ГаџетиПаметни телефониПреглед на Motorola Edge 30 Neo: прекрасно бебе со безжично полнење

Преглед на Motorola Edge 30 Neo: прекрасно бебе со безжично полнење

-

Серијата Moto Edge 30 се развива во текот на 2022 година. Манекенката ја запознавме пролетта Edge 30 Pro, што беше добро за сите, но не стигна до титулата на полноправен предводник. На крајот на летото беше објавен нашиот преглед на „основниот“ Motorola Edge 30, кој се покажа како добар среден опсег. Па, во септември 2022 година се случи настан на кој Motorola презентирани трио новини - Еџ 30 фузија, Edge 30 Neo, како и Edge 30 Ultra. Постепено ќе го запознаеме секој од нив, но ќе започнеме со најмладиот модел од ажурираната линија — Мото Еџ 30 Нео.

мото раб 30 нео

Технички карактеристики на Motorola Edge 30 Neo

 • Екран: P-OLED, 6,28 инчи, 2400×1080 пиксели, сооднос 20:9, стапка на освежување од 120 Hz, HDR10, DCI-P3 палета на бои, вграден сензор за отпечатоци, заштита Gorilla Glass 3
 • Процесор: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm), окта-јадрен (2×2,2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1,7 GHz Kryo 660 Silver), видео чип Adreno 619
 • Меморија: во Европа е достапна само верзијата од 8/128 GB, а во принцип има модели со 6 GB RAM и 256 GB надворешна меморија, во секој случај нема слот за мемориска картичка, типот на RAM меморија е LPDDR4x
 • Батерија: 4020 mAh, брзо полнење TurboPower 68W, безжично полнење 5W
 • Главна камера: 64 MP, f/1.8, 0,7 μm, автофокус за откривање фаза, оптичка стабилизација + широкоаголен објектив од 12 MP, f/2.2, 120˚, 1.12 μm, автоматски фокус
 • Предна камера: 32 MP, f/2.4, 0.7 µm
 • Пренос на податоци: 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1, NFC, GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, магнетен компас, USB Type-C 3.1, режим ReadyFor
 • ОС: Андроид 12
 • Димензии и тежина: 152,9×71,2×7,8 mm, 155 g
 • Материјали: пластична рамка, пластичен заден капак, штитник за прскање
 • Бои: многу пери (виолетова), црн оникс (црна), ледена палата (бела), аква пена (зелена)
 • Цена: околу 370 долари

Позиционирање во линија и цена

Новиот Edge 30 Neo е најмладиот во ажурираната серија. Генерално, линијата Edge за Motorola е уред со акцент на стилот и добрите камери. Доколку сакате визуелно да ги споредите трите новитети од серијата, тука добра референца. И еве слика, кликнете за зголемување:

Мото Еџ 30 серија споредете
Кликнете за зголемување

Накратко, верзиите Fusion и Ultra имаат поголеми и понапредни дисплеи, премиум материјали (стаклени задни панели, алуминиумски рамки). Што се однесува до чиповите, Edge 30 Neo доби верзија за „средната класа“, Fusion го има минатогодишниот „змеј“ од 888+, а предводникот Edge 30 Ultra го има најновиот Snapdragon 8+ Gen 1. Верзии добија и постарите модели со 12 GB RAM и 512 GB постојана меморија и, не е изненадувачки, многу понапредни камери (повеќе модули, а „ултрата“ генерално има 200 MP). И од малите нешта - пообемни батерии, понови верзии на безжични модули. А Ultra, исто така, има дури 125 W жично и 50 W безжично полнење.

motorola edge 30 ultra fusion neo

И, се разбира, Edge 30 Neo чини речиси двојно повеќе од Edge 30 Fusion и речиси три пати повеќе од напредниот Moto Edge 30 Ultra. Имено - околу 370 долари (330 евра).

За просечен уред, новитетот е многу привлечно опремен, не сметајќи го едноставниот чипсет Snapdragon 695. Сочен и јасен OLED екран од 120 Hz, главна камера од 64 MP со OIS, пристојни широкоаголни 13 MP, висококвалитетни стерео звучници, 68 W брзо полнење. И – што ретко ќе го најдете во овој ценовен сегмент – во екранот се вградени скенер за отпечатоци и безжично полнење. Она што е исто така важно е дека пред нас е еден од ретките компактни смартфони, за кој ќе зборуваме подоцна.

моторола раб 30 нео

И во овој дел вреди да се споредува Мото Еџ 30 Нео и основните Мото Еџ 30, кој беше претставен во пролетта 2022 година. Така се случи тие моментално да чинат речиси исто, но „обичниот“ Edge 30 има понапреден екран, помоќен и интересен сет на камери. Наместо тоа, Edge 30 Neo (всушност, и од името произлегува дека е „новиот Edge 30“) доби посвеж дизајн и можност за полнење без жици. Се разбира, моделот ќе стане уште поевтин, сега цените за него се максимални, како и за секој нов производ.

Моторола Еџ 30
Мото Еџ 30

Па, доста вовед, ајде точка по точка да се запознаеме со компактниот згоден Moto Edge 30 Neo.

Прочитајте исто така:

Комплект

Во ажурираната серија, Motorola го нагласува еколошкото пакување. Без пластични кеси, биоразградлив картон, мастило од соја.

Во компактна кутија ќе го најдете самиот телефон, полнач од 68 W, кабел, штипка за отворање на отворот за SIM, капак и документација.

Вреди да се обрне внимание на корицата - за прв пат не се среќавам со силиконски, туку со тврда пластика. Позитивната страна е што изгледа подобро, не пожолтува, не го расипува дизајнот и бојата на задниот панел. Од минусите – не ги штити сите страни на телефонот (дури ни јажето не може да се закачи на ништо), ако често го вадите или ставате, аглите можат да пукнат – ми се случи на едно место , иако куќиштето може да продолжи да се користи, тој не се распадна.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto Edge 20 lite: Што ќе ги изненади „најмладите“?

Мото Еџ 30 Нео дизајн

Првото нешто што треба да се забележи е дека паметниот телефон е мал и лесен! Ова веднаш ќе ви го привлече вниманието кога ќе го видите и ќе го земете во раце.

Во принцип, компактните паметни телефони се ретки, а особено во средниот ценовен опсег, па затоа радува фактот што Motorola создаде уред во сличен формат. Тежи 155 g - генерално, пената (според стандардите на паметните телефони), дебелината од 7,8 mm е исто така минимална.

Еве, за споредба, Edge 30 Neo и типичниот просечен Galaxy M53 со екран од 6,7 инчи.

Galaxy M53 + moto edge 30 neo

А еве го овој исклучително симпатичен уред во џебот на фармерките, каде што воопшто не пречи!

Од се срце, го препорачувам Moto Edge 30 Neo на сите кои бараат компактен и во исто време не премногу скап (како „бебе“ Xiaomi 12, на пример, со истиот 6,28-инчен дисплеј) паметен телефон. Не ја заморува раката, погодно е да се користи без да се пресретне куќиштето.

Да бидам искрен, се плашев дека ќе имам некаква клаустрофобија, што беше за време на тестот Xiaomi 12. Но, очигледно, тесен екран со заоблени рабови сè уште играше улога тогаш. Па, јас го користев Edge 30 Neo две недели како главен телефон и не доживеав никакви непријатности. Иако, искрено, сè уште лично ми се допаѓаат големите екрани - попогодно е да се работи со текст, да се гледаат фотографии и видеа, итн. Но, секој има свои преференции.

мото раб 30 нео

Навистина ми се допаѓа како изгледа предниот панел на уредот - мала дупка за предната камера, минимална (особено за „среден опсег“) и уредно заоблени рамки.

Задниот панел е генерално убав. Мото конечно го ажурираше дизајнот на единицата за камера, многу повеќе ми се допаѓа новата верзија, изгледа стилски и модерно. И малку штрчи од телото, што е погодно.

моторола раб 30 нео

А најкул работа е боењето. За да ги создаде нијансите на серијата Edge 30, Motorola соработуваше со меѓународниот институт за бои Pantone - ова е организација која создава „тренди“ бои, ја проучува популарноста на нијансите и им помага на големите компании, како што се Cadillac и Lacoste, да ги изберат соодветните бои. за нивните производи.

моторола раб 30 нео

Така, на задните панели на новиот Moto Edge 30 Neo има „примероци“ од Pantone со имиња на модерни нијанси. Моделот е достапен во четири бои – Very Peri (виолетова), Black Onyx (црна), Ice Palace (бела), Aqua Foam (зелена).

Мото Еџ 30 Нео

Најинтересни се Very Peri и Aqua Foam, кои Moto ги промовира во својата реклама. Како што можете да видите, виолетовата верзија ја добивме на тестирање. И да се каже дека бојата е убава е потценување. На светлина, сенката малку се менува од сина до виолетова и јоргована.

Задниот панел е пластичен и има моментално модерен слој од сув мраз. Мат, сјајна на светлина, груб. Изгледа одлично и воопшто не собира отпечатоци од прсти. Сјајното парче е достапно само во „рамка“ од Pantone, која исто така изгледа интересно.

Важна и ретка ситница е светлосниот показател за полнење и известувањата: се пали раб на единицата на камерата. Кула одлука!

Moto Edge 30 Neo светлосни ефекти

Во темнината, ќе ја видите индикацијата дури и кога телефонот лежи со лицето нагоре. И ако го облечете комплетното куќиште, светлината ќе се прошири низ неа и ќе ги осветли дури и страните - повторно, многу ефикасно.

Работата на овој индикатор во видеото:

Страничната рамка е изработена од пластика, ја има нијансата на задната плоча и е интересно изработена - мат со сјајни рабови.

Моторола Еџ 30 Нео

Нема елементи на левата страна на паметниот телефон. На десната страна се копчињата за контрола на јачината на звукот и за вклучување/исклучување, сместени на удобна висина.

Скенерот за отпечатоци, како што веќе споменавме, е вграден во екранот. Исто така се наоѓа на погодна висина, работи брзо и јасно - нема за што да се жалите. Секако, има и препознавање на лица, но тоа е помалку доверливо и претпочитам отклучување со отпечаток од прст - бидејќи е толку погодно, ставете го прстот и ќе завршите.

На долниот крај на паметниот телефон ќе видите слот за мемориски картички (во форма на „сендвич“ за две SIM-картички, нема конектор за мемориска картичка), конектор за полнење, микрофон и три отвори за звучници . На горниот крај има само дополнителен микрофон и натпис Dolby Atmos. „Каде се стерео звучниците?“, прашувате. Применет е вообичаениот пристап за евтини модели - улогата на вториот говорник ја врши разговорен говорник. Како точно функционира оваа врска - ќе дознаеме подоцна во делот за звук.

Овде ќе забележам дека склопувањето на уредот е совршено, а исто така и дека Edge 30 Neo има карактеристика заедничка за моделите Moto - основна заштита од прскање и капки вода (стандардна IP52). Секако, нема потреба да го капете телефонот, но веројатно не е страшно случајно да го намокрите.

Прочитајте исто така: Преглед на паметниот телефон Moto Edge 20 Pro - малку чудна „прошка“

Moto Edge 30 Neo екран

Новитетот доби P-OLED дисплеј со дијагонала од 6,28 инчи со резолуција од 2400×1080, стапка на освежување од 120 Hz и поддршка за просторот за бои DCI-P3.

Моторола Еџ 30 Нео

Дисплејот е прекрасен, како директно од поскап модел, поради што телефонот остава особено пријатен впечаток кога е вклучен. Со оглед на малата дијагонала, јасноста е многу висока. Сликата е сочна, но не премногу. Аглите на гледање се максимални, без изобличувања на бојата. Црната длабочина е висока.

Се разбира, благодарение на 120 Hz, сликата е мазна, го привлекува вниманието. Достапни се три начини на работа - автоматски (телефонот сам ќе се постави во зависност од апликацијата и нивото на полнење), 60 Hz или 120 Hz. Препорачувам да користите автоматско, каде што телефонот се префрла помеѓу 48, 60, 90 и 120 Hz, што е совршен компромис помеѓу мазноста и траењето на батеријата.

Автоматската промена на осветленоста работи без погрешно палење. Постои опција за прилагодување на температурата на бојата (ги отстранува студените нијанси навечер), темна тема, три опции за заситеност на боите и други вообичаени поставки.

Навистина ми се допадна функцијата „дополнително слабо“ што можете да ја најдете во „завесата“ со брзи поставки. Ви овозможува да ја намалите минималната осветленост на дисплејот, што е важно за светлите OLED уреди. На пример, кога го ставам моето дете во кревет навечер, го активирам овој режим - и имам што да читам, а син ми не се вознемирува од светлината на екранот.

Moto Edge 30 UI

Читливоста на сонце е добра, дисплејот малку избледува. Стандардна осветленост е околу 500 nits, врв - околу 1000.

Моторола Еџ 30 Нео

На заклучениот екран има аналог на AoD - време и пораки со можност за нивен брз преглед (Peek Display). Овој екран се активира неколку секунди кога ќе го земете уредот, ќе го допрете екранот или ќе мафтате со раката над него, со темна позадина и минимална осветленост за да заштедите енергија. Оваа функција се појави во Moto долго пред другите производители да „измислат“ полноправно AoD. Сепак, полноправно СЕКОГАШ на екранот може да се имплементира во паметен телефон со OLED екран, но поради некоја причина Моторола не обрнува внимание на ова.

Прочитајте исто така: Преглед на паметни телефони на Motorola Moto Edge 20: А зошто тие предводници?

„Железно“ и изведба на Motorola Edge 30 Neo

Херојот на прегледот се напојува со процесор Qualcomm Snapdragon 695 5G. Ова е чип од средно ниво со соодветни перформанси, кој содржи 8 јадра, поделени во две кластери (2 јадра Kryo 660 Gold работат со максимална фреквенција на часовник до 2,2 GHz, а останатите 6 јадра Kryo 660 Silver на максимална фреквенција на часовникот до 1,7 GHz). Графичката обработка е доверена на забрзувачот Adreno 619. Многу популарни уреди од среден опсег работат на „змејот“ 695, особено, realme 9 Про, Малиот X4 Pro, Мото G82 і G71, Redmi Note 11 Pro 5G. Овие модели чинат значително помалку од нашиот убав „многу пери“, па сепак би сакал да видам понов и помоќен процесор.

Сепак, смартфонот е „брз“ во сите основни задачи, сите игри ќе работат, но сепак не очекувајте врвни перформанси во нив, графиката ќе биде на просечно ниво, може да дојде до доцнење. Што се однесува до перформансите, видео чипот Adreno 619 не е меѓу најдобрите. Позитивната страна е тоа што нашиот Neo не се прегрее и не ги ресетира „револуциите“ на процесорот дури и при големо оптоварување.

Прочитајте исто така:

Moto Edge 30 Neo постои во следните варијанти на волумени на меморија – 6/128, 8/128, 8/256 GB. Сепак, само верзијата 8/128 официјално се продава во Европа. Штета што нема опција со поголем диск, бидејќи 128 GB без слот за мемориски картички не се доволни за секого. Но, повеќето сепак ќе бидат доволни, особено ако користите облак услуги за гледање видеа, слушање музика и складирање на архиви со фотографии.

8 GB RAM меморија е соодветна количина за денешното просечно дете, нема проблеми со рестартирање на апликациите при префрлување помеѓу нив. Покрај тоа, постои функција на виртуелно проширување на RAM меморијата за 2 GB на сметка на слободниот простор во складиштето.

Резултати од репер тест за љубителите на бројки:

 • Geekbench: едно јадро – 680, повеќе јадра – 1995
 • AnTuTu: 380819
 • GFX Аztek Вулкан Висок: 12

Камери

Moto Edge 30 Neo доби сет од два модула:

 • Главна 64 MP со оптичка стабилизација
 • Широкоаголна 12 MP

И тоа е сосема доволно!

Мото Еџ 30 Нео

Главниот модул има OIS за поостри слики и стабилни видеа - одлично. Има и широкоаголен објектив за да се вклопи повеќе во рамката. Не постои макро модул, но кај евтините паметни телефони тој и онака обично го нема, широкоаголната леќа со автофокус го затвора прашањето за фотографирање одблиску. Сензорите за длабочина се уште побекорисни. Телевизорот не би бил проблем за зумирање без губење на квалитетот, но нема трагедија без него. Ајде да зборуваме подобро за квалитетот на фотографијата.

Мото Еџ 30 Нео

Како и секогаш, Moto користи технологија за комбинирање на пиксели, па сликата е подетална, а мегапикселите на фотографијата се 4 пати помали во реалноста (16 MP на излезот). Доколку сакате, можете да ја вклучите и оригиналната резолуција во поставките, но нема забележлива разлика, а сликите од 64 MP ќе „тежат“ повеќе.

Фотографиите од главната камера се добри, како за типичен „просек“. При добро осветлување, деталите се високи, динамичкиот опсег е одличен, немаше грешки во балансот на белата боја или преносот на нијанси, заситеноста е на пристојно ниво, фокусот е брз и прецизен. Еве примери:

СИТЕ ФОТОГРАФИИ ОД MOTO EDGE 30 NEO ВО ОРИГИНАЛНА РЕЗОЛУЦИЈА

Единственото нешто е што ми недостигаше сочноста на приказот на боите. Можеби е прашање на вкус и некој преферира „сиви работни денови“, но според мене по брза обработка во уредникот (дури и само да кликнете на опцијата „автоматско подобрување“) станува многу поживо и попријатно. Примери, оригинали од лево:

При слаба осветленост, фотографиите веќе не се добри, деталите и јасноста паѓаат, предметите што се движат може да изгледаат заматени.

Колку помалку светлина, толку е потажна ситуацијата. Навечер и ноќе, се разбира, можете да снимате без да го активирате ноќниот режим, но не го препорачувам, бидејќи фотографиите ќе бидат матни. Со ноќниот режим, тие стануваат малку посветли и појасни. Но, сепак бучно и не со подобра рендерирање на бои. Еве споредба, ноќен режим на десната страна:

СИТЕ ФОТОГРАФИИ ОД MOTO EDGE 30 NEO ВО ОРИГИНАЛНА РЕЗОЛУЦИЈА

Широкиот агол не е лош, фотографијата е успешна, со пристоен контраст и динамичен опсег, аглите речиси и да не се искривени. Подолу е фотографија од стандардниот објектив (лево) во споредба со фотографија од широк агол (десно):

Широкоаголната камера има автофокус, така што може да прави не само „широки“ слики, туку и макро од далечина од 2-4 см. Со добро осветлување, можете да добиете доста успешни снимки.

Добро изгледаат на сликичките, но во реалноста може да биде тешко да се добие јасна фотографија, па проценете оригиналите. Во секој случај, таков модул е ​​подобар од примитивните макро сензори од 5 MP кај другите телефони.

Фотографии на Moto Edge 30

Предната камера од 32 MP не е доволна за ѕвездите на небото. Фотографиите не се особено остри, репродукцијата на боите е измиена, заматувањето на позадината е далеку од идеално, а колку е полошо осветлувањето, толку е полош резултатот.

СИТЕ ФОТОГРАФИИ ОД MOTO EDGE 30 NEO ВО ОРИГИНАЛНА РЕЗОЛУЦИЈА

Постои опција за позадинско осветлување со полнење на екранот со бела рамка, но нема да изгледате подобро.

Moto Edge 30 UI

Исто така, можно е да се префрлате помеѓу крупен и поширок (ако сакате да се сликате со некого). Но разликата е мала:

Генерално и општо, ќе функционира за социјалните мрежи, но блогерите и љубителите на селфи треба да изберат нешто друго.

Moto Edge 30 Neo може да снима видеа во 1080p со 30, 60 или 120 фрејмови во секунда. Некој ќе биде вознемирен од недостатокот на 4K поддршка, веќе вообичаена во средниот ценовен опсег. Квалитетот на видеото е прилично слаб, нејасен, непредвидлив, особено ако има движење во кадарот. Во темнината, подобро е воопшто да не снимате - сè е заматено и има многу дигитален шум. Еве неколку примери:

Интерфејсот на камерата е стандарден за Moto. Видлив, удобен. Има професионален режим кој ви дава речиси целосна контрола врз поставките на камерата (како што се балансот на белата боја, ISO, автоматскиот фокус, експозицијата и брзината на блендата), „селективна боја“ (остава една боја на фотографијата), панорама, фотографии „во живо“, во реално време филтрира времиња, RAW формат, итн.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto G32: ефтин и избалансиран

Пренос на податоци и режим Подготвен за

Смартфонот работи со Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1, GPS, GLONASS, Galileo, а има и магнетен компас, USB Type-C 3.1, има NFC за плаќање во продавници, 5G.

И Moto Edge 30 Neo го поддржува режимот „Ready for“. Детално пишував за него во рецензии за минатогодишните топ модели Мото Еџ 20 і Edge 20 Pro. „Ready for“ е режимот на поврзување паметен телефон со компјутер или монитор. Уредот делува како пренослив компјутер и нуди посебен интерфејс за работа. Во режимот „Подготвен за“, телефонот може да се користи како алтернатива на компјутер (има целосна работна површина, посебни прозорци), конзола за игри или неговата камера и микрофон може да се користат за видео разговори. Можете да поврзете безжичен глушец, тастатура, самиот паметен телефон може да се користи како подлога за допир.

Овој режим постои во различни варијации, во зависност од моделот. Некои уреди поддржуваат метод на жична врска, некои само безжично, некои (како минатата година Edge 20 lite) е само варијантата Ready for PC, која ви овозможува да користите Ready For во посебен прозорец во апликација за Windows.

Edge 30 Neo доби и безжичен Ready for и „Ready for PC“. Тука нема детално да го опишам режимот Ready For, бидејќи ништо не се променило во него од минатата година. Ако сакате детали, ви препорачувам да се повикате на мојот преглед на Motorola Edge 20 Pro, каде што се режимите за поврзување со компјутер детално опишани.

Моторола е подготвена за

Серијата Edge 30 само малку го промени дизајнот на апликацијата Ready For за да одговара на стилот на Android 12.

„Ready For“ е интересна и ретка карактеристика. Може да се нарече само алтернатива Samsung Dex, достапен само за предводници. Во исто време, функцијата е добро осмислена и имплементирана, при тестирањето не беа забележани никакви проблеми, освен контролата на допир, која не е најзгодна. Сепак, нема да кажам дека не можете да живеете без Ready For. Но, веројатно, способноста за поврзување со компјутер некому ќе му помогне.

Прочитајте исто така: Споредба на Moto G52 vs Moto G62 5G: толку слично и толку различно

звук

Како што веќе споменавме, звукот на смартфонот е стерео, со еден звучник на долниот крај, а улогата на вториот ја презема тесен звучник над дисплејот. Очекувавме полошо, но нема што да се жалиме - звучниците се добро избалансирани, нема забележлива разлика меѓу нив.

Мото Еџ 30 Нео

Звукот е силен, висококвалитетен. За љубителите на „твикови“, постојат режими на Dolby Atmos за избор - музика, филм, игра, подкаст. Стандардно, самиот телефон ја одредува природата на звукот и го прилагодува звукот.

Во поставките за звук ќе ја најдете и функцијата CrystalTalk, која го подобрува преносот на гласот за време на телефонските разговори.

Moto Edge 30 UI

Прочитајте исто така: Moto 360 3gen паметен часовник: искуство и пазар

Мека Моторола Еџ 30 Нео

ОС е Андроид 12. Би сакал да ја видам 13-тата верзија „надвор од кутијата“, но она што го имаме е тоа што го имаме. Изгледот и чувството на користење на интерфејсот се што поблиску до „чистиот“ Андроид. Мислам дека оперативниот систем ќе биде еден од одлучувачките фактори при изборот на телефон за оние корисници кои не ги сакаат сите видови школки.

Ми се допаѓа што Moto има свои ексклузивни функции што Google не ги нуди на своите корисници. Сите тие се групирани во апликацијата „Мото“. Има интересни теми за дизајн, контрола на гестови (многу работи, на пример, вклучување на батериската ламба со двојно тресење на телефонот, активирање на камерата со вртење на зглобот двапати, правење скриншот со допирање на екранот со три прста, тивок режим со свртување на екранот на паметниот телефон надолу, итн.) и други:

 • мото дисплеј: прикажување на времето и известувањата на заклучениот екран со можност за брзо прегледување со допир. Се активира неколку секунди ако го земете уредот во ваши раце или ако поминете со раката над него, а со темна позадина и минимална осветленост за да заштедите енергија.
 • Активен приказ (ако го гледате).
 • Опција за делење на екранот на два дела.
 • Можност за стартување на апликации и други измени за гејмерите во посебен прозорец за време на играта.

Меѓу интересните новитети е гестот со двојно притискање на задниот панел. Стандардно, функцијата Ready For му е „доделена“, но можете да доделите стартување на која било програма или да започнете/паузирате кога слушате музика. Се надеваме дека во иднина, Motorola ќе дозволи да се доделат повеќе опции за овој гест.

Исто така, би сакал да забележам дека во најновата верзија на оперативниот систем Motorola, иконите на неговите апликации се ажурирани (патем, има само три од нив, без преоптоварување, како кај конкурентите).

Ажурирани се и фонтовите, виџетите за часовникот и времето за работната површина, времето на заклучениот екран. Школката сега има помодерен изглед, што е кул.

Патем, на сликите од екранот погоре, можете да го видите стандардниот фонт што се „повлече“ кога ја навивав мојата резервна копија за време на првичното поставување. Но, по инсталирањето на безбедносните ажурирања, фонтот на системот Moto беше стандардно активиран - поубав е, дури и стандардните графички контроли изгледаат поимпресивно со него. Вака изгледа:

Прочитајте исто така: Преглед на слушалки Motorola MOTO XT500+: Подобро дома

Батерија и траење на батеријата

Motorola Moto Edge 30 Neo е опремен со батерија со капацитет од 4020 mAh. Според современите стандарди, тоа не е доволно. Но, не смееме да заборавиме дека пред нас е мал, тенок и лесен паметен телефон. И програмерите успеаја добро да ја оптимизираат заштедата на енергија, бидејќи телефонот обезбедува околу 6-8 часа активно користење во различни задачи со вклучен екран - како кај моделите со 5000 mAh.

Moto Edge 30 UI

Кога го користев (а јас сум активен корисник кој ретко ми го вади паметниот телефон од раце), секогаш имав доволно полнење до доцна навечер.

Мото Еџ 30 Нео

Благодарение на поддршката за брзо полнење, можете лесно и брзо да го наполните вашиот паметен телефон. Комплетниот TurboPower адаптер од 68 W, компатибилен со стандардот USB Power Delivery, го полни уредот од нула до 100% за околу 40 минути. Во исто време, 30 минути се доволни за 92%, 20 минути - за 70%, накратко - индикаторите се извонредни.

Мото Еџ 30 Нео

И уште една извонредна опција е поддршката за безжично полнење - бидејќи во категоријата цена до 400 долари практично не се наоѓа, досега ова е привилегија на предводниците! А сепак удобна карактеристика - не треба никаде да лепите жици, ставете ја на станица за полнење (на работа или ноќе) - и паметниот сам се полни полека. Се разбира, многу бавно, бидејќи моќноста е само 5 W и потребни се два часа за целосно полнење.

Мото Еџ 30 Нео

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto G200: Snapdragon 888+, 144 Hz и интересен дизајн

Висовски

Моторола произведе многу атрактивен уред од „средна класа“, кој, отворено кажано, паѓа во очи, пред се поради неговиот дизајн - мат „леден“ грб и нијанси од палетата на институтот за бои Pantone (првенствено виолетова и зелена ) освои на прв поглед. Покрај тоа, пред нас е мал смартфон кој е редок во средниот ценовен сегмент, кој се спротивставува на автомобилите „лопата“.

Мото Еџ 30 Нео

Други предности вклучуваат OLED екран со врвен квалитет од 120 Hz, висококвалитетни стерео звучници, издржлива, иако батерија со мал капацитет, брзо полнење од 68 W, безжично полнење (реткост, со оглед на цената на паметниот телефон), чист и совршено оптимизиран Андроид со минимални и корисни додатоци од Moto. Слатка ситница - работ на камерата како индикатор за порака.

Сега за лошите страни. Сликите се убави при добра светлина, но за жал сè станува многу тажно ако има помалку светлина, ноќниот режим е многу слаб. Квалитетот на видеото е исто така под просекот и нема поддршка за 4K. Чипсетот нормално ги „влече“ сите главни задачи, но за овие пари има многу паметни телефони со попродуктивни процесори, па би сакал нешто поново и помоќно.

Моторола Еџ 30 Нео

Патем, за други паметни телефони. Ајде да видиме кои се конкурентите на Moto Edge 30 Neo.

Да почнеме со два многу слични модели од брендовите на корпорацијата BBK Electronics - Realme 9Pro+ і OnePlus North 2T. Меѓу предностите на Moto е јасно дизајнот, најдобрата широкоаголна камера, безжичното полнење, чистиот Android. Сепак Realme и OnePlus ќе имаат корист од помоќните процесори, посилните модули на главната камера и подолготрајните батерии. Ќе забележам од истата компанија realme GT NEO 3T со одличниот чипсет 870, но недостатоците се исти.

realme GT NEO 3T
realme GT NEO 3T

Исто така вреди да се напомене Xiaomi 11T со навистина кул камера од 108 MP и напреден чипсет. Redmi Note 11 Pro + располага со подеднакво добра камера, мега-брзо полнење од 120W, но само 6GB RAM. Xiaomi 12 Lite 8/128 е исто така добар избор благодарение на камерата од 108 MP, висококвалитетниот екран и моќниот чипсет.

Прочитајте исто така:

Па, на ум ми доаѓа и „Гугл“. Пиксел 6a. Врвен чипсет, компактна големина (екран од 6,1 инчи, единствениот „не лопата“ во нашата споредба), најновиот Android 13 и гаранција за долги оперативни ажурирања, врвна фотографија, заштита од вода IP67. Во споредба со Edge 30 Neo, екранот не е толку одличен и полнењето не е толку брзо, но времето на работа е малку подолго.

Пиксел 6a

И тука не може да не се спомене основната Мото Еџ 30. Како што кажав во воведот, сега стана поевтин и чини исто како и верзијата Neo. И има понапреден екран, помоќен сет на камери. Edge 30 Neo има, повторно, свеж дизајн и можност за полнење без жици.

Мото Еџ 30

Па, тоа е се. Кажете ни што мислите во коментарите Моторола Мото Еџ 30 Нео и дали сакавте да го купите овој паметен телефон?

Прочитајте исто така:

Каде да купите Motorola Edge 30 Neo

Преглед на Motorola Edge 30 Neo: прекрасно бебе со безжично полнење

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
10
Материјали, склопување
9
Ергономија
10
Екран
10
Продуктивност
7
Камери
7
софтвер
10
Автономија
10
Цена
8
Moto Edge 30 Neo е „среден опсег“ кој освојува со својот дизајн - мат „назад“, модерни нијанси. Пред нас е редок паметен телефон во мало и лесно тело. Меѓу предностите - водечки OLED екран од 120 Hz, стерео звучници, долготрајна батерија, полнење од 68 W, безжично полнење (реткост во сегментот од среден опсег), чист и совршено оптимизиран Android со корисни додатоци од Moto. Нему му недостасува подобар квалитет на фотографија при слаба осветленост, како и помоќен процесор. Во секој случај, ова „дете“ се заљубува во себе.
Olga Akukina
Olga Akukina
ИТ новинар и уредник со повеќе од 15 години искуство. Особено ме интересира темата за паметни телефони и други гаџети, ги тестирам сите најнови иновации, сакам да пробувам нови работи и да го споделам моето искуство.