ГаџетиПаметни телефониПреглед Vivo X70 Pro Plus: Половина чекор до идеалот

Преглед Vivo X70 Pro Plus: Половина чекор до идеалот

-

Јас сум личност која пробала повеќе од десетина смартфони од разни компании во текот на една година, а во секој модел нашла нешто што не ми се допаѓа... Навистина сум пребирлива. Особено - до омилените компании, вклучително и ASUS, Samsung, Huawei тоа Xiaomi. Затоа, мислам дека ќе ги разберете моите чувства и едноставната ТЕЖИНА на моите зборови. Но, паметен телефон Vivo X70 Pro Plus Сметам дека е најблиску од сите до мојот идеал. Всушност, му недостига истиот половина чекор. Па, тоа е, буквално е 9,7 од 10. Па, тоа е толку блиску!

Vivo X70Pro+

Историја на запознавање

Паметниот телефон испадна дека е дури и премногу... пост-модерен, ако може така да се каже. Во првите часови од моето запознавање, тој постојано се поврзуваше со концептите на киборзите во светот на иднината. Нешто толку футуристички, но сепак втемелено, веродостојно, не туѓо, само хипертехнолошко.

Vivo X70Pro+

А тоа се објаснува со фактот дека BBK Electronics, која ги поседува брендовите Oppo, OnePlus и Vivo, ги користи во улоги, соодветно, дизајнерски, ценовно-агресивни и технолошки. Токму по овој редослед.

Vivo X70Pro+

Всушност, Vivo X70 Pro Plus е поевтин од Oppo Најдете X5 Pro, и многу повеќе по мој вкус. Малку во однос на визуелноста, и многу, многу силно во однос на можностите. По цена - предводник на пари, очигледно. Не очекувајте цена помала од 700 евра, плус смартфонот не е официјално достапен овде. Сепак, се уште не е познато за други модели од серијата X.

Изглед и ергономија

Да почнеме со изгледот. И ќе кажам искрено. Без разлика колку е премиум Find X5 Pro, и е ултра-премиум, за мене никогаш нема да ја победи… хиперагресивната технологија на предводникот Vivo. Во принцип, било кој.

Vivo X70Pro+

На крајот на краиштата, имаме и текстура на кожа, портокалова во мојот случај - а другите бои не ме интересираат - и цела галаксија од модули за камера, натписи и сензори.

Vivo X70Pro+

А единствениот декоративен, исклучиво визуелен елемент е металната плоча за симетрија, со натписи зошто овој паметен телефон е за вас, не е само нешто од чаршијата за 2 гривни за килограм.

Vivo X70Pro+

Рабовите се мат метал, што во комбинација со текстурата на кожата го прави овој смартфон апсолутно ПРОТИВ ЛИЗГ. По Google Pixel 4 XL Vivo Во принцип, X70 Pro Plus се чини дека е залепен. И во рака, на маса, па дури и на наклонети површини. Па, тоа е забавно!

Vivo X70Pro+

Краевите, инаку, се исто така смешни - одозгора е проѕирен, со инфрацрвен сензор и многу самоуверен натпис, на дното - Type-C, слот за SIM-картички и дел од звучникот. Куќиштето, инаку, е заштитено според стандардот IP68.

Vivo X70Pro+

Екран

Па, предниот дел е само екран... 6,78 инчи, 20:9, WQHD+ 120 Hz со стапка на одговор од 300, 10-битна Samsung E5 AMOLED со HDR10 и DCI-P3 сертификат. Исто така закривени, а во исто време НУЛА случајни кликови со афион!

Vivo X70Pro+

Така да, апсолутен кошмар што го поминав Xiaomi 12X, јас обвинувам Xiaomi 12X. Поточно овој модел, бидејќи и обичните 12 и 12 Pro се апсолутно нормални. На екранот има и скенер за отпечатоци, кој е брз, сигурен и работи како што треба.

Vivo X70Pro+

Тежината на убавицата во портокалова боја е 209 g, димензиите се 75,2×164,5×8,9 mm. Изненадувачки, смартфонот не е многу поголем од истиот Pixel, но во исто време е и многу поцврст. Се чувствува како алатка чија тежина е навистина сериозен аргумент за нејзините задачи.

Vivo X70Pro+

Што се однесува до филот внатре, се е добро. Qualcomm Snapdragon 888+, и комплет меморија од 8 GB RAM плус 256 постојани, до варијанта со 12 + 512. Смартфонот е точно двојно помоќен од Pixel 4 XL во AnTuTu и само 10% побавен од рекордот држач. Мислам дека нема потреба да објаснувам колку е кул.

Vivo X70Pro+

Инаку, интересно е што моделот X70 Pro Plus со 5G на одборот е достапен само на кинескиот и индискиот пазар. Вториот има и само една мемориска комбинација, 12+256. Во исто време, нема поддршка за microSD, но има поддршка за две наноСИМ.

Прочитајте исто така: Претставен првиот паметен телефон со SD 8 Gen 2 - vivo X90Pro+

Плус – Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, USB Type-C 5 Gbit, NFC, OTG, GPS, па дури и инфрацрвена порта!

Камери

Камерите се тука... ЛЕЛЕ! Последен пат видов таков сет беше ин Huawei, кога имав под 30 години и компанијата не беше строго санкционирана. за жал, Vivo X70 Pro Plus не поставува рекорди за зумирање. За среќа, тоа не е потребно, бидејќи тука имате и оптичка стабилизација во сите главни модули и ласерски автофокус.

Vivo X70Pro+

Она што особено уживам се Zeiss оптика и специјалниот Zeiss T* слој против отсјај. Всушност, ова е она што го очекував од сите ваши Leicas и Hasselblads. Да имате хардверски придобивки од соработката! Всушност, софтверот е исто така достапен, гамата на бои на Zeiss е достапна во многу режими. Но, физичките чипови се само бимба.

Vivo X70Pro+

Главниот модул е ​​50 MP F/1.6. 5x зум на перископ, што е еквивалентно на 125 mm - 8 MP, F/3.4. Има и 12-мегапиксели 50x 48mm зум за портрети и моќен 14-мегапиксели 32mm ултра-широк модул со дополнителна стабилизација. И предна камера од XNUMX мегапиксели со поддршка за препознавање лице.

Фотографија од Vivo X70 Pro Plus од главниот модул во целосна резолуција - тука

Сите модули се снимени во опсег од „многу добро“ до „соодветно“. Го забележувам модулот со широк агол, кој овозможува изненадувачки малку изобличувања. Но, стабилизацијата од типот „микро-гимбал“ се однесува особено кул. Да, треба да се калибрира, но после тоа максималниот зум од 60x ќе работи многу постабилно.

Фотографија од Vivo X70 Pro Plus со модул со ултра широк агол - овде

И да, по квалитет е подобар од старите зумирања Huawei. Се разбира, овој зум е дигитален, а речиси истиот резултат можете да го добиете со зумирање на главниот сензор. Но, тоа едноставно се прави веднаш и се обработува веднаш со очекување дека фотографијата е сапуница и матна. Затоа, резултатот сепак ќе биде малку подобар.

Фотографија од модулот за зумирање Vivo X70 Pro Plus во целосна резолуција - тука

Способностите за видео се одлични. Да, во професионален режим, половина од модулите се отсечени, но има LOG профил, и работи на 24 фрејмови! Дури и во FHD! И стабилизацијата не е исклучена. Исто така, брзината на блендата е најмногу 1/60 од секундата. Глупав, но подобар од тебе Xiaomi.

Vivo X70Pro+

Школка

Андроид школка во Vivo испадна дека е најскапата када со најдобриот мед... во која беше истурена најмалата лажичка катран на светот. Ќе почнам со доброто. I. Ќе го кажам ова - ако мислите дека MIUI е наполнет до врв со чипови и до апсолутна нула... Тогаш OriginOS ќе ви ги отвори очите. Што, со оглед на недостатокот, за кој ќе се зборува подоцна, е особено импресивно.

Vivo X70Pro+

Секако, можеби сте виделе некаде - на пример - можноста за истовремено работење на два Wi-Fi бендови за забрзување на интернетот или можност за преместување на иконите на кое било слободно место во папката, не само од самиот почеток.

Vivo X70Pro+

Или повлечете од ДОЛО за да се прикаже завесата за поставките и ОД КОЈ ЕКРАН! И поминете од врвот до дното за да се појави сенката за известување. Или глобално пребарување. Или екстремно моќен систем на мини-прозорци, кој го немам видено од LG G2, извинете.

Vivo X70Pro+

Има дури и прилично корисен сет на графички контроли за работната површина. На пример, со прикажување на статусот на батеријата до четири уреди. Кој поради некоја причина го вклучува и самиот смартфон... И не може да се смени, за жал. Но, ова е покорисно од 99% од стандардните додатоци за Android.

Vivo X70Pro+

И целиот овој тон среќа доаѓа во позадина на фактот дека а) паметниот телефон е кинески, не го содржи украинскиот јазик, па дури и англискиот не е насекаде дури и во поставките, и б) паметниот телефон е сè уште на Android 11!

Vivo X70Pro+

Последново би требало да значи дека школката нема тајмер „Не вознемирувај“ што навистина ми треба, бидејќи без него смартфонот не ми одговара... Но, најдов соодветна апликација на Google Play. И дури е беспрекорно инсталиран како икона во завесата за поставки. Значи нема поплаки.

Vivo X70Pro+

Прочитајте исто така: Зошто iPhone-ите се поскапи од паметните телефони со Android? ТОП-3 причини

Не се ни во азиската „крвна“ школка. Еве новости за вас: паметниот телефон воопшто не содржи никакви програми од Google - сите или брендирани од Vivo, или од Baidu, или од други Кинези. Брендирана продавница Vivo - всушност, стандардно се прикажува на кинески, како и скоро сите стандардни програми. И не се прилагодува на јазикот на паметниот телефон.

Vivo X70Pro+

Но - имав среќа! Во смисла дека клонирав датотеки и апликации од Google Pixel 4 XL. И штом пробав да го отворам брендираниот од Гугл, кој беше префрлен малку... не се сеќавам кој, изгледа е Google Lens - но смартфонот понуди да ја преземе Google Play Store од брендираниот продавница Vivo автоматски.

Vivo X70Pro+

И тогаш - инсталација YouTube, Документи, листови, YouTube Музика, Google Wallet. NFC работи како часовник, што е чудно, бидејќи се сеќавам на неработниот NFC во Xiaomi 12X, исто така кинески.

Бубачки

Сепак. Колку и да е флексибилен OriginOS, толку е и... вулгарен. Всушност, верзијата 1.0 ѝ беше дадена со причина. На пример, кога ќе ги преместите иконите поблиску до дното на папката, папката почнува да изгледа... празна.

Vivo X70Pro+

Најстрашната грешка што ја најдов ќе биде полесно да се опише со директен пример. Вклучувам YouTube во безжични слушалки. заминувам од YouTube, со овозможена репродукција во заднина. И контролните копчиња за репродукција престануваат да работат. Без пауза, без видео напред, без премотување, дури ни јачина на звук. Се е совршено кај сите други играчи.

Прочитајте исто така: vivo X Fold+ стана официјален паметен телефон на Светскиот куп на ФИФА

Исто така - како во Oppo Најдете X5 Pro, немав известувања за воздушни предупредувања кои работат. Односно, додека не полудев и не ги вклучив сите копчиња поврзани со известувањата и ги оневозможив сите копчиња поврзани со заштеда на енергија. И... нотификациите функционираа.

Vivo X70Pro+

И не се лути на Vivo, бидејќи токму благодарение на стандардниот агресивен режим на заштеда на енергија и убивање на програмите во заднина, паметниот телефон е многу, многу поиздржлив отколку што има право да биде.

Автономија

Во исто време, ниту еден од неговите параметри во овој поглед не е рекордер. Батеријата од 4500 mAh не е рекордер, брзината на полнење од 55 W со жица и 50 W не се рекордери. Но, во исто време, ми е неверојатно поудобно да седам со него за време на воздушен аларм, дури и кога тој има само 50% полнење.

Vivo X70Pro+

Покрај тоа, ако имате Google Pixel, можете да наплаќате од Vivo X70 Pro Plus! Бидејќи има реверзибилно безжично полнење.

Резултати од Vivo X70 Pro Plus

Да бидам искрен, одамна не сум бил толку возбуден за паметен телефон. Ова е истиот случај кога има толку многу чипови што не сакате, но ги користите. Се навикнуваш на тоа, а тоа е многу, многу тешко да се одбие.

Vivo X70Pro+

За разлика од Oppo, се третираат софтверските заглавувања. За разлика од Xiaomi, хардверските предности работат. За разлика од OnePlus, соработката со Zeiss е навистина корисна. И за разлика од Samsung, паметниот телефон нуди повеќе од она што го сака корисникот на iPhone.

Vivo X70Pro+

Всушност, јас сум апсолутно изненаден од тоа КОЛКУ го сакам сега Vivo X80 Pro Plus на Android 13. Затоа што можеби има паметен телефон што можам да го опишам како 10/9. И нека не Vivo X70 Pro Plus, но Vivo X70 Pro Plus испадна дека е најблиску до ова меѓу сите модели што ги зедов во мои раце изминатава година.

Видео за Vivo X70 Pro Plus

Згодниот маж во акција можете да го погледнете овде:

Каде да купам

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Изглед
10
Екран
10
Карактеристики на
9
Камери
10
Софтвер
10
Автономија
9
Цена
7
Можеби има паметен телефон што можам да го опишам како 10/9. И нека не Vivo X70 Pro Plus, но Vivo X70 Pro Plus е најблиску до ова од сите модели со кои сум ракувал изминатата година.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Можеби има паметен телефон што можам да го опишам како 10/9. И нека не Vivo X70 Pro Plus, но Vivo X70 Pro Plus е најблиску до ова од сите модели со кои сум ракувал изминатата година.Преглед Vivo X70 Pro Plus: Половина чекор до идеалот