Гаџетиуреди за носењеПреглед Canyon Semifreddo SW-61: Елегантен и достапен паметен часовник

Преглед Canyon Semifreddo SW-61: Елегантен и достапен паметен часовник

-

Веќе можам однапред да видам коментари дали има Canyon Семифредо SW-61 паметен часовник или само елегантна, стилска и автономна фитнес нараквица за модерната активна личност. А смешното е што секоја позиција има свој сет на аргументи.

Canyon Семифредо SW-61

Позиционирање на пазарот и опрема

Да почнеме со цената, која е 3 гривни или околу 000 долари. Вие самите разбирате дека е далеку од полноправни паметни часовници од предводничката категорија, но сите видови паметни бендови се скоро секогаш поевтини.

Пакетот го вклучува самиот часовник, како и упатство за употреба и платформа за полнење – за жал, сопственост. Но, магнетна, и благодарам за тоа.

Дизајн

Однадвор, часовниците се одлични, мислам дека тука нема прашања. Очигледно, не можете ни да ги наречете унисекс модели, некои дизајнерски елементи овде се апсолутно женствени... и женствени. Особено розово-црешата боја. Патем, тука е и тиркизната нане и виолетова Сребрена-Лаванда.

Canyon Семифредо SW-61

Палетите на бои во случајот на Cherry и Lavender се двојни. Бојата, централниот дел на ременот и додатоците се во иста нијанса - иако во Cherri повеќе личи на златна, не на цреша, а во Lavander е целосно сребрена. Во нане, тиркизната боја доминира над сребрените акценти.

Сите модели имаат контролно тркало на десната страна и забележлив црн раб околу екранот. Самиот ремен е класичен хипоалергенски силикон, долг 261 mm, широк 18 mm и сопствен, иако брзо се ослободува.

Canyon Семифредо SW-61

Подолу имаме сензори и контакти за магнетно полнење. Димензиите на самиот часовник се 42,5 mm во дијаметар и 11,4 mm во висина, тежината е нешто помала од 38 g. Посебен плус е IP68 заштитата од влага, односно целосна. О, и пред да заборавам - гаранцијата за часовникот е 1 година.

Карактеристики на

Дисплејот е кружен, 1,19 инчи, резолуција 390×390 пиксели. И тоа е апсолутно луксузно, бидејќи AMOLED. Светла, сочна, со олеофобна обвивка, и речиси не страда од нијансата за која ќе зборувам на крајот. Спојлер - има врска со интерфејсот.

Canyon Семифредо SW-61

Благодарение на технологијата на дисплеј, автономијата е исто така плус, ветена е до 45 дена во режим на подготвеност. Па, тоа е, во режим на само часовник, без паметна функција. Со ова последново ќе добиеме до 6 дена со исклучени сензори и до 3 дена со сите постојано да работат. Што е прилично кул со оглед на литиум-јонската батерија од 190 mAh. Полнење Canyon Semifreddo SW-61 со брзина од не повеќе од 5 W за 3,5 часа.

Canyon Семифредо SW-61

Полнење

Сè е интересно со системот-на-чип. Ова не е модел без име, туку за момент Realtek 8762DT, супер-енергетски ефикасна и ажурирана платформа ARM Cortex-M4 со фреквенција до 90 MHz, 192 KB RAM и поддршка за Bluetooth 5.1 Ниска енергија. Не звучи импресивно и свири со фитнес бендот наместо аргумент за паметен часовник.

Canyon Семифредо SW-61

Сепак, ова е доволно за да се разработи интерфејсот напамет. Часовникот не поддржува мемориска картичка, затоа не може да се користи како независен медиумски додаток. Како додаток воопшто, тоа е можно, но не како плеер или GPS навигатор.

Canyon Семифредо SW-61

Можности

Повторно, аргумент за фитнес бендови, иако дури и некои GPS бендови го поддржуваат тоа. Од друга страна, сензорите во Canyon Semifreddo SW-61 е апсолутно доволно - дури и без да се земе предвид синхронизацијата со Apple Фитнес и Google Fit. Следење на отчукувањата на срцето, следење на крвниот притисок, ниво на заситеност со кислород во крвта - сè е на свое место.

Canyon Семифредо SW-61

Вибрациите се исто така поддржани, не грижете се. Па, тука непречено се префрламе на софтверот. Што, всушност, е одлучувачки фактор. И ќе разберете зошто.

Canyon Семифредо SW-61

Ќе почнам со доброто. Школката е апсолутно погодна за управување. Нема двојни допири, има притискање на страничното копче и лизгање, добро, притискање на екранот. Бев многу изненаден што РОТИРАЊЕТО на контролното копче не направи апсолутно ништо. Иако копчето се врти, не дај Боже. Но, тоа не е неопходно - ударите функционираат совршено.

Canyon Семифредо SW-61

Поминете надолу го отворате пристапот до пораките, повлечете нагоре - брзи поставки, каде што можете да ја промените осветленоста, да го поставите режимот „Во кино“, да ги проверите времето, статусот на батеријата, да го вклучите режимот „Секогаш вклучен екран“ и да заштедите енергија.

Canyon Семифредо SW-61

Повлекувањето надесно ги отвора картичките со информации и брз пристап за мерење на сите витални статистики и повеќето интересни карактеристики, за кои се дискутира подолу. Со лизгање налево се отвора мени што може да се конфигурира како круг или листа.

Canyon Семифредо SW-61

Покрај стандардните и очекуваните функции како тајмер, стоперка, бројач на чекори, мерење на притисок, заситеност на крв, пулс, има и режим за вежбање (вкупно има околу 30 типа), екран за временска прогноза и монитор за спиење. Постои дури и женски календар.

Canyon Семифредо SW-61

Но, сето ова е очекувано плус или минус. Има и две игри - Flappy Bird и 2048. Има контрола на играчите, и универзална. Постои режим на длабоко дишење. Постои дури и сосема основен, но сепак режим на работа како активирач за камерата во комерцијалната програма Canyon Ивотот

Софтвер

Вториот се презема преку QR-код директно во интерфејсот на часовникот, има поддршка и за Android и за iOS. По дотерувањето на опциите за телото и полот, ни е даден пристап до релативно пристоен сет на функции, а повеќето се достапни само преку апликацијата. И не зборувам за, да речеме, ажурирање на фирмверот или промена на скринсејверот, вклучително и прилагодени.

Canyon живот
Canyon живот
Развивач: canyon. Јас
цена: слободен
‎Canyon живот
‎Canyon живот
Развивач: Максим Набок
цена: слободен

Canyon Семифредо SW-61

Canyon Semifreddo SW-61 без синхронизација со паметен телефон нема да го покаже времето или точното време. Може да вклучите и потсетници за потребата од пиење вода, прошетка, има режим „Не вознемирувај“, има аларми, синхронизација со Google Fit и поставки за известувања. Па, има и промена на мерните единици.

Во однос на искуството од употреба. Првото нешто што треба да знаете е дека Semifreddo не се исклучува автоматски од претходно поврзан уред. Односно, ако сте го тестирале овој часовник пред да го дадете на жена, тогаш не препорачувам да останете будни навечер за да работите и да го префрлите плеерот на вашиот паметен телефон. Затоа што часовникот ќе вибрира во исто време. На женска рака. Кој спие

Следно, автономијата на часовникот е всушност околу 3-4 дена најмногу. Може да добиете повеќе само ако ги оневозможите СИТЕ паметни чипови на уредот. И тука би можел да кажам дека во овој случај треба да купите само обичен часовник - но обичниот часовник нема да биде паметен кога ви треба, туку Semifreddo ќе биде паметен.

Фонтови

Исто така, ветив дека ќе ви кажам зошто мислам дека школката е нешто што може да ве разочара. И ова е дизајн. Дизајнот на системот стои на границата помеѓу висококвалитетното и „кинеското импровизирано“. Ова е најјасно видливо во кирилични фонтови.

Да, часовникот поддржува прикажување на текстуални пораки - и не плашете се, y Canyon Животот има посебна точка за тоа каде пораките ќе летаат до него. Фактот дека стандардно има само Viber не е страшно - списокот ќе биде надополнет со се што ќе се обиде да испрати порака.

Canyon Семифредо SW-61

И пораките изгледаат добро на англиски јазик. Но на украински... Не толку. Како што разбирам, ова е затоа што сегашниот фонт е што Canyon користи, не поддржува кирилица, а некои стандардни се прикажани.

Canyon Семифредо SW-61

Што се однесува до расправијата дали е паметен часовник... Со оглед на тоа што немам видено ниту еден фитнес бенд со можност за играње игри, знаете каде сум. Се разбира, Semifreddo нема да ги замени премиум часовниците со GPS и SIM картички. Но, цената е соодветна. Затоа, да одиме на резултатите.

Резултати од Canyon Семифредо SW-61

Со оглед на просечната цена, апсолутно луксузниот дизајн, одличната функционалност и соодветната школка, Canyon Семифредо SW-61 очигледно е достоен за внимание. Очекував подобра автономија и би ги отстранил функциите како што се игрите или активирањето за камерата. Но, ова е многу мал број на недостатоци во споредба со бројот на предности. Така да, го препорачувам.

Видео за Canyon Семифредо SW-61

Прочитајте исто така:

Каде да купам

Преглед Canyon Semifreddo SW-61: Елегантен и достапен паметен часовник

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Содржина на пакетот
8
Изглед
10
Разновидност
8
Квалитет на градење
9
Спецификации
8
Цена
8
Со оглед на просечната цена, апсолутно луксузниот дизајн, одличната функционалност и соодветната школка, Canyon Semifreddo SW-61 очигледно заслужува внимание.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Со оглед на просечната цена, апсолутно луксузниот дизајн, одличната функционалност и соодветната школка, Canyon Semifreddo SW-61 очигледно заслужува внимание.Преглед Canyon Semifreddo SW-61: Елегантен и достапен паметен часовник