ГаџетиПаметни телефониПреглед realme C33: што да очекуваме од паметен телефон од 140 долари?

Преглед realme C33: што да очекуваме од паметен телефон од 140 долари?

-

Во средината на април realme додаде уште еден модел на својата најекономична линија C - realme C33. Убаво е што таков технички гигант нуди модели за секој вкус и паричник. Херојот на нашиот преглед чини од 140 долари. Денеска ќе дознаеме дали гаџетот ќе наиде на осуда од корисниците, бидејќи има неколку сериозни поедноставувања, но може да се пофали и со голем број предности.

realme Банер C33 BF

Спецификации realme C33

 • Екран: IPS, 6,5 инчи, 720×1600, 270 ppi, 60 Hz, максимална осветленост од 400 nits
 • Процесор: Unisoc Tiger T612 12nm, окта-јадрен (2×1,8 GHz Cortex-A75 и 6×1,8 GHz Cortex-A55), видео картичка Mali-G57
 • RAM меморија: 4 GB, LPDDR4X
 • Постојана меморија: 64 GB UFS 2.2
 • Поддршка за microSD картичка: до 256 GB
 • Комуникација: Wi-Fi 802.11 b/g/n 2,4 GHz, Bluetooth 5.0 (A2DP, LE), GPS (A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS), NFC, microUSB 2.0
 • Камери: 50 MP, AF, f/1.8 + 0.3 MP сензор за длабочина, FF, f/2.8, видео макс. [заштитена по е-пошта]
 • Предна камера: 5 MP, f/2.2, 27 mm (широка), 1/5.0″, 1.12 µm, макс. [заштитена по е-пошта]
 • Батерија: 5000 mAh, полнење 10 W
 • Оперативен систем: Андроид 12, школка Realme UI С
 • Дополнително: сензор за отпечатоци во страничниот клуч, миниџек од 3,5 mm, двојна SIM
 • Димензии: 164,2x75,7x8,3 mm
 • Тежина: 187 g
 • Бои: песочно злато, аква сина, ноќно море
 • Цена: од 5500 UAH (140 долари)

Прочитајте исто така: Преглед realme 9 4G: Среден опсег со камера од 108 MP и екран од 90 Hz

realme C33

Позиционирање и цена

Како што веќе забележавме во воведот, ова е модел на линијата C, кој е позициониран како буџетски модел. Трошоци за модификација 4/64 GB започнува од 5500 UAH или 140 долари. Гаџетот се продава во црна, сина и златна боја. Имаме верзија во златна боја на тест.

realme C33

Би сакал да додадам дека C33 не е најевтиниот паметен телефон во серијата. Пример, realme C30 чини од 4000 UAH (100 долари). Во тоа време, новината исто така не беше најскапа. realme C35 чини повеќе, имено од 6000 UAH (150 долари). Односно, имаме „просек“ меѓу „ултра-буџерите“. Ајде да го запознаеме подобро!

 

Комплетен сет

Уште еднаш да ве потсетам дека телефонот чини многу малку, така што, се разбира, не беа потребни поедноставувања - и тоа веднаш се гледа. Кутијата е наједноставна, направена од тенок картон.

Сепак, комплетот ги вклучува сите потребни компоненти: полнач (и ова е добро, бидејќи во МАЛИ M5s і Galaxy M53 го нема), кабел microUSB, клуч за отстранување на фиоката за SIM, филм за екранот и упатство за употреба.

realme C33

Дали забележавте нешто чудно? Па, прво, microUSB кабелот - не ми се допадна премногу. MicroUSB конекторот е застарено решение дури и кај буџетски уреди. Никој не го користи! И ова е дебел минус.

realme C33

Ако ги оставиме настрана емоциите, тогаш имаме само уште еден конектор, ништо страшно. Но, вметнувањето на microUSB кабелот е незгодно и речиси никој веќе нема такви кабли. И ќе мора да користите повеќе жици дома бидејќи вашите други уреди веројатно се полнат преку USB-C. Па, microUSB на крајот на 2022 година не е сериозен.

А што е второто? Второ, недостатокот на заштитна обвивка во комплетот. Да, некој може да каже: „Нема поента во случајот, бидејќи секој купува по свој вкус“. Очигледно е така, но секогаш е убаво да се погрижите производителот да се грижи за безбедноста на гаџетот, дури и ако е обична силиконска футрола. И добро е кога има заштита за паметниот телефон веднаш во кутијата. Но... мора да заштедите на нешто.

Прочитајте исто така: ТОП-10 достапни паметни телефони под 150 долари

Дизајн, материјали, монтажа

Нов дизајн концепт realme се карактеризира со тенки тела, правоаголни рабови и рамни сјајни грбови. C33 изгледа исто како и новите realme 9i 5G (да не се меша со обичниот 9i) и realme 10. Боите се исто така слични. Тоа е дури и малку смешно - може да го помешате последниот „крал на перформансите“ со евтин C33.

јас мислам дека realme не се грижи за дизајнот на новите модели и ќе го користи овој изглед повеќе од еднаш.

Телото на паметниот телефон е изработено од висококвалитетна пластика. И задниот панел и рамката што ја опкружува се направени од ист материјал, што повторно влијае на цената. Но, вреди да се напомене дека склопот изгледа добро, ништо не крцка, сите елементи се поврзани заедно внимателно и смислено.

Ја сакам оваа рамна рамка што ја повторува бојата на куќиштето. Обезбедува дополнителна заштита, ви овозможува безбедно да го држите телефонот во рака, гаџетот не се лизга.

Екранот зафаќа речиси 82,1% од површината на предниот панел. Рамките се релативно мали, но нерамни - „брадата“ е поширока.

realme C33

Прочитајте исто така: Преглед realme 9 Pro: дисплеј од 120 Hz и поддршка за 5G

Ергономија и распоред на елементи

Сè изгледа познато од напред. Пресекот за предната камера е во облик на капка. Решението е малку застарено, но нормално во светот на „буџетерите“. Сепак, задниот панел изгледа многу привлечно.

Златно-белото тело трепери на светлината, а ако погледнете realme C33 под различни агли, добиваме треперлив ефект - изгледа многу убаво. Покрај верзијата Sandy Gold која ја тестиравме, тука е и Night Sea. Нејзиниот изглед е многу сличен на realme 10.

realme C33

Камерите на задниот панел се наоѓаат посебно (нема ни остров, ова е исто така нешто ново), соодветно, главна камера од 50 MP и сензор за длабочина од 0,3 MP. Капаците на фотоапаратот се прилично големи, но тоа е мода сега.

На левата страна има само слот за 2 SIM картички и мемориска картичка (слотови се одвоени, нема потреба да се откажувате од ништо).

realme C33Копчето за вклучување со вграден скенер за отпечатоци се наоѓа на десната страна, а рокерот за контрола на јачината на звукот се наоѓа горе.

Во долниот дел од куќиштето можете да видите микрофон, моно-звучник, приклучок за microUSB и 3,5 мм приклучок за слушалки.

Димензии realme C33 е 164,2×75,7×8,3 mm, така што е тешко да се нарече телефонот компактен. Операцијата со една рака може да биде тешка.

Гаџетот добро се вклопува во раката и секое копче веднаш реагира на командите.

Задниот панел активно собира прашина и отпечатоци од прсти, така што капакот ќе ни се најде, дури и ако делумно го расипе изгледот на сјајниот грб.

Прочитајте исто така: Преглед realme 9 Pro+: Солидна средна класа со интересен дизајн

Екран realme C33

Херојот на нашиот преглед доби 6,5-инчен IPS LCD екран со резолуција од 720×1600. HD е минималната резолуција за модерен паметен телефон, но сепак е прифатлива за модел од 140 долари. Зрнестоста на екранот е речиси незабележлива, боите се заситени и природни.

Што се однесува до недостатоците, имаме работа со лоши агли на гледање. Вреди да се смени позицијата на паметниот телефон и преносот на бои е искривен, сликата добива жолтеникава или зеленикава нијанса. Но, можете да го игнорирате.

Максималната осветленост е околу 400 nits, така што читливоста на сонце не е најдобра. Стандардната стапка на освежување е 60 Hz, не треба да очекувате повеќе од буџетски човек за таква цена.

realme C33Во поставките, можете да промените некои параметри на екранот - изберете темна тема или режим на читање, персонализирајте прикажување на бои, изберете режими за прикажување: Автоматски, Висок контраст и Стандарден.

Прочитајте исто така: Преглед realme 9i: За кого е овој буџетски работник?

Опрема, перформанси и комуникација

Realme C33 работи на буџетски процесор Unisoc Tiger T612 (12 nm). Моделот постои во верзии од 3/32 GB, 4/64 GB и 4/128 GB. Се разбира, ова не е многу, но за ултрабуџетскиот сегмент и непобараниот корисник, вредностите се прифатливи.

realme c33 UI

Меморијата може да се прошири до 256 GB, убава нијанса е што слотот за SIM и microSD е троен и не треба да го избирате „најважното“.

Телефонот работи добро, но не треба да сметате на повеќе. C33 не е погоден за сериозни игри или за луѓе кои работат онлајн и прават многу работи на својот паметен телефон. Моделот ќе биде добра опција за „едноставните“ корисници кои сакаат да сурфаат на интернет, да гледаат YouTube, играјте секојдневни игри (натпревар три итн.) и бидете активни на социјалните мрежи.

realme C33

Се разбира, интерфејсот не е брз и не е доволно мазен, програмите во заднина редовно се „убиваат“, но генерално можете да го користите. Ова е телефон кој ќе одговара на дете од помлади одделенија, постари роднини и други непотребни корисници.

Што се однесува до безжичната комуникација, имаме Wi-Fi 2,4 GHz, Bluetooth 5.0 и голем број услуги за геолокација - GPS, A-GPS, GLONASS и Galileo. за жал, нема Wi-Fi со двоен опсег, телефонот работи само на опсегот од 2,4 GHz, така што ова ќе биде проблем за луѓето кои имаат рутери на мрежа од 5 GHz.

NFC е (иако некои прегледи и описи realme C33 во продавниците се погрешни во овој поглед), така што ќе можете да користите бесконтактни плаќања во продавниците.

Исто така интересно: Преглед realme Подлога: Првиот таблет на производителот

Софтвер

ОС realme C33 – Android 12 со школка realme UI S издание. Ова е поедноставена основна верзија на брендираното преклопување - не онаа што можете да ја најдете кај поскапите realme 9, 10 итн. Школката ви овозможува да контролирате графички контроли, изгледот на работната површина, но не би рекол дека изборот на опции е голем. Режимите на прозорецот, страничната лента, динамичното проширување на RAM меморијата и другите „непотребни“ функции исто така отсуствуваат.

Во принцип, сè што му треба на обичниот корисник е тука: поставување на некои елементи, зголемена заштита, родителска контрола, SOS контакти.

Интерфејсот е интуитивен и едноставен, дури и најнеискусниот човек може да се справи со него. Што повеќе би сакале од основниот паметен телефон?

Методи за отклучување

Јас сум обожавател на само еден метод - скенерот за отпечатоци, бидејќи е брзо и сигурно решение. Скенерот се наоѓа во страничниот клуч realme C33, брзо реагира и не прави грешки, дури и под различни агли на контакт.

realme C33

Се разбира, постојат и други начини за отклучување, на пример, користејќи го вашето лице. Да, работи, но при слаба осветленост не работи секогаш правилно, и тоа е проблем.

Прочитајте исто така: Преглед на Redmi Note 11: Класичен буџетски буџет

Камери realme C33

На задниот панел гледаме две камери – главен модул од 50 MP со автофокус и решетка f/1.8 и сензор за длабочина од 0,3 MP за заматување на позадината.

realme C33Секако, за оваа цена нема да добиете одличен квалитет, но фотографиите не се лоши за ултрабуџетен смартфон - очекував полошо! Боите се малку бледи, има малку детали, но инаку се е во ред при добро осветлување, дури и крупните кадри се многу добри.

ФОТО З REALME C33 ВО ЦЕЛОСНО РЕШАВАЧКИ КАПАЦИТЕТ

Ако зборуваме за ноќни фотографии, тогаш за оваа цена имаме пристоен резултат. Но, препорачувам секогаш да го вклучувате ноќниот режим, бидејќи без него, фотографиите ќе бидат заматени. Овој режим, исто така, малку ја осветлува рамката, но тоа навистина не е важно. Ќе додадам дека ноќните фотографии се прават многу долго (4-6 секунди), понекогаш не сакав ни да чекам, бидејќи процесот ми се чинеше бесконечен. Во исто време, мора да стоите во место цело време и по можност да не дишете за да добиете задоволителен резултат.

Селфите од предната камера од 5 мегапиксели се пристојни, боите се добри при соодветно осветлување, ми се допаднаа.

Видеото може да се снима користејќи неколку опции за поставки:

 • FHD 1080p, 30 fps
 • HD 720p, 30 fps
 • SD 480p, 30 fps

Квалитетот е прилично низок, многу недостасува нормална стабилизација. Примери има на линковите: дење Видео, ноќни Видео.

Апликацијата за камерата ги има следните режими: Про, Ноќ, Панорама и TimeLapse.

Прочитајте исто така: Преглед на слушалките Redmi Buds 3 Lite TWS: евтини, но висококвалитетни

звук

Сегашниот звучник не се разликува - звучи малку рамно, но тоа може да се прости со оглед на цената. Звучникот е добар за основни задачи како што се: слушање подкасти, остварување повици без раце, гледање филмови. За време на телефонските разговори добро го слушав соговорникот и немаше никакви проблеми. Има и мини-џек за оние кои претпочитаат жичени слушалки.

realme C33

Батерија и време на траење realme C33

Батерија realme C33 има капацитет од 5000 mAh, што се претпоставува дека е плус, но од друга страна, имаме многу стар microUSB влез кој го полни телефонот за ТРИ часа.

Но, за удобност, ќе кажам дека C33 навистина работи долго време, доволно за 2 дена активно користење! Многу добар резултат, иако ова не е изненадувачки - моделот доби слаб чипсет и ниска резолуција на екранот.

realme c33 UI

Прочитајте исто така: Преглед OPPO A96: неверојатно добар буџетски вработен

Резултати

realme C33 остави измешан впечаток. Предностите на смартфонот вклучуваат: цена до 170 долари, долго работно време, импресивен дизајн. Сепак, ниската цена ја има и другата страна на медалот - просечен квалитет на фотографии и видео, бавно полнење и застарен microUSB, прилично ниски перформанси. Во секој случај realme C33 ќе биде добар избор за непребирливи корисници.

Дали има интересни алтернативи? Да, можете да купите многу други паметни телефони за приближно иста цена. И сите ќе имаат барем USB-C конектор. Пример:

 • Redmi 9C NFC (има подобар чипсет, но скенерот за отпечатоци е поставен на задната страна, помалку RAM и послаба камера),
 • Редми 10С (процесор Snapdragon 680, брзо полнење од 18 W),
 • Мото G22 (екран 90 Hz, 5G, главен 50 MP + објектив со ултра широк агол, многу интересна опција) или E40 (исто така 90Hz и 3 камери, но заден скенер за отпечатоци, поевтин модел),
 • Samsung Galaxy A13 (погодна обвивка One UI, камера со ултра широк агол, но пониски перформанси, помалку RAM),
 • Нокиа Г21 или G11 (доста примитивно, но со екрани од 90 Hz),
 • Кубот П50 (6/128 GB меморија, Helio P60 процесор, но само батерија од 4200 mAh и без скенер за отпечатоци).

По предложена малопродажна цена realme C33 не изгледа најдобро, но со сегашните попусти е подобар од поголемиот дел од конкуренцијата!

И ти се допадна realme C33? Зарем сето тоа што блеска не е злато? Споделете го вашето мислење во коментарите!

Каде да купам realme C33

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Изглед
9
Материјали
9
Ергономија
9
Екран
6
Продуктивност
7
Камери
7
Софтвер
9
Батерија
10
realme C33 остави измешан впечаток. Предностите на смартфонот вклучуваат: цена до 170 долари, долго работно време, импресивен дизајн. Сепак, ниската цена ја има и другата страна на медалот - просечен квалитет на фотографии и видео, бавно полнење и застарен microUSB, прилично ниски перформанси. Во секој случај realme C33 ќе биде добар избор за непребирливи корисници.
Olga Akukina
Olga Akukina
ИТ новинар и уредник со повеќе од 15 години искуство. Особено ме интересира темата за паметни телефони и други гаџети, ги тестирам сите најнови иновации, сакам да пробувам нови работи и да го споделам моето искуство.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

realme C33 остави измешан впечаток. Предностите на смартфонот вклучуваат: цена до 170 долари, долго работно време, импресивен дизајн. Сепак, ниската цена ја има и другата страна на медалот - просечен квалитет на фотографии и видео, бавно полнење и застарен microUSB, прилично ниски перформанси. Во секој случај realme C33 ќе биде добар избор за непребирливи корисници.Преглед realme C33: што да очекуваме од паметен телефон од 140 долари?