Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
ГаџетиПаметни телефониПреглед на Motorola Moto G72: И повторно силна средна класа!

Преглед на Motorola Moto G72: И повторно силна средна класа!

-

Во септември 2022 г Моторола одлучи да додаде нов модел на својата линија од буџетската серија moto g - Моторола Мото G72 со камера од 108 MP, 6,6-инчен P-OLED дисплеј со повеќе од милијарда бои, стерео звучници со технологија Dolby Atmos и брзо полнење TurboPower 30W. Цената на паметниот телефон е околу 300-320 долари. Значи, ајде да погледнеме подетално што добиваме за оваа цена и како Moto G72 се споредува со неговите браќа и сестри од серијата g лансирани во 2022 година?

Мото G72

Технички карактеристики на Motorola Moto G72

 • ОС: Андроид 12
 • Екран: 6,6 инчи, P-OLED, Full HD+, 1080×2400, 120 GHz
 • Процесор: MediaTek Helio G99 (2 јадра, 2.2 GHz, Cortex A76 + 6 јадра, 2.0 GHz A55)
 • Постојана меморија: 128 GB, слот за microSD (до 1 TB)
 • RAM меморија: 8 GB
 • Главни камери: 108 MP, 8 MP (широк), 2 MP (макро)
 • Предна камера: 16 MP
 • Функции на камерата: Сензор за длабочина, Макро режим, Интервално сликање, Режим на портрет, Професионален режим, Спортски режим, Снимање со гестови, Ноќно фотографирање, фотографирање рафално
 • Батерија: 5000 mAh, TurboPower полнење
 • Друго: 4G, USB-C, Wi-Fi ac (2,4 и 5 GHz), Bluetooth 5.0, сателитска навигација (A-GPS, Galileo, GLONASS), сензор за отпечатоци, FM радио, двојна SIM, конектор 3,5, 52 mm, NFC , заштита од влага и прашина IPXNUMX, стерео звучници
 • Димензии и тежина: 160×74×8, 166 гр
 • Цена: ~ 300 долари

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Edge 30 Neo: прекрасно бебе со безжично полнење

Позиционирање во линија и цена

Motorola Moto G72 изгледа слично на новиот Edge 30 Fusion и за разлика од минатогодишниот G71, нема поддршка за 5G. Сепак, Motorola има за цел да го компензира тоа со други чипови, на пример, со воведување за прв пат во средниот сегмент P-OLED дисплеј со фреквенција од 120 Hz и 10-битна палета, способен да репродуцира милијарда нијанси.

Мото Г72-1

Покрај тоа, Moto G72 е опремен со примарна камера од 108 мегапиксели. Според производителот, новиот модул зафаќа 9 пати повеќе светлина, комбинирајќи девет пиксели во еден моќен ултрапиксел. Ова ги прави фотографиите посветли дури и при слаба осветленост. Во другите модели од серијата G, се користат обични камери со резолуција не поголема од 50 MP.

Релативно евтиниот Motorola Moto G72 обезбедува перформанси кои ќе ги задоволат дури и бараните корисници. Процесорот MediaTek Helio G99 ви овозможува да гледате видеа со висока резолуција, да играте игри и да извршувате многу апликации во позадина без да се напрегате. Новиот чип, направен со технологија од 6 нанометри, ја зголемува ефикасноста во игрите за 20% и заштедува полнење на батеријата дури и при максимално оптоварување. Практично е во однос на перформансите не попушта Qualcomm Snapdragon 695 инсталиран на свеж, моментално постар модел од серијата G - Мото G82.

Qualcomm Snapdragon 695 наспроти MediaTek Helio G99

Подетално споредба на техничките карактеристики на паметни телефони од серијата G како што се G52, G72, G82, може да се види со следење на врската погоре.

Прочитајте исто така: Споредба на Moto G52 vs Moto G62 5G: толку слично и толку различно

По разгледувањето на сите предности на овој паметен телефон, не може да не се зборува за неговата цена. Денес, цената на новитетот е околу 300 долари. За овие не многу мали, но нималку големи пари ќе добиете квалитетен производ со добра камера, кој според карактеристиките е речиси предводник на серијата g. Па, сега да го разгледаме подетално овој паметен телефон.

Комплект

Во ажурираната серија, Motorola го нагласува еколошкото пакување. Без пластични кеси, само биоразградлив картон и мастило од соја.

Во компактно пакување ќе го најдете самиот телефон, полнач од 33 W, кабел, штипка за отворање на отворот за SIM, футрола и документација. Куќиштето е изработено од силикон со додаток на пластика за да се зголеми заштитата на телефонот кога ќе му падне на крајот, а е многу удобно во раката.

Исто така интересно: Преглед на Motorola Moto G32: ефтин и избалансиран

Дизајн на Motorola Moto G72

Целата линија, претставена во 2022 година, има заоблени рабови и остров на задната страна на кој се сместени камерите, но во случајот со Moto G72, работите се поинакви. Низок и повеќе квадратен остров за камера со заоблени агли и преподелени во две нијанси на главната боја. Рабовите на грбот се силно закривени од страните.

Дизајнот на задниот дел е сличен на претставникот на „стилската“ серија Motorola Edge 30 Fusion. Смартфонот одлично се вклопува во раката, а мат пластичната задна страна на уредот не се валка така лесно. Рамката е исто така направена од пластика, сè стои толку добро што нема ниту една празнина. И очигледно нема чувство на „евтина цена“, што често се среќава во случај на поевтини паметни телефони.

Мото G72

Навистина ми се допаѓа како изгледа предниот панел на уредот – малата дупка за предната камера, минималните и уредно заоблени рамки и скенерот за отпечатоци вграден директно во екранот – тоа е практично.

Мото G72

Достапните бои на каросеријата се „Метеоритно сива“ и „Polar Blue“. Нема голема разновидност, но достапните верзии изгледаат добро и најмногу ќе одговараат.

Мото G72

Страничната рамка е изработена од пластика, ја има нијансата на задната плоча и е интересно изработена - мат со сјајни рабови.

На левиот крај има слот за SIM-картичка - ова е типичен хибрид. Треба да избереме дали сакаме две „седуми“ или можеби само една, но со зголемена меморија со помош на microSD картичка.

Мото G72

На десната страна, ќе најдете двојна јачина на звук и копче за вклучување/заклучување. Копчињата се на удобна висина и ништо не виси.

Мото G72

На врвот има микрофон за поништување шум и натпис Dolby Atmos, што укажува на присуство на добри стерео звучници. Едниот звучник е на горниот дел од екранот, другиот е класично во близина на долниот раб на уредот.

Мото G72

На долниот дел има приклучок за слушалки од 3,5 милиметри (добро е што не го одбиваат сите производители на паметни телефони), конектор за полнење телефон, микрофон и три отвори за звучници.

Мото G72

Важно е да се напомене дека склопувањето на уредот е совршено, а исто така и дека G72 има карактеристика заедничка за моделите на Motorola - основна заштита од прскање и капки вода (стандардна IP52), која ќе ви овозможи безбедно користење на телефонот за време на слаб дожд.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Edge 30: рамнотежа на максимум

Екранот на Motorola Moto G72

Новитетот доби 6,6-инчен P-OLED дисплеј со резолуција од 2400x1080 и стапка на освежување од 120 Hz. Екранот нуди поддршка за HDR10+. P-OLED сега се смета за напредна технологија, која не само што овозможува одлична репродукција на боите, туку и го заштедува полнењето на батеријата на уредот.

Мото G72

Дисплејот е прекрасен, како директно од поскап модел, поради што паметниот телефон остава особено пријатен впечаток кога првпат ќе го вклучите. Очите не се заморуваат по долга употреба. Мала дијагонала, така што јасноста е многу висока. Сликата е сочна, аглите на гледање се максимални, без изобличувања на бојата. Црната длабочина е висока.

Стапката на освежување на екранот од 120 Hz обезбедува непречена и пријатна промена на сликата, на пример, при лизгање. Достапни се три начини на работа - автоматски, 60 Hz или 120 Hz. Препорачувам да користите автоматски, кога самиот телефон се префрла помеѓу различни опции - компромис помеѓу мазноста и заштедата на батеријата.

Мото G72Функцијата „extra dim“, која служи за намалување на минималната осветленост на екранот (што е важно за светлите OLED-и), може да се најде во „завесата“ со брзи поставки. Сакам да гледам нешто на телефонот пред да спијам и благодарение на тоа, силната светлина не ми штети на очите.

На заклучениот екран има аналог на AoD - време и пораки со можност за нивно брзо гледање (Peek Display). Овој екран се активира неколку секунди кога ќе го земете уредот, ќе го допрете екранот или ќе мафтате со рака над него, со темна позадина и минимална осветленост за да заштедите енергија. Оваа функција се појави во Moto долго пред другите производители да измислат полноправно AoD.

Мото G72

Прочитајте исто така: Прегледот на Moto G82 5G е прифатлив паметен телефон со OIS и AMOLED

„Iron“ и перформансите на Motorola Moto G72

Мото паметниот телефон G72 се напојува со процесор MediaTek MT8781 Helio G99. Чипсетот беше ажуриран со користење на процесот на производство на чипови TSMC N6 (6nm), што му овозможи да биде енергетски поефикасен и да им даде можност на производителите на уреди да создаваат помалку „незаситни“ паметни телефони за игри. MediaTek Helio G99 содржи 8 јадра со две ARM Cortex-A76 со високи перформанси со такт до 2,2 GHz и шест ARM Cortex-A55 со такт до 2,0 GHz.

Графичкиот процесор ARM Mali G57 е одговорен за графиката. RAM меморијата LPDDR4X до 2133 MHz и складирањето на класата UFS 2.2 овозможуваат брз пристап до податоците. Чипсетот, меѓу другото, ви овозможува да користите камера од 108 мегапиксели.

8 GB RAM е одличен волумен за денешниот просечен човек, нема проблеми со рестартирање на апликациите при префрлување помеѓу нив.

Генерално, се чини дека паметниот телефон работи исто толку брзо како и водечките модели. Тој не се плаши од никакви задачи, вклучително и нови XNUMXD игри, освен што нема сите да одат на поставки за ултра графика, но тоа не е неопходно.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto Edge 30 Pro: дали е предводник?

Motorola Moto G72 камери

Камерите, според мене, се главната карактеристика на овој паметен телефон. Единицата за камера се состои од три објективи: главната 108 MP (сеуште реткост за просечна камера!), ултра широк агол од 8 MP и макро камера од 2 MP. Оптичката стабилизација ви овозможува да снимате понепречено видео и да го подобрите квалитетот на фотографиите при слаба осветленост.

Мото G72

Технологијата Ultra Pixel работи магично со вашите фотографии. Со негова помош, девет пиксели се спојуваат во еден голем, а фотографијата не зазема многу простор на уредот, но сликата останува полна со бои и зачувува важни детали.

Се разбира, ова не е предводник, така што, како и кај сите паметни телефони од опсегот на средни центи, при слаба осветленост, деталите и јасноста се малку намалени, предметите што се движат може да бидат малку матни - бидејќи чуда не се случуваат.

СИТЕ ФОТОГРАФИИ ОД MOTO G72 СЕ ВО ОРИГИНАЛНА ГОЛЕМИНА

Ноќниот режим ви овозможува да правите фотографии што се сочни и што е можно појасни, што не е она што го очекувате од паметен телефон за 300 долари. Софтверот и камерите во Moto G72 работат хармонично заедно. Се разбира, при активирање на ноќниот режим, камерата „виси“ неколку секунди за да направи серија фотографии и потоа вешто да ги обработи, но како резултат на тоа добиваме уредно осветлена и не заматена слика без речиси никаков дигитален шум. .

Широкоаголната камера не е лоша, сликата е квалитетна, со пристоен контраст и динамичен опсег, аглите речиси и да не се искривени. Единственото но – фотографиите ќе бидат малку потемни отколку од главната камера. Подолу е фотографија од стандарден објектив во споредба со фотографија од широк агол.

Има и макро леќа. Кај смартфоните од средна класа, тој е инсталиран со цел „да има повеќе камери“. Честопати сликите излегуваа матни, можеби не го разбирав фокусот, но имаше и пристојни. Секако, за да имате целосна слика, подобро е да погледнете примери на фотографии во оригинал, сите фотографии од G72 се во оваа папка.

Селфите од предната камера од 16 MP се јасни, со добра репродукција на боите, но јас лично немав доволно детали во кадарот во ноќниот режим. Можете да изберете дополнителен филтер за време или по снимањето.

Има опција да се осветли екранот со бела граница, но тоа нема да придонесе многу за да се подобри како изгледа вашето лице во темница. Смартфонот прави обична слика и обработена со помош на вештачка интелигенција - по ваш избор. „Разубавувачот“ работи доста агресивно, но по желба може да се исклучи.

Мото G72

Паметниот телефон снима видео во 1080p со 30 или 60 fps. На мое изненадување, тие не го имплементираа режимот 4K. Квалитетот на видеото е добар, мазен - без грчеви, брз автоматски фокус, јасна стабилизација. Единственото нешто: кога фотографирате со 60 fps, автоматскиот фокус постојано се грчеше. За видео, достапни се режими: бавно-мо, „селективна боја“ (се истакнува една специфична боја на снимањето), време-лапс (видео создадено од серија фотографии направени со фотоапарат или камера што непречено се движи долго време временски период), видео со бавно движење, како и двојно снимање, што ви овозможува истовремено да снимате видео од предната и задната камера. Сите примери на видеа направени за време на тестот G72 ќе ги најдете на оваа папка.

Интерфејсот на апликацијата за камера е стандарден за Motorola. Видлив, удобен. Има професионален режим кој ви дава речиси целосна контрола врз поставките на камерата (како што се балансот на белата боја, ISO, автоматскиот фокус, експозицијата и брзината на блендата), селективна боја (остава една боја на фотографијата), панорама, фотографии во живо, филтри во живо, RAW формат и така натаму.

Исто така интересно: Преглед на Motorola G51: Друг буџетски телефон од Motorola

Пренос на податоци

Стандардниот сет е Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4+5 GHz, Wi-Fi Hotspot, Bluetooth 5.0, NFC за плаќање во продавници, GPS, GLONASS, Galileo. Има компас (магнетен сензор). Додека прелистувате YouTube можете да го поврзете телевизорот преку Wi-Fi. За време на тестот, сите модули совршено се справија со својата задача.

звук

Во нискиот и средниот сегмент на паметните телефони, не секогаш се наоѓаат стерео звучници. Но, во G72 ​​добиваме стереофоничен сет, 3,5 милиметарски приклучок за слушалки и ефекти Dolby Atmos, кои можеме да ги приспособиме во рамките на готови поставки или со независно поставување на потребниот тонски опсег.

Звучниците на Motorola Moto G72 звучат добро. И во однос на квалитетот и јачината на звукот. Несовршеностите може да се слушнат само со максимална јачина, што не е изненадувачки. Бев задоволен од присуството на приклучок за слушалки. Како и секогаш, многу во однос на звукот зависи од користените слушалки. Што се однесува до квалитетот во текот на разговорот, тој беше совршен при сите тестови, дури ни силниот ветер не пречеше.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Moto G71: „постар“ буџетски вработен

Софтвер Моторола Мото Г72

ОС сè уште не е многу застарен Андроид 12. Би сакал да ја видам 13-тата верзија „надвор од кутијата“, но она што го имаме е она што го имаме. Изгледот и чувството на користење на интерфејсот се што е можно поблиску до „чистиот“ Андроид. Мислам дека оперативниот систем ќе биде еден од одлучувачките фактори при изборот на телефон за оние корисници кои не сакаат школки.

Ми се допаѓа што Moto има ексклузивни функции што Google не ги нуди на своите корисници. Сите тие се групирани заедно во апликацијата Moto. Има интересни теми за дизајн, контрола на гестови (многу работи, на пример, вклучување на батериската ламба со двојно тресење на телефонот, активирање на камерата со вртење на зглобот двапати, правење скриншот со допирање на екранот со три прста, тивок режим со свртување на екранот на паметниот телефон надолу, итн.) и други:

 • Moto Display: прикажување на времето и известувањата на заклучениот екран со можност за брзо прикажување со допир. Активира неколку секунди кога ќе го подигнете уредот или ќе мафтате со рака над него, со темна позадина и минимална осветленост за да заштедите енергија
 • Активен екран (ако го гледате)
 • Опција за делење на екранот на два дела
 • Можност за стартување на програми и други измени за гејмерите во посебен прозорец за време на играта.

Двоен допир на задниот панел го активира рекордерот, но можете да му доделите да стартува која било програма, да стартува/паузира додека слушате музика или да прави брза слика од екранот.

Исто така, би сакал да забележам дека во новата верзија на оперативниот систем Motorola, иконите на неговите апликации се ажурирани (патем, има само три од нив, без преоптоварување, како кај конкурентите). Ажурирани се и фонтовите, виџетите за часовникот и времето за работната површина, времето на заклучениот екран. Школка сега изгледа помодерно, што е кул.

Прочитајте исто така: Moto 360 3gen паметен часовник: искуство и пазар

Батерија и траење на батеријата

Доколку некому му е важен критериумот за работно време, тогаш треба да размислите за купување на Motorola Moto G72, кој има батерија со капацитет од 5000 mAh. Не заборавајте за енергетски ефикасниот процесор и економичниот, но висококвалитетен екран. Не сум активен корисник, за време на тестот лесно имав доволно паметен телефон 2 дена користејќи социјални мрежи, прелистувач, мапи, разговори, епизодни фотографии.

Производителот чесно се однесува кон купувачот и додава полнач од 30 W во комплетот. И тука е неопходно да се разбере дека ова е местото каде што се чувствува просечната цена на паметниот телефон (иако 30 W објективно не е толку малку). Но, другите телефони, особено поевтините, можат да ги задоволат решенијата од 45, па дури и 60-120 W.

Како ова влијае на полнењето во реално време? Батеријата од 5000 mAh ќе се полни од нула до сто проценти за час и половина. Во принцип, ништо фатално.

Мото G72

Заклучоци, конкуренти

Накратко, можеме да го кажеме тоа Моторола Мото G72 – многу удобен паметен телефон од средна класа. Одличен екран, добри перформанси и енергетска ефикасност, сочни фотографии од главниот модул, стерео звучници и Dolby Atmos, приклучок за слушалки, добра издржливост на батеријата и висок квалитет на градба се големи предности за производителот. Се разбира, има и недостатоци во форма на недостаток на 5G модул, послаби модули за помошни камери и само 30 W полнење.

Заедно со останатите позитивни страни е чист Андроид со многу корисни функции од Моторола. Но, дали е тоа доволно за да убедите што повеќе клиенти или можете да најдете нешто поинтересно за тие $300+? Да ги погледнеме конкурентите.

Првиот ќе биде паметен телефон realme 9 8 / 128GB, кој е поевтин и исто така нема 5G, но има и камера од 108MP. Предностите вклучуваат присуство на Bluetooth 5.1, и тоа е сè. Моделот е полош во перформансите, бидејќи Qualcomm Snapdragon 680 е веќе застарен, а стапката на освежување на екранот не е поголема од 90 Hz. Инаку, смартфоните се речиси идентични. Можете да размислите за малку понапредно realme 9 Про, што е исто така малку поевтино од Moto G72. И верзијата realme 9Pro+ ќе биде малку поскапо, но и помоќно. Патем, ги споредивме паметните телефони realme од 9-тата серија, можете да се запознаете со неа преку врската.

realme 9 Серија

OnePlus Nord CE 2 8/128GB чини и малку поевтино. Неговите предности се можноста за снимање видеа во 4K, помоќен процесор MediaTek Dimensity 900. Во споредба со Motorola Moto G72, телефонот е инфериорен во однос на главната камера, имаме и помал дисплеј (6,4 инчи) со освежување стапка од 90 Hz, батерија од само 4500 mAh - ова е најфрустрирачкото.

Смартфон OnePlus Nord CE

Достапно по иста цена како и нашето Мото, OPPO Reno7 8/128GB може да биде интересно освен предниот модул од 64 MP, инаку не толку интересен во однос на екранот, батеријата и процесорот.

OPPO Рено7

Линијата на Xiaomi е интересна LITTLE X4 Pro 5G 8/256GB, кој е нешто поскап од G72, но може да се најде во продажба по истата цена. Има светол и интересен дизајн, подеднакво кул дисплеј од 120 Hz, продуктивен Snapdragon 695, полнење од 67 W и поддршка за мрежи од петта генерација. Главната камера е 108 MP и е исто така многу пристојна. Нашиот тест може да се најде овде.

LITTLE X4 Pro

Во категоријата на цени од средна класа, Motorola Moto G72 секако има конкуренти, но многу модели што не ги спомнав овде, по иста или дури и повисока цена, се послаби во голем број клучни параметри. Така Моторола може да се нарече јасен фаворит.

Каде да купам

Исто така интересно:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
9
Материјали, склопување
10
Екран
10
Продуктивност
9
Камери
8
Автономија
10
софтвер
10
Цена
9
Motorola Moto G72 е успешен смартфон од средна класа. Одличен екран, добри перформанси и енергетска ефикасност, сочни фотографии, стерео звучници, приклучок за слушалки, добра издржливост на батеријата, висок квалитет на изработка. Секако, има и недостатоци во форма на недостаток на 5G модул, слаби помошни модули за камера и само полнење од 30 W. Но, тоа се мали нешта, а главната позитива за мене е чист Андроид со корисни функции од Моторола. Препорачуваме!

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Motorola Moto G72 е успешен смартфон од средна класа. Одличен екран, добри перформанси и енергетска ефикасност, сочни фотографии, стерео звучници, приклучок за слушалки, добра издржливост на батеријата, висок квалитет на изработка. Секако, има и недостатоци во форма на недостаток на 5G модул, слаби помошни модули за камера и само полнење од 30 W. Но, тоа се мали нешта, а главната позитива за мене е чист Андроид со корисни функции од Моторола. Препорачуваме!Преглед на Motorola Moto G72: И повторно силна средна класа!