Гаџетиуреди за носењеMoto 360 3gen паметен часовник: искуство и пазар

Moto 360 3gen паметен часовник: искуство и пазар

-

Во текстот подолу ќе се обидам да зборувам за моите впечатоци од часовникот Moto 360 3gen по одреден период на користење, зошто го избрав, што ми се допадна, дали има коментари и дали сум задоволен од мојот избор. И не двоумете се да коментирате и да го споделите овој материјал, ќе бидам многу задоволен.

Малку позадина

Ќе почнам малку од далеку. Мојот прв паметен часовник уште во 2015 година, тоа е Moto 360 1gen во полиран челичен тело. Тие само живееја со мене колку што можеа - околу 4 години.

Дизајнот ми даваше зуи секогаш кога часовникот беше на мојата рака. Ова е толку мијалник за тешки метали, но без испакнати навртки за прицврстување на нараквицата. Ременот беше поврзан таму речиси внатре во куќиштето, изгледа уредно и не оди подалеку од ширината на раката, ако имате тенка.

Паметен часовник Moto 360 1gen

Неколку месеци подоцна, откако не многу внимателно ја сменив батеријата, часовникот почина, па морав да го сменам. Кое? Се разбира на круг, се разбира на Мото. Во тоа време, втората генерација се продаваше доста долго.

Moto360 2gen

Зеде... и се продаде за шест месеци. На Snapdragon 400, тогаш релативно свежата верзија на Wear OS се тресеше под оптоварување уште полошо од старата верзија на TI OMAP 1 од 3 GHz. Последната капка беше тренингот во Strava што беше ресетиран од часовникот - едноставно се прегреа и ја извади апликацијата од меморија буквално на влезот, без зачувување на напредокот. И покрај фактот што неговиот дизајн беше многу, многу добар - не можев да му простам за таквите заглавувања.

Прочитајте исто така:

Во овој момент колега продаваше Мото 360 1ген во црна футрола за чисто симболична сума, го земав и бев задоволен од нив буквално до крајот на 2021 година, по што зафркаа шегите со батеријата - часовник отчукува стар.

Како што често се случува, гаџетите почнуваат да се слеваат во многу „вистински“ момент. Во земјава има војна, се трудите редовно да придонесувате за војската, во исто време треба да ја завршите кујната, бидејќи за неколку месеци семејството ќе има нов додаток... И еве моја сакана Мото 360 1ген со неколку пиксели кои веќе се изгорени од старост ја прави последната воздишка и престанува да се вклучува. Што да правам? Не можам да се замислам без часовник и би било добро да имам проблем со сликата – сега некако може да се турне подлабоко, но тука е повеќе безбедносен проблем – по 24 февруари почнав да спијам со часовник на мојот рака за дури и ноќе да не ја пропуштам најавата за воздушен аларм и други важни пораки (да, од се срце посакувам и целиот огромен Запоребрик да бега од гласни звуци ноќе и да носи дете заспано во складиштето неколку пати во текот на ноќта).

Но, јас се оддалечувам. Па што да се прави? Земете нешто прилично ефтино како замена, па плукајте, нервирајте се и како резултат на тоа, по одредено време, сепак одвојте финансии за нормален часовник? Дали да земам нешто нормално и адекватно, но по разумна цена? Имаше идеја повторно да се нарача првата генерација Moto 360 на ebay, дизајнот им е премногу кул, но... доставата од странство е сега доста проблематична, има голема неизвесност како и до каде ќе оди парцелата, па затоа јас реши да го погледне часовникот веќе во Украина. Буџетот беше ограничен на 5500-6000 UAH, па откако ги разгледав сите добрите и лошите страни, решив повторно да купам нешто соодветно на Wear OS. Доволно чудно, сосема е можно за овој буџет да ја земеме генерацијата број три на Moto 360, иако на почетокот не сакав да ги земам поради цела група причини. Патем, јас го однесов овде оваа продавница. Нема да оставам линк до производот, бидејќи не сум сигурен дека часовникот сè уште ќе биде таму додека да излезе статијата, но момците се добри, услугата е добра, зошто да не им помогнеме во овој момент.

Зошто овој часовник? Зошто не друг на овој оперативен систем? Сè ќе ви кажам подолу.

Дизајн и клучни карактеристики на Moto 360 3gen

Како што може да претпоставите од горенаведеното, јас сум љубител на тркалезни метални часовници во полирано сребрено куќиште, иако можам да живеам и со црно куќиште. Moto 360 3gen нема проблем со ова. Часовникот може да дојде во три верзии, сите ми одговараа, освен златниот - секако дека тоа ми се допаѓа, дури и имам очила за сонце во боите на Google, но тоа е премногу.

Мото 360 3ген

Значи, метал, две копчиња, од кои горното е ротирачко за лизгање низ списоци, пуштање на завесата за поставки и тоа е се, а долниот може да се користи за активирање на која било посакувана програма. Најзгодно ми беше да ја закачам активацијата на Google Pay, фантастично погодна работа, јас користам плаќање од паметен телефон уште од времето на алтернативата од Privat, кога Google Pay сè уште не беше официјално пуштен во употреба. Имаше време, се сеќаваш, кога на каса те гледаа како волшебник?

Мото 360 3ген

Две ремени (кожа и силиконски), држач за полнење и хартии се стандардно со часовникот. Пристаништето има негативен момент и позитивен. Негативно е што не е безжичен, ќе ме разберат сопствениците на Moto 360 од првите две генерации. Безжичното полнење не само што е поудобно, туку и поубаво. Но, магнетната „плоча“ има еден значаен плус – брзото полнење, што е навистина одлучувачко во случај на часовник на Wear OS.

Можете да се запознаете со главните карактеристики подолу:

  • ОС: Носете ОС
  • RAM (GB): 1
  • PZP (GB): 8
  • Екран: AMOLED, 1,2", 390×390
  • Батерија (mAh): 355
  • Димензии (мм): 42,80×11,68
  • Тежина (g): 52
  • Безжични модули: Bluetooth, Wi-Fi
  • Заштита од влага: 3ATM
  • NFC: Да

Зошто Moto 360 3gen, а не други на Wear OS

Затоа што во вистинскиот буџет максимално беа исполнети сите потребни услови: квалитет, за кој нема поплаки, круг, метал, дизајн, присуство на NFC.

Исто Samsung Galaxy Watch4 не се вклопува во буџетот, но изберете помеѓу Моторола и Мобвои со многу компромиси (или пластичен, или голем, или не-AMOLED дисплеј итн.) - не, благодарам.

Исто така интересно:

Во употреба Moto 360 3gen

Часовникот се справи со сите потребни задачи со тресок, не погрешив. Изгледа одлично, навистина уредно и компактно во рака, Google Pay работи стабилно, Strava не паѓа при инсталирање на апликацијата Спиј како Андроид сонот чита без проблеми, можете да слушате музика без паметен телефон - што друго ви треба? Ах, да, откако работев во пилевина, го измив часовникот под чешмата, наеднаш тоа некому му е важно, се е во ред. И, исто така е удобно да се спие - тоа не е некој џиновски дизел. Посебно почитување на ротирачкото копче - многу помага при работа со ракавици.

Она што друго дава е вистинската способност за целосна интеракција со пораките, само Watch OS може да се натпреварува со Wear OS во овој поглед. Нема потреба постојано да го вадам телефонот за да одговорам на некого во месинџерот, да, навистина ја диктирам пораката со глас, таа се препознава како текст и секогаш правилно се испраќа до примачот. Тешко е за сопствениците на сите видови „паметни“ часовници на други „ОС“ да го прифатат ова, постојано го слушам стандардот „Не е потребно“. Многу е убаво да се оправда отсуството на каква било функција со тоа што никому не му треба, особено кога всушност ја користи. Патем, неодамна на некои часовници Huawei имаше можност да се одговори на пораките со шаблони. Почекајте малку и „непотребната“ функција за нормален одговор ќе се појави во едно од ажурирањата.

Прочитајте исто така:

Што е со автономијата?

Ова е речиси единствениот компромис при изборот на часовник за „тежок“, паметен оперативен систем. Малку е веројатно дека ќе изненадам некого овде - стандардот за Wear OS е 1,5 дена нормална употреба. Ова е кога комуницирате со часовникот во текот на денот, читате известувања, одговарате на нив или со глас или со пишување текст од часовникот (тоа е уште една перверзија, гласот е многу полесен и побрз), ја контролирате репродукцијата на музика и други ситници. Ако часовникот покажува 95-100% наутро, тогаш околу ручек следниот ден треба да ги ставите на полнење, имаат време да се полнат за време на оброк, брзото полнење е начин да се оди.

Мото 360 3ген полнење

Мене лично ми се случи да полнам сабајле додека појадувам, потоа цел ден и цела ноќ часовникот ми е на рака, а наутро пак го ставам на обвинителна клупа додека не биде поудобно, секогаш сум сигурни дека полнењето ќе биде доволно, нема смисла да се чека целосно празнење на батеријата

Висовски

Ова не го пишувам често во заклучоци, но многу ми се допаѓа часовникот. Навистина сум задоволен од тоа како Moto 360 3gen се однесува во секојдневната употреба, немам поплаки за тоа, дури и релативно нискиот век на батеријата се компензира со многу брзото жично полнење.

Мото 360 3ген

Дали има алтернативи? Веројатно да, но ако можете да си дозволите малку да го зголемите буџетот. По околу 7000 UAH, можете да погледнете настрана Samsung Galaxy Часовник 4 40 мм, но тоа е ситно, ако на човек, а 44mm веќе почнуваат од 10 UAH. Може да се разгледаат различни Mobvoi TicWatch, но како што веќе реков - идеалниот сооднос на сите карактеристики повторно ќе ве наведе да го зголемите буџетот на 7-8 илјади UAH, не сум сигурен дали вреди. Но, генерално, тоа е сè. Се разбира, ако не ви треба тркалезен фактор, бесконтактно плаќање, AMOLED и метално куќиште - веднаш има огромен број опции, но тогаш зошто го прочитавте сето ова? Разговараме за добар паметен часовник, а не „како да се согласиме на најмалку компромиси за најмала сума“.

Исто така интересно:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Moto 360 3gen паметен часовник: искуство и пазар

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
10
Материјали, склопување
10
Екран
10
Полнач на батерии
8
Интерфејс
10
Апликација
10
Функционалност
10
Цена
10
Ова не го пишувам често во заклучоци, но многу ми се допаѓа часовникот. Навистина сум задоволен од тоа како Moto 360 3gen се однесува во секојдневната употреба, немам поплаки за тоа, дури и релативно нискиот век на батеријата се компензира со многу брзото жично полнење. Дали има алтернативи? Да, но ако можете да си дозволите малку да го растегнете буџетот. Да речеме за 2-3 илјади гривни.
Eugene Beerhoff
Eugene Beerhoff
Пишувам за забава. Сакам и пишувам песни, почитувам интересни соговорници, силни аргументи и царски витко. Старовременски мотофан — носталгичен сум за мотовинтиџ a la RAZR V6 и ROKR E8.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Стен
Стен
пред 7 месеци

Стариот Honor Band 4 почина по... 3 или 4 години живот. Задоволен сум од сè - и светлина и автономна, и дизајн, и точност (ова е на Xiaomi).
Размислував за паметен часовник, но... Сакам да ги купам овие само поради формата и дизајнот, но веројатно не ми треба поголем дел од функционалноста (добро, има апликации, работа без телефон). Значи, дефинитивно ќе го земам Honor Band 5 - иако е стар, формата ми е добра. Па, застареноста овде е релативна - тука не е потребен моќен процент.

Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 7 месеци
Одговори  Стен

Таков нормален животен век за нараквица, почит.

Популарно сега

Ова не го пишувам често во заклучоци, но многу ми се допаѓа часовникот. Навистина сум задоволен од тоа како Moto 360 3gen се однесува во секојдневната употреба, немам поплаки за тоа, дури и релативно нискиот век на батеријата се компензира со многу брзото жично полнење. Дали има алтернативи? Да, но ако можете да си дозволите малку да го растегнете буџетот. Да речеме за 2-3 илјади гривни.Moto 360 3gen паметен часовник: искуство и пазар