Осврти на гаџетиПаметни телефониПреглед Samsung Galaxy A54 5G: новиот крал на средниот опсег?

Преглед Samsung Galaxy A54 5G: новиот крал на средниот опсег?

-

Samsung Galaxy А54 5Г — сигурен смартфон од средна класа кој ги исполнува повеќето барања: има одличен дисплеј, врвен дизајн, пристојна камера и обемна батерија. Дали е тој совршен?

Паметните телефони од серијата Galaxy A традиционално се меѓу најпродаваните, благодарение на изненадувачки интересниот однос цена/перформанси и гаранцијата за поддршка на софтверот.

Samsung Galaxy A54

Galaxy A53, како и претходниот Galaxy A52 и можеби уште повеќе Galaxy A52s, постави прилично висока лента од Samsung. Затоа, не е чудно што од Галакси А54 5Г, новитети од оваа серија, корисниците имаат многу очекувања.

Прочитајте исто така: Преглед на паметен телефон Samsung Galaxy S23 Ultra: предводник без преседан

Што е интересно Samsung Galaxy А54 5Г

Новитетот доби подобрена главна камера, подобар дисплеј, можеби и поекономичен чипсет Exynos 1380. Покрај тоа, веќе има верзија со 8 GB RAM. И последно, но не и најмалку важно: ќе ве пречека нов дизајн кој веќе ни е познат од водечките модели на Galaxy S23. Од друга страна, тоа не носи радикални иновации, а навестувањето за ризик е целосно отсутно. Со еден збор, корејската компанија се обложува на безбедноста и препознатливоста на серијата Galaxy. И тоа веројатно не е изненадувачки, ако се земе предвид дека претходните модели од оваа серија се меѓу најуспешните на пазарот. Се прашував дали Galaxy A54 5G ќе може да ја задржи репутацијата на серијата и да стане крал на средниот опсег?

Samsung Galaxy A54

За тестирање, добив верзија со 6 GB RAM и 128 GB постојана меморија, која моментално се продава за 19 UAH. Штета е што верзијата со помал диск од 999 GB започнува на украинскиот пазар со 128 GB RAM, иако на некои пазари Samsung го испорачува со 8 GB. За постарата верзија со 8 GB RAM и 256 GB постојана меморија, ќе треба да платите 21 UAH. Постојат четири опции за боја за избор - виолетова, вар, бела и графит, што е она што го добив за преглед.

Спецификации Samsung Galaxy А54 5Г

 • Екран: 6,4″, Super AMOLED, 2340×1080 пиксели, сооднос 19,5:9, 403 ppi, 1000 nits, 120 Hz, Vision Booster
 • Чипсет: Samsung Exynos 1380, осмо-јадрен, 4×2,4 GHz Cortex-A78 + 4×2,0 GHz Cortex-A55, 5 nm
 • Графички акцелератор: Mali-G68 MP5
 • RAM: 6/8 GB, LPDDR4x
 • Постојана меморија: 128/256 GB, UFS 3.1
 • Поддршка за microSD мемориски картички: до 1 TB
 • Безжични мрежи: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, двоен опсег, Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.3 (A2DP, LE), GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO), NFC
 • Главна камера:

– 50 MP, f/1.8, (широк), PDAF, OIS
– 12 MP, f/2.2, 123˚ (ултра широк), 1,12 μm
– 5 MP, f/2.4, (макро)

 • Предна камера: 32 MP, f/2.2, 26 mm (широка), 1/2.8″, 0.8 μm
 • Батерија: 5 mAh
 • Полнење: жичен до 25 W
 • ОС: Android 13 со One UI 5.1 skin
 • Димензии: 158,2×76,7×8,2 mm
 • Тежина: 202 g

Ажуриран дизајн Samsung Galaxy А54 5Г

Дизајн Samsung Galaxy A54 5G е базиран на новата серија Galaxy S23, што е особено забележливо од дизајнот на единицата за камера на задниот панел. Треба да се каже дека во случајот на Galaxy A54, тие се заштитени со Gorilla Glass 5. Инаку, целиот заден панел е заштитен со Gorilla Glass 5.

Samsung Galaxy A54

На некои можеби им недостасува мат финишот со кој се пофалија претходните модели, бидејќи стаклената задна плоча сјае. Сепак, ова не го гледам како голем проблем, барем за графитната верзија што ја тестирав. Може да се видат траги и дамки, но лесно се бришат. Покрај тоа, графитната боја изгледа одлично не само на фотографијата.

Samsung Galaxy A54

Во исто време, слушнав две различни мислења за употребата на сличен дизајн: некои се среќни што мобилниот телефон од средната класа е сличен на предводникот на серијата Galaxy S, па изгледа прилично скап, други не го сакаат бидејќи Серијата Galaxy S не се разликува толку од Galaxy A Но, лично, ми се допаѓа дизајнот на паметниот телефон. На корисниците ќе им се допадне и прилично добрата имитација на метални рамки, иако тие не се метални бидејќи немаат пластични прегради. Минатата година имаше и малку контроверзии со Galaxy A53, бидејќи производителот тврдеше дека рамки се метални, иако очигледно им недостасуваа прегради на антената. Оваа година Samsung не ни спомнува метални рамки, туку укажува дека тоа е само успешна имитација на мат алуминиум.

Samsung Galaxy A54

Што се однесува до димензиите, Galaxy A54 е зголемен во ширина и малку намален во висина. Димензиите на паметниот телефон се 158,2×76,7×8,2 mm. Поради ова, постојат разлики во форматот на прикажување, кој користи 19,5:9 наместо 20:9. Сè уште имаме дисплеј од 6,4 инчи, така што тоа не е најмалиот паметен телефон. Различниот сооднос не е единствената промена на екранот. Исто така е малку помал и за жал има поголеми рамки. Иако, брадата е малку помала од Galaxy A52s, но тоа се должи на другите три страни, кои се малку поголеми. Како резултат на тоа, новитетот има еден од најлошите сооднос екран-тело во серијата Galaxy A5X.

Samsung Galaxy A54

Но, ова не влијае на практичноста за користење на паметен телефон. Секако, се зависи од конкретниот корисник, па затоа пред да купите, препорачувам да отидете во некоја од продавниците за да го „почувствувате“ телефонот. Отпорноста на влага и прашина според IP67 стандардите не е променета, но тактилната реакција е променета. Смартфонот изгледа попремиум и секако не изгледа евтин. Иако ќе забележите некои значајни промени во споредба со Galaxy A53 е прашање.

Samsung Galaxy A54

Хибридниот слот може да биде опремен со пар наноСИМ или комбинација од наноСИМ и мемориска картичка со максимален капацитет од 1 ТБ. Главната вест е прашањето поврзано со поврзувањето - поддршката за eSIM (ова е првиот Galaxy A со eSIM), што ја елиминира дилемата: да имате две SIM без мемориска картичка или комбинација од една SIM картичка и една мемориска картичка. Сега можете да користите една eSIM, една nanoSIM и една мемориска картичка во исто време, што може да биде голема предност за оние кои бараат токму таков паметен телефон во оваа ценовна класа. Иако треба да се напомене дека само во зависност од моделот и регионот од кој доаѓа паметниот телефон, може да има поддршка за eSIM (за прв пат за серијата А). Во споредба со Galaxy A53, можеме да забележиме и различна локација на слотот. Одлучено е да се постави на горниот раб, каде што има и друг микрофон.

Samsung Galaxy A54

За среќа, физичките копчиња остануваат на точното место, односно на совршена висина за лесно удирање со палецот, но левичарите теоретски би можеле да имаат малку проблеми поради пошироката ширина на паметниот телефон.

На долниот раб, покрај USB Type-C портот за полнење на уредот и поврзување со лаптопот, има и стерео звучници и микрофон за разговори.

Samsung Galaxy A54

Сè е сосема стандардно за паметните телефони од овој ценовен сегмент. За крај ќе ја спомнам тежината која од 189 се зголеми на 202 г.

Исто така интересно: Преглед Samsung Galaxy S23: кул компактен предводник

Екран AMOLED 120Hz

Фактот дека дисплејот на тестираниот модел е најдобар во својата класа не е изненадувачки, бидејќи Samsung долго време е пред конкурентите во овој поглед. Екранот користи 6,4-инчен Super AMOLED панел со резолуција од 1080×2340 пиксели. Ова дава резултат од 403 ppi. Селфи камерата традиционално се поставува во кружен исечок.

Samsung Galaxy A54

Samsung сè уште користи Super AMOLED панел за својот најдобро опремен Galaxy A модел во моментот, а максималната осветленост е зголемена на 1000 nits. Стапката на освежување е 120 Hz, а интересно е што дисплејот сега може да се префрла меѓу 60 Hz и 120 Hz (достапни се само овие две вредности).

Што не можеше да се направи порано (корисникот требаше да избере или 60 или 120 Hz). Иако, по правило, дисплејот нуди стапка на освежување од 120 Hz.

Samsung Galaxy A54

Повисоката фреквенција исто така работи за поддржани апликации и игри со помалку барања. На пример, Lara Croft GO може да се игра со 120 FPS без никакви проблеми, но Call of Duty Mobile, на пример, е ограничен на половина од оваа вредност, па дури и ако самата игра му дозволува на паметниот телефон да постави висока стапка на освежување. При нормална употреба, фреквенцијата останува на 120 Hz, а како дел од заштедата на енергија, паѓа на 60 Hz по неколку секунди неактивност.

Самиот квалитет на сликата е многу добар, без оглед на максималната осветленост, резолуцијата (Full HD+) или аглите на гледање. Единствената замерка може да биде за дебелината на рамките, кои се повеќе или помалку симетрични, но сепак малку пошироки од ланскиот Galaxy A53. Штета е што Samsung не обрна повеќе внимание на овој детал, бидејќи секоја промена на полошо може да биде (особено за такви популарни модели) прилично чувствителна тема. Спротивно на тоа, намалувањето на синиот сјај на 6,5% од помалку од 13% во претходниот модел може да биде убав бонус.

Можам да потврдам дека разликите може да се видат и во вистинска употреба. Во споредба со Galaxy A53, дисплејот обезбедува значително подобра читливост под директна сончева светлина. Аглите на гледање се совршени, како и репродукцијата на боите. Се подразбира, барем за Samsung, кој има целосна Always-on поддршка. Сензорот за амбиентално светло исто така работи сигурно, за разлика од неколку други телефони од средна и пониска класа што имав можност да ги тестирам неодамна.

Прочитајте исто така: Искуство на употреба Samsung Galaxy Fold4: Што го прави уред со повеќе задачи?

Скенер за отпечатоци и други методи за отклучување

Постојат неколку опции за отклучување на вашиот уред. Покрај лозинките или дигиталните кодови, постои опција за скенирање на лицето. За ова се користи селфи камера, која не е толку безбедна, но дефинитивно погодна. Најдобар метод за отклучување е оптичкиот читач за отпечатоци, кој се наоѓа под екранот.

Samsung Galaxy A54

Работи совршено, скенирањето е брзо, а отклучувањето е беспрекорно. Нема поплаки за работата на оптичкиот скенер за отпечатоци, има бело позадинско осветлување и сосема разумна локација, односно не блиску до долната рамка.

Samsung Galaxy A54

Лично, би претпочитал малку повисока локација на скенерот, но и ова решение не бара (очигледно поради ширината на уредот) вртење на палецот.

Прочитајте исто така: Преглед и искуство: Дали вреди да се купи? Samsung Galaxy S22 Plus во 2023 година?

Звук: ќе ви се допаднат стерео звучниците

Galaxy A54 доби стерео звучници со поддршка за Dolby Atmos, кои обезбедуваат сосема доволен волумен и пристоен просторен ефект, како за уред од овој ценовен сегмент. Треба да се напомене дека компонентата за бас беше подобрена, што ги направи стерео звучниците да звучат поцврсто.

Samsung Galaxy A54

За да гледате филмови или клипови во YouTube вградените стерео звучници се сосема доволни, но за слушање музички нумери подобро е да користите жичени слушалки. Нема аналоген 3,5 милиметарски аудио приклучок, но веќе има многу слушалки што може да се поврзат на USB Type-C портот или има опција за користење безжични. Бев задоволен и од квалитетот на телефонските повици. Дефинитивно не треба да има поплаки за стерео звучниците и микрофоните.

Прочитајте исто така: Дневник на мрзлив стар гик: Samsung Galaxy S23

Перформанси: 5nm Exynos 1380

Како и обично во телефоните Samsung, тие се потпираат на сопствените процесори. Galaxy A54 5G не беше исклучок, бидејќи производителот го опреми со чипсет Exynos 1380 и графика Mali G68 MP5. Ве уверувам дека таков просечен сет е сосема доволен. Што се однесува до Exynos 1380, тој е моќен octa-core процесор кој беше најавен на 23 февруари 2023 година и е произведен со 5-нанометарски процес. Има 4 јадра Cortex-A78 на 2400 MHz и 4 Cortex-A55 јадра на 2000 MHz. Исто така, чипсетот поддржува вештачка интелигенција и модерни 5G мрежи, така што игрите и другите попребирливи задачи нема да бидат проблем. Меѓу другото, Exynos 1380 ја обезбедува гореспоменатата поддршка за eSIM.

Samsung Galaxy A54

На презентацијата Samsung се пофали со новиот Exynos 1380 чипсет, кој во споредба со претходната генерација нуди 20% зголемување на компјутерската моќ и 26% зголемување на графичките перформанси. На прв поглед, ова звучи многу добро, но не се споменува дека претходникот Exynos 1280 е многу сиромашна работа, која во тоа време навистина заостануваше зад конкуренцијата. Во реалноста, Exynos 1380 го достигна нивото на Snapdragon 778G 5G, кој се појавува во телефоните од 2021 година. Меѓу другото, може да се најде во Samsung Galaxy А52с. Да бидеме прецизни, Snapdragon сепак нуди малку помоќен графички чип и пониски температури во просек.

Сепак, лансирањето на новиот модел Exynos 1380 покажа дека иако на хартија процесорот има доволно перформанси, тој не беше без мали (но доста чести) грчеви во системската анимација. Сигурно нема да морате да се грижите дали телефонот ќе се заглави или чека нешто неразумно долго време, но окото на повнимателниот корисник ќе забележи дека мобилниот телефон понекогаш успорува, а најверојатно виновен е користениот процесор. Се разбира, може да се претпостави дека овие недостатоци ќе се испеглаат со текот на времето, како што беше со минатогодишниот модел, но сепак е штета што системот не беше совршено поставен од самиот почеток. Засега е тешко да се каже која е причината. Можеби паметниот телефон ја троши целата своја моќ на некоја акција, па на системот не му останува ништо или, напротив, за да заштеди батерија, системските јадра се исклучуваат и тоа трае некое време, а потоа повторно се буди. Треба да се напомене дека иако тестовите се прилично просечни, тие не покажаа никакви критични неуспеси.

За заштита Samsung имајте предвид дека Exynos 1380 е нов процесор што се користи за прв пат во телефон, така што може да биде потребно извесно време за да се постави сè правилно. Треба да се напомене дека Samsung е единствениот производител кој ветува 4 години ажурирања и 5 години безбедносни закрпи за средниот опсег, што е висок стандард. Можеме само да се надеваме дека системските анимации и транзиции исто така ќе бидат постепено оптимизирани и сè ќе работи непречено на FHD дисплејот со стапка на освежување од 120 Hz во игрите. Треба да се напомене дека смартфонот не се загрева претерано за време на игрите, што го става надвор од конкуренција меѓу уредите во оваа ценовна категорија, па може да се види дека Samsung се грижи за ладењето.

RAM меморијата е достапна во варијанти од 6 или 8 GB, 128 или 256 GB е достапна за кориснички податоци. Доколку е потребно, има и слот за мемориска картичка SDXC, но ќе ја изгубите можноста да користите втора SIM картичка.

Оваа количина на меморија е сосема доволна за паметниот телефон да ви овозможи удобно да пребарувате доводи на социјалните мрежи, да играте какви било мобилни игри (иако некои ќе мора да го жртвуваат FPS), да снимате висококвалитетни фотографии и видеа. Но, сепак се чувствува како паметен телефон од средна класа.

Поврзувањето исто така не е проблем, бидејќи паметниот телефон е опремен со NFC, Bluetooth 5.3 и GPS, GLONASS, BDS, Galileo системи за навигација. Има и поддршка за Wi-Fi 6, гореспоменатата eSIM и, се разбира, целосна поддршка за 5G.

Прочитајте исто така: Преглед Samsung Galaxy Watch5 Pro: најдоброто од најдобрите

Софтвер: Android 13 OS со One UI 5.1 skin

Ново од Samsung ја добив најновата верзија на Android 13 и One UI 5.1, која е многу добра и сосема погодна за контрола со еден прст на толку голем дисплеј. Со оглед на долгорочната софтверска поддршка, повисоката почетна цена на телефонот не изгледа толку голема работа.

Samsung Galaxy A54

Заедно со успешната верзија на One UI (и секако Android 13), ова е еден од најдобрите телефони на пазарот во однос на софтверот. Единственото нешто што може да се критикува е повременото пелтечење на системот, што веќе беше споменато во делот на процесорот.

За време на тестирањето, телефонот веќе добил едно ажурирање на системот што вклучувало подобрувања на камерата, поправени грешки и оптимизација на системот. Како и да е, немав проблеми со оптимизација или стабилност дури и пред ажурирањето. Но, проблемите со мало замрзнување, на пример, при промена на програмата или по отклучување на мобилниот телефон, за жал, останаа и по ова ажурирање.

Традиционално, има доста претходно инсталирани програми. Ова се услуги од Samsung, Google и Microsoft. Мал плус е, барем, тоа што нема сомнителни апликации или игри што може да се најдат на уредите од конкурентите.

Прочитајте исто така: Преглед на таблет Samsung Galaxy Tab S8 Ultra: Дали е премногу?

Камера: поголем сензор, подобри фотографии

Вкупно на задниот панел Samsung Galaxy A54 5G три камери. Главната камера од 50 мегапиксели е целосно нова, заменувајќи ги камерите од 64 мегапиксели од претходните генерации. Големината на сензорот е зголемена на 1/1,56 инчи (поединечните пиксели се со големина од 1 микрометар). Останува оптичката стабилизација на сликата, како и решетката на објективот f/1.8 и поддршката за брзо фазно фокусирање. Секундарната камера нуди 8 MP со отвор на објективот f/2.2 и агол на гледање од 123°, а сè е надополнето со макро камера од 5 MP со отвор на објективот f/2.2.

Четвртата камера е предна селфи камера со 32 мегапиксели.

Samsung Galaxy A54

Иако паметниот телефон има нов сензор, нема да видите голема разлика во користењето во реалниот свет во споредба со неговиот претходник, особено во текот на денот. Како и да е, што се однесува до новиот сензор, од една страна е одличен, но од друга страна можеби е камен на сопнување. Забележете дека користениот сензор Sony IMX766 е всушност сензор стар 3 години кој веќе беше виден во моделот Nord 2 5G. Иако сликата е малку посветла, острината е совршена, со доволно детали, а репродукцијата на боите е блиска до реалноста.

Брзото фокусирање ќе ве воодушеви, без разлика дали е ден или ноќ. Не само новиот сензор, туку и подобрената оптичка стабилизација помага при фотографирање во услови на слаба осветленост. Не најмалку важно Samsung Galaxy A54 е задоволен со многу добар динамички опсег. Успешно примени слики од главниот сензор. HDR работи, но понекогаш не сакав премногу темни сенки.

Во исто време, новиот производ многу повеќе го користи автоматскиот ноќен режим, кога имаме активен оптимизатор на сцена. За постарите Galaxy A52s, условите на осветлување мора да бидат многу лоши за да се активира овој режим. Може да користите и директен ноќен режим со дополнителна камера, иако тоа нема да го подобри квалитетот на сликите. Бучавата и загубата на детали се доста големи. Сепак, бев пријатно задоволен од ноќното снимање, што беше значително подобрување поради поголемиот сензор кога ќе се спореди директно со A53 и A52.

Ултра широкиот агол е сè уште просечен, практично е неупотреблив ноќе, фотографиите стануваат малку матни, но за средната класа нема ништо необично во ова.

Макро сензорот веројатно никогаш нема да го користи обичниот корисник. Направив неколку слики од него, но мислам дека не се справија многу добро.

За селфи и видео повици, Galaxy A54 5G е опремен со предна камера од 32 мегапиксели, исто како и Galaxy A53. Селфите се сосема јасни на отворено во текот на денот и во повеќето случаи успеваат да го репродуцираат правилниот тон на кожата. Во затворен простор со соодветно осветлување, селфи камерата сепак успева, но не очекувајте чуда ако правите селфи на места како пабови и кафулиња, каде што осветлувањето е често многу слабо.

Камери Samsung Galaxy A54 5G може да снима видео до 4K и 30 фрејмови во секунда или дури и Full HD и 60 фрејмови во секунда. Бев среќен што можам да се префрлам помеѓу објективите додека снимам, но условот е да го користам режимот 30 слики во секунда.

Самиот прекинувач е прилично крут, како што можете да видите на сликите. Меѓутоа, кога се комбинира со главниот објектив, може да произведе одлични видеа, во секој случај, ќе му треба подобра стабилизација за добри резултати.

ФОТОГРАФИИ ВО ЦЕЛОСНА РЕЗОЛУЦИЈА КАПАЦИТЕТ

Прочитајте исто така: Преглед Samsung Galaxy S21 FE 5G: сега дефинитивно предводник на обожаватели

Galaxy A54 5G автономија

Galaxy A54 5G е опремен со батерија од 5000 mAh. Тоа е истата батерија. исто како и неговиот претходник, но поради попродуктивниот процесор, производителот ветува дводневен век на батеријата. И морам да се сложам со него, опстанокот е навистина натпросечен.

Во тоа се уверив и самиот при тестирањето, бидејќи дури на крајот на вториот ден забележав дека е време да го наполнам паметниот телефон. Општо земено, Galaxy A54 гарантира сигурна еднодневна работа при сите сценарија на употреба, дури и кога правите тестови или фотографирате и видете.

Samsung Galaxy A54

Полнењето е малку побавно од конкуренцијата, максимум 25 W жичен, и секако не е вклучен ѕиден адаптер. Успеав да наполнам од 10 до 56% за половина час, а потоа до 80% за околу 50 минути. Значи, целосното полнење трае малку повеќе од еден час. За жал, нема безжично полнење, но тоа не е критичен проблем, со оглед на тоа што имаме работа со уред во среден ценовен сегмент.

Прочитајте исто така: Samsung Bespoke Jet: Преглед на исправена правосмукалка со станица за самочистење

Дали треба да го купите Galaxy A54 5G?

Сега сигурно размислувате дали треба да купите A54 или не или дали треба да ги надградите вашите постари уреди. Пред многу години Samsung го најде рецептот за речиси совршен уред од средна класа – Galaxy A52s. Сепак, оттогаш тој направи само мали чекори кон совршенството. Ако минатогодишниот Galaxy A53 имаше прилично забележителни грешки, Galaxy A54 се ослободи од нив, но во исто време, не се оддалечи премногу од две години стариот модел.

Новиот паметен телефон ќе ве воодушеви со значително зголемување на осветленоста на екранот, како и совршена софтверска поддршка. Но, тука сè завршува. Новиот Exynos 1380 едвај се совпаѓа со две години стариот Snapdragon 778G, камерата од 50 MP нуди само маргинални подобрувања, а траењето на батеријата е само маргинално подобро. Се разбира, тоа не значи дека има лоша батерија или полоша камера. Но, корисниците очекуваа поголем скок напред од корејскиот технолошки гигант.

Samsung Galaxy A54

Ако беше објавен пред една година како наследник на Galaxy A52s, ќе беше многу пристоен телефон. Но, кога воведувате уред две генерации подоцна, тој е во голема мера идентичен, тоа е проблем. Пред се, новитетот од Samsung е спасен од фактот што неговиот претходник A53 не е еден од успешните модели, а повеќепати споменатите A52s полека исчезнува од полиците на продавниците. Покрај тоа, во однос на софтверот, многу заостанува.

За да може Samsung се приближи до совршенството на средно ниво, треба да започнете со чипсетот. Exynos процесорите се долго време во сенка и ја изгубија конкуренцијата на чипсетите од Qualcomm или Mediatek, иако корејската компанија е еден од ретките производители што има способност да постигне совршена врска и оптимизација помеѓу чипсетот и софтверот.

Samsung Galaxy A54

Ако сте на оградата за надградба, запрашајте се дали сакате подобар дисплеј со стапка на освежување од 120 Hz, што претходните уреди изненадувачки не успеаја да го испорачаат, и ако сакате приближно 20% подобра камера. Вреди да се спомене и прилично интересниот ажуриран дизајн, добра автономија, заштита од прашина и влага IP67, поддршка за eSIM и мемориска картичка. Ако вашиот одговор е позитивен, тогаш Samsung Galaxy A54 5G ќе биде речиси совршен паметен телефон за вас.

Придобивки

 • Прекрасен ажуриран дизајн од врвни модели
 • Висококвалитетен AMOLED дисплеј со висока осветленост и стапка на освежување од 120 Hz
 • Висококвалитетни стерео звучници
 • Хибриден слот + поддршка за eSIM
 • Нов Android 13 со One UI 5.1 надвор од кутијата
 • Многу долга софтверска поддршка
 • Солидна главна камера, висококвалитетни фотографии и видеа при добро осветлување
 • Отпорност на вода и прашина според стандардот IP67
 • Добар век на батеријата

Недолии

 • Големи асиметрични рамки околу екранот, особено брадата
 • Недостасуваат брзо жично полнење и безжична алтернатива
 • Смартфонот не е секогаш мазен, од време на време анимацијата се распаѓа
 • Повторно минимални промени во однос на претходната генерација

Видео преглед Samsung Galaxy А54 5Г

https://youtu.be/dVsf_yIcZbE

Прочитајте исто така:

Каде да купам

Преглед Samsung Galaxy A54 5G: новиот крал на средниот опсег?

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ
Дизајн
10
Материјали, склопување
10
Ергономија
10
Екран
10
Продуктивност
8
Камери
9
Софтвер
10
звук
9
Автономија
10
Цена
9
Ако сте на оградата за надградба, запрашајте се дали сакате подобар дисплеј со стапка на освежување од 120 Hz, што претходните уреди изненадувачки не успеаја да го испорачаат, и ако сакате приближно 20% подобра камера. Вреди да се спомене и прилично интересниот ажуриран дизајн, добра автономија, заштита од прашина и влага IP67, поддршка за eSIM и мемориска картичка. Ако вашиот одговор е позитивен, тогаш Samsung Galaxy A54 5G ќе биде речиси совршен паметен телефон за вас.
Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

9 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Миндаугас
Миндаугас
пред 4 месеци

По две недели користење, веќе не е безбедно да се користи телефонот.
Pastoviai lagina, lavai daznai uztringa едноставно ant kokis.programeles ir nieks не функционира ир neissijungia. Ако pavyksta таи тик рестартас gelbeja.
Невертас демезио, небент пенсиџинио амзијаус змогуи су минималиаис пореикијаис

Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 4 месеци
Одговори  Миндаугас

Атвираи калбант, таи лабаи кеиста. Šiuolaikinis telefonas не треба да го прави ова. Дали има официјална верзија на паметен телефон во земјата во која живеете?
Очигледно, вашата трајна или оперативна меморија е оштетена. Gali buti kad turite sugedusiyu kopiją. Понекогаш таип нутинка. Исто така, препорачувам да проверите дали има ажурирања, можеби имате ран софтвер и само треба да го ажурирате за телефонот да остане стабилен?

Володимир
Володимир
пред 5 месеци

а 73 е подобро ако не ти треба

Рами Бен Хамо
Рами Бен Хамо
пред 5 месеци

Мир,

Професионален и многу корисен преглед.

Само изборот за ажурирање на повеќето уреди што пристигнаа во Израел пристигнаа без ESIM.

Проверив пред бројот на продавници שעושות יייבואמקביל и уште еден ми провери уред שמשווק אל סאני תקשרות и немаат ESIM.

Затоа сè уште не сум го купил овој уред. 

Мислам и предлагам да ја провериш темата.

Со почит,

Последен пат е уредено пред 5 месеци од Рами Бен Хамо
Рами Бен Хамо
Рами Бен Хамо
пред 5 месеци
Одговори  Yuri Svitlyk

Ви благодариме за одговорот. Штета што има уреди А54 кои немаат поддршка за оваа корисна функција. Напишав дека во зависност од моделот и областа каде доаѓа смартфонот, можно е да поддржува eSIM

Андреј
Андреј
пред 5 месеци

Прегледот е искрен, што е реткост на Интернет). Паметниот е навистина дебел и тежок во реалниот живот, девојките нема да одговараат. И забавува дури и при лизгање на текстот. Exynos беше и остана срање. Веројатно е подобро да се почека А74 на прилепувањето.