ГаџетиТаблетиПреглед Huawei MatePad Pro 12.6 (2022): Дали е далеку од идеален?

Преглед Huawei MatePad Pro 12.6 (2022): Дали е далеку од идеален?

-

Посебен уред дојде кај мене за тестирање - голем таблет од сегментот ТОП. Компанијата има и функционални додатоци кои го откриваат нејзиниот потенцијал. Сосема е нов Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) со своите уникатни карактеристики. Видот што го земате во ваши раце и веднаш го разбирате - предводникот. Реално, без никакво „но“. Иако сè уште се појавија неколку контроверзни моменти за време на тестот. И тоа беше интересно искуство со користење на технологија. Го делам моето мислење.

Huawei MatePad Pro 12.6

Основни технички карактеристики Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

 • Екран: OLED, 12,6 инчи, 90% од површината на предниот панел, резолуција 2560×1600 пиксели, контраст 1000000:1, максимална осветленост 600 nits, 1,07 милијарди нијанси, фреквенција 120 Hz Care Display 3.0, калибрација прецизност Delta0,5,<3 широка покриеност со боја
 • Чипсет: CPU Kirin 9000E, GPU Mali-G78
 • Оперативен систем: HarmonyOS 3.0
 • Батерија: 10050 mAh, поддршка за брзо, безжично и обратно полнење
 • Меморија: 8/256 GB (има и верзија од 12/256 GB)
 • Комуникации: Wi-Fi 802.11ax, Bluetooth 5.2, GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS, USB 3.1
 • Главна камера: 13 MP (f/1,8) + 8 MP (f/2,4) + сензор за длабочина
 • Предна камера: 8 MP (f/2,0)
 • Аудио: 8 звучници, 4 микрофони, технологии за прилагодување на звукот Huawei Поддршка за звук, LDAC аудио кодек за подобар квалитет на звукот при пренос преку Bluetooth.
 • Димензии и тежина: 286,5×184,7×6,7 mm, 609 g
 • Бои: Златна црна

Прочитајте исто така: Преглед Huawei MatePad 11: тестирање на првиот таблет базиран на HarmonyOS

Комплетирање и позиционирање Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Таблетот ми дојде во голема бела кутија. Пакетот на уредот вклучува USB-C кабел и обичен адаптер од 40 W.

За тестот, тоа беше придружено со дополнителни додатоци: игла Huawei М-Молив и тастатура што се вади Huawei Паметна магнетна тастатура. Секој во своја кутија со придружна документација и упатства.

Huawei MatePad Pro 12.6

Huawei MatePad Pro 12.6 2022 е позициониран како уред за удобно трошење содржина и најразновидна алатка, која делумно може да замени дури и лаптоп: со големи можности за работа со документи и нивно уредување, за онлајн состаноци, креирање белешки, професионални цртежи. Има калибрирана матрица на екранот, го поддржува иглата M-Pencil од втората генерација, паметната магнетна тастатура Hauwei, која исто така игра улога на заштитна обвивка. И сето тоа е неопходно за да се задоволат барањата и да се затворат потребите на најпребирливите другари.

Huawei MatePad Pro 12.6

Големата 12,6-инчна OLED матрица според стандардите за таблети, моќната хардверска база во комбинација со ажурираниот оперативен систем HarmonyOS 3 и обемната батерија придонесуваат за исклучително пријатно корисничко искуство.

Huawei MatePad Pro 12.6

Несомнено, овој модел не е за масовен купувач. Очигледно, пораснете во продажбата како буџетски или таблет со средна класа Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) нема да може. И никогаш не било лесно во самиот сегмент на таблети. Од една страна, тие се преполни со компактни паметни телефони со зголемена големина на екранот, што ги прави таблетите да не се толку неопходни. Податоците за продажба од IDC се доказ за тоа: 168,8 милиони таблети и 1,354 милијарди паметни телефони се продадени во светот минатата година. Има околу десет паметни телефони за секој таблет. Еве толку интересни статистики.

HUAWEI MatePad Pro 12.6

Од друга страна, компјутерите заземаат пазарен удел. Нивниот животен циклус е практично неограничен. Покрај тоа, универзалниот таблет заедно со додатоците, кои всушност го доближуваат до компјутерот, често губи во однос на трошоците. Дури и компактноста не штеди, бидејќи модерните лаптопи се исто така доста „тенки и гласни“. Затоа, треба да зборуваме за нишата на таблетите. Но, пазарот е формиран, а таблетите не изумираат, туку остануваат на побарувачката. Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) е единствен. И јас сум сигурен дека Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) ќе го најде својот ентузијастичен познавач.

Дизајн, конструкција и ергономија Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Класичен дизајн. Овде навистина не излегувате од вашиот пат. И ми се допаѓа што компанијата не одеше ни на минимални експерименти како инсталирање на предниот панел на површината на дисплејот, како во MatePad Pro од 2020 година. Најчесто вакви ексцентричности на луѓето воопшто не се случуваат.

Huawei MatePad Pro 12.6Во новиот модел, како и минатата година, предната камера е впишана во рамката околу дисплејот. Самите рамки се мали. Предниот дел е еден голем стаклен панел од 12,6 инчи. Ја гледате сликата во позадина - и окото веднаш се радува.

Добив таблет во златна црна боја за тестирање. Неговиот заден панел не е направен од метал, туку од издржлива мат пластика. Оваа одлука е донесена со цел да се имплементира безжичното полнење. И добро е што е. Употребата на пластика, која воопшто не е популарна во премиум сегментот, го олесни дизајнот. Материјалот го освојува и стаклото - не се лизга. Самата пластика е малку мат. Благодарение на ова, отпечатоците од прсти не се толку видливи. Иако понекогаш треба да го избришете уредот со салфетка.

На задната страна, има островче за камера што штрчи од телото, исто како и верзијата од 2021 година, со правоаголна форма. Има и минималистичко лого на производителот.

Huawei MatePad Pro 12.6Внатрешната рамка е изработена од лесна и силна легура на магнезиум, надворешната рамка е изработена од алуминиум. Собрана таблета на совест. Монолитен. Не се забележани крцкања и реакции.

На левиот раб има два комплети звучници и прекинувач, на десната има уште два комплети звучници и USB-C порта.

Контролата за јачина на звук го најде своето место на горниот раб на таблетот во близина на копчето за вклучување.

Huawei MatePad Pro 12.6

Таблетот е компактен и лесен за толку голема дијагонала. Со димензии 286,5×184,7×6,7 mm, тежи 609 g. Белиот модел е уште потенок - 6,5 mm. Да се ​​потсетиме на тоа и Huawei MatePad Pro 2021 беше достапен и во две бои - мат сива и маслинесто зелена.

Huawei MatePad Pro 12.6

Повлечете Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) не може да го носите секаде со вас, нема да се вклопи во чантата на секоја жена, за разлика од паметниот телефон кој е подготвен да се скрие дури и во повеќе или помалку гостопримлив џеб. Сепак, дефинитивно вреди да го однесете на патување. Барем да помине време на пат гледајќи филмови и серии. Во моето детство, за таков пренослив телевизор можеше само да се сонува.

Прочитајте исто така: ТОП-10 моќни таблети

Екран Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Со него момци од Huawei навистина замрзна. Проценете сами. Има 12,6-инчна OLED матрица со резолуција од 2560×1600 пиксели. Благодарение на форматот, тој решава голем број задачи поефикасно во споредба со неговите помали колеги. Екранот покрива 90% од површината на предниот панел, што е рекорд во класата на такви уреди.

Huawei MatePad Pro 12.6Можам со сигурност да кажам дека дијагоналата на екранот е голема Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) е негова предност, а не недостаток. Благодарение на неа, тој стана еден вид пренослив телевизор. Дијагонално 12,6 инчи ви овозможува удобно гледање филмови. Патем, ако верувате во статистиката, 98% од времето на корисникот се троши на ова - конзумирање видео содржини. А останатите неколку проценти се за пребарување на информации во прелистувачот.

Инженерите на компанијата не заборавија на силата на случајот. Рабовите на екранот се заштитени со рамка од алуминиумско-магнезиумска легура.

Huawei MatePad Pro 12.6

Самите рамки се дебели не повеќе од 5,6 mm. Па дури и камерата успеа да се стави во една од нив за да направи дисплеј без исечоци. Ова веќе го спомнав.

Неколку зборови за матрицата. Ова е најдобриот OLED панел меѓу таблетите Huawei. Длабока црна боја, бесконечен контраст, висока максимална осветленост до 600 nits, доволна за удобна работа... Во принцип, сè на него е прекрасно. Особено стапката на освежување од 120 Hz. Ќе потсетиме дека минатата година Huawei MatePad Pro 12.6 има уште 60 Hz. И ова е главната поплака за уредот. Huawei MatePad 11 стана првиот таблет на компанијата со стапка на освежување на екранот до 120 Hz. Херојот на нашиот преглед, исто така, ја зеде палката. Оваа опција првенствено носи естетско задоволство, правејќи ја сликата помазна: ја зголемува динамиката во игрите и ја зголемува удобноста при прелистување веб-страници или пишување текст.

Разликата помеѓу 60 Hz и 120 Hz е едноставно неверојатна. Сликите во новитетот се пријатни за око, анимацијата е мазна и убава. Всушност, така треба да биде.

Компанијата го минимизираше PWM, кој OLED матриците често го грешат. Таблетот има и автоматско прилагодување на балансот на белата боја во зависност од осветлувањето.

Друга важна точка е прикажувањето на бојата на екранот. Покрива 100% од опсегот на P3. И iPad Pro може да се пофали со тоа. Не се сеќавам на другите. Huawei ветува точност на калибрација на Delta E < 0,5. Овој параметар го покажува отстапувањето на бојата од реалните нијанси. И колку е помала неговата вредност, толку подобро. Буџетските корисници, по правило, ја имаат својата Delta E <3, професионалната линија - Delta E <2, сегашниот Proshki iPad - 1,5. Кога вредноста е помала од една, нашето око воопшто не забележува отстапувања. И во Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) во стандарден режим е помал од 0,5! Производителот едноставно претера. Снимате со професионална камера, преземате содржина на таблет - и ги гледате истите нијанси како во реалниот живот.

Huawei MatePad Pro 12.6

Huawei MatePad Pro со такви параметри може да се спореди со монитори на професионално ниво во однос на точноста на бојата на екранот. Браво!

Убаво е што компанијата се грижеше и за видот на корисниците. Штетниот спектар на синото зрачење е отсечен на хардверско ниво.

Прочитајте исто така: Преглед на паметен телефон што се преклопува Huawei Mate XS 2: две недели со чудо на технологијата

„Железо“ и продуктивност Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Тест таблетот има Kirin 9000E. До денес не е најбрзиот систем на пазарот, но како и досега е ТОП. Работи непречено. И 8 GB RAM меморија е исто така сосема доволно. За време на користењето на уредот, немаше ниту една задача во која тој не успеа. Обемот на трајната меморија достигнува 256 GB.

Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Референтни резултати од тестот:

 • PCMark 2.0 - 9358
 • Geekbench 5 – 864 (сингл) и 2928 (мулти)
 • Репер за вештачка интелигенција – 155,6
 • 3D Mark Wild Life Extreme + Стрес – 1159, 72,9%
 • Клупата GFX Аztec Урнатини 1440p Надвор од екранот - 1496 година

Huawei MatePad Pro 12.6

Софтвер Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Првите таблети Huawei на комерцијалниот оперативен систем HarmonyOS беа објавени во 2021 година. Со својот развој, компанијата имаше намера да им олесни на корисниците да ги решаваат професионалните и секојдневните задачи, како и интеракцијата помеѓу уредите, правејќи ги сите пријатели. Мора да се признае дека и успеа. Нејзините летни хитови во 2021 година со HarmonyOS 2.0 на одборот - MatePad 11", MatePad Pro (12,6 инчи) тоа MatePad Pro (10,8 инчи) – заедно со стилскиот дизајн, тие добија ажурирани екрани и моќни процесори. Народот го зеде, народот го пофали.

Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

По водечките уреди Huawei почна да инсталира свој оперативен систем Harmony OS и на буџетските таблети. ВО Huawei MatePad Pro 12.6 2022 е верзија 3.0.

Во суштина тоа е модифициран Андроид. И секој корисник на системот на Google овде ќе се чувствува како дома. Системот изгледа речиси како EMUI 13. Сè е естетско и јасно.

Можно е да се закачат до осум апликации на долниот панел. Во оваа верзија, нема проблеми со извршување на две програми во поделен екран и третата во лебдечки прозорец. Бонус за продуктивна работа. Се чини дека работите на лаптоп со Windows.

При инсталирање на две апликации на поделен екран, тие се обработуваат од системот како една единица. И ова е плус за брзо префрлување. Големината на прозорците е прилагодлива, вклучувајќи ги и пловечките прозорци.

Шарени теми привлекуваат око. Нивното поставување традиционално не е тешко. Мојот син, кој не беше без задоволство да се занимава со карактеристиките на новиот хај-тек жител на нашата куќа, се справи со поставките на интуитивно ниво.

А за децата таблетот има и многу интересни работи иако не е насочен кон нив. На пример, за најмалите - специјална апликација за игра. Сè уште е тешко да се излезе од него, дури и за возрасен.

Можете да најдете аналози на услугите на Google во продавницата на AppGallery. Petal Search ќе ви помогне ако нешто недостасува. Или е можно да се инсталираат апликации преку APK-датотеки.

Би сакал да ја истакнам практичноста Huawei Помошник ДЕНЕС. Апликацијата е позиционирана како личен асистент кој овозможува пристап до различни услуги и содржини со еден допир.

Заедно со таблетот ми дојде на тестирање и SMART часовник HUAWEI ГЛЕДАЈ Д со функција на мерење крвен притисок. Ова е исто така незаборавно оперативно искуство. Дефинитивно ќе ви кажам сè во детален преглед на уредот. Го тестирав во врска и со паметен телефон и со таблет. Не чувствував голема разлика.

При користење на таблетот, имаше проблеми со идентификацијата на сметката. Беше потребно многу време да се врати пристапот, но сепак морав да започнам нов. Од неа таа беше овластена во пријавата на компанијата Huawei Здравје.

Апликацијата, меѓу другото, ви овозможува да ја следите вашата физичка активност и да бележите напредок. Точно, никогаш не ја отворив вратата во светот на големите спортови, но му благодарам на часовникот за навремените потсетници да станам и да се движиме.

И тоа е она што е за цел часовникот Huawei Здравјето навистина помогна, тоа е сон. Понекогаш се чинеше дека самиот гаџет е шокиран од неговиот квалитет. Програмата дури снима необични звуци за време на спиењето, како што се 'рчењето или зборувањето. Со ова немаше никакви проблеми, но со времето за одмор - многу. Подолу е доказ за тоа како уредот мотивирал да се поправи.

Huawei здравјеКорисни се и дополнителни функции на игла, како што се ракопис во сите форми на внесување текст, можност за создавање брза прибелешка на тековниот екран.

Единствена карактеристика на оперативниот систем HarmonyOS 3.0 е тоа што таблетот може да се поврзе како надворешен екран за лаптоп. Ја повторува сликата или се користи како дополнителен монитор. За ова ви треба самиот лаптоп Huawei и најновата верзија на PC Manager.

Паметен телефон во режим „Multiscreen“ исто така станува пријател со таблетот. Многу е погодно да примате повици или да префрлате датотеки напред-назад со едно движење.

Прочитајте исто така: Преглед Huawei nova 10 Pro: Заоблен екран, супер камери и полнење од 100 W

Камера Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Тие веруваат дека таблетот не е за фотографирање. Освен што уредот ќе ви биде при рака, ако случајно сакате да го зачувате моментот. Да речеме како мачка се загрева пред вашите нозе додека гледате филм на екранот. Или како истиот овој крзнен тип се обидува да извади колбас од масата. И ова се случи и за време на тестот. Сепак, брзината на реакцијата на животното се покажа дека е поголема од мојата. И немам никаков фото или видео доказ за криминалот со опаш. Но, за да му се восхитувам на пламенот на свеќа или да фатам снег, личната брзина не игра улога - пукав со задоволство.

Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)Моите танци ги прикажувам со тамбура - фотографии направени во различни режими, временски услови и расположенија, под различно осветлување и со различни поставки, стандардни, широкоаголни, со и без зумирање, дома и на улица. Острината и динамичкиот опсег не се лоши, ништо повеќе.

Ако зборуваме за спецификациите, новата Huawei MatePad Pro има камера со три модули. Главниот сензор е 13 MP со висока решетка од f/1,8. Камерата со ултра широк агол има 8 MP и отвор од f/2,4. Има и инфрацрвен 3D сензор за длабочина, кој е вклучен во снимањето портрети и видео со заматување.

Таблетот снима видео до 4K (30 фрејмови во секунда). Автоматскиот фокус е бавен, но има. Подолу се видеа и во HD и во Full HD. Приближување - 10 x.

Има видео со брзо и бавно движење за играње, како и светло сликарство, налепници и друго. Од набљудуваните. Режимот „Монохроматски“ додава атмосфера на која било рамка.

Предната камера ги има своите легитимни 8 MP. Погоден не само за видео повици, туку и за селфи. Снимајте видео 1080p. И изјави Huawei најмоќната обработка на звук и низата микрофони придонесуваат само за создавање квалитетна содржина. За девојките е воведен „beauty mode“ кој ја измазнува кожата. Но, тоа функционира така.

Huawei MatePad Pro 12.6

Што се однесува до уредувањето визуелна содржина на таблет, тоа е многу погодно. Дури и некој кој се чувствува одлично во интерфејсите на мобилните уредници во паметен телефон ќе го цени тоа. Омилени програми на голема дијагонала - во дигиталната сфера за SMM менаџери и други специјалисти токму тоа.

Прочитајте исто така: ТОП-10 ефтини таблети

звук Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Во однос на аудио можностите, и таблетот изненади. Има дури 8 звучници. Тие се наоѓаат во парови на страните на уредот. Совршен за гледање филмови и серии. За вистинските љубители на музика да слушаат музика, би препорачал да поврзете добри слушалки за звукот да биде пообемно. Иако според овој параметар, како и обемот, новиот производ лесно е пред своите конкуренти.

Забележете дека поставките за звук во овој модел се Huawei Звук. Момците од Харман/Кардон го направија тоа последно Про-шка.

Huawei MatePad Pro 12.6-2022

Автономија Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Накратко, работата е долга, а полнењето е брзо. Моделот има батерија со капацитет од 10 mAh, чие целосно полнење е доволно за 050 часа репродукција на видео и 14-8 часа сурфање на веб. Завршено видео во авионски режим се репродуцира 9 часа. Што се однесува до трошењето во игри, Perfect World троши околу 22-10% на час играње.

Ваквите добри показатели се резултат на компетентно опремување на врската со обемна батерија, OLED екран, енергетски ефикасен процесор и HarmonyOS.

За подобра автономија, се препорачува да изберете темна тема, стапка на освежување од 60 Hz и автоматска осветленост, но и без овие ограничувања таблетот ќе трае долго.

Добро е што новиот производ поддржува брзо полнење на 40 W. За да бирате од 0 до 100%, потребен ви е пар часовници. За капацитет на батерија како што е Huawei MatePad Pro 12.6, не е многу. За споредба: Samsung Galaxy Tab S8 Ultra со батерија од 11 mAh со сите супер и ултра полначи се полни повеќе од три часа.

Huawei MatePad Pro 12.6

Но, тоа не е се. Моделот знае и за брзо безжично полнење со моќност од 27 W. Да, тоа е на таблет и „over the air“. На крајот на краиштата, не сите водечки паметни телефони можат да се пофалат дека поддржуваат таква моќ преку жица.

Покрај тоа, има и обратно безжично полнење. Ставете слушалки или паметен телефон на задниот панел - и тие се полнат.

Додатоци

Посебно внимание заслужуваат додатоците кои ја прошируваат функционалноста на таблетот, која не е ограничена само на потрошувачката на содржина. Дојдоа и на тест. И без нив, искуството за користење на новиот производ не би било целосно.

Huawei MatePad Pro 12.6

Тастатура

Ќе започнам со паметната магнетна тастатура Hauwei. Визуелно, тој е сличен на обичен капак, само малку подебел и потежок. Изработен е од пластика, па затоа е лесен. Однадвор има пријатна груба текстура, а внатре е покриена со мек материјал кој го штити екранот и задниот панел на уредот од гребнатини.

Huawei MatePad Pro 12.6

Тастатурата е удобна. Има островски дизајн со прилично големи празнини помеѓу поединечните клучеви. Иако после лаптопот, сепак треба да се навикнете и да се прилагодите. Со негова помош таблетот всушност се претвора во него.

Во тест сет тастатурата беше без кирилица. Се подразбира дека сите рецензенти ја знаат слепата група.

Додаток за толку голем таблет е задолжителен. Неопходно е за различни сценарија за употреба, бидејќи е тастатура, капак и држач за две позиции. Цврсто фиксиран со помош на вграден магнет.

Игла

Сега за игла. Тоа Huawei Втората генерација M-Pencil со врвка обложена со платина. Врвот е транспарентен.

Huawei MatePad Pro 12.6Препознава 4096 степени на притисок. Латентноста е блиску до нула. И навистина е. Најпогодна алатка во рацете на креативните поединци. Таблетот дополнет со него станува полноправен професионален уред. Дизајнерите, уметниците, видеографите можат слободно да ги реализираат своите фантазии и да создаваат со најпрецизни бои, добивајќи го токму резултатот што бил замислен. Вреди многу.

Huawei MatePad Pro 12.6 ризикСистемот автоматски го конвертира рачно напишаниот текст во печатен текст. Можете да кликнете двапати на пенкалото - режимот ќе се префрли на, да речеме, гума за бришење. Има многу други интересни работи овде. Нема да се сеќавате на сè.

Пенкалото е магнетно прицврстено на горниот раб на уредот. Цврсто држи: се затресе - не падна. Таму се наплаќа. Го отстранувате иглата од куќиштето - гледате скокачки прозорец со информации за нивото на полнење на додатокот.

За кого и за што

Се согласувам дека таблетот не е витален уред. Во денешно време понекогаш генератор е уште попотребен. Таблетот покрива само мал круг на човечки потреби. Сепак, тоа не го исклучува фактот дека тој Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) е моќна мултимедијална машина, подготвена да го разубави слободното време, која дава можност не само да консумирате содржина, туку и да ја креирате, креирате, бидете креативни и развивате.

Huawei MatePad Pro 12.6Сигурно ќе има корисници кои ќе го користат Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) е исто како пренослив телевизор. Мора да се каже, многу напредно, бидејќи екранот е најимпресивниот детал од новиот MatePad Pro. И капакот на тастатурата со функција за држач за ова сценарио за користење ќе биде многу корисен за да не го држите уредот во ваши раце и блиску до вашите очи.

Друга функција на таков „уред покрај креветот“ е читач на книги. Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) може да биде и тоа. На големиот екран има многу информации, нема потреба постојано да се движите - генерално, лесно се навикнувате. Иако ги разбирам луѓето на кои нема што да им замени хартиена книга. Самиот сакам да ги прелистувам страниците и да го вдишувам свежиот и остар мирис на книгите што неодамна излегоа од печатницата, предвидувајќи го задоволството од сè уште непознатите приказни скриени внатре, новите значења скриени меѓу редови. Во ова има посебна романса.

Ќе има и такви корисници за кои е ново Huawei MatePad Pro 12.6 ќе стане универзален уред за решавање на канцелариски и професионални задачи и возбудливо слободно време. Ова е оптимална опција за користење на таков таблет.

Huawei MatePad Pro 12

Голем калибриран екран со најпрецизна репродукција на бои, погоден за мултитаскинг со повеќе прозорци и удобна интеракција со познати апликации преку интерфејс на допир, гласни звучници со висококвалитетен пренос на звук, моќен процесор кој го открива потенцијалот на другите компоненти на системот, отстранлива тастатура, која е и капак, и држач, игла со минимално задоцнување, чија функционалност се користи овде на максимално можно ниво, рачно напишан текст - сето тоа го прави уредот идеален за гледање видеа, играње игри, креирање и обработка на датотеки со фотографии и видео, работа со текст, табели, презентации. И како втор екран за лаптоп, таблетот е удобен.

Huawei MatePad Pro 12

Интерфејсот е мазен и брз, истовременото стартување на апликациите е моментално, како и префрлањето помеѓу нив. Дури и сложените задачи се завршуваат брзо. И фактот дека MatePad Pro ја надмине поддршката за безжично полнење со капацитет од 27 W и реверзибилно полнење, што го претвора таблетот во платформа за полнење на слушалки и паметни часовници, ве поттикнува да го погледнете одблизу. Искуството при користење на таблетот е исклучително пријатно.

И фактот дека Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) не може да се нарече врвен, бидејќи не поддржува услуги на Google, што за многумина не е проблем. На таблет, тие се помалку критични отколку на паметен телефон. Покрај тоа, речиси сè што ви треба може да се најде кај Huawei Галерија на апликации

Некои корисници може да бидат разочарани од недостатокот на скенер за отпечатоци. И ова е уште една контроверзна точка. Но, лично, тоа воопшто не ми пречеше.

Мојата пресуда е оваа: сосема ново Huawei MatePad Pro 12.6 е пристоен уред кој може да ги врати во редот на корисниците дури и оние кои престанале да купуваат таблети, нарекувајќи ги раса на умирање.

Дефинитивно вреди за парите. Но, мора да разберете за каква цел ви е потребен таков таблет. Дијагонала Huawei MatePad Pro 12.6 и тежината, како и функционалноста, може да бидат прекумерни. Сепак, уредот е повеќе лажат.

А ако мислите дека времето на таблетите помина и како вид изумреа, задолжително пробајте да се запознаете со Huawei MatePad Pro 12.6. Можеби се предомисли. А ако не, во секој случај, добро ќе се забавувате во друштво на технолошки напреден пријател.

Huawei MatePad Pro 12

Уште една мисла

Мојот 9-годишен син ја тестираше новитетот со мене со нескриена возбуда. И да, му изразувам најдлабока благодарност. Да не имаше треска една вечер, ставајќи ги сите мои задачи на мирување, освен една - да го излечам детето, оваа рецензија ќе беше напишана една недела порано. Но, уредот ги осветли болничките работни денови со одлични функции. Детето гледаше, играше, слушаше, црташе, одвреме-навреме давајќи нешто ентузијастички како "леле!" или "ох-ти!". На почетокот на тестот десет пати на ден слушав нешто како: "Мамо, го виде ли тоа?" И тоа во различни варијации и интонации. Одиш во кујна, а по тебе ита друг: „Види, што можеш!“ И на екранот - некој вид анимиран цртеж или шарена играчка.

За дете, таков напреден таблет е цел свет: светла и интересна. Гледање цртани филмови, цртање, секакви игри - до одреден степен, за родителите ова е и детски уред кој им ги ослободува рацете, кои се секогаш зафатени. И тука специфичното сценарио за употреба преовладува над универзалноста. На крајот на краиштата, за многумина, големите таблети навистина престанаа да бидат универзални, откако се претворија во специјализирани уреди кои теоретски се погодни за различни задачи, но практично се користат за две или три лица. Во ова улога одигра и големата дијагонала на екранот.

За цените

Мора да се признае дека таблетот на син ми веќе долго време собира прашина на полиците бидејќи како што се испостави „тоа не го може“. И тука Huawei - знае да прави такви уреди кои ќе ги задоволат сите од мали до големи. Сигурни сме дека и најпребирливите корисници, така да се каже, ги видоа ставовите. Не се прилепувајте: ниту на дизајнот, ниту на екранот, ниту на брзината, ниту на автономијата, ниту на звукот. Дури и камерата е подобра отколку што може да биде во таблет. Сепак, цената за толку богата опрема не е мала. Тоа е, се разбира, предвидливо - ТОП сегментот. Да, во Полска, каде што го тестирав уредот, таблет со пенкало и тастатура, под услов да се купат додатоци, ќе чини околу 5500 злоти (речиси 1200 долари). И ова е веќе нивото на пристојни ултрабук. Самиот уред е проценет на 4300 злоти (околу 930 долари). Можете да добиете додатоци бесплатно со претпродажба. Сепак, промоцијата ќе заврши некогаш - и тогаш ќе треба да одлучите дали сте подготвени да се разделите со толку солидна сума. Во Украина, новиот производ ќе биде пуштен во продажба во блиска иднина.

Всушност, купувањето универзален војник за решавање на широк спектар на задачи за многу години е многу компетентна инвестиција. Јасно е дека маркетерите на производствените компании гледаат идеален свет каде секој има паметен телефон, таблет и телевизор во секоја соба. Сепак, реалноста е нешто поинаква - треба да ја изберете најдобрата опција. Може да им испадне Huawei MatePad Pro 12.6 (2022).

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra 5G

Сега за цената на конкурентните таблети за време на пишувањето на прегледот. Цена за 14,6 инчи Samsung Galaxy Tab S8 Ultra 5G со 8 GB RAM и 128 GB трајно складирање во Полска започнува од 5500 PLN. Тука, патем, неговата нова рецензија. Во Украина - од 42640 гривни. Моделот без 5G е поевтин - 4 злоти и 800 гривни, соодветно. 42000G конфигурација Samsung Galaxy Tab S8 Ultra со 12 GB RAM и 256 GB постојана меморија е уште поскапо - од 6000 злоти или 56000 гривни.

Samsung Galaxy Таб S8 +

Меѓу попристапните конкуренти мастодон - Samsung Galaxy Таб S8 + со дисплеј од 12,4 инчи. Неговата Wi-Fi верзија 8/128 GB ќе чини најмалку 3820 PLN, 5G - 4040 злоти. Во Украина цените започнуваат од 34000 и 39000 гривни, соодветно

Apple iPad Pro 2021

За 12,9 инчи Apple iPad Pro 2021 со 128 GB меморија во верзијата Wi-Fi, во Полска сакаат најмалку 6 злоти, во Украина - 000 гривни. Другите конфигурации се уште поскапи.

Прочитајте исто така: Преглед на лаптоп Huawei MateBook 14s - 90 Hz и врвен дизајн

Краток преглед

Huawei познати на таблетите. Производителот објави кул врвен уред. Тоа е практично совршено. Има прекрасен голем OLED екран со фреквенција од 120 Hz, кој прикажува сочна слика. И резервата за моќност на уредот е импресивна. Во текот на целото време на употреба, таблетот никогаш не успеал во ниту една од задачите. И дури немаше проблеми со компатибилноста на апликациите. Освен ако со идентификација на сметката.

Новиот ОС работи многу паметно. И како звучи овој нов производ, со својот напреден систем со осум звучници: чисто и гласно. За време на тестот, никогаш не ги вклучив звучниците.

Пријатен бонус е реверзибилното полнење што се трансформира Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) на подлога за хранење гаџети. И автономијата на таблетот не разочара. Освен што цената не е многу, но овој факт треба да се земе како даден. Ако сакате уред со ТОП-сегмент, треба да бидете подготвени.

Каде да купам

Исто така интересно:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Преглед Huawei MatePad Pro 12.6 (2022): Дали е далеку од идеален?

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
10
Екран
10
Софтвер
9
Карактеристики на
10
Камери
9
звук
10
Цена
8
Huawei MatePad Pro 12.6, со моментално ограничената функционалност и перформанси, е многу блиску до идеалот, доколку воопшто постои. Ова е дефинитивно успешен таблет со развиен екосистем. Дополнет со додатоци, лесно може да го замени лаптопот, станувајќи моќна алатка за работа и забава. препорачувам

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари