Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
ГаџетиПаметни телефониПреглед и искуство: Дали вреди да се купи? Samsung Galaxy S22 Plus во 2023 година...

Преглед и искуство: Дали вреди да се купи? Samsung Galaxy S22 Plus во 2023 година?

-

Едно време кај нашата редакција помина серијата S22 (од добри причини - во времето кога сите беа запознаени со новите производи, војната избувна во Украина). Сепак, неодамна Јуриј Свитлик пишување детален преглед на врвниот модел S22 Ultra, кој привлече големо внимание кај читателите, а сега јас, Олга, уредничката на полската верзија на RN, ќе ви кажам како три недели се запознав Samsung Galaxy S22 Plus.

UPD: Дали треба да го изберам S23+ наместо S22+? Прочитајте на крајот од статијата!

И, се разбира, нема смисла да се прави класичен детален преглед, опишувајќи го секое копче, кој сакал - прочитал таков преглед одамна и добил телефон. Или не го добил и уште размислува за тоа. И можеби не размислував за тоа додека не почнав да го читам овој текст. Накратко, ќе ви кажам за моите впечатоци од минатогодишниот предводник Samsung. И заедно ќе заклучиме дали сега вреди да се обрне внимание.

Прочитајте исто така: Преглед на таблет Samsung Galaxy Tab S8 Ultra: Дали е премногу?

Спецификации Samsung Galaxy S22 Plus

 • Тело: алуминиумска рамка отпорна на удари и гребење, Gorilla Glass Victus+ од двете страни
 • Екран: 6,6 инчи, Dynamic AMOLED 2X, резолуција 1080×2340, сооднос 20:9, 394 ppi, заштита Gorilla Glass Victus+, стапка на освежување 120 Hz, HDR10+, врвна осветленост 1750 nits
 • Процесор: европски пазар Exynos 2200 (4 nm) Octa-core (1×2,8 GHz Cortex-X2 & 3×2,50 GHz Cortex-A710 & 4×1,8 GHz Cortex-A510), Xclipse 920 видео чип
 • Оперативен систем: Android 12 со надградба на 13, One UI 5 skin
 • Меморија: 8/128, 8/256 GB, типови меморија UFS 3.1 и LPDDR5, без слот за мемориска картичка
 • Батерија: 4500 mAh, PD3.0 жично полнење 45 W, безжично 15 W (Qi/PMA), реверзибилно безжично полнење 4,5 W
 • Камери:
 • Звук: стерео звучници, 32-битен/384 kHz аудио, подесен од AKG
 • Мрежа и пренос на податоци: 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, Bluetooth 5.2 A2DP, LE, навигација (GPS, GLONASS, GALILEO, BDS), NFC, USB Type-C 3.2, десктоп поддршка режим Samsung DEX
 • Сензори: ултразвучен скенер за отпечатоци вграден во екранот, акцелерометар, жироскоп, сензор за близина, дигитален компас
 • Димензии: 157,4×75,8×7,6 mm
 • Тежина: 195 g.

Позиционирање во линија и цена

Според традицијата, линијата S22 се состои од три модели - класични S22, малку понапреден  S22 Plus і S22 Ултра, што всушност не е „S22“ толку колку што е продолжение на линијата забелешка, кој веќе исчезна. Инаку, неодамна ја објавивме неговата рецензија.

Ако ги споредите класичната S22 и верзијата Plus, нема да има толку многу разлики - поголем и посветол дисплеј, поголеми димензии, поголема батерија, побрзо жично полнење. Ултра во основа е друга приказна, има уште поголем екран со заоблени рабови, поддршка за пенкало, повеќе мегапиксели камери, дополнителна телефото леќа за подобро зумирање, верзија со 512 GB RAM и уште поголема батерија од 5000 mAh.

Samsung Galaxy S22, S22+, S22 Ultra
Фото – GSMArena

Можете да ги споредите сите модели во табелата, кликнете за зголемување:

Samsung Galaxy S22, S22+, S22 Ultra

Сега за цените. Основниот S22 сега чини од 730 долари, S22 Plus од 950 долари, Ultra и најмалку 1100 долари. Секако, не е евтин и се поставува прашањето дали во 2023 година вреди да се даде предност на минатогодишниот предводник Samsung, ако можете да земете понови предводници или „убиец на предводници“ од други компании? Ајде да се обидеме да го сфатиме.

Прочитајте исто така: Samsung Bespoke Jet: Преглед на исправена правосмукалка со станица за самочистење

Дизајн на Galaxy S22 Plus

Како што ветив, нема да го опишам секое копче, но ќе кажам дека телефонот изгледа одлично, Јужнокорејците дефинитивно знаат да дизајнираат. Задниот панел изгледа хармонично, предниот панел е исто така многу добар - рамки на екранот се минимални и целосно симетрични, нема испакнати „брадата“.

Го користам секој Samsung од 7-та серија, но се префрли на iPhone по S10+. Во времето на „дузината“ предводници Samsung се одликуваа и со заоблените рабови на дисплеите, а овој ефект на „бесконечност“ заедно со минималната ширина на уредот ми беше по мој вкус. Па, сега страните се заоблени само во "ултра".

Сепак, и покрај „плусот“ во името, S22 Plus е сè уште компактен, дури и во споредба со другите предводници. Не е најмалиот телефон, но не е ниту огромен. Совршено се вклопува во раката, погодно е да се користи и контролира со една рака. И рамниот заден панел, според чувствата, го прави потенок.

галаксија s22 +

Материјалите се исто така врвни – алуминиумска рамка, силно Gorilla Glass Victus+ од двете страни. Меѓутоа, телефонот ми дојде од агенцијата Samsung по многу тестови во различни изданија, не можам да кажам дека материјалите се многу стабилни. Имаше една длабока гребнатинка на екранот и многу помали. Сјајната рамка, и воопшто, е забележливо изгребана. Но, што и да правите, се зависи од тоа како го користите уредот. Внимателните корисници претпочитаат корици.

Колекција Samsung Galaxy S22 Plus е совршен. Исто така, не смееме да заборавиме на заштитата од вода според стандардот IP68 - можете дури и да пливате со телефонот, а ништо нема да му се случи.

Добив убав розов модел, има и зелени, бели и црни верзии. И од страницата Samsung во некои земји, можете да нарачате и прилагоден S22 Plus.

S22 +

Прочитајте исто така: Преглед на паметен прочистувач на воздух Samsung AX32 (AX32BG3100GG)

Екран Samsung Galaxy S22 Plus

И тука, исто така, сè е на врвно ниво. Дијагонала 6,6 инчи, Full HD+ резолуција (повторно, малку разочарувачки, претходно сите врвни модели Samsung доби Quad HD резолуција), Dynamic AMOLED 2X матрица, стапка на освежување од 120 Hz.

Samsung Galaxy S22 +

Екранот остава одличен впечаток и поради минималните рамки, кои веќе ги спомнав. Па, генерално - прикажувањето на боите е одлично, осветленоста е најголема (до 1750 nits, дури и на летното сонце, според прегледите), аглите на гледање се максимални, длабочината на црното е иста.

Постојат сите типични поставки - различни теми, заштита на очите, избор на стапка на освежување (традиционално за Samsung - или основни 60 Hz или адаптивни) и други.

Во истиот дел, ќе забележам дека скенерот за отпечатоци е поставен под дисплејот, како што доликува на предводник. Се наоѓа на совршена висина, исто така работи совршено и брзо.

Samsung Galaxy S22 +

Прочитајте исто така: Преглед Samsung Galaxy M53: тенок среден модел со одлични камери

„Железо“ и продуктивност

Секогаш фанови и „не-фанови“ Samsung се кршат копја, што е подобро - Snapdragon процесори или брендирани Exynos, кои компанијата ги пласира во телефоните за европскиот пазар. Искрено, никогаш немав проблеми со „ексинос“. Продуктивноста е на ниво, не забележав некое посебно греење, се е ок.

Samsung Galaxy S22 +

Galaxy S22 Plus се напојува со 4nm 8-јадрен Exynos 2200 процесор (1×2,8GHz Cortex-X2 и 3×2,50GHz Cortex-A710 и 4×1,8GHz Cortex-A510) поврзан со видео чип Xclipse 920.

Мислам дека нема смисла да се фокусираме на нешто посебно овде - продуктивноста е висока, нема задачи со кои паметниот телефон не може да се справи. Неговата моќ дефинитивно ќе биде доволна за следните 2-3 години.

Достапната количина на RAM меморија е 8 GB. Би сакал да видам повеќе во знаменосецот, од друга страна, повторувам, смартфонот е брз во сите задачи.

Капацитетот за складирање е 128 или 256 GB. Повторно, нема опција за повеќе, како и слот за мемориски картички. Мене лично ми се доволни 128 GB, сите тешки фотографии/видеа ги гледам во „облаци“, гледам музика и филмови во онлајн сервисите. Но, сè се случува, па оние кои сакаат да имаат повеќе меморија Samsung само ве тера да сакате да го купите моделот Ultra.

Прочитајте исто така: Избираме паметен телефон на преклопување: Samsung Galaxy Fold или Флип - кој форма фактор е подобар?

Камери Samsung Galaxy S22 Plus

Сетот на модули е како што следува:

Нема записи со мегапиксели (некои имаат дури 200 MP - да се потсетиме Moto Edge 30 Ultra, Xiaomi 12Т Про), но сите знаат дека не се работи за бројки, туку за квалитетот на самите модули и софтверската обработка.

Samsung Galaxy S22 +

На мрежата има различни мислења, некои ја обожаваат фотографијата од Самсунг, други ја критикуваат за прекумерното „накитување“ на реалноста. Според мое мислење, Galaxy S22 Plus снима на ниво на водечки уред - нема поплаки. Фотографиите се јасни, сочни, приказот на боите е пријатен и сосема адекватен на реалноста, автоматскиот фокус е брз, дури и при слаба осветленост нема забележливи проблеми како шум. Заматените фотографии понекогаш сè уште се случуваат, но тоа се случува во секој модел, важно е да го држите телефонот стабилно некое време.

Примери на фотографии од Galaxy S22 Plus:

СИТЕ СЛИКИ ОД SAMSUNG GALAXY S22 Plus ТУКА

Примери на фотографии од Galaxy S22 Plus при слабо осветлување (ги има повеќе, бидејќи дневните часови во зима не се особено долги, а јас не успеав да фатам сонце за три недели тестирање!

СИТЕ СЛИКИ ОД SAMSUNG GALAXY S22 Plus ТУКА

Овде ќе забележам дека ноќниот режим се вклучува автоматски. Снимањето трае малку подолго, кога е подобро да не се движите, бидејќи уредот прави неколку снимки и ја собира најдобрата. Не би препорачал да го исклучите ноќниот режим, бидејќи навистина одлично ја врши работата. Примери подолу, фотографија во ноќен режим лево, без - десно.

СИТЕ СЛИКИ ОД SAMSUNG GALAXY S22 Plus ТУКА

Примери на фотографии од широкоаголен објектив (тоа е десно):

И овде, како што гледате, нема поплаки, дури и во темница. Преносот на боите варира малку, но тоа е нормално.

3x оптички зум совршено се справува со својата задача. Има и можност за зумирање до 100x (со преглед, каде точно се наоѓате, инаку може да е нејасно), квалитетот не е совршен, но е погоден за гледање.

S22 Ултра

Еве примери на фотографии со 3x оптички зум Samsung Galaxy S22 Plus:

И тука се различни нивоа на зумирање до 100x:

За жал, нема макро режим (ниту преку посебен објектив, ниту преку автофокус во широк агол), но сепак би сакал да го видам во евтин предводник. Фотографиите одблиску се убави, но, се разбира, овде не можеме да зборуваме за полноправно макро.

Селфито излегува одлично, нивните љубовници ќе бидат задоволни.

СИТЕ СЛИКИ ОД SAMSUNG GALAXY S22 Plus ТУКА

Можно е да се префрлате помеѓу режимите „поблиску“ и „далеку“ за групни и редовни автопортрети. Можете исто така да изберете пренос на бои на селфи, достапни вградени филтри, опции за подобрување на фотографиите.

Што се однесува до видеото, како и предводникот, има се што ви треба, и 4K и 8K. Иако не сум љубител на видеа со висока резолуција, снимам стандардно - нема поплаки за квалитетот. Во оваа папка има два примери - дневно и ноќно видео.

Интерфејсот на камерата е едноставен, јасен, функционален, сè во стилот на One UI.

Да резимираме: Galaxy S22 Plus снима како типичен водечки уред. Комплетот камери можеби не е најнапреден (без макро режим, без многу напреден зум), но не се грижат сите за тоа. И во главните режими, вклучително и ноќе, сè е добро за стандардите од 2022 година. И во 2023 година, исто така. Но, многу нови производи ќе бидат пуштени наскоро, така што, се разбира, ситуацијата ќе се промени. Во секој случај, квалитетот на фотографијата на S22 Plus ќе биде соодветен повеќе од една година, па затоа вреди да се купи за доброто на камерите.

Прочитајте исто така: Надградба? Се менуваме Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic на Samsung Galaxy Пупки2

Софтвер

Смартфонот излезе во продажба со Android 12, веќе е достапно ажурирање на Android 13 со One UI верзија 5. Што може да се каже овде - ако не сте жесток следбеник на „чистиот“ Андроид, тогаш лушпата Samsung сигурно ќе ви се допадне. Таа е најдобра многу години. Одличен дизајн, анимации, икони, графички контроли, добра имплементација на моторот за теми (има посебна апликација), удобна адаптација за контрола со една рака, разумен број корисни поставки и други функции.

Очигледно, на исто добро ниво, школката нуди само Huawei, но има нијанси - нема услуги на Google, така што ова е опција за аматери.

Ќе додадам уште неколку зборови како сопственик на iPhone - всушност, дури и врвните телефони на Google се далеку од iPhone во смисла на мазност. И со долготрајна употреба привлекува око. Се чини дека телефонот е паметен, а екранот е 120 Hz, но сè уште нема таква непречена работа на интерфејсот и апликациите. Дали е тоа фундаментално? Веројатно не за секого.

И јас како сопственик iPhone, привлече внимание на разликите во апликацијата Instagram, кој често го користам. Андроид има корисни функции што iOS ги нема. На пример, откако ќе изберете неколку фотографии, можете да ги објавите не една по една, туку да направите колаж. И убиствена карактеристика за оние кои сакаат да „го прават убаво“ - во многу случаи, програмата нуди позадина за текстот врз основа на боите на фотографијата. Ситница, но корисна. Но, има и еден непријатен момент. При изборот на фотографија за позадина Instagram на Андроид секогаш прескокнува до последната слика во галеријата. На iPhone - до последниот што сте го избрале. Се разбира, втората опција е попогодна, не треба секој пат да ја премотувате фотографијата назад.

Ако веќе зборувавме за социјалните мрежи, не можеме да не ги спомнеме емотиконите, кои активно ги користи секој корисник на Instagram, TikTok, Twitter итн. ВО Samsung тие се, отворено кажано, повеќе од сиромашни.

емотикони samsung

Но, ова се сите ситници воопшто. И така корисничкото искуство не е многу различно, лично јас можам без многу проблеми да се префрлам од еден систем на друг, а тоа го правам одвреме-навреме за работа. Но, се разбира, има и такви кои се цврсто навикнати на еден систем и не можат да се префрлат на друг. Во моментот префрлување на iPhone по 5 години на Android во 2020 година почувствував нешто слично.

Ќе додадам дека е во лушпата Samsung има свои интересни чипови. На пример, режим Samsung DeX, кога телефонот е поврзан со монитор или ТВ и делува како компјутер. Galaxy S22 Plus има и жична и безжична имплементација на DeX.

А Јужнокорејците имаат свој екосистем, тука потсетува и нивниот пристап Huawei. Па, или Apple, со што се започна. Сепак, други уреди Samsung Јас немам, па не можев да ги тестирам неговите карактеристики.

Прочитајте исто така: Преглед Samsung Galaxy S21 FE 5G: сега дефинитивно предводник на обожаватели

Автономна работа Samsung Galaxy S22 Plus

Но, тука нема што да се пофали. Капацитетот на батеријата е 4500 mAh, што е мал според денешните стандарди и, изненадувачки, дури и помалку од претходниот модел S21 Plus. На пример, според авторитативниот тест GSMArena, уредот постигна 97 поени. Ова не е најлошиот резултат, но е далеку од најдобриот резултат.

Samsung s22 +

Јас лично сум активен корисник на смартфон, дел од работните задачи ги извршувам на него, многу шетам низ градот, гледам во екранот, читам социјални мрежи и пишувам во нив, играм игри, слушам книги и музика (Нема да посветам посебен дел на ова, но звукот е прекрасен - како од стерео звучници и во слушалки), користам GPS, правам многу фотографии. Во принцип, во мојот случај, со активно користење, телефонот седи до 18 часа. Значи, без полнење дома / во канцеларија или напојувачка банка која секогаш лежи наоколу во торба, никаде.

Се разбира, јас сум повеќе исклучителен корисник и само тоа одговара на моите барања iPhone ProMax (патем, мојот 14-ти модел освои 121 поен на тестовите на GSMArena), но дури и обичните луѓе со Galaxy S22 Plus не можат без полнење секоја вечер.

Неодамна, не најобемните батерии се компензираат со брзината на полнење. На пример, во Xiaomi а Motorola веќе брзо се полни 120 W. Не е толку важно колку брзо телефонот седнува, ако може целосно да се наполни за 10 минути.

Samsung таквите технологии засега се држат настрана, не знам што ќе се случи во 2023 година, но S22 Plus поддржува полнење од 45 W, ништо не е сменето од S21. Во исто време, вообичаениот S22 има само 25 W, што е несериозно.

Samsung s22 +

Целосно наполнето Samsung Galaxy Моќниот компатибилен адаптер S22 Plus трае еден час, а околу 65% се бира за половина час. Овде вреди да се напомене дека комплетот не вклучува никаков ZP, само кабел. Затоа, ќе треба сами да го складирате соодветниот полнач, ќе го стори секој стандард Power Delivery 3.0, моќноста може да биде поголема од 45 W - телефонот нема да „зема“ повеќе отколку што му треба.

Секако, има безжично полнење и обратно безжично полнење. Освен тоа, Samsung има свој аналог MagSafe - ако залепите компатибилен магнетски прстен на задната плоча од телефонот или купите готова футрола со магнет, можете да го полните телефонот на речиси вертикални магнетни полначи.

s22 MagSafe

Прочитајте исто така: Преглед Huawei MatePad Pro 12.6 (2022): Дали е далеку од идеален?

Samsung Galaxy S22 Plus во 2023 година: заклучоци

Како што споменавме на самиот почеток, уредот сега чини од 950 долари. Во исто време, официјалната цена е повисока - од 1080 долари. И во моментот на објавување, тие побараа 22 долари за S1000 Plus. Така, се разбира, уредот стана поевтин со текот на годината, но и сè остана скапо.

S22 +

Се разбира, имаме многу убав телефон пред нас. Има одличен дизајн, телото не се плаши од вода (IP68), удобни (и не огромни) димензии, прекрасен екран без речиси никакви рамки, водечки камери, високи перформанси, добар звук, добро осмислен софтвер.. Би напишал се, освен што се однесува до батеријата, капацитетот е мал, полнењето не е толку брзо како конкурентите.

Samsung s22 +

Патем, за конкурентите. S22 Plus е добар телефон. Но, дали вреди да се плати повеќе од 2023 долари за него во 900 година, ако пазарот е полн со други предводници и „убијци на предводници“? Ова е веќе отворено прашање.

На пример, можете да доплатите и да купите за малку поголема сума Samsung Galaxy S22 Ултра, со поквалитетен и поголем екран, понапреден сет на камери, пообемна батерија, поддршка за игла (пенкало вградено во куќиштето, како во случајот со оригиналниот Note).

Можете исто така да купите iPhone за парите што ги чини ланскиот предводник Samsung. На пример, новата 13 е уште поевтина, 14 е малку поскапа. И 11 или 12 може да се земат дури и во верзиите Pro. Се разбира, нема смисла да се споредуваат уредите директно. Некој што претпочита iOS нема ни да ги земе предвид Android-ите, дури и ако се 10 пати поладни. А оние кои ги сакаат гугл телефоните нема да преплаќаат за послаби ајфони.

iPhone 12

Може да се нарече и добар конкурент Google Pixel 7 Pro. Има 12/128 GB меморија во основната верзија, паметни камери (Гугл има посебен пристап кон софтверот и пост-обработка), пообемна батерија - 5000 mAh. И „чист“ ОС со долга поддршка и најбрзи ажурирања. Цената зависи од тоа каде купувате, но Pixel може да се најде поевтин од S22 Plus. И во исто време, замислата на Google е многу понова.

Google Pixel 7 Pro

Достоен за внимание OnePlus 10 Pro. Во верзијата со 12/256 GB, чини исто како и S22 Plus, но 8/128 може да се најде многу поевтино. Има прекрасен AMOLED екран со висока резолуција од 3216×1440 (ова не беше доволно во Samsung), батерија од 5000 mAh со брзо полнење SuperVOOC W и напојување во комплетот, силни камери со брендот Hasselblad, а има и IP68 заштита на вода (иако, официјално ова се однесува само на моделите за американскиот T-Mobile, но, како што покажува практиката, важи и за други верзии).

OnePlus 10 Pro

Новиот предводник на Моторола е значително поевтин од Galaxy S22 Plus - Edge 30 Ultra. Уредот е навистина интересен (а ние веќе го имаме протестираа). Прво, навистина светол дизајн, импресивен екран од 144 Hz со заоблени рабови. Второ, 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија во основната верзија. Што се однесува до камерите, не можам да кажам дека се најдобри на пазарот (особено за ноќни фотографии), но се добри. Главниот модул од 200 MP е прилично маркетинг. Батеријата не е најобемна, но 125 W го надополнува овој недостаток. Но, за жал, нема целосна заштита од вода, само стандардот IP52 (против капки).

Motorola Edge 30 Ultra

И останатите конкуренти, иако можеби се поевтини, но на некој начин губат. Пример, ASUS ZenFone 9 во присуство на 16 GB RAM меморијата не е толку добра во однос на камерата, а исто така е многу компактна (не е плус за секого, големиот екран има свои предности) и батеријата е слаба. Xiaomi 12Т Про 12/256GB, повторно, НЕ добија доволно интересен комплет камери, нема безжично полнење, заштита од вода, а материјалите на куќиштето не се импресивни. И realme GT2Pro исто така не е особено импресивен со квалитетот на екранот, снимањето и материјалите на куќиштето, школка. Сепак, во верзијата со 8/128 GB, може да се купи поевтино за 700 долари, односно е полноправен „убиец на предводник“, добро вреди вашето внимание. Од истата „раса“ - Oppo Пронајдете X3 Pro со помалку од идеално траење на батеријата и веќе застарен, иако некогаш врвен, чипсет.

ASUS ZenFone 9
ASUS ZenFone 9

Во принцип, постојат алтернативи, но ако некој преферира точно Samsung - Совршено можам да разберам зошто. ВО Samsung голема армија навивачи, не помалку од во Apple. И тие се лојални на производителот и не се подготвени да размислуваат за нешто друго, дури и ако е некако подобро. Инаку за една година ниту една рецензија на нашиот ФБ (зборувам за полската верзија на моето одделение) не собра толку коментари колку неодамнешен тест за Galaxy S22 Ultra.

Единствено е што доколку не сте против оваа опција, би ве советувал да купите Galaxy S22 Plus кој не е нов. На пример, всушност можете да најдете паметен телефон во продажните места по разумни цени. Па, или истиот olx - ако му пристапите на изборот паметно, можете да купите паметен телефон во совршена состојба со гаранција по добра цена. Како и да е, предводниците на Android, за разлика од iPhone, брзо и значително губат во цената на секундарниот пазар.

Samsung Galaxy S22 +

АЖУРИРАЊЕ: споредба на Galaxy S22+ со S23+

Па, премиерата на серијата S23 се одржа и нема многу ажурирања. Моделот S23+ располага со нов Snapgragon 8 Gen 2 за Galaxy процесор (побрз и поекономичен), побрза LPDDR5X меморија и подобрени звучници. Покрај тоа, има суперотпорно GORILLA GLASS VICTUS 2. Камерите остануваат исти. Велат дека ноќните снимки ќе бидат малку подобри, но тоа е прилично тешко да се забележи.

Тоа е сè, благодарам за вниманието! И што мислите за купување на модел од серијата S22 во 2023 година?

Каде да купам Samsung Galaxy S22 Plus

Прочитајте исто така: 

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
9
Материјали, склопување
10
Ергономија
10
Екран
10
Продуктивност
9
Камери
8
софтвер
10
Автономна работа
6
Цена
6
Имаме многу убав телефон. Има одличен дизајн, телото не се плаши од вода (IP68), удобни (и не огромни) димензии, одличен екран без речиси никакви рамки, водечки камери, високи перформанси, добар звук, добро осмислен софтвер.. Би ги запишал минусите, освен што се во врска со батеријата е со мал капацитет, полнењето не е толку брзо како конкурентите.
Olga Akukina
Olga Akukina
ИТ новинар и уредник со повеќе од 15 години искуство. Особено ме интересира темата за паметни телефони и други гаџети, ги тестирам сите најнови иновации, сакам да пробувам нови работи и да го споделам моето искуство.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Имаме многу убав телефон. Има одличен дизајн, телото не се плаши од вода (IP68), удобни (и не огромни) димензии, одличен екран без речиси никакви рамки, водечки камери, високи перформанси, добар звук, добро осмислен софтвер.. Би ги запишал минусите, освен што се во врска со батеријата е со мал капацитет, полнењето не е толку брзо како конкурентите.Преглед и искуство: Дали вреди да се купи? Samsung Galaxy S22 Plus во 2023 година?