Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
ГаџетиПаметни телефониПреглед на паметен телефон Blackview Oscal C80

Преглед на паметен телефон Blackview Oscal C80

-

Oscal е ново име на пазарот на мобилни уреди. За производителот првпат се зборуваше во 2021 година, кога компанијата Blackview најави лансирање на нов бренд, според кој ќе бидат пуштени смартфони со поволни цени. Првиот смартфон Oscal се појави во истата 2021 година. Oscal, линија на паметни телефони од компанијата Blackview, е насочена кон сегментот на достапни цени уште од своето раѓање. Но, во Украина, телефоните од овој бренд главно се претставени со заштитена линија. Херојот на денешниот преглед беше нов OSCAL C80 – предводник на серијата C на нашиот пазар. Беше претставен дури во септември.

OSCAL C80

Инвеститорот го украси гаџетот со стилска двојна камера, модерен страничен скенер за отпечатоци и не заборави на тековните бои на куќиштето. Уредот има прилично тенки рамки на екранот, а иако е претежно направен од пластика, не собира гребнатини, не крцка и нема повратни реакции. 6,5-инчниот IPS дисплеј репродуцира светла и богата слика и е опремен со ретка стапка на освежување на сликата од 90 херци за категоријата на цени.

OSCAL C80

Спецификации Oscal C80

 • Осумјадрен UNISOC Tiger T606 процесор (2×1,6 GHz Cortex-A75, 6×1,6 GHz Cortex-A55), графика Mali-G57 MC1, 8 GB RAM + 6 GB со можност за проширување, 128 GB внатрешна меморија. Има слот за MicroSD картички (до 1 TB)
 • Оперативен систем: Андроид 12, школка Doke-OS 3.0
 • Батерија: 5180 mAh, брзо полнење 18 W
 • Екран: резолуција 1600×720, Заштита на екранот од заоблено стакло, процент на искористеност на површината 81%, осветленост 600 cd/m², големина на екран (дијагонала) 6,5″
 • Камери: главна камера – 50 MP, f/1.8, сензор Samsung S5KJN1, напред - 8 MP Samsung ISOCELL 4H7
 • Димензии: 164,20×76,00×8,55 mm, тежина 188 g
 • Стандарди за комуникација GSM: 3G, 4G (LTE), VoLTE, Wi-Fi 5 комуникации (802.11ac), Bluetooth v 5.0
 • Приклучоци за поврзување USB C, има стандарден приклучок за слушалки од 3,5 мм
 • Страничен скенер за отпечатоци, FM ресивер, фенерче, светлосен сензор, GPS модул, GLONASS, Galileo
 • AnTuTu: 226
 • Опсегот на бои е морнарско сина (се разгледува), ран сончев снег и полноќен црно

Blackview Oscal C80

Комплетен сет

Пакување OSCAL C80 е картонска кутија со стандардни големини во сино-виолетова дизајн. На предната страна се прикажани името на брендот и името на моделот, како и индикација дека RAM меморијата на уредот може да се прошири практично до 14 GB. Останатите страници содржат клучни и технички информации за производот.

Во кутијата ќе го најдете самиот телефон, брз полнач од 18W, кабел, игла за вадење на отворот за SIM, силиконски капак и документација. Силиконската футрола навистина ќе ги заштити аглите и камерата на телефонот. Самиот паметен телефон доаѓа со транспортна фолија на дисплејот, под која има заштитна.

Дизајн и дисплеј Oscal C80

Смартфонот има модерен дизајн со рамни рабови и квадратен модул и нуди навистина интересни технички карактеристики по прифатлива цена.

Телефонот доби двојна камера, која се наоѓа дијагонално (главниот сензор е 50 MP), и екран од 6,5 инчи со HD+ резолуција и брзина на освежување од 90 Hz. Ова е добар резултат.

OSCAL C80

Совршен е за игри и обезбедува непречени транзиции помеѓу апликациите и прелистувањето на веб, бидејќи има висока стапка на освежување.

На предната страна, смартфонот доби засек за предната камера во форма на пад и заштита на екранот со закривено стакло.

OSCAL C80

Главната карактеристика на овој дисплеј е стапката на освежување од 90 Hz. Морам да забележам дека оваа функционалност е многу ретка кај ефтини паметни телефони.

Blackview Oscal C80

Како што можете да видите од фотографијата, уредот има рамни странични рабови, што му дава модерен изглед. Над камерата е тенка, едвај забележлива решетка на звучникот, лево е индикатор кој ве известува за статусот на батеријата, пропуштените повици и пораки.

Новиот паметен телефон има читач за отпечатоци на страничниот панел, хибриден слот за две SIM картички и microSD мемориска картичка, па дури и футрола заштитена од падови. Тоа е исто така тенок и лесен гаџет - само 8,55 mm и 188 g.

И покрај прилично големата дијагонала, паметниот телефон добро се вклопува во рака. Локацијата на контролните елементи е исто така пријатна: копчињата и конекторите се на нивните места, па затоа е погодно за употреба. Горниот крај не е вклучен. На дното се приклучокот за слушалки, отворот за микрофон, USB-C и звучникот.

OSCAL C80

Blackview Oscal C80 е навистина добро склопен, се чувствува добро во раката и не се обидува да се лизне секоја минута.

Продуктивност

Oscal C80 доби чипсет Unisoc T606, кој ја обезбеди новината со 226 илјади поени во AnTuTu.

Blackview Oscal C80

Има и 8 GB RAM и 128 GB флеш меморија. Како и кај претходните смартфони Blackview, RAM меморијата во Oscal C80 може да се прошири за уште 6 GB. Севкупно, ќе имате 14 GB RAM меморија. Складирањето може да се прошири и до 1 TB со microSD картичка.

OSCAL C80

Патем, компанијата има свој кориснички интерфејс наречен Doke OS. И Oscal C80 работи на Android 12 и е со оваа школка верзија 3.0.

C80 навистина обезбедува разновидни функции за забава на корисниците и заштеда на нивното време, вклучително и практични паметни лебдечки прозорци за полесен пристап до апликациите, ажурирана бележница за список со задачи или запишување мисли, подобрени анимации за подобра визуелизација, распоред на процесорот за заштеда на енергија, осветлување на лицето за импресивни фотографии со ноќно гледање, како и подобри контроли на приватноста против протекување лични податоци.

Blackview

Има и различни паметни опции во паметниот телефон, на пример, вклучување на екранот со двоен допир, кревање или кога се појавува порака.

Blackview Oscal C80

Исто така, можете да ја изберете работата на ЛЕР за известување, на пример, да ја активирате само за известувања или да го прикажете статусот на батеријата.

Процесорот во уредот се справува со секојдневните задачи во режим на користење на голем број апликации без никаков напор и не се загрева за време на работата.

Навигацијата, како и на секој модерен уред со Android, е можна со гестови или три копчиња. Иконите за брз пристап во завесата се познати и не нудат никакви иновации.

Што се однесува до поставките, сè овде е исто така стандардно. На корисникот му се достапни многу поставки во врска со работата на екранот, батеријата и звукот. Смартфонот има и гестови, како и различни паметни функции. На пример, може да ја подобри ефикасноста на меморијата врз основа на навиките на корисниците. Уредот има и детски режим, кој ќе ви овозможи да поставите функции за родителска контрола доколку купите паметен телефон за дете.

Oscal C80 има батерија од 5180 mAh со поддршка за брзо полнење од 18 W. Мислам дека ова е навистина голема батерија за толку тенок паметен телефон. Во режим на подготвеност, производителот тврди дека работи до 528 часа и можам со сигурност да кажам дека во режим на постојана работа на Интернет и известувања, лесно може да трае 2-3 дена.

 

OSCAL C80

Ако автономијата се чини недоволна, паметниот телефон има режими за заштеда на енергија и нуди различни опции кои можат да го продолжат работното време. На пример, можете да активирате режим во кој особено бараниот софтвер ќе биде ограничен во користењето на ресурсите, или можете да уредувате параметри за автоматско стартување, да ја оптимизирате работата во режим на подготвеност, да дозволите затворање на сите апликации кога екранот е заклучен.

Камери Oscal C80

Главниот сензор има технологија 4-во-1 за поквалитетни слики во услови на слаба осветленост. На предната страна има камера од 8 MP. Деталите и прикажувањето на боите на кадрите создадени при добро осветлување не се сомнителни.

OSCAL C80

Главната камера е способна да снима видеа со резолуција од 1080p, предната со резолуција од 720p. Во двата случаи, фреквенцијата е 30 k/s. Oscal C 80 нуди и режим од 50 MP, кој во овој случај се нарекува Ultra Res. Овој режим навистина има корист ако условите за осветлување се соодветни. Кога се зумира, подобрениот приказ на детали е јасно видлив. Ова е најзабележливо на крупен кадар.

OSCAL C80

Интерфејсот на програмата за фотографирање е целосно стандарден. Во долниот дел има избор на режими: стандардно фотографирање, портрети, професионални (рачни поставки), панорама, тајмлапс, ултра висока дефиниција (50 MP), ноќно фотографирање и макро. Ако зборуваме за квалитетот на примените фотографии, тогаш главната камера сосема пристојно се справува со фотографирањето во текот на денот и во самрак.

Во горниот дел има поставки за избраниот режим: сооднос на слика, тајмер, HDR, блиц, филтри.

Blackview Oscal C80

Овде можете да најдете копче за Google Lens и да отидете до општите поставки на камерата, каде што можете да го вклучите логото на фотографијата, мрежа или скала, ниво, да ја изберете големината на фотографијата, да го исклучите звукот на блендата.

Преглед на паметен телефон Blackview Oscal C80

Уредот обезбедува откривање сцени и разни „подобрувачи“ при снимање портрети. Предната камера покажува добар квалитет на фотографијата при добро осветлување и успешно ја замаглува позадината, па дури и ви овозможува да го прилагодите степенот на заматување.

Преглед на паметен телефон Blackview Oscal C80

Интересна е и предната камера на Oscal C80. За мала камера од 8 мегапиксели, тука се добиваат пристојни селфи фотографии при добро осветлување, а режимот на портрет исто така работи добро.

Висовски

Oscal C80 е одличен претставник на пазарот на буџетски уреди. Меѓу неговите главни предности ќе издвојам добар дизајн со мазна површина на телото и убава боја, висококвалитетен IPS екран со фреквенција од 90 Hz и природна репродукција на бои, одлична резерва за меморија, долга автономија и брзо полнење.

Како плус поени ќе вклучам и добра камера за време на дневното и самракот, модерни верзии на Bluetooth и Wi-Fi, ажуриран USB-C конектор и најновата верзија на Android.

Што се однесува до перформансите, тоа е прилично удобно при извршување на секојдневните задачи, па дури и во режим на мултитаскинг. Покрај тоа, процесорот ви овозможува да извршувате доста тешки игри. Компанијата произведе пристоен модел кој вреди за парите, и затоа, ако барате добар паметен телефон не поскап од 6-7 илјади UAH, тогаш погледнете го одблизу херојот на нашиот преглед.

OSCAL C80

Погледнете го видео прегледот

Каде да купам

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Изглед
10
Екран
9
Карактеристики на
9
Камери
8
Софтвер
9
Автономија
10
Цена
10
Oscal C80 се справува со секојдневниот живот без некои поголеми проблеми, нудејќи пријатно добри перформанси и главна и предна камера во комбинација со добра издржливост на батеријата и навистина убав дизајн. 
Julia Alexandrova
Julia Alexandrova
Кафеџија. Фотограф. Пишувам за наука и простор. Мислам дека е премногу рано за нас да запознаеме вонземјани. Го следам развојот на роботиката, за секој случај ...

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Oscal C80 се справува со секојдневниот живот без некои поголеми проблеми, нудејќи пријатно добри перформанси и главна и предна камера во комбинација со добра издржливост на батеријата и навистина убав дизајн. Преглед на паметен телефон Blackview Oscal C80