Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
ГаџетиПаметни телефониПреглед на Motorola Edge 30 Ultra: Дали Moto е добар во предводниците?

Преглед на Motorola Edge 30 Ultra: Дали Moto е добар во предводниците?

-

Во септември, Motorola ја објави новата серија Edge за втората половина на 2022 година (нашиот автор присуствуваше на презентацијата во Милано, пишувавме за новитети). Тоа Еџ 30 фузија, Работ 30 Нео, како и предводникот Edge 30 Ultra. Веќе го запознавме прекрасниот Moto Edge 30 Neo, кој не изненади со своите бои и поддршката за безжично полнење. Активно го тестираме Fusion - прегледот ќе биде објавен наскоро. Па, овој материјал е посветен на врвот денес Моторола - Edge 30 Ultra.

Motorola Edge 30 Ultra

Позиционирање во линија и цена

Овде треба да се каже дека Моторола немаше предводници! Имаше буџетска и среднобуџетна серија на Moto G, чии главни паметни телефони се очигледно добри, но тие се рангираат само како „главни убијци“, па дури и тогаш со истегнување (нашиот преглед за Moto G200 тука). Постои серија Edge, чии врвни модели веќе може да се наречат „убијци на предводници“, но тие не беа полноправни предводници. Го тестиравме Edge 20 Pro - не бевме импресионирани (преглед овде). Следно излезе Edge 30 Pro, а поради голем број поедноставувања, исто така беше невозможно да се нарече предводник (прочитајте го нашиот преглед).

Мото Еџ 30 Про
Моторола Еџ 30 Про

Па, серијата конечно е надополнета Motorola Edge 30 Ultra. „Ултра“ треба да биде предводник, нели? На прв поглед, тоа е многу точно. Премиум дизајн (метална рамка, стаклен заден панел), врвен Snapdragon 8+ Gen 1, висококвалитетен P-OLED дисплеј, 12 GB RAM и 512 GB постојана меморија, напреден сет на камери со главен модул од 200 MP, жично полнење од 125 W и безжично полнење од 50 W. Во прегледот ќе дознаеме дали е добро во пракса колку што е на хартија.

Motorola Edge 30 Ultra

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Edge 30 Neo: прекрасно бебе со безжично полнење

И тука би сакал да забележам дека „ултрата“ се разликува од просечниот модел во ажурираната линија Edge 30 со понапредни карактеристики на дисплејот, посвеж процесор, повеќе мегапиксели на сите камери, пошироки можности за снимање видео, побрзо полнење (безжичен Fusion е воопшто не е поддржано). Ако сакате визуелно да ги споредите Moto Edge 30 Neo, Fusion и Ultra, отворете го плочата според оваа стрмагаре.

мото раб 30 спореди

Motorola Edge 30 Ultra чини како што доликува на предводник - многу. Сепак, додека (долго време) ја подготвувавме оваа рецензија, таа успеа да потпадне под празничните попусти и да поевтини. Сега уредот се продава во Полска, каде што го тестиравме, за 4000 злоти (500 злоти поевтини отколку на почетокот на продажбата), што е околу 900 долари.

Уредот сè уште не се продава во Украина и не се знае кога/дали ќе се појави.

Технички карактеристики на Motorola Edge 30 Ultra

 • Екран: P-OLED, 6,67 инчи, 2400×1080 пиксели, милијарди нијанси, сооднос 20:9, стапка на освежување 144 Hz, HDR10, HDR10+ поддршка, врвна осветленост 1250 nits, сензор за отпечатоци вграден во екранот, Gorilla Glass 5
 • Процесор: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4nm), Octa-core Octa-core (1×3,19 GHz Cortex-X2 & 3×2,75 GHz Cortex-A710 & 4×1,80 GHz Cortex-A510 чип, Adreno730),
 • Меморија: во Европа е достапна само верзијата со 12/256 GB, а во принцип има модели со 8 GB RAM и 128/256 GB надворешна меморија, како и 12/512 GB, нема слот за мемориска картичка во во секој случај, тип RAM – LPDDR5, тип на постојана меморија – UFS 3.1
 • Батерија: 4610 mAh, PowerDelivery 125W брзо полнење, 50W безжично полнење, 10W реверзибилно безжично полнење
 • Главна камера:
 • Предна камера: 60 MP, f/2.2, 1/2.8″, 0.61µm
 • Пренос на податоци: 5G, три-бенд Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, Galileo, магнетен компас, USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.4, режим за поврзување со компјутер ReadyFor
 • ОС: Андроид 12
 • Димензии и тежина: 161,8×73,5×8,4 mm, 198,5 g
 • Материјали: алуминиумска рамка, стаклени предни и задни панели (Gorilla Glass 5), заштита од прашина и прскање вода IP52
 • Бои: меѓуѕвездена црна (црна), ѕвездена бела (бела)
 • Цена: околу 900 долари

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Edge 30: рамнотежа на максимум

Комплект

Во ажурираната серија, Motorola го нагласува еколошкото пакување. Без пластични кеси, биоразградлив картон, мастило од соја.

Во компактна кутија ќе го најдете самиот телефон, голем и тежок полнач од 125 W, кабел, штипка за отворање на отворот за SIM, футрола и документација.

Капакот е обичен силикон (ќе пожолте со текот на времето). Им дава заштита на камерите, рабовите на екранот, но сепак го расипува добриот дизајн на уредот и го прави да изгледа како „колективна фарма“.

И куќиштето секако се меша со притискање на страничните копчиња, тие стануваат многу тесни. Без капак, нема проблеми...

Куќиште Moto Edge 30 UltraНа екранот е залепен фабрички филм, кој исто така може да се припише на елементите на комплетот.

Сепак, не издржав и по неколку дена користење на смартфонот го скинав, нека ми простат следните рецензенти. Овој филм собра многу прашина и отпечатоци од прсти. Самата површина на екранот има добра олеофобна обвивка, така што практично нема проблеми со отпечатоците. Покрај тоа, филмот се меша со вашите прсти кога правите гестови од работ на екранот. Па одлучете сами, но мислам дека филмот е „фтопка“.

Moto Edge 30 Ultra заштитна фолија

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto Edge 30 Pro: дали е предводник?

Дизајн Motorola Edge 30 Ultra

Смартфонот ме освои со својот изглед на прв поглед.

Не постои начин да се каже дека Motorola Edge 30 Ultra е непривлечен или здодевен. Дизајнот е навистина предводник.

Moto Edge 30 Ultra

Екранот има минимални рамки и високо заоблени рабови, така што има „бесконечен“ изглед, грациозен исечок за предната рамка е вграден во дисплејот, кој е заштитен со издржливото Gorilla Glass 5.

Moto Edge 30 Ultra

Рамката на каросеријата е алуминиумска, многу тенка од страните поради закосените рабови, рамна горе и долу - како што е модерно сега.

Што се однесува до заоблениот екран - ми се допаѓа она за што пишував во прегледите како Xiaomi 12, и Xiaomi 12 Про. Иако многу луѓе плукаат на таквата одлука. Недостатоците вклучуваат неможност за успешно избор на заштитна фолија (по ѓаволите со филмови, екранот е веќе заштитен од гребнатини), лажни допири (никогаш не ми се случиле во сите години на користење телефони со такви екрани), слика изобличување на рабовите (не гледам дека е искривено).

Мислам дека ваквите екрани се пред се убави. Второ, ергономски. Закосените рабови го прават екранот и телефонот потесни. Поради ова, подобро се вклопува во вашата дланка, се чувствува потенок и полесно се контролира со една рака. А во случајот со Motorola Edge 30 Ultra, се е така. Во времето кога го тестирав овој модел, штотуку добив сосема нов iPhone 14 Pro Max. По еден месец пауза од монструозните Ајфони, не сакав ни да го земам. А „ултрата“ во позадина делуваше компактно, иако е и голем модел со екран од 6,67 инчи.

Па, предниот дел е покриен и едвај чекам да ви го покажам задниот панел. Наидовме на слична одлука повеќе од еднаш (случајно - Xiaomi 12 / 12 Про, OPPO Рено6), но плени секој пат. Мат, сјајна, малку груба површина е како сув мраз. Пријатен на допир, не се лизга во рака, апсолутно не собира отпечатоци од прсти. И прекрасно свети на светлина.

Moto Edge 30 Ultra

Во новата серија Edge, Motorola го ажурираше дизајнот на единицата за камера, многу повеќе ми се допаѓа новата верзија, изгледа стилски и модерно. И платформата малку штрчи од телото, што е погодно.

Нема елементи на левата страна на телефонот. На десната страна се копчињата за контрола на јачината на звукот и за вклучување/исклучување. Страничните рамки се тесни, како и самите копчиња, но не доживеав непријатности при нивното користење (освен во ситуации кога телефонот е во обична футрола, но можеби можете да купите друга, попромислена).

Moto Edge 30 Ultra

На горниот крај - само дупката за микрофонот и логото Dolby Atmos. На дното има уште еден микрофон, отвор за картичка (само SIM, мемориските картички не се поддржани), тип-C конектор за полнење и отвор за звучник. Звукот во Motorola Edge 30 Ultra е стерео, но вториот звучник се користи како компромисно решение. Како што можете да видите, нема конектор за жичени слушалки.

Moto Edge 30 Ultra

Би сакале да видиме висок степен на заштита од вода во предводникот, но, за жал, Moto го игнорираше овој момент. Поточно, има IP52 стандард, како и многу 4 пати поевтини модели. Но, ова се само повремени прскања, нема потреба да го навлажнувате Edge 30 Ultra, ниту да го потопувате во вода. Штета, но, на пример, во Xiaomi 12 Pro исто така нема IP рејтинг.

Moto Edge 30 Ultra

Достапните бои на каросеријата се црна и бела. Штета, нема разновидност, со таков текстуриран заден панел, другите бои би изгледале одлично.

Прочитајте исто така: Преглед на паметниот телефон Moto Edge 20 Pro - малку чудна „прошка“

Екран

Motorola Edge 30 Ultra доби дисплеј достоен за водечки паметен телефон. P-OLED матрица (не само висококвалитетна, туку и економична), милијарда бои, поддршка за HDR10+, висока стапка на освежување од 144 Hz.

Edge 30 Ultra

Екранот се карактеризира со висок контраст, максимални агли на гледање, прекрасно прикажување на бои, одлична осветленост (до 1250 nits на врвот, дури и во сончев ден сликата и текстот остануваат читливи), мазни анимации.

Но, за жал, Моторола, дури и во мали нешта, „сече агли“ - резолуцијата е типична Full HD+, односно 2400×1080. Додека навистина врвни модели, како оној што веќе го спомнавме овде Xiaomi 12 Pro, може да се пофали со QHD (1440×3200) резолуција. Да, некој нема да ја забележи разликата со вообичаениот Full HD, но лично јас го гледам многу добро - фонтовите, па дури и најмалите елементи со поголема резолуција се особено јасни. Но, повторно, ова е трејлер од серијата „кул“ и „уште поладно“. И во Edge 30 Ultra, сè е кул, сликата е многу јасна. Едноставно, би сакал повеќе од предводникот.

Edge 30 Ultra

Благодарение на 144 Hz, сликата е мазна, го привлекува вниманието. Достапни се три режими на работа - автоматски (телефонот ќе се постави сам, во зависност од апликацијата и нивото на полнење), 60 Hz или максимум 144 Hz. Препорачувам да ја користите автоматската опција, каде што телефонот автоматски се префрла помеѓу 48, 60, 90 и 144 Hz, што е совршен компромис помеѓу мазноста и траењето на батеријата.

Автоматската промена на осветленоста работи без погрешно палење. Постои опција за прилагодување на температурата на бојата (ги отстранува студените нијанси навечер), темна тема, три опции за заситеност на боите и други вообичаени поставки.

Навистина ми се допадна функцијата „дополнително слабо“ што можете да ја најдете во „завесата“ со брзи поставки.

мото екстра затемнет

Ви овозможува да ја намалите минималната осветленост на дисплејот, што е важно за светлите OLED уреди. На пример, кога го ставам моето дете во кревет навечер, го активирам овој режим - можам да читам веб или социјалните мрежи, а мојот син не го вознемирува светлината на екранот.

Edge 30 Ultra

Motorola има свој аналог AoD - време и пораки на заклучениот екран со можност за нивен брз преглед (Peek Display). Овој екран се активира неколку секунди кога ќе го земете уредот, ќе го допрете екранот или ќе мафтате со рака над него, со темна позадина и минимална осветленост за да заштедите енергија. Оваа карактеристика се појави во Moto долго пред другите производители да го „измислат“ нивниот AoD. Сепак, во паметен телефон со OLED екран, би било можно да се имплементира полноправно СЕКОГАШ на екранот, но поради некоја причина Моторола сè уште не обрнува внимание на ова.

Овде ќе забележам дека скенерот за отпечатоци е вграден во екранот. Се наоѓа на удобна висина, работи брзо и јасно - нема за што да се жалите. Секако, поддржано е и препознавање лице, но тоа е помалку доверливо, а претпочитам отклучување со отпечаток од прст - бидејќи е толку погодно, го ставам прстот „автоматски“ без размислување кога го земам уредот.

Прочитајте исто така: Преглед на паметни телефони на Motorola Moto Edge 20: А зошто тие предводници?

Пегла и перформанси Motorola Edge 30 Ultra

Овде доволно е да се каже дека смартфонот работи врз основа на најновиот процесор направен според технолошкиот процес од 4 nm - Snapdragon 8 Gen 1. Секако, од него треба да очекувате врвни перформанси и овие очекувања се оправдани. Ултра е брз во сите задачи, ги влече сите игри, нема смисла да се опишува детално.

Но, она на што вреди да се обрне внимание е дека нашиот Ultra ги надминува многу други водечки паметни телефони во одредниците, дури и со истите процесори, на пример Xiaomi 12 Про. Не радикално, туку претекнување. Слично нешто забележав и при тестовите на државните службеници. Заклучокот е едноставен - Motorola знае како да работи со софтвер и да го оптимизира за секој конкретен модел. И имаат и одличен софтвер, скоро чист Андроид, во кој нема ништо излишно и непотребно, и ова има ефект.

Edge 30 Ultra

Во GeekBench 5 (мулти-јадрен), смартфонот постигнува 4 поени, во GeekBench 266 (едно-јадрен) 5 поени, во AnTuTu 1 – 269 поени, во 9DMark Wild Life Vulkan 1 – 074.

Верувам дека во случај на моќен предводник, поинтересно не е тоа што „влече“ (затоа што се влече), туку како точно го прави тоа - дали е стабилен или не се прегрее. Дозволете ми да ви кажам: не забележав прегревање, дури и додека играв игри кои бараат ресурси како Fortnite. Смартфонот станува топол, но ништо повеќе.

Специјалните стрес-тестови покажуваат дека со долгорочно големо оптоварување на процесорот, моделот ќе ги ресетира своите „револуции“ на приближно 80%, а потоа на 65%. Но, тука треба да разберете дека ниту една игра нема да создаде долгорочно 100% оптоварување на процесорот, а уште повеќе - ниту една од секојдневните задачи на корисникот на паметен телефон. Затоа, би го нарекол Motorola Edge 30 Ultra многу стабилен и неверојатно пргав уред.

Во Полска се продава само верзијата со 12/256 GB меморија, иако во принцип има и верзии со 8 GB RAM и 512 GB простор. Можеби вредеше да се донесе верзијата од 512 GB на пазарот, бидејќи 256 GB можеби не се доволни за некого. И поради некоја причина, нема слот за мемориска картичка, иако би сакал да го видам во предводникот. 12 GB RAM е максимумот за денес, не ви треба повеќе. Сепак, во поставките за перформанси постои функција на виртуелно проширување на RAM меморијата за 3 GB поради слободен простор во складиштето.

Прочитајте исто така: Прегледот на Moto G82 5G е прифатлив паметен телефон со OIS и AMOLED

Камери на Motorola Edge 30 Ultra

Edge 30 Ultra

Се верува дека камерите на Моторола „не се топ“. Велат буџетските модели не се лоши, но не очекувајте ништо посебно од скапите модели. Ајде да дознаеме дали новата „ултра“ може да ја промени ситуацијата. Барем таа се обидува. На хартија, множеството модули изгледа убедливо:

 • Главна камера од 200 MP, f/1.9, 1/1.22″, 0.64 µm, фазен автофокус, оптичка стабилизација
 • Телефото објектив од 12 MP, f/1.6, 1.22 µm, автофокус за откривање фаза, 2x зум без загуби
 • Широкоаголен објектив од 50 MP 114˚, f/2.2, 1/2.76″, 0.64 µm
 • 60 MP предна камера, f/2.2, 1/2.8″, 0.61µm

Барем мегапикселите беа многу великодушно „влеани“.

Motorola Edge 30 Ultra

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto G32: ефтин и избалансиран

Повеќе за модулите

Главниот сензор од 200 MP е свеж и досега редок (го има во Edge 30 Ultra и Xiaomi 12Т Про) Samsung HP1 со оптичка стабилизација. Со формат од 1/1.22″, тој е еден од најголемите модули што може да се најдат кај паметните телефони. Големината на поединечните пиксели е 0.64 µm. За да се подобри квалитетот, софтверот комбинира неколку пиксели во еден, во овој случај, 16 во 1 (технологија Samsung Tetra2pixel), што ни дава големина на пиксели од 2.56 µm и слика со резолуција од 12,5 MP на излезот. Можете да фотографирате со полноправни 200 MP, но разликата во квалитетот тешко дека ќе биде забележлива, а таквите фотографии ќе „тежат“ премногу (до 80-90 MB) и ќе треба премногу долго за да се создадат. Иако ако ви треба некои супер-детали (на пример, треба да видите мали детали во далечина), тогаш вреди да се обидете.

Модулот со широк агол е Samsung JN1, користи и технологија за поврзување на пиксели (тетрапиксел, 4 пиксели се комбинираат во еден). Формат 1/2.76″, големина на пиксели 0.64µm. Фокусното растојание е 14 mm. Модулот е опремен со автофокус, така што може да се користи и за снимки одблиску.

Третата камера е телефото објектив Sony IMX663 (1/2.93″, 1.22µm), кој ви овозможува да зумирате двојно поблиску до објектите без да го изгубите квалитетот. Моторола овој модул го нарекува портрет, има фокусна должина од 50 mm еквивалент. Отворот е f/1.6, односно сензорот фаќа многу светлина.

Конечно, предниот модул е ​​60 MP OmniVision OV60A со фокусна должина еквивалентна на 24 mm.

Дневна фотографија од различни модули

Ајде да продолжиме со дискусијата за квалитетот на фотографијата Motorola Edge 30 Ultra. На дневна светлина сликите се одлични, друго не очекував. Живописни бои, добар баланс на белата боја, висока експозиција, одлични детали.

СИТЕ ФОТОГРАФИИ ОД MOTO EDGE 30 ULTRA ВО ОРИГИНАЛНА РЕЗОЛУЦИЈА

Телефото објективот исто така дава добри резултати. Нема да кажам дека острината е совршена, но деталите се одлични, а и приказот на боите е исто така. Подолу за споредба: лево е фотографија од главниот модул, десно е од ТВ.

Да ве потсетам дека Motorola го нарекува и објектив за портрет. Навистина, еквивалент од 50 mm со отвор од f/1.6 може да создаде пристојни портрети со квалитативно заматена позадина.

Широк агол и режим на портрет

Режимот на портрет има две нивоа на зумирање, при што секое симулира различна класична фокусна должина.

Во верзијата од 35 mm, се користи главната камера, квалитетот е добар, повеќе од околината влегува во објективот. Во режимот од 85 мм се користи и телефото објектив, објектот на снимањето се приближува многу блиску, додека не е потребно физички да му се приближува. Софтверската обработка на вакви фотографии е многу добра, нема никакви недостатоци, иако сепак најмногу ми се допадна квалитетот од 50 мм.

Модулот со широк агол создава добри фотографии, но не би ги нарекол идеални - тие се остри и контрастни. Еве примери, лево е фотографија од главниот модул, десно, за споредба, од широкоаголниот:

СИТЕ ФОТОГРАФИИ ОД MOTO EDGE 30 ULTRA ВО ОРИГИНАЛНА РЕЗОЛУЦИЈА

Макро

Како што веќе беше забележано, „широкиот“ може да прави макро фотографии благодарение на автоматскиот фокус. Слично решение се користи во многу врвни модели од iPhone 13 Pro / 14 Про да Huawei P50 Pro. Квалитетот, во секој случај, е подобар од оној на посебна макро леќа што може да се најде кај смартфоните од средна класа. Макрото со Edge 30 Ultra е убаво, јасно, со пријатни нијанси. Бев воодушевен! Еве примери:

Прочитајте исто така: Споредба на Moto G52 vs Moto G62 5G: толку слично и толку различно

Зумирај

Смартфонот ви овозможува да зумирате 10x, но оптичкиот зум е само до 2x. Повторно, нема 50x или 100x како некои напредни предводници. Но, не секој има потреба од тоа. Апроксимацијата од 10 пати не е идеална, но барем текстовите ќе бидат читливи. Примери (1x-2x-10x):

Ноќно пукање

Фотографиите направени на Motorola Edge 30 Ultra во темница се добри. Но, не повеќе од тоа. На пример, од ноќни фотографии од Xiaomi 12 Про Скинав со чашка, што се вели. А кај Moto се е јасно, без преголем дигитален шум, но ништо посебно, ако се земе предвид цената. Еве неколку примери, телефонот го добив на тест во пресрет на 1 ноември (Денот на сите светци во Европа), па темата понекогаш е гробиштата.

СИТЕ ФОТОГРАФИИ ОД MOTO EDGE 30 ULTRA ВО ОРИГИНАЛНА РЕЗОЛУЦИЈА

Ноќниот режим е стандардно активиран (опција Auto Night Vision), така што не мора да се грижите за тоа за време на фотографирањето. Сепак, неговата оптимална верзија е активирана, така да се каже – за компромис помеѓу квалитетот и времето кога треба да го држите телефонот мирно и да не дишете. Ако сте во целосно темна средина, можеби има смисла рачно да го активирате ноќниот режим преку менито - тогаш фотографиите ќе потраат подолго, но квалитетот ќе биде подобар. Нема смисла да фотографирате без користење на Ноќно гледање, бидејќи фотографиите ќе бидат темни и често заматени, а светлечките објекти, како што се знаците, ќе бидат преекспонирани.

Еве споредба, нормална фотографија лево, Ноќно гледање форсирано десно:

Во темнината, можете успешно да снимате и на телефото (со цел да ги приближите предметите) и на широк агол (за да се вклопи повеќе во кадар), квалитетот ќе биде висок. Да, во случај на „широк“, динамичкиот опсег ќе страда, но тоа не е критично. И на примерот на телевизорот, ништо забележливо не страда, модулот фаќа доволно светлина, не му треба агресивна софтверска обработка.

Ноќни фотографии од телефото објективот (стандард лево, телефото десно):

Ноќни фотографии од широкоаголен објектив (стандардно лево, широко десно):

Edge 30 Ultra предна камера

Селфи камерата на Edge 60 Ultra од 30 мегапиксели создава одлични автопортрети од 15 мегапиксели (повторно, резолуцијата е намалена за подобар квалитет). Фотографиите имаат одлични детали, широк динамичен опсег и пријатни и живи бои. Па дури и слабото осветлување (на пример, дома во вечерните часови) не е проблем.

Селфи на Motorola Edge 30 Ultra

Можно е да се префрлате помеѓу крупен и поширок (ако сакате да се сликате со некого). Но, разликата е минимална:

СИТЕ ФОТОГРАФИИ ОД MOTO EDGE 30 ULTRA ВО ОРИГИНАЛНА РЕЗОЛУЦИЈА

При слаба осветленост, камерата може да го осветли вашето лице со светла бела рамка, но тоа нема да ве направи поубави.

Edge 30 Ultra селфи камера

Квалитет на снимање видео

Motorola Edge 30 Ultra поддржува снимање видео со резолуција до [заштитена по е-пошта] (достапни се и 1080p и 4K со 30/60 fps) кога се користи главната камера. Ширината и ТВ се ограничени [заштитена по е-пошта], што многумина го сметаат за минус, но според мене не е критично. 8K е стандардно кодиран со користење на кодек h.264, но можете да го изберете поефикасниот кодек h.265 во поставките. Оптичката стабилизација е достапна во сите режими освен 8K, а звукот се снима во стерео со 256 kbps.

Не ја гледам смислата да се снима во 8К и 4К, [заштитена по е-пошта] повеќе од доволно. Во оваа верзија, видеата се убави, мазни, совршено стабилизирани, со одлично сочно прикажување на бои и одличен динамичен опсег. Иако нема посебни поплаки ниту за 4K. Но, во 8K има грчеви, очигледно немаше доволно стабилизација, претрпеа детали и донекаде претрпеа рендерирање на бои, а бројот на слики во секунда всушност не надминува 26. Примери:

Ноќното видео не е силна страна на Edge 30 Ultra. Сликата е малку заматена, има забележлив дигитален шум, автоматскиот фокус се забавува, динамичкиот опсег е ограничен (без разлика на модулот), fps паѓа на 25-26, а секој извор на светлина и неговата околина на крајот се „пресечени“ на бело. Примери:

Софтвер за камера

Интерфејсот на камерата е стандарден за Moto. Видлив, удобен. Има професионален режим кој ви дава речиси целосна контрола врз поставките на камерата (како што се балансот на белата боја, ISO, автоматскиот фокус, експозицијата и брзината на блендата), „селективна боја“ (остава една боја на фотографијата), панорама, фотографии „во живо“, филтри во реално време времиња, RAW формат и така натаму.

Прочитајте исто така: Moto 360 3gen паметен часовник: искуство и пазар

Пренос на податоци и режим Подготвен за

Смартфонот ги поддржува најновите опсези на Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, Bluetooth 5.3, сите можни системи за навигација, има магнетен компас, USB Type-C 3.1, NFC за плаќање во продавници, 5G.

И Motorola Edge 30 Ultra го поддржува режимот „Ready for“. Детално пишував за него во рецензии за минатогодишните топ модели Мото Еџ 20 и Edge 20 Pro. „Ready for“ е режимот на поврзување паметен телефон со компјутер или монитор. Уредот делува како пренослив компјутер и нуди посебен интерфејс за работа. Во режимот „Подготвен за“, телефонот може да се користи како алтернатива на компјутер (има целосна работна површина, посебни прозорци), конзола за игри или неговата камера и микрофон може да се користат за видео разговори. Можете да поврзете безжичен глушец, тастатура, самиот паметен телефон може да се користи како подлога за допир.

Овој режим постои во различни варијации во зависност од моделот. Некои уреди поддржуваат метод на жична врска, некои само безжично, некои (како минатата година Edge 20 lite) - само опцијата Ready for PC, која ви овозможува да користите Ready For во посебен прозорец во апликација за Windows.

Edge 30 Ultra ги доби сите функции – и двете жичени „Ready for“, безжичен и „Ready for PC“. За првата опција, ќе ви треба USB-C MHL Alt HDMI или USB-C-to-C кабел и компатибилен монитор.

Тука нема детално да го опишам режимот Ready For, бидејќи ништо не се променило во него од минатата година. Ако сакате детали, ви препорачувам да се повикате на мојот преглед на Motorola Edge 20 Pro, каде што се режимите за поврзување со компјутер детално опишани.

Motorola Edge 30 Ultra

Во серијата Edge 30, освен што дизајнот на апликацијата Ready For е малку променет.

„Ready For“ е интересна и ретка карактеристика. Може да се нарече само алтернатива Samsung Dex, достапен само за предводници. Во исто време, функцијата е добро осмислена и имплементирана, при тестирањето не беа забележани никакви проблеми, освен контролата на допир, која не е најзгодна. Сепак, нема да кажам дека не можете да живеете без Ready For. Но, веројатно, способноста за поврзување со компјутер некому ќе му помогне.

Прочитајте исто така: Преглед на слушалки Motorola MOTO XT500+: Подобро дома

звук

Звукот на паметниот телефон е стерео, со еден звучник на долниот крај, а улогата на вториот ја презема тесен звучник над дисплејот. Да бидам искрен, го очекував најлошото, но нема што да се жалам - звучниците се добро избалансирани, нема забележлива разлика меѓу нив, звукот е обемен, гласен, воопшто - исклучително квалитетен.

Moto Edge 30 Ultra

Dolby Atmos

За љубителите на „твикови“, постојат режими на Dolby Atmos за избор - музика, филм, игра, подкаст. Стандардно, самиот телефон ја одредува природата на звукот и го прилагодува звукот.

Во поставките за звук има функција CrystalTalk која го подобрува преносот на глас за време на телефонските разговори.

Мека Моторола Еџ 30 Ултра

ОС е Андроид 12. Би сакал да ја видам 13-тата верзија „надвор од кутијата“, но она што го имаме е тоа што го имаме. Изгледот и чувството на користење на интерфејсот се што поблиску до „чистиот“ Андроид. Мислам дека оперативниот систем ќе биде еден од одлучувачките фактори при изборот на телефон за оние корисници кои не сакаат школки.

Ми се допаѓа што Moto има свои ексклузивни функции што Google не ги нуди на своите корисници. Сите тие се групирани во апликацијата „Мото“. Има интересни теми за дизајн, контрола на гестови (многу работи, на пример, вклучување на батериската ламба со двојно тресење на телефонот, активирање на камерата со вртење на зглобот двапати, правење скриншот со допирање на екранот со три прста, тивок режим со свртување на екранот на паметниот телефон надолу, итн.) и повеќе:

 • мото дисплеј: прикажување на времето и известувањата на заклучениот екран со можност за брзо прегледување со допир. Се активира неколку секунди ако го земете уредот во раце или ја поминете раката преку него, а со темна позадина и минимална осветленост за заштеда на енергија.
 • Активен приказ (ако го гледате).
 • Опција за делење на екранот на два дела.
 • Можност за стартување на програми и други измени за гејмерите во посебен прозорец за време на играта.