Осврти на гаџетиПаметни телефониМоето искуство со OnePlus 9 Pro и брендот воопшто: Ќе бидете изненадени!

Моето искуство со OnePlus 9 Pro и брендот воопшто: Ќе бидете изненадени!

-

Зошто искуство, а не преглед? Не сакав и не сакам едноставно да напишам „рецензија“ на уред од кој имам живи емоции и за кој постојано размислувам. OnePlus 9 Pro - ова е токму таков уред. Првиот од серијата, кој го користев како главен и единствен, е многу подлабок од сите претходни.

OnePlus 9 Pro

Дефинитивно сум поврзан со прегледите на OnePlus 9, но во технолошките прегледи секогаш го балансирам моето мислење со неутрален став. Овој материјал нема да биде таков, не е рецензија. Овој материјал е чисто мои мисли, емоции, впечатоци.

pixophone.olx.ua

Благодарение на продавницата PixoPhone за помош при создавањето на овој материјал. Имаат OnePlus за продажба, вклучувајќи го и 9 Pro, вклучувајќи ја и истата боја, и нова и користена.

Видео за OnePlus 9 Pro

Еве примери на фотографии, видеа, како и неколку интересни факти кои би требало да ви се допаднат.

Цена

Накратко за цената - таа е доста висока во официјалните продавници, но многу пријатна во PixoPhone. Ова, всушност, е се што треба да знаете, бидејќи нема смисла да давате специфики, доларот скока како елен со тркалезни црви.

Моите размислувања за OnePlus воопшто

Во принцип, многу се плашам да се поврзам емотивно со технологијата. Не можев да се оттргнам од тоа ASUS ROG Flow X13 (прегледот го направи мојот добар двојник Денис Заиченко тука), се заљубив во концептот и работев дење и ноќе за да го добијам во иднина и подолго. Ситуацијата со X13 е променета, но емоциите остануваат. Тогаш ќе ти кажам.

ASUS ROG Flow X13

И она што е смешно е што го сметав овој паметен телефон апсолутно безбеден за мене во однос на емоциите. НИКОГАШ не сакав OnePlus, никогаш не ги земав предвид овие уреди при изборот на паметен телефон. Немој да мислиш, имав и сега има познаници кои се откажале од iPhone за овој бренд пред 5 години. Односно, луѓето се воодушевени, а јас ги разбирам.

Прочитајте исто така: OnePlus се подготвува за издавање на буџетски паметен часовник и слушалки TWS

Само што ми продадоа OnePlus исклучиво како многу брз паметен телефон. И се тресе во маската, овој уред е брз. Само брзината не ми е важна. Можностите ми се важни. Целосно сум воодушевен до хистерика, на пример, од MIUI, во однос на бројот на чипови - тоа... создаде револуција. И сега ќе речеш дека количината не е важна, бидејќи не користиш се. И ова е пристапот Apple, па затоа нема да купам никаков iPhone за себе.

Xiaomi

Колку повеќе чипови во уредот, толку е поинтересно да се користи и да се добие серотонин само затоа што најдовте опција за школка за која не сте знаеле и која ви одговара како смокинг скроен за вас - па, извинете, тоа е многу кул. Второ, колку повеќе чипови има уредот, толку е поголема веројатноста дека ќе најдете сет што одговара на вашите потреби, наместо да ги прилагодувате вашите потреби на вашиот уред.

OnePlus 9 Pro

И да, се согласувам, чиповите треба да работат неуспешно - во рамките на соодветните очекувања, бидејќи дури и iOS понекогаш е баг, но сепак. И да, OnePlus 9 Pro има многу функции. Ги има помалку отколку во MIUI, но тие се доволни за да ме направат... не задоволен, туку уверен, да речеме. Што е апсолутно во ред со мене.

OnePlus 9 Pro

Ова сум јас што доведувам до фактот дека OnePlus секогаш ми се продаваше не за она што ми е важно. Не видов суво грозје во брендот што ми се допадна. Мислев дека векторот на брзина е единствениот фокус на уредот и сите други аспекти ќе страдаат.

Задоволства

Не бев во право. Екранот овде е неверојатен. 120 Hz, AMOLED, резолуцијата е доволна. Како што можете да кажете, не ми е грижа за PWM или точните бројки. Доволно е што има тука, тоа е се.

OnePlus 9 Pro

Камери - Воодушевен сум. Колку и да бев разочаран од OnePlus 9, јас сум исто толку возбуден за OnePlus 9 Pro. Преглед на OnePlus 9 - тука.

OnePlus 9 Pro

Не секаде - затоа што не можам да замислам која будала одлучила дека на паметен телефон НЕ МУ ТРЕБА ПРОФЕСИОНАЛЕН ВИДЕО РЕЖИМ. Но, сигурен сум дека да беше жив Арвин Виктор Хаселблад, тој лично ќе го препише овој генијалец од пресврт на образот.

OnePlus 9 Pro

И покрај тоа. Во сè друго, камерата е неверојатна. 8K снимања, што сè уште ми е важно, стабилизацијата е одлична, почнав активно да користам снимање со бавно движење за прв пат во мојот живот, макро фотографиите се прекрасни, динамичкиот опсег е доволен, снима брзо и сигурно.

OnePlus 9 Pro

Освен тоа, не можам да бидам толку лут на про-видеата, бидејќи тие се исти Xiaomi тие додаваат режими на филм со фенси Flat профили на нивните паметни телефони, кои... не работат со 24 фрејмови во секунда. Кино. Режими. Не работете во 24 рамки. Работат на 30. На 24 - бр.

Црна магија

ВАШЕ!

За тие што не разбираат, филмовите не се снимаат со 30 фрејмови во секунда, тие се снимаат со 24 со брзина на бленда од 1/48 од секундата. Што, се разбира, го нема ниту таму. Затоа, извинете, или извадете го крстот, или вратете ја долната облека на своето место. Ви благодарам.

Батерија OnePlus 9 Pro

Забележав дека воопшто престанав да се грижам за полнењето. OnePlus 9 Pro поддржува 65W преку кабел, значи го приклучив, седнав да работам, го исклучив и смартфонот е доволно наполнет што сум среќен.

OnePlus 9 Pro

Автономијата е во ред, смартфонот го издржува денот без ниту еден проблем, а јас го користам и како плеер и како контролен панел на камерата и гледам многу филмови. Воопшто не играм игри, ништо, така што оптоварувањето на батеријата е генерално мало - но постојано. Имај на ум.

Мојата највисока пофалба

И на крајот. Најмногу од сè, бев изненаден што OnePlus 9 Pro не е само брз, туку постојано брз. Тоа е, не се заглавува, не се урива, не се урива. Никогаш воопшто. Тоа е најстабилниот паметен телефон што некогаш сум го поседувал и веројатно ќе работи исто толку добро ако некогаш купам iPhone X. И ова и покрај фактот дека ова е примерок за преглед, а не прва свежина, веќе малку уморен.

Прочитајте исто така: Преглед Infinix HOT 12 Play NFC: ефтин паметен телефон со голем дисплеј и одлична автономија

И го користев како примарен уред, префрлив околу 200 апликации и ја исцедив меморијата на речиси нула. И тој сè уште работи.

OnePlus 9 Pro

Се разбира, ова е мое лично искуство, ќе имате свое, и тие може апсолутно никогаш да не се вкрстат. Но, проблемот е што во однос на брзината и грешките на кој било уред, јас сум познат на целото ИТ украинско дружење. Можам да и докажам на седата коса, барајќи багови.

OnePlus 9 Pro

И еве само го земам - и функционира. Зошто и како? Тоа не се случува така. Не мое. Можеби имав кармичка среќа со овој конкретен уред, не знам, но факт е дека ова е најстабилниот паметен телефон што сум го имал.

Недостатоци на OnePlus 9 Pro

Што се однесува до проблемите, има неколку од нив. Школката е оптимизирана и брза, и како што разбрав, беше уште побрза, поради некоја причина. Сепак, ја обвинувам што не може да ја контролира групата Yongnuo YN-300 III LED светилки. Тие се во иста група, но јас можам да се снајдам само еден по еден.

OnePlus 9 Pro

И не треба да биде така, бидејќи претходниот ми беше смартфонот Xiaomi контролирани групи без ниту еден проблем.

И... физички прекинувач за тивок режим. Како да се каже вака... Ако заборавите дека имате паметен телефон на тивок режим - КАКО ПОСТОЈАНО ЗАБОРАВАМ - тогаш со задоволство би го замениле физичкиот прекинувач со едноставен тајмер за тивок режим. Она што OnePlus го нема, но го има Xiaomi.

OnePlus 9 Pro

Резиме на OnePlus 9 Pro

Затоа, ова е мој личен заклучок, кој го имам предвид. OnePlus се паметни телефони кои ќе ги разгледам како опција за понатаму. OnePlus 9 Pro е паметен телефон што би го купил за себе без проблем.

Би сакал мемориска картичка, која ја нема овде, би сакал камера под екранот - но разбирам дека не очекувам такви иновации од тој бренд. Но, денес нема паметен телефон што ќе ги задоволи моите потреби 100%. Како таков лаптоп не постои.

OnePlus 9 Pro

Но, како и во Fallout 1 и 2, максималната прецизност на ударот никогаш не е поголема од 95%, а и овде - никогаш нема да бидам целосно задоволен. И со тоа на ум, OnePlus 9 Pro - тоа е добро.

И тоа е се за мене, но пишете во коментар што ви е поважно? Работна брзина или број на чипови во паметен телефон? И за сега, уште еднаш благодарам на продавницата PixoPhone и ве потсетувам - имаат многу такви бебиња.

Цените во продавниците

Исто така интересно:

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи, најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ
Дизајн
9
Материјали
9
Колекција
10
Ергономија
9
Екран
10
Продуктивност
10
Камери
9
звук
9
Автономија
9
Софтвер
9
OnePlus е смартфон кој ќе го разгледувам како опција во иднина, тоа е смартфон кој без проблем би го купил за себе.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Ингвар
Ингвар
пред 4 месеци

Камерата е лага. Физички, таа можеше, ако софтверот дозволуваше. И прегревање при снимање?.. Видеото се снима со заостанување. Акум се спушта за половина ден, ако не сте внатре и не сте во близина на Wi-Fi. Ако одлучите да снимате видео, тоа се топи пред вашите очи. И значително губење на капацитетот на батеријата поради постојано полнење? И недостатокот на агрегација е често 4G? И недостатокот на профили за VoLTE VoWi-Fi работење во фирмверот за работа со нашите оператори?
Што е навистина добро: брзината и мазноста на обвивката, екранот, звукот на звучниците, дизајнот, квалитетот на врската, GPS-от.
Заклучок: јасно површното познавање на авторот за паметниот телефон, а понекогаш и лажни информации може да укажуваат на бескрупулозна цел на овој напис.

Последен пат е уредено пред 4 месеци од Ингвар
Популарно сега
OnePlus е смартфон кој ќе го разгледувам како опција во иднина, тоа е смартфон кој без проблем би го купил за себе.Моето искуство со OnePlus 9 Pro и брендот воопшто: Ќе бидете изненадени!