ГаџетиПаметни телефониРетро преглед на Google Pixel 4 XL

Ретро преглед на Google Pixel 4 XL

-

Ако зборуваме за рамнотежа помеѓу цената и задоволувањето на моите основни потреби, тогаш Google Pixel 4 XL треба да биде најприфатлива опција. Брз, со добра батерија, ефтин дури и во однос на курсот на доларот, издржлив и со интересни чипови, на свеж Android 13.

Google Pixel 4 XL

Но, испадна дека чиповите или не работат или не се потребни, голиот Андроид не го компензира проблемот, а на некои места дури и го влошува... Сепак, разбрав што да очекувам од новите смартфони од серијата . И се надевам дека грешам во моите претпоставки.

Позиционирање на пазарот и во линијата

Интересно е тоа што ова е првиот уред што го имам на ретро рецензии што сè уште може да се купи нов во продавниците. Но - за 14 гривни. Во Pixophone овој модел со 000 гигабајти чини 128 гривни. Сепак е половен, без комплет, без полнач и секогаш не е без гребнатини барем некаде.

pixophone.olx.ua

Благодарение на продавницата PixoPhone за помош при создавањето на овој материјал. Тие ги имаат скоро сите Google Pixel на продажба, од Model 2 до Pixel 6 Pro.

Ќе започнам со она што генерално го разбирам за старите и новите Pixels. За некои ова е можеби очигледна информација, но тие секогаш имаат одредена „шара“. Минимална достапна меморија, без microSD, за да може да се продава Google Drive. Без диви батерии и супер брзо полнење, а автономијата е целосно зачувана на гол Android.

Google Pixel 4 XL

Без компликации и „професионализам“, Pro-режимот на камерата е таков што е забрането прилагодување на редоследот на контролните копчиња на дното. Во исто време, секогаш има нешто интересно. И не само од чисто „визуелна јазична“ страна.

Изглед

Да бидам попрецизен, Pixel 4 XL е визуелно многу чуден. Мегамозок, така да се каже. Кравата-мегабрива одозгора не содржи само фронталка, која е единствена овој пат, туку и комплет сензори за контрола на воздухот. Ќе го тестираме подоцна. Стакло одзади... Да, премиум и издржливо, Corning Gorilla Glass 5. Што има напред, што има назад. Но, тој е лизгав до степен на грдост, и собира отпечатоци како магнет. Затоа, капакот е многу пожелен.

Google Pixel 4 XL

Бојата е стилска, целосно црна со едно бело копче на страна и жолто-бело блиц на задната страна. Стаклото се покажа како многу издржливо, а за сето ова време речиси и да нема гребнатини. Поради некоја причина, бев многу изненаден од недостатокот на мини-џек, но да, ова е веќе паметен телефон од „новите“ предводници. Па, барем стерео звучниците се на место. ИП68, патем, исто така.

Google Pixel 4 XL

Смартфонот се потпира многу безбедно на задниот капак и едвај се ниша. Иако испакнувањето на камерата е видливо за окото, тоа е доволно широко за да создаде стабилна основа.

Прочитајте исто така: Google откри детали за Pixel Notepad и Pixel Tablet

Димензии и ергономија

Во исто време, паметниот телефон не е лопата. Димензии – 160,4×75,1×8,2 mm, тежина 193 g. Лежи самоуверено и удобно во рака. Плус, режимот со една рака е секогаш достапен, но повеќе за тоа подоцна. Скоро никогаш не е неопходно да се пресретне паметен телефон, ова е главната работа.

Google Pixel 4 XL

Патем, страничните рамки се алуминиумски, мат и пријатни на допир, што исто така го прави Google Pixel 4 XL пријатен за користење. Сепак, секаде каде што паметен телефон може да се лизне, тој ќе се лизне без куќиште.

Екран

Дијагоналата на екранот е 6,3 инчи, P-OLED со QHD+ резолуција од 537 PPI. Стапката на освежување е 90 Hz, HDR е поддржан, а проблемите со согорувањето, како што јас разбирам, се скоро целосно решени.

Google Pixel 4 XL

Железо и моќ

Google Pixel 4 XL е опремен со Qualcomm Snapdragon 855 систем-на-чип. Некогаш беше предводник, но дури и сега не се грижи особено за задните. 520 поени во AnTuTu v000 е нивото на играч со среден буџет.

Google Pixel 4 XL

Се разбира, ова не е најновиот процесор, но ве потсетувам дека смартфонот беше пуштен пред само 3 години. Ова не е кој било LG G4, тука сите игри работат без проблеми веќе на средни поставки.

Google Pixel 4 XL

Преносот на податоци е многу добар. Освен за SIM картички, што е еден плус eSIM. Во место е Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 со поддршка за AptX HD, GPS, BDS, Galileo. Има NFC, добро функционира. И USB Type-C е генерално 3.1, со брзина од 5 Gbit! Ова го истакнувам како предност, бидејќи не сите модерни предводници имаат USB верзии повисоки од 2.0.

Google Pixel 4 XL

Така е, некои паметни телефони имаат USB Type-C 2.0. Не треба да постои според спецификациите на USB IF. Но, знаете што? Откако ги видов, купив, па дури и активно користев USB Type-C 2.0 кабли од AliExpress, кои без проблем ми го полнат лаптопот со 100W, воопшто престанав да се чудам.

Прочитајте исто така: Стандардот USB4 верзија 2.0 ќе има пропусен опсег до 80 Gbit/s

Само забележувам дека Google прави добра работа. Доволна е и меморијата, инаку... За прв пат, тоа е сигурно. 6 GB RAM, 128 GB постојани, има 64-битни верзии, но апсолутно не ги препорачувам. Се разбира, нема поддршка за мемориски картички, а проширувањето на оперативниот систем е невозможно.

Камери

Се чини дека во моментот на објавување таа скоро и да не беше најдобрата камера на паметните телефони воопшто. Астрофотографијата беше особено добро забележана и да, навистина е добра. Ако вие, за разлика од мене, искористете го.

Google Pixel 4 XL

Не можам а да не ме налути фактот што задната камера се состои од 4 елементи, а всушност има само два модула. Сериозен сум, главниот е 12 мегапиксели со бленда F/1.7, секундарниот е телефото со 16x зум, 2.4 MP F/XNUMX.

Стандардниот модул воопшто не е лош, а телефото работи добро при добро светло. И, за разлика од главната, работи полошо кога е лошо. Но, тоа функционира, а за портретните фотографии, со оглед на компјутерските способности на Google, сè уште работи како крал. Често греши, но не запира и тоа е главното.

Исто така, што е убаво - оптичката стабилизација е достапна и на двата модула. И видеото е снимено многу убаво, 4K 30 FPS со стабилизација. Плус, Google секогаш ги има најприродните тонови на кожата, што е можно поприродни, а со текот на времето, со ажурирањата, тие само се подобруваат.

СИТЕ ФОТОГРАФИИ ОД GOOGLE PIXEL 4 XL ВО ОРИГИНАЛНА РЕЗОЛУЦИЈА 

Неочекувано за себе, ја забележувам можноста за забавување на „кино“ видеото со дополнителна стабилизација, не е ни чудо што е само во FHD. Па, бучавата на видеото е апсолутно кул. Исто така, со текот на времето се подобрува бидејќи е исто така софтверски чип, а не хардверски. Присутна е предната камера, 8 MP F/2.0. Овде режимот на портрет се покажува добро според стандардот, не можам да кажам ништо лошо за тоа.

Како и можноста за промена на фотографии. Портретите се посебни - има поддршка за вештачко осветлување, пост-факто промена на длабочината на фокусот, па дури и вештачки HDR може да се користи за сите фотографии.

Школка

Самиот чист Android е спој помеѓу iOS и истиот MIUI. Има прилично солидно прилагодување, има прилично сериозно ниво на дополнителни чипови и секогаш има ажурирања. Па, на паметните телефони Pixel, тоа е сигурно.

Google Pixel 4 XL

На пример, верзијата на Android 13 ви овозможува попогодно да го конфигурирате режимот „Не вознемирувај“ од MIUI, но сепак не ви дозволува да ја проширите RAM меморијата, да ги клонирате програмите, да го менувате обемот на програмите поединечно или дури и да го промените редоследот на контролните копчиња, само за да изберете помеѓу копчињата и контролата со гестови.

Google Pixel 4 XL

Уствари цел живот седам на копчињата и не сакам гестикулации, ми се многу побавни и не даваат никакви предности. Па, односно, малку повеќе од екранот беше ослободен од дното, па што? Дали ќе го изнајмите?

Google Pixel 4 XL

Од друга страна, внесувањето со една рака е апсолутно најдоброто што сум го видел. Само повлечете надолу, 100% точност секогаш. Тоа навистина не е потребно на 6 инчи, но! Ова го сакам од другите. Но, други имаат барем некаков гест за брзо вклучување на фенерчето или камерата. Ништо овде. Генерално.

Google Pixel 4 XL

Не кажувам ништо за брзината на Google Pixel 4 XL. Најчесто, кога зборуваат за тоа, мислат на анимации на менито, лизгање и слично. Така, можете да го забрзате секој паметен телефон до ниво на Pixel преку менито за развивачи, едноставно со намалување на множителот на времето.

Google Pixel 4 XL

Ах, се сеќавате дека реков за комплетот сензори на предниот панел? Од горе, каде е мега-веѓата? Лажев, системот не работи во Украина. Има и функција „Стиснете ги страните“ за да се повикате на Google Assistant, па дури и беше пофалена, но јас го повикав Assistant двапати и двата пати случајно. Меѓутоа, дали со ажурирања или во врска со грешки, ставката се појави во поставките, а потоа исчезна од таму, несистематски и хаотично.

Google Pixel 4 XL

Во секој случај, не ми требаа и двете уникатни карактеристики на Google Pixel 4 XL. Она на што се адаптирав е недостатокот на скенер за отпечатоци. Да, генерално, нема ниту на страна, ниту позади, ниту на екранот. Препознавање на лица и сè.

Google Pixel 4 XL

Да се ​​каже дека не верувам во ова е потценување. Од една страна, ги има сите овие сензори на предната страна, и ако лицето скенира нешто, тогаш тоа го прават загарантирано. Но... ако работат. Затоа што не знам дали воопшто се активирани во Украина.

Google Pixel 4 XL

Покрај тоа, отклучувањето со лице е веднаш и многу брзо. Можете само да го насочите паметниот телефон кон моето лице и да побегнете. Не сум расположен, благодарам. Јас сум голем обожавател на скенерот за отпечатоци… што го нема Pixel 4 XL.

Автономија

Автономија? Заборави. Батеријата овде е литиум-полимер, со капацитет од 3 mAh. И Google Pixel 700 XL се покажа дека е најмалку самостојниот паметен телефон што сум го користел во целото време, можеби воопшто, на мојата работа како колумнист.

Google Pixel 4 XL

Брзината на полнење е 18 W. И тогаш - на врвот, не цело време. Колку е помало полнењето, толку повеќе вати. Што е логично. Но, се е во ред, чудно е да се види натписот „90%, 30 мин. до целосно полнење“. Со тоа што целосното полнење ќе трае 1 час и 20 минути.

Google Pixel 4 XL

Од една страна, ваквото однесување ќе го зачува животниот век на батеријата, бидејќи веројатно нема да го полните целосно уредот секој пат. Дури и ако го ставите Google Pixel 4 XL да се полни ноќе, интелигентниот систем за полнење ќе го забави полнењето. Ова, всушност, ја заштедува батеријата долго време. Па дури и користениот паметен телефон е релативно автономен. „Релативно“.

Google Pixel 4 XL

Релативно толку многу што губи до 20% од полнењето преку ноќ. Само лежејќи на грб. О, и исто така одбива да се храни од некои блокови. Меѓу апсолутните предности, вклучувам поддршка за безжично полнење Qi, иако е бавно.

Резултати од Google Pixel 4 XL

Не можете да напишете ништо - овој паметен телефон останува најнеобичниот во низата и, за жал, оваа уникатност ми помина. Делумно поради географијата, делумно поради личните преференци - и секој пат тоа го сфаќав како голема тага.

Google Pixel 4 XL

Бидејќи секој од овие уникатни чипови всушност ги заменува основните способности, како што се сензорот за отпечатоци од прст или пообемната батерија. И за мене, како и за многу други луѓе, таквата размена не е профитабилна во никој случај.

Ретро преглед на Google Pixel 4 XL

Ако сте обичен корисник без посебни тврдења, знаете како да го извлечете максимумот од најновите верзии на Android и што е најважно, да имате постојан пристап до полнач или напојување, тогаш јас Google Pixel 4 XL може да препорача дури и сега.

Преглед на видеото на Google Pixel 4 XL

Можете да се восхитувате на динамиката на вашиот паметен телефон токму овде:

Каде да купам

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Цена
8
Изглед
8
Карактеристики на
8
Квалитет на градење
9
Софтвер
10
Автономија
5
Ако сте просечен корисник без посебни поплаки, знаете како да го извлечете максимумот од најновите верзии на Android и што е најважно, имате постојан пристап до полнач или банка за напојување, тогаш можам да ви го препорачам Google Pixel 4 XL дури и сега.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Ако сте просечен корисник без посебни поплаки, знаете како да го извлечете максимумот од најновите верзии на Android и што е најважно, имате постојан пристап до полнач или банка за напојување, тогаш можам да ви го препорачам Google Pixel 4 XL дури и сега.Ретро преглед на Google Pixel 4 XL