Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
ГаџетиПаметни телефониПреглед Samsung Galaxy S22 Ultra: најдобриот паметен телефон со Android?

Преглед Samsung Galaxy S22 Ultra: најдобриот паметен телефон со Android?

-

Samsung Galaxy S22 Ултра - се чини дека не е типичен паметен телефон со Android, тој е како комбинација од две Галаксии. Ќе го споделам моето искуство за користење на овој многу интересен предводник.

Во понудата Samsung Отсекогаш постоеле две серии на врвни модели – S и Note. Паметните телефони од серијата Note може да се пофалат со поддршка за пенкало S Pen, голем дисплеј и одличен дизајн. Минатата година не видовме ново дополнување на оваа серија. Замената требаше да биде Galaxy S21 Ultra со поддршка за S Pen, но очигледно не личеше на паметните телефони од серијата Galaxy Note.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Оваа година јужнокорејскиот производител реши да ја комбинира серијата Note со моделите S Ultra и создаде Samsung Galaxy S22 Ултра. Ова е најголемиот и најтежок, но во исто време и најопремениот телефон од целото трио модели S22. Ова е пример за тоа што може да се вклопи во водечки паметен телефон. Присуството на овој модел особено ќе го ценат љубителите на сега веќе непостоечката серија Galaxy Note, кои веќе не можат без пенкало.

Исто така интересно: Преглед Samsung Galaxy Watch5 Pro: најдоброто од најдобрите

СОДРЖИНА

Што е интересно Samsung Galaxy S22 Ultra?

Така Samsung Galaxy S22 Ultra е долгоочекуваното оживување на иконската линија Note, која нуди врвни спецификации и карактеристики кои не се достапни од конкурентите. Можеме долго да разговараме зошто паметниот телефон го доби ова име - според мене, пологично би било да го наречеме овој модел барем Galaxy S22 Note, како одраз на главниот чип, но тоа ќе го оставиме на продавачите.

Со голем ентузијазам го поздравив објавувањето на Galaxy S22 Ultra - по многуте гласини за затворањето на линијата Note и намерата на компанијата повеќе да не произведува уреди со игла, Samsung сепак го претстави наследникот на линијата фаблети со вградено пенкало.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Кога ми понудија да го тестирам овој паметен телефон скоро 8 месеци по премиерата, разбрав дека ќе биде тешко да напишам нешто ново, нестандардно. Затоа, решив едноставно да ги споделам моите впечатоци, емоции, веќе по возбудата околу овој предводник од Samsung стивнаа Ви предлагам да видите што излезе од тоа.

Во принцип, ништо не ме спречува да го кажам тоа Samsung Galaxy S22 Ultra е најдобриот телефон со Android што можете да го купите во моментов. Во основа има само една голема маана, за која ќе пишувам подолу, но инаку обезбедува апсолутно најдобро корисничко искуство. Негов вистински конкурент може да биде само iPhone 14 Pro, кој се појави во есента 2022 година. Да, јас лично верувам дека оваа година има само двајца лидери во индустријата за паметни телефони: еден од Samsung, освен Apple.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Дали овие телефони ќе бидат најпродавани на пазарот? Секако дека не, бидејќи повеќето луѓе ќе купуваат паметни телефони од буџетскиот и среднобуџетниот сегмент и нема ништо изненадувачки во тоа. Сепак, производите Samsung і Apple привлече најголемо внимание и едноставно плени многумина. Не дозволувајте овој неописен изглед и моќ да ве доведе во заблуда, предводникот од Samsung навистина многу скап паметен телефон. Но, дури и препорачаната цена Samsung Galaxy S22 Ultra - од 42 UAH - нема да ги спречи познавачите да го купат овој неверојатен паметен телефон.

Спецификации Samsung Galaxy S22 Ултра

 • Систем: Android 13, One UI 5.0
 • Чипсет: Samsung Exynos 2200, 4 nm, 8 јадра
 • Графика: Samsung Xclipse 920, 1300 MHz
 • RAM меморија: 8/12 GB, LPDDR5, 5500 MHz
 • Вградена меморија: 128/256/512/1024 GB, UFS 3.1
 • Екран: 6,8 инчи, Dynamic AMOLED 2X, 3088×1440, 19,5:9, 500 ppi, 1-120 Hz, HDR10+, ултразвучен скенер за отпечатоци
 • Главна камера: 108 MP, Samsung S5KHM3, f/1.8, 1/1,33″, 0,8 µm, OIS, PDAF
 • Широкоаголна камера: 12 MP, 120°, Sony IMX563, f/2.2, 1 / 2,55″, 1,4 μm, AF
 • Телефото камера: 3×, 10 MP, Sony IMX574, f/2.4, 1/3,52″, 1,12 µm, 36°, OIS, AF
 • Телефото камера: 10×, 10 MP, Sony IMX574, f/4.9, 1/3,52″, 1,12 µm, 11°, OIS, AF
 • Предна камера: 40 MP, f/2.2, 1/2,82″, 0,7 µm
 • Батерија: 5000 mAh, литиум-полимер (Li-Po), брзо полнење 45 W
 • Слот: 2x nano-SIM, без мемориска картичка
 • Wi-Fi: a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E)
 • Bluetooth: верзија 5.2
 • Сензори: NFC, светлосен сензор, акцелерометар, компас, жироскоп
 • USB: Тип-C 3.2
 • Навигација: GPS, GLONASS, Beidou, Galileo
 • Стандард за заштита од прав и вода: IP68
 • Димензии: 163,3×77,9×8,9 mm
 • Тежина: 228 g

Според сите технички карактеристики и можности, ова е еден од најмоќните паметни телефони за 2022 година, дури и покрај употребата на сопствен процесор Samsung Exynos 2200. Сè овде е најновото, најмодерното и најмоќното. Наи-наи, навикни се, овој префикс често ќе се појавува во мојот преглед.

Прочитај повеќе: Преглед Samsung Galaxy Tab S7 FE: Изненадувачки паметен компромис 

Дизајнот и изгледот потсетуваат на Note

Многумина зборуваат за сличности Samsung Galaxy S22 Ultra со Galaxy Note 20 Ultra, а тоа е благодарение не само на иглата, туку и на препознатливите рамни врвови и долни краеви. Слично е и заоблувањето на предниот панел од двете страни, а екранот Edge е присутен кај паметните телефони Samsung од 2014 година, кога на пазарот се појави моделот Galaxy Note Edge.

Големи димензии

Да се ​​вратиме на главниот лик на денешната ревија - Samsung Galaxy S22 Ултра. Секогаш во верзијата Ultra имаме работа со моќен смартфон. Не само најдобар во однос на карактеристиките, туку и најголем во однос на големината. Споредено со претходната генерација, овогодинешниот модел е нешто пократок (најверојатно поради зарамнетите рамки), но поширок и малку потежок, но само за 1g. Треба да се напомене дека има многу поголема разлика помеѓу моделот Ultra и основата верзија на Galaxy S22 и S22+. Еве ги точните димензии на Galaxy S22 Ultra: висина 163,3 mm, ширина 77,9 mm, дебелина 8,9 mm и тежина 229 g.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Можете да заборавите да работите со една рака ако не сте склони да ги надминете тешкотиите. Но, да се соочиме со тоа, Galaxy S22 Ultra, наследникот на серијата Note, се разбира, е дизајниран не само за секојдневните задачи како што се проверка на пораки и социјални мрежи. Големиот работен простор треба да биде погоден за правење белешки, креирање графички проекти, уредување документи, фотографии и видеа, па дури и играње игри. И 6,8-инчниот екран обезбедува навистина удобно искуство во овој поглед.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Што се однесува до изгледот на самиот екран, вреди да се каже дека припаѓа на типот Infinity-O. Значи Samsung го нарекува својот преден панел, кој ја сместува веб-камерата во средината на горниот дел од екранот во мала дупка.

Исто така интересно: Преглед Samsung Galaxy S21 FE 5G: сега дефинитивно предводник на обожаватели

Поголема издржливост

Оваа година Samsung фокусирани на потрајна и поквалитетна обработка. И екранот и телото се покриени со Corning Gorilla Glass Victus+, најсилното стакло на пазарот денес, отпорно на гребаници и, според производителот, и на формирање на пукнатини. Двата панели се поврзани со полиран Armor алуминиумска рамка, која, според уверувањата Samsung, треба да го заштити уредот како оклоп. Дизајнот, се разбира, доби заштита од прав и водоотпорност според стандардот IP68 (потопување до длабочина од 1,5 метри за 30 минути, ова важи и за S Pen).

Samsung Galaxy S22 Ултра

Се надевам и посакувам на сите купувачи на овој предводник на новиот паметен телефон Samsung за таква цена, едноставно беше стабилен во секојдневна употреба до мали непредвидени несреќи. Не треба да очекувате паметниот телефон да ги издржи екстремните услови на намерно потопување во вода или удирање во ѕидови, но можете да се надевате дека ќе изгледа колку што е можно подолго надвор од кутијата.

Држач за објектив и мат дизајн

Samsung Galaxy Благодарение на ажурираниот дизајн, S22 Ultra се здоби со леснотија и софистицираност. Камерите повеќе не се наоѓаат на огромен остров, што визуелно го оптоваруваше задниот панел на претходникот. И покрај фактот дека леќите се големи и поставени одделно во два реда, единицата на камерата изгледа многу естетски.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Сепак, изгледот не е сè. Функционалноста и практичноста не се помалку важни. Камерите што штрчат над површината на куќиштето се многу склони на оштетување и гребнатини. На пример, кога паметниот телефон лежи на задната страна, а вие цртате или правите белешки на екранот. Патем, вреди да се напомене дека Galaxy S22 Ultra доста се ниша, потпирајќи се само на камерите и спротивниот долен лев агол. Претходниот модел, Galaxy S21 Ultra, беше подобро профилиран во овој поглед.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Оваа година Samsung повторно се фокусираше на модерниот мат слој во сите модели од серијата и опциите за боја. Таквата површина е поотпорна на нечистотија, а отпечатоците од прстите се помалку видливи на неа. Тоа значи дека смартфонот ќе изгледа естетски пријатно во текот на целиот ден, а навечер доволно е да го избришете со крпа од микрофибер и повторно ќе биде како нов.

Како љубител на сè дизајнерско и оригинално, морам да пофалам Samsung за нови нијанси на куќиштето. Постојат четири бои за избор: црна, бела, зелена и бургундска. Ова последново многу ми се допадна, иако добив црна верзија за преглед, која исто така изгледа доста привлечно.

Прочитајте исто така: Преглед Samsung Galaxy Watch4: елегантен часовник со нагласок на WearOS

Конектори и копчиња

Да се ​​вратиме на алуминиумската рамка, на која се поставени сите конектори, слотови и копчиња. Левиот раб на паметниот телефон е празен,

Samsung Galaxy S22 Ултра

а само еден од микрофоните се наоѓа на горниот крај.

Samsung Galaxy S22 Ултра

На десната страна има стандардни копчиња за напојување и јачина на звук.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Многу повеќе се крие во долниот дел од структурата - на рамниот крај има: преграда за пенкало, звучник, USB Type-C конектор, микрофон и фиока за две наноСИМ-картички.

Преглед Samsung Galaxy S22 Ultra: најдобриот паметен телефон со Android?

Вториот говорник Samsung многу добро скриен помеѓу горната рамка и екранот. Неговата тенка линија е речиси невидлива.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Острите линии отсекогаш биле карактеристични за серијата Note. Острите агли се дополнително нагласени со речиси рамните долни и горни лица. Некој има „нов“ дизајн Samsung Galaxy Некои го сакаат S22 Ultra, некои не. Наидов на многу мислења од двата табора. Мене лично ми се допаѓа дизајнот, и дефинитивно е оригинален, дури и да пишува „Hi, I'm Note“.

Samsung Galaxy S22 Ултра

И покрај горенаведеното, ергономијата на уредот е изненадувачки добра. Со одреден напор, можете да го покриете целиот екран, но само ако имате големи раце и долги прсти. Тежината е добро распоредена - поголема тежина е концентрирана во долниот дел на паметниот телефон, така што добро лежи во раката и не е склон да се превртува.

Прочитајте исто така: Преглед на паметен часовник Samsung Galaxy Гледајте 4 Класик: Класик на жанрот

Приказ за сончеви попладневни часови и долги дождливи вечери

Samsung Galaxy S22 Ultra импресионира со премиум 6,8-инчен дисплеј опкружен со ултра тенки рамки. Да, дисплејот е навистина огромен, иако последниот Note беше за десетина инч поголем. Зафаќа 90,2% од предната површина, што е подобра бројка отколку во случајот со S21 Ultra, иако Note има потенки рамки. Тој е малку заоблен од страните, а со тоа е последниот модел од јужнокорејскиот производител кој нема целосно рамен дисплеј.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Заоблените рабови дополнително влијаат на визуелниот впечаток и додаваат одредена длабочина на сликата. Сепак, што е најважно, сликата е многу јасна, светла и заситена, контрастот помеѓу сличните бои е исто така поголем. Сето ова е благодарение на Dynamic AMOLED 2X матрицата и високата резолуција на Quad HD+.

Секако, денес сите смартфони од високата класа имаат AMOLED матрица, па дури и меѓу поевтините модели може да се најде таков екран. Сепак, Galaxy S22 Ultra се издвојува по својот навистина висококвалитетен дисплеј. Покрај тоа, малку е веројатно дека конкурентите имаат толку висока резолуција.

Прочитајте исто така: Преглед Samsung Galaxy A72: приближување до предводниците

Висока осветленост 1750 nits

Во овогодинешниот предводник, зголемена е и осветленоста на екраните. Кај Galaxy S22 Ultra достигнува 1750 nits. Благодарение на ова, паметниот телефон може да се користи удобно дури и на сонце. Ова е обезбедено и со новата технологија Vision Booster, која ја подобрува видливоста на дисплејот со анализа на интензитетот на амбиенталната светлина и дигиталната содржина.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Најмногу го користев мојот паметен телефон во затворен простор. Во исто време, осветленоста секогаш беше на многу добро ниво, а содржината на екранот беше јасна, но никогаш не ги пресече очите поради прекумерната осветленост.

Samsung Galaxy S22 Ултра

И дури и во сончев ден надвор, не морав да го покривам екранот за да читам пораки или да ги приспособам камерите на сцената што се снима.

Мазни анимации и лизгање.

Нов екран Samsung опремен со стапка на освежување од 120 Hz. Благодарение на ова, прелистувањето на интернет, лизгањето низ доводите на социјалните мрежи или фотографиите во галеријата станува помазно. Анимациите во игрите исто така работат непречено, благодарение на што секоја забава станува уште подобра.

Galaxy_S22_Ултра-екран

Изборот на мазност на движење е ограничен на две опции: стандарден (60 Hz фиксен) или адаптивен. Во вториот случај, стапката на освежување на екранот се прилагодува автоматски, во зависност од содржината. Кога вештачката интелигенција одлучи дека би биле корисни помазни анимации и лизгање, ќе ја зголеми на 120 Hz, па паметниот телефон ќе се грижи за рамнотежата помеѓу перформансите и потрошувачката на енергија. Поголемата фреквенција троши повеќе ресурси на батеријата. Интересно е што Galaxy S22 Ultra поддржува уникатен опсег од 1 до 120 Hz (за споредба, S22 и S22+ имаат опсег од 48-120 Hz).

Samsung Galaxy S22 Ултра

Од друга страна, не можете сами да изберете фиксна вредност од 120 Hz, но за време на тестирањето не забележав дека мазноста е пониска од потребното, што значи дека паметниот телефон добро ја врши работата со автоматско прилагодување на стапката на освежување.

Треба да се спомене и за интегрираната функција Always On Display, која има многу режими на прилагодување за различни вкусови. Иако во наши услови за заштеда на енергија, често ја исклучував оваа функција, бидејќи прилично забележливо ја троши батеријата на паметниот телефон.

Прочитајте исто така: Преглед Samsung Galaxy Watch3: скапоцен камен меѓу паметните часовници

Многу брз скенер за отпечатоци

Конечно дојдоа деновите кога речиси и да нема поплаки за скенерите за отпечатоци на повеќето паметни телефони. Ова исто така важи и за херојот на мојата рецензија, иако би било многу изненадувачки доколку ги има супер-предводникот на уредот.

В Samsung Galaxy S22 Ultra користи ултразвучен скенер за отпечатоци, кој, се разбира, е поставен под екранот и кој исклучително добро ги чита отпечатоците. Во предводник Samsung за безбедно отклучување на паметниот телефон, доволно е краток допир на саканото место на екранот. Поголемата од стандардната големина на скенерот, исто така, помага да се намалат одложувањата при отклучување на уредот. Никогаш не сум имал проблем со овој метод на отклучување, иако обично сакам да користам препознавање лице. Згора на тоа, последниот метод пријатно ме изненади, бидејќи работи дури и во целосна темнина.

Вреди да се нагласи дека биометриските податоци на корисникот се заштитени со решението Samsung Нокс, кој исто така следи и други приватни информации.

Исто така интересно:

Одлични стерео звучници и микрофон

Следно, ќе се префрлам од слика на звук. На крајот на краиштата, тие одат рамо до рамо додека играат игри, гледаат онлајн филмови, лично снимени видеа или спроведуваат видео конференции. Samsung Galaxy S22 Ultra има двојни звучници кои произведуваат одличен звук за паметен телефон, гласен и доста пријатен за ушите. Благодарение на ова, можете слободно да слушате подкасти додека ги правите домашните задачи, да гледате вебинари, па дури и да гледате епизоди од вашите омилени серии додека ја поминувате вечерта во вашата хотелска соба додека сте на службено патување.

Ќе го цените и гласниот и чист звук на стерео звучниците на Galaxy S22 Ultra за време на разговори со најблиските или видео-конференции со колегите. Нема поплаки ниту за микрофонот. Навистина разбирате дека разговорот со таков паметен телефон се претвора во едно чисто задоволство.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Во поставките за звук, можете да ја вклучите и технологијата за опкружувачки звук Dolby Atmos во еден од режимите: автоматски, кој го оптимизира звукот според содржината за слушање или адаптиран, создаден специјално за филмови, музика, глас. Познато е и од паметните телефони Samsung функцијата Adapt Sound, која ви овозможува да го персонализирате звукот на вашите уши, работи со слушалки. За жал, сè уште не успеав да го пробам поради недостаток на слушалки од Samsung.

Исто така интересно: Преглед Samsung Galaxy M53: тенок среден модел со одлични камери

Работа со игла S Pen

Овогодинешниот модел Samsung Galaxy За прв пат, S22 Ultra беше опремен со пенкало S Pen, претходно пронајдено во серијата Note. Што добива корисникот од тоа? Покрај прецизната контрола на допир, можноста за правење рачно напишани белешки и графички дизајн, има и функции кои ви овозможуваат да го контролирате телефонот со гестови, на пример, да стартувате избрана апликација, да се вратите на почетниот екран или да контролирате мултимедија.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Една од најинтересните карактеристики на S Pen е можноста за конвертирање на рачно напишан текст во дигитален. Може да се користи секаде каде што има текстуална област, односно при пишување СМС пораки, во месинџери, во пребарувачи, веб-прелистувачи итн. Оваа функција работи многу добро, правилно го чита ракописот и ќе биде исклучително корисна за луѓето кои претпочитаат да пишуваат рачно наместо да пишуваат на тастатура. Дури и ако се случат грешки, на пример, непотребно раздвојување на буквите во еден збор, недостасува цртички или празни места, можете да ги користите алатките за уредување со игла.

Друга карактеристика што навистина ми се допадна беше преведувачот. Само поставете го S Pen-от над странски збор за да го видите неговиот превод, па дури и да го слушнете правилниот изговор. Слични карактеристики се и Bixby Vision, кој наоѓа производи што ги „гледате“ со пенкалото и Zoom, кој работи како лупа - областа над која е насочена пенкалото е зголемена.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Откако ќе го извадите S Pen од куќиштето, на екранот се појавува мала проѕирна икона со симбол на игла. По отворањето (интересно е што тоа е можно само со пенкало, не може да се допре), се појавува пригоден список на програми и функции што може да се користат со пенкалото. Пишување и креирање програми компатибилни со игла:

 • Креирање белешки
 • Smart Selection (за да изберете дел од екранот, а потоа можете да го пишувате, цртате или уредувате во друга програма. Можете исто така да извлечете текст од скриншот за копирање. Оваа алатка може да креира и GIF-датотеки од кратки снимки на екранот)
 • Пишување на екранот (ви овозможува да цртате, да правите белешки, да подвлекувате фрагменти на екранот)
 • Рачно напишани пораки (за креирање интересни анимирани пораки врз основа на слики во вашата галерија, нови фотографии или видеа или само бои на заднина)
 • AR Doodle (за создавање видео со ваша сопствена AR анимација)
 • PENUP (програма за цртање, учење за цртање, боење и натпреварување со други корисници за цртање дигитални дела)
 • Пишувајте на календарот (ви овозможува да водите белешки и да пишувате директно на листот со календарот).

Секако, Samsung не само што додаде пенкало во комплетот. Подобрено е и S Pen-от. Меѓу другото, латентноста е намалена, со што корисникот се чувствува како да пишува или црта на вистинско парче хартија.

S Pen

Доцнењето на иглата е намалено од 9 милисекунди на 2,8 милисекунди, така што неговото користење е неверојатно погодно и мазно, како цртање со молив на платно или пенкало во тетратка. Особено затоа што иглата реагира и на притисок, создавајќи похрабри или потенки линии.

Исто така интересно: Избираме паметен телефон на преклопување: Samsung Galaxy Fold или Флип - кој форма фактор е подобар?

Неверојатните камери на Galaxy S22 Ultra

На хартија, камерата во споредба со својот претходник, Samsung Galaxy S21 Ultra, не премногу забележливо променет. Новиот Galaxy S22 Ultra повторно е опремен со главна камера од 108 мегапиксели со ласерски автофокус, оптичка стабилизација на сликата (OIS) и решетка f/1.8, како и две леќи од 10 мегапиксели за 3x и 10x оптички зум. За прв пат, покрај главната камера, двата објективи за зум имаат и OIS. Широкоаголната камера повторно има резолуција од 12 MP, а предната камера постигнува неверојатни резултати со објектив од 40 мегапиксели. Се чини дека нема ништо ново, но промените се случија токму во софтверот, кој кај современите паметни телефони сега е најважниот фактор кога се во прашање камерите. И покрај тоа што ги нуди истите карактеристики како неговиот претходник, Samsung вложи максимални напори да ја подобри репродукцијата на боите и ноќните снимки. Дополнителниот OIS има позитивен ефект врз сликите со зголемување.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Нема смисла долго време да се дискутира за квалитетот на стандардните фотографии направени од Galaxy S22 Ultra. Едноставно се одлични и нема за што да се жалите. Дали се подобри од лани? Мислам дека обученото око може да забележи одредено подобрување во деталите или боите.

Она што повеќе ми го привлече вниманието беа напредните функции и алатки кои ќе ви помогнат да ја добиете најдобрата слика. На пример, главната камера добро работи на автоматско изострување на кадрите.

Кога фотографирате одблиску, потребно е само еден миг да се прилагоди за правилно снимање на вашите објекти. Покрај тоа, постои и алатка за подобрување на фокусот за снимки одблиску. Кога камерата ќе се приближи до предметот, ќе се појави икона во долниот лев агол на екранот за да ја овозможите оваа функција.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Максималната резолуција е 108 MP

Разликата во квалитетот на фотографиите направени со најголема резолуција може да се види, пред сè, со зголемување на фрагмент од фотографијата, додека јасно е дека камерата снима повеќе детали, контурите не се заматени, а боите не се избледени.

Во режимот на резолуција од 108 MP (сооднос 3:4), достапна е дополнителна функција - Подобрување на деталите. По дефиниција, вештачката интелигенција е тука за „да ги подобри сликите давајќи им длабочина и детали“. Сепак, добивам впечаток дека работи селективно, или не одговара за секоја ситуација. На дневна светлина, на улица, на светло сонце, снимките во максимална резолуција испаднаа одлични, но при корекција на деталите беа премногу светли и меки.

Во просторија со вештачко осветлување, оваа функција всушност ја подобри сликата - се ослободи од сенките предизвикани од нерамномерно осветлување и ги направи боите на сликата поприродни. Деталите не беа измазнети, но можете да ги видите со голо око, на пример, текстурата на ткаенината.

Space Zoom, т.е. уникатен зум од 100x

Благодарение на двете телефото леќи, оптичкиот зум до 3x и до 10x работи многу добро, доказот може да се види подолу. Меѓутоа, поинаку беше кога станува збор за вредностите над тоа. Секако, станува збор за дигитален зум, чиј квалитет е послаб. Но, повторно, како и кај функцијата за подобрување на деталите со висока дефиниција, ефектот зависи од конкретната ситуација.

Сепак, мора да се признае дека со голо око може да се види колку добро вештачката интелигенција ја обработува фотографијата. И ова всушност ги потврдува изјавите Samsung дека многу напредоци се направени во софтверот. Контурите се измазнуваат, а зрнестата на сликата е многу помала. Но, дали ваквите промени го донесоа она што го очекуваат корисниците? Некои фотографии направени со дигитален зум го покажуваат тоа Samsung претера со машинско измазнување. Сепак, во многу кадри функционира многу добро.

Но, да бидам искрен, x100 зумот е желба за размислување и сериозно се сомневам дека некој ќе го искористи очекувајќи да добие вредни фотографии. Но, оваа година, зголемувањето за 30 пати навистина ја завршува работата. Ваквите фотографии лесно влегуваат на социјалните мрежи и ги воодушевуваат корисниците.

Ноќно фотографирање со камерата Galaxy S22 Ultra

Веќе многу се пишуваше за функциите и подобрувањата на камерите на паметните телефони од серијата Galaxy S22 по премиерата на новите уреди Samsung. Најмногу ме интересираше дали производителот може да ги подобри ноќните фотографии и видеа при слаба осветленост. Ајде внимателно да погледнеме како функционира ноќниот режим во пракса.

Подобрувањето е видливо со голо око. Фотографиите се поостри, појасни, подетални. Боите се исто така многу подобри, поприродни. На пример, небото - овде има прекрасна, длабока сина боја на зајдисонце, а не неприродно осветлена и сива, како во претходната генерација. Мислам дека тука не се потребни многу зборови бидејќи овие слики зборуваат сами за себе.

Предна камера. Совршени селфи и јасна видео камера

Предната камера на Galaxy S22 Ultra повторно има леќа од 40 мегапиксели што одлично се справува со селфи. Тие се исклучително експресивни, толку многу што можете дури и да го изброите секое влакно на вашата глава.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Снимките од предната камера се исто така многу квалитетни. Видеото може да се снима во следните резолуции: UHD 60 fps, UHD 30fps, FHD 60fps, FHD 30fps, HD 30fps. Селфи камерата има и бавно движење, хиперлапс, видео со портрет со опции за заматување или менување на боите на заднината и разубавување. Овој објектив се користи и во режимот за поглед на режисерот, каде што видеото се снима истовремено со помош на задната и предната камера.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Предната камера исто така работи многу добро за време на видео конференции, соговорниците јасно ќе ги видат не само вас, туку и предметите, документите или околината што сакате да им ги покажете.

Фотографиите може да се направат во различни режими. Основниот режим нуди опции за нанесување филтри и разубавување (на пример, измазнување, тонирање или зголемување на очите). Може да снимате со максимална резолуција од 40 MP (3:4, 5472×7296 пиксели). Спојувањето на пиксели работи автоматски, така што стандардната фотографија ќе има резолуција од 2208x2944 пиксели во сооднос 3:4.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Втората можност е селфи во режим на портрет. Во неговото мени ќе најдете опции за заматување на позадината, покривање до саканиот степен (со помош на лизгачот за јачина на ефектот), правење црно-бело (Моно со висок клуч или моно со низок клуч) или жолтеникаво (позадина). Можете исто така да оставите природни бои само за вашето лице и силуета и да ја промените позадината во црно-бела (Точка во боја). Само ефектот на мазна кожа е достапен од алатките за разубавување во режим на портрет.

Прочитајте исто така:

Видео со висока стабилност

Камерите на Galaxy S22 Ultra можат да снимаат видео дури и во 8K резолуција со 24 фрејмови во секунда, како и во 4K (UHD) и Full HD со 30 и 60 фрејмови во секунда, а во HD најмалку 30 фрејмови во секунда. Сепак, при највисока резолуција, скалирањето не е можно. Во секое наредно, можете да се префрлите на широк агол (0,6x) и да користите 10x или дури 20x зголемување (од UHD 30 fps).

На камерата и треба време да го прилагоди фокусот за да зумира додека снима. На почетокот сликата е матна, по само неколку секунди станува јасна, како што може да се види во примерокот за снимки подолу.

Galaxy S22 Ultra има и функција за снимање со висока стабилност. Во овој режим, можете да снимате филмови во Full HD формат со 30 или 60 фрејмови во секунда, а сликата е доста стабилна и јасна, дури и кога снимате во движење.

Функциите за видео вклучуваат и интересна опција за автоматски рамки, достапна во Full HD резолуција од 30 fps. По неговото активирање, камерата ја прилагодува рамката така што избраните луѓе се секогаш во кадарот. Ова е корисна карактеристика, особено кога луѓето што ги снимате се движат и не сакате случајно да испаднат од кадарот. Камерата потоа зумира и одзумира.

Друга опција е режисерскиот режим, каде што снимате со предната и задната камера истовремено. Има и режими: хиперлапс, бавно движење и супер бавно движење, како и Видео Про за понапредни корисници.

Исто така интересно: Преглед Samsung Galaxy Z Fold3 5G: склоплив, зависен паметен телефон

Функции на постпродукција, уредување, галерија

Конечно, вреди да се напомене какви постпродукција и можности за уредување им нуди на корисниците Galaxy S22 Ultra. За мене, една од најинтересните и најкорисните карактеристики е можноста за отстранување на предмети и луѓе додека се бришат сенките и рефлексиите. Со негова помош, можете едноставно да ги избришете, како гума за бришење, непотребните елементи на фотографијата.

Исто така, покрај основните функции за уредување (како што се сечење, филтри, осветленост, сатурација, итн.), достапни се стилови, со кои можете да го промените реалниот изглед во цртеж, а потоа лесно да креирате нов графички базиран на него со пенкало S Pen .

ОРИГИНАЛНИ ФОТО И ВИДЕО МАТЕРИЈАЛИ ТУКА

Прочитајте исто така:

Високи перформанси со Exynos 2200

Samsung Galaxy S22 Ultra се напојува со моќен нов чипсет Exynos 2200, произведен со технологија 4nm. Овој чип има вкупно осум процесорски јадра (1×2,8 GHz Cortex-X2, 3×2,50 GHz Cortex-A710 и 4×1,8 GHz Cortex-A510) и RDNA2 графика на AMD наречена Xclipse 920. На хартија, новитетот изгледа многу добро. можеби дури и подобар од водечкиот Snapdragon 8 Gen 1, со кој серијата Galaxy S22 ќе се продава надвор од Европа.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Samsung ветува неверојатни перформанси, особено во игрите, благодарение на новата графика, каде што корисникот ќе ја цени вградената поддршка за следење зраци. Процесорот може да има 8 или 12 GB RAM (опционално), што е изненадувачки, бидејќи последните генерации добиваа 12 и 16 GB RAM.

Сепак, постои опција RAM Plus во поставките на телефонот каде што корисникот може да избере колку внатрешна меморија ќе користи како виртуелна меморија доколку е потребно за да се подобрат перформансите на апликацијата. За складирање податоци, максимумот е 512 GB вградена меморија. Не е возможно проширување со помош на мемориска картичка - пар слотови можат да сместат само две наноСИМ-картички, а исто така е поддржан и стандардот eSIM.

Samsung Galaxy S22 Ultra работи на Android 12 со комерцијален One UI 4.1 skin надвор од кутијата, но веќе е достапна надградба на One UI 5.0 базирана на Android 13. Во однос на безжичното поврзување, исто така нема ништо за жалење: новиот Wi-Fi 6E стандард, Bluetooth 5.2, 5G, NFC, GPS и UWB поддршка.

Сепак, најдебатираната тема на оваа тема е, уште еднаш, опремувањето на европските модели со Exynos процесори, наместо Snapdragon, кој се смета за поефикасен. Сепак, Galaxy S22 Ultra е многу ефикасен и продуктивен паметен телефон кој може лесно да се справи дури и со најпребирливите задачи. Работи одлично во игри, апликации за уредување фотографии и видео и се справува со напредни функции за фотографии и видео. Тестовите покажуваат дека овој чипсет е модерен и моќен, па дефинитивно нема да имате проблеми со перформансите.

Прочитајте исто така: Резултати Samsung Galaxy Неотпакуван: и еден воин на полето

Персонализација со OneUI 5.0

Како што и доликува на системската обвивка One UI, таа обезбедува голем број интересни функции, алатки и опции за персонализирање на уредот. Една од првите промени што корисникот ги прави на новиот телефон често е да инсталира нова позадина. Можете да изберете слики за вашиот почетен екран и заклучен екран од вашата галерија или неколку претходно поставени предлози Samsung во форма на статична слика или видео.

Со цел менито, лентата за известувања и иконите визуелно да се совпаѓаат со заднинската слика, може да се изберат четири палети на бои кои ќе одговараат на боите на сликата на работната површина. Естетите ќе ја ценат можноста за промена на боите или транспарентноста на позадината на графичките контроли.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Има и интересна опција во поставките за оние кои сакаат чести промени. Тоа е услуга за тапети за заклучен екран што му дава на вашиот екран различен изглед секогаш кога ќе го разбудите.

Уште повеќе тапети, икони и слики за вашиот екран со Always On Display (AOD) се секако достапни во Galaxy Themes. Јазичето Заклучен екран има и многу поставки за изгледот за секогаш вклучен екран или стилот на часовникот.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Многу корисни функции и алатки се наоѓаат во табулаторот „Дополнителни функции“. Таму меѓу другото ќе најдете:

 • копче за брзо поврзување на паметниот телефон со Windows за практично управување со датотеки и програми директно на работната површина на компјутерот, одговарање на повици, остварување повици или водење разговори
 • Samsung DeX, кој ви овозможува да го користите вашиот паметен телефон како компјутер со поврзување на монитор и користење на периферни уреди
 • Поставки за Android Auto
 • поставки за брза размена
 • Поставки за S Pen
 • активирање на контролата со гестови или поставување на функцијата на страничното копче.

Во принцип, ја сметам школката Samsung One UI е еден од најдобрите за паметни телефони со Android OS. Но, ова се мои лични впечатоци, па ако никогаш не сте користеле паметни телефони од Samsung, тогаш ќе мора да се навикнете на некои карактеристики на школка.

Исто така интересно:

Батерија и полнење

Galaxy S22 Ultra се напојува со батерија од 5000 mAh. Исто како и во претходната генерација. Сепак, не само капацитетот на батеријата влијае на времетраењето на паметниот телефон со едно полнење. Многу зависи од компонентите, на пример, процесорот. Овогодинешниот Exynos е произведен со процес од 4 nm, кој исто така обезбедува поголема енергетска ефикасност.

Го користев паметниот телефон Galaxy S22 Ultra во различни режими - или телефонот беше во мирување (добро, не е целосно во мирување, бидејќи беше вклучен, AOD беше активен од 7 до 24 и Wi-Fi беше активен, па известувањата доаѓаа цело време и програмите беа ажурирани, разговараа на социјалните мрежи) или многу интензивно ги користеа - долги фотосесии, белешки и цртежи, игри.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Во таков интензивен режим на полнење, полнењето беше доволно за еден и пол до два дена употреба, затоа, во поумерен, избалансиран режим, нема да има проблеми со пребрзо празнење на батеријата. Покрај тоа, батеријата е контролирана и од вештачка интелигенција, која ги проучува навиките на корисникот. Јас мислам, Samsung постигна одреден напредок во однос на енергетската ефикасност и управувањето со енергијата во споредба со претходната генерација на Ultra.

Батеријата интелигентно се прилагодува на вашиот стил на користење за да не трошите енергија непотребно. Во поставките, можете да најдете и неколку опции кои ќе ви помогнат да ги балансирате перформансите и потрошувачката на енергија. Во текот на ноќта, кога телефонот не се користел, можел да се испразни дури 5%. Во овој случај, треба да промените некои поставки, на пример, резолуцијата на екранот, времето на работа секогаш на екранот, да ги ставите ретко користените програми во режим на мирување.

Интересна карактеристика за продолжување на траењето на батеријата е ограничувањето на максималното полнење на 85%. Тогаш паметниот телефон, дури и ако е поврзан на полнење долго време или дури и преку ноќ, нема да поддржува целосен циклус на полнење.

Повторно нема полнач

Во паметен телефон Samsung имаше пробив. Производителот конечно одлучи да го забрза полнењето. Моделите Galaxy S22+ и S22 Ultra сега поддржуваат полнење до 45W наместо стандардните 25W. Треба само да... купите вистински полнач. Дури и ако имате адаптер за напојување со оваа или повеќе енергија дома, тој можеби нема да биде компатибилен со вашиот паметен телефон Samsung. Во оваа ситуација, треба да купите оригинален производ или полнач со Power Delivery 3.0. Многу е незгодно и никогаш не успеав да сфатам колку брзо или бавно се полни.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Овој паметен телефон поддржува практично безжично полнење. Јас дури и ја искористив моќта на банката од Samsung со функција за безжично полнење.

З Samsung Galaxy S22 Ultra, исто така, можете да ги искористите предностите на безжичното обратно полнење на други уреди. За споделување на електрична енергија кога нема пристап до штекер, уредите компатибилни со QI, како што се безжични слушалки, паметен часовник или друг паметен телефон, едноставно треба да се постават на задната страна на Galaxy S22 Ultra. За да ја користите оваа функција, треба да ја овозможите во Поставки – Батерија – Безжична енергија. Исто така, вреди да се одреди границата за полнење на батеријата, под која паметниот телефон нема да ја ослободи својата енергија. Стандардно е 30%.

Исто така интересно: Преглед Samsung Galaxy M53: тенок среден модел со одлични камери

Во сувиот остаток

Да почнеме со позитивните Samsung Galaxy S22 Ultra - и има многу од нив. Најочигледен плус, покрај шик дизајнот и одличниот квалитет на градба, е и неверојатниот екран - во моментов нема подобар. По првите ажурирања, камерата сега е исто така врвна, со две нивоа на оптичко зумирање, репродукција на бои и баланс на белата особено дополнително подобрен. Кога станува збор за видео, Samsung напред. Покрај тоа, паметниот телефон има техничка опрема со високи перформанси, огромна количина на меморија и, како надополнување, игла со одлични функции - моќна техника.

Samsung Galaxy S22 Ултра

Можеби водечкиот уред треба да биде опремен со пообемна батерија за целосно да ги искористи перформансите на процесорот или огромната осветленост на екранот. Но, генерално, Samsung Galaxy S22 Ultra го исполнува своето име - тој е исклучително добар. За жал, исто така многу скапо.

Samsung Galaxy S22 Ultra е сè-во-едно уред кој нуди одлично корисничко искуство и е исклучително корисна алатка за работа и игра, особено благодарение на пенкалото S Pen. Сигурен сум дека купувањето на овој предводник ќе биде пријатна инвестиција на вашите средства.

Каде да купам

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Преглед Samsung Galaxy S22 Ultra: најдобриот паметен телефон со Android?

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
10
Екран
10
Камери
10
Продуктивност
10
Софтвер и школка
10
Автономија
9
Цена
9
Samsung Galaxy S22 Ultra е сè-во-едно уред кој нуди одлично корисничко искуство и е исклучително корисна алатка за работа и игра, особено благодарение на пенкалото S Pen. Сигурен сум дека купувањето на овој предводник ќе биде пријатна инвестиција на вашите средства.
Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Samsung Galaxy S22 Ultra е сè-во-едно уред кој нуди одлично корисничко искуство и е исклучително корисна алатка за работа и игра, особено благодарение на пенкалото S Pen. Сигурен сум дека купувањето на овој предводник ќе биде пријатна инвестиција на вашите средства.Преглед Samsung Galaxy S22 Ultra: најдобриот паметен телефон со Android?