ГаџетиПаметни телефониПреглед на Motorola Moto G23: Премногу поедноставувања

Преглед на Motorola Moto G23: Премногу поедноставувања

-

Популарни се релативно евтините паметни телефони од линијата Moto G, па затоа ги тестираме речиси сите достапни понуди. Уредите од самото „дно“ на линијата за последен пат ни дојдоа во раце во 2021 година (зборуваме за Г10 и Г20), па интересно е да се види што се променило во 2023 година. Денес ќе разгледаме новина Моторола Мото G23. Ова е речиси најмладиот (само под G13) модел од сегашната линија.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto G32: ефтин и избалансиран

Позиционирање во линија и цена

Смартфонот чини околу 190 долари. Не многу, но и многу. Во текот на минатата година, сè стана многу скапо. G13 и G23, „најмладите“ во серијата мото G 2023, се речиси комплетни близнаци. G13 има послаба предна камера и побавно полнење, без широкоаголен објектив и верзија со 8 GB RAM, тоа е се. Чини G13 малку поевтино - за 20-30 долари.

Постар модел Мото G53 чини исто како и G23 со 8GB RAM, но има само варијанта од 4GB RAM. Но има екран со брзина на освежување од 120 Hz (не 90), процесор Qualcomm, не Mediatek, има 5G, но поради некоја причина нема широк агол, иако го има помладиот G23. И полнењето во G53 не е толку брзо како кај G23 (само 10 W). Секоја година во серијата Moto G има толку чудни несовпаѓања помеѓу помладите и постарите модели. Можете да ги споредите Moto G13, G23 и G53 на овој линк.

Moto G13, Moto G23, Moto G53 и Moto G73

Бидејќи споредбата не може да прими повеќе од три паметни телефони, тогаш еве уште еден линк, каде што ги споредуваме G23, G53, како и постариот модел на ажурираната линија - G73 (и ние го тестираме, прегледот доаѓа наскоро). Меѓу разликите на „постариот“ - екран од 120 Hz (но не и OLED, поради некоја причина не се во серијата G оваа година), процесор од 6 nm Mediatek Dimensity 930, објектив со ултра широк агол со автофокус, 30 W полнење, најновата верзија на Bluetooth 5.3, поддршка за 5G . Г73 чини околу 320 долари.

Па, да се вратиме на Moto G190 од 23 долари и да се обидеме да откриеме какви компромиси направил производителот за да го направи паметниот телефон достапен и дали јас и вие сме подготвени да ги прифатиме овие компромиси.

Мото G23

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto G72: И повторно силна средна класа!

Технички карактеристики на Motorola Moto G23

 • ОС: Андроид 13
 • Екран: 6,5 инчи, IPS LCD, HD 1600×720, 90 Hz, 20:9
 • Процесор: MediaTek Helio G85, 12 nm, 8 јадра (2×2,0 GHz Cortex-A75 & 6×1,8 GHz Cortex-A55), видео чип Mali-G52 MC2
 • Меморија: 4/128 GB или 8/128 GB, посветен слот за microSD
 • Камери: 
  • 50 мегапиксели f/1.8, 0.64µm, автофокус за откривање фаза, снимање видео [заштитена по е-пошта]
  • 5 MP ултра широк агол f/2.2, 118˚ 
  • Макро од 2 MP ѓ / 2.4
  • Фронтална 16 MP f/2.5, 1.0µm
 • Батерија: 5000 mAh, TurboPower 33W полнење
 • Звук: 3,5 мм приклучок за слушалки, стерео звучници
 • Дизајн: водоотпорно куќиште, бои мат јаглен, бисерно бело, челично сино
 • Пренос на податоци: 4G Dual SIM, USB-C 2.0, Wi-Fi ac (2,4 и 5 GHz), Bluetooth 5.1, сателитска навигација (A-GPS, Galileo, GLONASS), NFC
 • Друго: скенер за отпечатоци, FM радио
 • Димензии: 162,7×74,7×8,2
 • Тежина: 184,3 g

Комплект

Ех, стари добри буџетски работници. Сè е тука - единица за напојување од 33 W, капак, кабел, клип за отворот за SIM, документација.

Силиконската футрола е погодна, ги штити леќите на камерата и екранот благодарение на испакнатите страни - не можете да барате нова. Со текот на времето, може да стане жолто.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Edge 30 Fusion: Дали „Flagship Killer“ е премногу гласен?

Дизајн на Motorola Moto G23

Motorola секоја година малку го менува дизајнот на буџетските модели од серијата Moto G. Овој пат смартфоните имаат уште поинтересен и помодерен изглед!

Блокот на камерата е метален, со закосени сјајни рабови. Остатокот од телото е пластичен, со рамни страни, како што е модерно сега.

Смартфонот има добар сооднос - екранот е голем, но тесен и издолжен, удобно се вклопува во раката. Уредот е тежок во споредба со слични модели, но не премногу, раката не се заморува.

Мото G23

Рамките на екранот се мали, горниот и долниот дел се пошироки од другите, но ова може да му се прости на буџетска личност. А предната камера е елегантно интегрирана во дисплејот.

Смартфонот е достапен во три мат бои - сива, бела и сина. Другите ги немам видено лично, но бев воодушевен од тест-бисер бело. Изгледа прекрасно! И задната површина воопшто не собира отпечатоци од прсти.

Ајде да го погледнеме Moto G23 од сите агли. На левата страна има само слот за две SIM-картички и мемориска картичка (три посебни слота). На десната страна се наоѓа двојна регулатор за јачина на звук и копче за вклучување/заклучување со вграден скенер за отпечатоци. Копчињата имаат јасно, пријатно движење и се наоѓаат на удобна висина.

Скенерот работи брзо, без грешки. Смартфонот има и функција за препознавање лице, но многу поудобно е да го ставите прстот на страничниот раб за да се отклучи.

Мото G23

На долниот крај гледаме микрофон, звучник и конектор Type-C. На врвот има уште еден микрофон, ознака Dolby Atmos и 3,5 милиметарски приклучок за слушалки. Колку е задоволство што, барем во буџетските модели, производителот не ги лишува корисниците од можноста да користат жичени „уши“.

Како и сите „Motorola“ од серијата Moto G, G23 се одликува со водоотпорно куќиште. Манекенката нема потреба да се капе или специјално да се мокри, но случајните прскања со вода не треба да бидат страшни за неа. Склопувањето на паметниот телефон е одлично.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Edge 30 Neo: прекрасно бебе со безжично полнење

Мото G23 екран

И еве ја првата ставка на која се заштеди. Не барам OLED матрица во буџетски модел, но IPS не е со најдобар квалитет. Кога се навалени, боите се искривуваат, екранот или потемнува или избледува. Длабочината на црната боја е мала, белата боја се стреми кон жолтило и станува „валкана“ кога се навалува.

Сепак, за целната публика на корисници кои не бараат, сето ова не е недостаток. Единственото нешто што може да ги вознемири е тоа што дисплејот многу избледува под директна сончева светлина.

А Motorola заштеди и на резолуцијата - 1600x720 пиксели, иако за оваа цена сите конкуренти имаат Full HD. Повторно, целната публика нема да забележи или прибере, но малите фонтови и икони не се особено остри.

Стапката на освежување е 90 Hz, а ова е плус, сликата на екранот изгледа мазно. 60 Hz веќе бледнее во заборав дури и во буџетскиот опсег на цени.

Достапни се три начини на работа - автоматски, 60 Hz или 90 Hz. Препорачувам да користите автоматски, кога самиот телефон се префрла помеѓу различни опции - компромис помеѓу мазноста и заштедата на батеријата.

Автоматската промена на осветленоста работи без погрешно палење. Постои опција за прилагодување на температурата на бојата (ги отстранува студените нијанси навечер), темна тема, три опции за заситеност на боите и други вообичаени поставки.

На заклучениот екран има аналог на AoD - време и пораки со можност за нивен брз преглед (Peek Display). Овој екран се активира неколку секунди кога ќе го земете уредот, ќе го допрете екранот или ќе мафтате со рака над него, со темна позадина и минимална осветленост за да заштедите енергија. Оваа функција се појави во Moto долго пред другите производители да „измислат“ полноправно AoD.

Прочитајте исто така: Споредба на Moto G52 vs Moto G62 5G: толку слично и толку различно

„Iron“ и перформансите на Motorola Moto G23

И уште една ставка на која заштедија - процесорот MediaTek Helio G85, кој беше пуштен во продажба пред 3 години, во 2020 година. Сега го користат, можеби, најевтините модели. Xiaomi со овој чипсет последен пат влегоа на пазарот во 2021. Процесорот е направен според технолошкиот процес од 12 nm, не треба да очекувате ништо посебно од него.

Мото

Moto G23 е погоден за едноставни секојдневни задачи - повици, СМС, месинџери, сурфање на Интернет. Па дури и во такви задачи има одложувања, на пример, при префрлување помеѓу програми. Не можете ни да сонувате за сериозни игри - можеби ќе започнат, но ќе работат бавно и нестабилно.

Основната верзија на паметниот телефон доби 4 GB RAM, нешто поскапа - 8 GB. Се разбира, повеќе е подобро, со 4 GB апликациите воопшто нема да се држат во позадина. И воопшто, 4 GB RAM во минималната верзија со оглед на цената не е доволно.

Двете верзии имаат 128 GB постојана меморија, што ќе биде доволно за повеќето корисници, а ако не, можете да инсталирате мемориска картичка. И за ова нема да мора да се откажете од еден слот за SIM.

Прочитајте исто така: Прегледот на Moto G82 5G е прифатлив паметен телефон со OIS и AMOLED

Motorola Moto G23 камери

Ако модулите од 108 MP се појавија во серијата Moto G минатата година, сега Motorola веројатно се израмни со заштеди, дури и постариот Moto G73 доби само 50 MP. Главниот модул е ​​еден од целата серија - Samsung S5KJN1. Популарен сензор кој е инсталиран во многу буџетски модели, на пример, Redmi Note 11, Redmi 10C, POCO M4 Pro, realme 9 јас, realme 10, OnePlus Nord N20 SE. Исто така, овој модул веќе го запознавме во Moto G71. За буџетска личност како Г23 е добра опција. Но, постојат нијанси.

Мото G23 камера

При добро осветлување, фотографиите се пријатни. Целната публика ќе биде задоволна, но ништо повеќе. Би го критикувал прикажувањето на боите, динамичкиот опсег, а понекогаш и балансот на белата боја.

ЕВЕ СЕ СИТЕ СЛИКИ ОД МОТО Г23 ВО ОРИГИНАЛНА РЕЗОЛУЦИЈА

Сликите не се зачувуваат во максимална резолуција. Како и кај сите модерни телефони, се користи технологија за комбинирање на пиксели, во овој случај четири во едно, така што главниот сензор произведува фотографија од 12,5 MP (4080×3072). Во поставките, можете да овозможите и максимална резолуција од 50 MP (8160x6144), но тоа нема многу смисла - фотографиите ќе се создаваат подолго, прикажувањето на боите ќе се влоши.

При слаба осветленост, сè е тажно. Moto G71 од своето време не ни се допадна пука во темница, но Moto G23 испадна уште полош - како телефон стар 8 години! Претпоставував дека е „суров“ софтвер, но Моторола не можеше да ми каже кога ќе биде ажурирањето и што ќе поправи, па затоа ја објавувам рецензијата како што е.

Еве домашни фотографии со помалку од идеално осветлување. Има заматување, дигитален шум.

Подолу се фотографии направени во темница. Директно ќе кажам, страшно. Слаба јасност, многу дигитален шум. Смартфон од 2023 година, дури и буџетски, не треба да пука така.

ЦЕЛА НОЌ ФОТОГРАФИИ ОД MOTOROLA G23

Има ноќен режим, но не помага. Напротив, се обидува да ја истакне фотографијата и ја прави уште полоша. Еве примери, ноќен режим на десната страна:

Можете да добиете повеќе или помалку пристојни фотографии во мракот само ако има многу светлечки предмети во рамката. Тогаш сензорот ќе има доволно светлина за да добие прифатлив квалитет.

И за осветлените знаци, ноќниот режим е корисен - тие ќе станат читливи. Пример:

Широк агол од 5 мегапиксели е нормално. Преносот на боите е полош отколку на фотографијата од главниот објектив, фотографијата е помалку јасна, има видливи оптички нарушувања во аглите, но се случува да треба да вклопите повеќе во рамката отколку што „гледа“ главниот модул. Примери на фотографии, широк агол на десната страна (во оригиналната резолуција тука):

Има и макро камера од 2 MP. Во евтините паметни телефони, таквите модули се потребни за количина. Дури и со добро осветлување, тешко е да се добие пристојна слика. Примерите се подолу, но за да го разберете проблемот, подобро е да ја погледнете оригиналната фотографија, тие се достапни на овој линк.

СИТЕ МАКРО ФОТОГРАФИИ ОД MOTO G23

Има и опција за зумирање, се разбира, само дигитално, бидејќи нема телефото објектив. Квалитет - „гуши и плачи“ (рамки во целосна големина тука).

Но, предната камера од 16 MP се покажа како пристојна, селфите се јасни, со добра репродукција на бои, дури и ако осветлувањето е слабо.

Смартфонот снима видео во 1080p со 30 fps, дури ни 60 fps, а камоли 4K. Квалитетот е слаб, сликата се грче, а при слабо осветлување има многу треперење и дигитален шум. Примери се достапни на овој линк.

Интерфејсот на камерата е стандарден за Motorola, едноставен, удобен. Покрај стандардните режими на фотографирање, има „селективна боја“ (остава една боја на фотографијата), панорама, „живи“ фотографии, филтри во реално време, PRO-режим со поддршка RAW. За видео, Моторола нуди режим на бавно движење, „спортска боја“ (се истакнува една специфична боја по снимање), видео со бавно движење, како и двојно снимање, што ви овозможува истовремено да снимате видео од предната и задната камера.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto G71: „постар“ буџетски вработен

Пренос на податоци

5G не е поддржан, инаку сè е стандардно - Wi-Fi со двоен опсег, NFC за плаќање во продавници, Bluetooth 5.1. Нема поплаки за работата на модулите.

Моторола Г23

звук

Moto G23 произведува стерео звук. Едниот звучник се наоѓа на долниот крај на куќиштето, улогата на другиот ја извршува говорник за разговор. Звукот не е лош, јачината е доволна. Бидејќи има приклучок од 3,5 mm, можете да користите жичени слушалки.

Моторола Г23

Звукот во технологијата Dolby Atmos е поддржан со меморирани поставки - музика, филм, игра, подкаст, прилагодени (поставки за еквилајзер). Па, стандардно, самиот телефон го прилагодува режимот на звук врз основа на вештачката интелигенција.

Софтвер

Motorola Moto G23 работи врз основа на најновата верзија на Android 13. Традиционалната предност на Moto е паметен, „чист“, совршено оптимизиран Android без никакви школки.

Мото, по традиција, додава малку од своите чипови. На пример, претходно споменатиот Peek Display, тајмингот на известувањата на заклучениот екран со можност за брз преглед на истите со допир.

И сите паметни телефони на Motorola што ги тестирав во последниве години имаа сопствена апликација Moto со многу корисни функции, гестови и поставки на едно место. Бев изненаден што не најдов апликација во Moto G23. Контактирав со претставништвото на Моторола, ми рекоа дека буџетот G13 и G23 ја немаат оваа апликација. Уште едно поедноставување? Се чини дека решението е чудно.

Моторола Г23

Сепак, некои од функциите на Moto сè уште останаа. Одете во поставки - систем - гестови. Таму ќе најдете корисни функции - двоен допир на скенерот за отпечатоци за стартување на избраната програма, познатото активирање на батериската ламба на Motorola со двојно тресење на паметниот телефон, скриншот со три прста на екранот, вртење на зглобот за активирање на камерата. Но, ова не се сите гестови што може да се споредат со асортиманот на Moto G71 во нашиот преглед.

И нема напреден мотор за теми, опција за поделба на екранот на два дела, внимателен екран (активен кога го гледате), режим на игра, опција Extra Dim за намалување на осветленоста на екранот ноќе. Нема ни функција за додавање RAM за сметка на трајната меморија, која сега ја има во секој буџет!

Ќе го кажам ова - тоа е целосна глупост - да се сече телефонот во софтверскиот дел! Поедноставување со железо заради економичност е ок, но софтверот е срање. Покрај тоа, ова не беше забележано во серијата Moto G во 2020, 2021 и 2022 година.

Меѓу апликациите, кои ги немаше во претходните верзии на софтверот, се појавија Motorola News и поинтересната – Safety. Но, второто не е заслуга на Моторола. Програмата Google Safety првпат се појави на паметните телефони Pixel, а сега е достапна и за паметните телефони кои работат на „чист“ Android. Апликацијата ви овозможува да ја раслојувате вашата локација во критична ситуација, да ја активирате Безбедносна проверка (телефонот повремено ќе бара потврда дека сте во ред, во спротивно ќе ги информира избраните контакти). Можете исто така да внесете медицински информации за себе и да овозможите известувања за настани во близина.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto Buds 105: Пристојни основни слушалки TWS

Автономија Motorola Moto G23

„Златниот стандард“ на серијата Moto G е батерија од 5000 mAh. И ако го земеме предвид не најпродуктивниот чипсет и екранот со ниска резолуција, тогаш во случајот на Moto G23 добиваме многу „жив“ паметен телефон.

За време на тестовите, уредот секогаш го имав до доцна навечер, а сепак ми останаа 30-40%. Во исто време, јас сум активен корисник и ретко го земам паметниот телефон од раце. Во просек, телефонот обезбедува околу 8-9 часа активно време на екранот со надпросечна осветленост со адаптивна стапка на освежување до 90Hz. Верувам дека просечниот корисник нема да мора да го полни Moto G23 почесто од еднаш на два дена.

Стандардно, режимот „адаптивна батерија“ се активира, кога телефонот користи вештачка интелигенција за да ги проучува сценаријата за користење и, во зависност од тоа, одлучува кои програми, како и кога да ги задржи во заднина за да заштеди батерија.

Moto G23 доаѓа со полнач од 33 W. Сега ова не е рекорд, во буџетскиот сегмент конкурентите имаат 60-100 W. Потребни се околу 1 час и 20 минути за целосно полнење на паметниот телефон.

Моторола G23 полнач

Прочитајте исто така: Преглед на паметен телефон realme 10: Нов хит од среден опсег?

Заклучоци, конкуренти

Како човек кој ги тестираше речиси сите актуелни смартфони на Моторола во последните три години, можам да кажам дека пред една година, за истите пари, компанијата понуди подобри уреди. Можам да разберам - сè поскапува. Пред една година, 7000 гривни не се исто како 7000 гривни денес. Компанијата очигледно мораше да се поедностави за да издаде нов буџетски телефон.

Но, според мене, поедноставувањата се премногу силни. Резолуцијата на екранот е ниска, квалитетот на матрицата е слаб. Процесорот е стар 3 години. 4 GB RAM во помладата верзија не е доволно (а нема ни опција за проширување на RAM меморијата на сметка на погонот). Камерите работат добро при добро осветлување, но навечер и навечер, исклучете ги светлата и не обидувајте се да снимате ништо. Софтверот е намален во однос на функциите, иако тоа не беше случај порано.

Кои се предностите? Свежа верзија на Android без школка, одлично траење на батеријата, убав модерен дизајн. Сите.

Значи, имаме релативно евтин телефон со одлична батерија за оние на кои им требаат основни функции (повици, пораки, прелистувач, гласници, фотографии во добра светлина). Баба, дете и така натаму...

За да успее на пазарот, Moto G23 треба да чини помалку. И сега е подобро да го претпочитате наместо тоа Редми Забелешка 10 Pro 6/128 (малку поскап, AMOLED 120 Hz Full HD екран, 6 GB RAM, камера од 108 MP, чипсет Snapdragon 732G) или речиси слично Redmi Note 11s 6/64 со пргав Helio G96. Ако доплатите, можете да купите realme 9 8/128 со многу понапредно железо и подобри комори. Вреди внимание и релативно ефтин Infinix ЗАБЕЛЕШКА 12 8/128 (2022) со повеќе меморија, MediaTek Helio G96 и AMOLED Full HD екран.

realme 9 4G
realme 9 4G

Прочитајте исто така:

А можете да го купите и по минимална цена до 6000 гривни Мото G31 4/64 со ист чипсет и капацитет на меморија, исти камери, но AMOLED екран со Full HD резолуција. Да, верзијата на Android е постара и полнењето е само 10W, но заштедата вреди. минатогодишниот Мото G32 нешто поевтин од G23, има 6/128 меморија, Full HD екран и инаку практично не се разликува од херојот на прегледот. И зошто да се преплаќа? Сè на сè, Motorola овој пат не импресионираше.

Моторола Мото G32
Моторола Мото G32

Прочитајте исто така:

Каде да купите Motorola Moto G23

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
10
Материјали, склопување
10
Екран
7
Продуктивност
5
Камери
6
Автономна работа
10
софтвер
7
Цена
6
Новиот буџетски телефон од серијата G на Моторола е атрактивен со дизајнот и долгото траење на батеријата, но во други аспекти е многу заштеден. Слаб екран, „отсечен“ софтвер, слаб квалитет на фотографирање при слаба осветленост. Во моментов понудите на конкурентите се поинтересни, Moto G23 ќе помогне, освен ако не се намали цената.
Olga Akukina
Olga Akukina
ИТ новинар и уредник со повеќе од 15 години искуство. Особено ме интересира темата за паметни телефони и други гаџети, ги тестирам сите најнови иновации, сакам да пробувам нови работи и да го споделам моето искуство.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

6 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Stas
Stas
пред 2 месеци

Во текот на минатата година, сè стана многу скапо.

Ова не се однесува само на Украина и Моторола, нели?

Која е причината тогаш? Дали кинеските телефони многу патуваа низ Европа поради војната? Мислам дека мора да има нешто друго.

Stas
Stas
пред 2 месеци
Одговори  Olga Akukina

Се разбира, благодарам.
Ова е за нас (добро, или за мене), на позадината на војната, сè друго одлета. Но, на глобално ниво, проблемите не завршуваат тука.

Александар
Александар
пред 2 месеци

П-Професионализам, благодарност до авторот за ремек-делните фотографии од депонијата, токму тоа очекував да го видам во прегледот на телефонот. И би било многу добро ако фотографиите преземени од ресурс од трета страна имаат барем одреден квалитет на сликата, а јас, пак, не би ги земал предвид пикселите. Ако авторот на рецензијата навистина има 15 годишно искуство, се сомневам во компетентноста на рецензентот.

Stas
Stas
пред 2 месеци
Одговори  Ола

Да, тој нема што да прави

Популарно сега

Новиот буџетски телефон од серијата G на Моторола е атрактивен со дизајнот и долгото траење на батеријата, но во други аспекти е многу заштеден. Слаб екран, „отсечен“ софтвер, слаб квалитет на фотографирање при слаба осветленост. Во моментов понудите на конкурентите се поинтересни, Moto G23 ќе помогне, освен ако не се намали цената.Преглед на Motorola Moto G23: Премногу поедноставувања