Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
ГаџетиПаметни телефониПреглед на паметен телефон Ништо Телефон (1) - ништо

Преглед на паметен телефон Ништо Телефон (1) - ништо

-

Девојката се вика Никој и денес ќе го прегледа смартфонот Ништо... Ама сериозно, наречете паметен телефон Ништо телефон (1) - тоа е многу ефикасно. Бренд „без бренд“ е всушност кич! Овде имаме луд оригинален дизајн, моќно срце и разни интересни сопствени лепчиња. Исто така, овој паметен телефон е дизајниран британска компанија, што е многу невообичаено за пазарот на паметни телефони. Искрено, не можам да преминам на детален преглед, па ајде подобро да го запознаеме Nothing Phone (1)!

Карактеристики и цена на Nothing Phone (1)

 • Екран: 6.55″, OLED, 1080×2400, сооднос 20:9, стапка на освежување 120 Hz, HDR10+, Corning Gorilla Glass 5 (предна и задна страна)
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G (6 nm), 8 јадра (1×2.5 GHz Cortex-A78 & 3×2.4 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55);
 • Видео акцелератор: Adreno 642L
 • Меморија: 8/12 GB RAM, 128/256 GB UFS 3.1 флеш меморија
 • Батерија: 5000 mAh, брзо полнење 120 W
 • Главна камера: Широка (главна): 50 MP, f/1.9, 24 mm, 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS; Ултра широк агол: 50 MP, f/2.2, 114˚, 1/2.76″, 0.64µm, PDAF.
 • Предна камера: 16 MP, f/2.5, (широк), 1/3.1″, 1.0µm
 • Пренос на податоци: LTE, 5G (n1/3/5/7/8/20/28/38/40/41/66/77/78), NFC, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ 6, Bluetooth 5.3, GPS (A-GPS), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC
 • ОС: Андроид 12
 • Димензии и тежина: 159,2×75,8×8,3 mm, 193 g
 • Цена: околу 670 долари

Ништо поставено телефон (1)

Во полето Nothing Phone (1), покрај телефонот, ќе најдете USB-C кабел и краток прирачник за употреба. Па, што друго очекувавте? Ништо не е ништо.

Ништо телефон (1)

Иако смартфонот е всушност позициониран како врвен модел, тој всушност чини соодветно - за љубителите и познавачите на ексклузивни и оригинални технологии.

Дизајн ништо на телефонот (1)

Изгледот со алуминиумска рамка, јасни рабови и измазнети агли некако веднаш ме потсети на смартфонот Apple времиња на нивните најдобри модели – iPhone 5s и други. Само овде, се разбира, сè повеќе ги исполнува современите барања - паметниот телефон има голема дијагонала на дисплејот, може да се пофали и со батерија со значителен капацитет, како и со моќна „железна“ компонента.

Назад на паметен телефон е она што го прави Nothing Phone (1) толку посебен. Направен е проѕирен, а под него се поставени неколку зони на осветлување - и се нарекувал неразбирлив збор Глиф. Не е само декоративен, туку и функционален - но за ова ќе зборуваме подетално кога ќе го земеме предвид софтверот за паметни телефони. Засега, само знајте дека позадинското осветлување е тука и изгледа едноставно бомбастично.

Исто така на задната страна гледаме две леќи за камера кои штрчат малку над телото и блиц кој е !зашиен! под стаклото на задната површина.

Предните и задните панели на смартфонот имаат заштитно стакло Gorilla Glass 5, плус рамката околу рабовите на куќиштето е метална, така што лесно можете да го носите гаџетот со себе насекаде и да не се грижите за неговиот интегритет. Патем, достапна е и заштита од прашина и влага, иако не максимално можно, туку само IP53. Сепак, очигледно е подобро од ништо.

На долната страна има слот за SIM-картички, микрофон, слот за USB Type-C и звучник. Улогата на вториот звучник да создаде стерео ефект ја врши разговорниот звучник. Само микрофонот е поставен на горниот раб.

Копчето за контрола на јачината на звукот е поставено речиси во средината на левиот раб, а копчето за вклучување е поставено симетрично десно. Морам да кажам дека и покрај големите димензии на смартфонот, благодарение на компетентното поставување на копчињата, дури и со мојата мала дланка, контролите беа токму онаму каде што требаше.

Единственото прашање што го имав во однос на ергономијата е тежината на паметниот телефон. Тој навистина изгледа како прилично „цигла“, а во тоа е одличен. Во исто време, батеријата овде е 4500 mAh - не најголемата од сите што сум ги сретнал неодамна. Затоа, зошто паметниот телефон се покажа толку тежок е мистерија за мене. Генерално, оваа тежина, од една страна, создава впечаток на сигурен уред за статус, но од друга страна, влијае на удобноста при долготрајна употреба или ако имате прилично мали раце и барате нешто потенко, полесно и покомпактен.

Како и кај многу модерни водечки модели, скенерот за отпечатоци во Nothing Phone (1) е поставен директно под екранот. Ваквото решение овозможува економично користење на просторот на предниот панел и им дава можност на поддржувачите да го изберат токму овој метод за заштита на информациите на нивниот паметен телефон. Иако, се разбира, тука беше додадена уште една популарна опција за отклучување лице.

Ми се допадна што „окото“ на предната камера на Nothing Phone (1) не само што е мало и незабележливо, туку е поместено и во горниот лев агол. Така, тој станува целосно невидлив и речиси целосно ви го остава екранот на располагање. Дисплејот е покриен со Gorilla Glass 5, кое штити од мали гребнатини и несакани отпечатоци од прсти.

Прочитајте исто така: Преглед на Motorola Edge 30 Ultra: Дали Moto е добар во предводниците? 

Приказ на телефонот нема ништо (1)

Приказот на Nothing Phone (1) не може да се нарече единствен или некако неверојатен. Наместо тоа, ги заслужува епитетите модерно и ефикасно, бидејќи токму тоа е. Тој е доволно голем и јасен, доволно брз и во исто време хармонично избалансиран во однос на карактеристиките, за да не ги изеде сите ресурси на системот. Но, ајде внимателно да ги разгледаме неговите спецификации.

Ништо телефон (1)

Со дијагонала од 6,55 инчи, добивате многу јасна слика благодарение на резолуцијата од 1080×2400 пиксели. Екранот е многу осветлен - стандардната осветленост овде е 500 nits, а врвот може да достигне 1200 nits. Дури и во сончев ден надвор, сликата останува доволно пријатна, а текстот е читлив.

Патем, при употреба забележав дека долната граница на осветленоста, на која обично се посветува помалку внимание, е екстремно ниска овде, па ако сакате да читате во кревет и не сакате да го вознемирувате партнерот или детето со силна светлина, ќе ти се допадне. Екранот на Nothing Phone (1) поддржува и HDR10+ технологија, што значи дека сликата ќе ве воодушеви со контрастот и длабочината на бојата.

Стапката на освежување овде е 120 Hz, така што и работата на интерфејсот и гејмерското искуство со овој паметен телефон ќе бидат со висок квалитет.

Ништо телефон (1)

Овде е присутна и познатата функција Always On Display (прикажување на часовникот, датумот и пораките на исклучениот екран), иако тоа не е очигледно. Беше скриен во поставките за заклучен екран во незабележливиот прекинувач „Прикажи информации на заклучениот екран“. Според мене, ова е многу кул и кул функција на која вреди да се обрне внимание, па затоа препорачувам веднаш да ја вклучите - ќе го заштеди полнењето на вашиот паметен телефон и ќе ви помогне да избегнете постојано активирање и прилепување до екранот.

Ништо, пегла за телефон и перформанси (1)

Како што веќе забележав, развивачите на паметни телефони го следеа патот на разумни компромиси, па затоа не бркаа врвен чип. Да, има предности во моќноста, но е инфериорен во однос на енергетската ефикасност, греењето и крајната цена на производот. Затоа, тука изборот беше запрен на речиси врвниот Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G.

Ништо телефон (1)

Изграден на процес од 6 nm, има 8 јадра, 1 најмоќно јадро Kryo 670 Prime со фреквенција од 2,4 GHz, 3 моќни Kryo 670 Gold јадра со фреквенција од 2,4 GHz, 4 енергетски ефикасни Kryo 670 Silver јадра со фреквенција од 1,8 GHz. Графичкиот адаптер Adreno 642L е добро прилагоден за добивање високи fps во скоро сите модерни игри за мобилни телефони.

Резултатите од синтетичките тестови беа како што следува:

 • GeekBench 5 (повеќе јадрен) паметен телефон постигнува 2917 поени, во GeekBench 5 (еднојадрен) 827 поени
 • 3D ознаката е 2825

При купувањето, можете да изберете или помлад модел со 128 GB вградена меморија и 8 GB RAM, или постар модел со 256 GB меморија, придружен со 2 или 8 GB RAM.

Прочитајте исто така: Преглед Samsung Galaxy S22 Ultra: најдобриот паметен телефон со Android?

Камери Ништо телефон (1)

Бев задоволен што Nothing Phone (1) нема ниту премногу, ниту премалку камери – и функционално ги покриваат сите потреби на корисниците:

 • главна: 50 MP, f/1.9, 24 mm, 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS;
 • ултра широк: 50 MP, f/2.2, 114˚, 1/2.76″, 0.64µm, PDAF.
 • предна 20 MP, f/2.45, 1/2.8 инчи, AF.

Фотографиите од главната камера на Nothing Phone (1) се добри и во текот на денот и во текот на ноќта. Рендерирањето на боите е правилно и што е можно поблиску до реалноста, без пренаострување и непотребни софтверски „подобрувања“. Можете да ги видите оригиналите на сите слики тука.

Овде решија да направат без дополнителни камери, па конечно не ставија посебен макро објектив, а направија без телефото објектив, само со додавање на 2x зум. Патем, тој совршено се справува со своите функции - зумирањето или сечењето на рамката до саканата без напуштање на местото е можно без речиси никакво губење на квалитетот. На пример, фотографијата лево е направена без зумирање на главната камера, а десно - со зум 2x:

Но, со фотографирање под широк агол, таквиот фокус нема да работи, па сепак беше додаден посебен широкоаголен објектив, особено за спектакуларни панорами и пејзажи. Фотографиите од широкоаголниот модул се исто така со добар квалитет, во споредба со главната камера, разликата може да се забележи само со внимателно гледање на сликите одблиску.

Интерфејсот на камерата е прилично аскетски - има фото, портрет, видео, тајмлапс со бавно движење, панорама, макро и „експерт“ (ака про-режим). Во поставките на второто, достапни се сите важни параметри за фотографирање - брзина на блендата, ISO, баланс на белата боја, експозиција и фокус. Во принцип, за повеќето задачи, таквите режими се доволни, но за некое чудо фотографирање како што е траекторијата на светлата ноќе, можностите на камерата најверојатно нема да бидат доволни. Затоа, таквата воздржаност ја сметам за сосема соодветна.

Посебно би сакал да го спомнам режимот на портрет - снимките направени во него може дополнително да се обработуваат по фотографирањето со прилагодување на длабочината на полето и степенот на заматување на позадината. Ако научите како малку да управувате со тоа, можете значително да го подобрите квалитетот на вашиот довод на Инстаграм.

Ништо телефон (1)

Nothing Phone (1) може да снима видео со максимална резолуција од 4K со 30 fps, како и 1080p со 30 и 60 fps. Овие параметри се применуваат подеднакво и за главниот и за ултра-широкоаголниот модул.

Се е во ред тука и со фронталка. Сликите се покажаа јасни и светли, во режим на портрет, лицето е добро одвоено од софтверската заматена позадина.

Ништо Телефонски софтвер (1)

Оперативниот систем Nothing Phone (1) е Андроид 12 со кожата Nothing UI. Лично, јас сум поддржувач на гол Андроид или интерфејсот од Моторола. Меѓутоа, во овој случај, и покрај значителните разлики од класиците, добив големо задоволство од користењето на паметниот телефон.

Се разбира, првата поставка на која се искачив кога го зедов овој паметен телефон беа поставките на Glyph - позадинското осветлување на задниот панел. Постојат неколку различни шеми за тоа како LED диодите можат да трепкаат за одредено известување. Од едноставна точка што трепка до сложена шема која ги вклучува сите елементи на задниот панел. Покрај тоа, различни шеми може да се користат за повици и пораки од различни претплатници.

На почетокот, овој глиф се чини дека е многу кул карактеристика - велат тие, можете веднаш да видите кој ви се јавува или ви праќа пораки, дури и без да го кренете телефонот. Но, откако малку го користев паметниот телефон, се предомислив.

Ништо телефон (1)

Прво, вториот ден заборавате која шема на кој претплатник сте му доделиле. Па, да бидам искрен, чуваме луда количина на информации во нашата меморија за да го запомниме тој мал залак. Второ, не за џабе таму пишува предупредувањето за епилепсија. Дури и ако ја намалите осветленоста на ефектите, постојаното треперење може да биде досадно, особено навечер. И трето, да откриете кој ви се јавува без да земете паметен телефон, сега е полесно од кога било ако имате паметен часовник или дури и наједноставна паметна нараквица. Или можете да ја користите функцијата Секогаш на екранот и сепак да гледате важни пораки без да мора да го отклучувате паметниот телефон. И на крајот, добиваме дека еден сосема оригинален и вау-фактор се покажа како целосно непривлечен во пракса.

Ја сакав џик шик употребата на дизајнот со точки (некои го нарекуваат матрица со точки, ме потсети на стариот дигитален часовник што го имавме дома кога бев дете). Овој фонт е присутен овде во графичките контроли на часовникот, во насловите на менито, при поврзување на полнење итн.

Можно е да се повикаат сите апликации со лизгање од дното на екранот - и тука имав целосно фијаско, бидејќи овој трик излезе речиси од трет или четврти пат. Можеби нешто погрешив, но, впрочем, немавме натпревар во овој поглед.

Ми се допадна малата, но убава карактеристика на режимот на игра за исклучување на известувањата за повици и пораки. Навистина, гадно е кога среде натпревар почнуваат да се појавуваат скокачки прозорци на телеграми, каде некој во работниот разговор решил да разговара за проект или нова ТВ серија.

Навистина не го разбрав трикот за создавање различни сметки за користење паметен телефон. Во ред, со лаптоп или таблет, ова е сосема реална опција, бидејќи таму можете да гледате филм, да играте игри или да играте цртани за вашето дете. Но, смартфонот е сè уште толку персонализирана работа, а во реалноста веројатно нема човек кој нема свој паметен телефон. Затоа, ваквото паметно споделување ми се чини дека е предалеку.

Средството Nothing Phone (1) има сет на алатки за пренос на податоци стандардни денес: 5G, Wi-Fi 6-та верзија (802.11 a/b/g/n/ac/6), Bluetooth 5.3, GPS, NFC.

Бев многу задоволен од јачината на звукот на звучниците на телефонот Nothing (1). И покрај фактот што има само еден посветен мултимедијален звучник, а улогата на вториот звучник да создаде стерео ефект ја презема разговорниот звучник, иако разликата меѓу нив е сè уште забележлива - главниот звучник е побасен и „богат. “ во звук.

Автономна работа Ништо Телефон (1)

И покрај фактот дека апсолутната големина на капацитетот на батеријата во Nothing Phone (1) не е најголема на пазарот, таа покажува сигурни показатели за опстанок. Со Nothing Phone (1), можете да сметате во просек на речиси 10 часа за различни задачи на екранот. Според професионалните тестови, тој е способен за 15 часа прелистување веб и околу 20 часа репродукција на видео со средна осветленост.

Ништо телефон (1)

Прекрасна опција е можноста за безжично полнење на уредите од вашиот паметен телефон. Дизајниран главно за слушалки, но сепак - за мене, полнењето на паметен телефон е поважно дури и од можноста за слушање музика, па затоа не сум видел многу вистински случаи за користење на оваа функција.

И покрај фактот што полначот не е вклучен во кутијата, паметниот телефон е подготвен за брзо полнење, па можете да го поврзете со единица за напојување од 33 W. Но, кога ќе се спореди со тоа, да Xiaomi 12 Лајт – паметниот телефон не се полни што е можно побрзо. Ми требаа 1 час 40 минути да го наполнам од 5 до 100%.

Висовски

Ништо телефон (1) - ова навистина не е паметен телефон за секого. Оригинален, со неверојатен wow ефект во првите часови на употреба. Но, на крајот, првите впечатоци поминуваат, па вредноста на паметниот телефон се манифестира во други аспекти.

Ако ја земеме предвид цената на паметниот телефон, Nothing Phone (1) најмногу им конкурира на предводниците Xiaomi, Oppo, realme или претставници на средната категорија врвни брендови. Победува со оригинален дизајн и удобна обвивка, односно токму оние карактеристики што преовладуваат со истите технички показатели.

Ништо телефон (1)

Покрај ова, Nothing Phone (1) на своите корисници може да им понуди светол брз дисплеј, добар сет на камери и високи перформанси во работата и пријатна стабилност во игрите.

Слабоста на брендот е неговата непозната природа, па најверојатно ќе ги интересира оние гикови и обожаватели на hi-tech кои барем нешто слушнале за него или, на пример, ја прочитале нашата рецензија. Затоа, не заборавајте да се претплатите на нашите социјални мрежи за да видите повеќе слични уреди - темни коњи.

Каде да купам

Исто така интересно:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
9
Ергономија
8
Екран
9
Камери
8
Софтвер
9
Железо
9
Автономија
8
Цена
9
Nothing Phone (1) навистина не е паметен телефон за секого. Оригинален, со неверојатен wow ефект во првите часови на употреба. Но, на крајот, првите впечатоци поминуваат, па вредноста на паметниот телефон се манифестира во други аспекти.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

3 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Nothing Phone (1) навистина не е паметен телефон за секого. Оригинален, со неверојатен wow ефект во првите часови на употреба. Но, на крајот, првите впечатоци поминуваат, па вредноста на паметниот телефон се манифестира во други аспекти.Преглед на паметен телефон Ништо Телефон (1) - ништо