Root NationИгриСтатии за игри

Статии за игри

Услуга за облак на бустероид: Како да си играте со неа до максимум?

Веројатно ни е во крвта. Ако уредот има екран, луѓето секогаш ќе се обидуваат да гледаат порно на него или да играат игри на него. Бидејќи ...

Облак услуга GeForce Now – компјутер за игри за секој дом?

Идејата за игри во облак не прогонува, би сакал да кажам, десет години - долго време, т.е. Многу компании изгоруваат уште пред да започнат, додека други…

Петте најдобри модови на Minecraft засновани на популарни филмови и ТВ емисии

Мислам дека нема смисла да се каже што е Minecraft - без разлика дали сте гејмер или не, веројатно сте го слушнале ова име. Познатиот voxel sandbox кој му дава на плеерот речиси неограничено...

Најдобрите игри во 2021 година

Минатата година беше тешка, но љубителите на видео игрите немаа за што да се жалат: не само што излегоа голем број извонредни игри, туку имаше и…

Преглед на Lego Super Mario Question Mark Block 71395 - врвен подарок за љубител на видео игри

Дури е изненадувачки што компаниите Лего и Нинтендо почнаа да соработуваат дури неодамна. Во мои очи, овој сојуз е најлогичен, а минатата година на навивачите им даде и двете ...

Утре: игри за иднината на човештвото

„Може да се случи некој еден ден да одлучи дека фикцијата е духовна храна што им е потребна на научниците кои дизајнираат ракети и други такви уреди како гориво, и ...

Мини-игри во видео игри - кога и хероите сакаат да се опуштат

Сега зборот „игри“ не се поврзува со карти или шах, туку со видео игри. Зошто? Едноставно е: популарноста на оваа форма на забава расте со...

Контролери DualSense со нови бои: допрете, обидете се, восхитувајте се

Немате поим какви проблеми има во светот. Па, веројатно можете да замислите. Секогаш нешто се случува на светот, а нашиот брат секогаш има што да прави...

Што има ново во Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2 PS5 Edition?

Април продолжува, а немаше, и сè уште нема, особено интересни новитети. Веќе силно играме Outriders, но проблемите со серверот не принудуваат да…

Што вклучува Two Point Hospital: Jumbo Edition?

Минатата година веќе анализиравме што е Two Point Hospital и ја донесовме следнава пресуда: тоа е лудо возбудлив болнички симулатор кој успева да ...

Најдобрите мини-игри, минатото и сегашноста

Во светот на видео игрите, мини-игрите доаѓаат во сите облици и големини. Некои ги поставуваат стандардите за мини игри низ целиот свет или се толку популарни што создаваат свои…

Најдобрите игри во 2020 година

Се чинеше дека 2020 година беше тешка година за повеќето од нас. Одморите беа откажани, валутните стапки достигнаа рекордно ниво, концертите и филмовите беа одложени. Единствено остана да се затвори во ...

Што вклучува Mortal Kombat 11 Ultimate Edition?

Mortal Kombat 11 е една од најдобрите борбени игри во последните години. Студиото NetherRealm се надмина себеси и ни претстави прекрасна, крвава и докажана игра,...

Историја на Minecraft: од скромна инди игра до глобален блокбастер

Креирањето игри не е многу лесно. Па, техничкиот дел е во моќта на многумина - особено со појавата на интуитивни мотори како Dreams - но не и ова ...

Десет алтернативи на Minecraft

Без оглед на тоа што мислите за Minecraft, тешко дека можете да ја негирате големината на оваа игра. Оваа најпродавана игра во историјата, која одржува…

Впечатоци од Call Of Duty: Black Ops Cold War alpha

Има нешто утешно во тоа што и во чудна и лоша година како оваа, нешто останува исто. Зборувам, секако, за новиот дел...

Xbox Series X или Xbox Series S - што да изберете?

Официјално е: Xbox Series S и Xbox Series X ќе бидат пуштени во продажба на 10 ноември, а конечно ќе пристигне новата генерација на видео игри. Го чекавме овој датум...

Како да се игра Fortnite откако играта беше отстранета од App Store и Google Play?

Apple и Google ја отстранија популарната игра Fortnite од App Store и Google Play бидејќи развивачот Epic Games намерно ги прекршил нивните правила. Ќе ви кажеме како...

Marvel's Avengers ги затворија бета мислите - што беше тоа?

Би сакал да можам да кажам дека овој викенд ме навлезе, но не можам - ако само! Но, она со што не може да се расправа е фактот дека ...

Десетте најочекувани игри на PlayStation 5

Календарот е средината на годината, што значи дека долгоочекуваниот PlayStation 5 од Sony ќе излезе многу наскоро. Јапонскиот гигант слави победа: уште еднаш...