ГаџетиПаметни телефониПреглед на Motorola Edge 30: рамнотежа на максимум

Преглед на Motorola Edge 30: рамнотежа на максимум

-

Во споредба со верзијата Pro, чиј преглед го направивме неодамна, овој модел се покажа дека е многу попристапен во однос на цената и се чини дека е поурамнотежена одлука за купување. Ајде да видиме на што тргна производителот за да постигне таков резултат и за која сметка Моторола Еџ 30 ќе ги победи конкурентите.

Моторола Еџ 30

Карактеристики и цена на Motorola Edge 30

 • Екран: OLED, 6,5 инчи, 2400×1080, сооднос 20:9, брзина на освежување 144 Hz, HDR10+
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 778G+, 6 nm, 1×2,5 GHz Cortex-78 и 3×2,4 GHz Cortex-A78 и 4×1,8 GHz Cortex-A55
 • Видео акцелератор: Adreno 642L
 • Меморија: 6/8 GB LPDDR5 RAM, 128/256 GB UFS 3.1 RAM
 • Батерија: 4020 mAh, брзо полнење TurboPower 33W, безжично полнење од 15W, реверзибилно безжично полнење.
 • Главна камера: 50 MP, f/1.8, 1,0 μm, PDAF, оптичка стабилизација + 50 MP широкоаголен објектив, f/2.2, 114˚ + 2 MP сензор за длабочина
 • Предна камера: 32 ​​MP, f/2.3, 0.7 µm
 • Пренос на податоци: LTE, 5G (n1/3/5/7/8/20/28/38/40/41/66/77/78), NFC, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ 6e, Bluetooth 5.2, GPS (A-GPS), GLONASS, BDS, GALILEO
 • ОС: Андроид 12
 • Димензии и тежина: 159,4×74,2×6,8 mm, 15 g
 • Цена: околу 600 долари

Сет, итнго користи Motorola Edge 30

Во кутијата со телефонот ќе ги најдете сите вообичаени работи: полнач од 33W, USB-USB-C кабел, силиконско куќиште, клип за исфрлање на SIM и документација.

Моторола Еџ 30

Најубавото нешто кај овој модел е, секако, решението во боја на задниот панел. Ја тестиравме варијантата Meteor Grey. Ми се чинеше најскапото и најпремиум решение од сите можни - под одредени агли, површината трепка со нијанси на сина и нане, а мат финишот додава стил. Корисниците можат да избираат и помеѓу Supermoon Silver и Aurora Green боите.

Употребата на пластика овде на задната плоча и на страните е оправдана со фактот дека моделот не е врвен, иако веднаш губи од металните куќишта на конкурентите. Сепак, нема чувство на евтина цена од оваа пластика, паметниот телефон е многу пријатен за држење во раце.

Предната страна е покриена со Corning Gorilla Glass 3 со олеофобна обвивка. Инаку, смартфонот доби и хидрофобна обвивка, па не плашете се од прскање. Предната камера е вградена во екранот, рамки на дисплејот се тесни и рамни од сите страни, „брадата“ не се истакнува.

Ми се допадна скромната тежина на паметниот телефон и неговата тенкост. Се чини дека дијагоналата е само неколку десетинки од инчи помала од 6,7 инчи на стандардниот предводник, а паметниот телефон се чувствува многу пати поудобно во мала женска дланка.

Но, фактот што камерите значително штрчат над телото даде чувство на вознемиреност за нивната безбедност. Меѓутоа, ако ставите футрола на вашиот паметен телефон, тоа повеќе нема да се забележува.

Нема клучеви на левата страна. На десната страна - копче за контрола на јачината на звукот со две позиции и копче за вклучување. Интересно, за разлика од постариот модел, сензорот овде не се наоѓа во копчето за вклучување, туку вграден во екранот.

На горниот крај на паметниот телефон има само микрофон кој ја врши функцијата за намалување на шумот. На дното има уште еден микрофон, тип-C конектор, отвори за звучници и слот за SIM-картички (постои опција со една или две SIM-картички). Конекторот од 3,5 мм не беше испорачан, па дефинитивно размислете да купите добри TWS слушалки.

Екранот на Motorola Edge 30

Почнувајќи од минатогодишните модели на Edge, Motorola активно користи OLED дисплеи. Квалитетот на 6,5-инчната OLED матрица што се користи овде е одличен, технологијата HDR10+ и целосната покриеност на просторот за бои DCI-P3 се грижат за создавање реална слика. Сликата е сочна, црната е длабока, без избледување. Аглите на гледање се максимални, без изобличување.

Екранот Edge 30, како и постарата верзија, може да се пофали со висока стапка на освежување од 144 Hz. Достапни се три режими на работа „херцивка“ - автоматски (телефонот сам ќе се постави во зависност од програмата и нивото на полнење), 60 Hz или 144 Hz.

Најдобро е да ја користите автоматската опција (самиот телефон се префрла помеѓу 48, 60, 90 и 120 Hz), тогаш нема да забележите дека зголемениот херци ја троши батеријата. Сепак, тука е важно да се разбере дека во автоматскиот режим имате максимум 120 Hz, иако веројатно ќе има малкумина кои ќе можат да ја видат разликата од 144 Hz.

Автоматската промена на осветленоста работи без погрешно палење. Има опција за прилагодување на температурата на бојата, темна тема, три опции за заситеност на бои и други вообичаени поставки.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto Edge 30 Pro: дали е предводник?

„Iron“ и перформанси на Motorola Edge 30 

Смартфонот доби процесор Snapdragon 778G+ - не е значително подобрување во однос на претходната верзија, но вреди да се запамети дека новиот производ не ја полага титулата предводник. Наместо тоа, имаме работа со смартфон од средна класа со добри способности за мултитаскинг и добар потенцијал за повеќето мобилни игри.

Резултати од репер тестови

 • Geekbench: едно јадро – 801, повеќе јадра – 2857
 • 3DMark Wild Life: 2810 (просечен FPS: 16,8)
 • 3DMark Wild Life Extreme: 764 (просечен FPS: 4,6)

RAM меморијата во паметниот телефон, во зависност од моделот, е 6 или 8 GB - јачината на звукот не е максимална, но повеќе од доволна за непречено функционирање на интерфејсот и сите програми.

Прочитајте исто така: Прегледот на Moto G82 5G е прифатлив паметен телефон со OIS и AMOLED

Motorola Edge 30 камери

Edge 30 Pro е опремен со две камери од 50 MP - главна и широкоаголна. Има и секундарен сензор за длабочина од 2 MP кој помага при заматување на позадината.

Главниот сензор - OmniVision OV50A - е нова генерација на модули за камера, со голема големина на пиксели од 1.0 µm. Како и обично во Moto, се користи технологијата на комбинирање на пиксели, така што сликата е подетална, а мегапикселите на фотографијата се 4 пати помали во реалноста (12,5 MP на излезот). Доколку сакате, можете да ја вклучите оригиналната резолуција во поставките, но нема забележителна разлика. Има фазен автофокус и оптичка стабилизација за главниот модул.

Широкоаголна камера со агол на гледање од 118 степени е исто така многу добра. Тука се користи и технологијата на комбинирање пиксели и висококвалитетен автофокус.

Фотографиите од главната камера се многу добри, особено ако се земе предвид претходното ниво на паметниот телефон. Добро ви оди со сè - и со детали и со баланс на белата боја, и со рендерирање на бои и острина. Фотографиите изгледаат колку што е можно пореално, без непотребна софтверска обработка.

Можете да најдете примери на слики во оригинална резолуција тука

При слаба осветленост, камерата снима доволно светлина, но со јасност и острина, понекогаш се појавуваат проблеми, како и кај многу други модели што не се водечки.

И покрај фактот што овде не беше доделена посебна камера за макро фотографија, сликите направени во соодветниот режим се сосема соодветни. За мене тоа е токму случајот кога „помалку е подобро, но подобро“ - не додале посебна леќа, туку едноставно го искористиле потенцијалот на постоечките.

Широкиот агол не е лош, фотографијата е успешна, со пристоен контраст и динамичен опсег, аглите речиси и да не се искривени. Подолу е фотографија од стандардниот објектив (лево) во споредба со фотографија од широк агол (десно).

Предната камера е 32 MP, тоа е повеќе од доволно за добри автопортрети или блогирање.

Edge 30 може да снима 4K видео со 30 fps на главниот модул. Оптичката стабилизација помага да се подобри квалитетот на снимањето, но дури и не заштедува во темница - видеата стануваат бучни и губат многу во квалитетот.

Има професионален режим кој ви овозможува речиси целосна контрола врз поставките на камерата (како што се балансот на белата боја, ISO, автоматскиот фокус, експозицијата и брзината на блендата), панорамата, фотографиите во живо, групните селфи, скенирањето, фотографирањето со двојна камера и други корисни функции.

Пренос на податоци и режим Подготвен за

Преносот на податоци е во ред. Има нови верзии на Wi-Fi 6 и Bluetooth 5.2, NFC за плаќање во продавници, 5G и сите услуги за геолокација што можеби ќе ви требаат.

Како и паметните телефони од претходната генерација, Edge 30 поддржува режим „Ready for“ - поврзување на паметниот телефон со компјутер или монитор. Во овој режим, вашиот паметен телефон може да се користи како алтернатива на компјутер (има целосна работна површина, посебни прозорци), конзола за игри или можете да ја користите неговата камера и микрофон за видео разговори. Можете да поврзете безжичен глушец, тастатура, а самиот паметен телефон може да се користи како подлога за допир.

Moto Edge 30 како модел од претходно највисоко ниво ги доби сите карактеристики – и жичен Ready for и безжичен. Но, потребниот кабел не е вклучен во комплетот, така што ќе мора да се грижите за него. Па, или за брз и висококвалитетен Wi-Fi.

Можете да прочитате повеќе за овој режим тука.

звук

Моторола Еџ 20 беше добар на многу начини, но не можев да не го критикувам за моно-звучникот. Но, „триесетте“ добија стерео звучници. Сепак, не без компромиси - улогата на вториот ја врши разговорен звучник над екранот, кој, се разбира, е нешто инфериорен во однос на неговиот мултимедијален колега.

Звукот е силен и висококвалитетен. За правилно функционирање на еквилајзерот, постои Dolby Atmos - самиот паметен телефон ја одредува природата на звукот и го прилагодува звукот. Исто така, во поставките за звук ќе ја најдете и мултифункционалната функција CrystalTalk, која го подобрува преносот на глас при телефонски разговори.

Прочитајте исто така: Моето искуство со OnePlus 9 Pro и брендот воопшто: Ќе бидете изненадени!

Софтвер Motorola Edge 30

Edge 30 работи на нова верзија на оперативниот систем Android 12. Изгледот и чувството на користење на интерфејсот е што е можно поблиску до „чистиот“ Android 12 што може да се види на паметните телефони Google PixelИ ова може да биде еден од аргументите во корист на Edge 30 во споредба со конкуренцијата.

Новиот интерфејс на брзи поставки и „завеси“ од пораки веднаш паѓа во очи - ова е една од највпечатливите визуелни промени во Android 12. Копчињата сега се заоблени, а за пораките е достапен и посебен екран, кој се повикува со допирање на брзите поставки.

Виџетите за Android 12, исто така, добија голем ремонт. Сега нивниот „во живо“ преглед е достапен во различни големини, поддржано е ажурирано динамично боење на графичките контроли врз основа на моторот Material You - тие се прилагодуваат на избраната позадина. Има уште една карактеристика на Material You овде - прилагодување на темата, особено иконите, на тапетот. Сепак, тој е маскиран со мотор со тема специфична за Мото.

Во Android 12, посебен акцент е ставен на безбедноста и приватноста. Поточно, се појави нов контролен панел за приватност, во кој веднаш можете да дознаете која апликација ја користи камерата, звучникот, пристапот до локацијата итн. Индикаторите за камерата и микрофонот се достапни во горниот десен агол на екранот за да ве известат на прв поглед дека ве гледаат, како и брзи префрлања што ви дозволуваат да го ограничите пристапот до камерата и микрофонот.

Ми се допаѓа што Moto има свои ексклузивни функции што Google не ги нуди на своите корисници. Сите тие се групирани заедно во апликацијата Moto Features. Има интересни теми за дизајн, контрола со гестови (многу интересни работи, на пример, вклучување на батериската ламба со двојно тресење на телефонот, активирање на камерата со двојно вртење на зглобот, правење скриншот со допирање на екранот со три прсти, тивок режим со свртување на екранот на паметниот телефон надолу, итн.) и други карактеристики:

 • Прикажи мото (од кој Samsung Секогаш на екранот): прикажување на времето и пораките на заклучениот екран со можност за брзо прикажување со допирање. Активира неколку секунди кога ќе го подигнете уредот или ќе мафтате со рака над него, со темна позадина и минимална осветленост за да заштедите енергија.
 • Активен приказ (ако го гледате).
 • Опција за поделба на екранот на два дела.
 • Можност за стартување на програми и други измени за гејмерите во посебен прозорец за време на играта.

Батерија и траење на батеријата

Edge 30 е опремен со батерија со капацитет од 4020 mAh. Процесорот овде е доста силен, брзината на освежување на екранот може да биде 144 Hz, потенцијалот за користење на телефонот е одличен. Затоа, не треба да сметате на фактот дека ќе направите без полнење на паметниот телефон навечер или ноќе.

Во просек, телефонот обезбедува околу 7-8 часа активно користење во различни задачи со вклучен екран. Ако се префрлите на режимот за избор на автоматско освежување на екранот, овие бројки малку ќе се зголемат.

Но, она што дефинитивно ја прави ситуацијата со батеријата попрофитабилна е целосното полнење. Новитетот доаѓа со вклучен полнач од 33 W TurboPower. Како резултат на тоа, за половина час ќе добиете околу 80% полнење, а за еден час можете да добиете целосно наполнет уред, подготвен да продолжи да ве воодушевува со своите можности.

Висовски

Моторола Еџ 30 испадна дека е многу интересен паметен телефон. Има натпросечно ниво на железо, што позитивно влијаеше на цената, но не влијаеше многу на перформансите.

Највпечатливите карактеристики на паметниот телефон се OLED екранот од 144 Hz, пристојните камери за неговата класа, ефикасното брзо полнење и актуелната верзија на Android 12 без многу непотребни функции.

Секако, имаше некои компромиси – пластично куќиште, а не најголемата батерија, но тие навистина не го расипуваат впечатокот на уредот. Затоа, ако не се стремите да го добиете најмоќниот паметен телефон на моќен чипсет, тогаш сосема е можно да го земете предвид Edge 30 како кандидат.

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Преглед на Motorola Edge 30: рамнотежа на максимум

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
8
Екран
10
Камери
8
Продуктивност
8
Интерфејс
10
Автономија
8
Цена
9
Motorola Edge 30 се покажа како многу интересен паметен телефон. Има натпросечно ниво на железо, што позитивно влијаеше на цената, но не влијаеше многу на перформансите. Највпечатливите карактеристики на паметниот телефон се OLED екранот од 144 Hz, пристојните камери за неговата класа, ефикасното брзо полнење и актуелната верзија на Android 12 без многу непотребни функции.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Александар
Александар
пред 2 месеци

Имам Edge 20. Како паметен телефон од 500 долари во моментот на пуштање, софтверот е прилично искривен, камерата е просечна, врската е лоша во проблематичните области, батеријата е слаба.

Партизан
Партизан
пред 10 месеци

Чуден тест. Поради некоја причина, мнозинството „тестери“ се сигурни дека потенцијалниот клиент е исклучително заинтересиран да знае колку папагали телефонот ќе повика на тестот. И сите прегледи се сосема слични и ... целосно неинформативни.
Колку долго трае батеријата при гледање видео, колку кога се вози во режим на навигатор, каков е квалитетот на комуникацијата на места со слаба покриеност? Дали истиот компас е за соодветно позиционирање? Дали е можно да се користат SIM-картички и мемориска картичка во исто време или има само комбо слот?
нема одговор на овие апсолутно адекватни прашања

Популарно сега

Motorola Edge 30 се покажа како многу интересен паметен телефон. Има натпросечно ниво на железо, што позитивно влијаеше на цената, но не влијаеше многу на перформансите. Највпечатливите карактеристики на паметниот телефон се OLED екранот од 144 Hz, пристојните камери за неговата класа, ефикасното брзо полнење и актуелната верзија на Android 12 без многу непотребни функции.Преглед на Motorola Edge 30: рамнотежа на максимум