Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
ГаџетиПаметни телефониПреглед на TECNO SPARK 9 Pro: избалансиран и ефтин

Преглед на TECNO SPARK 9 Pro: избалансиран и ефтин

-

Серијата паметни телефони SPARK се смета за втора најприфатлива по линијата POP во TECNO Mobile. Во летото оваа година беше надополнет со неколку нови смартфони и првиот претставник на свежата серија SPARK 9 стана TECNO SPARK 9 Pro. Денес ќе се запознаеме со ажурираниот „Спарк“ и ќе научиме за сите негови силни и слаби страни.

TECNO SPARK 9 Pro

Технички карактеристики на TECNO SPARK 9 Pro

 • Екран: 6,6 инчи, IPS LCD матрица, резолуција 2460×1080 пиксели, сооднос 20,5:9, густина на пиксели 407 ppi, брзина на освежување 60 Hz
 • Чипсет: MediaTek Helio G85, 12 nm, 8-јадра, 2 Cortex-A75 јадра со часовна фреквенција до 2,0 GHz, 6 Cortex-A55 јадра со часовна фреквенција до 1,8 GHz
 • Графички акцелератор: Mali-G52 MC2
 • RAM меморија: 4 GB, LPDDR4X
 • Постојана меморија: 128 GB, eMMC 5.1
 • Поддршка за microSD картичка: до 256 GB
 • Безжични мрежи: 4G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, GPS, A-GPS, NFC
 • Главна камера: троен, широкоаголен модул 50 MP, f/1.6, 27 mm, 77°, PDAF; модул за длабочина 2 MP, f/2.4, 88,9°, FF; AI модул, f/2.0, 40°, FF
 • Предна камера: 32 MP, f/2.5, FF
 • Батерија: 5000 mAh
 • Полнење: 18 W
 • ОС: Андроид 12 со кожа HiOS 8.6
 • Димензии: 164,2×75,6×8,4 mm
 • Тежина: 197 g

TECNO SPARK 9 Pro цена

Постои TECNO SPARK 9 Pro само во една модификација 4/128 GB. Во исто време, некои извори споменуваат и втора варијанта со 6 GB RAM, но нема потврда за тоа, па дури и на официјалната веб-страница на производителот не се споменуваат други верзии на 9 Pro со поголема количина на меморија.

TECNO SPARK 9 Pro

Во Украина, во моментот на објавување на прегледот, паметниот телефон се продава по препорачаната цена 6999 гривни. Меѓу сите модели на SPARK кои моментално се на пазарот, 9 Pro е најскапата опција. Но, исто така, вреди да се напомене дека паметниот телефон е во секој случај поевтин од сегашните новитети од сериите POVA и CAMON, на пример.

Содржина на пакетот

Покрај смартфонот во картонска кутија со средна големина со брендиран дизајн во стилот TECNO, купувачот ќе најде адаптер за напојување од 18 W, кабел USB Type-A/Type-C, жични слушалки со функција за слушалки, заштитна обвивка, клуч за отстранување на отворот за картичка и вообичаениот комплет придружна документација.

Слушалките, се разбира, се едноставни, но зошто да не. Друга интересна работа е пластичен проѕирен капак наместо вообичаениот силиконски капак вклучен во комплетот. Преклопот воопшто не ги покрива страничните лица, туку само горните и долните краеви заедно со аглите. Но, има мала граница околу камерите одзади и над екранот, а на екранот на паметниот телефон е залепена заштитна фолија.

Дизајн, материјали и монтажа

Појавата на TECNO SPARK 9 Pro е доста интересна и донекаде потсетува на дизајнот на уредите од серијата CAMON 19. Иако во овој случај, поради некои промени, може да се нарече уште малку посмел и нестандарден. Во исто време, нема многу релевантни моменти, а некои дизајнерски идеи, да речеме, не изгледаат како што се очекува во реалниот живот.

Од напред, можеме да видиме дека производителот одлучил да ја напушти предната камера исечена на екранот, користејќи покласичен дизајн во облик на капка во сите „деветки“ без исклучок. Во исто време, кај SPARK 8 Pro, камерата беше само исечена од врвот во центарот, и тука повторно се вративме на „падот“. Страничните рамки се релативно тенки, малку подебели на врвот, а долната вдлабнатина е најширока.

Задниот панел, поточно дизајнот на задните камери, веќе покажува сличност со смартфоните TECNO CAMON 19 и 19 Pro. Модулите на камерата се наоѓаат во одделни прилично големи кружни дупки без вообичаен остров под нив. Во исто време, камерите штрчат пристојно, но нивното стакло е малку вдлабнато и барем некако заштитено од гребнатини.

TECNO SPARK 9 Pro

Следниот дизајнерски елемент е сјајна влошка на врвот, која зафаќа нешто помалку од една третина од задниот дел на паметниот телефон. Ваквата комбинирана изведба изгледа многу необично, иако не може да се каже дека вакво нешто досега не сме виделе на пазарот. Но, за ефтин паметен телефон, ова е убава карактеристика на дизајнот.

TECNO SPARK 9 Pro

Сепак, вметнувањето не е толку едноставно и на него беа применети неколку ефекти одеднаш, ако може да се каже. Покрај тоа што самиот е сјаен и има огледална површина, таму е додаден и втор ефект со превртен одраз од 180°. И ако погледнете внимателно, можете да го видите ириден ефектот што произлегува од горниот модул на камерата.

TECNO SPARK 9 Pro

Но, според мене, сето ова е малку премногу за една инсерт. Во реалноста, многу е тешко да се фати таква средина, каде што таквата комбинација би имала навистина убав и привлечен изглед. Најчесто рефлексиите само течат еден врз друг, а заедно со блескавиот ефект изгледа како... неуредно или нешто слично.

TECNO SPARK 9 Pro

Ми се чини дека или вториот одраз е непотребен, или ефектот на прелевање требаше да се направи некако поизразен. Не исклучувам дека некому ќе му се допадне таков настап, но според мене - малку претерале. Иако ми се допаѓа самата идеја да комбинирам различни украси и визуелно да го делам грбот на неколку делови.

TECNO SPARK 9 Pro

За матниот дел нема нула коментари, бидејќи само нежно трепка на светлината, а во зависност од аголот на гледање, оригиналната боја може да стане и посветла и потемна. Плус, овој дел е посипан со нешто што личи на светки, а слично решение веќе видовме и во смартфон ТЕКНО КАМОН 19. Како и рамна рамка околу периметарот, патем.

TECNO SPARK 9 Pro

Тука само рамката е малку попрактична, бидејќи има мат финиш. Главниот дел од грбот е исто така пријатен на допир и наликува на стакло со соодветна декорација. Сепак, двата дела на задниот панел, како и рамката, се пластични. Стаклото во целиот дизајн е само на предната страна, но за прифатлив паметен телефон, се разбира, ништо не изненадува.

TECNO SPARK 9 Pro

Склопувањето на паметниот телефон е многу добро и сите делови одлично се вклопуваат. Се разбира, нема заштита од влага, иако има слот за картичка со дополнителна заптивка. Лесно е да се остават траги на употреба на телото, особено на сјајната влошка. Но и матниот дел е покриен со разводи со текот на времето. Иако, колку е посветла бојата, толку помалку ќе бидат видливи ознаките.

TECNO SPARK 9 Pro

И секако, има многу бои на TECNO SPARK 9 Pro. Има црна (Quantum Black), сина (Burano Blue), бела (Holy White) и светло зелена (Hacker Storm). Во вториот, во исто време, целиот долен мат дел е посипан со натписите „SPARK“ со големи сјајни букви. Се претпоставува дека секое од наведените решенија нема да биде достапно на еден или друг пазар.

TECNO SPARK 9 Pro
TECNO SPARK 9 Pro бои

И многу неодамна, ни го покажаа TECNO SPARK 9 Pro Sport Edition. На дизајнот на оваа верзија работеше дизајнерското студио Designworks, кое припаѓа на BMW Group. И во оваа верзија, паметниот телефон значително се разликува од останатите четири опции. Изгледа уште понеобично воопшто и е јасно дизајнирано за љубителите на спортски и тркачки теми.

TECNO SPARK 9 Pro Sport Edition
TECNO SPARK 9 Pro Sport Edition

Прочитајте исто така: Преглед на TECNO POP 6 Pro: буџетски телефон на Android Go

Состав на елементи

На предната страна, во горниот дел над екранот, има слот за звучникот и предната камера под него. Сензорите за светлина и близина се малку надесно, а до нив има мал прозорец со блиц. Се пали и при полнење на паметниот телефон, но не ве известува за порака.

TECNO SPARK 9 Pro

Од десната страна има платформа за скенер за отпечатоци, кој традиционално се комбинира со копчето за вклучување. Над него има две визуелно одделни копчиња за контрола на јачината на звукот со жлебна површина. На левата страна има фиока за две nanoSIM-картички и microSD мемориска картичка на задната страна на слотот.

Нема дополнителни елементи на горниот крај на TECNO SPARK 9 Pro, а сите вообичаени, како и секогаш, се поставени на дното на паметниот телефон. Ова е главниот мултимедијален звучник, приклучок за USB Type-C во центарот, единечен и примарен микрофон и аудио порта од 3,5 mm.

На задната страна, во горниот лев агол, има две големи очи со вкупно три камери и блиц, а од десната страна - вертикален сребрен натпис TECNO SPARK. Од десната страна, во долниот дел, има само сјајниот натпис „СТОП НА НИШТО“, без никакви официјални ознаки.

Ергономија

Со леснотијата на користење воопшто, сè е стандардно, како за паметен телефон со дијагонала на екранот од 6,6 инчи. Точно, ова не е најкомпактно решение и димензиите на куќиштето се 164,2×75,6×8,4 mm со тежина од 197 g. Висок, се разбира, но не многу широк во исто време. Прилично е тешко да се користи удобно со една рака и исто така е невозможно да се достигне горната половина на екранот исто така, но режимот за контрола со една рака не отишол никаде.

Со нормално држење од десната страна, палецот е точно помеѓу копчето за вклучување (скенер за отпечатоци) и копчето за намалување на јачината на звукот. Односно, нема потешкотии со нивната употреба, а само треба да го извадите прстот за да го зголемите нивото на јачината на звукот. Рамната рамка ви овозможува нормално да го фатите паметниот телефон, но неговиот финиш не е најзафатен, а уредот сепак треба да се држи поцврсто за да не се лизне.

TECNO SPARK 9 Pro дисплеј

TECNO SPARK 9 Pro доби 6,6-инчен IPS LCD дисплеј со оптимална Full HD+ резолуција (или 2460×1080 пиксели) и висока густина на пиксели од 407 ppi. Односот на изгледот е издолжен - 20,5:9, но стапката на освежување е обична - 60 Hz. Производителот не открива повеќе детали за дисплејот.

TECNO SPARK 9 Pro

Во однос на екранот, ситуацијата е исто така многу слична на приказната со дисплејот на паметниот телефон ТЕЦНО Камон 19. Од една страна, тој нема никаква карактеристична карактеристика. Висока стапка на освежување од 90 Hz, на пример, која денес се наоѓа кај некои паметни телефони за истите пари. Од друга страна, тоа е само квалитетен IPS панел со сите последици што следат.

Резолуцијата на дисплејот, повторувам, е оптимална. А некои паметни телефони од истиот сегмент имаат пониска, но со поголема дијагонала. Преносот на бои може да се нарече светла, заситена и контрастна. Покрај тоа, пред нас е вообичаениот IPS, а не AMOLED. Само што не можете да ги направите боите понеутрални или да ја менувате температурата користејќи редовни средства.

Нивото на максимална осветленост е малку повисоко од просекот и препорачливо е да се избегнува изложување на директна сончева светлина на отворено. Аглите на гледање се релативно широки и сликата не се искривува со линеарни отстапувања, а не се менува ниту температурата на бојата. Со дијагонални отстапувања, има незначително избледување на темните тонови, што, сепак, е карактеристично за сите екрани од овој тип.

TECNO SPARK 9 Pro

Има неколку опции во поставките за екранот TECNO SPARK 9 Pro. Има менувач на тапети, приспособлив режим за заштита на видот, темна тема со можност за вклучување распоред, адаптивна осветленост, истек на екранот, големина на фонтот, режим против случаен допир, автоматско ротирање и неколку опции за заклучениот екран.

Исто така интересно: Преглед на TECNO POVA Neo 2: Голем и ефтин паметен телефон со 7000 mAh

TECNO SPARK 9 Pro перформанси

Хардверската платформа на TECNO SPARK 9 Pro воопшто не се разликува од паметните телефони КАМОН 19, ПОВА 3 і ПОВА Нео 2. Веќе сме многу запознаени со чипсетот MediaTek Helio G85 и знаеме за што е способен. Станува збор за чип од 12 nm со 8 јадра: 2 Cortex-A75 јадра со максимална брзина на такт до 2,0 GHz и 6 Cortex-A55 јадра со фреквенција до 1,8 GHz. Графика – Mali-G52 MC2.

Количината на RAM е 4 GB од типот LPDDR4X, а денес оваа количина RAM е стандардна основна опција за голем број евтини паметни телефони. Со мултитаскинг, работите генерално се во ред, освен што апликациите се рестартираат малку почесто отколку кај паметните телефони со 6 GB меморија, на пример.

TECNO SPARK 9 Pro

Сепак, тука е и функцијата Memory Fusion, која ви овозможува да ја зголемите количината на RAM меморија ако има вишок слободен простор во постојаната меморија на паметниот телефон. Опцијата е стандардно овозможена и додава 2 GB виртуелна меморија, но максималното проширување е достапно за 3 GB и може да добиете вкупно 7 GB RAM во TECNO SPARK 9 Pro.

TECNO SPARK 9 Pro

Уредот за складирање, од своја страна, има доста добар волумен за оваа ценовна категорија - 128 GB. Точно, тоа е како eMMC 5.1, што значи дека не е многу брз. За потребите на корисниците се распределени 106,98 GB, но складирањето секогаш може да се прошири со мемориска картичка microSD. Слотот во паметниот телефон е полноправен и ви овозможува да користите мемориска картичка заедно со две SIM-картички.

TECNO SPARK 9 Pro

Исто така, нема изненадувања со перформансите и смартфонот работи според неговото ниво. Се чувствува доста брзо, но не многу мазно. Сето тоа се должи на системските анимации, кои имаат својство на забавување. Иако во нормални апликации, ова однесување е поретко отколку при интеракција со обвивката на уредот.

TECNO SPARK 9 Pro

Во игрите, исто така, практично нема разлика со другите паметни телефони базирани на MediaTek Helio G85. Чипсетот ви овозможува да извршите кој било модерен проект кој бара хардвер, иако најчесто на средна графика. Можете да играте нешто на високо ниво, но во некои случаи ќе треба да изберете ниско. Просечните мерења на FPS во некои популарни игри се подолу:

 • Call of Duty: Mobile - поставки за средна графика, овозможени сенки во реално време, Frontline режим - ~52 FPS; „Battle Royale“ - ~ 40 FPS
 • PUBG Mobile - Високи графички поставки со 2x анти-алиасинг и сенки, ~ 30 FPS
 • Shadowgun Legends – Поставки за средна графика, капа од 60 FPS, ~ 50 FPS

Прочитајте исто така: Преглед на TECNO Pova 3: Голем и издржлив среден модел

TECNO SPARK 9 Pro камери

Единицата на главната камера на паметниот телефон се состои од пар големи посебни ќелии. Во горниот дел е главниот широкоаголен модул со следните карактеристики: 50 MP, f/1.6, 27 mm, 77°, PDAF. Во долниот дел има два помошни модули: мерење на длабочина (2 MP, f/2.4, 88,9°, FF) и таканаречениот AI модул (QVGA, f/2.0, 40°, FF).

TECNO SPARK 9 Pro

Главната камера е многу слична на камерата на смартфонот TECNO POVA 3, барем во однос на сувите карактеристики. Стандардно, фотографиите се зачувуваат со резолуција од 12,5 MP, иако во POVA 3 целосната резолуција од 50 MP е достапна како посебен режим на сликање Ultra HD, а потоа може едноставно да се избере од горниот дел на главниот екран на апликацијата за камерата .

TECNO SPARK 9 Pro

Фотографиите со резолуција од 50 MP се одликуваат со повисоки детали и „топла“ температура на бојата за време на дневното фотографирање. Во стандардна резолуција, напротив, рамките се по „ладни“ и со мало преострување, што не секогаш изгледа соодветно. Сепак, целосната резолуција не е погодна за сите сцени поради повеќе дигитален шум.

Општо земено, TECNO SPARK 9 Pro фотографира доста добро за оваа класа. Сосема е можно да се добие квалитетна слика на неа, но мора да има многу светлина. Во спротивно, ќе има помалку детали низ кадарот и повеќе бучава, иако и покрај тоа сликите изгледаат сосема прифатливо, како за буџетска личност. И да бараш нешто повеќе од него веројатно е погрешно.

ПРИМЕРИ НА ФОТОГРАФИИ ВО ЦЕЛОСНА РЕЗОЛУЦИЈА КАПАЦИТЕТ

Се разбира, постои ноќен режим и значително ја осветлува рамката, додава острина и попрецизно се справува со силните извори на светлина. Сепак, како целина, фотографиите честопати излегуваат дека не се многу природни. Ова е повеќе ситуациски режим: еден ден може да испадне доста добро, а следниот - сосема спротивно.

Во однос на снимањето видео, паметниот телефон не се издвојува, но максималната достапна резолуција за снимање е 2K на 30 FPS. Резултатите, се разбира, се скромни. Нема електронска стабилизација, деталите се ниски, а острите движења се придружени со ефект на „желе“. Можно е да снимате нешто за себе, се разбира, но тешко дека ќе биде доволно за нешто поголемо.

Производителот става голем акцент на предната камера на TECNO SPARK 9 Pro. Еве модул со резолуција од 32 MP, решетка од f/2.5 и фиксен фокус (FF). Пред сè, камерата може да се пофали за прилично широк агол на гледање, благодарение на што многу лица се вклопуваат во рамката. Ми се допадна и рендерирањето на боите, кое не е украсено, но во исто време не е досадно.

TECNO SPARK 9 Pro

Оваа камера снима доста добро, од една страна. На екранот на паметниот телефон, фотографиите изгледаат прилично убаво, но под секое осветлување во сенките (и воопшто, во сите темни области низ рамката), можете да забележите голема количина на дигитален шум. Во однос на деталите, не можам да ја издвојам стандардната резолуција од 8 MP, но ако изберете целосна, разликата во јасноста е забележлива во корист на 32 MP.

Видеото може да се снима на предната камера во максимална резолуција од 2K со 30 FPS. Тие не се многу детални, со иста количина на дигитален шум, но и со пријатни бои. Нема електронска стабилизација за време на снимањето, но нема изобличувања на сликата при остри движења и вртења.

Различните режими на фотографирање во стандардната апликација се повеќе од доволни: кратки видеа, видео, фотографија, убавина, портрет, ноќе, зголемена реалност (AR), панорама, документи, забавено и видео со брзо движење. Не е доволно за целосен сет, освен за рачниот режим. И тие не заборавија на филтрите и на неколку корисни опции во поставките.

Исто така интересно: Преглед на TECNO Camon 19: Стилски паметен телефон со силна камера

Методи на отклучување

Можете да го отклучите паметниот телефон со скенерот за отпечатоци сместен веднаш во копчето за вклучување на десната страна на уредот. Како и кај сите други актуелни смартфони TECNO, капацитивниот скенер работи многу брзо и прилично прецизно, особено ако го зачувате истиот отпечаток неколку пати. Грешките се минимални, а отклучувањето е речиси моментално.

TECNO SPARK 9 Pro

Со скенерот, не само што можете да го отклучите уредот и да го потврдите вашиот идентитет во апликациите, туку и да извршите голем број други дејства: примајте дојдовни повици, вклучете снимање на разговори, па дури и исклучете го алармот. Скенерот може да се активира по дискреција на корисникот или со едноставно допирање на платформата или со целосно притискање на копчето.

Отклучувањето може да се направи и со препознавање на лицето на сопственикот на паметниот телефон, но овој метод, се разбира, не е толку брз и сигурен во споредба со скенерот. Најдобро функционира при добро осветлување, но можете да го користите во какви било услови, па дури и во целосна темнина, ако ја вклучите опцијата за осветлување на лицето со екранот.

TECNO SPARK 9 Pro

TECNO SPARK 9 Pro автономија

Батеријата инсталирана во TECNO SPARK 9 Pro е вообичаената за својата класа – 5000 mAh. Ваквата бројка тешко дека никого ќе изненади, особено по смартфоните од серијата POVA со огромни батерии од 7000 mAh. Но, вреди да се признае дека SPARK 9 Pro може да понуди и многу добра автономија, која дефинитивно ќе биде доволна за многумина.

TECNO SPARK 9 Pro

Ако го користите многу активно, играте игри или многу снимате, тогаш паметниот телефон ќе ви биде доволен за цел дневен ден со околу 7 часа поминат на екранот. Со поумерена употреба, може да сметате на околу ден и половина со 8-9 часа активно време на екранот. Во тестот за автономија на PCMark Work 3.0, TECNO SPARK 9 Pro траеше 8 часа и 23 минути при максимална осветленост на екранот.

Смартфонот поддржува и брзо полнење од 18 W, а уредот се полни побрзо од стандардниот TECNO CAMON 19 со ист капацитет на батерија и полнење од 18 W, но целиот процес сепак трае повеќе од два часа, што не е многу брзо за денес. Детални мерења во чекори од 30 минути се подолу:

 • 00:00 - 10%
 • 00:30 - 40%
 • 01:00 - 68%
 • 01:30 - 89%
 • 02:00 - 96%
 • 02:25 - 100%

Звук и комуникации

Звукот на звучникот е едноставно во ред, но не се издвојува ниту со широк фреквентен опсег ниту со многу високо максимално ниво на јачина на звук. Сосема е доволно за основни задачи, но не се користи за други.

Мултимедијалниот звучник на дното репродуцира сам, а исто така звучи прилично едноставно, без извонредна маргина на јачина на звук или одличен квалитет. Не е можно да се прилагоди звукот на звучникот, иако обично TECNO нуди таква опција.

TECNO SPARK 9 Pro

Уште поизненадувачки, нема поставки, ефекти или еквилајзер за слушалките. Иако ова не е голем проблем, бидејќи стандардно таму и онака сè не е лошо. Но, некои поставки дефинитивно не би биле излишни, како што мислам.

Но, во однос на безжични мрежи и модули, паметниот телефон има сè што може да посакате од паметен телефон за толку пари: поддршка за 4G и двобенд Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 и GPS, како и NFC модул.

Фирмвер и софтвер

Софтверската компонента на TECNO SPARK 9 Pro, исто така, практично не се разликува од повеќето паметни телефони на производителот базирани на Android 12 со тековната верзија на комерцијалната обвивка HiOS 8.6. Овде има многу поставки, а покрај вообичаените алатки за прилагодување, има корисни работи со пловечки мултипрозорец, „паметен“ панел за брз пристап до избраните програми и дејства. Одделно може да се забележи центарот на играта, функцијата за клонирање на некои популарни апликации и пристоен број на различни гестови. Достапно е и автоматско снимање на повици.

Висовски

Ново TECNO SPARK 9 Pro испадна дека е многу избалансиран паметен телефон, кој генерално има сè што може и треба да биде во евтин уред. Недосаден изглед, добар квалитет на екранот, перформанси на исто ниво со поскапите TECNO уреди, пристојна автономија, како и многу меморија и нормални камери, што се однесува до неговиот сегмент.

TECNO SPARK 9 Pro

Видео преглед

Цените во продавниците

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Преглед на TECNO SPARK 9 Pro: избалансиран и ефтин

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
9
Материјали
8
Колекција
9
Ергономија
8
Екран
8
Продуктивност
8
Камери
7
звук
7
Автономија
8
Софтвер
8
Новиот TECNO SPARK 9 Pro се покажа како многу избалансиран паметен телефон, кој генерално има сè што може и треба да биде во евтин уред. Недосаден изглед, добар квалитет на екранот, перформанси на исто ниво со поскапите TECNO уреди, пристојна автономија, како и многу меморија и нормални камери, што се однесува до неговиот сегмент.
Dmitry Koval
Dmitry Koval
Пишувам детални прегледи на различни гаџети, користам паметни телефони на Google Pixel и сум заинтересиран за мобилни игри.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Новиот TECNO SPARK 9 Pro се покажа како многу избалансиран паметен телефон, кој генерално има сè што може и треба да биде во евтин уред. Недосаден изглед, добар квалитет на екранот, перформанси на исто ниво со поскапите TECNO уреди, пристојна автономија, како и многу меморија и нормални камери, што се однесува до неговиот сегмент.Преглед на TECNO SPARK 9 Pro: избалансиран и ефтин