањето на лицето, таму се појавува анимација за автентикација. Ако одите некаде со навигаторот во позадина, ќе има совети. Ако повикавте Uber, ќе видите колку минути автомобилот ќе пристигне, а потоа можете да го следите напредокот на патувањето. Ако нарачавте храна, во „пресекот“ ќе видите дека нарачката е прифатена и дали курирот е на пат. Ако слушате музика, „динамичниот остров“ ќе има мини еквилајзер и корица на актуелната песна. Направено кул и со душа.

Изненадувачки, конкурентите сè уште не се ни обидуваат да го копираат „динамичниот остров“. Освен ако Xiaomi презентирани буџетски работник со издолжен исечок за фронталниот дел, но оваа одлука нема никаква смисла, освен минималната визуелна сличност со iPhone, нема анимации.

Но во realme во буџетската новина C55 тие не направија издолжен исечок, туку направија „мини капсула“ - еден вид аналог на анимација во iOS. Досега, таму се прикажуваат само информации за врската за полнење, податоци за користење на мобилен интернет и преземените чекори. Тие ветуваат повеќе, но малку е веројатно дека изборот ќе биде огромен и не треба да очекувате поддршка за оваа функција од апликации од трети страни, во случај Apple - друга работа.

Па, генерално, iPhone има прекрасен висококвалитетен дисплеј со одлично прикажување на бои, висока јасност, одлични агли на гледање. Читливоста на сонце е одлична, но додека телефонот не одлучи дека се загреал (ова се случува дури и при пријатни +20-23 надвор) и ја намалува осветленоста за речиси половина. Потоа побарајте сенка или користете како што сакате.

екран iPhone 14 Pro Max

И ова е AMOLED и за намалување на треперењето Apple (досега?) не се грижи. Лично, повремено го забележувам на минимална осветленост. Сепак, оваа карактеристика не ми пречи лично и моите очи.

Прочитајте исто така: Преглед Samsung Galaxy S23: кул компактен предводник

Камерите на iPhone 14 Pro и што е по ѓаволите во нив

Камерите во iPhone уредите секоја година стануваат „побрзи, повисоки, посилни“, а овој пат има многу подобрувања. Првата револуција - главниот сензор сега е 48 MP по многу години со 12 MP.

Сепак, ова не е некој вид на Android, па не можете само да го изберете режимот „48 MP“ и да снимате. Во секој случај, добиваме намалени рамки од 12 MP, но намалени за наше добро - резолуцијата е поголема, сензорот фаќа повеќе светлина (или подобро, Apple тврди 65% повеќе).

Ако сепак сакате 48 MP, можете да снимате во формат ProRAW и природна резолуција, но таквите снимки мора да се обработуваат, забавата не е за секого. И тежат 50-70 MB. Повеќето сè уште користат камери со точка и фотографирање. И јас го правам тоа.

Во принцип, не може да се каже дека по 13 Pro, новиот 14 Pro снима некако значително подобро, особено ако осветлувањето е совршено. Но, да, јасноста е поголема, особено при слаба осветленост. Иако не толку колку да се надградува само заради камерата.

14 Pro Max камера

Иако телефото објективот зумира 3 пати, се врати опцијата 2x, која сепак добро ни доаѓа. Широкоаголниот има нов сензор. Квалитетот е ок (но не при слаба осветленост, за жал). И има нијанси, за нив подолу.

Предната камера е подобрена „на хартија“, но, според моите чувства, и 13 фотографираа добро, а 14 снимаа совршено. Зумирањето се појави во режим на портрет. И додаден е Action видео режимот за снимање, кој е прилагоден на моќно тресење, но ретко снимам видеа, па немањето 8К кај iPhone-ите не ми пречи, зошто толку многу?

Сега да разговараме за тоа што значително се промени луд. Не сум експерт за оптика и модули за камера, но поради промена на главниот модул (неговата големина, изгледа), фокусната должина се промени. Поради ова, iPhone 14 Pro Max се префрла на широкоаголен објектив во макро режим дури и кога не е многу блиску до објектот. 13 Pro Max го направи ова само кога пристапот беше силен.

Ќе ви покажам пример. На такво растојание од мал објект, главниот модул сè уште може да фотографира чиста слика. Следно, треба да се префрлите на широк.

слика на iPhoneЕве споредба, лево е повисок удар, десно обид за поблиску, а макароните повеќе не се во фокусот.

И сега фотографија од главниот објектив (лево) и фотографија од макро објективот (десно). Со вакво осветлување нема посебни проблеми со квалитетот, но јасно е дека заматувањето на позадината не е убаво.

Значи, што е проблемот со премногу „рано“ префрлување на модул со широк агол? И фактот дека квалитетот од широк агол не е толку добар како од главниот објектив. И колку е послабо осветлувањето, толку е позабележително - се појавуваат звуци и заматување. И дури и ако осветлувањето е добро, кога се користи широк екран, позадината не е толку деликатно заматена како кога се користи главниот модул (ова го видовме погоре). Еве повеќе примери (широко десно):

Како резултат на тоа, повеќето фотографии со некои предмети во преден план не се со најдобар квалитет. Да купиш толку скап телефон и да добиваш „валкани фотографии“ е штета, договорете се! Можеби е тешко да се извлечат заклучоци врз основа на сликички, но сепак држете го мојот збор за тоа, тестирам телефони повеќе од 15 години и, заедно со мојот личен iPhone, ги имав сите актуелни предводници во моите раце.

Може да кажете дека ултра-макро режимот може да се исклучи со допирање на неговата икона во аголот. Можеш, се разбира.

Но, ова не го решава проблемот - одблиску, главниот објектив едноставно не се фокусира (13 Pro фокусиран, а конкурентите како Galaxy s23 ultra і Huawei Mate 60 Pro фокус). За да биде снимката во фокусот, треба да отидете речиси до другиот крај на собата! Претерувам, но да, мора да се пука од далеку. И што е проблемот во ова? Како прво, за да се објават фотографии некаде, треба да се обработат, да се исечат, што одзема многу време. Второ, кога гледаш предмет во објективот од далечина, не е секогаш јасно дали е остар, па затоа повеќе пати добив лоши слики.

Овој проблем стана особено акутен кога дојде пролетта и цветаа цвеќињата. Сакам да фотографирам цвеќиња. И не само во супер-макро режимот (тука не е лошо во услови на совршено осветлување и без ветер), туку и само одблиску со прекрасно заматена позадина. Ајфонот постојано се префрла на широк, мора да го забрани. Подоцна, по внимателно испитување на фотографијата, гледам дека многу предмети едноставно се надвор од фокусот. Неколку примери (десно, објектот е зголемен за јасност):

А мојата работа, меѓу другото, се состои во фотографирање на опрема за преглед. Често е неопходно да се отстранат некои мали елементи - странични рабови, копчиња, конектори. Мора да се префрлите на широк и квалитетот е низок, особено ако нема многу светлина. Или, пак, снимајте од далеку, а потоа поминете многу време за врамување на фотографијата. Во принцип, хемороиди за свои пари. Неколку примери од серијата „повторно надвор од фокус“ ​​(имам вагон од нив):

слика на iPhoneИ овде, можеби, не можете да видите многу добро, но со помалку од идеално осветлување, квалитетот на фотографијата од „широката“ апсолутно не е пријатен:

И последниот пример. Откако тестирав буџетски паметен телефон realme C55 и случајно добив многу добра снимка на зајдисонце (долу лево). Сакав да го повторам со ајфон за да добијам подобар квалитет и да го објавам на социјалните мрежи, но го немаше, „погрешната“ фокусна должина не ми дозволи да се фокусирам на пупката од бреза, а префрлањето на широко „убиено „Целата магија. Фотографија од iPhone 14 Pro Max - десно.

Се надевам во Apple нешто ќе се преземе околу тоа во идните генерации. Или главниот модул ќе се смени. Или широкоаголниот објектив е завршен така што квалитетот на макро фотографиите од него не е толку тажен.

Што друго не е во ред? Во принцип, се е така, но по искуството со тестирање на предводници од други брендови, навистина ми недостасува подобар телефото објектив (сега само зумира со просечен квалитет, може и подобро) и подобар зум! Има зум, но на ниво на „среде“ од други брендови. Сепак, не се користи толку ретко, човек би сакал да види нешто попристојно во толку скап телефон. Да видиме што ќе го изненади iPhone 15.

Па, генерално, пред нас, се разбира, е скап паметен телефон кој „клика“ одлични фотографии при секое осветлување. Бидејќи не правам целосен преглед, овде нема да прикажувам слики од различни модули и во различни режими, туку ќе покажам неколку примери за да не бидам ограничен само на лоши снимки како горенаведената.

 

Прочитајте исто така: Преглед на паметен телефон Xiaomi 13: речиси совршено

Брзина, меморија, софтвер

Процесорите се нови секоја година, моментално A16. Да, продуктивноста се зголемува за десетици проценти. Но, 12-тиот iPhone и денес работи брзо, а 13-тиот и 14-тиот, се разбира, се брзи. Мислам дека дури и ако Apple ќе пушти нешто револуционерно и ќе ја зголеми продуктивноста за дури 50%, нема да го забележиме ако не извршиме специјални синтетички тестови. Накратко, сè е добро со моќта. Како и да е, за такви и такви пари.

14 Pro Max

Што се однесува до меморијата, ја имам основната верзија со 128 GB, не сум доволно богат да платам повеќе. Имам доволно - за неколку илјади фотографии и видеа, потребни апликации (едвај играм игри), користам се друго во облаците. Повеќе од половина од просторот на дискот е слободен. Меѓутоа, ако ги погледнете конкурентите на Android, повеќето од нив во овој опсег на цени нудат минимум 256 GB простор.

Софтвер како софтвер, големи надградби и нешто се додава еднаш годишно, додека благодарение на долгата поддршка, старите модели остануваат релевантни.

iOS како iOS - со своите предности и минуси, не е совршен, но нема идеали. Навикнат сум на неа и добро е.

Автономна работа на iPhone 14 Pro Max

На презентацијата рекоа дека траењето на батеријата е зголемено. Нема да кажам дека го забележав, изгледа и 13 Pro Max и 14 Pro Max работат исто... и тоа многу долго. Ова е навистина важна предност на „максимите“ - нивната преживливост. Јас сум човек со 6-8 часа скрин дневно, телефонот ретко го вадам од раце, ми е и алатка за работа и средство за комуникација, забава, учење нови работи итн. Од топ моделите имав само „про макс“ ајфони од утро до вечер, а неодамна им се придружив Samsung Galaxy S23 Ултра. Значи, iPhone-ите не се единствените...

Но, она што е стресно на примерот на iPhone е недостатокот на навистина брзо полнење. Дури и со напојувањето од iPad (нема помоќни опции), ќе добиете само 20-27 W на врвот. Во пракса, тоа е половина час од нула до 50% и речиси час и половина до 100%.

14 Pro Max

Секако, веќе ги слушам фановите како скандираат „не ни треба ова!!!!!“ велејќи дека брзото полнење ја уништува батеријата и слично. Не сакам да навлегувам во холивари, само ќе кажам дека веќе се направени многу студии за брзо полнење, тоа не влијае толку на траењето на батеријата што станува забележливо во рок од 3-5 години. А малку луѓе се шетаат со своите телефони толку долго. Типичното абење на литиумските батерии е многу позабележително, така што нема потреба од пареа.

Но, практичноста на брзото полнење е многу, поврзете го телефонот кратко време во секое време - и имате доволно полнење за да издржите до крајот на денот. По тестирањето на модерните паметни телефони со Android, враќање на iPhone со бавно полнење - како во минатиот век.

Има безжично полнење со MagSafe - тоа е практично. Долго време ги собирав мислите, но на крајот си го купив за себе (за луди пари, затоа што сакав заверена Apple) Станица за полнење Belkin 3 во 1. Сега нема случајно да го вадам телефонот од полнач навечер, бидејќи се полни до креветот. Не ги сменив сите корици во обични со MagSafe, само лепев налепници на постоечките, поефтино е.

MagSafe iPhone

Прочитајте исто така: Тест возење на паметен телефон Realme GT3: страст за брзина

Како резултат

Одамна е бесмислено да се менуваат топ модели секоја година, тие се толку набиени со технологии што не застаруваат ниту за неколку години. Нема смисла да го менувате iPhone 13 за iPhone 14, освен ако немате голема желба и екстра пари. Ама менување 10-ти или 11-ти вреди, ќе ја осетиш разликата и во однос на екранот, и во однос на брзината, и во однос на камерите, а свежа батерија е добра.

iPhone

Генерално iPhone 14 Pro Max е успешен предводник... за љубителите на технологијата „јаболко“.. Прекрасен е, изработен од премиум материјали, совршено изграден, одличен екран, одлични камери, супербрз, долг век на батеријата... Но, бидејќи редовно тестирам различни нови производи на редовна основа, не можам да кажам дека е совршен уред. За „производителите на јаболка“ - да, најнапредните. А инаку... истиот Galaxy S23 Ultra (мојот преглед) има подобри камери, а останатите не се полоши.

Или земете нов Huawei P60 Pro. Да, Гугл одамна го нема и нема да го има, но се може да се реши. А камерите се вистинско уживање, особено телевизорите, iPhone има простор за движење. Иако, се разбира, можеме да кажеме дека за типичен корисник point-and-shoot, малите разлики помеѓу камерите на различните предводници не се толку важни и iPhone е повеќе од доволен. Но, јас сум само еден од оние „покажи и пукај“ луѓе, а новата фокусна должина на iPhone 14 Pro страшно ме нервира, незгодно е да снимаш нешто одблизу.

Дизајн iPhone 14 Pro Max Мислам дека не е успешен, дури и ако веќе е еден вид класика. Уредот е преголем, тежок и несмасен - во светот на Android има конкуренти со иста или поголема големина на екранот, но во исто време порационализирани и компактни. Што се однесува до софтверот, тој има многу предности, но има и досадни недостатоци, некои работи дефинитивно се подобро имплементирани во Андроид. Но, се разбира, зборувам за Android на примерот на напредни модели со слична висока цена, нема смисла да се споредуваат iPhone со модели од средна класа и буџет.

Во принцип, речиси сè. Ако некој има какви било прашања, дополнувања или забелешки - добредојдени во коментари! И ви благодарам за вниманието!

Прочитајте исто така:

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ
Дизајн
10
Материјали, склопување
10
Продуктивност
10
Екран
10
Камери
8
Автономија
9
Софтвер
9
Цена
8
Генерално, iPhone 14 Pro Max е успешен предводник... за љубителите на технологијата „јаболко“. Прекрасен е, изработен од премиум материјали, совршено изграден, одличен екран, одлични камери, супер брз, долг век на батеријата... Но, бидејќи редовно тестирам различни нови производи како дел од мојата работа, не можам да кажам дека е совршен уред . За „производителите на јаболка“ - да, најнапредните. А инаку... Истиот Galaxy S23 Ultra има подобри камери.
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
сечи Г
сечи Г
пред 3 месеци
  • и зошто никој не сака прави шишки одозгора со вдлабнатина од работ, па дури и проширување, а со тоа заземајќи толку мало место?
  • дизајнот е страшен
  • блокот на камерата е фијаско

о - љубители на исечоци - дали претпочитате да не ги забележувате сопствените недостатоци?