Осврти на гаџетиПаметни часовнициПреглед на паметен часовник Huawei Гледајте GT 2 (46 mm) и споредба со Huawei...

Преглед на паметен часовник Huawei Гледајте GT 2 (46 mm) и споредба со Huawei Гледајте GT

-

Кога ми дојде нов паметен часовник на тестирање Huawei Гледајте ГТ 2, признавам, на почетокот мислев нешто како: „што да зборувам овде, тоа е практично копија на уредот од претходната генерација“. Но, сепак, има промени, а колку се тие значајни зависи од вас да одлучите. Бидејќи јас сум „среќниот сопственик“ на минатогодишниот Huawei Гледајте GT, тогаш имам со што да споредувам, и во смисла на доста долго искуство во работењето. Затоа, попатно, ќе ви кажам и како се промени платформата Лајт ОС од неговото објавување и она што сè уште му недостига за да стане полноправен оперативен систем за преносливи уреди. Да почнеме!

Huawei Гледајте ГТ 2

Сите фотографии од прегледот се направени со камера на паметен телефон Huawei P30 Pro

Позиционирање и цена

Денес ова е врвниот модел на паметен часовник од кинески производител. Препорачана вредност Huawei Гледајте GT 2 во Украина – 6 UAH (околу 999 долари). Воедно, минатогодишниот модел Huawei Часовникот GT се продава за 5 UAH. Дали вреди да се преплаќа? ќе го сфатиме

Дизајн, материјали, монтажа

Да, дизајнот на новиот часовник е измамливо сличен на стариот. Но, всушност, не гледам ништо лошо во тоа. Зошто да се скрши нешто што веќе функционира совршено? Да се ​​потсетиме на искуството на една добро позната компанија, која од година во година го користи докажаниот концепт на уреди за зглобови.

Huawei Гледајте ГТ 2

Покрај тоа, изгледот на самиот часовник Huawei Ми се допаѓа. За разлика од „дизајнот“ на јаболко споменат погоре. Да, јас сум еден од оние конзервативци кои категорично одбиваат да прифатат квадратни часовници. Ова за мене е неприфатливо.

Huawei Гледајте ГТ 2

И од гледна точка на класичниот пристап, Huawei Часовникот GT 2 е само совршен часовник. Во зависност од бојата на куќиштето и употребените ремени, тие можат да добијат каков било изглед и успешно да го надополнат стилот на носителот. Часовникот е елегантен, но во исто време и спортски. Доволно е да ја смените металната нараквица или коженото ремче во силиконски.

Huawei Гледајте ГТ 2

Патем, имам верзија на разгледување Huawei GT 2 46mm Classic Edition од сребрен нерѓосувачки челик со светло-кафеав кожен ремен, додека има Sport верзии со темна боја на куќиштето и силиконски ремени (портокалова и црна) и Elite – лесна титаниумска верзија со метална нараквица. Има и „женска“ верзија од 42 mm - со намалена автономија и малку намалена функционалност.

Huawei Гледајте ГТ 2

Невозможно е да се жалите на материјалите на производот - нерѓосувачки челик, пластика, стакло, керамика. Часовникот е совршено изработен и нема поплаки за склопувањето.

Huawei Гледајте ГТ 2

Куќиштето е заштитено од прашина и влага на ниво од 5 банкомат (50 m), односно може да се туширате, капете и пливате со часовникот, но не се препорачува нуркање. Па, како што беше, присуството на обука за пливање во базен и отворено тело со вода, како и триатлон во менито, навестува дека часовникот е дизајниран за употреба во вода.

Huawei Гледајте ГТ 2

Лично, јас сум со Huawei Часовникот GT на мојата рака мирно пливаше со часови во маска во Црвеното Море, гледајќи ги рибите, а потоа миејќи ги со свежа вода. Нема проблеми. Мислам дека иста е ситуацијата и со новата верзија на уредот.

Состав на елементи

Како се слични? Huawei Гледајте GT 2 на часовникот од претходната генерација? Да, скоро сите. Имаме иста метална футрола со две копчиња десно и заден панел од висококвалитетна издржлива пластика на која има 4 оптички сензори и 2 контакти за магнетно полнење.

Инаку, полначот од старата (AF38-1) и новата (AF39-1) верзија на часовниците се целосно идентични по изглед и имаат компатибилност наназад во однос на полнењето на часовниците. Иако новиот „таблет“ визуелно може да се разликува со појасно втиснување на логото Huawei одозгора помеѓу контактите.

Околу предниот дел на екранот на часовникот има керамичка рамка со 24-часовна скала. И тука гледаме неколку значајни разлики. Во моделот GT, ознаката е портокалова, а во GT2 - светло сива боја. Покрај тоа, во новиот модел, рамката е на исто ниво со стаклото. Во исто време, како и кај старото, стаклото е вдлабнато, а рамката го рабови со необичен раб.

Huawei Гледајте ГТ 2

И тука не знам како да се чувствувам за тоа. Од естетска гледна точка, новото решение изгледа поинтересно. Но, од практична гледна точка... За речиси шест месеци користење, керамичките рабови повеќе од еднаш го спасија стаклото на екранот на мојот часовник од гребнатини, па дури и од посериозни оштетувања. Ги допирав ѕидовите и другите архитектонски градби со часовникот, ги допрев испакнатите делови од багажникот на автомобилот и ... не можете ни да се сетите на се. И секој пат ментално ја пофали таквата одбранбена одлука. Навистина ја покажа својата ефикасност - нема ниту една гребнатинка на стаклото, како и на куќиштето. Тешко е да се каже што ќе се случи со новата верзија на часовникот. Но, чисто теоретски, заштитата овде не е толку сигурна како што би сакале.

Huawei Гледајте ГТ 2

Уште една мала надворешна разлика помеѓу новиот часовник и стариот може да се најде на задната страна - малку променет облик на капакот. Но, ништо значајно.

Huawei Гледајте ГТ 2

Екран

У Huawei Watch GT2 користи кружен AMOLED од 1,39 инчи со резолуција од 454 x 454 пиксели. Всушност, ги има токму истите карактеристики како и минатогодишниот уред. Тие се исто така исти во однос на осветленоста. Единствената разлика што ја забележав е дека екранот изгледа потопол на мојот стар часовник отколку на новиот, но можеби тоа е карактеристика на различни серии од истиот матричен модел.

Во принцип, екранот е одличен, како и за слична класа на уреди. Информациите се совршено читливи од него под какви било услови и под секое осветлување. Покрај тоа, употребата на AMOLED и темната тема на интерфејсот ги подобруваат перформансите на заштедата на енергија, што е многу важно за пренослив уред.

Huawei Гледајте ГТ 2

Вреди да се напомене дека во секојдневниот живот користам автоматска контрола на осветленоста и воопшто работи соодветно. Покрај тоа, во поставките, можете рачно да изберете едно од 5-те нивоа на осветлување.

Huawei Гледајте ГТ 2

Исто така, на крајот на летото, со уште едно ажурирање, производителот ја додаде долгоочекуваната функција Always On Display на системот во две варијанти - едноставни аналогни или дигитални копчиња со избор на акцент на боја (бела, зелена, црвена). Се разбира, AOD го намалува траењето на батеријата на часовникот, но повеќе за тоа подоцна.

Патем, режимот на постојано прикажување на времето на екранот работи според „интелигентен“ алгоритам и ја зема предвид вашата состојба и настани. На пример, кога часовникот ќе открие дека сте заспале, AOD е оневозможен. За повторно активирање, откако ќе се разбудите, ќе треба да го притиснете копчето.

Huawei Гледајте ГТ 2

Дополнително, кога полнењето ќе се намали на 20%, ќе ви биде побарано да го исклучите заштитникот на екранот за да ја зголемите автономијата на уредот. Ако часовникот прими порака, можете брзо да ја прегледате содржината во рок од неколку секунди по вибрациите со помош на гестот на вртење на екранот во лице. Во принцип, тоа е погодно.

Huawei Гледајте ГТ 2

Железо

И тука откриваме сериозни промени. Првиот е најнезабележлив и веројатно најважен. Промена на хардверската платформа. Од чипот Qualcomm Snapdragon Wear 3100 што се користи во Watch GT, Huawei се префрли на сопствен Kirin A1 SoC. Благодарение на ова, комуникациските способности на часовникот значително се подобрија. Наместо Bluetooth 4.2 во старите времиња, добиваме нов - верзија 5.1 со екстензии BLE / BR / EDR.

SoC Kirin A1

Не сакам да истражувам во техничките детали за чипот во овој преглед. Ништо не се промени од гледна точка на потрошувачот. Новиот часовник работи на прв и втор поглед исто толку брзо и непречено како и стариот. Но, во политичка смисла, ова е многу демонстративен чекор против позадината на американските санкции. Зајакнување на независноста Huawei од трети лица технологии и компоненти продолжува.

Количината на RAM меморија, инаку, исто така порасна од 8 MB кај стариот часовник на 32 MB кај новиот. Не забележав вистинско подобрување, но најверојатно дополнителната количина на RAM меморија е неопходна за работа на нови функции, за кои ќе зборувам подолу.

Функции Huawei Гледајте ГТ 2

Прво, за оние читатели кои првпат се среќаваат со темата, едноставно ќе ги наведам функциите во кои се и двете Huawei Гледајте GT и внатре Huawei Гледајте GT 2, а потоа ќе преминеме на иновации.

 • Приказот на времето е изненадување.
 • Штоперица, тајмер, будилник - класици на жанрот.
 • Следење на чекори, поминато растојание, потрошени калории.
 • Се прикажува моменталното време.
 • Мерење на отчукувањата на срцето - на барање, за време на тренинг или постојано. Флексибилно конфигурабилна функција.
 • Следење на спиење – време, квалитет на спиење, фази на спиење.
 • Барометар.
 • Компас.
 • Пребарување телефон и функција против изгубено - часовникот звучи ако сте отишле далеку од паметниот телефон и врската е изгубена.
 • Приказ на пораки - може флексибилно да се конфигурира на паметниот телефон, е вклучен за секоја поединечна апликација.
 • Широки спортски функции и записи за вежбање - тие имаат посебно мени, кое се повикува од главното мени или со притискање на долниот копче. Речиси сите типични спортови се достапни овде: трчање на улица и на патека, спортско пешачење, качување по угорнина или по скали, велосипед и велосипед за вежбање, елипсовиден, пливање во базен и резервоар, триатлон. За време на тренингот, функцијата GPS активно се користи и вашата песна се снима во меморијата на часовникот, а потоа се синхронизира со паметниот телефон и се испраќа во облакот. Можете да ги анализирате записите за обука и да ги гледате деталите за обуката на вашиот паметен телефон.

Телефонски повици

Главни хардверски чипови Huawei Гледајте GT 2 - присуство на микрофон и звучник. Сега од часовникот не само што можете да видите кој повикува и да ги ресетирате дојдовните повици, туку и да примате повици и да разговарате со соговорникот без да го извадите паметниот телефон од џебот - користејќи ја функцијата на звучникот во часовникот. На пример, ќе биде корисно ако возите. Од страна ќе изгледа малку смешно, се согласувам. Но, можете да поврзете и безжични слушалки со часовникот и да разговарате преку него ако сте надвор.

Huawei Гледајте ГТ 2

Покрај оваа функција, во менито на паметниот телефон се појавија 2 нови ставки - Контакти и Повици. Првиот е одговорен за 10 избрани контакти за кои би сакале да остварувате повици директно од часовникот. Ги додаваме од паметниот телефон и тргнуваме. Второто мени ги прикажува последните 12 повици од апликацијата Телефон паметен телефон. И оттука можете да повикате и кој било број од списокот. Прилично кул.

Контролирање на плеерот и слушање музика

Друга долгоочекувана карактеристика што ја нема во Watch GT и се појави во Watch GT 2 е контролата на репродукција на музика. Покрај тоа, не само што можете да го контролирате плеерот на вашиот паметен телефон, туку и да слушате музика директно од часовникот, благодарение на фактот што количината на вградената меморија се зголеми од 128 MB на 4 GB. Точно, апликацијата Huawei Health, преку кој треба да фрлате музички фајлови од паметен телефон на часовникот, тврди 2,3 GB достапен простор. Очигледно, останатите 1,7 GB се доделени на системот, складирање на индикатори за активност, податоци за апликации и ажурирања на фирмверот.

Huawei Гледајте ГТ 2

Директно поврзана со функциите на слушање музика и телефонски разговори е нова можност за поврзување на Bluetooth слушалки или слушалки со часовникот. Па, сè овде се чини дека е едноставно и јасно, нема да го опишам детално. Но, најсмешното е што можете да слушате музика без слушалки - директно преку звучникот на часовникот. Вие самите разбирате каков е квалитетот, но сепак ... Волуменот, патем, е сосема пристоен

Huawei Гледајте ГТ 2

Мерење на стресот

Уште една нова функција Huawei Гледајте GT 2 – мерење на нивото на стрес. Разбирам дека се заснова на анализа на вашиот пулс при мирување и флуктуации на срцевиот ритам воопшто. Колку е точна оваа информација воопшто и што можете да направите за да ги подобрите овие индикатори - не се обврзувам да дискутирам. Но, пред да ја активирате оваа функција во апликацијата Huawei Здравје, ќе биде побарано да направите прилично долг личен тест на тема вашата ментална и психолошка благосостојба и отпорност на стрес. Добиените податоци некако се земаат предвид при работа на алгоритми на функцијата за мерење на напрегање. Но, според мене, нема доволно објективност во оваа функција. Можеби грешам.

Huawei Гледајте ГТ 2

Вежби за дишење

Друга нова ставка од менито во часовникот е Вежби за дишење. Но, тука сè е едноставно - го поставувате времетраењето и ритамот, часовникот ви покажува кога да вдишувате и издишувате, само следете ги упатствата на екранот. Корисно? Најверојатно да.

Гласовни поттикнувања

Бидејќи часовникот сега има звучник, се појави и функцијата на звучни и гласовни потсетници, покрај претходно достапните вибрации. На пример, часовникот го најавува почетокот и крајот на тренингот со строг, но пријатен машки глас.

Добрите и лошите страни на Lite OS

Во принцип, од објавувањето, оперативниот систем за часовници Huawei добро испумпана. Сите кои се заинтересирани за оваа тема се сеќаваат дека свежиот Lite OS изгледаше како прилично примитивен систем. Покрај тоа, имаше одложувања во работата на интерфејсот. Проблеми имаше и со пораките на кирилица - фонтовите беа искривени, со празни места меѓу буквите. Исто така, недостасуваа поединечни икони за секоја програма и често беше нејасно од каде доаѓа пораката.

Значи, повеќето од овие недостатоци се веќе поправени. Интерфејсот стана помазен. Се појавија икони за најпопуларните апликации. Но - не апсолутно за секого. Не разбирам зошто не можете да користите кратенки од паметен телефон. Фонтови, исто така, сега се во целосен ред, но како и досега, не можете да извршите никакви дејства со пораките. Нема шаблони за одговори.

Huawei Гледајте ГТ 2

Како што веќе спомнав погоре, се појави функцијата за постојано прикажување на времето на дисплејот, што толку жестоко го посакуваат многу корисници. Но, тоа е ограничено на две AOD скини, иако според мене се кул.

Huawei Гледајте ГТ 2

Додадени се и бројчаници, има одреден избор, но да бидеме искрени, нема толку многу надворешни типови на часовници колку што би сакале и не се особено разновидни. Нема конструктори за бирање со комбинација на потребни виџети и можност за додавање готови страници за часовници од трети страни. Се надевам дека некогаш ќе се појават такви карактеристики.

Имам поплаки и за нови функции. На пример, контролирање на репродукција на музика на паметен телефон. Изгледа како кул идеја. Погодно е, се согласувате. Не треба да го вадите паметниот телефон од џеб, можете да ја паузирате репродукцијата и да продолжите со слушањето, да ја контролирате јачината на звукот и да менувате песни од часовникот.

Преглед на паметен часовник Huawei Гледајте GT 2 (46 mm) и споредба со Huawei Гледајте GT

Но, постојат неколку нијанси во имплементацијата на оваа функција. Прво, треба да започнете да репродуцирате музика на вашиот паметен телефон. Можете да најдете логично објаснување за ова, одеднаш имате неколку музички плеери. Потоа можете да менувате песни само во оригиналната листа за репродукција. Но, ова не е најтажното нешто. За да пристапите до додатокот на плеерот, треба да го активирате екранот на часовникот и да направите 4 странични лизгања од главниот екран. Но, лошо е што часовникот не се сеќава на оваа акција. Поточно, заборава веднаш по префрлувањето на скринсејверот ако користите AOD, а по некое време и ако екранот само ви се испразни.

При следниот повик до функцијата (на пример, сте слушале 2 песни, а сакате да ја прескокнете третата или треба да ја прилагодите јачината на звукот), би било логично графичката контрола на плеерот да се прикаже веднаш кога ќе се сврти екранот вклучено, на пример, со мавтање или допирање (кога се користи AOD). Можам да наведам часовник како пример MyKronoz ZeTime, каде што системот се сеќава на последната апликација и ја стартува кога екранот е активиран. Но не! ВО Huawei Часовникот GT 2 повторно ќе ви го прикаже главниот часовник и треба да ги направите истите 4 странични удари. Во принцип, постои функција, но не е многу погодно да се користи поради многу непотребни движења. Ќе биде полесно и побрзо да го извадите паметниот телефон од џебот.

Ажурирање: Функцијата за доделување дејства при притискање на долниот копче се појави во поставките на часовникот. Покрај тоа, можете да „закачите“ музички плеер на него и на тој начин да го заобиколите овој недостаток.

Функцијата на телефонски повици работи без поплаки. Но, зошто постојат стандардни стандардни кратенки со мали човечиња, зарем не е можно да се повлечат поединечни кориснички избор од телефонскиот именик?

Се разбира, главниот недостаток на Lite OS е недостатокот на каква било проширливост. Само бирачите може да се додадат од заоблениот комплет. Би сакал да имам барем минимална продавница на сопственички и апликации од трети страни за да ја зголемам функционалноста на часовникот.

Друг, и веројатно главен недостаток на целата линија Huawei Гледајте GT - нема можност за бесконтактни плаќања. И најверојатно, Google Pay во следните генерации на часовници на оваа платформа во догледна иднина нема да мора да чека. Останува надеж за Huawei Платете, но тука сè ќе зависи од способноста на компанијата да ја распореди глобалната дистрибуција на овој платен систем.

Од друга страна, постојат стравувања дека сите компликации на интерфејсот и функциите ќе доведат до фактот дека Lite OS може да ги изгуби своите главни предности - леснотија, едноставност и одлична енергетска ефикасност. Затоа, во оваа фаза, треба да направите компромиси. Во принцип, нема да кажам дека тука има стагнација, системот расте програмски - паралелно со можностите на хардверската опрема. А ажурирањата на фирмверот на часовниците пристигнуваат речиси секој месец.

Huawei здравје

Оваа апликација е центар за следење на вашата активност и поставување на сите ваши преносливи уреди. Поврзувањето на часовникот е едноставно, сите поставки се јасни, има совети. Има и синхронизација со облакот Huawei и поставување податоци на Google Fit и MyFitnessPal. Покрај тоа, оваа апликација е одговорна за проверка на нови верзии на фирмверот и ажурирање на часовникот преку воздух.

Huawei здравје
Huawei здравје
цена: слободен

Во делот Huawei Апликацијата Watch GT2 исто така се користи за преземање музика и создавање листа на избрани контакти за повикување од часовникот.

Автономија

Производителот на официјалната веб-страница тврди 2 бројки - 14 дена со вклучен монитор за отчукувањата на срцето, вежбање 90 минути неделно и слушање музика 30 минути неделно. И 30 часа во режим на максимално оптоварување со помош на GPS. Генерално, јасно е дека вистинското ниво на автономија зависи од специфичниот начин на користење. На пример, ако го вклучите постојаното прикажување на заштитникот на екранот, часовникот предупредува дека времето на користење ќе се намали за половина.

Лично, часовникот ми работеше 6 дена со овозможени сите функции (константно следење на пулсот, следење на стрес и спиење) и аналогната кожа Always On Display. Но, ова се индикатори без тренинг, иако одев многу и часовникот едноставно сними активност.

Во секој случај, Huawei Watch GT 2 е еден од „најдолготрајните“ паметни часовници на пазарот. Ова може да се каже со сигурност. Со просечна активност, треба да се наплаќа околу еднаш неделно. И според овој индикатор, тие практично не се разликуваат од часовниците од претходната генерација, барем така ми се чинеше. Но, функционалноста стана повисока.

Што се однесува до брзината на полнење, еве го времето кога ја поврзувате станицата за полнење со адаптерот 2А и се полни од почетните 10% од батеријата:

 • 00:00 – 10%
 • 00:10 – 26%
 • 00:20 – 45%
 • 00:30 – 62%
 • 00:40 – 75%
 • 00:50 – 88%
 • 01:00 – 95%
 • 01:04 – 100%

Како што можете да видите, помалку од 10 минути полнење е доволно за да го продолжите животниот век на часовникот за цел ден користење. И тоа е многу кул.

Резултати

Главното прашање. Дали сопствениците на старата верзија на часовникот треба да ја надградат на нова? Лично, не ја гледам поентата во ова, бидејќи едноставно не ми требаат новите функции. Слушам музика од мојот паметен телефон и ја контролирам репродукцијата директно од слушалките TWS. Но, ако имате модел на слушалки без такви можности, тогаш оваа функција на часовникот несомнено ќе ви биде корисна.

Дополнително, доколку сте љубител на трчање или други спортски тренинзи за кои не сакате да го земете вашиот паметен телефон, користењето на часовникот како музички плеер ќе ви биде многу корисно. Само имајте на ум - без паметен телефон, функцијата за телефонски повик нема да работи. Дали е тоа во принцип неопходно е исто така големо прашање. Но, ако имате таква потреба, тогаш еве го решението.

Преглед на паметен часовник Huawei Гледајте GT 2 (46 mm) и споредба со Huawei Гледајте GT

Во исто време, ако токму сега ќе купите нов паметен часовник, тогаш Huawei Гледајте ГТ 2 – една од најдобрите опции за рачен уред со совршен (според мое мислење) дизајн, прекрасен екран, одлична автономија и прилично напредна функционалност. Да, можностите на уредот се ограничени, но има сите критични и неопходни компоненти кои работат речиси совршено (зборував за недостатоците). Најважно е тоа што не е часовник кој ќе ве оптоварува со потребата од секојдневно полнење. Во принцип, го препорачувам ако ви одговара цената и комплетот на функции. Доколку не ви се потребни нови функции, постои поевтин часовник од претходната генерација.

Сите фотографии од прегледот се направени со камера на паметен телефон Huawei P30 Pro

Цените во продавниците

Vladyslav Surkov
Vladyslav Surkov
Ко-основач Root Nation. Уредник, извршен директор. Мразам етикети и не обожавам брендови. Само квалитетот и функционалноста на гаџетот се важни!
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега