Осврти на гаџетиПаметни часовнициПреглед на „паметниот“ часовник Huawei Гледајте GT 2e - спортски, стилски, модерен, младешки!

Преглед на „паметниот“ часовник Huawei Гледајте GT 2e – спортски, стилски, модерен, младешки!

-

Ова е трет пат кога тестирам паметен часовник во последните шест месеци Huawei. Се чини дека производителот одлучил да ја пополни актуелната линија на уреди за носење со сите можни понуди за која било категорија купувачи. Овој пат имам тест неодамна воведен модел Huawei Гледајте GT 2e, наменета за младинска публика со акцент на спортската компонента.

Huawei Гледајте GT 2e

Ќе ве потсетам за претходните прегледи на часовници од линијата Huawei Гледајте GT 2:

  • Huawei Гледајте ГТ 2 - најстарата и најскапата верзија на часовникот со сите можни функции, вклучително и телефонски повици.
  • Huawei Часовник GT 2 (42мм) – намален модел во класичен дизајн. Унисекс опција во црна боја и јасно насочена кон женската популација во сите други бои (но не е сигурно).

Сите фотографии од прегледот се направени со камера на паметен телефон Huawei P40 Pro

Позиционирање и цена

Huawei Гледајте GT 2e е уред за млада публика, ова веќе го дознавме благодарение на маркетиншките изјави на производителот. И тие едноставно мора да бидат поевтини од постариот модел. Според тоа, одредени поедноставувања се случуваат во часовникот. Колку се значајни, ќе дознаеме во процесот на тестирање.

Huawei Гледајте GT 2e

Што се однесува до цената, овој часовник официјално вреди 4999 UAH (околу 180 долари), што е речиси 2000 UAH (74 долари) помалку од Huawei Гледајте GT 2, чија цена е 6999 UAH. Всушност, навистина има значително намалување на цената. Останува да дознаеме што губи купувачот со таквата заштеда.

Содржина на пакетот

Во масивна кутија направена од дебел картон, украсена во црна боја со златни натписи, наоѓаме комплет типичен за сегашната линија на часовници Huawei: часовник со вграден ремен, бела магнетна единица за полнење, бел USB-C кабел и хартиен прирачник со гаранција.

Huawei Гледајте GT 2e

Дизајн, материјали, распоред, монтажа

На едната рака, Huawei Часовникот GT 2e го задржува општиот концепт на дизајн и конструкција на часовници од целата GT линија. Најважно е дека се тркалезни! Телото е челично, напред е заштитно стакло, дисплејот е под него, задната страна е пластична. Сè е како постариот модел.

Huawei Гледајте GT 2e

Но, при испитувањето на часовникот, лесно се забележуваат првите поедноставувања - отсуството на керамичка рамка околу стаклото на дисплејот, која е присутна кај постарите модели од првата и втората генерација.

Huawei Гледајте GT 2e

Чисто визуелно, се чини дека рамката е означена со шема под стаклото. Но, од гледна точка на заштита од случајни удари, часовникот е поранлив, мислам. Иако стаклото има широка заоблена рамна обвивка над шаблонот на рамката и рабовите се скриени зад металниот раб на куќиштето. Значи, сè не е толку лошо. Но, во секој случај, треба да се земе предвид дека стаклото штрчи малку над куќиштето и веројатноста за негово оштетување во случај на удар е многу поголема од онаа на поскапите часовници.

Huawei Гледајте GT 2e

Следната забележлива разлика се копчињата. До овој момент, сите модели на часовници од серијата GT беа опремени со две копчиња стилизирани како традиционални тркала за намотување. ВО Huawei Часовникот GT 2e има ниски правоаголни копчиња, како во електронски часовник. Поради ова, изгледот на уредот добива поспортски дизајн.

Huawei Гледајте GT 2e

Долниот капак на часовникот е пластичен, во центарот го содржи вообичаениот сет од 4 оптички сензори за мерење на главните индикатори на телото и контактите за полнење. Подоцна ќе зборувам за конкретни функции.

Huawei Гледајте GT 2e

И, можеби, главната карактеристика на дизајнот на часовникот е куќиштето, кое непречено преминува во ременот. Претходно, прицврстувањето на ременот беше секогаш отворено, со две загради. Поради оваа карактеристика, ремените се цврсто поврзани со телото и не се ротираат околу оската за монтирање.

Huawei Гледајте GT 2e

Но, во исто време, прицврстувањето на самото куќиште се врши со стандардни оски на часовникот со пружинска брава. Можете да ги отстраните ремените без употреба на алатки, да ги замените со други - брендирани или трети лица. На пример, ремче од моето Huawei Часовникот GT од првата генерација дојде овде, иако часовникот ја изгуби оваа непречена транзиција помеѓу куќиштето и ременот.

Huawei Гледајте GT 2e

Сепак, има одредена ограничена заменливост и компатибилност на Watch GT 2e со ремени и нараквици од трети страни. Па, малку е веројатно дека ќе сакате да го инсталирате ременот од овој часовник во други часовници, бидејќи стоп на бравата за приклучување со куќиштето ќе биде видлива однадвор.

Huawei Гледајте GT 2e

Што се однесува до опциите за боја на уредот, во продажба има само три од нив - црно куќиште со целосно црно ременче, црн часовник со црвен ремен, во кој има црни влошки и сиво куќиште со меко нане-зелена лента - повторно со црни влошки

Huawei Гледајте GT 2e

Генерално, дизајнот на ремените е целосно ажуриран, овојпат тие имаат голема перфорација по целата должина.

Huawei Гледајте GT 2e

Самите ремени се висококвалитетни, изработени од хипоалергичен TPU - густ, но мек. Кога се чувствува удобно носењето на ременот, нема непријатни сензации. Не предизвикува потење и не ја иритира кожата.

Huawei Гледајте GT 2e

Целосно е погоден за XNUMX/XNUMX употреба. Всушност, часовникот го вадев само повремено - само за полнење, но повеќе за тоа подоцна.

Huawei Гледајте GT 2e

Исто така, не заборавајте дека часовникот е заштитен од прашина и влага на ниво од 5ATM. Тоа е, погодно за пливање во резервоари и базени, но без длабоко потопување. Тој исто така не се плаши од дожд и туш.

Huawei Гледајте GT 2e

Очигледно, всушност, ова се сите клучни карактеристики на дизајнот Huawei Погледнете го GT 2e и разликите на новиот часовник од сите други модели на линијата GT. Квалитетот на материјалите и склопувањето е традиционално за Huawei - на највисоко ниво, нема апсолутно ништо за што да се жалиме.

Екран, пегла, перформанси

Што се однесува до филот, Huawei Часовникот GT 2e е речиси целосна копија на оригиналниот модел. Екранот овде не е променет од првата генерација – 1.39 инчи AMOLED со резолуција од 454×454 пиксели. И јас разбирам зошто не е ажуриран - дисплејот е одличен (за часовник) и нема смисла да се инсталира друг. Постојат 5 достапни нивоа на прилагодување на осветленоста, и генерално, осветленоста е доволна за какви било услови.

Huawei Гледајте GT 2e

Лично користам автоматско прилагодување за заштеда на батеријата и иако малку ја намалува осветленоста, информациите на дисплејот остануваат читливи. Рачното прилагодување ви овозможува значително да ја зголемите читливоста доколку е потребно.

Huawei Гледајте GT 2e

Може да го вклучите режимот на секогаш вклучен екран - но само 5 минути. Дополнително, во поставките, можете да активирате 2 опции за скринсејвери на часовникот, односно режимот Always On Display. Достапни дигитални и аналогни копчиња со прилагодливи акценти на бои (црвена, бела, зелена).

Процесорот е комерцијален, дизајниран за уреди што се носат HiSilicon Kirin A1, претставен минатата година и одлично докажано во однос на продуктивноста и потрошувачката на енергија.

Huawei Гледајте GT 2e

Bluetooth 5.1 со поддршка за BLE / BR / EDR се користи за поврзување со главниот уред. Има и GPS модул за прецизно снимање на тренинзите, кој користи следење на растојанието кое корисникот го одел, трчал, пливал или возел. Постои NFC модул, но тој сè уште не е активен во Украина (го чекаме Huawei Плати).

Часовникот е опремен со 4 GB постојана меморија. Малку повеќе од 2 GB од нив се достапни на корисникот. Зошто - ќе ти кажам подоцна.

Функционалност Huawei Гледајте GT 2e

Часовникот работи на Lite OS, развиен специјализиран компактен оперативен систем за уреди што се носат Huawei. Всушност, сè е исто како во постарата верзија на часовникот, освен можноста за телефонски повици. Тоа е, чисто хардвер Huawei На часовникот GT 2e му недостасуваат микрофон и звучник. И ова е најважното поедноставување, кое веројатно придонесе за значително намалување на цената на часовникот.

Во останатите имаме комплетен сет на линијата GT 2 - следење на активности (чекори, поминато растојание, време и согорени калории), приказ на моменталното време, известувања од апликации, чиј состав може да се избере на паметниот телефон.

Huawei Гледајте GT 2e

Има контрола за репродукција на музика - и на поврзаниот уред и во сопствениот вграден плеер. Можете да преземате музички датотеки од вашиот паметен телефон на часовникот преку апликацијата Huawei Здравје и поврзете безжични слушалки со нив за понатамошно слушање музика без користење на главниот уред. Токму за работата на оваа функција се доделуваат истите 2 GB меморија достапни за корисникот.

Исто така, најновото ажурирање на фирмверот додаде v Huawei Часовникот GT 2e може да го мери нивото на кислород во крвта (SpO2). Оваа опција е позиционирана како особено корисна и важна за време на пандемијата COVID-19, бидејќи ви овозможува грубо да ја процените ефикасноста на респираторниот систем. Покрај тоа, часовникот има традиционално мерење на отчукувањата на срцето, нивото на стрес и следење на квалитетот на спиењето со препораки.

Часовникот неодамна доби и функција за далечинско снимање, или подобро кажано, копче за блендата на камерата на паметниот телефон со задоцнување од 5 секунди. Тоа е, можете да инсталирате паметен телефон на статив, да се оддалечите и да фотографирате од далечина користејќи рачен уред.

Што друго има во часовникот? Универзални функции: барометар, компас, стоперка, будилник, тајмер, фенерче, известување за исклучување од главниот уред (корисно ако често го заборавате некаде) и пребарување на паметен телефон.

Големо внимание во Huawei Часовникот GT 2e е посветен на бирање. Ги имаше повеќе и станаа поразновидни. Исто така, беше можно да се прилагодат составот и положбата на графичките контроли во некои варијанти на бирачи. Ваквите копчиња имаат икона за менувачот на дното, а можете да изберете да го пополните екранот од стандардниот сет - активност, следење на отчукувањата на срцето, стрес, виџети за времето и полнење на батеријата. Покрај тоа, за некои кожи кои активно ја трошат батеријата, сега постои ознака „енергетски интензивна“.

Доколку го барате најнапредниот спортски „паметен“ часовник, тогаш можете да ја напуштите оваа бескорисна активност. Бидејќи толкав број на воспоставени обуки, како во Huawei Гледајте GT 2e, нема да најдете никаде на друго место. Да, јас самиот бев малку шокиран од толку голем број. Проценете сами. Кога ќе одиме од главното мени во апликацијата „Тренинг“ или кога ќе го притиснеме долниот копче, стандардно доаѓаме до списокот со достапни вежби. Патем, дејството на долното копче може да се дефинира во поставките и наместо тоа да се додели на брза транзиција кон музика, на пример, или на која било друга функција. Но, да се вратиме на спортската компонента.

Huawei Гледајте GT 2e

И еве гледаме листа на стандардни вежби: Курсеви за трчање (13 програми), Трчање надвор, Неблагодарна работа, Пешачење надвор, Пешачење, Велосипедизам, Велосипед за вежбање, Пливање во базен, Пливање во резервоар, Качување, Трчање крос-кантри, Триатлон, Елиптична, Веслачка машина, Друго.

Подолу е навидум едноставно копче „Додај“. Но, таму можете да се изгубите во бројот на различни активности. Изгледа дека програмерите се обиделе да запомнат сè што може да им падне на ум, а потоа го гуглале и додале уште малку на врвот. Само треба да ги наведам сите опции. Прво, за да го сфатите обемот на она што се случува. Па, второ, за да дознаете сигурно пред да купите дали часовникот има запис за вашата омилена активност или вежбање. Значи, дали сте подготвени? Да одиме!

Вежбите се поделени во категории, поделбата не е секогаш логична и често нејасна, но овде едноставно цитирам на изворниот јазик.

Во приміщенні: сила, вртење, чекор, лента за трчање, VIIT (мистериозно), аеробик, групен тренинг (што и да значи тоа), јога, пилатес, кросфит, функционален тренинг (заматен), физички тренинг (заматен на квадрат), таеквондо, бокс, спаринг , карате, мечување, стомачен танц (леле), џез танц, латино, балет, тренинзи со јадро, борба против телото (ммм?), Кендо, бар, барови.

Забава: Уличен танц, Уметничко лизгање, Боречки вештини, Квадратен танц (предложи вулгарни асоцијации, но јас се воздржувам), Таи Чи, танцување, обрач, фризби, пикадо, стрелаштво, јавање коњи, лов, змејови, влечење на војна, лулашки, искачување на скали (најдобра забава, што друго има), Трчање со пречки (и повеќе забава), риболов (во оваа вежба, логично би било да се додаде евиденција за големината на уловената риба и количината на консумиран алкохол, но не е таму - значителен минус на часовникот).

Преглед

Спорт: бадминтон, пинг-понг, билијард, куглање, одбојка, бадминтон (втор пат, да, но на иконата на малиот човек што шутира нешто), Ракомет, Софтбол, Крикет, Рагби, Фудбал на плажа, Одбојка на плажа, Гејтбол, Хокеј, Сквош , Сепак такро (јавете се во Википедија за помош), Bouncers (дали ова е вежба за персоналот во ноќниот клуб или нешто слично?).

Вода: пловење, сурфање, рафтинг, чамец со змеј, кајакарство, брана, џет ски, даска за сурфање (изгледа дека тоа се случило, но можеби тоа е кога самите работите со даска?).

Зима: Уметничко лизгање, хокеј на мраз, виткање, боб санки, спортови на луге, биатлон. А каде се традиционалните масовни спортови на скијање, Huawei? Трчање, спуст, ски скокање? Слободен стил на крајот на краиштата! Нецелосни

Екстремни: скејтборд, качување по карпи, брануваа, паркур, BMX, ориентација, падобран, трки со автомобили.

Но, сите овие се ставки на истата листа, можете да замислите? Секоја вежба може да се премести во главното мени за обука за погодност за брзо стартување.

Автономија Huawei Гледајте GT 2e

Производителот тврди 2 недели автономна работа. И со одреден модел на употреба, тоа е навистина возможно. Ако не го вклучите постојаното прикажување на часовникот на заштитникот на екранот. Исто така, вреди да се разбере дека долгорочниот тренинг со помош на GPS модулот многу активно ја троши батеријата.

Но, за почеток, ги вклучив сите можни функции - постојано мерење на отчукувањата на срцето, нивото на стрес, следење на спиењето и постојано прикажување на времето, поставување известувања и следење на паметниот телефон. Во овој режим, часовникот работеше 6 дена.

Huawei Гледајте GT 2e

Сè е исто, но со исклучен скрин сејвер - 12 дена. Генерално, ситуацијата со автономијата е целосно слична на постариот модел и нема поедноставувања во овој поглед.

Брзина на полнење кога е поврзан со адаптер од 2А:

  • 00:00 – 10%
  • 00:10 – 25%
  • 00:20 – 45%
  • 00:30 – 63%
  • 00:40 – 76%
  • 00:50 – 89%
  • 01:00 – 94%
  • 01:04 – 100%

Обрнете внимание - за 10 минути всушност можете да го наполните часовникот за цел ден користење. Достојно!

Софтвер за паметен телефон

Традиционално, се користи за поставување на часовникот Huawei Здравје (Здравје). Оваа апликација е исто така центар за следење на вашата активност. Неодамна, програмата доби нов дизајн на менито во форма на картички. Но, општата функционалност не претрпе големи промени.

Huawei здравје
Huawei здравје
цена: слободен

Поврзувањето на часовникот е едноставно, сите поставки се јасни, има инструкции на паметниот телефон и на часовникот. Има и синхронизација на податоците за активност со облакот Huawei и поставување податоци на Google Fit и MyFitnessPal. Покрај тоа, алатката е одговорна за проверка на новите верзии на фирмверот и ажурирање на часовникот преку воздух. Спарено со Huawei Апликацијата Watch GT 2e се користи и за преземање музика на часовникот.

Висовски

Huawei Гледајте GT 2e продолжи да го развива концептот на компактни, лесни и удобни паметни часовници кои се дизајнирани за секојдневна употреба. Тоа е вистински уред за носење кој е секогаш при рака - дење и ноќе - и само повремено треба да се вади - за полнење.

Huawei Гледајте GT 2e

Условен недостаток на часовникот може да се смета недостатокот на можност за проширување на функционалноста (инсталирање апликации), како, на пример, во часовниците на Wear OS. Сепак, сите главни функции се веќе вградени во уредот од страна на производителот. Во принцип, има сè што му треба на типичен корисник, па дури и малку повеќе. Може да извршите само мало прилагодување на изгледот и да конфигурирате удобен пристап до често користените функции. Покрај тоа, благодарение на концептот на лесен оперативен систем за заштеда на енергија без непотребни апликации, потрошувачот ја добива главната предност на часовникот - траење на батеријата до 2 недели.

Huawei Гледајте GT 2e

И, се разбира, главната карактеристика Huawei Часовникот GT 2e е импресивна спортска компонента, дополнета со нова функција за мерење на нивото на кислород во крвта. И имајќи ја предвид намалената цена, не гледам причина да не го препорачам овој часовник за купување.

Сите фотографии од прегледот се направени со камера на паметен телефон Huawei P40 Pro

Преглед

Цените во продавниците

Vladyslav Surkov
Vladyslav Surkov
Ко-основач Root Nation. Уредник, извршен директор. Мразам етикети и не обожавам брендови. Само квалитетот и функционалноста на гаџетот се важни!
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Виталиј
Виталиј
пред 3 години

Здраво! Ми се допадна прегледот, но имам прашање, дали часовникот поддржува украински јазик? Не зборувам руски, тоа прави голема игра на зборови за Amazfit.

Vladislav Surkov
Vladislav Surkov
пред 3 години
Одговори  Виталиј

Да, тие целосно го поддржуваат украинскиот. Ако украинскиот јазик е на паметниот телефон, тој автоматски ќе се активира и на часовникот.

Популарно сега