ГаџетиПаметни телефониПреглед на Moto G73 5G: Многу добар буџетски модел (но не со украинска цена)

Преглед на Moto G73 5G: Многу добар буџетски модел (но не со украинска цена)

-

На почетокот на годината Моторола ја ажурираше G серијата буџетски паметни телефони и претстави четири модели за 2023 година. Линијата сепак ќе се надополнува, но сега вклучува најмногу буџетски телефони G13 і G23 до средно училиште G53 5G и постар модел G73 5G. Неодамна го тестиравме G23 и се покажа дека тоа модел веќе премногу слаб, дури и поради неговата ниска цена. Ајде да видиме за што е способен сегашниот топ модел на линијата G - Motorola Moto G73 5G.

Moto G13, Moto G23, Moto G53 и Moto G73

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto G23: Премногу поедноставувања

Позиционирање во линија и цена

Ние сме детални споредено модели од серијата Moto G 2023 во прегледот на G23. Овде накратко ќе забележам дека постариот модел доби екран со брзина на освежување од 120 Hz, процесор Mediatek Dimensity 6 од 930 nm, објектив со ултра широк агол со автофокус, брз полнач од 30 W, најнова верзија на Bluetooth 5.3 и Поддршка за 5G.

Додека моделот под G53 5G исто така работи со мрежи од петта генерација и има екран од 120 Hz, но се напојува со послаб Snapdragon 480+ (чипсети може да се споредат тука), нема широкоаголна камера, доби HD екран со ниска резолуција и се полни побавно (само 10 W).

Интересно е што послабиот G23 има и полнач од 30 W и широкоаголен објектив, иако генерално тоа не му помага да стане интересен модел. Можете да ги споредите трите споменати паметни телефони на овој линк.

Сега за цените. Во Европа Г73 чини околу 300 евра. Не многу, но и многу, што ви овозможува да очекувате пристојни перформанси и други функции на ниво. Меѓутоа, во Украина, поради некоја причина, цената сега е преценета и е околу 390 долари. Се надеваме дека цената ќе се „стабилизира“.

Има многу конкуренти во овој опсег на цени, ајде да видиме дали вреди да се избере Moto G73 5G.

Мото G73 5G

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto Buds 105: Пристојни основни слушалки TWS

Технички карактеристики на Motorola Moto G73 5G

 • ОС: Андроид 13
 • Екран: 6,5 инчи, IPS LCD, Full HD 1080×2400, 120 Hz, 20:9
 • Процесор: Mediatek Dimensity 930, 6 nm, 8 јадра (2×2,2 GHz Cortex-A78 & 6×2,0 GHz Cortex-A55), видео чип IMG BXM-8-256
 • Меморија: 8/128 GB (не е достапно во Европа) или 8/256 GB, комбиниран слот за microSD
 • Камери: 
  • 50 MP f/1.8, 1.0µm, автофокус за откривање фаза, снимање видео од 1080p со 30/60 fps
  • 8 MP ултра широк агол f/2.2, 118˚, 1.12µm, автоматски фокус
  • Преден 16 MP, f/2.4, 1.0µm
 • Батерија: 5000 mAh, TurboPower 30W полнење
 • Звук: 3,5 мм приклучок за слушалки, стерео звучници
 • Дизајн: водоотпорно тело, скенер за отпечатоци во страничниот клуч, бои Lucent White, Midnight Blue
 • Пренос на податоци: 5G, USB-C 2.0 OTG, Wi-Fi ac (2,4 и 5 GHz), Bluetooth 5.3, сателитска навигација (A-GPS, Galileo, GLONASS), дигитален компас, двојна SIM, NFC за плаќање
 • Димензии: 161,4×73,8×8,3
 • Тежина: 181 g

Комплект

Во кутијата ќе најдете напојување од 30 W, футрола, кабел, штипка за отворот за SIM, документација.

Мото G73 5G

Силиконската футрола е погодна, ги штити леќите на камерата и екранот благодарение на испакнатите страни - не можете да барате нова. Со текот на времето, може да стане само жолто.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Edge 30 Fusion: Дали „Flagship Killer“ е премногу гласен?

Дизајн

Секоја година Motorola го менува дизајнот на буџетските модели од серијата Moto G. Овој пат смартфоните имаат поинтересен и помодерен изглед.

Вистина, тестиран претходно G23 повеќе ми се допадна. Добрата боја на каросеријата на тест-моделот веројатно одигра улога. И G23 има модерни рамни лица. Но, G73 дојде кај нас во здодевна темно сина боја, а стандардниот рационализиран дизајн не инспирира ентузијазам.

Има и бела верзија на G73, можеби има поинтересен изглед.

Мото g73 бои

Задниот панел собира отпечатоци од прсти, на него јасно се гледаат прашина и влакна. Особено на конвексната единица на камерата со проѕирна сјајна подлога. Но, во евтиниот Г23 „островот“ со камери беше метал!

Смартфонот има добар сооднос - екранот е голем, но тесен и издолжен, удобно се вклопува во раката. Уредот е релативно тежок (181 g), но раката не се заморува, тежината е добро распоредена.

мото Г73

Рамките на дисплејот се мали, горниот и долниот дел се малку пошироки, но тоа не се забележува. Предната камера е елегантно интегрирана во екранот.

Motorola Moto G73 5G

Ајде да го погледнеме Moto G73 5G од сите агли. На левата страна има само слот за две SIM картички и мемориска картичка. Ако користите мемориска картичка, ќе мора да се откажете од DualSIM. Во принцип, ова е нормалниот редослед на нештата за модерните паметни телефони, но G23 имаше троен слот - зошто да не го направите ова кај сите телефони во серијата?

мото Г73

На десната страна на куќиштето има двојно копче за контрола на јачината на звукот и копче за вклучување/заклучување со вграден скенер за отпечатоци. Копчињата се наоѓаат на удобна висина.

мото Г73

Скенерот работи брзо, без грешки. Смартфонот има и функција за препознавање лице, но многу поудобно е да го ставите прстот на страничниот раб за да се отклучи.

мото Г73

На долниот крај гледаме микрофон, звучник, конектор Type-C и излез за слушалки од 3,5 mm. Колку е задоволство што, барем во буџетските модели, производителите не ги лишуваат корисниците од можноста да користат жичени „уши“. На горниот крај има уште еден микрофон и ознака Dolby Atmos.

Како и сите „Motorola“ од серијата Moto G, така и G73 доби водоотпорна футрола. Манекенката нема потреба да се капе или специјално да се мокри, но случајните прскања со вода не треба да бидат страшни за неа. Склопувањето на паметниот телефон е одлично.

Прочитајте исто така: Преглед на слушалките Motorola MOTO Buds 085 TWS

Моторола Мото G73 5G екран

Во претходните две години, дури и евтините претставници на серијата Moto G беа опремени со висококвалитетни OLED екрани. За жал, оваа година дојде до унапредување - дури и постариот модел има само IPS. И ако можам да им простам на помладите како Г13, Г23 и Г53, тогаш постариот треба да се срами. Поточно, на неговите програмери.

Да бидеме фер, нема ништо страшно - рендерирањето на боите е адекватно. Но, ја нема сочноста на сликата и длабочината на црната боја што ја дава OLED. И аглите на гледање се далеку од максимум, кога екранот е навален, екранот потемнува, белата боја станува „валкана“. И на светло сонце, не можете да видите многу на екранот.

Moto g73 5g екран

Full HD резолуција на екранот (1080x2400) - Не би се фокусирал на ова, но G73 моментално е единствениот модел во линијата со Full HD. Останатите имаат само HD, Моторола си поигра со заштедата. Многу корисници нема да ја забележат разликата, но ако ви е важна јасноста на малите фонтови и слики, G2023 е тој што треба да го изберете во серијата Moto G 73.

Moto g73 5g екран

Стапката на освежување е 120 Hz, и ова е плус, дури и ако не заштедите на тоа. Сликата е многу мазна, сепак, во ценовната категорија од 300 долари веќе е стандардна, инаку би било чудно.

Достапни се три начини на работа - автоматски, 60 Hz и 120 Hz. Препорачувам да користите автоматски, кога самиот телефон се префрла помеѓу различни опции - компромис помеѓу мазноста и заштедата на батеријата.

Автоматската промена на осветленоста работи без погрешно палење. Читливоста на светло сонце, како што веќе спомнав, е слаба.

Постои опција за прилагодување на температурата на бојата (ги отстранува студените нијанси навечер), темна тема, три опции за заситеност на боите и други вообичаени поставки.

На заклучениот екран има аналог на AoD - време и пораки со можност за нивен брз преглед (Peek Display). Овој екран сам се активира неколку секунди кога ќе го подигнете уредот, ќе го допрете екранот или ќе мафтате со рака над него, со темна позадина и минимална осветленост за да заштедите енергија. Оваа функција се појави во Moto долго пред другите производители да „измислат“ полноправно AoD.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto G72: И повторно силна средна класа!

„Iron“ и перформансите на Motorola Moto G73

Уредот се напојува со процесор од средна класа Mediatek Dimensity 930. Ова е чип со 8 јадра направен со процес од 6 nm. Се состои од две Cortex-A78 јадра од 2200 MHz и шест Cortex-A55 јадра од 2000 MHz. Чипсетот беше најавен во мај минатата година и е наменет за буџетски модели за игри. Не можете да го наречете популарен, малку паметни телефони од познати брендови работат на Dimensity 930.

Motorola Moto G73 5G

Сепак, процесорот е пристоен - нема што да се жалите. Смартфонот е брз во сите основни задачи (месинџери, прелистување, е-пошта итн.), може да се каже, лета. И не ги „убива“ програмите што работат во позадина. Сите игри ќе се извршуваат, но сепак не очекувајте врвни перформанси - на крајот на краиштата, ова не е предводник. Графиката ќе биде просечна или надпросечна, без заостанувања или виси. Moto G73 не се прегрее дури и при големо оптоварување.

Во ЕУ, само една верзија на Moto G73 5G е достапна за продажба - со 8 GB RAM и 256 GB постојана меморија. Со оглед на цената, супер е. RAM меморијата е доволна за тешки игри, активно сурфање на Интернет и мултитаскинг - 8 GB сега се наоѓаат дури и кај предводниците, ова е сосема доволно. Но, интересно, нема опција за проширување на RAM-от поради трајната меморија, која сега ја има речиси во секој телефон а ја имаше и минатогодишниот Moto. Сепак, паметниот телефон работи добро и без него.

Складирањето од 256 GB е повеќе од доволно за повеќето корисници. Малку е веројатно дека ќе ви бидат потребни мемориски картички, но можете да ги користите во G73, само слотот е комбиниран, така што ќе мора да се откажете од Dual SIM.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Edge 30 Neo: прекрасно бебе со безжично полнење

Motorola Moto G73 камери

Минатата година во серијата Moto G се појавија модули од 108 MP, а сега се заштеди. Дури и само постариот модел G73 Модул од 50 MP. Да, сите знаеме дека бројките не се главната работа, па дури и скапите iPhone со 12 MP снимаат совршено, но - сепак, поедноставување, поедноставување...

Motorola Moto G73 5G камера

Не успеав да најдам никакви информации за тоа што е примарниот сензор за камерата на G73. Но, судејќи според неговите карактеристики, тоа е исто Samsung S5KJN1, како кај помладите G23 и G53. Дали е лошо? Изненадувачки, не. Затоа што во денешниот свет на паметни телефони, сензорите и оптиката не се толку важни како софтверската обработка со учество на технологии за вештачка интелигенција. Што на крајот? Moto G73 снима многу подобро од G23 и малку подобро од G53. Бидејќи процесорот е модерен, неговите способности се доволни за обработка на фотографии, модулот AI помага, генерално, сè е на исто ниво.

Можам со сигурност да кажам дека земајќи ги предвид трошоците за паметниот телефон одлично шутира. Особено со доволно осветлување - нема за што да се жалите.

СИТЕ ФОТОГРАФИИ ОД MOTO G73

При слаба осветленост, се разбира, јасноста и деталите се намалени, но сликите во секој случај остануваат висококвалитетни, дигиталниот шум не се забележува.

Ноќниот режим е одлична помош во темница. Со него, фотографиите се креираат малку подолго од вообичаеното, а треба да се обидете да го држите телефонот што е можно постабилен. Сепак, добиените слики се деликатно разјаснети, стануваат појасни, додека дигиталниот шум е незабележлив. Квалитетот е одличен. Примери подолу, ноќен режим на десната страна, иако е подобро да се спореди во оригиналната големина, ќе најдете многу повеќе фотографии од G73 во оваа папка.

СИТЕ ФОТОГРАФИИ ОД MOTO G73

Нема поплаки за широкоаголниот објектив од 8 MP. Иако прикажувањето на боите е послабо отколку во главниот, јасноста е полоша, но тоа се мали нешта - ако треба да вклопите повеќе во рамката отколку што „гледа“ главниот модул, телефонот ќе се справи совршено со тоа. Примери на фотографии, широк агол на десната страна:

И што е најважно - широкоаголниот модул е ​​опремен со автофокус, така што ви овозможува јасно да се фокусирате и истовремено да снимате макро снимки одблиску. Најчесто, вакво решение се наоѓа кај водечките паметни телефони, а буџетските корисници добиваат макро модули „за крлеж“ кои прават многу лоши фотографии. Мило ми е што гледам дека тоа не е случај со Moto G73.

Фотографиите во макро режим не се исти како од скапите водечки паметни телефони, но со оглед на цената на уредот, тие не се лоши. Подолу се неколку примери, особено ми се допаѓа кадарот со маргаритката, забележете го капката вода!

СИТЕ ФОТОГРАФИИ ОД MOTO G73

Достапен е и 3x дигитален зум, но квалитетот е слаб.

Селфито од предната камера од 16 MP се јасни, со добра репродукција на боите, дури и ако осветлувањето не е најдобро. Има уреден „разубавувач“, дали ќе го користите зависи од вас. Достапни се две опции за фокусна должина: поблиску за себе и вашата сакана и подалеку за групни селфи.

Паметниот телефон снима видео во 1080p со 30 или 60 fps. Штета што нема 4К, но не се сите критични. Квалитетот е добар, забележувам брз автофокус, јасна стабилизација. Видео примери:

За снимање видео, Моторола нуди бавен мод, „спортска боја“ (се истакнува една специфична боја на снимањето), видео со бавно движење и двојно снимање, што ви овозможува истовремено да снимате видео од предната и задната камера. Во менито, покрај стандардните режими на фотографирање, има „селективна боја“ (остава една боја на фотографијата), панорама, „живи“ фотографии, филтри во реално време, PRO со поддршка за RAW.

Пренос на податоци

Стандардниот сет за буџетска средна класа е 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4+5 GHz, свеж Bluetooth 5.3, NFC за плаќање во продавници, GPS, GLONASS, Galileo. Има дигитален компас (магнетен сензор). Нема поплаки за работата на модулите за пренос на податоци.

Мото G73 звук

Звучниците се стерео. Едниот се наоѓа на долниот крај на куќиштето, улогата на другиот ја игра разговорниот говорник. Звукот не е лош, јачината е доволна. Бидејќи има приклучок од 3,5 mm, можете да користите жичени слушалки.

Моторола Мото Г73 5G долби звук

Звукот во технологијата Dolby Atmos е поддржан со меморирани поставки - музика, филм, игра, подкаст, прилагодени (поставки за еквилајзер). Па, стандардно, самиот телефон го прилагодува режимот на звук врз основа на вештачката интелигенција.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto G32: ефтин и избалансиран

Софтвер

Motorola Moto G73, како и целата актуелна серија G, работи врз основа на нова верзија Андроид 13. Традиционалната предност на Moto е паметен, „чист“, совршено оптимизиран Android без никакви школки.

Мото, по традиција, додава малку од своите чипови. На пример, претходно споменатиот Peek Display, известувања на заклучениот екран со можност за брзо прегледување со допир.

Moto g73 5g екран

Не постои школка на производителот како таква, но има многу корисни измени во комерцијалната апликација „Moto“ (која, патем, оваа година одеднаш ја нема кај G13 и G23). Во 2023 година доби ажуриран интерфејс и сега има поинтересен изглед.

Има напредни теми за дизајн, контрола со гестови (на пример, вклучување на батериската ламба со двојно тресење на телефонот, активирање на камерата со вртење на зглобот, правење слика од екранот со допирање на екранот со три прста, тивок режим со вртење на екранот на паметниот телефон долу, итн.) и други функции (активен приказ, ако го погледнете, опција за поделба на екранот на два дела, странична лента за брз пристап до апликациите и „лебдечки прозорци“, можност за стартување апликации во посебен прозорец за време на играта и други поставки за гејмерите).

Сепак, сè што беше споменато и прикажано погоре ни беше познато претходно. Сепак, има и сосема нови функции. На пример, Spaces е можност да се создаде ограничен и безбеден простор за децата со избирање на програми достапни за употреба.

Се појави и традиционалниот панел Андроид 13 за контрола на вашата „приватност“, односно безбедноста на личните податоци, особено во мрежата. Моторола ви овозможува да креирате тајна папка до која ќе имате пристап само вие, да поставите заштита на Интернет, да ги замените копчињата на нумеричката тастатура за внесување пин-код за никој да не може да го шпионира вашиот код, да дознаете кои апликации имаат кои можностите (камера, микрофон, локација и слично) имаат пристап до и како се користат. Покрај тоа, самата Motorola нуди функционалност ThinkShield (упатување на брендот ThinkPad Lenovo) за заштита на корисничките податоци.

И сега има апликација од Google Safety (Безбедност). Ви овозможува да ја раслојувате вашата локација во критична ситуација, да ја активирате Безбедносната проверка (телефонот повремено ќе бара потврда дека сте во ред, во спротивно ќе ги информира избраните контакти). Можете исто така да внесете медицински информации за себе и да овозможите известувања за настани во близина.

Прочитајте исто така: Прегледот на Moto G82 5G е прифатлив паметен телефон со OIS и AMOLED

Траење на батеријата на Motorola Moto G73 5G

„Златниот стандард“ на серијата Moto G - 5000 mAh батерии, така што нема потреба да се грижите за „преживување“. За време на тестовите, секогаш ми беше доста од апаратот до доцна навечер, а сè уште имаше резерва од 20-30%. Во исто време, јас сум активен корисник и ретко го земам паметниот телефон од раце. Во просек, телефонот обезбедува околу 7-8 часа активно време на екранот со надпросечна осветленост со адаптивна стапка на освежување до 120 Hz. Верувам дека просечниот корисник нема да мора да го полни Moto G73 почесто од еднаш на два дена.

Стандардно, режимот „адаптивна батерија“ се активира, кога телефонот користи вештачка интелигенција за да ги проучува сценаријата за користење и, во зависност од тоа, одлучува кои апликации, како и кога да ги задржи во заднина за да заштеди батерија.

Moto G73 доаѓа со полнач од 30W. Сега ова е далеку од рекорд, во буџетскиот сегмент конкурентите имаат и 60-120 W. Потребни се околу 1 час и 20 минути за целосно полнење на паметниот телефон.

Висовски

Навистина ни се допадна Motorola Moto G73. Може да се каже дека е просечен тип, каков што треба да биде. Убав дизајн, екран од 120 Hz, пристојна брзина, долго траење на батеријата, одлични камери без компромиси (дури и во темница, посебен плус широк агол со автофокус), чист и добро оптимизиран Android со корисни Moto чипови, одлични капацитети за меморија (8 и 256 GB), дури и поддршка за мрежи од петта генерација. За цената - што ви препишал докторот! Само уште еднаш, овде ќе забележам дека украинската цена не е најдобра - таа е за ~ 80 долари повеќе отколку во Европа и САД.

Дали новиот има недостатоци? Мото G73? Квалитетот на дисплејот сè уште не е на ниво, Моторола ја напушти употребата на понапредни OLED дисплеи кои беа присутни во линијата G во 2021 и 2022 година. Брзината на полнење би можела да биде поголема во 2023 година, но тоа не е толку критично.

Мото G73

Прочитајте исто така:

Каде да купите Motorola Moto G73 5G

Преглед на Moto G73 5G: Многу добар буџетски модел (но не со украинска цена)

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
8
Материјали, склопување
10
Екран
6
Продуктивност
9
Камери
9
Автономна работа
10
софтвер
10
Motorola Moto G73 е успешна „средна класа“. Убав дизајн, екран од 120 Hz, голема брзина, долго време на работа, одлични камери без компромиси, чист и добро оптимизиран Android со корисни Moto чипови, многу меморија (8 + 256 GB), поддршка за 5G. Штета е што Моторола штедеше на OLED дисплеите оваа година.
Olga Akukina
Olga Akukina
ИТ новинар и уредник со повеќе од 15 години искуство. Особено ме интересира темата за паметни телефони и други гаџети, ги тестирам сите најнови иновации, сакам да пробувам нови работи и да го споделам моето искуство.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Motorola Moto G73 е успешна „средна класа“. Убав дизајн, екран од 120 Hz, голема брзина, долго време на работа, одлични камери без компромиси, чист и добро оптимизиран Android со корисни Moto чипови, многу меморија (8 + 256 GB), поддршка за 5G. Штета е што Моторола штедеше на OLED дисплеите оваа година.Преглед на Moto G73 5G: Многу добар буџетски модел (но не со украинска цена)