Root NationОсврти на гаџетиПаметни часовнициПремин од Android на iPhone, дел II: Apple Часовник и AirPods - дали екосистемот е толку добар?

Премин од Android на iPhone, дел II: Apple Часовник и AirPods - дали екосистемот е толку добар?

-

На почетокот на годината ја објавив мојата овде „одамна“ за купување iPhone по 5 години Android. Благодарение на сите што ја прочитаа статијата, таа продолжува да биде популарна и доби многу коментари. Инаку ги имаше повеќе, дел од нив се загубија поради дефект. Но, нема да бидам расеан. Во првиот дел зборував за предностите на iPhone и iOS, како и за многу работи кои ме под стрес. Сега да разговараме за Apple Часовник и AirPods.

iPhone: Дали се навикнав?

Дали нешто се сменило неколку месеци по ред? Јас не би рекол. Сè што напишав во неговата статија, сè уште релевантни. Често ми велеа дека е пауза, ќе се навикнеш и се ќе биде во ред. Не би рекол дека се навикнав и почнав да го сметам iPhone за најдобриот уред на земјата. Моето мислење е сепак исто - iPhone-ите се добри, Android-ите се добри, но треба да изберете што сакате, ништо не е совршено, сè има свои нијанси.

Apple Часовник и AirPods - дали екосистемот е толку добар?

На темата: Лично искуство: Како се префрлив на iPhone по 5 години Android

Лично, сè уште сум под стрес од работа со текст, тастатура, а исто така и непотребни активности за едноставни задачи (сите опишани во статијата). Би сакал да имам и универзален конектор за полнење наместо молња. Па, мене лично екранот во 12 Pro не ми е доволно голем, навикнат сум на поголеми. Но, по тестирањето на 11 Pro Max со нереални димензии (има Androidсо подеднакво големи екрани, но помали физички димензии на телото) Бев во искушение да ја земам максималната верзија. Покрај тоа, 12 Pro Max доби незгодни рабови наместо заоблени, што го отежнува користењето на големиот телефон. Face ID е исто така добра работа, но има свои нијанси, не е згодно да се замени лице во сите ситуации.

Ќе бидам искрен, кога ќе ми дојдат добри луѓе на службена должност Android-флагшип, сакам да се ослободам од ајфонот. Но, се држам, бидејќи решив да спроведам експеримент најмалку една година.

Покрај тоа, решив да го тестирам целосниот екосистем Apple. Понекогаш имав мисли „Би се префрлил на Android, но не сакам ништо да сменам, навикнат сум на екосистемот“. Менувањето на екосистемот не е толку тешко, според мене. Префрлањето плејлисти на друга услуга за стриминг музика, фотографии на друг облак не е проблем. Но, екосистемот е исто така „железен“. Така, за комплетен сет, морав да земам лаптоп, часовник и слушалки Apple.

Прочитајте исто така: Преглед Xiaomi Mi 11: Вистински предводник

Екосистемски шарм – MacBook + iPhone

Веќе го имав првиот и најскапиот - користам лаптопи на Apple повеќе од 10 години, имаше обиди да се префрлам на Windows, но беа неуспешни. На почетокот на годината штотуку добив нов MacBook базиран на процесорот Apple М1 (мојот преглед).

iPhone и MacBook

- Реклама -

Всушност, ја спомнав врската помеѓу MacBook и iPhone во мојата статија. Што можам да кажам - да, погодно е директно да се префрлат датотеки, од време на време ги читам табовите отворени во прелистувачот Safari на iPhone од мојот лаптоп, користам копирање од крај до крај, го користам iPhone како пристапна точка (еден клик). Но, како што реков претходно, за врски Apple і Android, а особено Windows и Android има слични решенија. Нека не се толку софистицирани и не секогаш „надвор од кутијата“, туку целосно работат. Воопшто не користам чипови како Handoff или одговарање на телефонски повици преку лаптоп, тие не се потребни.

Прочитајте исто така: Лично искуство: префрлување на MacBook Pro со процесор Apple Силикон М1

Apple Гледајте

За да започнете со доброто. Се сеќавам кога излезе паметен часовник во 2015 година Apple, ги купи еден мој пријател од САД и се радуваше по нив. Јас користев iPhone во тоа време, но не ја видов поентата во часовникот. И таа го тврдеше тоа Apple не знае што друго да смисли за да заработи пари. Но, неколку години подоцна, купив паметен часовник базиран на WearOS од Google, а потоа користев две генерации Samsung Galaxy Гледајте врз основа на Tizen. Ги споделив овие спомени во моите неодамнешен преглед уште еден паметен часовник - OPPO Види.

Но, фактот останува - дојдов до заклучок дека ми треба таков уред како паметен часовник. Згора на тоа, станува збор за паметен часовник, а не за фитнес нараквици, вклучително и фитнес нараквици во форма на часовник. Понекогаш е тешко да се разбере, но главната работа што го разликува вистинскиот „паметен часовник“ е полноправен оперативен систем со голем број функции, поставки и што е најважно, можност за инсталирање програми од трети страни. Паметниот часовник е, всушност, уште еден паметен телефон, само мал и секогаш на рачниот зглоб. Да, на повеќето им се доволни фитнес алки, а своја публика имаат и паметните часовници.

Apple Гледајте

Прочитајте исто така: Преглед OPPO Watch е првиот паметен часовник што може да се носи на WearOS

Цело време користела разни паметни часовници за телефони Android, погледнав Apple Гледајте и слушнав колку им е удобно. Но, не сакав да преплаќам за iPhone за часовник. Но, кога конечно решив да се префрлам на iOS, нарачав часовник речиси веднаш.

Мојот модел е Серија 5. Можеше да земеш и SE, но овие дојдоа по најдобра цена. Не го сметав 6-то, бидејќи не гледам поента да се преплаќа за функцијата за мерење на нивото на кислород во крвта (ако има проблеми, важно е да се провери медицинската опрема, не верувајќи на гаџети).

Дизајн

Ја избрав големината од 40 мм - според мое мислење, совршена. Не е голем, не мал, компактен, совршено се вклопува во рака. Во мојот претходен Galaxy Watch, бев уморен од димензиите и големината на машината за перење, дури и во малиот модел. Покрај тоа, во неговиот осврт OPPO Гледајте Зборував за фактот дека правоаголен екран е подобро, поефикасно искористување на просторот. На крајот на краиштата, паметниот часовник е далеку од само часовник.

Apple Гледајте Apple Гледајте

Прочитајте исто така: Преглед Apple Гледајте серија 6: Дали треба да се надградите?  

Ми се допаѓа и начинот на кој се поврзани ремените. Другите часовници имаа „телескопи“, такви лизгачки цевки-игли. И во Apple магнети - лесно се откачуваат, лесно се прикачуваат.

Порано бев збунет од дизајнот Apple Гледајте со нивното рационализирано стакло без никаква заштита. Мислев дека е лесно да се удри нешто, да се изгребе... Згора на тоа, јас не сум најуредната личност во животот. Но... се е во ред! Ако погледнете внимателно, има некои гребнатини на заоблениот дел од екранот на врвот, но телото е совршено. Потсетување на Galaxy Watch (и првиот, и 3-та генерација) — рамката се изгреба во рок од една недела (има слаба обвивка), стаклото исто така не чекаше, иако е заштитено со рамката.

Впечаток

Apple Гледајте

Apple Часовникот е вториот уред по лаптопот Apple, што ми одговара 100%. Токму она што е потребно. Покрај тоа, иако има и многу добри Windows лаптопи, нема слични паметни часовници. Моментално достапни „паметни часовници“ се модели на WearOS од Google и на Tizen од Samsung. Првиот систем е речиси напуштен и навистина не се развива - кабриолет, незгоден, иако има голем потенцијал. Вториот е што е можно подобар, бидејќи едноставно нема ништо подобро. Но, ако споредите „глава“ со Watch OS, тогаш Apple подобар интерфејс, управување, подобар избор и квалитет на апликации од трети страни. Дури и елементарните ситници - на пример, самите кругови на активност што „производителите на јаболка“ се обидуваат да ги затворат. Samsung има аналог во форма на срце, исто така со три параметри. Како во Apple истото, но различна имплементација на потсетници, интересни предизвици, малку поинакви пресметковни алгоритми, генерално, различно се перцепира.

- Реклама -

Ми се допаѓаат и повратните информации за вибрациите. Ова не е „тапа“ вибрација, туку јасна хаптична повратна информација, секогаш различна и секогаш соодветна, исто како и iPhone. Тркалото има и дигитална круна. И звуци! Прво го исклучувам звукот на сите уреди, но вклучен Apple Гледајте лево, слатко и ненаметливо.

За мене, овој паметен часовник е токму таков гаџет што треба да биде. Функционален, убав, ергономски, со мазен, стабилен софтвер и практична придружна програма за iPhone.

Apple Гледајте

Недолии

Дали има некои недостатоци? Се разбира, како и секаде. Но, нема да го наречам критично. На пример, на почетокот бев изненаден што нема целосно автоматско следење на обуката. Мојот Самсунг часовник го следеше енергичното одење, возење велосипед, трчање, не можевте рачно да го започнете тренингот. Apple Watch само вели дека открила активност и нуди да започне режим на обука. Сè уште треба да кликнете на екранот. Сепак, „јаболкопроизводителите“ веднаш ми објаснија дека секоја енергична прошетка не е тренинг и не треба секој тренинг да се следи. И, што е најважно, сè е запишано во кругот на активности, дури и без вистинска евиденција за „тренинг“. Така да немам поплаки.

Прочитајте исто така: Преглед Apple Watch SE е часовник за штедливите љубители на јаболка

Што друго? Бирачите се само вградени, иако со широки опции за прилагодување. Има многу „часовници“ од трета страна за кој било часовник Samsung или WearOS. Мора да се признае, повеќето од нив изгледаат ужасно, нешто како темите на Symbian OS од раните 2000-ти. Но, меѓу ова ѓубре, со должно внимание, можете да најдете бонбони. На Apple Гледајте треба само да избере меѓу предложените опции и да ги додаде потребните модули. Лично, не најдов идеална опција за себе, која би имала истовремено големи кругови, пулс, датум, полнење на батеријата, број на чекори и почеток на тренинг. Полнењето и датумот на батеријата едноставно не одговараа.

Сепак, за разлика од другите паметни часовници што ги користев, во Apple Часовникот е многу удобен за менување бирање. Еден удар - и тоа е тоа, нема долги притискања, менија... Така, ако треба да го видам датумот, лизгам на блискиот бројчаник. Но, попогодно е да го видите полнењето на батеријата со лизгање нагоре.

Apple Гледајте

Apple ГледајтеШто се однесува до бројот на чекори - внатре Apple Гледајте речиси и не обрнува внимание на овој параметар, иако другите „педометри“ обично сугерираат одење за 8-10 илјади и прикажуваат информации на бирачите. Можете да го видите бројот на чекори со кликнување на круговите на активност и скролување малку надолу. Навикнат сум да одам по 10-15 илјади чекори дневно, па не ми беа доволни само кругови. Како резултат на тоа, инсталирав дополнителна апликација која ви овозможува да прикажете графичка контрола на екранот на часовникот. Точно, има нијанси - не се ажурира во реално време и во мини верзијата покажува само прстен за напредок наместо број, но можете да го видите бројот само со допирање на него.

Apple Гледајте

Автономна работа

Apple Гледајте главно животи два дена (без Always On, не ја гледам поентата на гаџетот да покажува нешто на екранот кога не го гледам) кога следите неколку кратки тренинзи дневно. Се разбира, ова не е најдобриот показател. Но, нормално за паметен часовник. Затоа бев подготвен за тоа. Паметниот часовник Samsung исто така живее два дена, понекогаш и три. Модели базирани на WearOS - исто така 1-3 дена, зависи од конкретниот часовник. Повторувам дека паметниот часовник е како мини-паметен телефон на рачниот зглоб. Друго ниво на ОС, железо, други способности и, соодветно, потрошувачка на енергија.

Не гледам поента да се следи квалитетот на спиењето, па во секој случај го отстранувам уредот навечер. И ако веќе лежи некаде ноќе, зошто да не лежи на држачот за полнење? Накратко, автономијата не е проблем, се навикнуваш на тоа.

Прочитајте исто така: Универзален пристап во Apple Гледајте и како да го поставите  

Што Apple Гледајте подобро од сите други?

Кога зборувам за Apple Гледајте, често ми пишуваат, велат, но еве го мојот Amazfit (замена со друг - mi band, Huawei, Garmin и така натаму) работат 2-3 недели! А зошто ви се потребни вакви часовници кои треба да се полнат секој ден или скоро секој ден! Па, да се вратиме на горната теза за разликите помеѓу фитнес-тракерите и паметните часовници.

Истите луѓе понекогаш велат - што можете да направите на вашиот паметен часовник што ние не можеме да го направиме на нашите фитнес нараквици? Повторно, тешко е да се разговара за таква тема ако соговорникот не ја искористил Apple Гледајте (како опција – модели Galaxy Watch и WearOS). Да, истите пораки и одговори на нив, но повеќе можности, ретко на кои нараквици можете да зборувате или пишувате од тастатурата / гестовите. Одговарање на повик или повик директно од часовникот - нараквици може да бидат, но не сите од нив. Плаќањето во продавниците е исто. Ретките производители го креираат својот систем за плаќање од нула, секако има ограничувања за типовите на картички и банките. Apple или Google Pay е друга работа.

Apple Гледајте

Следење на активност – повторно, се чини исто, но часовниците, како и поскапите уреди, имаат повеќе сензори и параметри (особено, има такви функции како автоматско следење, автопауза).

Нема да ја повторам инсталацијата на дополнителен софтвер. Не им треба на сите, но понекогаш е неопходно да се додаде истиот Spotify на часовникот, Telegram или алатка за вежбање/спиење од трета страна.

Apple Гледајте

Можете да слушате музика преку стриминг услуги од паметни часовници и од вградената меморија со поврзување на Bluetooth слушалки. На крајот на краиштата, паметните часовници се достапни, по правило, во LTE верзии. И во овој случај, тие можат да дејствуваат како независен мини-паметен телефон и да ги добиваат сите потребни пораки.

Во принцип, можеме да кажеме, извинете за шаблонот, дека ситуацијата е приближно иста како со Лада и Мерцедес. Можете да стигнете до вашата дестинација и на тоа и на тоа. Но, нивото на удобност ќе биде различно.

Прочитајте исто така: Apple Гледајте 5 vs Apple Часовник 6: дали треба да купите нов часовник?

Други чипови

Што друго? Петтата верзија Apple Часовникот се разликува од речиси сличните SE во присуство на сензор за пад и ЕКГ функција. Еднаш го користев кардиограмот - ми беше смешно (во смисла „до каде стигна технологијата!“), часовникот рече дека се е во ред. Не ја гледам поентата во таквите чипови за мене лично.

Apple Гледајте

Зборувајќи за екосистемот, постои и таква карактеристика како отклучување на MacBook со часовник. Точно, имам нов модел со Touch ID, па не сменив. Го ставам прстот на копчето побрзо отколку што уредите сфаќаат дека се во близина. Но, погодно е за модели без сензор за отпечатоци, како и за моноблокови на iMac и кога користите затворен лаптоп поврзан на мониторот.

отклучување на Macbook со apple види

Функцијата за отклучување на часовникот ТЕЛЕФОН би била многу покорисна. Особено во сегашните услови, кога сте во маска, мора постојано да внесувате код-лозинка. Опцијата веќе се појави во бета верзијата на iOS, го чекаме објавувањето. ВО Android таков чип постои долго време, се нарекува „Доверлив уред“. Ви овозможува да користите кој било уред со Bluetooth (дури и нараквица), во врска со кој паметниот телефон секогаш ќе биде отклучен. Се разбира, ова е „несигурно“, опција за оние кои се подготвени да се откажат од безбедноста заради погодност.

UPD: Кога беше објавен овој напис, iOS 14.5 со отклучување на часовникот на iPhone веќе беше достапен. детални инструкции подготвен од Јуриј Свитлик. Но, треба да се напомене дека таквото отклучување функционира само доколку телефонот утврди дека носите маска, а не како во Android.

Apple Гледајте

Видете исто така: Како да го отклучите iPhone со Apple Гледајте

Цените во продавниците

AirPods Pro

Па, зборувавме за „доброто“, сега да зборуваме за лошото. Воопшто не ми се допаднаа слушалките „јаболко“. Искрено, сè уште не разбирам зошто AirPods чинат толку многу. Иако... разбирам, тоа е тоа Apple! Ама... зошто се купени за толку пари? Сепак, тоа навистина е Apple.

Долго време размислував - кои браќа, обични AirPods или AirPods Pro? Директно ќе кажам дека главната карактеристика на „прав“ во форма на поништувач на бучава не ми беше релевантна (не летам во авиони, не работам во канцеларија, дури и не патувам во транспорт за време на тековниот карантински период). Но, јас се решив на Про, по принципот - браќа, подобро е така. Покрај тоа, сакав да пробам приклучоци, пред тоа го користев моделот TWS Huawei FreeBuds 3 — во формат на класични AirPods, т.е. во уши. AirPods Pro купени на штекер, планираат да се вратат ако не одговараат.

Звук и дизајн

Звукот е одличен, на исто ниво како мојот Huawei (тие исто така припаѓаа на водечкиот сегмент). Звукот е малку подлабок поради вклопувањето во ушите - ова се сè уште приклучоци, а не слушалки. Лично, јас сум поудобен со форматот на инсертите, бидејќи не ми се допаѓа ефектот "зашемети". Повеќе сакам да слушам што се случува околу мене, особено ако возам велосипед или скутер. Дури и дома слушам што прави детето, на пример, и можам да разговарам со него или со сопругот без да ги извадам слушалките.

Во глобала, „прашокот“ има добра изолација, но сепак нема ефект дека сум целосно глув. Иако ако треба да разговарате со некого, подобро е да извадите една слушалка од увото или да се префрлите во режим на транспарентност (кога уредот ги прави околните звуци позвучни).

AirPods Pro

Прочитајте исто така: Преглед Huawei FreeBuds Про: Речиси совршени слушалки TWS  

Но, во однос на големината, удобноста и ергономијата, AirPods Pro не ми одговараше. Ако обичните луѓе имаат универзална форма која ќе одговара на мнозинството, тогаш „прошките“ се сепак специфични. Слушнав многу критики - за некои, тие се премногу големи и притискаат, за други, тие се мали и испаѓаат. Се најдов во првата група - веднаш почувствував дека се под притисок. Но, решив да го пробам неколку недели (се додека е достапно враќањето). Гледајќи напред - не порасна, го вратив овој модел. Не сакам баш да ме болат ушите за многу пари.

Ми пишаа повеќе од еднаш, велејќи дека само треба да ги изберете вистинските млазници, има три вида од нив! Се разбира, го подигнав и користев комерцијална алатка за ова во поставките на телефонот. Некој советуваше млазници од трети лица. Но, во овој случај, воопшто не се работеше за млазниците, туку за големината и обликот на пластичното куќиште на слушалките, што едноставно не ми одговараше. Се случува, ушите на сите се различни. И воопшто, на интернет нема ништо...

Не ми се допадна куќиштето AirPods Pro бидејќи се ниша за делови од милиметар од страна на страна. Мислев дека ова е карактеристика на излезната копија, но не, ако го гуглате - според прегледите, скоро сите се лабави веднаш надвор од кутијата. За толкави пари тоа е бедна ситница.

Куќиште AirPods Pro

Поништување на шум и транспарентен режим

Што се однесува до карактеристиките „про“: како што веќе напишав, не ми треба режимот за активно поништување на шум (ANC). Сепак, се разбира, го пробав. Совршено ги пригушува монотоните звуци. Се пробиваат разговори, гласни гласови. Мора да се навикнете на ефектот, затоа што ако не сте навикнати, како да сте се удавиле во буре со вода, на некои луѓе и главоболка. Бучавата добро ми дојде една вечер кога требаше да завршам статија и пријателите на син ми дојдоа да го посетат. Свиреа и викаа, таа го вклучи придушувачот - гласовите продолжија да се слушаат, но колку и да беа далеку, не беа стресни.

Постои и „режим на транспарентност“, ака „намалување на бучавата во рикверц“. Ова е кога системот, наместо да ги исклучува надворешните звуци, создава обратен звучен бран. На овој начин се елиминира ефектот на „приклучоците“. Удобно е ако треба да разговарате со некого и не сакате да ги извадите слушалките, како и да слушате соопштенија - на железничка станица, на аеродром. Го пробав во продавница - работи добро. Единствената поента е што има мал шум во позадина во овој режим. И AirPods Pro автоматски се префрла во режим на транспарентност ако оставите една слушалка во вашите уши, не ја сфатив логиката на ова. ДУП: Го прогуглав, викаат да нема ефект на блокирање на едното уво, ама нека е подобар од „вештачки“ звук.

AirPods Pro

Прочитајте исто така: Преглед на TWS OPPO Enco X: на чекор од совршенство + ANC 

Управување

Во AirPods Pro, контролниот систем е различен од обичните AirPods - не треба да допирате на слушалките, туку да ги допирате подлогите за допир. Во исто време, враќањето на платформите е исто како она на копчето Home (имаше моменти кога сè уште се користеше во сите паметни телефони Apple). Ако се навикнеш на тоа, функционира јасно. Но, сепак, цикличното префрлување помеѓу нормалниот режим, ANC и проѕирното на допир ме нагласи, во овој поглед, слушалките за во уво ми се попогодни, во кои сè веќе се слуша.

AirPods Pro

Цените во продавниците

Редовни AirPods 2

Па, „прошките“ се вратија во штекерот, а јас нарачав на веб-страницата Apple сосема нов AirPods втора генерација

AirPods

Удобност, прва врска

Како прво, ќе кажам дека големината и обликот се што е можно поуниверзални. Совршено се вклопуваат во моите уши, не ги чувствувам. Во исто време, тие не испаѓаат кога сум активен - трчам, скокам на рабници на велосипед, правам бурпи за време на тренинг итн.

2019 AirPods

Всушност, FreeBuds Седеа и 3. Квалитетот на звукот е на ниво на „прав“, со исклучок што, со оглед на форматот, звучната изолација е полоша и соодветно на тоа, звукот не се доживува како длабок и не е толку прецизно насочен кон ушите. Не е критично за мене.

AirPods

За оние кои сакаат, има и многу дополнителни млазници-преклопувања.

Вреди да се забележи процесот на поврзување. Во случајот со iPhone и AirPods, се разбира, тоа е речиси магија. Земаш нови слушалки, го отвораш куќиштето и iPhone е токму таму - „О! Аерподи, па, конечно, ајде да ги поврземе?". Брзо, убаво, ова не може да се одземе. Сепак, конкуренти од целиот свет Android веќе е повторено (земи го истото Huawei или OPPO).

iPhone и AirPods

Прочитајте исто така: Преглед Samsung Galaxy Buds Pro — TWS со уникатни карактеристики и неколку компромиси 

Случајот, неговото полнење, страшни индикатори

Изненадување-изненадување - и овие AirPods имаат куќиште што се ниша и кликнува веднаш надвор од кутијата за дел од милиметар. Мала работа, но досадна со оглед на цената.

AirPods

Избрав модел со футрола без безжично полнење. Зошто? Но, штотуку го изгубив мојот безжичен полнач откако го ставив AirPods Pro на него - тој престана да работи со краевите. Очигледно уредите „не се согласија“. Решив да не купувам нов, всушност, го користев само за слушалки, а телефонот е поудобно и побрзо да се полни со кабел. Не е толку тешко да го приклучите кабелот во слушалките. Сепак, овде се појавува истиот минус како и кај iPhone - комерцијалниот молња кабел.

Друго прашање што треба веднаш да се спомене се индикаторите за полнење на самата футрола и слушалките. Поточно, индикатор. Само! И за слушалки и за куќиште во исто време. Според мене, тоа е само ле-ген-дар-не.

AirPods

Пред некое време подготвив рекламен преглед на евтини кинески слушалки. Клиентите побараа многу да напишат дека нивното замисла е подобро од AirPods, бидејќи има индикатори на слушалките и уште неколку поделби за куќиштето. Се разбира, се смеев за „подобро“, но го напишав. Но, всушност, што грешат?

Во AirPods Pro и AirPods со поддршка за безжично полнење на куќиштето, единствениот индикатор е поставен на надворешната страна на куќиштето. Се сеќавам дека бев ужасно изненаден кога не светеше за време на полнењето, мислев дека имам неисправен модел. Но не, така треба да биде. Ако сакате да дознаете дали се наполнети, допрете ги, нема да можете само да погледнете во нив.

Во AirPods БЕЗ безжично полнење на куќиштето (како мојот), во принцип нема таков проблем, бидејќи индикаторот е внатре во куќиштето под капакот. Дали наплатуваат или не - погодете сами.

AirPods и iPhone

Прочитајте исто така: Преглед Huawei FreeBuds 4i: TWS со ANC и кул автономија 

И самиот процес на „хранење“ на случајот е во ред! Во принцип, со овие слушалки (и нивната футрола) никогаш не знам дали се полнат и колку. Индикација за целата работа страшно.

На пример, во моите претходни Huawei FreeBuds 3 имаше два индикатора. Едниот е однадвор (за куќиштето), другиот е внатре (за слушалки). Тие можеа да светат во три бои - зелена, жолта и црвена. Немаше потреба да се губи време и труд за да се разбере кога полнењето е „свежо“, кога е на средина, кога е при крај.

„Прекрасните“ AirPods имаат единствен индикатор и кога ќе го покаже полнењето на куќиштето и кога се полнат слушалките, тоа не можете да го сфатите без шише. Во секој случај, има само две бои - зелена и жолта, така што не станува многу појасно.

AirPods

За споредба, во Huawei има апликација, отворете ја во секое време - ќе го покаже полнењето на слушалките и куќиштето. Исклучок е ако уредите не се испразнети на нула. После неколку месеци со AirPoids, веќе ми изгледа фантастично.

Во прекрасно Apple не постои такво нешто. Ако сакате истовремено да го видите полнењето на слушалките и куќиштето, треба да ја отворите футролата и, БЕЗ ВАСНУВАЊЕ НА СЛУШАЛКИТЕ, да ја чувате во непосредна близина на телефонот. Потоа ќе се појави убава анимација. А можеби и нема да се појави - и тоа се случи. А можеби и ќе се појави со задоцнување. Ужасно е погодно, зборовите не можат да го опишат (ако нешто - го имам оригиналниот модел Apple Продавница, сè е проверено).

AirPods и iPhone

Навивачите Apple во овој момент веројатно веќе викаат - „можете да го гледате полнењето на виџетот!“. Па, вистина е, постои графичка контрола за главниот екран што го покажува полнењето на самиот телефон и поврзаните уреди како Apple Часовник и AirPods. Но и без шише не можете да ја разберете неговата работа. Па дури и без двајца.

AirPods и iPhone

Повторно, за да го видите обвинението за случајот, морате отворете го нејзиниот капак. За да го видите полнењето на двете слушалки истовремено, треба да извадите една слушалка од куќиштето. Како заклучок, како што веќе реков, обично не сум многу свесен колку се наполнети куќиштето и слушалките. Знам сигурно само кога ќе престанат да се полнат во куќиштето, или ќе дадат звучен сигнал дека останува малку полнење.

П.С. Заради фер, треба да се забележи дека полнењето на куќиштето и двете слушалки може да се гледаат со едно допирање во статусната лента на лаптопот, доколку, се разбира, имате MacBook. Но, капакот на случајот мора да биде отворен за ова, повторно. Во секој случај, поудобно е отколку на телефон. Но, работи само кога слушалките се поврзани со лаптопот.

AirPods

Прочитајте исто така: 10 најдобри TWS слушалки под 35 долари за почетокот на 2021 година

Префрлувањето во екосистемот е пропуст на грешка

Кога купив AirPods, бев возбуден што ја имав удобната функција за беспрекорно префрлање помеѓу Apple- уреди. Слушнав многу за неа.

Која е функцијата? Ова е кога слушалките истовремено ги „набљудуваат“ вашите Apple уреди и ако, на пример, гледате филм на лаптоп, добивате звук од него. Одеднаш, некој се јавува на iPhone - вие одговарате, а слушалките автоматски се префрлаат. Потоа продолжувате да го гледате филмот, а звукот повторно доаѓа од слушалките. Го земате телефонот за да го ажурирате доводот на Твитер, се појавува смешно видео, слушате звук од него итн. Звучи одлично, но во реалноста... за жал.

AirPods

Да бидам попрецизен, слушалките всушност совршено се пренесуваат од MacBook на iPhone. Назад на лаптопот, нема ништо, иако во статусната лента изгледа дека е поврзан, но звукот доаѓа преку звучниците. Понекогаш на Macbook се појавува покана за поврзување, но во некои неразбирливи моменти, принципиелно не ја сфаќам логиката.

Излегува, извини, некоја глупост. Да речеме, понекогаш сакам да ја опуштам главата со гледање глупава ТВ серија, а во исто време бркам обична лежерна играчка на телефон (жените се мултитаскирки). Играчката се појавува од време на време со реклами, и секој пат кога звукот оди до телефонот и е невозможно да се врати назад, бидејќи во овој случај рекламите се цврсто паузирани, единственото нешто што треба да направите е да ја рестартирате играта . Ако трпеливо ја гледате рекламата, тогаш кога ќе ја вклучите серијата на лаптопот, звукот нема да се пренесе на него, треба да се поврзете со пенкалата. Страшно е. Ова се случува не само со рекламирање, туку и со секое видео со звук во социјалните мрежи, звучни ефекти во апликациите итн.

Приказната опишана погоре подеднакво важи и за Pro и за обичните AirPods. Мислев дека можеби нешто не разбирам, но ги прашав пријателите и ми потврдија. И не само познаници, туку Apple- Адепти со кои сме за време на мојата тешка транзиција кон iPhone секој ден се кршеа копја.

Грешки на AirPods

Грешки на AirPods

Како резултат на тоа, таа го исклучила автоматскиот прекинувач и мирно воздивна. Чипот може да биде добар. Патем, тој е достапен (и работи добро) на некои слушалки со лаптопи на Windows и телефони вклучени Android, на пример – Јабра на мојот сопруг.

Погодност за поврзување - зошто сè уште користам AirPods

Дури и покрај грешките опишани погоре, AirPods се во екосистемот Apple уште поудобно од другите безжични слушалки. Зошто? Леснотија и брзина на поврзување.

Со слушалки Huawei по преминот од Android Настрадав на iPhone. Секогаш кога ќе морав да ги користам со телефон откако ќе се поврзат со лаптоп (автоматските Bluetooth слушалки знаат само да се закачат на последниот поврзан уред), морав да ги користам рачките за поврзување. Во неверојатно „едноставниот и удобен“ iOS, за ова треба да направите милијарда (добро, речиси) дополнителни допири.

Па, ако имате „благословени“ AirPods, тогаш доволно е да допрете на иконата за излез на звук на аудио виџетот и да изберете Apple ears. Три пати помалку кликови и самата врска е побрза.

AirPods и iPhone

На лаптоп, поврзувањето преку статусната лента (икона на звучникот) е исто така брзо. Huawei 3-4 пати се поврзуваа на MacBook, што беше досадно. Згора на тоа, започна или по префрлување на модел со процесор М1, или по купување на iPhone - не можам да кажам со сигурност, тоа се случи речиси истовремено. Но, кога имав Android, слушалки Huawei FreeBuds веднаш поврзете се на лаптопот. Чувството е како iPhone да се држи за „ушите“ со мртов стисок и нема да го испушти додека не почнете да инсистирате.

Накратко, AirPods полесно се поврзуваат со iPhone и MacBook. Вреди да ги користите само поради оваа причина. Иако оваа „погодност“ е скапа, во буквална смисла.

Прочитајте исто така: Топ 10 слушалки со целосна големина што ќе го заменат AirPods Max 

Малку за уредноста

Кога избирав слушалки, еден сајт ми даде користена верзија со страшно валкано куќиште. Ова е приближно како на фотографијата.

валкани AirPods

Му испратив смеа на пријател кој е еплофан, а тој ми одговара: „Ако се валкани, тогаш дефинитивно се оригинални!“. Во тоа време, оваа изјава ме изненади, но сега разбрав. Куќиштето е навистина така наредено што во него се акумулира прашина. И самите слушалки имаат спој на нив (v FreeBuds немаше такво нешто), многу различни работи се лепат на него од површината на ушите, се гледа темна лента - исто така не многу пријатна. Серијата скапи слушалки AirPods немаат ни заштита од вода (барем од прскање), па мора внимателно да ги чистите.

И дознав за една интересна работа од Твитер:

валкани AirPods

Може да се додаде дека куќиштето е изгребано, но ова е само ситница и е изгребана во сите аналози. Има многу „футроли за футроли“ на продажба, нарачав едно откако мачката ми ги исфрли слушалките од масата.

AirPods

Заклучок: според мене, AirPods се скапа „ствар сама по себе“ само за „љубителите на јаболка“, од кои многумина не замислуваат дека има нешто подобро.

Цените во продавниците

Краток заклучок

Скоро шест месеци со iPhone - сè уште не сакам да му пеам оди и да кажам дека е „стандардниот телефон на светот“. Телефонот е како телефон, има недостатоци, има предности. Да бидам искрен, би го продал мојот iPhone и би купил нов Android-предводник, но... ме запира часовникот. Apple Во моментов, часовникот нема аналози во светот Android, удобен и добро имплементиран и од аспект на хардвер и софтвер.

Но, AirPods не возбудуваа. Тие се преценети и немаат многу практични функции. Чувајте ги во екосистемот Apple вреди само заради безпроблематична (во споредба со другите безжични слушалки) поврзување со уредите на Apple. Па, сопствениците на iPhone мора да страдаат. Или плати.

Ви благодариме за вниманието, ќе ми биде драго за вашите повратни информации!

Прочитајте исто така:

Olga Akukin
Olga Akukin
Новинар од областа на ИТ со повеќе од 15 години работно искуство. Сакам нови паметни телефони, таблети и уреди за носење. Правам многу детални тестови, пишувам критики и статии.
Повеќе од авторот
- Реклама -
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Други статии
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега